صفحه 1 از 13 12311 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: ايا ايت الله خامنه اي نائب امام ....نيابت امام

نوشته
    1,162
    حضور
    2 روز 7 ساعت 8 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    8598

ايا ايت الله خامنه اي نائب امام ....نيابت امام

برچه اساسي ما ايت الله خامنه اي را نائب امام زمان ميدانيم وايا ايشان ولايت برتماميه مسلمانان جهان دارند؟
    ولي فقيه منصوب ميشوديا انتخاب؟
    ویرایش توسط ستايش : ۱۳۸۸/۱۱/۱۰ در ساعت ۲۰:۵۴
    ...

2. صلوات ها 15

3.  

نوشته
    8
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    29

نقل قول نوشته اصلی توسط setayesh نمایش پست ها
    برچه اساسي ما ايت الله خامنه اي را نائب امام زمان ميدانيم وايا ايشان ولايت برتماميه مسلمانان جهان دارند؟
    ولي فقيه منصوب ميشوديا انتخاب؟
    بزرگی میفرمود ما اصلا در احادیث کسی به اسم نائب امام زمان نداریم. نواب اربعه هم سفیر و وکیل حضرت بوده اند و ما به اشتباه به آنان نائب میگوییم. ایشان میفرمودند اگر کسی بخواهد نائب امام زمان باشد باید معصوم باشد و هیچ فقیه ای نمی تواند به این مقام برسد.

ولی امر مسلمین جهان در حال حاضر امام زمان میباشند و لاغیر و آقای خامنه ای هم اگر ولایتی داشته باشند مانند بقیه فقیهان و در حد و حدود همان مواردی است که در فقه آمده است و نه بیشتر

5. صلوات ها 10

علاقه
    تاریخ و شعر
    نوشته
    3,140
    حضور
    45 روز 21 ساعت 33 دقیقه
    دریافت
    3
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    10548

سلام دوست همیشگی
    سوال شما ، همان سوالی است که سالها پیش درذهنم خودنمایی می کرد. من با خود
    می گفتم برای رهبری جامعه اسلامی شرایطی لازم است که شاید برخی از انسان ها
    به آن دست یابند ولی شناسایی و ارزیابی آن بسیار سخت و شاید نا ممکن باشد.
    مثلا چه کسی می تواند ادعا کند که علم غیب دارد یا معصوم است و هزاران اما و
    اگر دیگر. پس از چندی سوالات دیگری به ذهنم خطورکرد. که این ایراد به دین ما
    است یا مذهب ما ؟ وظیفه ما در عصر غیبت چیست؟ ما که دسترسی به امامان نداریم تا
    از ایشان تبعیت کنیم یا نظر آنها را در مورد مسائل و مشکلات شخصی و شاید عمومی
    خود ودیگران جویا شویم.
    بعد از آن بود که با یکی از برادران اهل عامه هم صحبت شدم. او می گفت پیامبر
    (ص) بعد از خود شخص خاصی را به عنوان جانشین مشخص نکردند من در جواب
    گفتم مگر می شود که رسول خدا(ص) پس از بیست و سه سال رسالت و ایثار امت را
    به حال خود رها کند. یعنی مردمی که تنها چند سال از اسلام آوردنشان می گذشت
    دیگر نیاز به راهنما نداشته یا خود بتوانند برای خود رهبر انتخاب کنند، آیا جناب
    ابوبکر دلسوزتر از رسول خدا(ص) بود که برای خود جانشین انتخاب کرد ولی پیامبر
    (ص)مردم را به حال خود رها کردند.

بعد از این گفتگو با خود گفتم آیا امام زمان نیزما را درعصرغیبت به حال خود رها
    کرده اند. اگر این را بگوییم آن وقت مثل برادران اهل عامه ، پس از رسول خدا(ص)
    باید قائل به سقیفه شویم. به هر حال آنقدر این موضوع برایم جالب بود که درسیره
    امامان به دنبال این موضوع رفتم که آیا امامان ، شیعیان را برای عصر غیبت آماده
    نموده اند یا نه ، شیعیان را به حال خودشان رها نموده اند. بعد از این بود که مقاله ای
    را با عنوان اقدامات امام حسن عسگری(ع) برای آماده سازی شیعیان برای عصر
    غیبت نوشتم( که اگر مایل بودید آن را در تاپیک مستقلی خواهم آورد).
    خلاصه :
    1)تعیین تکلیف برای شیعیان در عصر غیبت از سوی امامان ، ضروری می باشد.
    2) «ما لا یدرک کله لا یترک کله» یا به عبارت خودمانی «اگر آب دریا را نتوان
    کشید هم به قدر تشنگی باید چشید»
    اگر دسترسی به رهبرجامع تمام شرائط ممکن نشد باید به دنبال رهبری باشیم که
    گرچه تمام شرائط را ندارد اما بیش از دیگران دارای شرائط رهبری می باشد.
    3) دیگر اینکه ازآن دوست بزرگ سوال کنید آیا نایب باید به عینه ودر تمام
    خصوصیات شبیه منوب عنه باشد، یعنی اگر شما نایبی به نیابت از پدر بزرگتان برای
    انجام فریضه حج گرفتید. باید نایب هم وزن ، هم شکل، همکار، همشهری، و....
    باشد . نه تنها این ویژگی ها شرط نیست بلکه کفویت در جنسیت ، تقوا، سن و... نیز
    شرط نمی باشد.
    4) حال اگر امامان (ع) از همان مقاطع نخست و سالها قبل از غیبت امام زمان (عج)
    شیعیان را تشویق نموده بودند که سوالات دینی خود را از علماء و اصحاب بپرسند و با
    اینکه خود می توانستند پاسخ دهند ، مردم را به اصحاب خود ارجاع می دادند. یا اینکه
    به شاگردان و اصحاب خود همانند هشام بن حکم ، زراره بن اعین و... می گفتند «
    اجلس فی المسجد وافتی للناس» در مسجد بنشین و به سوالات مردم پاسخ بده. آیا این
    کار امام (ع) برای عادت دادن شیعیان به مراجعه و جایگزینی علماء و اصحاب به
    جای خود در عصر غیبت در مرجعیت دینی و سیاسی البته در چهار چوبی کنترل شده
    نبود است.

به هر حال شاید آن بزرگ بداند که در عصر غیبت چه باید کرد؟ اگر زمانی به آن
    دسترسی پیدا کردید از ایشان بپرسید، ما هم قائلیم که در حال حاضر تنها حجه بن
    الحسن (عج) امام و حجت خداوند بر مردمان است. ولی در زمانی که دسترسی به
    ایشان برای عموم ممکن نیست، آیا نمی توان با اعتماد به سخنان و سیره امامان معصوم
    (ع) به گرد یکی از شاگردان که علی رغم بر آگاهی بر فنون فقهی و استنباط احکام
    فرعی ، دارای امتیازاتی است که به اعتراف دوست و دشمن قادرترین ، و عالم ترین
    شخص در مدیریت جامعه می باشد.
    سوال من از شما ، در مورد زندگی همه علماء شیعه اعم از اخباری، اصولی،
    عارف، شاعر ، علامه ، فیلسوف و... مطالعه کنید و ببینید، دشمنان دین و مذهب اعم
    از یهودیان و بهائیان ومشرکان و ملحدان و..... از کدامیک از علماء ما شیعیان بیشتر
    متنفر بوده و بر علیه او کتاب نوشته اند . کدامیک از علماء ما خاری در چشم دشمنان
    وبیدار کننده مسلمانان بوده اند.
    دریک تحقیق کتابخانه ای بیش از پنجاه کتاب بر علیه امام خمینی(ره) توسط همین
    برادران وهابی نوشته شده است. و این رابطه به عینه در مورد آیت الله خامنه ای هم
    صادق است.

گاهی تدین ما باعث می شود که به نماز شب عزیزی گیر بدهیم و در مواجهه با اومقلد
    نامسلمان و شارب الخمری بشویم

7. صلوات ها 18

نوشته
    8
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    29

من فقط گفتم عنوان نائب امام زمان در احادیث نیامده است و ولی امر مسلمین جهان هم فقط به امام زمان میشود اطلاق کرد و لا غیر و طبق تفسیر بزرگان شیعه اولوالامر در آیه اطیعوا الله حتما باید معصوم باشد.

وگرنه واضح است که از طرف خود امام زمان در حوادث واقعه ارجاع شده ایم به روات حدیث. این روات حدیث اسمشون نائب نیست و بهشون نمیشه گفت ولی امر مسلمین. حالا شما اگر میخواهید معنی ولی امر را جوری بپیچونید که اطلاق آن بر آقای خامنه ای را توجیه کنید بحث دیگری است. یا بگویید نائب امام زمان به فقیه گفتن اشکال ندارد ولی همانطوری که عرض شد اون بزرگوار هم فقط میگفت چنین تعبیری در احادیث نداریم و ما نمیتوانیم جلوتر از احادیث و از خود عنوانی درست کنیم.

9. صلوات ها 4

نوشته
    2,644
    حضور
    1 روز 12 ساعت 38 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    11247

سلام یه سوال دارم اول لطفا یکی از اساتید نائب ر وتعریف کنه و نشانه شناخت ان را هم بیان کند تا مسئله کمی واضح تر شود

با تشکر

11. صلوات ها 6

علاقه
    مطالعات علوم عقلی و نقلی
    نوشته
    4,418
    حضور
    14 روز 5 ساعت 52 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    25229

نيابت امام زمان(عج)

نیابت یعنی جانشینی و نمایندگی و وكالت از طرف شخص یا اشخاص، به طوری كه در غیاب او كار و كارهایی به نایب و نماینده سپرده می‌شود و نماینده موظف به انجام كارهایی است كه بدو محول شده است.
    و از طرف شخصی كه نماینده اوست، باید به دقت و با احساس وظیفه به مسئولیتی كه به عهده او سپرده شده، آنها را انجام دهد.

در غیر اینصورت از نظر شرع مسئول و جوابگوی قصور خود در انجام وظایف محول بوده و احتمال دارد از طرف موكل خود از این مسئولیت عزل شود و یا رأساً به سبب قصور در وظایف به خودی خود منعزل شود.

نیابت احتمال دارد اختصاصی به وظیفه خاص و یا تمام وظایف موكل باشد. یعنی تمام اختیارات او را دارا باشد و احتمال دارد فرد خاص از طرف موكل نیابت داشته باشند یا با ذكر برخی از خصوصیات طبقه‌ای با داشتن این ویژگیها عهده‌دار وكالت شوند و از طرف خودشان یكی را به عنوان صاحب اختیار انتخاب كنند.(1)

ریشه نیابت در اسلام به صدر اسلام و به زمان پیامبر اكرم برمی‌گردد كه آن حضرت گاهی برخی از صحابه را به نیابت از طرف خود مأمور انجام كارهای خود می‌نمود.

مثلاً امیرالمؤمنین علی(ع) را به نیابت از طرف خود به تبلیغ دین و ابلاغ احكام الهی به جایی می‌فرستاد یا او را در جای خود می‌گماشت در مدینه و خودش به غزوه می‌رفت.(2)

این شكل از نیابت ازطرف امیر المؤمنین نیز انجام گرفته و امام حسن و امام حسین ـ علیهم السّلام ـ نیز بدین ترتیب نایب و نمایندگانی در نقاط مختلف و به شهرهای مختلف گسیل داشته‌اند،

چنان كه امام زین العابدین نیز نایبی داشته، به هر شكل كه بود و تحت شرایط زمان و مكان و موقعیت سیاسی نیابت از طرف امام معصوم بوده است.
    چه اینكه امام معصوم و رهبر معصوم حاكم جامعه باشد و چه نباشد و چه در دوران اختناق شدید سیاسی و تحت شرایط سخت بوده باشند و چه در فضای باز سیاسی زندگی نموده و امامت داشته‌اند،

در هر صورت نمایندگی از طرف رهبر اسلامی وجود داشته و از جمله اصول محوری شیعه بوده كه ضامن بقای تشیع و بسط و حفظ و انتقال افكار و اندیشه تشیع در طول تاریخ بوده است،

پیشوایی و رهبری از جمله اصول مسلم اسلام است كه در طول تاریخ با ولایت و امامت و نیابت و وكالت در دو شكل خاص و عام صورت گرفته، و جامعه شیعه حتی یك لحظه بدون رهبر و پیشوا نبوده است.

چنان كه سرپرستی برای یك خانواده در هر صورت و تحت هر شرایط لازم و یك امر ضروری عقلی و عرفی می‌باشد، وجود پیشوا و رهبر و نیابت خاص و یا عام نیز از ضروریات و اولیات یك مذهب می‌باشد،(3)

این ضرورت به این صورت از اولیات محسوب می‌شود كه حتی در جوامع بدوی و وحشی و قبیلگی اهلِ آن مجموعه، برای خود رئیس قبیله و قوم دارند و برایش جانشین انتخاب می‌كنند.

ادامه دارد.....

پي نوشت:

1- این نوع از نیابت در دوره غیبت كبری توسط رهبر كبیر انقلاب امام خمینی (ره) عملی شد و خبرگان رهبری این وظیفه را انجام می‌دهند؛ آیت الله جوادی، ولایت فقیه،ص 189 و 188.
    2- شیخ مفید، الارشاد، ج 1، ص 53 و 65.
    3- یكی از ضروریات عقلی وجود رهبر یا جانشین او در بین مردم است، شهید مطهری، امامت و رهبری، ص 25 ـ 27 و 29 ـ 61.

13. صلوات ها 10

علاقه
    میانه روی
    نوشته
    55
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    239

اعتقادات عامه

همانطور که می دانید آیت الله خامنه ای هیچ فرقی با علمای دیگر ندارد و حتی شاید به افرادی اعلم تر از ایشان باشند.واقعا این سوال شما جای تعجب دارد و شاید هم بیشتر از همه جای تامل!چرا که باید ببینیم که از کجا یک همچین تفکری به ذهن شما آمد.
    من از یکی از معلم های دینی دوران دبیرستان ام شنیدم که می گفت آیه ی"اطیعوا الله و اطیعوا الرسول و الوالامر منکم" این الوالامر امام و آیت الله خامنه ای هست.من نتوانستم آن موقع مخالفتی کنم زیرا به کتب تفسیر المیزان و دیگر مسلط نبوده ام.بعد از آن به ذهنم امد که چرا باید همچین حرفی زده بشود. من فکر کنم این از زیاده روی برادران بسیجیمان منشا گرفته است.همانطور که بعضی از اقوام ما صریحا می گویند ایشان نایب امام زمان هستند و با ایشان رابطه دارند.
    یا شاید هم اشکال از رسانه هایمان است که در ماه رمضان امسال وقتی آیت الله خامنه ای عید اعلام کرد بدون توجه به اتفاق نظر بقیه ی علما از رادیو و تلوزیون اعلام شد و حتی زیر نویس هم ندادند که آقایان فلان و فلان و ... عید اعلام نکرده اند
    این طور که معلوم است می خواهند ایشان را مرجع اعلم مطلق شیعه اعلام نمایند
    و الله اعلم

15. صلوات ها 9

علاقه
    مطالعات علوم عقلی و نقلی
    نوشته
    4,418
    حضور
    14 روز 5 ساعت 52 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    25229

نقل قول نوشته اصلی توسط محب الاولیا نمایش پست ها
    همانطور که می دانید آیت الله خامنه ای هیچ فرقی با علمای دیگر ندارد و حتی شاید به افرادی اعلم تر از ایشان باشند.

با سلام

بزرگوار مي توانيد توضيح دهيد منظورتان از اين كه ايشان با ديكر علما هيچ فرقي ندارند چيست؟ و از چه نظر برخي ازديگران را برتر از ايشان مي دانيد؟

مهمترين فرق ايشان اين است كه ايشان ولي امر تمام مراجع و علما ديكر هستند و در برخي از احكام بقيه علما طبق فتواي خودشان مقلد ايت الله خامنه اي هستند. اين فرق برايتان مهم نيست.؟؟؟ يا از نظر شما فرق نيست؟؟؟

نقل قول نوشته اصلی توسط محب الاولیا نمایش پست ها
    واقعا این سوال شما جای تعجب دارد و شاید هم بیشتر از همه جای تامل!چرا که باید ببینیم که از کجا یک همچین تفکری به ذهن شما آمد.

كدام سوال ما جاي تعجب دارد و مخاطبتان كيست؟؟؟

و كدام تفكر از كجا به ذهن ما آمده است؟؟

در ضمن مطلب پست 6 همچنان ادامه دارد....

17. صلوات ها 7

علاقه
    میانه روی
    نوشته
    55
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    239

نقل قول نوشته اصلی توسط طاها نمایش پست ها
    كدام سوال ما جاي تعجب دارد و مخاطبتان كيست؟؟؟

و كدام تفكر از كجا به ذهن ما آمده است؟؟
    من درمورد حرف شما اظهار نظری نکردم،مخاطبم setayeshبود.ببخشید که مخاطب را ذکر نکردم

بزرگوار مي توانيد توضيح دهيد منظورتان از اين كه ايشان با ديكر علما هيچ فرقي ندارند چيست؟ و از چه نظر برخي ازديگران را برتر از ايشان مي دانيد؟
    یعنی از نظر علمی فرقی ندارند و ما عالم های دیگری داریم که از آیت الله خامنه ای درس بیشتری خوانده اند وسطح علمی بالاتری دارند
    فرق ایشان در حوزه سیاست است
    مهمترين فرق ايشان اين است كه ايشان ولي امر تمام مراجع و علما ديكر هستند و در برخي از احكام بقيه علما طبق فتواي خودشان مقلد ايت الله خامنه اي هستند. اين فرق برايتان مهم نيست.؟؟؟ يا از نظر شما فرق نيست؟؟؟
    می شود ولی امر را برای من تعریف کنید،آیا منظورتان این است که اگر ایشان فتوایی دهد همه ی علما باید آن را به مقلدان خود القا کنند و در نتیجه این عالم همان آیت الله خامنه ای است که فقط ظاهرش فرق می کند!!
    من فقط امیدوارم که حرف شما که گفتید ز ولی امر اشاره ای به آیه قرآن نداشته باشد!

19. صلوات ها 6

علاقه
    میانه روی
    نوشته
    55
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    239

برای این که باز سو تفاهم نشود می گویم که در خط 2 تا مانده به آخر منظور از "این عالم همان آیت الله خامنه ای است که فقط ظاهرش فرق می کند!!" این است که مثلا آقایان مکارم و همدانی همان فتوا ها و حرف های ایشان را می زنند ولی ااسمشان فرق می کند

21. صلوات

صفحه 1 از 13 12311 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 2

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری