جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: نحوه ارشاد همسر بی نماز

 1. #1

  عضویت
  جنسیت تير ۱۳۸۹
  علاقه
  قرآن، اهل بيت
  نوشته
  2,005
  حضور
  15 ساعت 38 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  17448

  نحوه ارشاد همسر بی نماز
  سوال:

  چگونه می توان همسری را كه به مسایل اسلامی خصوصا نماز اهمیت نمی دهد ارشاد كرد؟

  جواب:

  زن و شوهر می توانند نقش آفرینی حیاتی گسترده ای بر یكدیگرداشته باشند. البته كیفیت و میزان اثرگذاری و اثر پذیری ها بسیارمتفاوت است. آنچه در اینجا حایز اهمیت می باشد داشتن درك روانشناختی ژرف و درستی از طرف مقابل است. به عبارت دیگرشما دقیقا باید راههای نفوذ و تاثیرگذاری بر همسر خود را بشناسید و متناسب با آن برنامه ریزی كنید و بدون داشتن چنین دركی چه بسابسیاری از زحمات شما بی نتیجه یا كم ثمر خواهد بود. بنابراین اگر همسر شما خودگرا و منطق پذیر است باید بازبانی بسیار منطقی ومستدل او را قانع سازید و اگر فردی نصیحت و انذارپذیر است باید بیشتر بر جنبه های عقوبتی ترك نماز و روایات و حكایات وارده دراین مورد با او سخن گویید. اگر احساس می كنید با محبت بیشتر می توانید او را به سوی خدا بكشانید باید از همین طریق وارد شوید واگر راههای دیگری بر او موثر است تا جایی كه با احكام شرع انطباق دارد از آن راهها استفاده كنید.

  نكته دیگری كه شایان توجه است این است كه هرگز از بكار بردن شیوه های نامستقیم غافل نباشید. تذكرات ذیل در این زمینه راهگشاست:

  الف) وقتی می خواهید مطلبی را مطرح كنید از قبل برنامه ریزی كرده و مراقب نحوه ی آغاز و پایان خود در سخن گفتن باشید.

  ب ) باید حتی الامكان خودتان اهل مطالعه بوده و سرمایه هایی از معارف دینی و اسلامی را دارا باشید. همچنین در ابعاد مختلف سیرنموده و شواهد تاریخی را از رجال متشخص و متدین و نیز قرآن وحدیث مطرح سازید.

  ج ) كتاب و مجلاتی را خودتان یا از طریق دیگران تهیه كرده با ظرافت خاصی در معرض دید ایشان قرار دهید یا اگر مصلحت دیدیدپیشنهاد مطالعه ی آن را به ایشان بدهید.

  د ) از دیگران; یعنی، از افرادی كه دارای نفوذ كلمه و سرمایه ی كافی در این زمینه باشند استفاده كنید. سوال هایی را به طور طبیعی مطرح سازید و محور صحبت را به آن سو بكشانیدبه طوری كه ناخود آگاه در این طریق قرار بگیرند. و اصولا طرح سو ال در این زمینه چه از طرف خودتان و چه از طرف دیگران، می تواند ذهن طرف را جلب نماید.

  ه) در صورت امكان در مواردی ایشان را به بعضی از جلسات سازنده و جذاب دینی مانند سخنرانی برخی از شخصیتها، دعای كمیل و امثال آن دعوت كنید و با هم به اینگونه مجالس بروید.

  و ) از خدای سبحان نیز استمداد كنید و مایوس نباشید. حالات انسان متفاوت است. بسیار شده كه ما نسبت به كسی مایوس می شویم ولی برخلاف تصور ما، شرایطی فراهم می شود و طرف متحول می گردد. تجربه و تاریخ شواهد زیادی را نشان می دهد كه به طور غیر مترقبه كسی دگرگون گشته و سرنوشت دیگری پیدا كرده است.

  ای خوش آن جذبه كه ناگاه رسدناگهان بردل آگاه رسد

  ای خوشا بوی دلاویز گلی كز پری چهره ای چون ماه رسد

  ز ) در عین حال اگر آثار مثبت چندانی مشاهده نكردید نگران تاثیر پذیری از ایشان نباشید، البته با جدیت تمام بكوشید كه ایمان و عمل صالح خود را به دقت مواظبت نموده و اندك فروگذار نكنید و همواره از خداوند حفظ ایمان ودیانت خود را استمرار كنید، چه بسا در طول زمان بقای ایمان شما اثر سازنده ای در ایشان ایجاد كند. از طرف دیگر سرمایه گذاری جدی و حساب روی فرزندان خود نمایید. در مواردبسیاری دیده شده است كه ایمان و اعمال فرزندان بر والدین تاثیر گذاشته و موجب بازگشت و هدایت آنان شده است.  به نقل از وبلاگ طلوع آرامش در زندگی
  ویرایش توسط سادات : ۱۳۸۹/۰۶/۲۴ در ساعت ۲۱:۳۷
  از خلق جهان کناره کردیم *

  سر رشته عقل پاره کردیم *

  کس چاره ما نکرد و ما خود *

  بی منت خلق چاره کردیم *

  ننمود رهی بجز ره عشق *

  هر چند که استخاره کردیم*

 2. صلوات ها 12


 3. #2

  عضویت
  جنسیت آبان ۱۳۸۸
  نوشته
  1,351
  حضور
  30 روز 9 ساعت 43 دقیقه
  دریافت
  16
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  12293
  باعرض سلام و تشکر از سادات

  به نظر می رسد که وجود رفتارها و اعمال مذهبی در افراد به نحوه رشد شخصیتی آنها مرتبط است افرادی که در زندگی گذشته خود در کنار والدین به شدت مذهبی و سخت گیر زندگی کرده اند و دلیل انجام رفتارهای تحکم آمیز مذهبی و باید ها و نباید های مذهبی را نمی دانستند و به دلیل فشارهای بیرونی دست به یک سری رفتاری های کلیشه ای بیرونی می زده اند بعد از ازدواج و برداشته شدن فشارهای والدینی و احساس آزادی نماز خواندن را کنار می گذارند زیرا از نظر شناختی دلیل این رفتارها را نمی دانند از طرفی خانواده هایی که نسبت به رفتارهای مذهبی و باید و نباید های دینی بی اهمیت و بی تفاوت هستند نیز چون اعضای خانواده نسبت به این آداب و رسوم مذهبی هیچ اطلاع و آگاهی ندارند این گونه افراد هم با توجه به سبک زندگی و تفکر گذشته به زندگی زناشویی خود ادامه می دهند بنابراین محیط رشد بسیار مؤثر است

  نکته دیگری که در این بحث اشاره نشده نیازهای انسانی است بسیار از خانم ها به دلیل نگرش های مذهبی و پرداختن به فعالیت های مذهبی از نیازها ، انتظارات و خواسته های انسانی همسرشان بی خبرند و در بعضی مواقع به صورت بسیار ضعیف نیازهای و خواسته ها و موضوعاتی که برای همسرشان مهم است را برآورده می کنند که باعث ایجاد نوعی بدبینی نسبت به مذهب و دین در همسرشان می شوند از طرفی انتقادها و ناراحتی هایی که به دلیل به جای نیارودن آداب مذهبی مانند نماز از طرف بعضی از خانم ها نسبت به همسرشان می شود ، باعث لجبازی ، مقاومت نسبت به نماز در مردان می شود

  بنابراین اگر مرد در کنار همسر نمازخون و مذهبی به نیازها ، انتظارات و خواسته های انسانی خودش برسد و در کنار همسرش احساس آرامش داشته باشد و همسرش ایشان هم در موقعیت های مناسب به ایشان یاد آوری کند که من به دلیل فعالیت های مذهبی و دینی که دارم انگیزه و انرژی برای خدمت به شما را پیدا می کنم و به صورت غیر مستقیم یک دید مثبت و خوبی در مرد نسبت به اعمال دینی مانند نمازه و روزه به وجود می آید اما در کل بهتر است خانم ها با احساس مسؤلیت بیش از حد و در بعضی مواقع گناه و عذاب وجدان مبارزه کنند و سعی کنند که رابطه انسانی خودشان را در هر حال با همسرشان حفظ کنند .  ویرایش توسط حاج علی : ۱۳۹۱/۱۰/۲۲ در ساعت ۱۹:۲۴ دلیل: با کسب اجازه از کارشناس محترم،اصلاح فاصله بین خطوط و تغییر سایز فونت
  نحوه ارشاد همسر بی نماز
  مقام معظم رهبری:
  ✔ باید كاری كنیم كه فرزندان،حتما دست مادر را ببوسند . . .
  . . . اسلام به دنبال این است.
  .
  .
  .
  مرحوم حاج اسماعیل دولابی:
  مادرت را ببوس،
  پایش را ببوس تا به گریه بیفتد، خودت هم به گریه می افتی،
  آن وقت کارت روی غلتک می افتد و همه درهایی که به روی خود بسته ای، خدا باز می کند.
  این که فرمود بهشت زیر پای مادر است یعنی تواضع کن.

 4. صلوات ها 11


 5. #3

  عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۸۹
  نوشته
  8
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  66
  در مورد این موضوع توجه شما را به نکات زیر جلب می نماییم:

  رفتار شما با وي بايد به گونه‏اي باشد كه تحت تأثير اخلاق، عواطف و نحوه برخوردتان قرار گيرد به افكار و انديشه‏هاي شما - به عنوان يك فرد نماز خوان مذهبي - علاقه‏مند شود و با نفوذ در قلب و دل او، بتوانيد تغييري در فكر وانديشه وي ايجاد كنيد؛ بنابراين:

  1- شما ابتدا با عمل خود او را تشويق به نماز اول وقت و اعمال عبادي كنيد يعني خودتان نمازتان را سر وقت بخوانيد و ساير احكام واجب را به همين صورت انجام دهيد و با عمل به دستورات الهي او را دعوت به كارهاي خوب و انجام وظايف شرعي و ترك محرمات كنيد سپس در مورد اهميت نماز و تأثير مثبت عبادات براي او بگوييد يا كتابهايي كه در اين زمينه نوشته شده مثل كتاب نماز از آقاي قرائتي و يا تهيه ي نوارهاي مذهبي از كساني كه سخنان آنها جذاب و تأثيرگذار است , معاشرت با خانواده هاي متدين و ايجاد روابط خانوادگي با آنها و ارتباط دادن او با دوستاني مذهبي . شما اين كارها را به صورت غير مستقيم نيز مي توانيد انجام دهيد مثلا" اگر فامیلی داريد كه خانواده ي او از هر جهت مناسب است از آنها بخواهيد كه ابتداء آنها به شما سري بزنند و به هر نحوي كه امكان دارد با اين گونه خانواده ها ارتباط برقرار كنيد چه اينكه دوست خوب نقش بسياري مؤثري مي تواند در زندگي انسان داشته باشد.


  2- اگر مشكلي براي وي ايجاد شد، با كمال خوش‏رويي و محبت به او كمك نماييد و سعي كنيد با اخلاقتان او را جذب خود كنيد تا به مرور زمان بتوانيد در او نفوذ كنيد.


  3- او را سرزنش و توبيخ نكنيد (به خصوص در برابر خويشان و دوستان) و از جر و بحث و مجادله با وي پرهيز كنيد.


  4- ترك نماز مي‌تواند علت‌هاي فراواني داشته باشد كه سستي عقيده به معاد يا خداشناسي و يا تأثير منفي افراد ناباب‌، مشكلات مادّي‌، سرخوردگي روحي‌، عدم آگاهي به اهميت و جايگاه نماز و تأثير آن در زندگي و... از آن جمله است‌، بايد ابتدأ علت را شناخت‌، سپس به درمان و چاره‌جويي براي آن اقدام كرد.
  بسياري از انحرافات به خاطر همنشيني با دوستان ناباب در انسان ايجاد مي شود. اگر كاري كنيد كه او با اينگونه افراد كمتر رفت و آمد كند و نسبت به آنها بدبين شود قدم بزرگي در اصلاح او برداشته ايد.


  5- تلاش شما براي نجات همسرتان از اين وضعيت بسيار با ارزش است، حتي اگر هيچ تأثيري بر او نداشته باشد، بنابراين با صبر و حصوله به كارتان ادامه دهيد و هرگز كاري نكنيد كه لجاجت او بيشتر شود. بلكه او را تشويق به توبه و بازگشت به اسلام كنيد و حداقل اين كه سعي كنيد مشكل انسان در افراد ديگر مثل فرزند و غيره تأثير نگذارد و اگر فعلا هم اصلاح پذير نيست، اما در آينده اميد به بازگشت و توبه را در او تقويت كنيد.


  6- در صورت همكاري با شما ولو يك گام، ايشان را مورد تشويق قرار دهيد. نوع تشويق و ترغيب افراد و دعوت آن‌ها به نماز بايد با آرامش‌، اخلاق نيك‌، صبر و حوصله زياد حفظ كرامت و شخصيت افراد و... همراه باشد، و بايد تلاش كرد كه بيشتر از راه‌هاي غير مستقيم بهره جست و با شركت در مناسبات و مراسمات ديني مثل نماز جمعه و جماعت‌، دعاهاي مختلف‌، سخنراني‌هاي مذهبي و ديني و... به طور نامحسوس و غير مستقيم افراد را به نماز ترغيب و تشويق نمود.


  7- صفات پسنديده و نقاط مثبتي كه در ايشان هست را مد نظر قرار دهيد و همواره ايشان را به خاطر آن ويژگي هاي مثبت مورد احترام و تكريم قرار دهيد.


  نکته ای که در آخر لازم است به آن توجه داشته باشید این که انتظار نداشته باشید ایشان سریعا تغییر کند و فردی نماز خوان و مطابق میل شما باشد . تغییرات در اخلاق و رفتار افراد معمولا به تدریج می باشد . بنابراین با صبر و حوصله پیش روید و انتظار تغییرات سریع نداشته باشید.

  ویرایش توسط حاج علی : ۱۳۹۱/۱۰/۲۲ در ساعت ۱۹:۲۹ دلیل: تغییر سایز فونت

 6. صلوات ها 10


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع رو مطالعه کرده اند از ۱۳۹۵/۱۲/۲۹, ۰۶:۴۷ : 1

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود