بر سر دو راهی مانده ام؛ انصراف بدهم و از ابتدا شروع کنم یا اینکه ادامه بدهم؟

تب‌های اولیه

11 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
بر سر دو راهی مانده ام؛ انصراف بدهم و از ابتدا شروع کنم یا اینکه ادامه بدهم؟

سلام. من دانشجوی ترم 5 کارشناسی ارشد روزانه هستم. بدلیل مشکلاتی که داشتم و عمدتا مشکلات روحی و افسردگی و اینجور موارد نتونستم 4 ترم قبلی خوب درس بخونم و دو ترم مشروطی داشتم و فعلا اخراج اموزشی هستم! منتها درخواست برای بازگشت به تحصیل داده ام و احتمالا تا یک ماه دیگه جواب نهاییش میاد و احتمالا موافقت میشه با بازگشت به تحصیلم. البته من واحدهام رو پاس کردم و فقط واحد پایان نامه م مونده ولی چون معدلم خیلی پایینه و زیر 14 هست نمیتونم پایان نامه رو دفاع کنم و باید ترم بعد حداقل 12 واحد بردارم تا معدلم بیاد بالای 14. البته واسه پایان نامه هم کاری نکردم و پروپزالم ندادم هنوز. منتها من فکر میکنم حتی اگه بتونم بالاخره فارغ التحصیل بشم نمیتونم با معدل بالایی فارغ التحصیل بشم.و از طرفی اگه هم بخام برای دکترا بخونم فکر نمیکنم با این وضعیت آموزشی بد و دو ترم مشروطی و معدل پایین بتونم جایی قبول بشم. از طرفی خودم به هیچ وجه ازین ارشدی که میگیرم راضی نیستم. خودم دلم میخاست از نو شروع کنم و دوباره بخونم و از طرفی هم بتونم مهارت هامو برای بازار کار افزایش بدم. چون خیلی بد گذروندم این دو سال رو. الان واقعا موندم چیکار کنم.. بعد از اینکه نتیجه درخواستم اومد انصراف بدم و بخونم واسه کنکور سال بعد یا همین رو ادامه بدم و یه مدرک با نمره پایین بگیرم. که با اون مدرک واسه دکترا به مشکل میخورم و لااقل نمیتونم جای بدردبخوری قبول بشم. تو بلاتکلیفی بدی گیر کردم. بخام از نو شروع کنم دو سال از عمرم بیهوده تلف شده و بعبارتی دو سال عقب میفتم. ولی از طرفی هم لااقل میتونم بهتر درس بخونم و هم سایر مهارتهای علمی رو بیشتر کنم. لطفا راهنمایی کنید و شما نظر خودتون رو بگین که چیکار کنم بهتره؟!!

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد نشاط

با سلام و احترام
از آنجایی که شما در مقطع ارشد هستید و تا این موقع هم تلاش کرده اید، هر چند به دلایلی نتوانسته اید با نمرات خوب ادامه دهید، معقولش این است که تلاش کنید از دانشگاه یک فرجه ای را بگیرید و لو شده یک ترم 12 واحدی را بردارید و بعد ان شاء الله ارشد را تمام کرده و مشغول نوشتن پایان نامه بشوید، تلاش دوباره و تجربه نو برای ارشد، به هیچ وجه سفارش نمی شود، هم خسته کننده خواهد بود و هم شاید مشکلات دیگری گریبانگیر شما بشود، و چه بسا پشیمان شوید، همین موقعیت مشکل زا را اگر حل کنید، حتما به اهدافتان می رسید، سعی کنید موانع را با روحیه قوی حل کرده وپیش بروید و الا احساس عدم توانایی و یا دلسردی دردی را درمان نمی کند. مطمئن باشید که با اندکی تلاش دوباره و تقویت انگیزه می توانید موانع را رفع و به موفقیتهای خوب دست یابید، نگران پایان نامه هم نشوید، با کمک استاد راهنما و مشاور خوب می توانید پایان نامه خوبی هم بنویسید. تمام دغدغه های بیجا و آشفته را از ذهنتان دور کنید و پیوسته به تلاشتان ادامه بدهید، امید است فرصت هایی خوب برای جبران و پیشرفت برایتان مهیا شود. از افسوس خوردن و دلسردی و نگرانی بپرهیزید و با توکل به خدای متعال برای تلاشی دوباره و رفع موانع بکوشید، که زندگی با همین تلاش کردن و مبارزه با مشکلات انسان را می سازد، از لحاظ فکری قبول کنید که شما باید خودتان برای آینده تان تصمیم بگیرید و اهدافی داشته باشید و برای رسیدن به اهداف باید هزینه کرد و هزینه بدون تلاش بی معنی است. افکار اینکه شما فرد توانمند و موفقی هستید باید مدام در ذهن شما مرور شود و در حقیقت خودتان را بایدقبول کرده و باور کنید تا درهای موفقیت به سویتان باز شود.

سلام .
تمام حرفها رو تقریبا جناب نشاط زدند من هم فقط میخواستم در این زمینه تاکیدی کرده باشم .

این نوع تفکر شما تداعی کننده نوعی وسواس هست . کسانی که وسواس دارند یا بی تفاوت میشن . یا میخوان کاری رو که ارزش چندانی نداره رو با دقت بسیار بالا انجام بدن .

با عرض پوزش خدمتتون ... فوق لیسانس گرفتن و دکترا گرفتن راحت ترین کاره دنیاست . سخت ترین کار که شما در اینده بهش نیاز پیدا میکنین چیزهای دیگری هست که در درون کار باهاش برخورد میکنین.

یه تکنیک تندخوانی هست که میگه ... همه کتابها و چیزها رو تند تند بخونو بزار کنار ... حتی اگر نفهمیدی هم زیاد مهم نیست . چیزهایی که تو زندگی برات مهم هستند اونقدر تکرار میشن که همشون رو حفظ میشیشی ... پس فقط سمبل کن و برو جلو ...

اگه دانشگاهت ازاد یا غیرانتفاعیه که پول میخاد نه انصراف بده نه ادامه.ولش کن دیگه نرو.اگه دولتیه و هزینه نداره ادامه بده.درکنارشم حتما کارپیداکن بروسرکار.دیگه پایان نامه هروقت خاست تموم بشه.

نشاط;899265 نوشت:
با سلام و احترام
از آنجایی که شما در مقطع ارشد هستید و تا این موقع هم تلاش کرده اید، هر چند به دلایلی نتوانسته اید با نمرات خوب ادامه دهید، معقولش این است که تلاش کنید از دانشگاه یک فرجه ای را بگیرید و لو شده یک ترم 12 واحدی را بردارید و بعد ان شاء الله ارشد را تمام کرده و مشغول نوشتن پایان نامه بشوید، تلاش دوباره و تجربه نو برای ارشد، به هیچ وجه سفارش نمی شود، هم خسته کننده خواهد بود و هم شاید مشکلات دیگری گریبانگیر شما بشود، و چه بسا پشیمان شوید، همین موقعیت مشکل زا را اگر حل کنید، حتما به اهدافتان می رسید، سعی کنید موانع را با روحیه قوی حل کرده وپیش بروید و الا احساس عدم توانایی و یا دلسردی دردی را درمان نمی کند. مطمئن باشید که با اندکی تلاش دوباره و تقویت انگیزه می توانید موانع را رفع و به موفقیتهای خوب دست یابید، نگران پایان نامه هم نشوید، با کمک استاد راهنما و مشاور خوب می توانید پایان نامه خوبی هم بنویسید. تمام دغدغه های بیجا و آشفته را از ذهنتان دور کنید و پیوسته به تلاشتان ادامه بدهید، امید است فرصت هایی خوب برای جبران و پیشرفت برایتان مهیا شود. از افسوس خوردن و دلسردی و نگرانی بپرهیزید و با توکل به خدای متعال برای تلاشی دوباره و رفع موانع بکوشید، که زندگی با همین تلاش کردن و مبارزه با مشکلات انسان را می سازد، از لحاظ فکری قبول کنید که شما باید خودتان برای آینده تان تصمیم بگیرید و اهدافی داشته باشید و برای رسیدن به اهداف باید هزینه کرد و هزینه بدون تلاش بی معنی است. افکار اینکه شما فرد توانمند و موفقی هستید باید مدام در ذهن شما مرور شود و در حقیقت خودتان را بایدقبول کرده و باور کنید تا درهای موفقیت به سویتان باز شود.

ممنون از پاسختون.ولی مشکل اینه که من حتی 12 واحد بگیرم و با نمره خوب هم پاس کنم با معدل حتی کمتر 15 میتونم فارغ التحصیل بشم.و باید قید ادامه تحصیل رو بزنم یا حتی واسه استخدام هم ممکنه به مشکل بخورم چون بعضی جاها شرط معدل هم دارن.نمیدونم چه تصمیمی بگیرم.با چن نفر حرف زدم بعضی گفتن ادامه بده و بعضی گفتن انصراف!

ye-nafar;900181 نوشت:
ممنون از پاسختون.ولی مشکل اینه که من حتی 12 واحد بگیرم و با نمره خوب هم پاس کنم با

یعنی اگر 12 واحد را پاس کرده و بالای 14 معدل بیاورید، مشکلتون حل نمیشه؟!

نشاط;900322 نوشت:
یعنی اگر 12 واحد را پاس کرده و بالای 14 معدل بیاورید، مشکلتون حل نمیشه؟!

بالای 14 بشم میتونم پایان نامه رو دفاع کنم. ولی خب چون پایان نامه رو هم تا تابستون سال آینده نمیتونم دفاع کنم نمره اش از حداکثر 17 محسوب میشه و در بهترین حالت معدل کلم 14ونیم میشه. من با یک دانشجوی دکترا هم صحبت کردم و اون هم گفت که با این وضعیت آموزشی و معدل نمیتونم امید زیادی واسه ادامه تحصیل داشته باشم و شاید از نو شروع کردن گزینه بهتری باشه... شاید هم در آینده پشیمون بشم که چرا اینجوری آیندم رو خراب کردم..

[="Microsoft Sans Serif"][="Black"]

ye-nafar;900512 نوشت:
بالای 14 بشم میتونم پایان نامه رو دفاع کنم. ولی خب چون پایان نامه رو هم تا تابستون سال آینده نمیتونم دفاع کنم نمره اش از حداکثر 17 محسوب میشه و در بهترین حالت معدل کلم 14ونیم میشه. من با یک دانشجوی دکترا هم صحبت کردم و اون هم گفت که با این وضعیت آموزشی و معدل نمیتونم امید زیادی واسه ادامه تحصیل داشته باشم و شاید از نو شروع کردن گزینه بهتری باشه... شاید هم در آینده پشیمون بشم که چرا اینجوری آیندم رو خراب کردم..

سلام و عرض ادب
هر تصمیمی که بگیرید در نهایت چون نمیدونید میتونید با دو دید به نتایجش نگاه کنید.

دید منفی :
در صورت انصراف:
اگر ادامه داده بودم الان فوق داشتم و فلان فرصت ها رو داشتم و ....

در صورت ادامه :
اگر انصراف داده بودم وقتم رو تلف نکرده بودم و داشتم تو رشته جدید با معدل خوب ادامه میدادم و...

دید مثبت هم
در صورت انصراف:
چه خوب شد به موقع انصراف دادم و وقتم رو تلف نکردم و مسیر اشتباه رو ادامه ندادم

در صورت ادامه:
چه خوب شد مدرکم رو هر جوری شده گرفتم و ....

پس سعی کنید حالت دوم باشید.

این مواردی که گفتم مربوط به بعد از تصمیمتون بود هرچی که قراره باشه(یعنی مثبت نگری بعد از گرفتن تصمیم).

نکته بعد واقع گرایی و تحلیل شرایط و عدم ترس از تصمیم گیری (در لحظه تصمیم گیری) هست.

یک شخصی رو فرض بگیرید که طبق محاسبات مالیش ورشکسته شده (حالا به هر دلیلی) اینجا میتونه دو تا تصمیم بگیره یا قبل از اینکه بدهی بالا بیاره ورشکستگیش رو بپذیره و بر مبنای اون تصمیم بگیره. یا هم مثلا یک سال از اینطرف و اونطرف قرض کنه با اینکه بدونه این کار کمکی بهش نمیکنه و فقط برای عقب انداختن پذیرش ورشکستگیش باشه. البته حالت سومی هم هست که واقعا راهکاری برای خروج از ورشکستگی پیدا کنه ولی تصمیم گیری بر مبنای تخیل و رویا پردازی کار عاقلانه ای نیست.

توصیه من اینه که اگر نمیتونید آدم سوم باشید به خاطر ترس از پذیرش واقعیت آدم دوم (تاخیر برای عدم پذیرش واقعیت) نشید و با تصمیم قاطع ضرر رو به حداقل برسونید.
این توصیه ای هست که خودم در شرایط مشابه بهش عمل میکردم درست و غلطش با خودتونه.

موفق باشید

یا حق
[/]

[=Times New Roman]سلام و عرض ادب
ضمن تایید فرمایشات استاد نشاط بنده هم انصراف و شرکت مجدد در کنکور و درس خوندن رو پیشنهاد نمیکنم.
اگر رتبه قبولی شما در کنکور خیلی عالی بشه و مقالات خوبی داشته باشید به نظرم مشکلی در قبولی نخواهید داشت.
نمره پایان نامه هم اگر به خاطر 6 ترمه شدن 17 بشه هرجایی مصاحبه برید متوجه میشن که علت نمره کم چی بوده.
نحوه امتیازدهی در مصاحبه به این صورته:

جدول نحوه محاسبه امتیازات پژوهشی (حداکثر ۴۰ امتیاز)

class: grid width: 500

ردیف
نوع فعالیت
حداکثر امتیاز
نحوه ارزیابی
۱
۱-۱ مقالات علمی – پژوهشی (داخلی و خارجی) مرتبط با رشته تحصیلی۲-۱ گواهی ثبت اختراع مورد تایید سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران۳-۱ برگزیدگان در جشنواره علمی معتبر
۲۲ امتیاز
- هر مقاله تا ۷ امتیاز مطابق آیین نامه ارتقاء- گواهی ثبت اختراع بین المللی تا ۷ و داخلی تا ۵ امتیاز- برگزیدگی داخلی تا ۳ و خارجی تا ۷ امتیاز
۲
مقالات علمی – ترویجی مرتبط با رشته تحصیلی
۶ امتیاز
هر مقاله تا ۲ امتیاز مطابق آیین نامه ارتقاء
۳
مقالات چاپ شده در کنفرانس های معتبر (داخلی یا خارجی)
۴ امتیاز
خارجی تا ۲ و داخلی ۱ امتیاز
۴
تالیف یا ترجمه کتاب مرتبط با رشته تحصیلی
۴ امتیاز
[/TD]
[TD]۵
کیفیت پایان نامه کارشناسی ارشد
۴ امتیاز
عالی تا ۴ و بسیار خوب تا ۲ امتیاز
[TD="colspan: 2"]جمع[/TD]
۴۰ امتیاز
[/TD]

جدول نحوه محاسبه امتیازات آموزشی (حداکثر ۳۰ امتیاز)

class: grid width: 500

[TD]ردیف
نوع فعالیت
حداکثر امتیاز
نحوه ارزیابی
۶
معدل و کیفیت دانشگاه محل تحصیل دوره کارشناسی
تا ۶ امتیاز
طبق نظر کمیته مصاحبه کننده
۷
معدل و کیفیت دانشگاه محل تحصیل دوره کارشناسی ارشد ناپیوسته
تا ۵ امتیاز
۸
طول مدت تحصیل در دوره کارشناسی
۳ امتیاز
۹
طول مدت تحصیل در دوره کارشناسی ارشد ناپیوسته
۳ امتیاز
۱۰
برگزیدگان المپیادهای علمی دانشجویی
۵ امتیاز
رتبه ۱ تا ۳، ۵ امتیاز. رتبه ۴ تا ۶، ۴ امتیاز، رتبه ۷ تا ۹، ۳ امتیاز، رتبه ۱۰ تا ۱۲، ۲ امتیاز، رتبه ۱۳ تا ۱۵، ۱ امتیاز
۱۱
مدرک زبان معتبر
۸ امتیاز
طبق جدول مرتبط با زبان
[TD="colspan: 2"]جمع[/TD]
۳۰ امتیاز
[/TD]

جدول امتیاز آزمون یا مصاحبه پذیرفته شدگان مرحله دوم آزمون دکتری (حداکثر ۳۰ امتیاز)

class: grid width: 606

[TD]نوع فعالیت
حداکثر امتیاز
نحوه ارزیابی
جمع امتیاز آزمون تخصصی یا مصاحبه
۳۰ امتیاز
بر اساس فراخوان (اطلاعیه منتشره)

امتیاز مدرک زبان: همترازی نمرات آزمون های ملی و بین المللی زبان انگلیسی

class: grid width: 610

msrt
ielts
toefl :ibt
toefl :cbt
toefl :ibt + tolimo
امتیاز تخصصی
۸۰-۱۰۰
۸ و بالاتر
۱۱۰-۱۲۰
۲۷۰-۳۰۰
۶۳۷-۶۷۷
۸
۷۵-۷۹
۷.۵
۱۰۲-۱۰۹
۲۵۳-۲۶۹
۶۰۷-۶۳۶
۷
۷۰-۷۴
۷
۹۴-۱۰۱
۲۴۰-۲۵۲
۵۸۷-۶۰۶
۶
۶۵-۶۹
۶.۵
۷۹-۹۳
۲۱۳-۲۳۹
۵۵۰-۵۸۶
۵
۶۰-۶۴
۶
۶۰-۷۸
۱۶۸-۲۱۲
۴۹۵-۵۴۹
۴
۵۵-۵۹
۵.۵
۴۶-۵۹
۱۳۷-۱۶۶
۴۵۰-۴۹۴
۳
۵۰-۵۴
۵
۳۵-۴۵
۱۰۸-۱۳۶
۴۲۰-۴۴۹
۲
۴۵-۴۹
۴.۵
۲۹-۳۴
۹۳-۱۰۷
۳۹۳-۴۱۹
۱

در واقع با توجه به این امتیازبندی ها امتیاز خیلی کمی رو از دست خواهید داد.
امیدوارم خیلی زود با توکل بر خدا مشکلاتتون حل بشه.
در پناه حق سلامت و سربلند باشید.

ye-nafar;900512 نوشت:

با سلام
اولا شما نباید از افراد مختلف مشاوره بگیرید، دوما: به نظر می رسد شما فعلا هنوز در ارشد گیر کرده اید و بهتر است این مسئله را حل کنید بعد به فکر دکترا باشید، فعلا موفقیتها را پله پله بدست بیاورید، با یک تصمیم جدی و بدون دغدغه ذهنی و مشغله ارشد را با پایان نامه تمام کنید، بعدا به فکر اهداف دیگرتان باشید. شروع کردن تحصیل دوباره در مقطع ارشد با توجه به شرایط و موقعیت شما فکر منطقی نیست.
موضوع قفل شده است