صفحه 1 از 3 123 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: تقصیر من چیست که می خواهم ازدواج کنم؟

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,545
    حضور
    175 روز 7 ساعت 32 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58331

تقصیر من چیست که می خواهم ازدواج کنم؟

با نام و یاد دوست

سلام

یکی از کاربران سایت سوالی داشتند که مایل نبودند با آیدی خودشون مطرح شود

لذا با توجه به اهمیت موضوع، سوال ایشان با حفظ امانت جهت پاسخگویی توسط کارشناس محترم سایت در این تاپیک درج می شود:

باسلام وخداقوت؛

مدیر محترم و کارشناسان محترم سایت از اینکه لطف کردیدوبه سوال من پاسخ دادید متشکرم
    وقتی جواب سوال تون دیدم با خودم گفتم چقدر خوبه که حرف هام با شما در میون گذاشتم وشما هم به حرف های من گوش دادید وجواب تون به نحواحسنت به من دادید
    جواب که مطالعه کردم از من خواسته بودید که احترام پدر ومادرم حفظ کنم وخواسته ام با مادرم درمیون بذارم اینجا لازم یه ولی بیارم وخیلی چیزا روواسه شما روشن کنم که حداقل بهم بگید من مقصر نیستم این بزرگترها هستن که همیشه وقتی یکی رو گیر میارن که سکوت میکنه در برابر حرف شون هرجور میتونن عذابش میدن باکارهاشون یا رفتارهاشون یا...همیشه دوست دارن زور بگن وکارهای که اونا میخوانانجام بدیم.
    این نامه رو که واسه شما نوشتم واقعا حال روحیم خرابه گفتم با شما حرف بزنم تا آروم بشم ولی درجواب نامه ای واسه تون نوشتم خواستم بگم این راه حل ها درمورد پدر ومادرم عملی نیست چون مشکلات زیر وجود داره و لازم هست بیشتردر موردرفتارهای پدر ومادرم بگیم.

به مادر چی بگم در مورد نامزدیم درصورتیکه نامزدم پسر خواهرش هست ولی نمیتونه ببینه که نامزدم منو دوست داره وباخداهست با اینکه نامزدم طی این دوسال هر هدیه ای واسه من میگرفت واسه مادرم هم میگرفت ولی مادرم چون دختربزرگ خانواده هستم همیشه یه جور متفاوت تر از بقیه خواهرهام با من رفتار کرده از وقتی دست راست و چپم رو شناختم تو کارهای خونه به مامانم کمک کردم ولی حالا یادش نمیاد، همش میگه مگه تو چکار کردی؟
    واااااای چقدر به قلبت فشار میاذ وقتی این حرف رو میشنوی حداقلکاش میگفت دستت خورد بشه دردش خیلی کمتر بود.

ازبچگی صحنه دعواهای بابا ومامانم تو ذهنم هست بابام ساعت های سه یا چهاربعد نصف شب میومد خونه ازمجالس قمارش،میفتادن به جون همدیگه منم که بچه بودم فقط جیغ میکشیدم تا یکی کمک کنه بعدش هم تا صبح اشک میریختم روی همین دعواها و به خاطر اشک ریختن ها هم چشمم ضیف شد هم روحیه واعصابم داغون شد، ولی هیچ وقت گلایه نکردم، ریختم تو خودم.
    ولی دیگه امسال نتونستم تحمل کنم بعد کتک خوردنم حرف های تو دلم سر بازکردن و سر زبون اومدن. به حدی از بابا ومامانم دلگیرم که نمیتونم خودم اروم کنم هروقت این مسائل یادم میاد خودبه خود اشک صورتم میگیره بخداسخته بخدا بارها به خودکشی فکر کردم ولی انگار خدا با یادآوری اینکه نامزدت دوستداره نرفتم سمت این کار ولی بخدا سخته...

به من گفتید به بابات بی احترامی نکن، باشه حرف شما درست ولی بابایی که عرق میخوره،قمار بازی میکنه به قول خودش فقط وقت های که بیکار هست قمار بازی میکنه،بابای که همه رو دروغگو میدونه جز خودش درصورتیکه بارها خودم دیدم جلو خودم راحت دروغ گفته یا بابای که همه آخوندا رو بدمیدونه گاهی وقتا به رهبر بی احترامی میکنه بابای که به همه چیز مشکوک هست بابایکه غرور وتکبرش چشمش کور کرده هزارتا عیب دیگه هم داره من وخواهرام زجر میده یه جایی تنها حق نداریم بریم آخه ما دختریم همه دنبال مون میفتن وآبروی آقا میره! به دختر فقط به این چشم نگاه میکنه منم هزارتا عیب دارم نمیگم خودم پاکترین هستم ولی کاش قبل اینکه بگن احترام نگه دارید بابات عاقت میکنه ،اشتباهات شون میدیدن کاش هی اشتباهات وکارهای ما رو باسرکوفت وسرزنش تو سرمون نمیزدن کاش خودشون رو هم میدیدن....

خدا مارو آفریده که کمال برسیم سختی های زندگی رو لمس کنیم باهاشون دست وپنجه نرم کنیم نه اینکه تو خونه زندانیت کنن که چرا گفتی نامزدت رو میخوای؟؟؟
    آخه مگه ماجوون نیستیم ،مگه ما دل نداریم ،از جوونیم فقط فکر کردن واشک ریختن نصیبم شده، هیچ لذتی نذاشتن از زندگیم ببرم ولی بخدا ناشکری نمیکنم خدا خیلی چیزای خوب هم بهم داده .بخدا دیگه نمیتونم تحمل کنم کمکم کنید هرجور که میتونید کمکم کنید.........
    من نمیخوام مثل اونا باشم مثل اونا رفتار کنم تازه نمازکه میخونم همش مسخره ام میکنن.

حالا ازشما این سوال دارم با تمام این چیزا که تو ذهنم بارها بارها مرورمیشن من چه جور احترام بذارم؟
    به نظر شمابازم من مقصرم بخاطر اینکه خواستم ازدواج کنم؟

با تشکر از شما

با تشکر

در پناه قرآن و عترت پیروز و موفق باشید

2. صلوات ها 9

3.  

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,545
    حضور
    175 روز 7 ساعت 32 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58331

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد نشاط
    ویرایش توسط مدیر ارجاع سوالات : ۱۳۹۵/۰۳/۲۰ در ساعت ۲۱:۴۷

5. صلوات ها 7

نوشته
    1,160
    حضور
    28 روز 23 ساعت 21 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    6896

با سلام
    بزرگوار، شرایط روحی شما را درک می کنیم، معلوم است شما سختی های زیادی کشیده اید، ولی این نکته را بدانید هر کسی طبق اعمال خود پیش خدا پاسخ گوست، اگر در حق شما جفا کرده اند و یا خودشان کارهای نامناسب مرتکب می شوند اگر توبه نکنند، حتما مقصرند و باید عذاب آن را تحمل کنند، ولی در هر صورت همان خدای مهرباندر قرآن کریم می فرماید: و بالوالدین احسانا؛ یعنی احترامش واجب است. در این صورت شما فرد برنده هستید و قطعا از الطاف خدا بهره مند خواهید شد.
    ولی می توانید برای صلاح و مصلحت خودتان تصمیم قاطع بگیرد با حفظ ادب و احترام. و این گناهی نیست، بلکه در برخی از شرایط هم عقلا واجب است.

7. صلوات ها 11

علاقه
    مطالعه
    نوشته
    53
    حضور
    6 روز 4 ساعت 7 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    233

نقل قول نوشته اصلی توسط نشاط نمایش پست ها

ولی می توانید برای صلاح و مصلحت خودتان تصمیم قاطع بگیرد با حفظ ادب و احترام. و این گناهی نیست، بلکه در برخی از شرایط هم عقلا واجب است.
    حرف ایشون قابل قبوله .... ایابهتر نیست هرچه زودتر زندگیتون با همسرتون تشکیل بدید؟...

ازکسانی مباش که به آخرت بدون عمل امیدوار است وبا آرزوی دراز امید به توبه دارد.از گناهکاران بدش می آید ولی خودش گنهکار است. (نهج البلاغه _امام علی ع)

9. صلوات ها 2

نوشته
    3,077
    حضور
    81 روز 15 ساعت 32 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    3767

اطاعت از والدین واجب نیست.

11. صلوات

علاقه
    علاقمند به کتاب روانشناسی و تاریخی
    نوشته
    1,310
    حضور
    40 روز 12 ساعت 2 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    10
    صلوات
    3701

با سلام خواهر عزیز و گرامی

اگر او نسبت به شما بد اخلاق است ، خسیس است ، بددهن است ، خصوصیات بد را دارد، چرا ما نسبت به او بد باشیم؟ ما بایستی درست برعکس رفتارهای نابخردانه‌اش، با او ،خوش اخلاق، سخاوتمند، خوش زبان وخوش رفتار باشیم ، می دانید چرا چون پدر است وهرگز نفرین زن و فرزند درحقش مستجاب نمی‌شود
    در صورتی که اشتباه و لغزشی در والدین مشاهده کردید، به طور مستقیم از آن‌ها گلایه نکنید و مورد انتقاد مستقیم و سرزنش قرار ندهید. وقتی تذکر اخلاقی با کنایه و اشاره گفته شود، زودتر اثر می‌بخشد تا اینکه با صراحت از گناه یا اشتباه نام برده و انتقاد گردد. لذا ابتدا خودتان را به اخلاق نیک بیارایید تا آن‌ها از عمل شما متأثر گردند نه از حرف شما که این بهترین شیوه اصلاح بزرگ‌ترها است. در ادامه از افرادی که در والدینتان نفوذ دارند و می‌توانند تأثیر بگذارندمانند اقوام و خویشان دلسوز که والدینتان از آن‌ها حرف شنوی دارند استفاده نمایید؛ چرا که بعضی از والدین بر خلاف اخلاق تندی که در خانه دارند در بیرون از خانه، به خصوص نزد بعضی افراد نرم و حرف شنو هستند؛ پس از طریق آن‌ها می‌توانید به اهداف خود در زمینه اصلاح اخلاق پدر و مادرتان، برسید.

فعاليت داشتن در فضاي مجازي و پاک ماندن در آن ' تقواي دو چندان ميخواهد. يادمان نرود گاهي با گناه به اندازه ي يک لايک فاصله داريم... يادمان نرود فضاي مجازي هم "محضر خداست " نکند که شرمنده باشيم، امان از لحظه ي غفلت که فقط خدا شاهد است و بس...! گاهي روي مانيتور بچسبانيم "ورود شيطان ممنوع " مراقب دستي که کليک ميکند، چشمي که ميبيند و گوشي که ميشنود باشيم... و بدانيم و آگاه باشيم که خدا هم هميشه آنلاين "است. .وما فقط در مشگلات آنلاین میشیم

13. صلوات ها 2

نوشته
    1,160
    حضور
    28 روز 23 ساعت 21 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    6896

نقل قول نوشته اصلی توسط و طاها نمایش پست ها
    اطاعت از والدین واجب نیست.
    اطاعت از پدر و مادر خوب و عاقلانه است منتها تا جایی که این اطاعت مخالف مصلحت و شرایط عرفی و عقلی فرد نباشد، و به ضرر زندگی او ختم نشود، در چنین شرایطی با حفظ ادب و احترام می توان نظر خود را که پشتوانه عقلی و عرفی و مصلحتی را دارد، بر نظر پدر و مادر تقدم کرد.
    ( مثلا: پدر معتادی که دختر بیست ساله خود را می خواهد تزویج مرد 50 ساله ای زن و بچه دار بکند، صحیح نبوده و اطا عت از چنین تصمیم پدر لازم نیست و درست هم نمی باشد)

15. صلوات ها 4

نوشته
    3,077
    حضور
    81 روز 15 ساعت 32 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    3767

نقل قول نوشته اصلی توسط نشاط نمایش پست ها
    اطاعت از پدر و مادر خوب و عاقلانه است منتها تا جایی که این اطاعت مخالف مصلحت و شرایط عرفی و عقلی فرد نباشد، و به ضرر زندگی او ختم نشود، در چنین شرایطی با حفظ ادب و احترام می توان نظر خود را که پشتوانه عقلی و عرفی و مصلحتی را دارد، بر نظر پدر و مادر تقدم کرد.
    ( مثلا: پدر معتادی که دختر بیست ساله خود را می خواهد تزویج مرد 50 ساله ای زن و بچه دار بکند، صحیح نبوده و اطا عت از چنین تصمیم پدر لازم نیست و درست هم نمی باشد)
    با سلام و احترام

ما دو حکم داریم

اطاعت از هیچ کس جز خدا و رسول و اولی الامر واجب نیست.
    پس اطاعت از والدین واجب نیست.

احسان به والدین واجب است.

عمده مسئله در ارتباط میان این دو است.

اگر ما باشیم و ظاهر این دو جمله
    انسان میتواند به سلیقه و خواست خود عمل کند هر چند مخالف خواست والدین باشد اما این مخالفت باید به طریق احسان باشد.
    پس میتوان اطاعت نکرد اما احسان کرد. و این دو قابل جمع هستند.

یا بگوییم
    اطاعت از والدین هم واجب است چون گاهی یا بسیاری از اوقات احسان کردن بدون اطاعت کردن تحقق پیدا نمیکند.

شما فرمودید
    اطاعت خوب و عاقلانه است
    آیا میتوانید بگویید واجب است؟؟

اگر فرمودید اطاعت از والدین واجب است باید دلیل شرعی و قرانی داشته باشید ایا دارید؟

اگر دلیل شما همان احسان کردن باشد که در ایه قران است همین مسئله که گفتم و ارتباط میان اطاعت و احسان مطرح میشود.
    همچنین باید توجه کرد اطاعت بالاتر است یا احسان؟ در احسان تبعیت شرط نیست اما در اطاعت تبعیت شرط است.
    اطاعت به تشخیص مولا است
    اما احسان به تشخیص مکلف
    احسان کردن به معنای هادی بودن والدین نیست. تا از انها اطاعت کنیم.
    اطاعت تنها از کسانی تکلیف است که هادی باشند.
    ویرایش توسط و طاها : ۱۳۹۵/۰۳/۲۶ در ساعت ۰۳:۵۲

17. صلوات ها 2

نوشته
    1,108
    حضور
    19 روز 9 ساعت 30 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    2
    گالری
    19
    صلوات
    11413

بسم الله الرحمن الرحیم
    طاعات و عباداتتون قبول باشه....
    بهتون توصیه میکنم در مرحله اول افکارتون رو نظم بدید...
    به این صورت که مسایل رو تفکیک کنید و با هر موردی جداگانه برخورد کنید
    بنده کمی کمکتون میکنم،شما با موارد زیر مواجه هستید:
    1.این که میفرمایید مادرتون در روابط شما و همسرتون حسادت میکنه...
    2.بیکاری و بی مسولیت بودن پدرتون
    3.قدرنشناس بودن مادرتون
    4.گذشته ی تلخ و خاطرات آزر دهنده ی گذشته تون
    وموارد دیگه که خودتون میفرمایید....
    پس در مرحله ی اول افکارتون رو نظم ببخشید...چون گاهی همین پریشانی افکار باعث میشه فکر کنید آخر خطید...

19. صلوات ها 3

نوشته
    1,108
    حضور
    19 روز 9 ساعت 30 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    2
    گالری
    19
    صلوات
    11413

نقل قول نوشته اصلی توسط تنهاترین سردار نمایش پست ها
    بسم الله الرحمن الرحیم
    طاعات و عباداتتون قبول باشه....
    بهتون توصیه میکنم در مرحله اول افکارتون رو نظم بدید...
    به این صورت که مسایل رو تفکیک کنید و با هر موردی جداگانه برخورد کنید
    بنده کمی کمکتون میکنم،شما با موارد زیر مواجه هستید:
    1.این که میفرمایید مادرتون در روابط شما و همسرتون حسادت میکنه...
    2.بیکاری و بی مسولیت بودن پدرتون
    3.قدرنشناس بودن مادرتون
    4.گذشته ی تلخ و خاطرات آزر دهنده ی گذشته تون
    وموارد دیگه که خودتون میفرمایید....
    پس در مرحله ی اول افکارتون رو نظم ببخشید...چون گاهی همین پریشانی افکار باعث میشه فکر کنید آخر خطید...
    بسم الله الرحمن الرحیم
    خواهش میکنم به مواردی که عرض میکنم دقت بفرمایید،اگر یک خطش رو از دست بدید،واقعا ضرر کردید...
    بزرگوار گاهی نمیشه مشکل رو حل کرد،بلکه باید باهاش کشتی گرفت و باهاش مواجه شد...
    گاهی باید سوخت و تحمل کرد و سکوت کرد...
    گاهی باید نیمه شب ها بلند شد ،اشک ریخت و با خود خدا درد دل کرد.....
    اینا رو امام علیه السلام به ما یاد داده....هیچ مشاوری در دنیا نخواهد توانست به این زیبایی که امام راهنماییتون کرده،کمکتون کنه...غرب و شرق باید زانو بزنه در مقابل این کلمات...
    دعای امام سجاد علیه السلام رو در حق پدر و مادر خوندید؟؟کمی ازش رو خلاصه(نقل مضنون) عرض میکنم،بعد خواهید دید که چقدر قلبتون آروم میشه اگر شما هم این کلمات رو بگید:
    حضرت میفرمایند:
    خدایا !!به دلم بنداز که وظایفم رو نسبت به پدر و مادرم بفهمم...(بفهمم که چه وظایفی نسبت بهشون دارم..چه حقوقی از پدر ومادر برگردنمه..)..
    خدایا بعد از اینکه بهم فهموندی وظایفم رو ، حالا کمکم کن تا به بهترین شکل وظایفم رو نسبت بهشون انجام بدم ....(کمکم کن کم نذارم توی انجام وظایفم)
    خدايا، یه کاری کن كه از پدر و مادرم چنان حساب ببرم كه از یک پادشاه خودكامه حساب میبرم و برای پدر و مادرم مثل مادري مهربان و دلسوز باشم... (اینا سخته؟اذیت کننده ست؟حالا در ادامه حضرت از خدا میخوان شیرینش کنه براشون)
    خدایا اینکه از پدرو مادرم اطاعت کنم و بهشون خوبی کنم رو برام از خواب در چشم یه آدم خواب الود شیرین تر قرار بده ..تا خواسته ی پدر و مادرم رو بر خواسته ی خودم ترجیح بدم ...(یعنی فشاری بهم نیاد از اطلاعت کردنشون ،بلکه کیف کنم از این که اطاعتشون میکنم)
    خدایا حالا که این کارها رو کردی یه کاری کن که هرچقدرم که بهشون خوبی کردم توی نظرم بزرگ نیاد،(یعنی فکر کنم خب من که کاری نکردم براشون،منت نذارم سرشون...)و اگر اونا کمترین خوبی به من کردم،توی نظرم بزرگ بیاد برام....
    در ادامه میفرمایند :
    خدایا اگر من بدی و آزار و اذیتی نسبت به پدر و مادرم داشتم،اگر ظلمی بهشون کردم خدایا همه ی اینا رو کفاره ی گناهان پدر ومادرم قرار بده...(چرا؟)چون خودت فرمودی من تبدیل کننده ی بدی ها به خوبی ها هستم...يَا مُبَدِّلَ السَّيِّئَاتِ بِأَضْعَافِهَا مِنَ الْحَسَنَاتِ...(خدایا من ظلم کرد؟کم گذاشتم؟داد زدم؟خدایا بیاو درستش کن،همینا رو کفاره ی گناهانشون کن)

تا اینجای دعا حضرت از خودشون شروع میکنند،یعنی تا اینجا کاری به وظایف پدر و مادر ندارن،بلکه وظایف شخصی خودشون رو در نظر گرفتن...
    از این به بعدش خیلی زیباتر میشه،توی پست بعدی ادامه شو عرض میکنم که خیلی شلوغ نشه..

21. صلوات ها 2

صفحه 1 از 3 123 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 8

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری