جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: منبع و ترجمه کامل حدیثی درباره سوره یس

نوشته
    71
    حضور
    1 روز 18 ساعت 59 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    151

پرسش منبع و ترجمه کامل حدیثی درباره سوره یس

سلام و احترام
    ببخشید من اصل این روایت را نیاز دارم.همچنین نیاز دارم که کامل و با منبع معتبر باشه. به نظرم در ترجمه ی زیر توضیحی است که در متن عربی نیست.

2-لطفاً درستی منبع رو تایید فرمایید.
    پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله فرمودند :" لَوَدِدْتُ أَنَّها فی قلبِ کلِّ إنسانٍ مِنْ أُمَّتی؛ به خدا دوست داشتم که سوره یس ، در قلب هر یک از افراد امّت من جای گیرد و هر مسلمانی که به قرآن کریم گرویده است ، واجد حقایق و روحانیت این سوره گردد
    ( بحار، ج 92، ص 291، (از چاپ تهران)، ج 89، ص 291، (از چاپ بیروت))

2. صلوات ها 3

3.  

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,515
    حضور
    174 روز 16 ساعت 45 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58288

با نام و یاد دوست

منبع و ترجمه کامل حدیثی درباره سوره یس

کارشناس بحث: استاد آلاء

5. صلوات ها 3

نوشته
    33
    حضور
    1 روز 6 ساعت 21 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    46

سلام و احترام
    ببخشید من اصل این روایت را نیاز دارم.همچنین نیاز دارم که کامل و با منبع معتبر باشه. به نظرم در ترجمه ی زیر توضیحی است که در متن عربی نیست.

پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله فرمودند :" لَوَدِدْتُ أَنَّها فی قلبِ کلِّ إنسانٍ مِنْ أُمَّتی؛ به خدا دوست داشتم که سوره یس ، در قلب هر یک از افراد امّت من جای گیرد و هر مسلمانی که به قرآن کریم گرویده است ، واجد حقایق و روحانیت این سوره گردد

سلام علیکم

این روایت در کتب شیعه فقط در همان منبعی که خود شما فرموده اید آمده است یعنی بحار(چاپ بیروت) ج 89 ص 291 .

و همان طور که اشاره کرده اید در ترجمه، توضیحی است که در متن حدیث که شما نوشته اید نیامده است و دلیلش این است که در متن شما دو کلمه آخر حدیث نیامده است ، متن کامل به این صورت است:

وَ عَنِ ابْنِ عَبَّاسٍ قَالَ قَالَ النَّبِيُّ ص‏ لَوَدِدْتُ أَنَّهَا فِي قَلْبِ‏ كُلِ‏ إِنْسَانٍ‏ مِنْ أُمَّتِي يَعْنِي يس‏
    ترجمه متن فوق همان ترجمه ای است که شما آورده اید.

موفق باشید.

7. صلوات ها 5

نوشته
    464
    حضور
    10 روز 23 ساعت 26 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1513

بسم الله الرحمن الرحیم

عرض ادب و سلام خدمت شما دوست گرامی ؛

نقل قول نوشته اصلی توسط nasim jaan نمایش پست ها
    سلام و احترام

اولا به دلیل تاخیر از پاسخگویی واقعا عذر خواهی می کنم بخشی از مشکل به دلیل اشکالات فنی بود .

اما در مورد منبع اصلی متن مورد نظر شما که به گزارش بحارالانوار بیان فرموده اید اصل منبع را صاحب بحارالانوار به نقل از الدرالمنثور سیوطی بیان می دارد اما با رجوع به کتب قبل از سیوطی که در قرن 10 نگاشته شده است مشخص می شود که پیش از سیوطی در الدالمنثور؛ ابن کثیر در «تفسیر القرآن العظیم» در قرن 8 ؛ به بیان این روایت با این سند پرداخته است:

« قال البزار: حدثنا سلمة بن شبيب، حدثنا إبراهيم بن الحكم بن أبان عن أبيه عن عكرمة عن ابن عباس قال: قال النبي صلى اللّه عليه و سلم: «لوددت أنها في قلب كل إنسان من أمتي» يعني يس»

آنچه مشخص است تا کلمه من امتی در متن حدیث است و «یعنی یس» سخن راوی حدیث یعنی ابن عباس است. بنابراین متن اصلی سند همان است که شما ذکر کرده اید .

اما در مورد ترجمه به نظر می رسد این بخش :«و هر مسلمانی که به قرآن کریم گرویده است ، واجد حقایق و روحانیت این سوره گردد» توضیح اضافه بر ترجمه است و نه ترجمه .
    این روایت در بحارالانوار / ج89 /ص291و ص314/ چاپدار إحياء التراث العربي‏ آمده است.

9. صلوات ها 3

نوشته
    464
    حضور
    10 روز 23 ساعت 26 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1513

جمع بندی

پرسش:
    منبع صحیح و متن و ترجمه دقیق حدیث پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله فرمودند :« لَوَدِدْتُ أَنَّها فی قلبِ کلِّ إنسانٍ مِنْ أُمَّتی»؛ «به خدا دوست داشتم که سوره یس ، در قلب هر یک از افراد امّت من جای گیرد و هر مسلمانی که به قرآن کریم گرویده است ، واجد حقایق و روحانیت این سوره گردد» را بیان کنید؟

پاسخ:
    در مورد منبع اصلی متن مورد نظر ؛ اصل منبع را صاحب بحارالانوار به نقل از الدرالمنثور سیوطی بیان می دارد اما با رجوع به کتب قبل از سیوطی که در قرن 10 نگاشته شده است مشخص می شود که پیش از سیوطی در الدالمنثور؛ ابن کثیر در «تفسیر القرآن العظیم» در قرن 8 ؛ به بیان این روایت با این سند پرداخته است:
    « قال البزار: حدثنا سلمة بن شبيب، حدثنا إبراهيم بن الحكم بن أبان عن أبيه عن عكرمة عن ابن عباس قال: قال النبي صلى اللّه عليه و سلم: «لوددت أنها في قلب كل إنسان من أمتي» يعني يس»(1)
    آنچه مشخص است تا کلمه ی «من امتی» در متن حدیث است و «یعنی یس» سخن راوی حدیث یعنی ابن عباس است. بنابراین متن اصلی سند همان است که شما ذکر کرده اید .
    اما در مورد ترجمه به نظر می رسد این بخش :«و هر مسلمانی که به قرآن کریم گرویده است ، واجد حقایق و روحانیت این سوره گردد» توضیح اضافه بر ترجمه است و نه ترجمه .

منبع:
    (1) - مجلسی، محمد باقر، بحارالانوار ، داراحیاء التراث العربی، 1403ق، ج89،ص291.

ویرایش توسط آلاء : ۱۳۹۵/۰۸/۰۸ در ساعت ۲۲:۱۲

11. صلوات ها 2

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری