جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: تقلب! چه واژه گناه آلودی

 1. #1

  عضویت
  جنسیت فروردین 1394
  علاقه
  اووووووووووووووف زیادن
  نوشته
  179
  صلوات
  842
  حضور
  10 روز 9 ساعت 3 دقیقه
  وبلاگ
  3
  دریافت
  5
  آپلود
  0
  گالری
  1

  تقلب! چه واژه گناه آلودی
  با سلام...
  یکی از افراد خیلی نزدیک به من تقلب فراوان میکند و چون بنده سنم از ایشون پایین تر هستش به حرف های من گوش نمیکنند و میگویند که وقتی همه افراد کلاس تقلب می کنند دیگر تقلب گناهی ندارد.
  من مطمئن هستم که این حرف کاملا غلط هستش.
  از آنجایی که من خیلی به ایشان نزدیکم و خیلی دوستشان دارم؛می خواهم که گناهی از ایشان سر نزند.
  به بنده راهکاری میدهید که بتوانم او را از این گناه نجات بدهم؟

  این روزا امتحانای ترم داره شروع میشه...
  واسه ما بچه محصل ها مخصوصا دانش آموزا خیلی دعا کنید
  التماس دعا...


 2.  

 3. #2

  عضویت
  جنسیت بهمن 1391
  علاقه
  تحصیل ، تحقیق و پژوهش
  نوشته
  18,615
  صلوات
  49944
  حضور
  130 روز 15 ساعت 7 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  34  با نام و یاد دوست  تقلب! چه واژه گناه آلودی
  کارشناس بحث: استاد امین


 4. #3

  عضویت
  جنسیت دی 1348
  علاقه
  روانشناسی؛ فلسفه؛ کلام
  نوشته
  722
  صلوات
  3860
  حضور
  19 روز 16 ساعت 9 دقیقه
  دریافت
  52
  آپلود
  2
  گالری
  0  سلام
  همه ی مراجع تقلید، تقلب در امتحانات درسی را حرام می دانند (رساله دانشجویی، مسئله 539) و در حرمت آن فرقی بین اینکه همه این کار را انجام می دهند یا بعضی؛ یا اینکه طرف راضی باشد یا نباشد و ... وجود ندارد.احکام تقلب در امتحان و حالت های مختلف آن

  لذا شما باید ببینید علت اصلی سستی ایشان در این مسئله چیست؟ اگر جهل به حکم باشد که شما با نشان دادن این استفتائات می توانید ایشان را متوجه اشتباهش بکنید تا دیگر تقلب نکند.
  اما اگر مشکل فراتر از این باشد و ایشان در عین اینکه می داند کارش حرام است اما باز هم آن را انجام می دهد در این صورت باید روی عقاید ایشان کار کنید و نقاط ضعفش را جبران کنید.
  مثلا این کارها را می توانید انجام دهید:

  1- از بهشت و جهنم و ثواب و عقاب برایش بگویید و به او یادآوری کنید که نتیجه کار حرام چیست.
  2-
  رابطه تقلب و حق و الناس را برایش توضیح دهید. به او بگویید همانطور که دزدی کردن از کسی درست نیست و موجب حق الناس می شود، تقلب کردن و بهتر جلوه دادن خود به صورت دروغین نسبت به کسی که تقلب نکرده ولی در واقع از شما عالم تر است و در نتیجه سلب شدنِ بعضی امتیازات از او به خاطر پایین تر بودن نمراتش از شما، نیز درست نیست و در واقع فرقی با دزدی ندارد و موجب حق الناس و تقاص در روز جزاست.
  3-
  رابطه تقلب و لقمه حرام را برای تو تشریح کنید: بگویید اگر شغلی که در آینده به دست می آورید به خاطر نمراتی باشد که امروز با تقلب کسب کرده اید، به گفته برخی مراجع مشروع نیست و پولی هم که از آن به دست می اید حرام است. پول حرام منجر به لقمه حرام و لقمه حرام منجر به افرادی مثل ابن زیادیان می شود. بگویید که این حرف من نیست؛ حرف امام حسین علیه السلام است. در باب لقمه حرام بحث های فراوانی وجود دارد که گفتن اینها به دوستتان می تواند او را متنبه و آگاه کند.
  4-
  تخم مرغ دزد شتر دزد می شود: به او گوشزد کنید که خلاف های سنگین همیشه از خلاف های کوچک آغاز می شود. تقلب در یک امتحان شاید به نظر کوچک بیاید ولی کسی که به خود چنین اجازه ای را داده، امکان اینکه بعدا با به دست آوردن پست و مقام به تقلبات بزرگتر دست بزند وجود دارد؛ چون قبح تقلب برای او شکسته شده.
  5-
  دود تقلب بیش از هر کس به چشم خود فرد می رود؛ چون جدای از حرمت شرعی و عذاب اخروی، عادت کردن به تقلب باعث می شود فرد تلاشی برای درس خواندن و در نتیجه موفقیت نکند؛ یعنی او در ظاهر موفق شده اما در باطن فرسخ ها خودش را عقب انداخته.

  تاپیک های مرتبط:
  حکم تقلب در امتحانات (سوال فقهی)

  پیدا کردن کار با پارتی

  دور زدن استاد در تحویل پروژه دانشگاه

  حکم شرعی لباس و لوازم تقلبی...

  پیروز و سربلند
  تقلب! چه واژه گناه آلودی


 5. #4

  عضویت
  جنسیت آبان 1394
  علاقه
  علاقمند به کتاب روانشناسی و تاریخی
  نوشته
  1,103
  صلوات
  3126
  حضور
  33 روز 13 ساعت 56 دقیقه
  وبلاگ
  50
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  10  با سلام

  بدون تردید تقلب در امتحان یک عمل ضد اخلاقى است که عقل نیز بر قبیح بودن آن شهادت مى‏دهد و عملى که عقلاً قبیح باشد شرعاً نیز ممنوع است. اما این که تقلب در امتحان حق کسى را ضایع مى‏کند یا نه؟ اولاً: موجب تضییع مى‏شود چه این که تقلب کننده به ناحق بر کسانى که تقلب نکرده‏اند پیشى مى‏گیرد و به دروغ خود را با سوادتر از دیگران نشان مى‏دهد و این در موفقیت‏هاى بعدى مؤثر است. ثانیاً: ضد اخلاقى بودن یک عمل مشروط به این نیست که حقى را از دیگرى ضایع کند بلکه همین که عملى مانع راه تکامل انسان باشد و عقل آن را قبیح بداند کافى است که آن را ممنوع بدانیم و خود را براى انجام آن عمل سرزنش کنیم و اما کسى که مصمم به ترک این عمل باشد به نظر مى‏رسد که با توجه به مشکلات جبران خاص این عمل؛ یعنى، پس دادن نمره‏هایى که با تقلب به دست آورده است، راهى جز استغفار و تصمیم جدى بر ترک عمل نیست و خداوند ارحم الراحمین است.

  رساندن تقلب به دیگران نیز حرام است و شخص باید برای جبران گناهش تنها بین خود وخدایش توبه کند و تصمیم بگیرید که این کار را تکرار نکند خداوند گناه او می بخشد و لازم نیست کار دیگری انجام دهد

  فعاليت داشتن در فضاي مجازي و پاک ماندن در آن ' تقواي دو چندان ميخواهد. يادمان نرود گاهي با گناه به اندازه ي يک لايک فاصله داريم... يادمان نرود فضاي مجازي هم "محضر خداست " نکند که شرمنده باشيم، امان از لحظه ي غفلت که فقط خدا شاهد است و بس...! گاهي روي مانيتور بچسبانيم "ورود شيطان ممنوع " مراقب دستي که کليک ميکند، چشمي که ميبيند و گوشي که ميشنود باشيم... و بدانيم و آگاه باشيم که خدا هم هميشه آنلاين "است. .وما فقط در مشگلات آنلاین میشیم


 6. #5

  عضویت
  جنسیت آبان 1394
  علاقه
  علاقمند به کتاب روانشناسی و تاریخی
  نوشته
  1,103
  صلوات
  3126
  حضور
  33 روز 13 ساعت 56 دقیقه
  وبلاگ
  50
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  10  بسم الله الرحمن الرحیم

  سلام

  با توجه به اینکه الان تو زمان امتحانا هستیم و خب دانشجو هم تو این فروم زیاد رفت و آمد داره!
  بر خودم واجب دانستم که این مورد رو یاداوری کنم.

  تقلب نکنید و تقلب نرسونید....لـــــــــــــــ ـــــــــــــــــــــــــ طفا.!!!
  به شخصه اهل تقلب کردن نیستم.یعنی کلا حاضرم یه دو سه ساعت مثل بچه خوب! بشینم درسمو بخونم ولی چشم رو برگه یکی دیگه نندازم!
  آخه این چه حرکتیه آخه؟!زشته!
  خب اگر نخوندید ، سر جلسه امتحان حضور به هم نرسانید! یا به همون نمره قانع باشید.
  غرورتون رو حفظ کنید(البته غرور از نوع خوبش نه بدش)

  اما نکته مهم تری که میخوام بگم اینه که تقلب هم نرسونیم!
  گناه هر دو برابر است دوسِتان!
  این مطلب رو بخونید:
  آیا تقلب حرام است، اگر چنین است، مجازات آن چیست؟جبران آن چگونه است؟
  تقلّب در صورتی که از روی علم باشد، نوعی خیانت به حساب می آید و شرعاً حرام است. این موضوع در استفتائات فقها آمده است. آیت الله فاضل لنکرانی می گوید:"این عمل بر خلاف مقرّرات نظام بوده و جایز نیست. به علاوه اگر نگاه کردن به ورقه دوست به منظور تقلب در امتحان و استفاده از نوشتة دیگران باشد، خیانت است و خیانت در علم و دانش به مراتب بدتر از خیانت در مال است

  آیت الله مکارم می گوید:"تقلب جایز نیست، خواه در اماکن مربوط به بیت المال باشد یا اماکن دیگر و خواه طرفی که از او می گیرد، راضی باشد یا نه، ولی تقلب در انجام تکالیف زیانش متوجه خود او است و در صورتی که در نمره های امتحانی تأثیری نداشته باشد، حرام نیست مگر این که بگوید خودم نوشته ام که از باب دروغ حرام می شود

  این گناه مانند گناهان دیگر اگر با توبه جبران نشود، عقوبت اخروی دارد، ولی با توبه قابل جبران است، یعنی کسی که در گذشته تقلّب کرده و بعد به زشتی آن پی ببرد، باید فوراً توبه کند، از عمل خود پشیمان گردد و تصمیم و عزم جدی داشته باشد که دوباره آن گناه را انجام ندهد. پی نوشت ها: 1. آیت الله فاضل، جامع المسائل، ج 1، ص 628. 2. آیت الله مکارم، ج 1، ص 495.

  فعاليت داشتن در فضاي مجازي و پاک ماندن در آن ' تقواي دو چندان ميخواهد. يادمان نرود گاهي با گناه به اندازه ي يک لايک فاصله داريم... يادمان نرود فضاي مجازي هم "محضر خداست " نکند که شرمنده باشيم، امان از لحظه ي غفلت که فقط خدا شاهد است و بس...! گاهي روي مانيتور بچسبانيم "ورود شيطان ممنوع " مراقب دستي که کليک ميکند، چشمي که ميبيند و گوشي که ميشنود باشيم... و بدانيم و آگاه باشيم که خدا هم هميشه آنلاين "است. .وما فقط در مشگلات آنلاین میشیم

 7. صلوات ها 2


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود