جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: آیا پیش آمدن شرایط گناه و اشتباهات راهی است برای جلوگیری از طغیان انسانها؟

نوشته
    2,599
    حضور
    54 روز 8 ساعت 20 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    6491

آیا پیش آمدن شرایط گناه و اشتباهات راهی است برای جلوگیری از طغیان انسانها؟

بسم الله الرحمن الرحیم

با سلام و عرض ادب خدمت اساتید گرامی

سوالم را اینطور مطرح کنم که گهگاه پیش میاید انسان ناخواسته مرتکب عملی میشود که بواقع قصدانجام آن را ندارد. یا سخنی میگوید که برخلاف میل درونی اش است.

مثالش را درباره خودم میزنم که هیچگونه اشکالی به آن وارد نباشد. مثلا من آدمی هستم که خیلی مراعات حال دیگران را میکنم و تا آنجاییکه بشود سعیم اینست که کسی را بدون دلیل از خود نرنجانم.

اما با اینحال یکباره پیش میاید که به شخصی بی توجهی کنم. به این ترتیب که در آن لحظه این فکر به ذهنم خطور میکند که اینکار من باعث ناراحتی او نمیشود اما به محض اینکه از آن فضا خارج میشوم و به کار خودم که فکر میکنم مرتب خود را سرزنش میکنم که چرا کاری کردم که یک نفر ناراحت شود؟

یا اینکه گاهی ممکن است پیش بیاید که کاری را انجام دهم که اصلا رغبتی به آن ندارم و با این کار باعث آزار دیگری شوم.درصورتیکه زمانی که دست به آنکار زدم گویا اختیار از من سلب شده بود و چاره ای نداشتم جز انجام آن کار ...

این مثالها اکثرا درمورد حق الناس است درصورتیکه بنده آدمی هستم که به حقوق دیگران احترام میگذارم همچنین اهل اغماز و چشم پوشی از خطاهای دیگران و حتی از حقوق خود هستم.

اما مثلا گاهی پیش میاید که میبینم حقوق خودم درحال پایمال شدن است و با اینکه میتوانم از آن صرف نظر کنم اما اینکار را نمیکنم. گویا در آن لحظه همه چیز دست به دست هم میدهد تا من فراموش کنم که در آن زمان کار صحیح چیست.

وقتی که کار از کار گذشت تازه عاقبت آن کارم را چنان میبینم که گویا از یک بلندی با سر سقوط کرده ام.

این برایم سوال بود که چرا گاهی اختیار از انسان سلب میشود تا مرتکب خطا و گناه شود،

تا اینکه یک سخنرانی شنیدم که انسان زمانی که احساس بی نیازی میکند (طبق آیه شریفه: ان الانسان لیطغی ان رءا ه استغنی)

خداوند گوشمالی اش میدهد به اینطریق که رهایش میکند تا مرتکب اشتباه شود.یا اینکه اتفاقی برایش میفتد تا متنبه شود. و اگر چنین نکند انسان طغیانگر میشود.

با یک نگاه به افکار خودم دیدم که بله من گاهی سوالاتی برایم پیش میاید لاینحل و تنها پاسخی که برای خودم دارم اینست که جهلم نسبت به حقایق هستی باعث بروز این افکار میشود.

مثلا مدتی بود (اینهم که میگویم ناخواسته مرتب در نظرم میامد) که این چه کاریست که خدا به یک عده اجازه داده به انسانها ظلم کنند تا یک عده آدم بیگناه مظلوم واقع شوند و........
    و با اینکه برای همه این مسائل هم پیش خودم دلیل داشتم اما این فکر لحظه ای رهایم نمیکرد.

یا این سوال که بعضی از خطاها و بلاها و ناکامیهای ما انسانها ناشی از شرایطی است که به اجبار در آن واقع شده ایم. چرا باید خواست خدا این باشد که انسان در شرایطی واقع شود که باعث انحراف و بدبختی همنوعش شود

و با این افکار حسی پیدا میکردم که گویا یک انسان تنهایی هستم که حتی با خدایش هم نسبتی ندارد

سوالم اینست که آیا این افکار که به نظر غیرطبیعی هم نیست گناه است؟ آیا همینها باعث ایجاد شرایط گناه میشود؟

اگر نه این چه چیزی است که دست انسان را بسته و اختیار انسان را سلب میکند تا با مغز در خطاها و گناهان سقوط کند؟

دیگراینکه ما که با خدایمان دشمنی نداریم چرا باید شرایطی برایمان پیش بیاید که به درگاهش سرشکسته شویم؟

فرق اولیای الهی با ما چیست که ما باید با نفسمان درگیر باشیم اما آنها با دشمنان خدا ....
    امام خامنه ای: زیر پرچم امیرالمومنین دشمن و دوست آنچنان واضح نبودند. دشمن همان حرفهایی را میزد که دوست میزند...
    آگاهی خود را بالا ببرید. نقش نخبگان و خواص اینست که این بصیرت را نه فقط در خودشان بلکه در دیگران هم بوجود بیاورند. رسا بگویید روشن بگویید، مبین بگویید آنچه را که میفهمید. سعی هم بکنید آنچه را که فهمیده اید درست باشد.

2. صلوات ها 4

3.  

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,527
    حضور
    174 روز 20 ساعت 43 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58308

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: جناب استاد

5. صلوات ها 3

علاقه
    اخلاق-فلسفه-عرفان
    نوشته
    2,976
    حضور
    94 روز 6 ساعت 24 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    25282

نقل قول نوشته اصلی توسط .امین. نمایش پست ها
    سوالم اینست که آیا این افکار که به نظر غیرطبیعی هم نیست گناه است؟ آیا همینها باعث ایجاد شرایط گناه میشود؟
    بسمه تعالی
    نخست باید عرض کنم که یک وقت مسأله گناه است و یک وقت مسأله موانع کمال.رابطه این دو عموم خصوص مطلق است بدین صورت که هر گناهی مانع کمال انسان هست اما هر مانعی گناه نیست.
    از نوشته های شما بنده به دو ضعف پی بردم،یکی مسأله توحید و دومی مسأله جبر و اختیار.البته ممکن است شما اطلاعات خوبی هم در این دو زمینه داشته باشید ولی باید بدانید که معرفت تشکیکی است و جای دانستن بیشتر هم هست.
    این افکار شما که برای خیلی ها هم پیش می آید در حقیقت نوعی رحمت الهی است که شما به ضعفهای خود پی برده و در صدد رفع آنها برآیید.اگر چنین نکنید آنگاه خسارت واقعی پیش می آید.

اگر نه این چه چیزی است که دست انسان را بسته و اختیار انسان را سلب میکند تا با مغز در خطاها و گناهان سقوط کند؟
    البته ما در روایات داریم که خداوند گاهی به مصالحی مانند گرفتار نشدن بنده به عُجب وی را مبتلا به گناه می کند اما باید دانست ما نمی توانیم خطاهای خود را حمل بر این موارد کرده و در نتیجه خود را مُبری بدانیم،زیرا این مطلب چیزی است که ما بدان علم نداریم و در علم الهی است. لذا ما در مقابل خطاها وظیفه استغفار و توبه و جبران آنها را داریم.

دیگراینکه ما که با خدایمان دشمنی نداریم چرا باید شرایطی برایمان پیش بیاید که به درگاهش سرشکسته شویم؟
    خداوند کمال مطلق است و هیچ نقصی در او راه ندارد،این کمال مطلق فقط در صدد رهنمون کردن بندگان به آن آستان است و هر چیزی که در این مسیر پیش آید باید در این راستا معنا شود مانند بلایا و گرفتاری های مختلف.لذا اگر چنین دیدی برای کسی پیش آید نه تنها با خدای خود احساس غربت نمی کند بلکه هر چه بیشتر احساس قرب به او جل و أعلا را خواهد داشت.و همچنین سعی می کند که خطاهای خود را شناسایی کرده و جبران نماید.حال این خطاها مربوط به أعمال باشد یا اعتقادات.

فرق اولیای الهی با ما چیست که ما باید با نفسمان درگیر باشیم اما آنها با دشمنان خدا ....
    فرق ایشان با ما اینست که ایشان با أعدا عدو خود که نفسشان است جهاد مقدسی کرده و پیروز شده اند و ندای یا أیتها النفس المطمئنه را شنیده اند.
    تا صورت پیوند جهان بود علی بود/ تا نقش زمین بود و زمان بود علی بود

شاهی که ولی بود و وصی بود علی بود / سلطان سخا و کرم و جود علی بود

عیسی به وجود آمد و در حال سخن گفت/ آن نطق و فصاحت که در او بود علی بود

مسجود ملایک که شد آدم ، ز علی شد / آدم چو یکی قبله و مسجود علی بود

آن شير دلاور كه براي طمع نفس/بر خوان جهان پنجه نيالود ، علي بود

سر دو جهان جمله ز پنهان و ز پيدا / شمس الحق تبريز كه بنمود ، علي بود

7. صلوات ها 6

نوشته
    2,599
    حضور
    54 روز 8 ساعت 20 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    6491

نقل قول نوشته اصلی توسط استاد نمایش پست ها
    بسمه تعالی
    نخست باید عرض کنم که یک وقت مسأله گناه است و یک وقت مسأله موانع کمال.رابطه این دو عموم خصوص مطلق است بدین صورت که هر گناهی مانع کمال انسان هست اما هر مانعی گناه نیست.
    از نوشته های شما بنده به دو ضعف پی بردم،یکی مسأله توحید و دومی مسأله جبر و اختیار.البته ممکن است شما اطلاعات خوبی هم در این دو زمینه داشته باشید ولی باید بدانید که معرفت تشکیکی است و جای دانستن بیشتر هم هست.
    این افکار شما که برای خیلی ها هم پیش می آید در حقیقت نوعی رحمت الهی است که شما به ضعفهای خود پی برده و در صدد رفع آنها برآیید.اگر چنین نکنید آنگاه خسارت واقعی پیش می آید.

البته ما در روایات داریم که خداوند گاهی به مصالحی مانند گرفتار نشدن بنده به عُجب وی را مبتلا به گناه می کند اما باید دانست ما نمی توانیم خطاهای خود را حمل بر این موارد کرده و در نتیجه خود را مُبری بدانیم،زیرا این مطلب چیزی است که ما بدان علم نداریم و در علم الهی است. لذا ما در مقابل خطاها وظیفه استغفار و توبه و جبران آنها را داریم.

خداوند کمال مطلق است و هیچ نقصی در او راه ندارد،این کمال مطلق فقط در صدد رهنمون کردن بندگان به آن آستان است و هر چیزی که در این مسیر پیش آید باید در این راستا معنا شود مانند بلایا و گرفتاری های مختلف.لذا اگر چنین دیدی برای کسی پیش آید نه تنها با خدای خود احساس غربت نمی کند بلکه هر چه بیشتر احساس قرب به او جل و أعلا را خواهد داشت.و همچنین سعی می کند که خطاهای خود را شناسایی کرده و جبران نماید.حال این خطاها مربوط به أعمال باشد یا اعتقادات.

فرق ایشان با ما اینست که ایشان با أعدا عدو خود که نفسشان است جهاد مقدسی کرده و پیروز شده اند و ندای یا أیتها النفس المطمئنه را شنیده اند.
    با عرض سلام و احترام و تشکر از پاسخگویی خوب شما

فکر میکنم پاسخش همان است که فرمودید، لازم است انسان سرسری از کنار این افکار نگذرد و به درگاه خداوند استغفار و طلب بخشش کند. با اینکار جلوی عواقب آن افکار هم گرفته خواهد شد.

ممنون از اینکه وقت گذاشته و پاسخ دادید

ویرایش توسط Serat : ۱۳۹۳/۰۶/۱۸ در ساعت ۱۸:۲۷
    امام خامنه ای: زیر پرچم امیرالمومنین دشمن و دوست آنچنان واضح نبودند. دشمن همان حرفهایی را میزد که دوست میزند...
    آگاهی خود را بالا ببرید. نقش نخبگان و خواص اینست که این بصیرت را نه فقط در خودشان بلکه در دیگران هم بوجود بیاورند. رسا بگویید روشن بگویید، مبین بگویید آنچه را که میفهمید. سعی هم بکنید آنچه را که فهمیده اید درست باشد.

9. صلوات ها 3

نوشته
    2,599
    حضور
    54 روز 8 ساعت 20 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    6491

حجت الاسلام پناهیان , طغیان و حالت استغنا در انسان

حجت الاسلام پناهیان / طغیان و حالت استغنا در انسان /

حجت الاسلام پناهیان در این جلسه به بحث طغیان در انسان در حالت استغنا پرداختند.

ایشان راههای جلوگیری از طغیان در انسان را استغفار، محبت، خواندن قرآن، نماز و … برشمردند.

مکان و زمان سخنرانی : هیئت علمدار (مشهد مقدس) – مراسم وفات حضرت خدیجه (س) ۱۳۸۶

مدت زمان : ۵۵ دقیقه کیفیت : VCDRip (خیلی خوب)
    تهیه و پخش : نورالزهرا (س)

آیا پیش آمدن شرایط گناه و اشتباهات راهی است برای جلوگیری از طغیان انسانها؟»» بخش تصویری

.::. دانلود با کیفیت بالا .::.

(فرمت: MP4 – ابعاد تصویر: ۵۷۶*۷۲۰)

(حجم کل: ۱۹۸ MB )

لینک اصلی قسمت ۱ | لینک کمکی قسمت ۱
    لینک اصلی قسمت ۲ | لینک کمکی قسمت ۲

تاریخ ماندگاری لینک اصلی: نا محدود
    منبع

ویرایش توسط Serat : ۱۳۹۳/۰۶/۱۸ در ساعت ۱۸:۴۱

11. صلوات ها 3

نوشته
    663
    حضور
    14 روز 13 ساعت 59 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    809

بسمه تعالی.

.[/COLOR][/SIZE]
    باسلام
    مگرنه اینگه هربدی به مارسدازجانب خودمان هست
    خوب اگه قرارخداانسان رامبتلا به گناه کنه دیگه توجیهی نمیمونه
    حتی اگربدرابرای جلوگیری ازبدتربرای ماپیش اورده ازیک جهت به مااحسان کرده وازجهت دیگرمارامبتلا به بدی کرده
    این غیرممکن است
    یاحق

13. صلوات

نوشته
    663
    حضور
    14 روز 13 ساعت 59 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    809

بسمه تعالیعتقادات.

پس چراخداوندبرای خلقت یک انسان شکست خورده اورااشرف مخلوقات خوانده وبه خوددرودفرستاده

15. صلوات

نوشته
    663
    حضور
    14 روز 13 ساعت 59 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    809

بسمه تعالی را داریم.

خداوند کمال مطلق است و هیچ نقصی در او راه ندارد،این کمال مطلق فقط در صدد رهنمون کردن بندگان به آن آستان است و هر چیزی که در این مسیر پیش آید باید در این راستا معنا شود مانند بلایا و گرفتاری های مختلف.لذا اگر چنین برای کسی پیش آید نه تنها با خدای خود احساس غربت نمی کند بلکه هر چه بیشتر احساس قرب به او جل و أعلا را خواهد داشت.و همچنین سعی می کند که خطاهای خود را شناسایی کرده و جبران نماید.حال این خطاها مربوط به أعمال باشد یا اعتقادات.

.[/COLOR][/SIZE]
    باسلام
    ایااین که فرمودیددرصددرهنمودکردن به سوی کمال است خب این کمال حدی دارد
    چراوقتی اگاهی ازسرنوشت بندگان محیاست انتقال به این دنیاچه علتی میتواندداشته باشد
    درحالی که میشوداین ظلم وزجراتفاق نیفتد که عدالت دران دنیابرقرارودراین دنیاکسی زجرکشد
    مگرنمیشودبدون فرستادن برزمین حساب همه راداد
    یاحق

17. صلوات

نوشته
    663
    حضور
    14 روز 13 ساعت 59 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    809

بسمه تعالی
    .
    ند.
    باسلام
    مانع که دست مانیست پس قبول داریدگناهی که توسط انسان باشدمانع کمال است حال مانعی که توسط پروردگاربرای جلوگیری ازکمال کسی هست مقصرانسان نیست پس چرابایدمجازات شودوقتی مانعش به خواست خودش نبوده وهمان مانع سبب حرکت وی درمسیرخلاف کمال شده
    یاحق

نوشته
    663
    حضور
    14 روز 13 ساعت 59 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    809

نقل قول نوشته اصلی توسط احمد نمایش پست ها
    پس چراخداوندبرای خلقت یک انسان شکست خورده اورااشرف مخلوقات خوانده وبه خوددرودفرستاده
    البته شایان ذکراست همین انسان غافل راخداوندازحیوان گمراه ترمیداندپس ایالفظ اشرف مخلوقات شامل همه میشودیافقط مخاطب خاص خدا
    یاحق

20. صلوات

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 1

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری