جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: حکم استفاده از ماهواره

 1. #1

  عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۳
  نوشته
  1,763
  حضور
  191 روز 8 ساعت 40 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  22
  صلوات
  7798

  حکم استفاده از ماهواره
  سلام علیکم
  با آرزوی قبولی طاعات و عبادات شما بزرگواران به درگاه حق انشاءالله
  1-لطفا حکم استفاده از ماهواره را طبق نظر مراجع بیان بفرمایید،( اگر استفتا جدیدی از مرجع بزرگواری هم در این زمینه است لطفا آنرا بیان نمایید.)
  2-قانون کشور درمورد استفاده از ماهواره چیست ؟
  با تشکر ، التماس دعا ،یا زهرا(س)

 2. صلوات ها 7


 3. #2

  عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۱
  علاقه
  تحصیل ، تحقیق و پژوهش
  نوشته
  22,409
  حضور
  203 روز 19 ساعت 43 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  42
  صلوات
  61462  با نام و یاد دوست


  سلام

  پاسخ سوال فوق در تاپیک های زیر توسط کارشناس محترم ارائه شده است:


  http://www.askdin.com/thread3887.html

  http://www.askdin.com/thread16825.html  خواهشمندم تاپیک فوق را به دقت مطالعه نمایید

  اگر سوالی داشتید با پیام خصوصی اطلاع دهید.

  در همین جا از کاربران محترم درخواست دارم قبل از ایجاد موضوع و طرح سوال ، حتما از گزینه جستجوی سایت استفاده کنند

  تا اگر بحث مشابهی قبلا در سایت وجود داشت مطالعه کنند

  و در صورتی که به پاسخ سوال خود نرسیدند نسبت به ایجاد موضوع جدید اقدام نمایند.

  با تشکر

  در پناه قرآن و عترت پیروز و موفق باشید


 4. صلوات ها 5


 5. #3

  عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۸
  علاقه
  تدریس - تألیف - تحصیل
  نوشته
  1,910
  حضور
  34 روز 17 ساعت 37 دقیقه
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  12225  نقل قول نوشته اصلی توسط یارب نمایش پست ها
  2-قانون کشور درمورد استفاده از ماهواره چیست ؟
  سلام بر بقیةالله الاعظم ومنتظرانش با تشکر از پرسش شما از نظر قانونی مجلس در سال 1373 این لایحه را تصویب کرد مجلس استفاده از ماهواره را ممنوع کرد ۳۰ شهریور ۱۳۷۳
  مجلس دیروز با اکثریت قاطع نمایندگان کلیات طرح ممنوعیت به‌کارگیری تجهیزات دریافت ماهواره را تصویب کرد. در جلسه علنی دیروز مجلس که به ریاست آقای ناطق نوری تشکیل شد پس از اتمام بحث مخالف و موافق، کلیات طرح مذکور با اکثریت قوی به تصویب رسید.


  قانون منع استفاده از تجهیزات دریافت ماهواره‌ای در 11 ماده تدوین شده که بعدها و در روند اجرایی ماده 3 و 11 این قانون، آیین‌نامه‌ی اجرایی آن در 14 ماده تصویب شد و در حال حاضر این آیین ‌نامه ملاک عمل در برخورد با دارندگان تجیهزات دریافت از ماهواره است. ادامه دارد ....


 6. صلوات ها 3


 7. #4

  عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۸
  علاقه
  تدریس - تألیف - تحصیل
  نوشته
  1,910
  حضور
  34 روز 17 ساعت 37 دقیقه
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  12225  سلام بر بقیةالله الاعظم ومنتظرانش
  متن کامل قانون ممنوعیت به کارگیری تجهیزات دریافت از ماهواره
  ‌ماده 1 - به موجب این قانون ورود، توزیع و استفاده از تجهیزات دریافت از ماهواره جز در مواردی که قانون تعیین کرده است ممنوع می‌باشد.
  ‌ماده 2 - وزارت کشور موظف است با استفاده از نیروهای انتظامی و یا نیروی مقاومت بسیج در اسرع وقت نسبت به جمع‌آوری تجهیزات دریافت‌از ماهواره اقدام نماید.
  ‌تبصره - مهلت جمع‌آوری تجهیزات موجود دریافت از ماهواره از تاریخ تصویب این قانون یک ماه می‌باشد. بعد از انقضای مهلت مذکور‌استفاده‌کنندگان به مجازات‌های تصریح شده در این قانون محکوم خواهند شد.
  ‌ماده 3 - وزارت کشور موظف است با هماهنگی وزارت اطلاعات با وسایل ممکن نسبت به جلوگیری از ورود و توزیع تجهیزاتی که صرفاً برای‌دریافت از ماهواره مورد استفاده قرار می‌گیرد اقدام نماید و ضمن توقیف وسایل فوق عاملین آن را با وسائل توقیفی به مراجع صالحه قضائی معرفی‌نماید. نحوه هماهنگی در آیین‌نامه اجرایی مشخص خواهد شد.
  ‌تبصره - کلیه کالاهای ضبط و مصادره شده موضوع این قانون جهت توسعه پوشش رادیو و تلویزیونی کشور در اختیار سازمان صدا و سیمای‌جمهوری اسلامی ایران قرار می‌گیرد.
  ‌ماده 4 - کلیه دستگاه‌های فرهنگی کشور موظفند اثرات مخرب استفاده از برنامه‌های منحرف‌کننده را در جامعه تبیین کند.
  ‌ماده 5 - سازمان صدا و سیما و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی (‌مؤسسه رسانه‌های تصویری) می‌توانند نسبت به ضبط و پخش آن دسته از‌برنامه‌های ماهواره که مغایر با ارزش‌های و مبانی فرهنگ اسلامی و ملی نباشد اقدام نمایند.
  ‌ماده 6 - دستگاه‌های صدا و سیما، پست و تلگراف و تلفن و سازمان‌های وابسته از شمول این قانون مستثنی می‌باشند.
  ‌تبصره - صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران به منظور واردات فرستنده‌ها، تجهیزات تولید و پخش و لوازم یدکی متعلق به آنها مواد اولیه تولید‌فیلم و سریال از اخذ مجوز ورود و گواهی عدم ساخت وزارتخانه‌ها و سازمان‌های دولتی نظیر وزارتخانه‌های پست و تلگراف و تلفن، صنایع و‌بازرگانی و گواهی سازمان انرژی اتمی و ثبت سفارش وزارت بازرگانی معاف می‌باشد.
  ‌ماده 7 - دستگاه‌ها و سازمان‌هایی که برای انجام وظایف قانونی خویش لازم است از تجهیزات دریافت از ماهواره استفاده نمایند باید مجوز لازم را‌از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با هماهنگی وزارتخانه‌های اطلاعات و پست و تلگراف و تلفن کسب نمایند.
  ‌ماده 8 - واردکنندگان، تولیدکنندگان و توزیع‌کنندگان تجهیزات دریافت از ماهواره علاوه بر ضبط و مصادره اموال مکشوفه توسط دادگاه‌ها به‌مجازات ده تا یکصد میلیون ریال محکوم می‌گردند.
  ‌ماده 9 - استفاده‌کنندگان از تجهیزات دریافت از ماهواره علاوه بر ضبط و مصادره اموال مکشوفه به مجازات نقدی از یک میلیون تا سه میلیون ریال‌محکوم می‌گردند.
  ‌الف - حمل ، نگهداری، نصب و تعمیر تجهیزات دریافت از ماهواره ممنوع و مرتکبین به مجازات نقدی از یک تا پنج میلیون ریال محکوم‌می‌گردند.
  ب - وجوه دریافتی بابت مجازات مواد 8 و 9 این قانون به خزانه واریز و صد درصد (100%) آن جهت تأمین هزینه‌های اجرای این قانون و مقابله‌با تهاجم فرهنگی در اختیار وزارتخانه‌های کشور و فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران قرار داده می‌شود تا در‌حدود اعتبارات مصوب بودجه سالانه کل کشور به مصرف برسد.
  ‌ماده 10 - وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با همکاری وزارت پست و تلگراف و تلفن و سازمان‌های ذیربط موظفند با استفاده از اهرم‌های حقوقی و‌بین‌المللی در جهت حراست از مرزهای فرهنگی کشور و حفظ کیان خانواده علیه برنامه‌های مخرب و مبتذل ماهواره اقدام لازم را انجام دهند.
  ‌تبصره - نشر آگهی‌های تبلیغاتی از طرق مختلف توسط مطبوعات، صدا و سیما یا تبلیغات شهری که متضمن جواز استفاده از برنامه‌های ماهواره‌می‌باشد ممنوع است.
  ‌ماده 11 - دولت موظف است ظرف مدت یک ماه از تاریخ تصویب این قانون آیین‌نامه اجرایی آن را تهیه و تصویب نماید.
  ‌قانون فوق مشتمل بر یازده ماده و چهار تبصره در جلسه روز یکشنبه بیست و سوم بهمن ماه یک هزار و سیصد و هفتاد و سه مجلس شورای اسلامی‌تصویب و در تاریخ 1373.11.26 به تأیید شورای نگهبان رسیده است. ادامه دارد .....

 8. صلوات ها 3


 9. #5

  عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۸
  علاقه
  تدریس - تألیف - تحصیل
  نوشته
  1,910
  حضور
  34 روز 17 ساعت 37 دقیقه
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  12225  سلام بر بقیةالله الاعظم ومنتظرانش درتاریخ 16 تیر ماه سال جاری خبرگزاری تابناک در مورد تصمیمات جدید دولت دراین باره چنین نوشت : قانون ماهواره اصلاح می‌شود؟ » سرویس: رسانه هاي ديگر - رسانه ديگر
  کد خبر: 93041609520
  دوشنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۳ - ۱۴:۴۰


  حکم استفاده از ماهواره
  استفاده از ماهواره و تجهیزات دریافت از ماهواره از سال‌ها پیش در کشور رواج پیدا کرده است. به گفته برخی ‌مسئولان، بالغ بر دو‌سوم خانوارهای کشور از ماهواره استفاده می‌کنند و سالانه حدود دو هزار میلیارد تومان هزینه صرف واردات ماهواره به کشور می‌شود.
  به گزارش ایسنا «تابناک» با این مقدمه در ادامه می‌نویسد: بنا بر مصوبه مجلس شورای اسلامی در سال ۱۳۷۳ استفاده از این تجهیزات ممنوع شد؛ اما همواره بحث بر سر استفاده کردن ‌یا ‌نکردن از این دستگاه‌ها بوده است، به گونه‌ای که نیروهای انتظامی و مراجع مختلف نیز بار‌ها به اشکال گوناگون و با روش‌های تنبیهی و تشویقی با این پدیده مبارزه کرده‌اند.
  اما آنچه مشخص است و بسیاری از مسئولین نیز بر آن اذعان دارند، استفاده گسترده از این وسایل در سطح جامعه است؛ بنابراین، برخی ‌افراد جامعه بر این باورند که قانون سال ۷۳ نیاز به باز‌نگری دارد و برخی دیگر نیز قانون را مناسب ارزیابی می‌کنند و حتی گاه خواهان برخورد شدید‌تر ‌با استفاده‌کنند‌گان از ماهواره هستند.
  نوش‌آبادی، معاون پارلمانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره این موضوع گفت: دو سوم مردم کلان شهر‌ها و شهر‌های بزرگ از تجهیزات ماهواره استفاده می‌کنند، اما این بدان معنا نیست که این افراد از این تجهیزات استفاده نادرست کنند. امروز بسیاری از مردم از ‌این فن‌آوری استفاده‌های بهینه می‌کنند و چون دنیای امروز دنیای ارتباطات و فن‌آوری ‌است، مردم نیز علاقه‌مندند ‌از سایر اخبار و اطلاعات پیرامونی بهرمند شوند.
  وی افزود: اینکه این کالا از راه قاچاق به کشور وارد می‌شود، پوشیده نیست، همچنان که کالاهای دیگر‌ نیز به داخل قاچاق می‌شود. امروز بسیاری از کالا‌ها از جمله کریستال یا لوازم خانگی با قاچاق وارد کشور می‌شود‌ و شاید در این‌ اجناس، وسایل سمعی بصری و تجهیزات دریافت از ماهواره نیز وجود داشته باشد.
  وی گفت: اما آنچه امروزه در جامعه نمود یافته، اینکه بسیاری از استفاده‌کنند‌گان از این تجهیزات، کاربرد مضر از آن ندارند‌ و در عین حالی که به اصول و اعتقادات فرهنگی و اسلامی خود پایبند‌ند، از فیلم‌ها و برنامه‌های آموزشی و تحلیل‌های علمی و سیاسی نیز بهره می‌برند.
  امروز هر کسی از دریچه دید خود مسائل و رویدادهای سیاسی و اجتماعی را تحلیل می‌کند، و مردم از این طریق با دنیای بیرون و طرز فکر افراد خارج نشین بیشتر آشنا می‌شوند.
  معاون پارلمانی وزارت فرهنگ گفت: اینکه قانون استفاده از ماهواره بازنگری شود، ممکن است به تدریج این احساس نیاز پدید آید و احساس شود ‌بهتر است دیگر مردم را به قانون شکنی وادار نکنیم، چون زمانی که استفاده از این تجهیزات ‌ممنوع شد،‌ شاید نگاه به گونه‌ای دیگر بوده و هجمه‌ای در آن زمان علیه منافع کشور بوده است؛ اما اگر امروز به این نکته پی ببریم که در دنیای امروز به واسطه فن‌آوری، تبادل اطلاعات دامنه این تبادلات وسیع شده است، شاید نگاه را تغییر دهد. ادامه دارد ......

 10. صلوات ها 2


 11. #6

  عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۸
  علاقه
  تدریس - تألیف - تحصیل
  نوشته
  1,910
  حضور
  34 روز 17 ساعت 37 دقیقه
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  12225  سلام بر بقیةالله الاعظم ومنتظرانش . آيين‌نامه اجرايي قانون "‌ممنوعيت بكارگيري تجهيزات دريافت از ماهواره"  ‌هيأت وزيران در جلسه مورخ 1374.1.9 به استناد ماده (11) قانون "‌ممنوعيت بكارگيري تجهيزات دريافت از ماهواره" - مصوب 1373.11.23 - آيين‌نامه‌اجرايي قانون مذكور را به شرح زير تصويب نمود:

  ‌آيين‌نامه اجرايي قانون ‌ممنوعيت بكارگيري تجهيزات دريافت از ماهواره

  ماده 1 - مجوز استفاده از تجهيزات دريافت از ماهواره توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي با نظرخواهي از وزارتخانه‌هاي پست و تلگراف و تلفن (‌براي‌صلاحيت‌هاي فني) و اطلاعات موظفند حداكثر ظرف پانزده روز از زمان تقاضا، نسبت به درخواست‌هاي واصل شده اعلام نظر نمايند پس از پايان مهلت تعيين‌شده در صورت عدم اعلام نظر دستگاه‌هاي فوق، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي مجاز به ارائه مجوز خواهد بود.
  ‌ماده 2 - وزارت امور خارجه مشخصات و اسامي نمايندگيهاي سياسي و كنسولي كشورهاي خارجي و سازمانهاي بين‌المللي را كه بر اساس حقوق بين‌الملل از‌شمول مفاد اين قانون مستثني هستند به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي اعلام مي‌كند.
  ‌ماده 3 - وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي با رعايت ماده (7) قانون به طور مستمر اسامي و مشخصات استفاده‌كنندگان مجاز تجهيزات دريافت از ماهواره و تغييرات آنها را به وزارت كشور‌اعلام مي‌نمايد تا وزارت كشور نسبت به جمع‌آوري تجهيزات استفاده‌كنندگان غير مجاز و معرفي آنان به مراجع قضايي اقدام كند.
  ‌ماده 4 - شركت‌هاي توليدكننده و سازنده داخلي چنانچه حسب نيازهاي و سفارش سازمان صدا و سيماي جمهوري اسلامي ايران و وزارت پست و تلگراف و‌تلفن بر اساس قراردادهاي منعقد شده مبادرت به توليد و ساخت تجهيزات موضوع قانون در مدت قرارداد نمايند از شمول ممنوعيت‌هاي مندرج در مواد (8) و(9) قانون خارج بوده و وزارت كشور متعرض آنها نخواهد شد.
  ‌وزارت كشور مكلف است ضمن تدوين دستورالعمل لازم، ترتيبي اتخاذ نمايد تا مأمورين انتظامي در مقام اجراي مواد (8) و (9) قانون متعرض مأمورين و‌متصديان حمل و نقل، انبارها و مراكز نصب و تعمير و نگهداري سازمان صدا و سيماي جمهوري اسلامي ايران و وزارت پست و تلگراف و تلفن نگردند و‌همكاري‌ها و هماهنگي‌هاي لازم را معمول نمايند.
  ‌ماده 5 - دستگاه‌هاي فرهنگي كشور براي تحقق مفاد ماده (4) قانون و به منظور تبيين اثرات مخرب استفاده از برنامه‌هاي ماهواره‌اي و نيز ساير دستگاه‌هاي‌اجرايي براي تحقق ماده (10) قانون موظفند با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي و سازمان صدا و سيماي جمهوري اسلامي ايران حسب مورد همكاري نمايند.
  ‌كليه دستگاه‌هاي فرهنگي كشور مكلفند قبل از تصويب بودجه سالانه كل كشور، طرحهاي لازم پيشنهاد خود را جهت مقابله با تهاجم فرهنگي و تبيين اثرات‌مخرب برنامه‌هاي منحرف‌كننده ماهواره به سازمان برنامه و بودجه ارائه كنند تا در بودجه سالانه آنان منظور گردد.
  ‌ماده 6 - وزارت كشور جهت جمع‌آوري تجهيزات دريافت از ماهواره با توجه به وظايف نيروي انتظامي اقدام خواهد نمود و حسب مورد مي‌تواند از نيروي‌مقاومت بسيج استفاده نمايد.
  ‌ماده 7 - كساني كه پس از انقضاي مهلت مقرر در قانون به صورت داوطلبانه، تجهيزات خود را تحويل دهند، مشمول مقررات مربوط به كيفيات مخففه در‌مجازاتها خواهند بود.
  ‌ماده 8 - در اجراي ماده (3) قانون، وزارت اطلاعات از طريق تعيين رابط، اخبار لازم را در اختيار وزارت كشور قرار خواهد داد. وزارت كشور با همكاري‌وزارتخانه‌هاي اطلاعات، فرهنگ و ارشاد اسلامي و پست و تلگراف و تلفن و گمرك ايران با توجه به اخبار و اطلاعات واصل شده و راه‌كارهاي ارائه شده توسط‌دستگاه‌هاي مزبور اقدامات اجرايي لازم را معمول خواهد داشت. بدين منظور ستادي متشكل از نمايندگان دستگاه‌هاي مزبور در وزارت كشور مستقر خواهد‌گرديد.
  ‌ماده 9 - وزارت كشور مكلف است در قبال توقيف تجهيزات موضوع قانون صورتجلسه‌اي تنظيم و نسخه‌اي از آن را جهت اجراي تبصره ماده (3) قانون به‌سازمان صدا و سيماي جمهوري اسلامي ايران ارسال نمايد.
  ‌ماده 10 - تجهيزات موضوع قانون كه به طور داوطلبانه به وزارت كشور تحويل داده مي‌شود يا حسب مورد توسط وزارت كشور و مرجع صلاحيت‌دار قضايي‌ضبط و مصادره مي‌شود، ماهانه طي صورتجلسه‌اي با امضاي نمايندگان وزارت كشور، مرجع ذيربط قضايي و سازمان صدا و سيما به مراكز استاني سازمان صدا‌و سيما تحويل داده خواهد شد.
  ‌ماده 11 - تعريف تجهيزات مشمول قانون بر عهده وزارت پست و تلگراف و تلفن است. وزارت پست و تلگراف و تلفن موظف است ظرف يك ماه نسبت به‌ارائه تعاريف مربوط اقدام نمايد.
  ‌تبصره - تشخيص تجهيزات فني مشمول قانون در مبادي ورودي و ساير نقاط كشور بر اساس قوانين و مقررات جاري كشور، بر عهده دستگاه‌هاي ذيربط خواهد‌بود.
  ‌ماده 12 - در اجراي تبصره ماده (6) قانون، سازمان صدا و سيماي جمهوري اسلامي ايران به منظور واردات فرستنده‌ها، تجهيزات توليد و پخش و لوازم يدكي‌متعلق به آنها، مواد اوليه توليد فيلم و سريال از اخذ مجوز ورود و گواهي عدم ساخت وزارتخانه‌ها و سازمانهاي دولتي نظير وزارتخانه‌هاي پست و تلگراف و‌تلفن، صنايع و بازرگاني و گواهي سازمان انرژي اتمي و ثبت سفارش وزارت بازرگاني معاف است.
  ‌ماده 13 - وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي و سازمان صدا و سيماي جمهوري اسلامي ايران در اجراي تبصره ماده (10) قانون مجازند به تناسب مسئوليتهاي‌خود دستورالعملهاي لازم را براي تعيين آگهي‌هاي تبليغاتي غير مجاز تدوين و بنا به حوزه صلاحيت خود، راساً و به طور جداگانه به ناشرين و مطبوعات و‌بنگاه‌هاي تبليغاتي همچنين واحدهاي داخلي و تابع خود ابلاغ نمايند.
  ‌ماده 14 - دستگاه‌ها و سازمانها مي‌توانند ‌با رعايت ماده (7) قانون و با ذكر دلايل توجيهي به امضاي بالاترين مقام اجرايي خود براي استفاده از تجهيزات گيرنده برنامه‌هاي تلويزيوني‌ماهواره‌اي از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي درخواست مجوز كنند.
  ‌تبصره - مسئول واحد استفاده كننده از تجهيزات در برابر هر گونه استفاده غير قانوني از آن پاسخگو خواهد بود. وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي دوره‌هاي‌توجيهي مناسب را براي آموزش و آمادگي اين مسئولان برگزار مي‌كند. تأييد صلاحيت مسئولان منوط به موفقيت در اين دوره‌ها است.


  ‌حسن حبيبي - معاون اول رييس جمهور


 12. صلوات ها 2


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود