جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: اهل كتاب نجس هستند! استفتائی از آیة الله بهجت

نوشته
    43
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    244

اهل كتاب نجس هستند! استفتائی از آیة الله بهجت

استفاتاء از آیت الله بهجت :
    364. نظر اسلام را درباره ارمنى،مسيحى، كليمى، يهودى و زرتشتى بفرماييد.
    ج. همه كافر بوده و نجس هستند

بهروايت زير توجه كنيد

معاویه بن عمار می‌گوید: از امام صادق(ع) دربارة لباس هاییکه مجوسی ها می‌دوزند (می بافند) در حالی که آنان خبیث هستند و شرب خمر می کنند وزنانشان بر آن حلال هستند آیا می توانم در آن‌ها نماز بخوانم؟ فرمود: آری.(3)
    عبدالله بن سنان می‌گوید پدرم از امام صادق(ع) پرسید: من لباسی را بهذمّی (اهل کتاب) عاریه می دهم و می دانم که او شراب می نوشد و گوشت خوک می‌خورد آیاوقتی که لباس را به من بر گردانید باید آن را بشوییم و نماز در آن بخوانیم؟ حضرتفرمود: نماز در آن بخوان و نیازی به شستن آن نیست.(4)
    اسماعیل بن جابر می‌گوید: از غذای اهل کتاب سؤال کردم فرمود: چون در ظرفهای شان خمر و گوشت خوک می ریزند ازغذای آنان نخور.(5)
    از این روایت معلوم می‌شود که اگر به خاطر نجاست خمر و گوشتخوک نبود غذای آنان نجس نبود .

با توجه به دسته دوم از روایات نجاست آنهاذاتینیست بلکه عرضی است یعنیاگر بهنجاستی مانند شراب و خون و مردار آلوده شوند نجس هستند همان گونه که یک مسلمان میتواند به یکی از این مواد نجس باشد

بسیاری از فقهای معاصر این دسته ازروایات که دلالت بر پاک بودن ذاتی کفّار دارد ترجیح داده اند.به عقیده این گروه ازفقها اگر اهل کتاب با شراب و گوشت خوک و مردار نجس نشوند و مراعات نجس و پاکی رابکنند پاک خواهند بود.

نكته : البته پرهیز ازآنان مخصوصاً برای افراد ضعیف الایمان لازم و ضروری است و با توجه به روایات واجماع و آیة انما المشرکون نجس احتیاط در اجتناب از اهل کتاباست.

[3]همان، ص 370،به نقل از وسائل الشیعه، باب 73از ابواب نجاسات.
    [4]
    همان، ص 371؛ به نقل ازوسائل الشیعه، باب 74از ابواب نجاسات.

حال با توجه به اين روايت آقاي بهجت بنا به چه استدلالي اهل كتاب را ذاتا نجس دانسته اند؟
    كساني كه مي فهمند عذاب مي كشند و كساني كه نمي فهمند عذاب مي دهند

2. صلوات ها 3

3.  

علاقه
    سیاسی اعتقادی اجتماعی
    نوشته
    275
    حضور
    2 روز 4 ساعت 43 دقیقه
    دریافت
    14
    آپلود
    0
    گالری
    62
    صلوات
    1492

سلام
    دوست عزیز چند سوال از شما دارم:
    1. با فقه شیعه و روش استنباط احکام ( علم اصول) چقدر آشنا هستید؟
    2. با علم رجال، درایه، تفسیر و مراحل استخراج حکم فقهی از منابع و ... چقدر آشنا هستید؟
    3. مبانی فقهی و اصولی مختلف را می شناسید؟
    یک فقیه با استفاده از منابع و علوم مختلفی یک حکم فقهی را بیان می کند، شما می دانید ایت الله بهجت با چه مبنا و چه منابعی حکم داده اند؟

5. صلوات ها 3

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری