منبع صلوات قرآنی

تب‌های اولیه

4 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
منبع صلوات قرآنی

با عرض سلام
می خواستم بدانم که منبع صلوات قرآنی از کجا آمده؟سیر تاریخی اون و احادیثی که مربوط به صلوات قرآنی می باشد چی هستند و چرا از اون استفاده می کنیم
((اللهم صل و سلم و زد و بارک علی رسول الله و آله الاطهار علی رسول الله و آله الاخیار))
با تشکر

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد مجید

مسافر درون;429906 نوشت:
با عرض سلام
می خواستم بدانم که منبع صلوات قرآنی از کجا آمده؟سیر تاریخی اون و احادیثی که مربوط به صلوات قرآنی می باشد چی هستند و چرا از اون استفاده می کنیم
((اللهم صل و سلم و زد و بارک علی رسول الله و آله الاطهار علی رسول الله و آله الاخیار))
با تشکر

با صلوات بر محمد وآل محمد
وسلام وعرض ادب و احترام
در مورد تاریخچه «صلوات» باید بیان گردد که این مطلب ریشه قرآنی دارد چنان که در آیه:«إِنَّ اللَّهَ وَ مَلائِکتَهُ یصَلُّونَ عَلَى النَّبِی یا أَیهَا الَّذینَ آمَنُوا صَلُّوا عَلَیهِ وَ سَلِّمُوا تَسْلیماً» (احزاب، 56)؛ خدا و فرشتگان او بر پیامبر اسلام درود مى ‏فرستند، شما هم اى کسانى که ایمان آورده‏ اید بر او صلوات بفرستید، و آن طور که باید تسلیم شوید.
اما در مورد این صلوات قرآنی در کتب روایی مطلب خاصی تا آن جا که در دست رس ما بود چیزی پیدا نکردیم فقط « دعاء الاثني عشر إماما للخواجه نصير» است که در کتاب« زاد المعاد- مفتاح الجنان‏،علامه مجلسى»به این عبارت اشاره شده است که 13بند می باشد وما فقط یک بند آن را خدمت شما ارسال می کنم:« التَّوَسُّلُ بِرَسُولِ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَ آلِهِ وَ سَلَّمَ: بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ اللَّهُمَّ صَلِّ وَ سَلِّمْ وَ زِدْ وَ بَارِكْ‏ عَلَى‏ النَّبِيِّ الْأُمِّيِّ الْعَرَبِيِّ الْهَاشِمِيِّ الْقُرَشِيِّ الْمَكِّيِّ الْمَدَنِيِّ الْأَبْطَحِيِّ التِّهَامِيِّ السَّيِّدِ الْبَهِيِّ السِّرَاجِ الْمُضِي‏ءِ الْكَوْكَبِ الدُّرِّيِّ صَاحِبِ الْوَقَارِ وَ السَّكِينَةِ الْمَدْفُونِ بِالْمَدِينَةِ الْعَبْدِ الْمُؤَيَّدِ وَ الرَّسُولِ الْمُسَدَّدِ الْمُصْطَفَى الْأَمْجَدِ الْمَحْمُودِ الْأَحْمَدِ حَبِيبِ إِلَهِ الْعَالَمِينَ وَ سَيِّدِ الْمُرْسَلِينَ وَ خَاتَمِ النَّبِيِّينَ وَ شَفِيعِ الْمُذْنِبِينَ وَ رَحْمَةٍ لِلْعَالَمِينَ أَبِي الْقَاسِمِ مُحَمَّدٍ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَ آلِهِ الصَّلَاةُ وَ السَّلَامُ عَلَيْكَ يَا أَبَا الْقَاسِمِ يَا رَسُولَ اللَّهِ يَا إِمَامَ الرَّحْمَةِ يَا شَفِيعَ الْأُمَّةِ يَا حُجَّةَ اللَّهِ عَلَى خَلْقِهِ يَا سَيِّدَنَا وَ مَوْلَانَا إِنَّا تَوَجَّهْنَا وَ اسْتَشْفَعْنَا وَ تَوَسَّلْنَا بِكَ إِلَى اللَّهِ وَ قَدَّمْنَاكَ بَيْنَ يَدَيْ حَاجَاتِنَا فِي الدُّنْيَا وَ الْآخِرَةِ يَا وَجِيهاً عِنْدَ اللَّهِ اشْفَعْ لَنَا عِنْدَ اللَّهِ.
در مورد چگونگی بیان صلوات احادیث بسیاری در کتب و منابع معتبر و موثق شیعه و سنی ثبت است که پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) فرمودند: بر من درود ناقص نفرستید. گفتند: اى رسول خدا! درود ناقص چیست؟ حضرت فرمودند: این که بگویید: اللّهُمَّ صَلّ على محمّدٍ.بلکه بگویید:اللّهُمَّ صَلَّ على محمّدٍ وَ آلِ محمّدٍ. (مرحوم فیض‏ الإسلام در ترجمه صحیفه سجادیه).

با تشکر از کارشناس محترم
اگر من درست متوجه شده باشم پس منبع حدیثی راجب این صلوات قرانی نداریم بنابراین بهتر نیس که ما از صلوات اللّهُمَّ صَلَّ على محمّدٍ وَ آلِ محمّدٍ
استفاده کنیم؟؟؟؟اگر اینطور باشد چرا خیلیا که من دیدم مدام همین صلوات که در بالا عرض شد می گویند؟

موضوع قفل شده است