صفحه 1 از 5 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: علت عقب ماندگی برخی کشورها

نوشته
    269
    حضور
    5 روز 11 ساعت 3 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    466

علت عقب ماندگی برخی کشورها

یک زمانی من دیدگاهم این بود که علت عقب ماندگی کشورهای اسلامی خود اسلام است اما یکی از دوستانم به من گفت مثلا در آفریقا قسمت شمالش مسلمان هستند و قسمت جنوبش مسیحی اما کل آفریقا عقب مانده هست! یا مثلا پاکستان مسلمان هست ولی هندوستان هندو هست ولی هر دو عقب مانده اند! اینجا بود که به دیدگاهم شک کردم!

علت عقب ماندگی کشورهای اسلامی آیا به اسلام (مثلا دیدگاه های تند وهابیت) ربط دارد؟ اگر دارد علت ارتباطش چیست؟ اگر ندارد پس چرا مثلا کشوری مثل هندوستان که وهابی نیست عقب مانده هست؟

2. صلوات ها 5

3.  

نوشته
    4,062
    حضور
    21 روز 10 ساعت 12 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    11166

با نام الله

کارشناس بحث: استاد مقداد

دلی که نشد خانه یاس نرگس

خراب است و و یران صفایی ندارد

علاقه
    مطالعات تاریخی
    نوشته
    1,739
    حضور
    26 روز 19 ساعت 31 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    1
    صلوات
    4711

با عرض سلام و ادب

در پاسخ به این سوال که چرا کشورهای اسلامی عقب افتاده هستند، توجه به چند مقدمه لازم است.

1- عقب ماندگی لقبی است که جامعه غرب سعی می کند ما را بدان متهم کند و متاسفانه بعضی چشم و گوش بسته آن را تکرار می کنند. شکی نیست که مثلا جامعه امروز ما، پیشرفت تکنولوژیکی بعضی از جوامع غرب را ندارد، اما این دلیل عقب مانده بودن ما نیست. به عنوان نمونه وضعیت خانواده در غرب، در مقایسه با وضعیت خانواده در جامعه ما، بسیار بدتر است.

اگر بخواهیم با توجه به یک مشخصه از جامعه ای، آن را عقب مانده معرفی کنیم، چرا جامعه غرب را به خاطر این مشخصه اش، عقب مانده معرفی نکنیم؟

خصوصا با توجه به اینکه در جوامع انسانی، انسانیت باید بیشتر مد نظر قرار گیرد و شکی نیست که در مشخصه های انسانی، وضعیت جامعه ما، از جوامع غربی بهتر است.

2- عدم رشد تکنولوژیکی، خصیصه ای مخصوص جوامع اسلامی نیست. و بسیاری از کشورهای لائیک نیز بدان مبتلا هستند. کشورهای آمریکای جنوبی، کشورهای آفریقای جنوبی عموما غیر مسلمان و غیر توسعه یافته هستند. و بنا بر معیارهای خود غربیان، از حدود 200 کشور جهان، 20 کشور را به عنوان کشور توسعه یافته می پذیرند.

3- وضعیتی که امروز در جامعه جهانی می بینیم، ثمره تقسیم غنائم جنگ جهانی است. یعنی حدود 100 سال از چینش فعلی جهان می گذرد و اگر اندکی قبل تر برویم، واقعیت های دیگری نیز خواهیم دید. به عنوان نمونه امپراطوری عثمانی یک کشور اسلامی بود که غرب قدرت عرض اندام در مقابل آن را نداشت.

و اگر اندکی بیش تر به عقب برویم، وضعیت را کاملا معکوس می بینیم، جوامع اسلامی پیشرفته و غربی که دچار قرون وسطی و دوران فلاکت بود.

با توجه به این مقدمات در ریشه یابی جنگ ها در مناطق اسلامی و عقب ماندگی تکنولوژیکی آنها، مساله ای است که باید بدان جواب داد.

بدترین جواب، ربط دادن این مسائل به اسلام است که به جای ناشی بودن از واقع بینی، متاثر از عداوت است. چون روشن است که توصیه های فراوان اسلام، به علم آموزی، نمی تواند به عقب ماندن از قافله علم منجر شده باشد. کما اینکه سالیان سال مسلمانان در اوج قله های علمی بودند. همچنان که جنگ ها و نزاع ها، غالبا ریشه در زیاده خواهی ها و تکبرها و تعصب های کور است که با فرهنگ اسلامی، فرسنگ ها فاصله دارد.

و یکی از دلایل محکم این جواب، وضعیت جمهوری اسلامی ایران است که با تمسک به اسلام، پیشرفت های علمی کسب کرده و قومیت های متفاوت را با صمیمیت در کنار یکدیگر نگاه داشته است.

اما دلایل دیگری که می تواند مد نظر قرار گیرد در دو دسته عمده دلایل بیرونی و درونی جای می گیرند.

در دلایل بیرونی شکی نیست که غرب یکی از عوامل اصلی وضعیت موجود است. دستان غرب در تجزیه کشورهای بزرگ اسلامی به وضوح دیده می شود. همچنان که در حاکم کردن افراد مستبد و خائن در کشورهای اسلامی، نقشی موثر داشته اند. و چپاول ثروت های کشورهای اسلامی (مانند سایر مستعمره ها) و دمیدن در آتش اختلاف ها، و زمینه سازی برای ایجاد درگیری ها و ... همه نقش هایی هستند که غرب در وضعیت فعلی ایفا کرده است.

اما در عوامل درونی، شاید بتوان بزرگترین علت را دور افتادن از تعالیم اسلامی معرفی کرد.

و طبیعی است که با کنار هم قرار گرفتن این عوامل، وضعیتی بهتر از وضعیت امروز جامعه اسلامی نخواهیم داشت که امیدواریم با روند بیداری اسلامی و به زیر کشیدن حکام مستبد و خائن، وضعیت تغییر کرده و مسلمانان مجد و شکوه خویش را بازیابند.

خدا یک علی(ع) داشت،الحمدلله آن هم امام ما شد.« مرحوم آیت الله شیخ محمد کوهستانی»

6. صلوات ها 8

نوشته
    269
    حضور
    5 روز 11 ساعت 3 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    466

حرف های شما صحیح است اما بنده اسلام را بی تقصیر نمیدانم چرا که در اسلام با توجه به برخی آیات و روایات میتوان تفسیری داشت که من اسمش را دیدگاه های تند میگذارم که نتیجه اش عقب ماندگی فعلی هست. البته معمولا میگویند کسانی که چنین دیدگاه هایی دارند اصلا مسلمان نیستند و مسلمان اسمی هستند اما از نظر من بدون زمینه دیدگاه های تند شکل پیدا نمیکند و چنین زمینه ای نه تنها در اسلام بلکه در تمامی ادیان دنیا وجود دارد و اصولا سکولاریسم بر همین مبنا بنا شده که چون ادیان بستر مخرب بودن را دارند بهتر است مبنای تشکیل حکومت نباشند. مثلا همین که جامعه اسلامی از پیشرفت به عقب ماندگی افول کرد علتش غلبه دیدگاه امثال غزالی در مقابل میانه رو ها بود که پس از جنگ های جهانی به مرور زمان دیدگاه غزالی رو به افول بود که با شکل گیری القاعده و طالبان توسط آمریکا تندروها جان دوباره ای گرفتند. در کشور خودمان هم در طول این 35 سال همیشه دیدگاه های میانه حاکم نبوده و هنوز هم برخی تندروی ها و تندروها برایمان مشکل ساز میشوند.

8. صلوات ها 3

نوشته
    164
    حضور
    2 روز 2 ساعت 47 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    629

استارت عقب ماندگی جوامع اسلامی بعد از وفات پیامبر زده شد.
    اما پیامبر، چنان تغییری ایجاد کرده بود، که نمود این عقب ماندگی تا پنج شش قرن پیش دیده نمی شد.

و البته در میانه های راه افرادی مثل غزالی هم تاثیر گذار بودند.
    Nothing will stop us

Try to be a part of the solution, not a part of the problem.

اللهم عجل لولیک الفرج

10. صلوات ها 3

نوشته
    269
    حضور
    5 روز 11 ساعت 3 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    466

نقل قول نوشته اصلی توسط بابک 113 نمایش پست ها
    استارت عقب ماندگی جوامع اسلامی بعد از وفات پیامبر زده شد.
    اما پیامبر، چنان تغییری ایجاد کرده بود، که نمود این عقب ماندگی تا پنج شش قرن پیش دیده نمی شد.
    استارت عقب ماندگی از زمان فوت پیامبر زده نشد اصولا بعد از فوت پیامبر تا بیش از یک قرن درگیری حکمفرما بود و وسط میدان جنگ هم کسی دنبال پیشرفت نیست. تمدن اسلامی در دوران بنی عباس شروع و در همان دوره به پایان رسید و مرزهای علم پیشرفت کرد اما این پیشرفت را نمیتوان مثلا با پیشرفت غرب از دوران انقلاب صنعتی تاکنون مقایسه کرد.

نقل قول نوشته اصلی توسط بابک 113 نمایش پست ها
    و البته در میانه های راه افرادی مثل غزالی هم تاثیر گذار بودند.
    غزالی درختی را کاشت که میوه اش عقب ماندگی بود اما فقط او نبود که باعث و بانی افول تمدن اسلامی شد بلکه دیدگاه او و امثال او بود که پیروز شد و نتیجه اش الان هم قابل احساس کردن هست.

12. صلوات ها 2

علاقه
    مطالعات تاریخی
    نوشته
    1,739
    حضور
    26 روز 19 ساعت 31 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    1
    صلوات
    4711

نقل قول نوشته اصلی توسط m@hdi نمایش پست ها
    حرف های شما صحیح است اما بنده اسلام را بی تقصیر نمیدانم چرا که در اسلام با توجه به برخی آیات و روایات میتوان تفسیری داشت که من اسمش را دیدگاه های تند میگذارم که نتیجه اش عقب ماندگی فعلی هست. البته معمولا میگویند کسانی که چنین دیدگاه هایی دارند اصلا مسلمان نیستند و مسلمان اسمی هستند اما از نظر من بدون زمینه دیدگاه های تند شکل پیدا نمیکند و چنین زمینه ای نه تنها در اسلام بلکه در تمامی ادیان دنیا وجود دارد و اصولا سکولاریسم بر همین مبنا بنا شده که چون ادیان بستر مخرب بودن را دارند بهتر است مبنای تشکیل حکومت نباشند. مثلا همین که جامعه اسلامی از پیشرفت به عقب ماندگی افول کرد علتش غلبه دیدگاه امثال غزالی در مقابل میانه رو ها بود که پس از جنگ های جهانی به مرور زمان دیدگاه غزالی رو به افول بود که با شکل گیری القاعده و طالبان توسط آمریکا تندروها جان دوباره ای گرفتند. در کشور خودمان هم در طول این 35 سال همیشه دیدگاه های میانه حاکم نبوده و هنوز هم برخی تندروی ها و تندروها برایمان مشکل ساز میشوند.
    با عرض سلام و ادب

دستورات دین اسلام نقشی در اینگونه افکار افراطی و انحرافی ندارد،بلکه اینگونه افکار و عقاید ناشی از عدم درک درست و جامع از احکام و دستورات دین اسلام است.همانگونه که در جای خود ثابت شده است اسلام آخرین دین الهی و کاملترین و جامعترین دین است.لذا لازمه جامعیت این دین این است که برای تمام مسائل دستور و حکم مخصوی داشته باشد.گاهی جنگ نیاز است و گاهی صلح و ...،اما آنچه مهم است این است که مسلمانان با درک درست و دقیق و جامع از این دستورات،بدانند هر دستور و حکمی چه زمان و در چه مکان و با چه شرایطی باید اجرا گردد.

افراطی گری ناشی از نگاه سطحی و ناقص به دستورات دین اسلام است و دور شدن از مکتب انسان ساز قرآن و مفسران واقعی آن یعنی اهل بیت عصمت و طهارت است والا اگر مسلمین نسبت به دستورات دینی نگاه و درکی عمیق و جامع داشته باشند،نه تنها از دیگران عقب نمی مانند بلکه این دیگران هستند که باید برای رسیدن به جایگاه مسلمین تلاش کنند.چرا که در برهه های مختلفی از تاریخ اسلام،مسلمین در علم و فرهنگ و تمدن اینگونه بودند و متأسفانه بنابر دلایل مختلف که در پست قبلی هم به برخی از آنها اشاره شد،از مسیر پیشرفت و ترقی منحرف شده و کشورهایی که امروزه خود را پیشرفته و کشورهای اسلامی را عقب مانده معرفی می کنند،با ترفندهای مختلف،با بهره گیری از علوم اسلامی در مسیر ترقی قدم گذاشتند.

بعنوان نمونه:

در رابطه با نقش سامانيان در توليد و رواج علم همين بس كه برخي از نويسندگان معتقدند،پانصد سال وقت لازم بود تا اروپائيان برخي از پژوهش هاي عصر ساماني همچون رساله ي آبله و حصبه تأليف ابوبکرمحمدبن زکريای رازی(م313ق) را ترجمه كرده و بفهمند و به بسياري ديگر از زبانها در شهر ونيز برگردانند.يا فرمانرواياني چون شارل اول مجبور شوند تا فرمان ترجمه كتاب الحاوي رازي را نيز صادر كنند.(1)
    اشپولر محقق معروف آلماني معتقد است كه سامانيان براي نخستين بار در ايران بعد از اسلام،عامل بيداري و ترويج معنويت و فرهنگ بودند.چنانچه تاريخ تمدن و فرهنگ ايراني بي نهايت بديشان مديون است و هنوز هم بايد عمل و شيوه رفتار سامانيان به عنوان مشوق علم و هنر مد نظر قرار گيرد.(2)

و چه زیبا فرمود امام خمینی(رحمة الله علیه) که:

اسلام به خودی خود هیچ عیب ندارد،هر عیب که هست از مسلمانی ماست.

پی نوشتها:
    [1]. فيليپ خليل حتي،تاريخ عرب،ترجمه ابوالقاسم پاينده،چاپ دوم،تهران،آموزش انقلاب اسلامي،1366ش.ص467.
    [2]. برتولد اشپولر،تاريخ ايران در قرون نخستين اسلامي،ترجمه جواد فلاطوري،تهران،انتشارات علمي و فرهنگي.1364ش.ج1ص142.

خدا یک علی(ع) داشت،الحمدلله آن هم امام ما شد.« مرحوم آیت الله شیخ محمد کوهستانی»

14. صلوات ها 6

علاقه
    ریاضی
    نوشته
    1,536
    حضور
    221 روز 16 ساعت 45 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    7884

به نام خدا.

نقل قول نوشته اصلی توسط مقداد نمایش پست ها
    اسلام به خودی خود هیچ عیب ندارد،هر عیب که هست از مسلمانی ماست.

ببخشید من یه سوالی دارم. با این تفسیر ، بهتر نیست ما خودمون رو به اسلام اونهم ناب محمدی نسبت ندیم تا نا بلدی هامون به اسم اسلام تموم نشه؟ به هر حال اگر کسی بخواد اسلام رو بشناسه نمیاد مستقیم بره قرآن بخونه که ، نگاه میکنه به مسلمان ها.

ستایشگر
    اللهم انا نشکو الیک فقد نبینا، صلواتک علیه و اله، و غیبه ولینا، و کثره عدونا، و قله عددنا و شده الفتن بنا، و تظاهر الزمان علینا، فصل علی محمد و اله و اعنا علی ذلک بفتح منک تعجله و بضر تکشفه و نصر تعزه و سلطان حق تظهره، و رحمه منک تجللناها و عافیه منک تلبسناها، برحمتک یا ارحم الراحمین.

من بیچاره ترین موجود در عالم بودم و خدایا، محبت حسین (ع) رو در دل من گذاشتی و من خوشبخت ترین فرد زمین شدم.

16. صلوات ها 4

نوشته
    748
    حضور
    16 روز 18 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    2733

نقل قول نوشته اصلی توسط ستايشگر نمایش پست ها
    به نام خدا.
    ببخشید من یه سوالی دارم. با این تفسیر ، بهتر نیست ما خودمون رو به اسلام اونهم ناب محمدی نسبت ندیم تا نا بلدی هامون به اسم اسلام تموم نشه؟ به هر حال اگر کسی بخواد اسلام رو بشناسه نمیاد مستقیم بره قرآن بخونه که ، نگاه میکنه به مسلمان ها.
    ستایشگر
    دوست عزیز پس خودمون رو به چی نسبت بدیم؟ فقط همین مونده که ما هم بگیم اسلام رو اجرا نمی کنیم!!! دیگه فاتحه اسلام خونده میشه...
    اگه ما با درک درست و با در دست داشتن چراغ هدایت قرآن و اهل بیت و تمسک به اونها (طبق چیزی که پیامبر (ص) در حدیث ثقلین گفتند) عمل بکنیم، هیچ موقع دچار گمراهی و کجروی نخواهیم شد.

18. صلوات ها 4

علاقه
    ریاضی
    نوشته
    1,536
    حضور
    221 روز 16 ساعت 45 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    7884

نقل قول نوشته اصلی توسط علی نمایش پست ها
    دوست عزیز پس خودمون رو به چی نسبت بدیم؟ فقط همین مونده که ما هم بگیم اسلام رو اجرا نمی کنیم!!! دیگه فاتحه اسلام خونده میشه...
    اگه ما با درک درست و با در دست داشتن چراغ هدایت قرآن و اهل بیت و تمسک به اونها (طبق چیزی که پیامبر (ص) در حدیث ثقلین گفتند) عمل بکنیم، هیچ موقع دچار گمراهی و کجروی نخواهیم شد.
    به نام خدا.

نه اینکه بگیم اسلام رو اجزا نمیکنیم. بگیم برداشت خودمون از اسلام رو اجرا میکنیم.

ستایشگر
    اللهم انا نشکو الیک فقد نبینا، صلواتک علیه و اله، و غیبه ولینا، و کثره عدونا، و قله عددنا و شده الفتن بنا، و تظاهر الزمان علینا، فصل علی محمد و اله و اعنا علی ذلک بفتح منک تعجله و بضر تکشفه و نصر تعزه و سلطان حق تظهره، و رحمه منک تجللناها و عافیه منک تلبسناها، برحمتک یا ارحم الراحمین.

من بیچاره ترین موجود در عالم بودم و خدایا، محبت حسین (ع) رو در دل من گذاشتی و من خوشبخت ترین فرد زمین شدم.

20. صلوات ها 3

صفحه 1 از 5 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری