صفحه 2 از 2 نخست 12
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: پرداخت خمس در زمان غیبت، چگونه و به چه کسی؟

 1. #11

  عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۹۵
  نوشته
  312
  حضور
  13 روز 19 ساعت 55 دقیقه
  دریافت
  8
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  390  نقل قول نوشته اصلی توسط ابوعابس نمایش پست ها
  اما مگر وجوب نماز جمعه بستگی به حضور امام معصوم ندارد؟
  در طول تاریخ، فقهای بزرگی هستند که قائل به وجوب عینی نماز جمعه در عصر غیبت می باشند. عده قابل توجهی هم قائل به وجوب تخییری نماز جمعه هستند. عده زیادی هم قائل به استحباب نماز جمعه در عصر غیبت می باشند.(1)
  بهر صورت، اصل نماز واجب است، هر چند بخاطر برخی اختلافات در فهم ظواهر الفاظ برخی روایات، نظرات و فتاوای در باب نماز جمعه، متفاوت شده است.
  درباب خمس به هیچ عنوان به این شکل نیست. اساس خمس با نماز جمعه قابل قیاس نیست. چون خمس، اقسام و روشهای گوناگون ندارد و فهم از برخی الفاظ روایت هم این قدر دچار تنوع نشده است.
  ضمن اینکه همیشه اختلاف نظر در مباحث گوناگون وجود دارد.


  پی نوشت:
  1. نگاه کنید به: http://www.askdin.com/showthread.php?t=59801، با عنوان کدام یک از فقهای شیعه معتقد به وجوب نماز عید فطر و قربان در عصر غیبت هستند؟


 2. صلوات


 3. #12

  عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۹۵
  نوشته
  312
  حضور
  13 روز 19 ساعت 55 دقیقه
  دریافت
  8
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  390  نقل قول نوشته اصلی توسط ابوعابس نمایش پست ها
  پس چطور شد که نماز جمعه واجب و جهاد واجب که از ارکان دین است، در زمان غیبت مصداق ندارند
  این ادعا، بر خلاف مسلمات آیات و روایات و فتاوای فقها می باشد.
  جهاد انواعی دارد که از آن میان، تنها جهاد ابتدایی در عصر غیبت، محل بحث است که آیا نیاز به اذن امام دارد یا خیر. اما به عنوان مثال، جهاد دفاعی، نه تنها نیاز به اذن ندارد، بلکه در صورت ضرورت، بر همه واجب است که حتی بدون اذن امام و فقیه، برای دفاع اقدام کنند.
  بحث نماز جمعه هم در پست قبلی پاسخ جواب داده شد و مشخص شد در عصر غیبت برخی از بزرگان، حتی قائل به وجوب عینی آن هم هستند، چه برسد به واجب تخییری.
  بهر صورت، این مقایسه حتی اگر درست باشد، دلیل شرعی برای دست کشیدن از خمس و ادای آن به ولی جامعه نمی باشد.


 4. صلوات


 5. #13

  عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۹۵
  نوشته
  312
  حضور
  13 روز 19 ساعت 55 دقیقه
  دریافت
  8
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  390

  تحلیل سوال و ارزیابی کلیت آن
  نقل قول نوشته اصلی توسط ابوعابس نمایش پست ها
  تفاوت اعتقادات و فقه شیعه با اهل تسنن در چیست؟ آیا نه این است که آن ها این حق را برای علمای خود قائل اند که فتوا و برداشت خود از مسائل را ـ گرچه برخلاف نصّ صریح قرآن و احادیث نبوی باشد ـ به مقلدین خود بقبولانند؟
  ما چه امتیازی داریم؟ مگر غیر این است که می گوییم: «به قرآن و اهل بیت متمسک شده ایم» آیا اگر فتوایی ـ البته اگر فتوا دادن به صورت امروزی اش، جایز باشد ـ را در نصّ قرآن و روایت نیافتیم ـ چه رسد به این که قطع اصولی!! پیدا کنیم که مخالفت آشکار با نصّ قرآن و روایت دارد ـ باز هم باید به این فتوا عمل کرد؟
  بی مقدمه شروع می کنم:
  پرداخت خمس ـ چه سهم امام و چه سهم سادات ـ در زمان حضور ائمه و غیبت، به هیچ عنوان به غیر سید جایز نیست، گرچه در این میان، دفتر و دستکی واسطه باشد!!
  کسانی که پرداخت خمس به غیر سید را جایز می دانند، مدعی بوده و لازم است برای ادعای خود دلیل بیاورند. لازم به یادآوری است که دلیل در فقه شیعه ـ نه اهل تسنن!!ـ عبارت است از قرآن و روایت. اگر روایتی یافت شد که بویی از این جواز را به مشام برساند، باز هم قابل پذیرش است!!

  تحلیل سوال:
  سوال، یک ادعای اصلی دارد: «پرداخت خمس (هر دو بخش آن :سهم امام و سهم سادات) در زمان حضور ائمه و غیبت، به هیچ عنوان به غیر سید جایز نیست».

  ریشه این ادعا
  در اشکال و ابهامی است که سوال کننده نسبت به اصل اجتهاد و روشهای استنباطی فقها و طبیعتا تقلید مومنان از آنها دارد و در سوال، به طور ضمنی و با این عبارت (البته اگر فتوا دادن به صورت امروزی اش، جایز باشد) بدان اشاره کرده است.

  سپس ادعا شده که در بحث خمس، قول اکثریت فقها در مصرف بخش دوم خمس (سهم امام) در امور دینی که غیر سادات هم از آن بهره مند می شوند، بر خلاف همه روایات می باشد! به طور ضمنی و غیر مستقیم هم از مکلفین خواسته شده تا با این گونه فتاوا –که بنا بر ادعا، برگرفته از هیچ آیه و روایتی نیست- مخالفت کنند.

  لازمه این ادعا این است که مومنان، خمس خود را به مرجع تقلید یا وکیل او –و به تعبیر ایشان دفتر و دستک آنها- پرداخت نکنند و خود، تمام آن را صرفا به سادات فقیر بدهند.

  سوال از تفاوت اعتقادی و فقهی شیعه با اهل سنت، سوال مستقلی نیست. این قسمت از سوال، هر چند در جملات ابتدایی طرح شده و در ظاهر از دو بخش کاملا متفاوت اعتقادی و فقهی می پرسد، اما در واقع برای تاکید بر این ادعاست که اجتهاد و استنباط فقهای شیعه، مخصوصا مراجع تقلید در دوره های معاصر، اشتباه بوده و به شیوه اهل سنت نزدیک شده است، مانند فتاوایی از اهل سنت که بدون مستند روایی و قرآنی و صرفا بر اساس روشهای ظنی مانند قیاس، استحسان می باشد!


 6. صلوات


 7. #14

  عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۹۵
  نوشته
  312
  حضور
  13 روز 19 ساعت 55 دقیقه
  دریافت
  8
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  390

  جمع بندی
  پرسش:
  آیا نباید خمس (هر دو بخش آن :سهم امام و سهم سادات) را در زمان حضور ائمه و غیبت، بدون اینکه به مرجع تقلید بدهیم، مستقیم و صرفا به دست سادات برسانیم؟ مگر نه اینکه مصارف خمس به هیچ عنوان غیر سید را شامل نمی شود؟

  پاسخ:

  خمس، در اصل به امام جامعه اسلامی تعلق دارد لذا باید از طریق امام یا کسی که او اجازه داده است، دریافت و مصرف شود. نیمی از خمس باید به مصرف سادات فقیر و یتیم و در راه مانده، برسد، اما به این معنی نیست که به ملکیت آنها درآمده تا بتوان حق و ملک آنها را بدون اجازه امام و مستقیما به مصرف آنها رساند.

  بررسی نظریه فوق با آیه قرآن:
  این نظریه با صراحت آیات قرآن و روایت معصومین در تعارض است. قرآن وقتی از شش دسته ای که خمس به آنها تعلق می گیرد نام می برد، لام ملکیت را تنها برای گروه اول (شامل سه دسته: خدای متعال، رسول الله، و ذی القربی یا جانشین پیامبر) ذکر می کند. اما گروه دوم (که شامل سه دسته از سادات یعنی یتیمان، مساکین و در راه ماندگان سید می شود)، بدون لام، ذکر شده است. قرآن می فرماید: «فَأنَّ لِلّهِ خُمُسَهُ وَ لِلرَّسُولِ وَ لِذِى القُربى وَ اليَتَامَى وَ المَسَاكِينِ وِ ابْنِ السَّبيلِ إن كُنْتُم آمَنْتُم بِاللّه.»(1) این بدان معنی است که اصالتا خمس مال خدا و مال رسول و مال ذی القربی است. اما بقیه سادات یتیم و فقیر و در راه مانده، نسبت به آنچه به سهم سادات معروف است، مالکیت ندارند. لذا در صورتی که امام جامعه، به مقدار کافی به سادات یتیم و فقیر و در راه مانده رسیدگی کرد و مقادیری اضافه آمد، به خود امام و والی جامعه اسلامی می رسد، چون قرآن از او با لام ملکیت و به عنوان مالک اصلی یاد کرده است. والی هم آن را در هر راهی که صلاح امت اسلامی می داند مصرف می کند.
  توجه شود: نسبت به اصل مال که قرآن از آن با عنوان مال خدا و رسول و امام یاد کرده است، کسی حق ملکیت ندارد. پس آنچه مشهور است که به نصف خمس، سهم سادات گفته می شود، در واقع، ملک امام است، نه اینکه ملک سادات یتیم و ... باشد. بنا بر این اگر امام بخشی از مازاد خمس را در مصالح جامعه، مصرف نمود، به معنی تصرف در مال دیگری نیست. حتی اگر سادات را نسبت به بخش دوم، مالک بدانیم، باز هم سهم امام، مربوط به امام است و انحصار مصرف آن در سادات، هیچ مستند قرآنی یا روایی ندارد. به تصریح آیه و روایات، اختصاص و اولویت در نیمه دوم، با سادات فقیر و .. خواهد بود، نه ملکیت.

  بررسی روایات:
  همان طور که در توضیح آیه خمس مشخص شد، نه تنها ادعای سوال، بر خلاف آیه قرآن است، بلکه روایات نیز به صراحت خلاف این ادعا را ذکر می فرماید:«وَ لَهُ نِصْفُ الْخُمُسِ كَمَلًا وَ نِصْفُ الْخُمُسِ الْبَاقِي بَيْنَ أَهْلِ بَيْتِهِ فَسَهْمٌ لِيَتَامَاهُمْ وَ سَهْمٌ لِمَسَاكِينِهِمْ وَ سَهْمٌ لِأَبْنَاءِ سَبِيلِهِمْ يُقْسَمُ بَيْنَهُمْ عَلَى الْكِتَابِ وَ السُّنَّةِ مَا يَسْتَغْنُونَ بِهِ فِي سَنَتِهِمْ فَإِنْ‏ فَضَلَ‏ عَنْهُمْ‏ شَيْ‏ءٌ فَهُوَ لِلْوَالِي‏ ... »؛ نصف خمس به طو کامل برای امام است و نصف باقیمانده، بین اهل بیت او تقسیم می شود که سهمی از آن برای یتیمان این خانواده است و سهمی برای فقرا و مساکین و سهمی برای در راه ماندگانشان که بنا بر کتاب و سنت بینشان تقسیم می شود ... و اگر چیزی زیاد آمد برای والی خواهد بود.(2).
  بر خلاف ادعای مطرح شده در سوال، نه تنها سهم امام، ملک سادات نیست و مصرف آن هم به دست امام است، بلکه حتی باقیمانده سهم سادات هم به امام می رسد. در حالی که اگر ادعای سوال درست بود، باقیمانده، هرگز مال والی نمی شود و امام نمی فرمودند «فهو للوالی»، بلکه تعابیر دیگری مثل اینکه «والی آن را برای سادات حفظ خواهد کرد» یا امثال آن استفاده می شد.

  شکل گیری شبکه وکلا و فقها به دست ائمه معصومین (علیهم السلام)

  پیامبر و مخصوصا ائمه معصومین (علیهم السلام) شاگردان مخلتف و برجسته ای داشتند و آنها را آموزش می دادند که چگونه می توان حکم خدا را بر اساس کتاب و سنت استخراج کرد. «عَنِ الرِّضَا (علیه السلام) قَالَ: عَلَيْنَا إِلْقَاءُ الْأُصُولِ‏ وَ عَلَيْكُمُ التَّفْرِيعُ»؛ امام رضا (علیه السلام) فرمودند: ما وظیفه داریم که اصول و قواعد اصلی را بگوییم و شما وظیفه دارید که فروعات را از آن استخراج کنید.(3) معصومین (علیهم السلام) علاوه بر سوالات موردی که مومنین می پرسیدند، تلاش داشتند که ریشه ها و قواعد اصلی که حاکم بر دیگر مسائل است و احکام فراوان دیگری از آنها سرچشمه می گیرد و همین طور نحوه استنباط از اصول و قواعد را هم به شاگردان خود منتقل کنند و از آنها فقیه بسازند و از طرف دیگر مردم را در همان زمان خود، به رجوع به فقها و تبعیت از آنها می خواندند. تدریجا شبکه ای گسترده از شاگردان و وکلای ائمه (علیهم السلام) شکل گرفت. شبکه مرجعیت و شوونات مختلفی که اکنون دارد، ادامه همان شبکه گسترده وکلا و فقهایی است که معصومین (علیهم السلام) در همه جای بلاد اسلامی ایجاد کرده بودند و یکی از عوامل ترس حکومتها بود که به واسطه آن گاه و بیگاه امامان را دستگیر یا احضار می کردند.

  امتداد شبکه فقها و وکلای دوره معصومین (علیهم السلام) در مرجعیت:

  مشخص شد که: اولا: خمس، به تصریح آیه شریفه، مال امام جامعه اسلامی است. بنا بر این مردم بدون اذن نمی توانند در آن تصرف کنند.
  ثانیا: ائمه (علیهم السلام) شبکه ای گسترده از فقها و وکلا در سر تاسر بلاد پهناور اسلامی شکل داده بودند تا مردم، هم در مسائل شرعی و هم در شوون اجتماعی و معارف اسلامی به آنها مراجعه کنند و هم وجوهات شرعی خود را به دست آنها بدهند. فقها و وکلا نیز، مقداری از آن را در مصالح جامعه صرف می کردند یا همه آن را به امام (علیه السلام) می رساندند. بنا بر این ولی جامعه می تواند دست دیگر فقیهان را در تصرف باز بگذارد. اما مردم نمی توانند بدون اذن ولی جامعه و مرجع تقلید خود، آن را به مصرف فقرا برسانند. تصرف بدون اذن، باعث ضمان است و ذمه آنها بریء و پاک نمی شود.  پی نوشت ها:
  1. سوره انفال/ 41.
  2. كلينى، محمد بن يعقوب بن اسحاق، الكافي، ج ‏1، ص 540، ح 6، 8 جلد، دار الكتب الإسلامية - تهران، چاپ: چهارم، 1407 ق؛ شیخ حر عاملی، وسائل الشیعه ج 9 ص 223 ح 6، مؤسسة آل البيت (عليهم السلام) - قم، چاپ: اول، 1409 ق.
  3. شيخ حر عاملى، وسائل الشيعة، ج ‏27 ص 62 ح 3202-52، 30 جلد، مؤسسة آل البيت (عليهم السلام) - قم، چاپ: اول، 1409 ق. و نیز: ابن ادريس، محمد بن احمد، السرائر الحاوي لتحرير الفتاوي ج‏3 ص 575، 3جلد، دفتر انتشارات اسلامى وابسته به جامعه مدرسين حوزه علميه قم - قم، چاپ: دوم، 1410 ق.  ویرایش توسط مستنبط : ۱۳۹۷/۱۰/۱۱ در ساعت ۱۴:۴۸

 8. صلوات ها 2


صفحه 2 از 2 نخست 12

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. جمع بندی پرداخت صدقه؛ نوعی باج و زیر سبیلی؟!
  توسط آبـرنـگـ در انجمن عدل الهی
  پاسخ: 109
  آخرين نوشته: ۱۳۹۵/۰۸/۰۳, ۱۱:۴۴
 2. جمع بندی هویت اسلامی؟ایرانی؟ غربی؟ نسبت این ها با هم چه می تواند باشد؟
  توسط شهید علی اصغر پازوکی در انجمن حیات دنیوی انسان
  پاسخ: 60
  آخرين نوشته: ۱۳۹۴/۰۲/۱۲, ۰۸:۱۵
 3. جمع بندی رعایت حجاب یک رسالت ملی است یا مذهبی؟
  توسط Anonymous در انجمن عفاف و حجاب
  پاسخ: 100
  آخرين نوشته: ۱۳۹۳/۱۲/۱۳, ۱۷:۲۰
 4. ثواب اغراق آمیز یا واقعی؟
  توسط abbas_hamedi در انجمن قرآن و حدیث
  پاسخ: 3
  آخرين نوشته: ۱۳۹۳/۱۱/۰۸, ۱۸:۲۰
 5. جمع بندی چرا جوانها سست اعتقاد شده اند؟ بدون هیچ خط قرمزی؟
  توسط mohsen1990 در انجمن پلوراليسم و تساهل و دين
  پاسخ: 76
  آخرين نوشته: ۱۳۹۳/۱۱/۰۸, ۰۵:۳۲

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 13

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود