جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: تکامل در آخرت

 1. #1

  عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۲
  نوشته
  139
  حضور
  3 روز 22 ساعت 55 دقیقه
  دریافت
  9
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  284

  تکامل در آخرت




  سلام
  قبل از مطرح کردن سوال می خواستم بگویم که من جستجوی گوگل در سایت را در ارتباط با این موضوع انجام داده ام و تاپیک زیر را خوانده ام

  http://www.askdin.com/thread18129.html

  در این تاپیک، کارشناس محترم جناب رسا، سوال کننده را به دو لینک دیگر ارجاع داده اند که در زیر می بینید.

  http://www.soalcity.ir/node/211


  http://maaref.porsemani.ir/node/2021

  من بعد از خواندن هر دو لینک تضادی در آنها احساس می کنم.
  در لینک اول بصورت واضح گفته شده است که تکاملی در آخرت وجود ندارد.
  اما در لینک دوم گفته می شود که :
  "تصور كنيد كه اگر آن مطلق زيبايى بدون پرده جلوه كند، چه خواهد شد؟! به دليل چنين مواجهه‏اى است كه اهل بهشت، همه چيز را فراموش مى‏كنند و اين فراموشى به حدى است كه طبق بعضى از روايات، نعمت‏هاى بهشتى زبان به گلايه مى‏گشايند. اما اين محو جمال يار، دائماً تسبيح و حمد مى‏گويد و به بى‏نهايت نگاه مى‏كند و هر چه نگاه مى‏كند، بيشتر پى مى‏برد و هر چه بيشتر پيش مى‏رود، مشتاق‏تر مى‏شود و اين خاصيت عشق است."

  که نشان از پویایی و تکامل و نیل به کمال مطلق دارد.
  لطفا در این باره توضیح دهید که بالاخره در بهشت تکامل هست یا نه.

  همچنین در مورد جهنم شنیده ام که بعضی (اکثر) جهنمیان بعد مدتی مجازات و پاکیزه شدن به بهشت می روند. آیا چنین چیزی صحیح است؟ اگر است آیا این خود نوعی از تکامل خواهد بود؟

  با تشکر

 2. صلوات ها 3


 3. #2

  عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۱
  نوشته
  3,942
  حضور
  21 روز 10 ساعت 12 دقیقه
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  11090



  با نام الله




  تکامل در آخرت







  کارشناس بحث: استاد هادی



  دلی که نشد خانه یاس نرگس

  خراب است و و یران صفایی ندارد








 4. صلوات ها 2


 5. #3

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۹۳
  علاقه
  خدا،پیامبر، امام و ...
  نوشته
  1,973
  حضور
  87 روز 19 ساعت 32 دقیقه
  دریافت
  3
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  6904



  با سلام و عرض ادب

  انسان از بدو تشکیل نطفه و بلکه قبل تر از آن ، حرکت تکاملی خود را به سوی قرب الی الله آغاز کرده و این سیر تا بی نهایت ادامه دارد و حد یقفی نمی توان برای این سیر تصور کرد . منتهی تکامل در دنیا فعلیت رساندن به استعدادهای بالقوه در وجود انسان است(1) ، اما با توجه به اینکه در آخرت استعداد و قوه ای وجود ندارد بلکه فعلیت محض است لذا تکامل به صورت دیگری خواهد بود.

  امام خمینی (رَحِمَهُ الله) می فرماید:
  ترقی و تکامل در برزخ از سنخ ترقی در دنیا نیست، زیرا دنیا دار حرکت جوهری و استکمال ذاتی و نفسی است، اما تکامل در دار آخرت به رفع حجاب ها و کدورت ها و اعراض جسمانی است که به وسیله ی فشار قبر به وجود می آید.(معاد از دید امام خمینی، صفحه ی۳۷۱)
  در دنيا انسان با به فعلیت رسیدن استعدادهای بالقوه متکامل می گشت، اما در برزخ تكامل به صورت بروز و ظهور حقيقت اعمال خواهد بود ؛ هر کس وجود خود را در دنیا به هر شکلی ساخته در برزخ نیز متناسب با آن عمل می کند. امّا این اعمال برای کسب کمال نیستند بلکه ظهور ملکات خود شخص اند. آنکه در دنیا ، علم آموختن برای او ملکه شده او در برزخ نیز دائماً در مسیر علم آموزی قرار دارد. لکن چیزجدیدی یاد نمی گیرد ؛ بلکه حقیقت و باطن آنچه را که در دنیا یاد گرفته بود ، مشاهده میکند و هر دم برای او باطن عمیق تری هویدا می شود ؛ و این روند تا ابد ادامه دارد.

  «روح پس از جدا شدن از تن‌، به جهان برزخ وارد مى شود، و حركت آدمى در دنيا را تداوم ميدهد. روح در جهان برزخ در جهت سير به خداى متعال حركت مى كند و عيب‌ها و نقصها را از دست داده‌، با كسب كمالات و قابليت‌ها و خصوصيات جديد لياقت ورود به عالم حشر را پيدا مى كند».(عروج روح‌، محمد شجاعى ، ص 122، مؤسسه فرهنگى دانش و انديشه معاصر)

  نتیجه:
  تکامل هم در دنیا و هم در برزخ و آخرت وجود دارد ، اما تکامل در دنیا به صورت فعلیت یافتن استعدادهای بالقوه است و در آخرت به رفع حجاب ها است یعنی تکامل در آخرت ظهور ملکات خود شخص است انسان در دنیا هر عملی انجام داده حقیقت همان عمل برایش ظهور کرده و موجب ترقی و کمال وی خواهد شد.


  .................................................. .................................................. ....
  1. توضیح مختصر در رابطه با قوه و فعل: یک دانه سیب مستعد درخت شدن است ، اگر دانه سیب را در خاک مناسب کاشته و آب داده شود این دانه به تدریج در یک حرکت تکاملی تبدیل به درخت خواهد شد ، دانه سیب بالفعل دانه است و بالقوه درخت . اگر تمامی استعدادهای بالقوه دانه فعلیت پیدا کرده و این حرکت تکاملی ادامه پیدا کند ، دانه تبدیل به درخت خواهد شد.
  انسان با مردن تمامی استعدادهای بالقوه اش فعلیت می یابد و دیگر جایی برای تکامل به این معنی نیست ، اما تکامل در آخرت به معنی ظهور ملکات خود شخص بوده و چیز جدیدی نیست بلکه باطن و حقیقت اعمال وی است که در آخرت ظهور می کند.
  ویرایش توسط هادی : ۱۳۹۲/۰۶/۲۲ در ساعت ۲۲:۲۰

 6. صلوات ها 5


 7. #4

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۹۳
  علاقه
  خدا،پیامبر، امام و ...
  نوشته
  1,973
  حضور
  87 روز 19 ساعت 32 دقیقه
  دریافت
  3
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  6904



  در رابطه با پرسش دوم حضرت عالی ؛ بله طبق روایات اهل بیت علیهم السلام اکثریت انسان ها در عالم برزخ به تدریج از گناهان پاک شده و وارد بهشت خواهند شد :
  « با تحقق مرگ برزخى (نفخ صور اول‌) ارواح از نظام برزخ به بالاتر وارد مى گردند كه اين انتقال خود، در حركت صعودى به سوى حضرت حق‌، يك تحول تكاملى بزرگ براى روح است» (قيام قيامت‌، استاد محمد شجاعى ، مقدمه و تدوين‌: محمدرضا كاشفى ، ص 101،119،مؤسسه فرهنگى دانش و انديشه معاصر )

  مطالعه لینک زیر در این رابطه سودمند است:‌
  http://www.pasokhgoo.ir/node/61623

 8. صلوات ها 5


 9. #5

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۹۳
  علاقه
  خدا،پیامبر، امام و ...
  نوشته
  1,973
  حضور
  87 روز 19 ساعت 32 دقیقه
  دریافت
  3
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  6904



  نقل قول نوشته اصلی توسط Hrm نمایش پست ها
  در مورد جهنم شنیده ام که بعضی (اکثر) جهنمیان بعد مدتی مجازات و پاکیزه شدن به بهشت می روند. آیا چنین چیزی صحیح است؟ اگر است آیا این خود نوعی از تکامل خواهد بود؟
  با سلام

  با توجه به آیات و روایات مواقف مختلفی جهت پاک شدن انسان از گناهان در عوالم برزخ و آخرت وجود دارد که خداوند با رحمت رحمانیه اش این مواقف را برای پاکی بندگان قرار داده است تا انسان بتواند به لقای الهی باریابد .
  برخی انسان های مومن که گناهان کمتری دارند خداوند سبحان گناهان وی را با عذاب دنیوی پاک کرده و پاکیزه وارد برزخ می شوند اما برخی که گناهانشان بسیار است در عالم برزخ با فشار قبر و امثال آن پاک می شود اما عده ای از انسان ها هستند که حتی در عالم برزخ هم از گناه پاک نمی گردند لذا خداوند سبحان در حشر و در مواقف و عوالم آن آنان را تزکیه می کند .
  توضیح اینکه قیامت (با توجه به روایات) پنجاه موقف دارد و کسانی که در عالم برزخ تزکیه نشده و از گناهان پاک نشده اند در این مواقف پنجاهگانه تزکیه و وارد بهشت ابدی می شوند .
  امام صادق(ع) مى‏فرمايد: «فَحَاسِبُوا أَنْفُسَكُمْ قَبْلَ أَنْ تُحَاسَبُوا عَلَيْهَا فَإِنَّ لِلْقِيَامَةِ خَمْسِينَ مَوْقِفاً كُلُّ مَوْقِفٍ مِقْدَارُهُ أَلْفُ سَنَةٍ»؛ «پيش از اينكه حساب شما را محاسبه كنند، از خود حساب بكشيد؛ زيرا قيامت داراى پنجاه ايستگاه است كه هر ايستگاه هزار سال به طول مى‏انجامد»(كافى، ج 8، ص 143)
  ابن مسعود مى‏گويد: ما نزد أمير المؤمنين(ع) نشسته بوديم كه فرمود: «إن فى القيامة لخمسين موقفاً كل موقف ألف سنة فأول موقف خرج من قبره»؛ «در قيامت پنجاه موقف و ايستگاه است كه هر ايستگاه هزار سال به طول مى‏انجامد و نخستين ايستگاه هم بيرون آمدن از قبر است»(بحار الانوار، ج 7، ص 111)
  اما این مختص کسانی است که در مسیر صراط مستقیم بوده و نسبت به خدا و رسولش عناد نداشته اند ، اما کسانی که شرک ورزیده و عناد داشته اند این عده جزو خالدین در جهنم هستند و تا ابد در آتش جهنم خواهند سوخت. «خالِدينَ فيها لا يُخَفَّفُ عَنْهُمُ الْعَذابُ وَ لا هُمْ يُنْظَرُون» جاودانه در لعنتند و در عذابشان تخفيف داده نشود و لحظه‏اى مهلتشان ندهند(بقره 162)
  «وَ الَّذِينَ كَفَرُواْ وَ كَذَّبُواْ بَِايَاتِنَا أُوْلَئكَ أَصْحَابُ النَّارِ خَلِدِينَ فِيهَا وَ بِئْسَ الْمَصِير» و آنان كه كفر ورزيدند و آيات ما را تكذيب كردند اهل آتشند. در آن جاودانه‏اند و جهنم بد سرانجامى است‏(تغابن 10)

  حاصل سخن اینکه :

  کسانی که (با توجه به فراوانی گناه) در عالم برزخ تزکیه نشده اند در مواقف قیامت و عوالم حشر تزکیه شده و وارد بهشت ابدی می شوند، این نیز حرکت تکاملی به سوی قرب الی الله است و آن عده از افرادی که حتی در این مواقف تزکیه نشدند وارد جهنم ابدی شده و خالدین در جهنم خواهند بود .(والله العالم)

 10. صلوات ها 4


 11. #6

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۹۱
  علاقه
  علم ,هنر,معارف,عشق,بهشت
  نوشته
  645
  حضور
  17 روز 3 ساعت 46 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  1568



  نقل قول نوشته اصلی توسط هادی نمایش پست ها
  تکامل هم در دنیا و هم در برزخ و آخرت وجود دارد ، اما تکامل در دنیا به صورت فعلیت یافتن استعدادهای بالقوه است و در آخرت به رفع حجاب ها است یعنی تکامل در آخرت ظهور ملکات خود شخص است انسان در دنیا هر عملی انجام داده حقیقت همان عمل برایش ظهور کرده و موجب ترقی و کمال وی خواهد شد
  آيا منظورتون از تكامل اينست كه در آخرت انسانها نهايتا هم رتبه ميشوند؟

 12. صلوات ها 3


 13. #7

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۹۳
  علاقه
  خدا،پیامبر، امام و ...
  نوشته
  1,973
  حضور
  87 روز 19 ساعت 32 دقیقه
  دریافت
  3
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  6904



  نقل قول نوشته اصلی توسط معلق نمایش پست ها
  آيا منظورتون از تكامل اينست كه در آخرت انسانها نهايتا هم رتبه ميشوند؟
  با سلام و عرض ادب

  چون معرفت درجات متفاوت دارد، تجلى نور الهى نيز در آخرت درجات متفاوت خواهد داشت و هر فردی به اندازه معرفت خود از مراتب اخروی برخوردار خواهد بود .
  استعدادهای هر شخص با سایر افراد متفاوت بوده و در یک درجه نیستند و به تعبیر قرآن کریم شاکله افراد متفاوت است « قُلْ كُلٌّ يَعْمَلُ عَلى‏ شاكِلَتِه‏» (اسراء 84) بگو ؛ هر كس بر حسب ذات و طبيعت خود عملى انجام خواهد داد.
  انسان در مسیر الی الله (مسیر بی نهایت) در حرکت است هر کس به نسبت معرفت ، اخلاص و تقوای خود از مراتب اخروی بهرمند می شود « هُمْ دَرَجاتٌ عِنْدَ اللَّهِ وَ اللَّهُ بَصيرٌ بِما يَعْمَلُون‏ » آنان داراى درجاتند نزد خدا و خدا بيناست به آنچه مى‏كنند (آل عمران آیه 163) این آیه شریفه درجات و جایگاه های متفاوت انسان ها در آخرت،که نتیجه عملکرد آنان در دنیا ست را بیان می کند.
  ویرایش توسط هادی : ۱۳۹۲/۰۷/۱۱ در ساعت ۰۷:۴۸

 14. صلوات ها 5


 15. #8

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۹۳
  علاقه
  خدا،پیامبر، امام و ...
  نوشته
  1,973
  حضور
  87 روز 19 ساعت 32 دقیقه
  دریافت
  3
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  6904



  جمع بندی (1)

  موضوع: تکامل در آخرت

  پرسش:
  آیا در بهشت تکامل وجود دارد؟

  پاسخ:
  انسان از بدو تشکیل نطفه و بلکه قبل تر از آن ، حرکت تکاملی خود را به سوی قرب الی الله آغاز کرده و این سیر تا بی نهایت ادامه دارد و حد یقفی نمی توان برای این سیر تصور کرد . منتهی تکامل در دنیا فعلیت رساندن به استعدادهای بالقوه در وجود انسان است(1) ، اما با توجه به اینکه در آخرت استعداد و قوه ای وجود ندارد بلکه فعلیت محض است لذا تکامل به صورت بروز و ظهور اعمال خواهد بود نه به صورت بالفعل شده استعدادها؛امام خمینی (رَحِمَهُ الله) می فرمایند:
  «ترقی و تکامل در برزخ از سنخ ترقی در دنیا نیست، زیرا دنیا دار حرکت جوهری و استکمال ذاتی و نفسی است، اما تکامل در دار آخرت به رفع حجاب ها و کدورت ها و اعراض جسمانی است که به وسیله ی فشار قبر به وجود می آید».(2)
  در دنيا انسان با به فعلیت رسیدن استعدادهای بالقوه متکامل می گشت، اما در برزخ تكامل به صورت بروز و ظهور حقيقت اعمال خواهد بود ؛ هر کس وجود خود را در دنیا به هر شکلی ساخته در برزخ نیز متناسب با آن عمل می کند. امّا این اعمال برای کسب کمال نیستند بلکه ظهور ملکات خود شخص اند. آنکه در دنیا ، علم آموختن برای او ملکه شده او در برزخ نیز دائماً در مسیر علم آموزی قرار دارد. لکن چیزجدیدی یاد نمی گیرد ؛ بلکه حقیقت و باطن آنچه را که در دنیا یاد گرفته بود ، مشاهده میکند و هر دم برای او باطن عمیق تری هویدا می شود ؛ و این روند تا ابد ادامه دارد..
  «روح پس از جدا شدن از تن‌، به جهان برزخ وارد مى شود، و حركت آدمى در دنيا را تداوم ميدهد. روح در جهان برزخ در جهت سير به خداى متعال حركت مى كند و عيب‌ها و نقصها را از دست داده‌، با كسب كمالات و قابليت‌ها و خصوصيات جديد لياقت ورود به عالم حشر را پيدا مى كند».(3)
  در نتیجه : تکامل هم در دنیا و هم در برزخ و آخرت وجود دارد، تکامل در دنیا به صورت فعلیت یافتن استعدادهای بالقوه و در آخرت به رفع حجاب ها است؛ یعنی تکامل در آخرت ظهور ملکات خود می باشد،انسان در دنیا هر عملی انجام داده حقیقت همان عمل برایش ظهور کرده و موجب ترقی و کمال وی خواهد شد.

 16. صلوات ها 2


 17. #9

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۹۳
  علاقه
  خدا،پیامبر، امام و ...
  نوشته
  1,973
  حضور
  87 روز 19 ساعت 32 دقیقه
  دریافت
  3
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  6904



  جمع بندی(2)

  پرسش:

  آیا اکثر جهنمیان در نهایت بهشتی خواهند شد؟ این نوعی تکامل نیست؟

  پاسخ:
  برخی که گناه کمتری دارند خداوند سبحان گناهان وی را با عذاب دنیوی پاک کرده و پاکیزه وارد برزخ می شوند اما برخی که گناهانشان بسیار است در عالم برزخ با فشار قبر و امثال آن پاک می شوند اما عده ای از انسان ها هستند که حتی در عالم برزخ هم از گناه پاک نمی گردند لذا اینان در حشر و در مواقف و عوالم آن تزکیه می شوند.
  توضیح اینکه قیامت (با توجه به روایات) پنجاه موقف دارد و کسانی که در عالم برزخ تزکیه نشده و از گناهان پاک نشده اند در این مواقف پنجاهگانه تزکیه و وارد بهشت ابدی می شوند
  امام صادق(ع) مى‏فرمايد: «فَحَاسِبُوا أَنْفُسَكُمْ قَبْلَ أَنْ تُحَاسَبُوا عَلَيْهَا فَإِنَّ لِلْقِيَامَةِ خَمْسِينَ مَوْقِفاً كُلُّ مَوْقِفٍ مِقْدَارُهُ أَلْفُ سَنَةٍ»؛ «پيش از اينكه حساب شما را محاسبه كنند، از خود حساب بكشيد؛ زيرا قيامت داراى پنجاه ايستگاه است كه هر ايستگاه هزار سال به طول مى‏انجامد»(4)
  ابن مسعود مى‏گويد: ما نزد أمير المؤمنين(ع) نشسته بوديم كه فرمود: «إن فى القيامة لخمسين موقفاً كل موقف ألف سنة فأول موقف خرج من قبره»؛ «در قيامت پنجاه موقف و ايستگاه است كه هر ايستگاه هزار سال به طول مى‏انجامد و نخستين ايستگاه هم بيرون آمدن از قبر است»(5)
  این مختص کسانی است که در مسیر صراط مستقیم بوده و نسبت به خدا و رسولش عناد نداشته اند ، اما کسانی که شرک ورزیده و عناد داشته اند این عده جزو خالدین در جهنم هستند و تا ابد در آتش جهنم خواهند سوخت. «خالِدينَ فيها لا يُخَفَّفُ عَنْهُمُ الْعَذابُ وَ لا هُمْ يُنْظَرُون»(6) جاودانه در لعنتند و در عذابشان تخفيف داده نشود و لحظه‏اى مهلتشان ندهند
  حاصل سخن اینکه: کسانی که (با توجه به فراوانی گناه) در عالم برزخ تزکیه نشده اند در مواقف قیامت و عوالم حشر تزکیه شده و وارد بهشت ابدی می شوند، این نیز حرکت تکاملی به سوی قرب الی الله است و آن عده از افرادی که حتی در این مواقف تزکیه نشدند وارد جهنم ابدی شده و خالدین در جهنم خواهند بود .(والله العالم)
  ویرایش توسط هادی : ۱۳۹۲/۰۹/۰۶ در ساعت ۱۹:۱۳

 18. صلوات ها 2


 19. #10

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۹۳
  علاقه
  خدا،پیامبر، امام و ...
  نوشته
  1,973
  حضور
  87 روز 19 ساعت 32 دقیقه
  دریافت
  3
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  6904



  جمع بندی (3)

  پرسش:
  آیا انسان ها در آخرت هم رتبه می شوند؟

  پاسخ:
  چون معرفت درجات متفاوت دارد، تجلى نور الهى نيز در آخرت درجات متفاوت خواهد داشت و هر فردی به اندازه معرفت خود از مراتب اخروی برخوردار خواهد بود.
  استعدادهای هر شخص با سایر افراد متفاوت بوده و در یک درجه نیستند و به تعبیر قرآن کریم شاکله افراد متفاوت است « قُلْ كُلٌّ يَعْمَلُ عَلى‏ شاكِلَتِه‏» (7) بگو ؛ هر كس بر حسب ذات و طبيعت خود عملى انجام خواهد داد.
  انسان در مسیر الی الله (مسیر بی نهایت) در حرکت است هر کس به نسبت معرفت ، اخلاص و تقوای خود از مراتب اخروی بهرمند می شود « هُمْ دَرَجاتٌ عِنْدَ اللَّهِ وَ اللَّهُ بَصيرٌ بِما يَعْمَلُون‏ » آنان داراى درجاتند نزد خدا و خدا بيناست به آنچه مى‏كنند (8) این آیه شریفه درجات و جایگاه های متفاوت انسان ها در آخرت،که نتیجه عملکرد آنان در دنیا ست را بیان می کند.


  پی نوشت
  [1] توضیح مختصر در رابطه با قوه و فعل: یک دانه سیب مستعد درخت شدن است ، اگر دانه سیب را در خاک مناسب کاشته و آب داده شود این دانه به تدریج در یک حرکت تکاملی تبدیل به درخت خواهد شد ، دانه سیب بالفعل دانه است و بالقوه درخت . اگر تمامی استعدادهای بالقوه دانه فعلیت پیدا کرده و این حرکت تکاملی ادامه پیدا کند ، دانه تبدیل به درخت خواهد شد.
  انسان با مردن تمامی استعدادهای بالقوه اش فعلیت می یابد و دیگر جایی برای تکامل به این معنی نیست ، اما تکامل در آخرت به معنی ظهور ملکات خود شخص بوده و چیز جدیدی نیست بلکه باطن و حقیقت اعمال وی است که در آخرت ظهور می کند.
  [2] معاد از دید امام خمینی، صفحه ی371
  [3] عروج روح، محمد شجاعى ، ص 122، مؤسسه فرهنگى دانش و انديشه معاصر
  [4] كافى، ج 8، ص 143
  [5] بحار الانوار، ج 7، ص 111
  [6] بقره 162
  [7] اسراء 84
  [8] آل عمران آیه 163

 20. صلوات ها 2


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود