صفحه 1 از 3 123 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: جزئيات مراحل مرگ

نوشته
    591
    حضور
    35 روز 8 ساعت 50 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    3832

جزئيات مراحل مرگ

با سلام

مي خواستم بدانم بعد از مرگ دقيقا چه اتفاقاتي براي فرد رخ مي دهد.
    اصلا خود مرگ چيست و چطور فرد مي فهمد كه مرده؟ و بعد چه اتفاقاتي رخ مي دهد .... نهايتا تا قيامت.

با تشكر

من چه گـویم؟

چون تـو می دانی نهان ...

2. صلوات ها 12

3.  

نوشته
    4,062
    حضور
    21 روز 10 ساعت 12 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    11167

با نام الله

جزئيات مراحل مرگ

کارشناس بحث: استاد اندیشمند
    ویرایش توسط مدیر ارجاع سوالات : ۱۳۹۲/۰۵/۰۱ در ساعت ۱۱:۲۴ دلیل: تغییر کارشناس پاسخگو

دلی که نشد خانه یاس نرگس

خراب است و و یران صفایی ندارد

5. صلوات ها 10

نوشته
    1,278
    حضور
    1 روز 10 ساعت 27 دقیقه
    دریافت
    13
    آپلود
    0
    گالری
    5
    صلوات
    3932

با سلام خدمت شما کاربر گرامی

"الله یتوفى الانفس حین موتها و التى لم تمت فى منامها..."[1]
    "خداست که به هنگام مرگ ارواح را مى‏گیرد و ارواحى را که نمرده‏ اند نیز به هنگام خواب قبض مى‏کند، سپس ارواح کسانى که فرمان مرگشان را صادر کرده نگه مى‏دارد و ارواح دیگرى را (که باید زنده بمانند) باز مى‏گرداند" ضمیر در "موتها" و "منامها" گرچه ظاهراً به انفس برمى‏گردد، ولى در واقع اشاره به ابدان و اجساد انسان هاست؛ زیرا بدن مى‏میرد نه روح، پس مرگ یک خواب طولانى است و خواب یک مرگ موقت. به عبارت دیگر، مرگ چندان فرقى با خواب ندارد مگر این که خواب توفاى ناقص است؛ یعنى به روح دوباره اذن داده مى‏شود که به بدن برگردد.[2]

پیامبر عظیم الشان اسلام (ص) در این باره مى‏فرماید:
    شما براى فنا آفریده نشده ‏اید، بلکه براى بقا آفریده شده‏اید و تنها از خانه ‏اى به خانه دیگر مى‏روید.[3]

حضرت على (ع) هم مرگ را این گونه توصیف مى‏کنند:
    مرگ جدا شدن از خانه فناست و رحلت کردن بسوى خانه بقا که دائم و سرمد باشد، پس عاقل تهیّه آن را به طور شایسته باید بگیرد. [4]

اللهم صل علي محمد و آل محمد

7. صلوات ها 15

نوشته
    1,278
    حضور
    1 روز 10 ساعت 27 دقیقه
    دریافت
    13
    آپلود
    0
    گالری
    5
    صلوات
    3932

مساله مرگ جزء قضاهاى حتمى است كه خداى تعالى در نظام عالم رانده، و از خود مرگ غرض و منظور دارد، هم چنان كه از آيه" كُلُّ نَفْسٍ ذائِقَةُ الْمَوْتِ وَ نَبْلُوكُمْ بِالشَّرِّ وَ الْخَيْرِ فِتْنَةً وَ إِلَيْنا تُرْجَعُونَ" [5]نيز اين معنا استفاده مى‏شود، چون مى‏فهماند منظور از ميراندن همگى شما آزمايش شما است. و مردن عبارت است از انتقال از يك خانه به خانه‏ اى كه بعد از آن و ديوار به ديوار آن قرار دارد، و اين مرگ و انتقال حق است، همانطور كه بعث و جنت و نار حق است.و از لحظات اولیه مرگ به «سكرات موت» تعبير مي كنند : جائَت سَكرَة الموت[6] و مراد از سكره و مستى موت، حال نزع و جان كندن آدمى است، كه مانند مستان‏ مشغول به خودش است، نه مى‏فهمد چه مى‏گويد و نه مى‏فهمد اطرافيانش در باره ‏اش چه مى‏گويند.[7]

9. صلوات ها 12

نوشته
    1,278
    حضور
    1 روز 10 ساعت 27 دقیقه
    دریافت
    13
    آپلود
    0
    گالری
    5
    صلوات
    3932

به طور کلی در منابع دینی بعد از مرگ انسان وارد عالم برزخ می شود و تا قیامت در آنجا می ماند.حيات برزخي حقيقت و باطن همين عالم دنياست. دنيا ظاهري دارد و باطني، ظاهر دنيا كه بدان عالم مُلك گفته مي شود همين دنياي مادي است كه ما در آن زندگي مي كنيم كه خصوصيات خاص خودش را دارد(مكان، زمان، مادي بودن...) همين دنيا باطني دارد كه بعضي خصوصيات عالم دنيا را داراست. مثلاً شكل و اندازه و رنگ و بو در آن عالم هم وجود دارد و لكن ماده در آنجا نيست. صورت مردمان برزخي رنگ و اندازه مشخصي دارد و در آنجا خوشحالي و مسرّت و غضب و نگراني هست در آ‌نجا نور هست و لكن آنجا ماده نيست.[8] در بعضي از روايات از همين حيات برزخي به«عالم قبر» تعبير شده است.در روايتي است كه از امام صادق ـ عليه السّلام ـ پرسيدند: برزخ چيست آن حضرت فرمود: قبر از هنگام مرگ آدمي است تا روزي كه قيامت مي شود[9].

همچنین می توانید دراین مورد به کتب زیر مراجعه فرمایید:

1- انسان از آغاز تا انجام نوشته استاد علامه طباطبائی
    2- معاد یا بازگشت به سوی خدا نوشته استاد شجاعی در 2 جلد
    3- معاد شناسی نوشته علامه محمد حسین حسینی طهرانی در 10 جلد
    4- سیاحت غرب نوشته مرحوم آقا نجفی قوچانی
    5- معاد نوشته استاده شهید دستغیب

[1] سوره زمر آیه 42
    [2] ر.ک، پیام قرآن،آیت الله مکارم شیرازی ج 5، ص 433
    [3] بحارالانوار ج 6، ص 249
    [4] الموت مفارقة دار الفناء و ارتحال الى دار البقاء" در بیانى دیگر مى‏فرمایند: خذوا من ممرکم لمقرکم (نهج البلاغه صبحى صالح ص 493) دنیا جاى عبور و آخرت دار قرار است و در حال احتضار شما به آن جا سوق داده مى‏شوید: "الى ربک یومئذ المساق" (قیامت،30 - 26).
    [5] سوره آل عمران آیه 185
    [6] سوره ق آیه19
    [7] ر.ک:المیزان ،ذیل آیه 19 سوره مبارکه ق
    [8] ر.ك: تهراني، سيد محمد حسين، معاد شناسي، ج 2، ص 185، جوادي آملي، عبدالله، معاد و قرآن، ج 4، ص 218
    [9] نورالثقلين، ج 3، ص 554
    ویرایش توسط اندیشمند : ۱۳۹۲/۰۵/۰۳ در ساعت ۲۳:۳۹

11. صلوات ها 13

نوشته
    591
    حضور
    35 روز 8 ساعت 50 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    3832

"السلام عليك يا موسي بن جعفـر"

عرض سلام مجدد.
    با تشكر فراوان از كارشناس گرامي؛

آنطور كه من متوجه شدم هنگام مردن گويي به خواب ميروي. من جايي شنيده ام افراد با ايمان ضعيف تا مدتي بعد از مرگ متوجه نمي شوند كه مرده اند. يعني فكر ميكنند در خواب هستند؟
    منظور من از سوالم بيشتر اين بود كه آيا در لحظه مردن كه مثل خواب است با ديدن عزرائيل متوجه ميشويم كه مرده ايم؟ يعني از كجا ميفهميم كه خواب است يا مرگ است. مردن درد خاصي دارد يا ترس دارد؟ در متن يكي از كارشناسان محترم سايت ديده بودم كه هنگام مرگ وحشت فراوان فرد را ميگيرد و ترس بيش از حد باعث از بين رفتن حجابهاي نفساني و ديدن برخي حقايق ميشود. آيا درست است؟

- ببخشيد نميدانم منظورم را رساندم يا نه...؟

من چه گـویم؟

چون تـو می دانی نهان ...

13. صلوات ها 6

نوشته
    385
    حضور
    6 روز 22 ساعت 32 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    4
    صلوات
    2818

اگه انسان در خواب حس واقعی او به او بگوید مرده چه ؟
    حتی حس کند که نفس نمیکشد و خودش رو هم ببینه؟
    من این اتفاق برام افتاده و نمیدونم چی بود
    وقتی که یهو از خواب پریدم خییییس عرق بودم به طوری که تا به حال اونططوری خودم رو ندیده بودم
    تا چند روز هم نمیتونستم خوب نفس بگشم
    انگار که برای نفس کشیدن باید همش هوشیار باشم و یادم باشه که نفس بکشم و نفس کشیدنم یه چیز طبیعی نبود .
    اون چه حالتی بود من داشتم ؟
    ..
    و اینکه سوال دیگه :
    مراحل مرگ برای سادات و غیر سادات فرق دارد؟
    و یا عذاب و...
    نکیر و منکر و یا ...

ویرایش توسط خانوم شمالی : ۱۳۹۲/۰۵/۰۵ در ساعت ۰۶:۳۴

15. صلوات ها 5

علاقه
    حقیقت
    نوشته
    2,117
    حضور
    32 روز 20 ساعت 43 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    5955

نقل قول نوشته اصلی توسط Niyaz نمایش پست ها
    با سلام

اصلا خود مرگ چيست و چطور فرد مي فهمد كه مرده؟ و بعد چه اتفاقاتي رخ مي دهد .... نهايتا تا قيامت.

با تشكر

سلام

دوست من مرگ و حالات مرگ و اینکه بعد از مرگ چه اتفاقاتی برای انسان می افتد را هیچ کس نمی تواند دقیقا بیان کند
    و همه این مطالبی هم که می گویند حالات حدس و گمان است
    و ضمن اینکه این حالات برای همه یکسان نیست و از فردی تا فرد دیگر متفاوت است
    حتی در حالت مرگ ارام و در بستر این حالات متفاوت است
    و در حالات دیگر این حالات متفاوت واضح تر است
    مثل تصادف و ضربه مغزی که فرد در مدت کمتر از چند ثانیه می میرد
    واضح است با فردی که مثلا در چاهی افتاده و بر اثر تشنگی و گرسنگی ساعتها طول می کشد بمیرد

خیلی تلاش کردم مردم بفهمند ولی آنها فقط خندیدند...
    چارلي چاپلين

17. صلوات ها 5

نوشته
    8,035
    حضور
    192 روز 13 ساعت 45 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    28774

[QUOTE=Niyaz;369408]با سلام

با تشكر[/QUOTE]

پاسخ : با سلام وآرزوی قبولی عبادات شما در این ایام پر برکت .
    در ابتدا درباره چیستیمرگ باید اشاره شود : بر اساس آن چه از مجموع آموزه های دینی وفلسفی وعرفانی بدست می آید مرگ یک انهدام وفنا ونابودی نیست بلکه انتقال از یک نشئه به نشئه دیگر وتبدیل آفرینش انسان است به همین جهت زندگی انسان با مرگ پایان نمی یابد بلکه تنها نشئه او تغییر می کند.(1) حال در باره فرایند سیر انسان بعد از مرگ باید گفت :

از وقتی که انسان از دنیا می رود تا هنگام برپا شدن قیامت، روح او در عالمی به سر می برد که به آن، عالم برزخ گفته می شود. از امام صادق(علیه السلام) پرسیدند: برزخ چیست؟ فرمود: قبر است از زمان مردن تا قیامت.
    در عالم برزخ، حوادث زیادی اتفاق می افتد که در برخی از آیات قرآن از جمله آیات 99 و 100 سوره مؤمنون و در روایات فراوانی، بدان حوادث اشاره شده است; به عنوان نمونه به برخی از حوادثی که شب اوّل قبر اتفاق می افتد، اشاره می شود:
    1. پرسش در قبر
    از مضمون روایت امام سجاد(علیه السلام) استفاده می شود : وقتی انسان را در قبر می گذارند، دو فرشته از فرشته های الهی به سراغ او می آیند . از اصول عقاید، یعنی توحید، نبوت و امامت و اینکه از چه پیشوایانی پیروی می کرده و از چگونگی مصرف کردن عمر در راه های مختلف و طریق کسب اموال و مصرف آن ها می پرسند. چنانچه از مؤمنان راستین باشد، به خوبی از عهده جواب بر می آید و مشمول رحمت و عنایات حق می شود .اگر از مؤمنان نباشد، در پاسخ سؤالات، عاجز می ماند و مشمول عذاب دردناک برزخی می شود.(2)
    2. حضور ائمه(علیهم السلام)
    وقتی مؤمن بمیرد، پیامبر(صلی الله علیه و آله) و حضرت علی و حضرت فاطمه و امام حسن و امام حسین(علیهم السلام) همراه با ملائکه مقرب می آیند. اگر مؤمن توانست جواب نکیر و منکر را بدهد، آن ها به نفع او شهادت می دهند. اگر نتوانست جواب بدهد (زبانش بند آمد) پیامبر به امر خدا شهادت می دهد که این مؤمن، زبانش از ترس بند آمده ; وگرنه به آنچه شما می پرسید، معتقد است.حضرت علی و حضرت فاطمه و امام حسن و امام حسین(علیهم السلام) نیز فرمایش حضرت رسول را تأیید می کنند.(3)
    3. تجسم اعمال
    امام صادق(علیه السلام) فرمود: «وقتی مؤمن داخل قبر شود، (با توجه به تجسم اعمال) نماز در سمت راست و زکات در سمت چپ او قرار می گیرد . نیکوکاری هایش بالای سر او سایه می افکنند . «صبر» در قسمتی دیگر قرار می گیرد. وقتی دو فرشته برای پرسش می آیند، «صبر» به نماز و روزه می گوید: از صاحبتان دفاع کنید وگرنه من آماده دفاع هستم».(4)
    4. فشار قبر
    آن گونه که از برخی احادیث استفاده می شود، فشار قبر برای همه هست; البته در برخی، کیفر اعمال محسوب می شود و برای بعضی، ملایم تر و به منزله کفاره گناهان و جبران کوتاهی هاست.
    امام صادق(علیه السلام) از رسول اکرم نقل فرمود: «ضَغطَةُ القَبْرِ لِلْمُؤْمِنِ کَفّارَةٌ لِما کان مِنْهُ من تَضْییع النِّعَم; فشار قبر برای مؤمن، کفاره نعمت هایی است که ضایع کرده است».(5)
    5. وحشت شب اوّل قبر
    در مورد هول و هراس قبر، در روایتی حضرت علی(علیه السلام) فرمود: «برای کسی که آمرزیده نشود، بعد از مرگ، از خود «مرگ» رخدادهایی سخت تر است. از قبر، و تنگی و تاریکی آن بر حذر باشید.قبر هر روز می گوید: من خانه غربتم. من خانه وحشتم. من خانه کِرْم هستم . قبر (برای مؤمنان) باغی از باغ های بهشت، و (برای گناهکاران) گودالی از گودال های آتش است. زندگی و معیشت سختی که خدا دشمنان خودش را از آن ترسانده، عذاب قبر است».(6) پس جای ترس و نگرانی جدی وجود دارد ،ولی در عین حال در خوف و امید باید قرار داشت .از فضل و رحمت خدا نباید امید نشد .به توجه و شفاعت ائمه امیدوار بود و با توبه و عمل صالح باید در مسیر حرکت نمود .
    محبت اهلبیت در همه عوالم به داد انسان خواهد رسید .(7)
    هنگام سؤال نکیر و منکر از سوی حضرات معصوم(ع) کمک‌هایی نصیب انسان می‌شود . آدمی از توجه حضرات به نحوی بهره می‌گردد.این اثر محبت است، ولی باید سعی شود که محبت همراه با معرفت و عمل باشد ،چون در برخی روایات بر عنصر عمل بسیار تاکید شده ، در کلام نورانی امام باقر علیه السلام آمده :
    «یا جابر! بلغ شیعتى عنى السلام و اعلمهم انه لا قرابه بیننا و بین الله عزوجل و لا یتقرب الیه الابالطاعه یا جابر من اطاع الله و احبنا فهو ولینا و من عصى الله لم ینفعه حبنا؛(8)
    اى جابر! از طرف من به شیعیان سلام برسان .به آن ها اعلام کن که هیچ قرابت وخویشاوندى بین ما و خدا نیست . فقط با طاعت و بندگى به درگاه الهى تقرب جسته مى‏شود. اى جابر! هرکس اطاعت خدا را کند و - همراه آن - به ما محبت ورزد ، دوست و محب ما مى‏باشد .هرکس معصیت خدا را کند ،دوستی ما برایش سودمند نمى‏باشد».
    بنابراین اولین شرط دوستی اهل بیت(ع) اطاعت حق تعالى و پرهیز از گناه مى‏باشد. ممکن است درجه پایین محبت ( میل باطنى و رغبت درونى) را داشته باشد؛ ولى عملاً اهل معصیت هم باشد، چنین دوستى خیلى سود بخش نیست.
    معصیت‏هاى اتفاقى که بعدش توبه باشد - باعث نمى‏شود که دوستی اهل بیت(ع) سودى نبخشد.بنابراین این محبت اهل بیت (ع) باید در عمل نمودار شود.
    یکی از راه های دوستى اهل‏بیت ،معرفت به آنان است، زیرا در سایه معرفت است که به کمالات و ویژگى‏هاى آنان آگاه مى‏گردیم . آگاهی و معرفت ،شیفتگى و محبت نسبت به اهل بیت(ع) را در پى دارد.یکی از آثار و علایم شیفتگی و محبت به اهل بیت علیهم السلام، ابراز حزن و اندوه هنگام غم و مصیبت آنان و اظهار شادی و خوشحالی در ولادت ها و اعیاد مربوط به آنان است .
    نکته مهمی که در شیوه ابراز شادی و عزاداری باید رعایت شود، این است که مجالس و شیوه های به گرفته شده، باید با" فرهنگ و آموزه هایی" که آنان با قول و عمل خویش تبیین نموده اند ،هماهنگ باشد، به گونه ای که اگر حضرات ائمه علیهم السلام در مجلس حضور داشتند ، اجازه انجام آن کارها را می دادند.
    قطعا هر کار و هر شیوه عزاداری یا برگزاری جشنی که جنبه تنفر آمیز داشته باشد و سبب رویگردانی مردم و اندیشمندان به دین و مذهب یا سست شدن عقاید و علاقه مردم به ائمه(ع) گردد، حرام است .
    حضرت على علیه السلام مى‏فرمایند: «انا مع رسول الله(ص)و معى عترتى على الحوض، فمن ارادنا فلیأخذ بقولنا ولیعمل بعلمنا... ؛(8). با رسول الله در حالى که عترت با من هستند بر حوض [کوثر ]اشراف داریم. پس هر کس ما را مى‏خواهد، هم باید گفتار ما را بگیرد و هم عمل ما را عمل کند...».

پی نوشت ها:
    1. نتایج کلامی حکمت صدرایی و ص227
    2. محمد باقر مجلسی بحار الانوار،نشر دار احیاء التراث العربی،بیروت 1403 ق ، ج 6، ص 223، حدیث 24،
    3. .همان، ص 229، ح 32 .
    4. همان، ص 230، ح 35 .
    5. همان .
    6. همان، ص 218، ح 13.
    7. همان،ص 223،
    8. ری شهری، میزان الحکمه، نشر دار الحدیث، قم ، ج 2 ،ص 238، ح 3211.
    9. همان، ح 3212.

19. صلوات ها 8

نوشته
    591
    حضور
    35 روز 8 ساعت 50 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    3832

با سلام
    ببخشيد من همچنان اين تاپيك را چك ميكنم اما نميدانم چرا كارشناسان محترم پاسخم را نميدهند...
    پست قبلم بدون جواب مانده. و سوال ديگري هم دارم.

در رسانه ها هم امثال چنين روايت هايي را شنيده ام:

امام صادق (ع) فرموده : میان دنیا و آخرت ٬ هزار عقبه است که آسانترین آنها مرگ است . همچنین امام صادق (ع) به ابو بصیر فرموده : به یاد آور آن وقتی را که تنها در قبر باشی و چشمایت از حدقه در بیاید و به صورتت بریزد . و بند بند بدنت از هم جدا شود . و گوشت بدنت را کرمها بخورند. وخیال کن که در آن حال هستی و هیچ زاد و توشه ای هم نداری و از خداوند می خواهی که تو را به دنیا برگرداند و جبران مافات کنی . حال که اینجا هستی تصور کن این خواسته تو را خداوند اجابت کرده و به دنیا برگردانده پس تا وقت باقی است جبران کن و کارهایی که مرضیّ خداوند است انجام بده و از کارهایی که موجب نارضایتی و سحظ خداوند است دست بکش. (کفایة الموحدین ٬ ج ۴ ٬ ص ۲۵۴ به نقل از تفسیر مجمع البیان
    )

من قبلا تصور ميكرم هنگام مرگ بلافاصله قبض روح رخ ميدهد و همانطور كه خداوند فرموده ما براي خداييم و به سويش ميرويم؛ روحمان به سوي خدا ميرود و به بهشت و جهنم برزخي....
    اما خوب از وقتي اين روايتها را شنيده ام واقعا هر كسي فوت ميكند از نظر روحي خيلي به هم ميريزم. فكر ميكنم تمام كرمهايي كه گوشت بدنش را ميكنند را حس ميكند... چشم ها از حدقه بيرون ميزند...

خوب شنيده ام با عذاب انسان پاك ميشود...آيا اين هم عذابي براي پاك شدن است...

پس ميشود كه مرده اي با روحش خاك شوند و همه چيز را حس كند؟؟

متشكر

من چه گـویم؟

چون تـو می دانی نهان ...

21. صلوات ها 5

صفحه 1 از 3 123 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 4

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری