صفحه 1 از 3 123 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: یک مسئله درباره دنیای خواب

شروع کننده موضوع

نوشته
    1,017
    حضور
    40 روز 6 ساعت 10 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    26
    صلوات
    3623

یک مسئله درباره دنیای خواب

سلام به همه

دوستان من خواب زیاد می بینم خیلی زیاد!...اما هنوز نتونستم بفهمم این دنیای خواب کجاست در مغز هست؟در قلب هست؟اصلا در بدن هست ...؟
    من خوندم که پیامبر گفتن وقتی می خوابید روح شما در فضایی بین زمین و اسمان برده میشه (این منظور کدوم خواب هست (صادقه؟)

پس چرا دانشمندا مکان خواب رو مغز انسان میدونن و براش قرص هم می سازن که خواب بد نبینیم!
    آیا این تصاویری که در خواب می بینیم همان سیگنال ها یا پالس های الکتریکی و یا پیام های الکترو شیمیایی سیستم های عصبی و نورون های مغز ما نیستن که در قسمت هوشیاری مغز به هنگام خواب فعالیت دارن؟

با تشکر

2. صلوات ها 6

3.  

نوشته
    2,900
    حضور
    21 روز 10 ساعت 50 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    8431

با سلام

در اخبار آمده که انسانهای اولیه خواب نمیدیدند و خدای سبحان برای یقین به عالم غیب بعد از مرگ ، خواب را خلق کرد .

البته درجه خواب و نوع آن در اشخاص فرق دارد .

5. صلوات ها 4

علاقه
    مطالعه بازی و دین و بحث
    نوشته
    6,441
    حضور
    98 روز 19 ساعت 5 دقیقه
    دریافت
    95
    آپلود
    0
    گالری
    33
    صلوات
    27323

نقل قول نوشته اصلی توسط Izraeel نمایش پست ها
    سلام به همه دوستان من خواب زیاد می بینم خیلی زیاد!...اما هنوز نتونستم بفهمم این دنیای خواب کجاست در مغز هست؟در قلب هست؟اصلا در بدن هست ...؟ من خوندم که پیامبر گفتن وقتی می خوابید روح شما در فضایی بین زمین و اسمان برده میشه (این منظور کدوم خواب هست (صادقه؟) پس چرا دانشمندا مکان خواب رو مغز انسان میدونن و براش قرص هم می سازن که خواب بد نبینیم! آیا این تصاویری که در خواب می بینیم همان سیگنال ها یا پالس های الکتریکی و یا پیام های الکترو شیمیایی سیستم های عصبی و نورون های مغز ما نیستن که در قسمت هوشیاری مغز به هنگام خواب فعالیت دارن؟ با تشکر
    سلام

اینکه این صحت دارد یا خیر

اما به نظر من هیچ تداخلی با خروج نداره(تاکیید می کنم نظر من)

چون جسم وسیله نمایش توانایی های روح است

حال اگر بخشی از اینن چسم محدود شود

خوب نشون نمی ده

اسلام درخشانترین راه است
    غررالحکم امدی ترجمه ادیب فقید محمد علی انصاریحدیث505

موسسه انتشاراتی امام عصر(عج)
    عقل آدمی را به گفتار نیک و نهاد پاکیزه و کردار نیکو دلیل آورند
    (همان ح-10811)

7. صلوات ها 2

نوشته
    156
    حضور
    6 روز 14 ساعت 23 دقیقه
    دریافت
    16
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    795

اگر اشتباه نکنم خواب مثل مرگ هست با این تفاوت که زمان جدایی روح از بدن خیلی کوتاهتر از مرگ اصلی هستش.

9. صلوات

علاقه
    ای کاش جواب سوالات نکیر و منکر رو بتونم بدم
    نوشته
    777
    حضور
    15 ساعت 19 دقیقه
    دریافت
    19
    آپلود
    22
    گالری
    90
    صلوات
    5927

ُسلام...
    من که هر شب دارم خوابی می بینم که یه چیز تو اون خواب داره هر شب تقریبا" تکرار میشه

حتما" پیامی داره این خواب من نمی فهمم
    می دونم آخرشم می گن صدقه بدین خیره...
    ولی آخه نزدیک یه ساله من این خواب رو دارم هرشب تکراری می بینم...
    اونم خوابی که اصلا" من در طول روز بهش فکر نمی کنم
    حالا یه وقتی هست طرف تو روز در مورد یه موضوع هم فکر می کنه و درگیرش هست اون یه چیزی
    ولی این خواب من پیامش داره هرشب تکرار میشه
    خدا بخیر کنه...
    بسم الله الرحمن الرحیم

آنان که ره عشق گزیدند همه
    در کوی حقیقت آرمیدند همه

http://revayatefabric.ir

11. صلوات ها 2

علاقه
    گفتگو در مباحث معرفتی
    نوشته
    6,663
    حضور
    32 روز 3 ساعت 20 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    23682

سلام
    خواب در عالم خیال انسان واقع می شود . این عالم غیر مادی است اما ویژگیهای عالم ماده از قبیل ماده و رنگ و حجم را داراست .
    این عالم عالمی بین زمین تن و آسمان عقل است . در متن وجود مادی ما است اما غیر مادی است . عمدتا این مغز است که تحت تاثیر ارتباط خود با روح نسبت به مشاهدات نفسانی واکنش نشان می دهد اما ویژگیهایی جسمی و محل خواب ممکن است بر خواب انسان تاثیر بگذارد .
    قوه خیال در خواب مانند یک گیرنده ای است که هم محرکهای جسمی را و هم ارتباطات روحی را در قالب اشکال و وووو نمایش می دهد
    برای اینکه کمتر خواب ببینید باید دغدغه ها و مشغله تان کم شود . سعی کنید با مطالعات آرامش بخش قلبی آرام داشته باشید آنوقت کمتر خواب می بینید .
    موفق باشید
    هردو عالم یک فروغ روی اوست

13. صلوات

نوشته
    113
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    453

یادمه زمان کودکی از دین و خواب و این ها فقط یه اسم می دونستم و بس خواب های معنی داری می دیدم هنوز تو ذهنم هست اما الان یه 5 سالی میشه خواب هام اصلا یادم نمی مونه .... یادمه تو روستامون یه خونه بزرگ داشتیم ... تقریبا بزرگترین خونه .... خواب میدیدم از تو ایوون اونجا 2 نفر ادما رو میگرفتن می زاشتن داخل یه مکعب مسطتیل سفید و می فرستادن هوا .... اسمونم پر بود از این مکعب مستطیلا ( می دونید چیه دیگه ! ) رو هوا شناور بودن و اینور اونور می رفتن ....البته خواب نبود برام کابوس شبانه روزی بود .... وقتی بیدار می شدم نمی فهمیدم اصلا چرا می ترسیدم .... نمی دونستم اصلا قبر چیه که کفن سفید باشه و .... تا اینکه 2 سال بعد یکی بهم گفت امام صادق گفته خواب رو برای اولین نفری که تعریف کنی برات تعبیر کنه تعبیرش درسته .... منم بهش گفتم و اونم گفت اره قضیه اینه .... یه خواب دیگم بود که سر اون نزدیک بود تشنج کنم ! خوابش هنوزم نفهمیدم چیه اگه شما می دونید به من بگید ... یه صفحه شبیه صفحه شطرنج اما تعداد خونه هاش تقریبا 4*4 (شایدم 3*3 ) بود 3-4 تا مهره سیاه و یکی 2 تا مهره سفید روش بود همین !
    کسانی هم میگن خواب تراوش ذهنی بیش نیست بگم والا بعضی چیزا اثباتش سخته مثلا یکی رو میشناسم خواب بدی ببینه صد در صد در مورد هر کس خواب ببینه براش اتفاقی می افته ...... مگه اینکه صدقه بده اتفاقش محسوس نشه.... یه کتاب قدیمی هم یکی میشناختم داشت فکر کنم فروخت به اجنبی حالشو برد اما تو اون کتاب چند صد صفحه ای تعبیر خواب به طور کامل و واقعی رو گفته بود .... هر چی هم از اون تعبیر کرده بودیم درست در می اومد ....

15. صلوات ها 3

علاقه
    قرآن ، اهل بیت علیهم السلام
    نوشته
    1,921
    حضور
    15 روز 23 ساعت 1 دقیقه
    دریافت
    38
    آپلود
    0
    گالری
    115
    صلوات
    9229

پاسخ برای برادرم خوبم جناب Izraeel

نقل قول نوشته اصلی توسط izraeel نمایش پست ها
    سلام به همه.................... ..............
    با تشکر
    قرآن در آيات متعددى صراحت دارد كه حد اقل، پاره‏اى از خوابها، انعكاسى از آينده دور يا نزديك مى‏باشد.
    در داستان خواب يوسف كه در آيات فوق خوانديم، و همچنين داستان خواب زندانيان كه در آيه 36 همين سوره و داستان خواب عزيز مصر كه در آيه 43 خواهد آمد به چند نمونه خواب برخورد می ‏كنيم كه همه آنها از حوادث آينده پرده برداشته است، بعضى از اين حوادث نسبتا دور مانند خواب يوسف كه مى‏گويند بعد از چهل سال به تحقق پيوست و بعضى در آينده نزديكتر مانند خواب عزيز مصر و هم بندهاى يوسف به وقوع پيوست.
    در غير اين سوره اشاره به" خوابهاى تعبيردار" ديگرى نيز شده، مانند رؤياى پيغمبر ص كه در سوره فتح به آن اشاره شده و خواب ابراهيم كه در سوره صافات آمده است (اين خواب، هم فرمان الهى بود و هم تعبير داشت).
    جالب اينكه در روايتى از پيامبر ص چنين می خوانيم:

الرؤيا ثلاثة بشرى من اللَّه و تحزين من الشيطان و الذى يحدث به الانسان نفسه فيراه فى منامه‏
    :" خواب و رؤيا سه گونه است گاهى بشارتى از ناحيه خداوند است گاه وسيله غم و اندوه از سوى شيطان، و گاه مسائلى است كه انسان در فكر خود می ‏پروراند و آن را در خواب می ‏بيند «1».

روشن است كه خوابهاى شيطانى چيزى نيست كه تعبير داشته باشد، اما خوابهاى رحمانى كه جنبه بشارت دارد حتما بايد خوابى باشد كه از حادثه مسرت بخش در آينده پرده بردارد.
    (1) بحار الانوار جلد 14 صفحه 441- بعضى از دانشمندان قسم چهارمى بر اين خوابها افزوده‏اند و آن خوابى است كه نتيجه مستقيم وضع مزاجى و جسمانى انسان است و در بحثهاى آينده به آن اشاره خواهد شد.

تفسیر نمونه ج 9 ص 312
    اللهم عجل لولیک الفرج و العافیه و النصر و جعلنا من انصاره اعوانه

17. صلوات

علاقه
    نوشته
    1,921
    حضور
    15 روز 23 ساعت 1 دقیقه
    دریافت
    38
    آپلود
    0
    گالری
    115
    صلوات
    9229

پاسخ تفسیر رویا

نقل قول نوشته اصلی توسط bossm نمایش پست ها
    یادمه زمان کودکی از دین و خواب و این ها فقط یه اسم می دونستم و بس ....
    1- تفسير مادى. 2- تفسير روحى.

ماديها می ‏گويند رؤيا چند علت ميتواند داشته باشد:

الف- ممكن است خواب ديدن و رؤيا نتيجه مستقيم كارهاى روزانه انسان باشد، يعنى آنچه براى انسان در روزهاى گذشته روى داده به هنگام خواب در مقابل فكرش مجسم گردد.

ب- ممكن است يك سلسله آرزوهاى بر آورده نشده باعث ديدن خوابهايى‏
    شود، همانطور كه شخصى تشنه، آب در خواب می بيند و كسى كه در انتظار سفر كرده‏اى است آمدن او را از سفر بخواب مى‏بيند (و از قديم گفته ‏اند شتر در خواب بيند پنبه دانه! ...)

ج- ممكن است ترس از چيزى باعث شود كه انسان خواب آن را ببيند زيرا مكرر تجربه شده است كسانى كه از دزد وحشت دارند شب خواب دزد ميبينند (ضرب المثل معروف دور از شتر به خواب و خواب آشفته نبين اشاره به همين حقيقت است).

" فرويد" و پيروان مكتب فرويد يك نوع تفسير و تعبير مادى ديگرى براى خواب دارند:

آنها طى مقدمات مشروحى اظهار می ‏دارند كه: خواب و رؤيا عبارت است از ارضاى تمايلات واپس زده و سركوفته‏اى كه هميشه با تغيير و تبديل هايى براى فريب" من" به عرصه خودآگاهى روى می ‏آورند.

توضيح اينكه: بعد از قبول اين مسئله كه روان آدمى مشتمل بر دو بخش است" بخش آگاه" (آنچه به تفكرات روزانه و معلومات ارادى و اختيارات انسان ارتباط دارد) و" بخش ناآگاه" (آنچه در ضمير باطن به صورت يك ميل ارضا نشده پنهان گرديده است) مى‏گويند:
    بسيار می شود اميالى كه ما داريم و به عللى نتوانسته‏ايم آنها را ارضا كنيم و در ضمير باطن ما جاى گرفته ‏اند، به هنگام خواب كه سيستم خود آگاه از كار می ‏افتد براى يك نوع اشباع تخيلى به مرحله خودآگاه روى می ‏آورند، گاهى بدون تغيير منعكس می ‏شوند (همانند عاشقى كه محبوب از دست رفته خود را در عالم خواب مشاهده ميكند) و گاهى تغيير شكل داده و به صورتهاى مناسبى منعكس ميشوند كه در اين صورت نياز به تعبير دارند.

بنا بر اين" رؤياها" هميشه مربوط به گذشته است، و از آينده هرگز خبر نمی ‏دهد، تنها ميتوانند وسيله خوبى براى خواندن" ضمير ناآگاه" باشند، و به همين جهت براى درمان بيماريهاى روانى كه متكى به كشف ضمير ناآگاه است بسيار ميشود كه از خوابهاى بيمار كمك ميگيرند.

تفسير نمونه، ج‏9، ص: 313 و 314

19. صلوات

علاقه
    نوشته
    1,921
    حضور
    15 روز 23 ساعت 1 دقیقه
    دریافت
    38
    آپلود
    0
    گالری
    115
    صلوات
    9229

تقسیم بندی خوابها

بعضى از دانشمندان غذا شناس ميان" خواب و رؤيا" و" نيازهاى غذايى بدن" رابطه قائل هستند و معتقدند كه مثلا اگر انسان در خواب ببيند از دندانش" خون" ميچكد لا بد ويتامين ث بدن او كم شده است! و اگر در خواب ببيند موى سرش سفيد گشته معلوم ميشود گرفتار كمبود ويتامين ب شده است!!.
    و اما فلاسفه روحى تفسير ديگرى براى خوابها دارند، آنها ميگويند، خواب و رؤيا بر چند قسم است:.

1- خوابهاى مربوط به گذشته زندگى و اميال و آرزوها كه بخش مهمى از خوابهاى انسان را تشكيل ميدهد.
    2- خوابهاى پريشان و نامفهوم كه معلول فعاليت توهم و خيال است (اگر چه ممكن است انگيزه‏هاى روانى داشته باشد).
    3- خوابهايى كه مربوط به آينده است و از آن گواهى مى‏دهد.

شك نيست كه خوابهاى مربوط به زندگى گذشته و جان گرفتن و تجسم صحنه‏هايى كه انسان در طول زندگى خود ديده است تعبير خاصى ندارند، همچنين خوابهاى پريشان و به اصطلاح" اضغاث احلام" كه نتيجه افكار پريشان، و همانند افكارى است كه انسان در حال تب و هذيان پيدا ميكند نيز تعبير خاصى نسبت به مسائل آينده زندگى نميتواند داشته باشد، اگر چه روانشناسان و روانكاوان از آنها به عنوان دريچه‏اى براى دست يافتن به ضمير ناآگاه بشرى استفاده كرده و آنها را كليدى براى درمان بيماريهاى روانى ميدانند، بنا بر اين تعبير خواب آنها براى كشف اسرار روان و سرچشمه بيماريها است نه براى كشف حوادث آينده زندگى.

و اما خوابهاى مربوط به آينده نيز داراى دو شعبه است

قسمتى خوابهاى صريح و روشن مى‏باشند كه به هيچوجه تعبيرى نمى‏خواهند و گاهى بدون كمترين تفاوتى با نهايت تعجب، در آينده دور يا نزديك تحقق مى‏پذيرد ميباشد.
    دوم خوابهايى است كه در عين حكايت از حوادث آينده بر اثر عوامل خاص ذهنى و روحى تغيير شكل يافته و نيازمند به تعبير است.

براى هر يك از اين خوابها نمونه‏هاى زيادى وجود دارد كه همه آنها را نمى‏توان انكار كرد، نه تنها در منابع مذهبى و كتب تاريخى نمونه‏هايى از آن ذكر شده بلكه در زندگى خصوصى خود ما يا كسانى كه ميشناسيم مكرر رخ داده است به اندازه‏اى كه هرگز نمى‏توان همه را معلول تصادف دانست.

تفسير نمونه، ج‏9، ص: 315 و 316

21. صلوات

صفحه 1 از 3 123 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری