استفتائات زیارتی از حضرت آیت الله مکارم شیرازی حفظه الله
انتساب سایه ها و اشکال زیارتگاه به معصومین (علیهم السلام)[خرافات]
1


در چند روز گذشته در بخش بدره شهرستان دره شهر (استان ایلام) مردم مدعی هستند در داخل بقعه ای منسوب به قدمگاه حضرت ابوالفضل (علیه السلام)، سایه ای دیده می شود که گاهی شبیه به یک فرد اسب سوار پرچم به دست و گاهی به اشکال دیگر است و این را نشانه وجود امام زمان (عجل الله تعالی) و یا حضرت ابوالفضل (علیه السلام) در آن بقعه می دانند و ادعا می کنند که مراجع عظام نیز آن را تایید کرده اند.
1- آیا ادعای مردم درباره تایید این واقعه توسط مراجع عظام صحت دارد؟
2- آیا اینگونه سایه ها و شکلها می تواند معجزه یا آثاری از وجود معصوم (علیه السلام) باشند؟
اگر اینگونه سایه ها و شکلها معجزه نیستند چه می توانند باشند؟
3- اگر دروغ بودن این ادعاها ثابت شد آیا تکلیف ما تکذیب کردن این ادعاهاست ( با توجه به این که به علت ترس از عواقب احتمالی آن در این منطقه کسی جرات تکذیب این ادعاها را ندارد)
تمام اینگونه امور خرافات است و باید تکذیب شود و ترویج خرافات بنام دین بدعت است و از گناهان نابخشودنی می باشد.معنی عبارت «و ایاب الخلق الیکم حسابهم علیکم» در جامعه کبیره[عقايد]
2
احتراما خواهشمند است در مورد ذیل اینجانب را راهنمایی فرمایید:
در
زیارت جامعه ی کبیره می خوانیم :
\" و ایاب الخلق الیکم حسابهم علیکم\" در حالیکه در سوره ی غاشیه آیات 25 و 26 خداوند متعال صراحتا میفرماید : \" ان الینا ایابهم(25) ثم ان علینا حسابهم(26) به یقین بازگشت همه ی آنان بسوی ماست و مسلما حسابشان نیز با ماست .
1- آیا این دو عبارت موجود در
زیارت جامعه ی کبیره از امام معصوم علیه السلام است ؟ یا به نحوی توسط دشمنان اهل بیت(ع) و مکتب اعتقادی حقه ی آنان جهت خدشه دارکردن آنها به شرک در اعلام جایگاه ائمه (ع) وارد این زیارت شریفه شده است؟
2- آیا این معنا در احادیث نیز وارد شده است؟ یا فقط در همین
زیارت آمده است؟ ( بخصوص اینکه ایاب همه ی خلق از انبیاء و اولیاء خدا وسایرین همه را به سوی ائمه (ع)و رسیدگی به حساب همه ی آنان را توسط ائمه ی معصومین (ع) اعلام می کند .)
3- در صورت تائید واعتبار این معنا برای جایگاه ائمه ی معصومین (ع) در نظام آفرینش خدا چگونه با آیات 25 و 26 سوره ی غاشیه قابل توجیه است.
بازگشت مردم و حسابرسی ایشان توسط اهل بیت (علیهم السلام) به اذن و مشیت خداوند صورت می گیرد و منافاتی با آیه مزبور ندارد.
و این که آیه شریفه نفرموده «ان الی حسابهم» و فرموده: « ان الینا حسابهم» ضمیر جمع دلالت می کند که این امر توسط وسائطی از جانب خداوند انجام می گیرد و
زیارت مزبور می گوید: « این وسائط ائمه معصومین (علیهم السلام) هستند و این شبیه مسئله قبض روح است که در یک جا می فرماید: «الله یتوفی الانفس» یعنی: خدا قبض روح می کند؛ و در جای دیگر می فرماید: «تتوفاهم الملائکة» یعنی: فرشتگان قبض روح می کنند.


خواندن ادعیه و سجده بر تربت د رحال عادت ماهانه[مستحبّات و مكروهات حايض]
3
کسی که در ایام عادت ماهیانه به سر می برد می تواند زیارت عاشورا یا صحیفه سجادیه یا زیارت فاطمه زهرا (س) را بخواند یا خیر؟
کسی که در ایام عادت ماهیانه به سر می برد می تواند پس از اینکه وضو گرفت وسجاده اش را پهن کرد برمهری که تربت سیدالشهداء است پیشانی اش رابگذارد یا نه؟ آیا گذاشتن پیشانی براین نوع مهر موجب گناه کردن می شود؟
اشکالی ندارد.


دیدن لکه های خون در هنگام استفاده از قرص های پیشگیری[احكام حيض]
4
اگر خانمي در سفر زيارتي به منظور جلوگيري از عادت ماهيانه از قرص هاي پيش‍گيري استفاده كند چنانچه در مدت زمان مصرف قرصها گاهي اوقات لكه هاي خون در لباسش مشاهده كرد اين خون چه حكمي دارد ؟ وظيفه او چيست ؟
اگر در ایام عادت نیست یا سه روز اول متصل هم نمی باشد حیض محسوب نمی شود.


امامزاده بودن صاحب قبر به وسیله رویا[خواب دیدن]
5
اگر كسى در رؤيا ببيند كه صاحب قبرى خود را نوه امام موسى بن جعفر(عليه السلام) و ميرزا معرّفى مى كند، و خواب بيننده انسان محترم وثقه اى باشد; آيا امامزاده بودن صاحب قبر ثابت مى شود؟ آيا به عنوان امامزاده مى توان براى آن قبر و صاحبش نذر كرد؟ آيا مى توان گنبد و بارگاه براى آن قبر ساخت؟ اگر در كتابى آمده باشد كه به مقتضاى رموز اعداد امامزاده اى در همان قبرستان مدفون است، آيا امامزاده بودن صاحب آن قبر ثابت مى شود؟ آيا گره زدن نخ و پارچه، و قفل زدن به حرم امامان و امامزادگان وجه شرعى دارد؟
امامزاده بودن بايد با دليل معتبر ثابت شود. خواب و امثال كتابهايى كه اشاره كرده ايد، حجّت نيست، و نبايد به آنها ترتيب اثر داد. گره زدن و امثال آن به قبور امامان و امامزادگان معلوم النسب نيز كار درستى نيست، و بايد به طور معقول زيارت خواند.


سفر زیارتی فرزند در صورت نهی پدر[حق الوالدين]
6
فرموده ايد سفر فرزند در صورت نهی پدر ،جزء سفرهای حرام است. آيا اين مسئله شامل سفرهای زيارتی (مشهد) نيز می شود يعنی تحت هر شرايطی اذن پدر لازم است؟ لطفا حدود حکم را توضيح دهيد.
اگر پدر به خاطر انجام این سفر مستحب اذیت و آزار شود چنین سفری جایز نیست ولی اگر سفر لازمی باشد مانعی ندارد.


سلام دادن به سه جهت بعد از نماز[زيارت]
7
آيا سلامهاى سه گانه اى كه نمازگزاران بعد از نماز مى خوانند نصّ خاصّى دارد؟
سلامهاى سه گانه اى كه به سه طرف خوانده مى شود دليل خاصّى ندارد ولى به نيّت اوامر مطلقه زيارت مانعى ندارد.


فضیلت مومنینی که زمان حیات پیامبر (صلی الله علیه و آله) و ائمه (علیهم السلام) را درک نکرده اند[عقايد]
8
با اين كه براى خداوند امكان داشت كه مرا به عنوان يك انسان در زمان يكى از چهارده معصوم(عليه السلام) به دنيا آورد، تا من موفّق به زيارت وى شوم، ولى اين كار را نكرد. در حالى كه بسيارى از كافران كه لياقت ديدن معصومين را نداشته اند، در زمان آنها بوده، و موفّق به زيارت برخى از آن بزرگواران شده اند. آيا اين، با عدل الهى سازگار است؟
در بعضى از روايات آمده است: «آنها كه بعد از دوران پيامبر(صلى الله عليه وآله) و حضرات معصومين(عليهم السلام) به دنيا مى آيند، و به آنها ايمان مى آورند، مقامشان بالاتر از كسانى است كه در عصر و زمان آنها زندگى مى كردند.» اگر آنها امتيازى داشته اند، اين گروه نيز امتياز مهمّى دارند، و به اين ترتيب عدالت اجرا مى شود.


ترس انبیاء و امامان از دشمنان خدا[نبوت]
9
در زیارت روز جمعه متعلق به امام زمان میخوانیم {السلام علیک ایها المهذب الخائف} که آقای مکارم اینطور ترجمه کرده اند که {سلام بر تو ای پاک پروریده ترسان از دشمن}
سوال من این است که آیا این موضوع که امام زمان از دشمنانش بترسد با آموزه های دینی ما ناسازگار نیست و همچنین با این آیه از قران که درباره انسانهای با ایمان میفرماید {لا خوف علیهم و لا هم یحزنون}
تمام انبیاء و اولیا از دشمنان خطرناک به حسب ظاهر و طبق قواعد معمولی ترسان بودند هر چند خداوند آنها را یاری می کرد و لذا قرآن صریحا درباره موسی می گوید هنگامی که مبعوث شد عرض کرد: (... فأخافُ أن یقتلون) یعنی من می ترسم فرعونیان من را به قتل برسانند، و خدا او را یاری داد و آیه ای که ذکر کردید مربوط به خوف از عذاب الهی است.


زیارت امام رضا (ع) در روز بیست و سوم ذی القعده[زيارت]
10
آیا روز 23 ذی القعده روز زیارتی امام رضا علیه السلام دارای سند معتبر است تا در بارگاه امام علی بن موسی الرضا علیه السلام توجه ویژه شود؟
گرچه این مسأله در لسان بعضی مشهور است ولی مدرکی برای آن در کتب معتبر نیافتیم.


زیارت قبور علما و بزرگان در شب[قبرستان]
11
با توجه به اين كه شب رفتن به قبرستان كراهت دارد، آيا شب رفتن به زيارت قبر علما و بزرگان نيز كراهت دارد؟
اگر در داخل قبرستان بوده باشد همان حکم ثابت است اما اگر مانند قبر مرحوم مجلسی (ره) جای مستقلی است و صدق قبرستان نمی کند آن حکم شامل آن نمی شود.


مدت اعتبار غسلهای مستحبی درایام حج[متفرقه حج]
12
غسل احرام، زيارت و مانند آن، تا چه زمانى اعتبار دارد؟ و با چه چيزهايى باطل مى شود؟
تا يك روز معتبر است; و اگر حدث اصغر از او سر زند، به قصد رجا آن را اعاده مى كند، ولى واجب نيست.


ترک طواف نساء از روی جهل[طواف نساء و نماز آن]
13
آيا ترك طواف نساء از روى جهل به مسأله، همانند ترك طواف زيارت حجّ و عمره است، كه بايد حج را اعاده نموده، و شتر قربانى نمايد؟
ترك طواف نساء حج را باطل نمى كند، و كفّاره هم ندارد; ولى تا زمانى كه آن را بجا نياورده همسر بر او حرام است، و بنابر احتياط واجب آميزش با همسرش كفّاره دارد; امّا در صورت فراموشى يا ندانستن مسأله كفّاره ندارد.


زیارت غار حرا و غار ثور بین عمره و حج[احکام بین عمره تمتع و حج]
14
اخيراً خطّ كمربندى اطراف مكّه از كنار «جبل النور» و «كوه ثور» مى گذرد، كه «غار حرا» و «غار ثور» در اين دو كوه قرار دارد. زيارت اين دو مكان مقدّس بين عمره و حج چه حكمى دارد؟
هيچ كدام ضررى ندارد.


وظیفه مبطون در طواف و نماز آن[حج بیماران و معلولین]
15
مدّتى است، كه به علّت بيمارى و در اثر عمل جرّاحى، مبطون هستم و خروج مدفوع را احساس نمى كنم. بدين جهت از كيسه مخصوصى استفاده نموده، و براى وضو و نماز طبق رساله عمل مى كنم. با توجّه به اين كه سال آينده، انشاء الله، به زيارت خانه خدا نائل مى شوم، وظيفه ام در رابطه با مراسم حج چيست؟
چنانچه زمانى باشد كه بتوانيد طواف و نماز طواف را بدون خروج آن انجام دهيد، بايد همان زمان را انتخاب نموده، و اعمالتان را انجام دهيد و اگر چنين چيزى امكان پذير نيست، و به هيچ وجه خروج آن را احساس نمى كنيد، طواف را با يك وضو، و نماز طواف را با وضوى ديگر انجام دهيد.


وظیفه مبطون در طواف و نماز آن[شرایط طواف]
16
مدّتى است، كه به علّت بيمارى و در اثر عمل جرّاحى، مبطون هستم و خروج مدفوع را احساس نمى كنم. بدين جهت از كيسه مخصوصى استفاده نموده، و براى وضو و نماز طبق رساله عمل مى كنم. با توجّه به اين كه سال آينده، انشاء الله، به زيارت خانه خدا نائل مى شوم، وظيفه ام در رابطه با مراسم حج چيست؟
چنانچه زمانى باشد كه بتوانيد طواف و نماز طواف را بدون خروج آن انجام دهيد، بايد همان زمان را انتخاب نموده، و اعمالتان را انجام دهيد و اگر چنين چيزى امكان پذير نيست، و به هيچ وجه خروج آن را احساس نمى كنيد، طواف را با يك وضو، و نماز طواف را با وضوى ديگر انجام دهيد.


انجام حج پدر توسط پسری که استطاعت مالی دارد[شرایط نائب]
17
شخصى طبق وصيّت پدر، كه پول به حساب سازمان حج واريز كرده، به نيابت از وى به مكّه آمده است، در حالى كه خود نيز از نظر مالى مستطيع بوده، ولى نام نويسى نكرده است. وظيفه او چيست؟ حجّ پدر را انجام دهد، يا حجّ خود را بجا آورد؟
اگر راه براى پسر باز نبوده، و به خاطر نيابت از پدر موفّق به زيارت خانه خدا شده، بايد حجّ پدر را انجام دهد.


خواندن ادعیه به قصد استحباب[دعا]
18
آيا ادعيّه و زيارات مفاتيح الجنان را مى توان به قصد استحباب خواند؟
به قصد زيارت مطلقه مانعى ندارد، و بهتر است به قصد رجا خوانده شود.


استطاعت از طریق وام بانکی و دیه[استطاعت]
19
آيا پول حاصل از وام بانکي و يا حاصل از ديه شامل حج مي شود؟
در صورتی که وام و دیه از طریق مشروع باشد و بتواند با آن زیارت خانه خدا برود و زندگی او مختل نشود حج واجب است.


تحصیل در مدارسی که عقاید فاسد را تعلیم می دهند[آموزش و پرورش]
20
مدارس دولتى كه در شهرهاى ما هست بعضى از افكار مخالف اهل بيت(عليهم السلام) و نيز بعضى اعتقادات فاسد مثل اين كه خداوند ديده مى شود و زيارت قبور اوليا مانند پيامبر(صلى الله عليه وآله) و ائمه(عليهم السلام) حرام است و غير اينها را نيز تدريس مى كنند، آيا فرستادن بچّه ها، مخصوصاً دختران به اين مدارس با توجّه به اين كه نرفتن به مدرسه خطرهاى بزرگى دارد از جمله اين كه به خاطر بى سواد بودن آنها، پسران حاضر به ازدواج با آنها نمى شوند از نظر شرعى چه حكمى دارد؟
فرستادن آنها به مدرسه جايز بلكه گاهى از اوقات لازم است، همان طور كه بر اولياى آنها واجب است كه به فرزندان مخصوصاً دختران خود عقايد حقّه را تعليم دهند و اگر براى آنها امكان دارد كه مدارس مخصوص خودشان بسازند، اين كار بر آنها واجب است.


جمع آوری پول و قرعه کشی برای زیارت [زيارت]
21
عدّه اى از جوانان يك هيأت تصميم گرفته اند كه هر يك هزار تومان قربة الى اللله بدهند، و به قيد قرعه از ميان كسانى كه پول داده اند يك نفر را به نيابت از كلّ هيأت به كربلا بفرستند. اين كار چه حكمى دارد؟
هرگاه به قصد قربت باشد، نه به قصد قرعه كشى، اشكالى ندارد.پخش اذان بر اساس زمانبندی تقویم [اوقات نماز]
24
با توجّه به مسأله 2 و 6 مبحث وقت نماز مغرب تحرير الوسيله، وقت فضيلت نماز مغرب محدود، و وقت نماز غفيله بعد از نماز مغرب تا تمام شدن حمره مغربيّه مى باشد. در اين صورت، آيا صحيح است كه بعضى از رسانه ها (در بعضى از استانها) و يا تبليغات بعضى از اماكن مهمّ زيارتى، به مجرّد اين كه احياناً تقويمى نوشته باشد مثلا قم مقدّسه 2 دقيقه از تهران از جهت افق عقب تر است، اذان را با آن تقويم پخش كنند؟ و آيا شرعاً مى توان با اين كار مردم را از فضيلت نماز اوّل وقت و فضيلت نماز غفيله باز داشت؟ (در حالى كه بعضى از شهرها مثل اهواز، افق صبح آن از تهران حدود 20 دقيقه عقب تر است ولى مغرب آن گاهى همزمان است. يا طلوع فجر در اصفهان گاهى چند دقيقه عقب تر از افق تهران است، ولى مغرب حدوداً ده دقيقه زودتر است، و رسانه هاى آنها اوقات را رعايت مى كنند، و در شهر قم اذان مغرب حدود 5 دقيقه از تهران زودتر است.
معمولا وقتى تفاوت افق را بيان مى كنند، منظور تفاوت نصف النهارها و وقت ظهر است; ولى صبح و مغرب در فصول سال كاملا متغيّر است. مثلا اصفهان هميشه ظهرش كمى بعد از تهران است، ولى صبح آن در تابستان ديرتر و در زمستان زودتر است.


ریختن عطرو گل بر روی قبر [قبرستان]
25
در بعضى مناطق مرسوم است كه روز و شب پنج شنبه و جمعه كه براى زيارت قبور اموات شان مى روند، عطر و گلهاى قيمتى و يا غير قيمتى روى قبر مى ريزند. آيا اين كار مشروع و درست است؟
به مقدار كم اشكالى ندارد، ولى اگر اسراف باشد جايز نيست، مگر در مواردى كه جنبه تعظيم شعائر داشته باشد، و در آن جا اسراف محسوب نشود.


ساختن بارگاه در قبرستان عمومی [وقف قبرستان]
26
شخصى است كه در دارالرّحمه شيراز مدفون گرديده است و چون در راه سير و سلوك گام برداشته ـ چه در زمان حيات و چه بعد از مرگ ـ طرفدارانى دارد و اخيراً علاقه مندان وى به خاطر علاقه مندى وى به خواجه شيراز بارگاهى به شكل بارگاه حافظ ساخته و بر روى قبر او نصب كرده اند كه محلّ زيارت پيروان او شده است. چون عدّه زيادى نسبت به اين كار حساس شده و اعتراض نموده اند و از اين دفتر خواسته اند كه آن را برداريم لذا تقاضامنديم نظر مبارك را مرقوم فرماييد.
تصرّف در قبرستان عمومى كه وقف عام است به اين صورت جايز نيست.


تبرک به سنگ غار حرا [متفرقه حج]
27
سال گذشته يكى از دوستان در مراسم حجّ دو قطعه سنگ از كوه حرا به من هديه كرد و بنده هم سنگها را در محلّ مناسبى قرار دادم و هر چند روز يك بار به عنوان تبرّك آن سنگها را مى بوسم و زيارت مى كنم، آيا اين عمل بنده كفر و شرك نمى باشد؟
اين كار ذاتاً حرام نيست امّا تكرار آن ممكن است منشأ برداشتهاى سوء يا بدعت شود، بنابراين از اين كار خوددارى كنيد.


تقدیم اعمال مکه برای بانوان معذور [اعمال مکه]
28
نسبت به اعمالى كه زن در حال تقديم طواف انجام مى دهد آيا فقط طواف مقدّم مى شود يا طواف و سعى هر دو مقدّم مى شوند؟
همه اعمال مكّه مقدم مى شود، يعنى طواف زيارت و نماز طواف زيارت و سعى و طواف نسا و نماز طواف نسا را قبلا انجام مى دهد.


عدم لزوم اجازه شوهر در حج واجب [شرایط وجوب حج]
29
در سفر حج، سازمان حج و زيارت از زن مستطيعه اجازه رسمى شوهرش را مى خواهد و شوهرش اجازه نمى دهد، حال زن چه بايد بكند؟
بعيد است آنها در حج واجب اجازه شوهر را بخواهند، زيرا شرعاً اجازه شوهر شرط نيست.


مصرف سهم امام (علیه السلام) برای زیارت [مصرف خمس]
30
صرف سهم امام در زيارات چگونه است؟
اگر جزء شئون اوست و اسراف نيست جايز است.


سلام دادن به سه جهت بعد از نماز [متفرقه نماز]
31
آيا سلامهاى سه گانه اى كه نمازگزاران بعد از نماز مى خوانند نصّ خاصّى دارد؟
سلامهاى سه گانه اى كه به سه طرف خوانده مى شود دليل خاصّى ندارد ولى به نيّت اوامر مطلقه زيارت مانعى ندارد.


خروج از منزل بدون اذن شوهر [متفرقه ازدواج و زناشویی]
32
آيا زن اجازه دارد بدون اذن و اجازه شوهرش به سر كار برود و اگر رفت مال بدست آمده چه صورتي دارد.
ضمنا آيا زن ميتواند از نظر شرعي بدون اجازه شوهرش از منزل خارج شده و به بهانه ديدار با خانواده اش منزل را ترك كند.
اگر زني كه در دادگاه محكوم به تمكين شده تمكين نكند و از شوهرش متابعت ننمايد ميتواند به بهانه
زيارت مستحبي به سفر برود؟
از قضيّه شخصيّه اطلاعي نداريم ولي بطور كلّي اگر زن قرار دادي با شوهر در موقع عقد نكاح راجع به كار در خارج منزل نداشته باشد نمي تواند اين كار را انجام دهد و رفتن به زيارت مستحب براي او بدون موافقت شوهر جائز نيست ولي درآمدي كه از كار خود پيدا مي كند مال اوست.


انجام زیارت عتبات در صورت ممنوعیت از جانب ولی فقیه [زيارت]
33
بسمه تعالي اگر در بعض سنوات از طرف امام يا ولي فقيه روي مصالحي رفتن حج يا مثلاً زيارت امام حسين (علیه السلام) ممنوع شد در صورت مخالفت وانجام حج وزيارت آيا مثل صلاة در دار غصبي مصداق حرام ميشود وكلاً باطل است يا مثل نظر به اجنبيه در حين صلاة موجب بطلان نميگردد راهنمائي فرمائيد اجركم عند الله
حج و زيارت او خالي از اشكال نيست.


گوش دادن به قرائت ادعيه و زيارات [دعا]
34
مدتي است من يك سي دي دارم كه مملو از دعاهاي مختلف است از جمله اعمال روز و اينکه در كدام روز كدام عمل انجامش صحيح است . و دعاهاي بسياري كه خواندن آنها طول ميكشد و يا كلمات سختي دارند مثل جوشن كبير و يا ابوحمزه ثمالي و يا انواع زيارت هاي امامان و ... ميخواستم بدانم ميتوانم سي دى را بگذارم خودش دعا بخواند و من به كلماتش توجه كنم و تمام صوابش را نصيب خود كنم . مي توانم تعقيبات نماز را به اين صورت به جاي آورم يا بايد كلمات را هم وقتي كه او ميخواند من هم زمزمه كنم .
اين كار هم ثواب دارد ولي به زبان آوردن الفاظ دعا ثواب بيشتري دارد و آنچه به آن دستور داده شده خواندن الفاظ دعاست.


جواز رفتن به زیارت کربلا از راه قانونی [زيارت]
35
آيا رفتن به كربلا جايز است؟
از طريق قانوني مانعي ندارد.


زيارت عتبات عاليات بصورت غير قانوني [زيارت]
36
اخيرا پس از جنگ عراق عده اي از هموطنان ايراني به طور قاچاق و با پرداخت اندك پولي به سفر كربلا مشرف مي شوند كه در راه سفر خطراتي نيز متحمل خواهند شد و يا بعضا برخي از ايشان جان خود را از دست خواهند داد از نظر حضرتعالي اين سفرها چه حكمي دارد . باتشكر و التماس دعا
با توجه به خطراتي كه سفر به عتبات عاليات در شرايط فعلي دارد، به علاوه اين سفر از سوي مسئولان نظام اسلامي ممنوع شده لازم است از آن صرف نظر گردد و ان شاء الله پس از بهبود يافتن اوضاع كنوني توفيق زيارت نصيب همه ما مي شود.


ايجاد مزاحمت براي نمازگزاران در مسجد [مسجد]
37
مسجدي است در يكي از نقاط تجاري مشهد مقدس كه با اذان نماز بلافاصله اقامه ميشود. و بعضي از كسبه كه به نماز جماعت نميرسند و ميخواهند به صورت فرادي نماز خود را اقامه نمايند و از سوي ديگر يكي از نمازگزاران بلافاصله بعد از اتمام نماز جماعت ظهر زيارت آل ياسين و بعد از نماز مغرب و عشاء زيارت عاشورا را ميخواند، كه همين باعث اعتراض ديگر نمازگزاران شده است و ميگويند صداي ايشان باعث مي شود كه ما نمازمان را اشتباه نماييم و گاها بعضي ها ميگويند حتي چند مرتبه نمازمان را شكسته ايم و توجيه كسي كه دعا مي خواند اين است كه دعا و يا زيارت بيش از يك ربع ساعت بيشتر طول نمي كشد، صبر كنند و بعد از اتمام دعا نماز خود را اقامه نمايند و چنانچه مستحضر هستيد اگر در مسجد نماز را نخوانند( كه خيلي از كسبه به خاطر همين مسئله به مسجد نمي آيند) نمازشان به آخر وقت موكول ميشود، نظر حضرتعالي در باره اين مسئله چه ميباشد. التماس دعا، مشهد مقدس، امام جماعت مسجد حضرت ابراهيم(ع)
هر كاري كه مزاحمت براي نمازگزاران ايجاد كند بايد ترك شود يا به صورتي انجام دهند كه آهسته باشد و مزاحمتي ايجاد نكند زيرا مسجد در درجه اول براي نماز است.