جمع بندی لطفا مدعیان دموکراسی در ایران تشریف بیاورند!

تب‌های اولیه

210 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال

مبنای 2;956809 نوشت:
برادر محترم جناب آقا مسلم ...
الان شما نیاز به پول دارید و وارد یک شرکت میشید و میخواید کار کنین ...

1. شرکت اول : یک مدیر مبادی اخلاق داره . به کارمندانش احترام میزاره . حق و حقوق نرمالی رو برای شما در نظر میگیره . تحقیرتون نمیکنه . بهتون زور نمیگه . سرتون داد نمیزنه . و در عین حال با سیستمهایی سعی میکنه بهره وری شما رو بالاتر ببره . و در درون تصمیم گیری ها با اینکه تصمیم آخر رو خودش میگیره ولی شما رو هم در درونش شریک میکنه .

2. شرکت دوم : یک مدیر بد اخلاق داره . به کارمنداش میگه شما نمیفهمین و من میفهمم . حق و حقوق نرمالی رو برای ایشان در نظر نمیگیره . دائما در صدد تحقیر و کوچک کردن هست . زور میگه . داد میزنه . با در نظر گرفتن سیستمهایی میخواد حق شما رو پایمال کنه و ...

یعی شما میفرمایئید که در هر دو تا شرکت شما یه جور کار میکنین ؟؟؟

خواهر گرامی، سرکار خانم مبنای 2
من مطلقا نمیگویم این دو شرکت مثل هم کار می کنند، قطعا شرکت اول بهتر کار می کند، اگر شما می خواهید از این مقدمات بهتر کار کردن را تیجه بگیرید که من حرفی ندارم، اما سخن از دموکراسی است!!

اگر مدیر این دو شرکت هر دو توسط کارکنان انتخاب شوند اطلاق دموکراسی بر هر دو صحیح خواهد بود!!! (دقت کنید) دموکراسی ربطی به کار کردن و نکردن، یا اخلاق مدیران ندارد!!
من که از مسئولین دفاع نمی کنم!! شما اگر بگویید مسئولین کارشان را انجام نمی دهم خب من مخالفتی ندارم، بنده از دست برخی مسئولین دلم از شما پُرتر نباشد کمتر نیست!!

اما اینکه بگوییم چون مدیر شرکت «ب» به وظیفه اش عمل نمی کند، یا اینکه کارکنان آن، شرکت را از خودشان نمی دانند پس شرکت دموکراتیک نبوده و مدیر منتخب مردم نیست، این حرف درستی نیست! این از مقدمات به دست نمی آید!!!(خواهش می کنم دقت بفرمایید)

مبنای 2;956809 نوشت:
من اساس استدلالم این هست که چنین فرهنگ هایی نیاز به بسترهای دموکراتیک داره ... اینی که مردم هم قانون رو از خودشون بدونند و هم رئیس جمهور رو ...

بستر دموکراتیک در ایران فراهم است...
قبول دارم که خود حکومت نقش بسزایی در این فرهنگ سازی دارد اما اگر دولت به وظیفه اش عمل نکرد باز هم دموکراسی از بین نرفته است، چون بالاخره این مسئولین توسط مردم انتخاب می شوند، و این که در آستانه انتخابات سراغ مردم می آیند نشان می دهد که مردم این قدرت را دارند که این آقا یا خانم را در قدرت نگه دارند یا کنار بگذارند.

مسلم;956817 نوشت:
خواهر گرامی، سرکار خانم مبنای 2

بستر دموکراتیک در ایران فراهم است...
قبول دارم که خود حکومت نقش بسزایی در این فرهنگ سازی دارد اما اگر دولت به وظیفه اش عمل نکرد باز هم دموکراسی از بین نرفته است، چون بالاخره این مسئولین توسط مردم انتخاب می شوند، و این که در آستانه انتخابات سراغ مردم می آیند نشان می دهد که مردم این قدرت را دارند که این آقا یا خانم را در قدرت نگه دارند یا کنار بگذارند.

آقای مسلم ببینید ... ما مفهومی داریم با عنوان دموکراسی و سیاستمداران هر کشور یک سری سیستم ( قوانین و باید و نبایدهایی رو ) تعیین میکنند که به اون مفهوم برسند .

مثالی که معمولا در تبیین دمکراسی میزنند این هستش که در درون یک هواپیما قانون نزاریم که لطفا سیگار نکشید ... به جاش مکانی رو برای سیگاری ها و مکانی رو برای غیر سیگاری ها تعیین کنیم .

مثال دیگری که من خدمت شما میزنم این هستش که در درون مهد کودک ها وقتی میخوان خردسالان رو بهشون دموکراسی رو یاد بدهند ... دو تا دورشون یک طناب قرمز میزارن و بهشون مبگن در مخدوده خودت میتونیبا اسباب بازی هات هر کاری بکنی ... ولی اگر میخوای پیش دیگران بری و با اسباب بازی های دیگران هم بازی کنی باید طبق ظابطه این کار رو بکنی

دموکراسی به این نمیگن که اکثریت یه حرفی رو میزنند باید اون کار رو بکنیم !!! دموکراسی ساختاری هستش که در درون اون ساختار ماکزیمم بهره وری در تامین منابع برای هر فردی حاصل میشه بدون اینکه ضرری به دیگران برسونه ...

و البته برخی از جوامع دنیا مانند انگلیس و آلمان و سوید و اتریش و ... میان و عقلانیت و عدالت رو هم چاشنیش میکنند ...
به عنوان مثال اکثریت میتونند در درون کشور انگلیس به این رای بدهند که افراد معلول از حق و حقوق شهروندی یکسانی با سایر افراد برخوردار باشند... ولی در درون همون نظام دموکراتیک مردم میرند و مالیات میدهند که افرادی که معلول دنیا اومدن هم زندگی خوب و راحتی داشته باشند . مردم میرن و مالیات میدهند و افرادی که مریضی های ناجور میگیرن بهشون فشارمالی نمیاد و خرچ و محارج درمانشون صفر میشه ...

دموکراسی یک مفهوم هست ... همه باید بتونند در نهایت آزادی ( خارج از ترس و وهم ) بتونند آزاد باشند که ...
1. تا آخر عمرشون هدفشون پول جمع کردن نباشه که 40 سالگی بتونن یه 206 بخرن ( این یک نوع زندانی کردن آدمهاست )
2. یک مرد یا زن 40 ساله از این خحالت نکشه که بتونه سوار اسکیت بشه و تو پارک بالا و پایین بپره و جنگولک بازی در بیاره

اتفاقی که در درون مسافرت ترکیه من با دو تا چشمام دیدم ... مردها و زنهای 40 ... 50 ... 60 ساله دقیقا همون تفریحهایی رو میکردند که دخترهای 18 و پسرهای 24 ساله انجام میدادند .

به این میگن ... دموکراسی ...
دموکراسی در عقیده
دموکراسی در شیوه زندگی
دموکراسی در تفریحات

حالا هر کشوری برای پیاده سازی این دنیای ایده آل یک سری قانون و مقررات و سیستم طراحی میکنه که به اون جا برسه ...

اینجوری که شما میخواین استدلال کنین لابد میخواین 10 دقیقه دیگه بگین انگلیس پادشاهی هست و ملکه میتونه هر کاری بکنه ... پس در درون کشور انگلیس دموکراسی وجود نداره ...

اگر میخواهید ببینید که کشوری داره به سمته دموکراسی حرکت میکنه یا نه ... برین و شاخصه هاش رو ببینیند ... اگر مردمش احساس میکردند که آزاد هستند ... مردمش قانون رو از آن خودشون میدونستند ... مردمش قانون مدار بودند ... اون کشور داره به سمته دموکراسی حرکت میکنه ...

وگرنه اینی که ما رییس جمهور داریم و شورای نگهبان داریم و ... و همه دروه هم دیگه جمع شدن و دارن گل میگن و گل میشنون و عروس و دوماد و خواهر و برادر خودشون رو میارن سره سفره و مردم رو در درون زندان جهل نگه داشتن و مردم هم به این مساله راضی هستند که اسمش دموکراسی نیست ... شاید بشه اسمش رو مردم سالاری گذاشت ولی دموکراسی کلمه مقدسی هست .

مبنای 2;956848 نوشت:
مثالی که معمولا در تبیین دمکراسی میزنند این هستش که در درون یک هواپیما قانون نزاریم که لطفا سیگار نکشید ... به جاش مکانی رو برای سیگاری ها و مکانی رو برای غیر سیگاری ها تعیین کنیم .

مبنای 2;956848 نوشت:
دموکراسی به این نمیگن که اکثریت یه حرفی رو میزنند باید اون کار رو بکنیم !!! دموکراسی ساختاری هستش که در درون اون ساختار ماکزیمم بهره وری در تامین منابع برای هر فردی حاصل میشه بدون اینکه ضرری به دیگران برسونه ...

مبنای 2;956848 نوشت:
دموکراسی یک مفهوم هست ... همه باید بتونند در نهایت آزادی ( خارج از ترس و وهم ) بتونند آزاد باشند که ...
1. تا آخر عمرشون هدفشون پول جمع کردن نباشه که 40 سالگی بتونن یه 206 بخرن ( این یک نوع زندانی کردن آدمهاست )
2. یک مرد یا زن 40 ساله از این خحالت نکشه که بتونه سوار اسکیت بشه و تو پارک بالا و پایین بپره و جنگولک بازی در بیاره

مبنای 2;956848 نوشت:
دموکراسی در عقیده
دموکراسی در شیوه زندگی
دموکراسی در تفریحات

تعریف شما ار دموکراسی اشتباه است، اینهایی که می فرمایید در دموکراسی نقشی ندارند، شاخص ترین شاخصه دموکراسی در باب حکومت انتخاب مردم است.(اگر سخن بنده را قبول ندارید ر.ک: فرهنگ واژه ها، دکتر عبدالرسول بیات، مدخل دموکراسی، ص270)
در خوش بینانه ترین حالت نهایتا می توان گفت دارید یکی از اقسام دموکراسی، یعنی «لیبرال دموکراسی» را تعریف می کنید که ربطی به حکومت دینی ما ندارد!! لیبرال دموکراسی با دین سازگاری ندارد!!

مسلم;956867 نوشت:
تعریف شما ار دموکراسی اشتباه است، اینهایی که می فرمایید در دموکراسی نقشی ندارند، شاخص ترین شاخصه دموکراسی در باب حکومت انتخاب مردم است.(اگر سخن بنده را قبول ندارید ر.ک: فرهنگ واژه ها، دکتر عبدالرسول بیات، مدخل دموکراسی، ص270)
در خوش بینانه ترین حالت نهایتا می توان گفت دارید یکی از اقسام دموکراسی، یعنی «لیبرال دموکراسی» را تعریف می کنید که ربطی به حکومت دینی ما ندارد!! لیبرال دموکراسی با دین سازگاری ندارد!!

سلام جناب مسلم ..
خوب بحث داره بر رویه دموکراسی میشه و چون من بهترین صورته دموکراسی رو لیبرال دموکرات میدونم به صورت پیش فرض مباحث رو به این صورت پیگیری کردم . احتمالا شما میخواهید استدلال کنین که لیبرال دموکرات بدرد نمیخوره و حالات دیگری مد نظرتون هست .

با اجازتون من یه سوال ازتون بپرسم ... شاید سوالم بی ربط باشه ولی میخوام بدونم که نظره شما چجوری هست .

1- فرض کنین که همکنون شما و جناب اوباما در درون یک خونه تنها افتادین و شما میدونین که جناب اوباما پدرش مسلمون بوده و آقایه اوباما از اسلام برگشتند ( مرتد شدن ) و در درون یک تریبون عمومی گفته اند که مسیحی هستند ؛ آیا شما بر طیق قوانین اسلامی حاضر هستید با چاقوتون بزنین به تن ایشون ؟؟؟

2- فرض میکنیم که همکنون کسی رو آوردند و مشخص شده که ایشون واقعا از مردم دزدی کرده اند . و میلیونر هم هست . آیا حاضر هستید یه تبر بردارید و بزنین دست چپ ایشون رو قطع کنید ؟؟

3- چند وقت پیش داشتم روزنامه میخوندم ؛ یک آقایی اسید پاشیده بود رویه صورت خانومی ؛ و این عمل موجب شده بود که به چشم اون خانوم آسیب برسه ... و خانوم تقاضای قصاص کرده بود .. و در درون روزنامه همشهری عنوان شده بود که قاضی عنوان کرده که امکانات برای قصاص چشم رو ندارند ... آیا شما برای اینکه حکم خدا بر رویه زمین نمونه حاضر هستید برید و چشم اون بابا رو کور کنین ؟؟؟

در صورت امکان میخواستم یه جواب خلاصه در مورد این سوالات بدین ... که آیا واقعا شما این قوانین اسلامی رو از آن خودتون میدونید و بعدش میخوام از جوابتون به اینجا برسم که آیا اسلام میتونه متودولوژی هایه خوبی برای مخدود کردن دموکراسی در جهت بهبود معنای اون ارائه کنه یا نه ...

متشکرم .

[="Times New Roman"][="Black"]8->:-w[-x
[/]

مسلم;956145 نوشت:
شورای نگهبان وظیفه اش فقط تطبیق و مصداق یابی با توجه به این ملاک ها است.

شورای نگهبان تشخیص داده شخصی مدیر و مدبر است؟بسیار خوب چرا دلیلش را نمی گوید؟چرا نمی گوید به چه علتی الف و ب و ج را مدیر و مدبر می داند؟
شورای نگهبان اگر مصداق یاب بود که انقلاب از ریل خارج نمیشد طبق گفته رهبری.
مسلم;956145 نوشت:
اما اعلان رسمی و عمومی آنها توجیهی ندارد، ممکن است کسی اصلا به خاطر سوابق کیفری، یا سوابق اطلاعاتی رد صلاحیت شود، نمیشود توقع داشت شورای نگهبان علت رد صلاحیت انسان ها را جار بزند!

موافقم علت برخی رد صلاحیت ها را نمی شود منتشر کرد.
اما علت تایید ها را که می شود؟یعنی شورای نگهبان بیاید بگوید ما در 30 مورد ارزیابی کردیم و این افراد درصد بالاتری در این 30 مورد گرفتند و تایید شدند.

مسلم;956145 نوشت:
به نظر شما احترام میگذارم اگرچه جدّا با آن مخالفم
اما در مورد جمله قرمز رنگ شما معذرت می خواهم که میگویم اما واقعا عوامانه است!! کسی که ذره ای شامّه سیاسی داشته و از مواضع جناح ها و احزاب و شخصیت ها و مانند آن آگاه باشد می فهمد که اعضاء متعدد شورای نگهبان با این آقایی که رئیس جمهور شده اختلاف نظر دارند! حداقل نقدهایی که از جانب ایشان مطرح میشود گویا است! من نمی دانم رأی اعضای خبرگان به چه کسی بوده اما احتمال رأی دادن این اعضاء به رئیس جمهور فعلی اگر کمتر از سایر نامزدها نباشد قطعا بیشتر نیست!

اومدین ابرو رو اصلاح کنید چشم هم ناقص شد.
شورای نگهبان مدیر و مدبری را تایید صلاحیت کرده که خود خیلی زود منتقد اصلیترین سیاست های غیر قابل جبرانش شد.
عجب شما هم به جرگه ما پیوستید بلاخره.
بهترین گزینه ها برای باند زر و زور و تزویر گزینه های اهل معامله اند و این آقا هم ثابت کرده اهل معامله است.و سخنگوی شورای نگهبان هم از اصرار جناب جنتی برای تایید ایشان پرده برداری کردند.
و آن آقایی که تایید نشد اهل معامله نبود.

مسلم;956145 نوشت:
در هر صورت ایرادهایی که به شورای نگهبان می گیرید بیشتر ایرادهای سلیقه ای است و مستندات شما هم پایه و اساس منطقی آن هم به صورت یقینی ندارند.

العاقل یکفی بالاشاره:گاندی،گروه سرود،شهردار همیشه ناکام،قاضی تتلیتی،نامزد پوششی،فن بیان.+92.

[/HR]مقاومت در برابر فهمیدن.جاهلیت به نام بصیرت.کپی از چند کانال و خبرگزاری.کمی هم خود فکر کنید.
قیام به تار مویی بند است.

Im_Masoud.Freeman;956965 نوشت:
[=Times New Roman]8->:-w[-x

سلام
من همیشه واسم سوال چطور کسی که با کامپیوتر ساخته شده در غرب، سیستم عامل ساخته شده در غرب، وارد اینترنت ساخته شده در غرب میشه و پست میزاره خودش رو کدخدا پذیر نمیدونه. یعنی به طور کلی ضد غربی بودن چه خصوصیاتی داره؟ یعنی از نظر فرهنگی مشکل دارن ولی استفاده از تکنولوژیشون مشکلی نداره؟چون حس میکنم اگر کسی ضد غربی باشه باید بره تو غار زندگی کنه چون بسیاری از وجوه زندگیش رو به غربیها مدیونه.

[="Times New Roman"][="Black"]

شایا;956979 نوشت:

من همیشه واسم سوال چطور کسی که با کامپیوتر ساخته شده در غرب، سیستم عامل ساخته شده در غرب، وارد اینترنت ساخته شده در غرب میشه و پست میزاره خودش رو کدخدا پذیر نمیدونه.

در دین اسلام نگاه صفر و صدی معنا نداره.

شاید شما عادت داشته باشید بخاطر بدی های یک نفر خوبی هاشو ندید بگیرید ولی اسلام به ما چنین درسی نداده.

شایا;956979 نوشت:
سلام
من همیشه واسم سوال چطور کسی که با کامپیوتر ساخته شده در غرب، سیستم عامل ساخته شده در غرب، وارد اینترنت ساخته شده در غرب میشه و پست میزاره خودش رو کدخدا پذیر نمیدونه.
یعنی به طور کلی ضد غربی بودن چه خصوصیاتی داره؟

اسلام ضد غرب نیست.

اسلام فقط ضد آن بخش از تفکرات و سیاست ها و روش زندگی غربی هاست که با اسلام در تضاد باشد.

با نکات مثبت آنها هیچ مشکلی نداشته و نخواهد داشت و از آنها استفاده هم خواهد کرد.

شایا;956979 نوشت:

چون حس میکنم اگر کسی ضد غربی باشه باید بره تو غار زندگی کنه چون بسیاری از وجوه زندگیش رو به غربیها مدیونه.

این طرز فکر مال انسان های جاهل و عقب مونده هست که اگر یک بقالی ماستش فاسد بود پس حتما بقیه جنس هاش هم فاسده و ما نباید ازش استفاده کنیم.

خوب چنین انسان هایی بخاطر تفکر عقب مانده ای که دارند همیشه توی محدودیت و انزوا هستند و نمی توانند با مردم و دنیا تعامل برقرار کنند.

امیدوارم شما جزو این آدمها نباشید.[/]

Im_Masoud.Freeman;956985 نوشت:
در دین اسلام نگاه صفر و صدی معنا نداره.

البته نگفتین کدوم نسخه از اسلام. اسلام شیعه اثنی عشری معتقد به ولایت فقیه؟ یا نوع دیگه ؟
اسلام فقط ضد آن بخش از تفکرات و سیاست ها و روش زندگی غربی هاست که با اسلام در تضاد باشد.
این طرز فکر مال انسان های جاهل و عقب مونده هست که اگر یک بقالی ماستش فاسد بود پس حتما بقیه جنس هاش هم فاسده و ما نباید ازش استفاده کنیم.
البته تکنولوژی های موجود زاییده و نتایج همین تفکرات و سیاست هاست. یعنی به نظر شما پیشرفت و تکنولوژی غربیها مستقل از تفکرات و سیاستهاشونه که مثال ماست و بقال زدین؟
با نکات مثبت آنها هیچ مشکلی نداشته و نخواهد داشت و از آنها استفاده هم خواهد کرد.
و اگه میشه چند تا از نکات مثبتی که با اسلام در تضاد نیست بفرمایید.

شایا;956991 نوشت:

البته نگفتین کدوم نسخه از اسلام. اسلام شیعه اثنی عشری معتقد به ولایت فقیه؟ یا نوع دیگه ؟

همون نسخه ای که آمریکا و اسرائیل رو به زانو درآورده.
شایا;956991 نوشت:

البته تکنولوژی های موجود زاییده و نتایج همین تفکرات و سیاست هاست.
یعنی به نظر شما پیشرفت و تکنولوژی غربیها مستقل از تفکرات و سیاستهاشونه که مثال ماست و بقال زدین؟

یعنی اون کسانی که نشستند سیستم عامل طراحی کردند در درونشون از کشته شدن کودکان مظلوم سوریه و یمن و فلسطین خوشحال و راضی بودن؟

و این خوشحالی ها باعث شده اونها بتونن سیستم عامل طراحی کنن؟

آیا اگر آمریکا از اسرائیل و داعش حمایت نمی کرد و قصد تسلط بر تمام دنیا رو نداشت هیچ تکنولوژی بوجود نمیومد؟

غربی ها همه ی پیشرفتهای خوبشون رو مدیون اسلامی عمل کردن در همان بخش های خاص هستند.

هرکس به هر اندازه ای به دستورات اسلام عمل کنه به همون اندازه هم از فوایدش بهره مند میشه.

ما در خیلی زمینه ها جزو اولین ها هستیم و اگر خباثت ها و تبلیغات ناجوانمردانه علیه اسلام و مسئولین غرب زده نبودند

هیچ یارای رقابت با ایران رو در هیچ عرصه ای نداشت.

اونها بخاطر ذات خراب و رذلشون به خودشون آزادی عمل میدن و می تونن هر نیرنگ و فریبی رو به کار ببرند

ولی اسلام به ما این اجازه رو نمیده.

در هشت سال دفاع مقدس هم عملیات هایی بود که اگر انجام میشد جنگ تحمیلی هرگز هشت سال طول نمی کشید و این همه خسارت به کشور وارد نمیشد.

ولی امام خمینی به دلیل اینکه در این عملیات ها انسان های بی گناه زیادی تلف میشدند اجازه ی عملیات ندادند.

این همان اسلام ناب هست. همان اسلامی که موفقیت را به هر قیمتی نمی خواهد.[/]

Im_Masoud.Freeman;956994 نوشت:
همون نسخه ای که آمریکا و اسرائیل رو به زانو درآورده.
نام این نسخه چیه؟ اسمی داره؟
یعنی اون کسانی که نشستند سیستم عامل طراحی کردند در درونشون از کشته شدن کودکان مظلوم سوریه و یمن و فلسطین خوشحال و راضی بودن؟

و این خوشحالی ها باعث شده اونها بتونن سیستم عامل طراحی کنن؟

خیر. من منظور من این نبود. غرب با به وجود آمدن عقل گرایی و تفکرات لیبرالیستی و پولهای سرمایه داری به این تکنولوژی ها دست یافته. سوال من این بود که اگر شما با این تفکرات موافق نیستید چطور با نتایج این تفکرات و سیاست ها مشکلی ندارید.
غربی ها همه ی پیشرفتهای خوبشون رو مدیون اسلامی عمل کردن در همان بخش های خاص هستند.

این جملتون با جمله "در نگاه اسلام صفر و صدی معنا نداره" کمی متناقض و خنده دار به نظر میاد. تمام خوبی ها از اسلام بوده و بدیها از خودشون. نگاه صفر و صدی هم فهمیدیم از منظر شما چیه.
ما در خیلی زمینه ها جزو اولین ها هستیم و اگر خباثت ها و تبلیغات ناجوانمردانه علیه اسلام و مسئولین غرب زده نبودند

هیچ یارای رقابت با ایران رو در هیچ عرصه ای نداشت.

این سطح از ملی گرایی واقعا مضره. یه فکری به حالش بکنید.

دوستان خواهش می کنم اگر در خصوص دموکراسی در ایران با توجه به قانون اساسی سخنی دارید بفرمایید و از طرح موضوعاتی که موجب انحراف تاپیک از موضوع اصلی اش میشود بپرهیزید.

این ادعای جناب شایا ادعایی است که قرائن متعددی آن را رد می کند، از جمله این که جنگهای جهانی پیامد همین لیبرالیسم بوده و اینکه بسیاری از کشورهای غربی اصلا تفکرات سوسیالیستی دارند و اتفاقا اقتصاد قوی ای هم دارند:

شایا;957028 نوشت:
غرب با به وجود آمدن عقل گرایی و تفکرات لیبرالیستی و پولهای سرمایه داری به این تکنولوژی ها دست یافته

اما در هر صورت لطفا اگر ضرورت بحث در این خصوص، یعنی علل پیشرفت غرب را احساس می کنید آن را در تاپیک دیگری دنبال بفرمایید.

مبنای 2;956898 نوشت:
چون من بهترین صورته دموکراسی رو لیبرال دموکرات میدونم به صورت پیش فرض مباحث رو به این صورت پیگیری کردم

خب ما که آن را بهترین نمی دانیم، شما باید ابتدا این برتری را اثبات می کردید و سپس بحث را روی آن متمرکز می کردید.

مبنای 2;956898 نوشت:
1- فرض کنین که همکنون شما و جناب اوباما در درون یک خونه تنها افتادین و شما میدونین که جناب اوباما پدرش مسلمون بوده و آقایه اوباما از اسلام برگشتند ( مرتد شدن ) و در درون یک تریبون عمومی گفته اند که مسیحی هستند ؛ آیا شما بر طیق قوانین اسلامی حاضر هستید با چاقوتون بزنین به تن ایشون ؟؟؟

2- فرض میکنیم که همکنون کسی رو آوردند و مشخص شده که ایشون واقعا از مردم دزدی کرده اند . و میلیونر هم هست . آیا حاضر هستید یه تبر بردارید و بزنین دست چپ ایشون رو قطع کنید ؟؟

3- چند وقت پیش داشتم روزنامه میخوندم ؛ یک آقایی اسید پاشیده بود رویه صورت خانومی ؛ و این عمل موجب شده بود که به چشم اون خانوم آسیب برسه ... و خانوم تقاضای قصاص کرده بود .. و در درون روزنامه همشهری عنوان شده بود که قاضی عنوان کرده که امکانات برای قصاص چشم رو ندارند ... آیا شما برای اینکه حکم خدا بر رویه زمین نمونه حاضر هستید برید و چشم اون بابا رو کور کنین ؟؟؟

سرکار خانم مبنای 2 خواهش می کنم احساساتی به مسئله نگاه نکنید، ما باید منطقی نگاه کنیم:

اولا: ما یا اسلام را می پذیریم یا نمی پذیریم، اگر نمی پذیرید که اصلا نوبت به طرح این مباحث نمی رسد، اگر می پذیرید دیگر جای چون و چرا وجود ندارد، نمی شود گفت من به هر اندازه که اسلام را منطقی ببینم عمل می کنم، این که عمل به اسلام نیست، عمل به منطق خودمان است!

ثانیا: در خصوص اعدام مرتد خب این مسئله به تشخیص مجتهد جامع الشرایط نیاز دارد و نیازی به تجسس هم نیست که من بیایم تحقیق کنم که آیا آقای اوباما اول مسلمان شده اند و سپس از آن برگشته اند یا خیر!
یا در مورد قطع دست خب دست هر کسی قطع نمی شود، بلکه شروط متعددی دارد، دست هر کسی که دزدی کند دستش قطع نمی شود.
همچنین قصاص در جایی است که این جراحت عمدی وارد شده باشد، نه از روی سهو و خطا، و ثانیا قصای به همان اندازه باشد، نه بیشتر...
با این نکاتی که عرض شد اگر حکم اعدام، یا قطع دست، و یا قصاص برای یک مجرم طبق حکم اسلام قطعی شد بله بنده از اجرای این احکام ابایی ندارم، همانطور که قرآن می فرماید در اجرای حدود ترحّم نکنید(نور:2)

شما اگر این احکام را حکم خدا نمی دانید حرف دیگری است اما اگر این احکام را حکم الهی می دانید نمی توانید در خصوص کارآمدی آنها یا ناکارآمدی با عقلتان حکم خدا را قضاوت کنید!!

مسلم;957078 نوشت:
دوستان خواهش می کنم اگر در خصوص دموکراسی در ایران با توجه به قانون اساسی سخنی دارید بفرمایید و از طرح موضوعاتی که موجب انحراف تاپیک از موضوع اصلی اش میشود بپرهیزید.

این ادعای جناب شایا ادعایی است که قرائن متعددی آن را رد می کند، از جمله این که جنگهای جهانی پیامد همین لیبرالیسم بوده و اینکه بسیاری از کشورهای غربی اصلا تفکرات سوسیالیستی دارند و اتفاقا اقتصاد قوی ای هم دارند:

اما در هر صورت لطفا اگر ضرورت بحث در این خصوص، یعنی علل پیشرفت غرب را احساس می کنید آن را در تاپیک دیگری دنبال بفرمایید.

سلام
من فکر میکنم شما پست من رو نخوندین. جنگ جهانی یا بد بودن لیبرالیسم و وجود سوسیالیسم نمیدونم چه ربطی به حرفای من داشت. صحبت من این بود که چطور آدم میتونه با لیبرالیسم و سرمایه داری مخالف باشه ولی با نتایج اون موافق باشه. البته حرف شما درسته که از تاپیک منحرف شدیم.
عضو هیئت رئیسه اتاق بازرگانی ضمن ایراد اشکالات فنی لیبرالی به دولت ، عمل رئیس جمهور را در تعئین قیمت ارز مبادلاتی ۳۵۰۰ تومن در بودجه ۹۷ مصلحت اندیشی توصیف کرد که او از ترس پوپولیستها دروغ گفته و چنین استدلال کرد که همین الان قیمت ارز مبادلاتی ۳۵۰۰ تومن بیشتر است .

لیبرال سرمایه داری جبران میکند ایشان متوجه نیست . ارز میادلاتی برای اجناس لوکس و غیر لوکس بدست ژن های خوب و دوستان خاص با قیمتی حتی پائینتر هم می افتد . آنها مدیر و مدبرند یارانه را که یک پرداخت پوپولیستی است حذف میکنند برای همین .

با افزایش قیمت بنزین قرار نیست پالایشگاهی ساخته شود بلکه قرار است بنزین بیشتر وارد گردد جبران میشود عزیز آنها مدیر و مدبرند .

منفعت حداکثری برای لیبرال سرمایه داری یک هدف متعالی است و این حداکثر جز با به حداقل کشیدن حقوق مردم محقق نمیشود . حتی یه آنها فحش میدهند و تحقیر میکنند میگویند صدقه بگیر مفت خور پوپولیست .

شما حرفه ای هستی ولی هنوز آبدیده نشدی ، ما هم گیر کردیم بین یک مشت روشنفکر مواجب بگیر و سلبریتی دم ناقاره، پس حال ما هم دست کم بدتر از شماس.

http://tn.ai/1601951

سلام جناب مسلم ...
در صورت امکان میخواستم نظرتون رو هم در مورد این سوال بهم بگین ...

اینکه چرا در درون قوانین جمهوری اسلامی ایران که یک جامعه اسلامی هست تاکید شده است که رهبر باید ایرانی الاصل باشه ...
مثلا اگر امام حامنه ای فوت بشن ...

و بعد از اون هیچ کسی به شجاعت ؛ صهیون ستیز تر ؛ عالم تر و باهوش تر از سید حسن تصر الله وجود نداشته باشه ... چرا ما نباید اداره کشورمون رو به دست این مرد خدا بسپاریم ...

خوب دموکراسی اصل هست یا اسلام ...

لطفا متاع کم ارزش و بی ارزش دنیوی رو ملاک قرار ندین ... و یک جواب صادقانه بدین ...

یک اتفاق و دو تحلیل متفاوت جامعه دینداران و جامعه دموکرات خواهان ...

"
عضو فراکسیون امید مجلس دهم در عین حال روند رو به رشد ازدواج دختران در دوران کودکی را نیز مورد اشاره قرار داد و افزود: ازدواج زودهنگام دختران در سنین کودکی آسیب های زیادی را متوجه خود فرد و جامعه می کند.

وی با اذعان به اینکه متاسفانه در برخی مناطق کشور دختران به عنوان ازدواج فروخته شده و مورد معامله قرار می گیرند، افزود: 50 درصد ازدواج هایی که در سنین کودکی انجام می شود، مرگ زودهنگام مادر و یا فرزند را در پی دارد و میزان ابتلای چنین مادرانی به بیماری سرطان تا 70 درصد افزایش پیدا می کند.

سلحشوری خاطر نشان کرد: کمیسیون فراکسیون زنان مجلس از یک سال پیش در دیدارهای خود با علما و مراجع موضوع ازدواج کودکان را مطرح و از آنها در این رابطه درخواست کمک کرد.

وی افزود: مجلس شورای اسلامی حتی اگر قانونی را علیه ازدواج کودکان تصویب کند، به علت مشروعیتی که این نوع ازدواج ها از نظر احکام شرعی دارد، هیچ اقدامی برای رفع معضل ناشی از آن امکانپذیر نیست.
"

یک شخصی که در درون مجلس نشسته و وکیل مدافع مردم هست و میخواد قوانینی رو در جهت بهبود زندگی اونها تصویب کنه ... مغزش اینجوری کار میکنه که میبایست بر اساس آمار و شواهد نظر بده ... خوب یک نگاهی میکنه به آمار دخترهایی که اینجوری سرطان گرفتن ... نگاه میکنه به کیفیت زندکیشون و در نهایت در درون مجلس حکم میده که سن ازدواج مثلا باید بالای 18 سال باشه ...

ولی بک شخص مذهبی ...
به این چیزها توجه نمیکنه ...

مغز یک مذهبی به این چیزها فکر میکنه
1. از کجا معلوم که این کاره آمریکا نباشه
2. از کجا معلوم که این سرطان گرفتن ها و بد شدن کیفیت زندگی اونها کار شیطون نباشه و شیطون نمیخواد ما رو نسیت به این احکام نا امید کنه
3. از کجا معلوم قبول کردن این احکام یه جور امتحان الهی نباشه
4. از کجا معلوم اینایی که اینجوری کیفیت زندگیشون خراب میشه در اون دنیا خدا براشون جبران نمیکنه

و به دنبال این هست که وظیفش رو انجام بده ... گوره بابای متاع بی ارزش دنیا ....

سوال اینه که ...
چجوری میخواین دمکوراسی رو با دین جمع کنین ؟؟؟

با سلام و احترام

مبنای 2;957215 نوشت:
لطفا متاع کم ارزش و بی ارزش دنیوی رو ملاک قرار ندین ... و یک جواب صادقانه بدین ...

بدون تعارف و مبالغه این جمله شما بنده را بدجوری به فکر فرو برد...
واقعا از شما می خواهم دعا کنید... دعا کنید در تمام مراحل زندگی این ملاک عمل و رفتار ما باشد...

مبنای 2;957215 نوشت:
در صورت امکان میخواستم نظرتون رو هم در مورد این سوال بهم بگین ...

اینکه چرا در درون قوانین جمهوری اسلامی ایران که یک جامعه اسلامی هست تاکید شده است که رهبر باید ایرانی الاصل باشه ...
مثلا اگر امام حامنه ای فوت بشن ...
و بعد از اون هیچ کسی به شجاعت ؛ صهیون ستیز تر ؛ عالم تر و باهوش تر از سید حسن تصر الله وجود نداشته باشه ... چرا ما نباید اداره کشورمون رو به دست این مرد خدا بسپاریم ...
خوب دموکراسی اصل هست یا اسلام ...

در کدام اصل قانون اساسی آمده است که رهبر باید ایرانی الاصل باشد؟!

اما شرط غیر منطقی ای هم نیست، چرا که رهبر باید سیاست های کلی نظام ایران را ترسیم کرده و برآنها نظارت کند!
اگر این با دموکراسی در تعارض باشد هیچ دموکراسی در جهان وجود ندارد چرا که به نظرم تمام کشورها شرط تابعیت را برای مسئولین ارشد خود لازم می دانند.

مبنای 2;957245 نوشت:
سوال اینه که ...
چجوری میخواین دمکوراسی رو با دین جمع کنین ؟؟؟

اگر منظورتان از دموکراسی، لیبرال دموکراسی هست که بله دین از اساس مخالف آن است، یا انسان باید دین را بپذیرد یا لیبرالیسم را ، این دو با هم جمع نمی شود، پس ما باید موضعمان را روشن کنیم بالاخره طرفدار دین هستیم یا لیبرالیسم!!

علاوه بر اینکه در دموکراسی اسلامی یا مردم سالاری دینی مردم قرار نیست قوانین دین را زیر سوال ببرند، فقط مجریان قانون را انتخاب کرده و نیز کسانی را که در تشخیص سیاست های جزئی و موقتی نظام نظر می دهند انتخاب می کنند.

اما اینکه منظورمان از دموکراسی آزادی مطلق مردم باشد این را نه عقل می پذیرد، و نه دین!!

به عبارت دیگر:
اگر منظورتان از دموکراسی ، لیبرال دموکراسی باشد که ما اصلا به دنبال جمع کردن آن با دین نیستیم!
و اگر منظورتان از دموکراسی حق انتخاب و مشارکت دادن مردم است، ما جمع کردیم و شد!

مسلم;957255 نوشت:
و اگر منظورتان از دموکراسی حق انتخاب و مشارکت دادن مردم است، ما جمع کردیم و شد!

یه روز حسن حوصلش سر میره و میگه بزار برم مسجد بشینم و یه روضه گوش بدم ... ببینم حاج آقا چی میگه ...
هیچی حسن میره سره بحث حاج آقا ...

جاج آقا داشته در مورد بحث محرمیت و ازدواج و ... صحبت میکرده ...
حاج آقا خطابه میکرد که ...

با " عمه و خاله و دائی و عمو و ... نمیشه عقد کرد و صیغه خوند و ... "

یهو حسن اینگار که ذوق زده شده باشه ... بلند میشه و میگه ... حاج آقا ما که کردیم و شد ...

حالا این بحث اجتماع میان دموکراسی و دین هم همونطوره ...

شما کردین و شد !!!!

کاره خاصی نکردین ... نه دموکراسی رو تونستین بوجود بیارین و نه دین رو ...

مبنای 2;957260 نوشت:
بلند میشه و میگه ... حاج آقا ما که کردیم و شد ...

میدانستم به این مسئله اشاره میکنید، خودم هم از باب مزاح چنین تعبیری به کار بردم، استدلال بنده همان بخش ابتدایی پُست بود.

در هر صورت دموکراسی به معنای مشارکت مردم در انتخاب مسئولین حکومت در ایران برقرار است.، و اتفاقا میزان مشارکت مردم هم در این انتخابات ها بالاست، حتی بالاتر از بسیاری از مدعیان دموکراسی در غرب، مثلا در انتخاب همین آقای ترامپ در آمریکا میزان مشارکت مردم 55 درصد بود و انتخابات ریاست جمهوری در ایران بالای 70 درصد!!

اما همواره در نگاه بسیاری از مردم مرغ همسایه غاز است...!!!

مسلم;957261 نوشت:
میدانستم به این مسئله اشاره میکنید، خودم هم از باب مزاح چنین تعبیری به کار بردم، استدلال بنده همان بخش ابتدایی پُست بود.

در هر صورت دموکراسی به معنای مشارکت مردم در انتخاب مسئولین حکومت در ایران برقرار است.، و اتفاقا میزان مشارکت مردم هم در این انتخابات ها بالاست، حتی بالاتر از بسیاری از مدعیان دموکراسی در غرب، مثلا در انتخاب همین آقای ترامپ در آمریکا میزان مشارکت مردم 55 درصد بود و انتخابات ریاست جمهوری در ایران بالای 70 درصد!!

اما همواره در نگاه بسیاری از مردم مرغ همسایه غاز است...!!!

اتفاقا زمان انتخابات این بحث در درون شرکتمون خیلی داغ شده بود که باید ( تاکید میکنم باید ) بریم و رای بدیم .

اگر در کشوری مانند آمریکا کسی مانند ترامپ باشه ... یا کلینتون باشه یا ... اونقدر سیستمهای خوب مدیریتی دارند که آنچنان فرق نمیکنه ...

ولی خوب اگر مردم حواسشون نباشه ممکن هست همون چهره های سال 88 باز ظهور کنند ...

بنابراین ..
باید ... عقلا شرکت کنند ... و تشویق کنند ... وگرنه خیانت کردن ... به خودشون و بچه هاشون .

اگر یک چوپان 100 تا گوسفند داشته باشه و یکی از اونها گم بشه ... تمام اون 99 رو ول میکنه و سراغ اون یکی رو میگیره ... نه اینکه اون 99 تا براش ارزش ندارند .

انتخابات در ایران هم همینطور هست ... چون کسانی در لیست هستند و اگر اون افراد رای بیارن ... مردم به روز سیاه میوفتن ... باید رفت و رای داد .

مبنای 2;957268 نوشت:

انتخابات در ایران هم همینطور هست ... چون کسانی در لیست هستند و اگر اون افراد رای بیارن ... مردم به روز سیاه میوفتن ... باید رفت و رای داد .

دقیقا

اکثر افرادی که بنده می شناسم با همین منطق به پای صندوق ها می رن و این مشارکت حداکثری رو رقم می زنند!

یه عده ای هم که را اولی هستند اصولا تحت تاثیر اطرافیان به این مشارکت حداکثری می پیوندن!

..........................
بنده یادم هست اون زمان که رای اولی بودم خونه خاله گرامی مهمان بودم و ایشون تحت تاثیر این عقیده که رای دادن واجب شرعی هست بنده رو مجبور به رای دادن کردن به شخصی که هیچ شناختی نداشتم نسبت به ایشون
و از قضا ایشون اکنون قدرتی دارن تحت تاثیر اون رای هایی که اینجوری گرفتن!
(در اون زمان سنی نداشتم که قدرت اعتراض به ایشون داشته باشم)

.....................................

مشارکت حداکثری نتیجه خاصی نداره جز روی کار اومدن افراد به اسم مردم و به کام برخی افراد!!!
طبق شواهد می بینم اکثر افراد از دادن رای به فلان شخص پشیمونن واگه میتونستن رای شون رو پس می گرفتن

بهتر بود به جای کمیت به دنبال کیفیت می بودیم !!! و یه مقدار فرهنگ سیاسی مردم رو بالا می بردیم تا کفردای انتخابات از کار خودشون پشیمون نشن

مبنای 2;957268 نوشت:
بنابراین ..
باید ... عقلا شرکت کنند ... و تشویق کنند ... وگرنه خیانت کردن ... به خودشون و بچه هاشون

hamedy12;957345 نوشت:
اکثر افرادی که بنده می شناسم با همین منطق به پای صندوق ها می رن و این مشارکت حداکثری رو رقم می زنند!

ببینید اگر کسی از شما شکایت کند که از شما طلب دارد و شما در دفاع از خودتان بگویید طلب او را به او پس داده ام، این سخن شما دو مفهوم دارد:
الف) می پذیرم که این شخص از من طلب دارد
ب) طلب او را به او داده ام

روشن است که قاضی مفهوم «الف» را اعتراف شما به بدهکاری دانسته و از شما برای اثبات مفهوم «ب» دلیل طلب می کند، یعنی دیگر می توانید بگویید از من طلب ندارد، چون این را اعتراف کرده اید، باید اثبات کنید که طلب او را داده اید.

شما می پذیرید که مشارکت در ایران بالاتر از بسیاری از دموکراسی های غربی است، این مفهوم «الف»؛ اما در مقام دلیل می گویید که اکثر مردم از ترس گزینه «بدتر»، به گزینه «بد» پناه می آورند، و این نظر شماست که باید آن را اثبات کنید!! شما باید یک تحقیق میدانی نه از اطرافیان خودتان و همکارانتان، بلکه در تمام شهرها و روستاهای کوچک و بزرگ به عمل آورید تازه آن وقت هم می توانید تحت یک نظریه آماری، نه یقینی، یعنی صرفا یک آمار درصدی ارائه بدهید که قطعا یقینی نیست ولی احتمال آن به حقیقت نزدیک تر است.

مبنای 2;957268 نوشت:
اگر اون افراد رای بیارن ... مردم به روز سیاه میوفتن ... باید رفت و رای داد

احسنت، این یعنی نقش مردم ، این یعنی دموکراسی!!! یعنی همه چیز از قبل تعیین نشده، یعنی انتخابات مهندسی نشده، یعنی واقعا مردم هستند که انتخاب میکنند.

مسلم;957435 نوشت:
ببینید اگر کسی از شما شکایت کند که از شما طلب دارد و شما در دفاع از خودتان بگویید طلب او را به او پس داده ام، این سخن شما دو مفهوم دارد:
الف) می پذیرم که این شخص از من طلب دارد
ب) طلب او را به او داده ام

روشن است که قاضی مفهوم «الف» را اعتراف شما به بدهکاری دانسته و از شما برای اثبات مفهوم «ب» دلیل طلب می کند، یعنی دیگر می توانید بگویید از من طلب ندارد، چون این را اعتراف کرده اید، باید اثبات کنید که طلب او را داده اید.

شما می پذیرید که مشارکت در ایران بالاتر از بسیاری از دموکراسی های غربی است، این مفهوم «الف»؛ اما در مقام دلیل می گویید که اکثر مردم از ترس گزینه «بدتر»، به گزینه «بد» پناه می آورند، و این نظر شماست که باید آن را اثبات کنید!! شما باید یک تحقیق میدانی نه از اطرافیان خودتان و همکارانتان، بلکه در تمام شهرها و روستاهای کوچک و بزرگ به عمل آورید تازه آن وقت هم می توانید تحت یک نظریه آماری، نه یقینی، یعنی صرفا یک آمار درصدی ارائه بدهید که قطعا یقینی نیست ولی احتمال آن به حقیقت نزدیک تر است.

در کشورهای غربی شرکت نکردن در انتخابات عواقب وخیمی که در ایران داره رو به دنبال نداره!

من نمیدونم شما چطور تا این حد به این سیستم مطمئن هستید و اون رو بدون نقص می دونید

بنده در تحقیقات میدانی شرکت داشتم .البته نمیتونم در مورد جزئیات صحبت کنم به خاطر برخی مسائل

من سود و ضرر خاصی از این نظام ندارم ( به هیچ اداره یا سازمانی وابسته نیستم و شغلم آزاد هست و در مورد اون تحقیقات هم نمیتونم توضیح بدم)

اگر هم دارم تو این تاپیک شرکت می کنم برای اینه که دلم برای این مردم می سوزه
مردمی که یه عمر از حاکمان ظالم ترسیدن و حالا هم باید از به ظاهر جمهوری بترسن

وقتی سرمون رو زیر برف کنیم و واقعیت رو نبینیم ، نتیجه ای جز سرنگون شدن برامون نخواهد داشت

هر نظامی به پشتوانه مردمش سرپاست

این نظام هم تا حالا با وعده های اسلامی و امثال اون تا حالا سرپا مونده
اون همه شهید هدفشون این وضعیت کنونی مردم نبود

خیلی از افراد آگاه دارن این مورد رو گوش زد می کنن
ولی کسی که شکمش سیره و روزی 50 میلیون تومن سود پولشو می گیره و احکام صادر می کنه!
مسلما گوشش بدهکار نیست

یه روز نشه از خواب بیدار شیم ببینیم خون این همه شهید به هدر رفته

از ما گفتن

صلاح مملکت خویش « خـــسرو ان » نـ دانند

hamedy12;957440 نوشت:

من نمیدونم شما چطور تا این حد به این سیستم مطمئن هستید و اون رو بدون نقص می دونید

در پست های استاد مسلم یک جمله هم وجود نداره که گفته باشند این سیستم بدون نقص هست.
همه ی ما می دونیم که مشکل زیاد هست. ولی شما اصرار داری که کلا همه چیز رو زیر سوال ببری.
hamedy12;957440 نوشت:

اگر هم دارم تو این تاپیک شرکت می کنم برای اینه که دلم برای این مردم می سوزه

همه ی ما دلمون برای مردم می سوزه.
hamedy12;957440 نوشت:

مردمی که یه عمر از حاکمان ظالم ترسیدن و حالا هم باید از به ظاهر جمهوری بترسن

مردم از کشور و انقلابشون رو دوست دارند. از دولت مردانشون راضی نیستند.
hamedy12;957440 نوشت:

وقتی سرمون رو زیر برف کنیم و واقعیت رو نبینیم ، نتیجه ای جز سرنگون شدن برامون نخواهد داشت

پس لطفا سرتون رو زیر برف نکنید.
hamedy12;957440 نوشت:

هر نظامی به پشتوانه مردمش سرپاست
این نظام هم تا حالا با وعده های اسلامی و امثال اون تا حالا سرپا مونده

نوچ، مردم این نظام و کشورشون رو دوست دارند. این دولت هست که با وعده های دروغین سرپا مونده.
hamedy12;957440 نوشت:

ولی کسی که شکمش سیره و روزی 50 میلیون تومن سود پولشو می گیره و احکام صادر می کنه!
مسلما گوشش بدهکار نیست

یکی از خصوصیات مشترک افرادی که مانند شما فکر میکنند این هست که بی سند حرف میزنند.
خوب تهمت زدن که کاری نداره. منم می تونم بگم شما صد میلیون دزدی کردی. شما هم می تونی بگی خودت یک میلیارد دزدی کردی.
اینا که نشد حرف حساب.
hamedy12;957440 نوشت:

اون همه شهید هدفشون این وضعیت کنونی مردم نبود
خیلی از افراد آگاه دارن این مورد رو گوش زد می کنن
یه روز نشه از خواب بیدار شیم ببینیم خون این همه شهید به هدر رفته

امیدوارم یه روز نشه از خواب بیدار بشی و ببینی با حرفهایی که میزنی به خون اون همه شهید خیانت کردی.happy[/]

مبنای 2;957268 نوشت:

مسلم;957435 نوشت:

احسنت، این یعنی نقش مردم ، این یعنی دموکراسی!!! یعنی همه چیز از قبل تعیین نشده، یعنی انتخابات مهندسی نشده، یعنی واقعا مردم هستند که انتخاب میکنند.

فعلا که مردم به او روز سیاه افتادن!! این یعنی دموکراسی !!

Im_Masoud.Freeman;957442 نوشت:
[=Times New Roman]
در پست های استاد مسلم یک جمله هم وجود نداره که گفته باشند این سیستم بدون نقص هست.
همه ی ما می دونیم که مشکل زیاد هست. ولی شما اصرار داری که کلا همه چیز رو زیر سوال ببری.
[=Times New Roman]

بنده اصرار به بهبود وضعیت موجود دارم و ایشون وضعیت موجود رو خوب می دونن .
از نظر ایشون شورای نگهبان و این نحوه قانونگذاری هیچ مشکلی نداره
قانونی که بیش از 80 مورد آزمایشی با تمدید سالانه به مدت 30 سال داره!!!
اگه حرف های بنده رو مطالعه کرده باشید هیچ علاقه ای به تغییر نظام ندارم و برعکس مخالف اون هستم

[=&quot][=Times New Roman]
همه ی ما دلمون برای مردم می سوزه.
مردم از کشور و انقلابشون رو دوست دارند. از دولت مردانشون راضی نیستند.
پس لطفا سرتون رو زیر برف نکنید.
[=Times New Roman]
اگه دلتون برای این مردم می سوزه نه افراط کنید نه تفریط... طرفداری بی مورد از اشتباهات باعث تکرار اشتباهات می شه نه بهبود وضعیت
این دولتمردان از آسمون نازل نشدن با همین قانون به این جا رسیدن
پس لطفا سرتون رو زیر برف نکنید[=Times New Roman]
نوچ، مردم این نظام و کشورشون رو دوست دارند. این دولت هست که با وعده های دروغین سرپا مونده.

[=Times New Roman]پس شما هم با من موافقید که مشکل این دولت باید سریعتر حل بشه نه این که مردم رو اجبار به تحمل کرد به بهانه صبر!

یکی از خصوصیات مشترک افرادی که مانند شما فکر میکنند این هست که بی سند حرف میزنند.
خوب تهمت زدن که کاری نداره. منم می تونم بگم شما صد میلیون دزدی کردی. شما هم می تونی بگی خودت یک میلیارد دزدی کردی.
اینا که نشد حرف حساب.

[=Times New Roman]بنده سند دارم بی سند حرف نزدم
امکان ارائه سند نیست ، چون منبع به مشکل می خوره.
در همین حد بدونید که اطلاع از این مورد زمانی بود که فرد مورد نظر برای آخرین روز اسفند در سال کبیسه طلب 50 میلیون تومن سود پول رو برای اون روز کرد.

امیدوارم یه روز نشه از خواب بیدار بشی و ببینی با حرفهایی که میزنی به خون اون همه شهید خیانت کردی.happy

بنده هم همین خواسته رو از خداوند متعال برای همه دوستان دارم

ان شاء الله به دوستانمون به چشم دشمن نگاه نکنیم

بنده قصد دشمنی با هیچ کدوم از دوستان تاپیک ندارم و فقط قصدم بالابردن آگاهی دوستان و پیدا کردن دید درست نسبت به واقعیات هست

hamedy12;957449 نوشت:
هیچ علاقه ای به تغییر نظام ندارم و برعکس مخالف اون هستم

این خیلی خوبه، نشون میده که انسان منطقی ای هستید، و باور کنید مخالفت بنده هم مطلقا از باب پافشاری روی حرفم یا اینکه مخالفت با شما نیست.

hamedy12;957449 نوشت:
ایشون وضعیت موجود رو خوب می دونن .
از نظر ایشون شورای نگهبان و این نحوه قانونگذاری هیچ مشکلی نداره
قانونی که بیش از 80 مورد آزمایشی با تمدید سالانه به مدت 30 سال داره!!!

من وضعیت موجود را هرگز خوب نمی دانم! اما اشکال را در قانون نمی بینم، اشکال را در اجرا می بینم.

hamedy12;957449 نوشت:
اگه دلتون برای این مردم می سوزه نه افراط کنید نه تفریط... طرفداری بی مورد از اشتباهات باعث تکرار اشتباهات می شه نه بهبود وضعیت
این دولتمردان از آسمون نازل نشدن با همین قانون به این جا رسیدن

باور کنید دل ما هم مثل دل شما خونه، ما هم دلمون برای مردم میسوزه! اما دولتمردان گذشته و حال و آینده را قانون نیاورده و نخواهد آورد، مردم روی کار آوردند و می آورند! خواهش می کنم از آن حرفهایی که سابقا هم زده شد که مردم از گزینه های بدتر به گزینه بد پناه می آورند و این حرفها نزنید که مطلقا بنده نمی توانم بپذیرم، ما در این خصوص اختلاف مبنایی داریم! و بحث روی آن بی فایده است.

من اصلا کار ندارم کی خوب هست و کی بد! کدام جناح به حق نزدیک تر است و از این حرفها، فقط می خواهم بگویم هر کسی که روی کار آمده مردم او را آورده اند، همانطور که شهید رجایی و آیت الله خامنه ای و اشخاص صالح دیگری در مجلس توسط مردم انتخاب شدند نشان می دهد که این قانون مشکلی با روی کار آمدن انسان های صالح ندارد.

hamedy12;957449 نوشت:
ان شاء الله به دوستانمون به چشم دشمن نگاه نکنیم
بنده قصد دشمنی با هیچ کدوم از دوستان تاپیک ندارم

بله این نگاه خیلی خوب است، من همیشه نسبت به آن تاپیک هایی که بین کاربران این نگاه حاکم بوده است استقبال کرده ام.
ان شالله خدا به همه ما کمک کند که نگرشمان در بحث ها، نگرش دوستانه بوده و بحث ها را منطقی پیش ببریم، و اجازه ندهیم در ما نسبت به مخالفین احساسات منفی شکل بگیرد.

مسلم;957435 نوشت:

سلام .
چندین سال پیش بود که داشتم در درون جایی یکی از سخنرانی های آقای قرائتی رو میشنیدم .
ایشون در درون کلامشون داشتند میگفتند که ...

ایشون کارشناس دین هستند ... بنابراین باید سخن دین رو بگن ... و خیلی از مواقع هستش که خودشون هم اون کار رو انجام نمیدهند . اتفاقا چندین تا مثال هم زدند که من مثالهای ایشون رو فراموش کردم .

مبنای کلام ایشون این مساله بود که معصوم که نیستند و ممکن هست خطاهای زیادی بکنند و یا اینکه حرفی رو بزنند که خودشون هم نتونند بهش عمل کنند ولی محتوای صحبتشون این بود که کلامشون ؛ کلام دین هست .

جناب مسلم ...
شما کارشناس دین هستید . قرار هستش که سخن حضرت محمد و حضرت علی رو بزنین ... میخواستم بدونم این سخن شما کلام ایشان میتونه باشه ...

اگر هست یا نیست من رو مطلع کنین ...

انتظاری که من و سایر کاربران از شما داریم این هستش که شما سخن دین رو بزنین ... وجه دین رو بیان کنین ... و ما کلام شما رو یک کلام اسلامی قلمداد کنیم .

اینکه کلام شما رو برابر با نظر اسلام و قرآن و پیامبر و ائمه بدونیم .

اگر واقعا نظره خدا و پیامبرش هم این هست ... خوب بگین بدونیم ... حداقلش تکلیف روشن میشه ...

مسلم;957261 نوشت:

"مدعیان" دموکراسی؟! شما دموکراسی اونارو دارید زیر سوال میبرید؟! دلیل اینکه تو آمریکا مردم کم مشارکت میکنند بخاطر سیستم الکتوراله. بعدش این انتخابات اصلا بین دو نفر محبوب برگزار نشده بود! جناب جرج بوش از ترامپ تو ایالت ویسکانسین رأی بیشتر آورد ولی ایالت باخت به جان کری! ترامپ از اون کمتر رأی آورد و ایالتو برد!

فاتح;957140 نوشت:

منفعت حداکثری برای لیبرال سرمایه داری یک هدف متعالی است و این حداکثر جز با به حداقل کشیدن حقوق مردم محقق نمیشود .

http://tn.ai/1601951

میشه یکم بیشتر توضیح بدین؟ من همیشه فکر میکردم اگه تفنگ بالا سر مردم نباشه زمانی خرید و فروش و تولید میکنن که هر دو طرف سود کنن. بنظرتون چی باعث شده پوشاک اینقدر تو دنیا ارزونه الان در حالیکه مردم نصف حقوقشونو تو اوایل قرن بیستم صرفش میکردن؟
بنظرتون هنری فورد با ارزون کردن ماشین حق چه کسیو خورد؟ راکفلر با ارزون کردن سوخت حق چه کسیو خورد؟
Economy is not zero sum

Kniumyn;957562 نوشت:
میشه یکم بیشتر توضیح بدین؟ من همیشه فکر میکردم اگه تفنگ بالا سر مردم نباشه زمانی خرید و فروش و تولید میکنن که هر دو طرف سود کنن. بنظرتون چی باعث شده پوشاک اینقدر تو دنیا ارزونه الان در حالیکه مردم نصف حقوقشونو تو اوایل قرن بیستم صرفش میکردن؟
بنظرتون هنری فورد با ارزون کردن ماشین حق چه کسیو خورد؟ راکفلر با ارزون کردن سوخت حق چه کسیو خورد؟
Economy is not zero sum

Economy is not to be for one

لباس پوسیده و کهنه در تن یک فرد آزاد بهتر از لباس شیک و هبه شده یک ارباب به برده ایست که اونو دوخته .

عدالت عنصر شریفتری از آزادی است چون در عدالت ظالم دیگر قادر به ظلم نیست و آزادی تحت عنصر عدالت شکل میگیرد مفهومی انسانی پیدا میکند ولی در حالت ترجیح آزادی بر عدالت ، ظالم محدود نیست خودش را ژن برتر ، آی کیو بالاتر خدای روی زمین توهم میکند چون دردندگی ای در بین آدمیان را دارد که حتی گرگ در بین گله اش ندارد .

امثال راکفلر و کلا معتقدین به لیبرال سرمایه داری ثروت و قدرتشان را بر کوه جسد و خون ساخته اند . آنها امریکا و بعد تمام کشورهائی که بخاطر منافعشان تجاوز کردند نابود کردند تا شما لباس ارزان بخرید .

اگر بایدها و نباید مکتب لیبرالیسم را بررسی کنیم و محلها و راه های کسب منفعت را و بعد ماهیتش را تبئین کنیم ، .... اگر بیشتر باز شود ماهیت آن شبیه به رکیک ترین اهانت ها میگردد . فقط به این بسنده میکنم که یک لیبرالیست نه مسلمان است نه حتی بودائی ، لیبرالیست بمیزان تعهد به مکتب و ارزشهایش از انسان بودن فاصله میگیرد

فاتح;957563 نوشت:

امثال راکفلر و کلا معتقدین به لیبرال سرمایه داری ثروت و قدرتشان را بر کوه جسد و خون ساخته اند . آنها امریکا و بعد تمام کشورهائی که بخاطر منافعشان تجاوز کردند نابود کردند تا شما لباس ارزان بخرید .

چیارو نابود کردن؟! سیستم اقتصادی ربطی به نابود کردن این چیزها نداره. هنگ کنگ و سنگاپور و استونی و نیوزلند از آمریکا لیبرال ترن و تا آنجایی که من میدونم کوه جسدی در کار نبوده.
سیستم اقتصادی جایگزین شما چی هست حالا؟ کمونیسم؟ سوسیالیسم؟ یا اقتصاد اسلامی؟!!

فاتح;957563 نوشت:
Econonomy is not to be for one

لباس پوسیده و کهنه در تن یک فرد آزاد بهتر از لباس شیک و هبه شده یک ارباب به برده ایست که اونو دوخته .

عدالت عنصر شریفتری از آزادی است چون در عدالت ظالم دیگر قادر به ظلم نیست و آزادی تحت عنصر عدالت شکل میگیرد مفهومی انسانی پیدا میکند ولی در حالت ترجیح آزادی بر عدالت ، ظالم محدود نیست خودش را ژن برتر ، آی کیو بالاتر خدای روی زمین توهم میکند چون دردندگی ای در بین آدمیان را دارد که حتی گرگ در بین گله اش ندارد .

اگر بایدها و نباید مکتب لیبرالیسم را بررسی کنیم و محلها و راه هی کسب منفعت را و بعد ماهیتش را تبئین کنیم ، .... اگر بیشتر باز شود ماهیت آن شبیه به رکیک ترین اهانت ها میگردد . فقط به این بسنده میکنم که یک لیبرالیست نه مسلمان است نه حتی بودائی ، لیبرالیست بمیزان تعهد به مکتب و ارزشهایش از انسان بودن فاصله میگیرد

خیلی از دولتها خواستند که شیوه نوین اقتصادی رو ارائه کنند ... خیلی ها ...
از مارکس و ... بگیر و بیا ... تا جمهوری اسلامی ایران و باکو و ...

و همشون 100 برابر بدتر و فاسد تر از سیستم سرمایه داری در اومدند .

جناب فاتح ... دوره هم جمع نشدیم که یک سری حرفهای خوب و قشنگ بزنیم که بدی بد است و خوبی خوب است و فاسد خیانتکار است و ...
بخث ؛ بحث سیستم هست ...

اگر سیستمی بهتر و کم فساد تر از سیستم سرمایه داری میشناسید ... خوب عنوان کنین ...

یه سری حرف کلی نزنید که خوب باشیم و زیاده روی در حقوقمون نکنیم و دزدی نکنیم و ...
ماهیت خودتون رو از به چالش کشیدن افکار مارکس و آدام اسمیت و ... ایجاد نکنین ...

سیستم دارید ... عنوان کنین ...
یه سیستمی که توش نشه اختلاص 3000 میلیارد تومنی کرد که دنیا چار شاخ بمونه
یه سییتمی که توش نشه رانت کرد و ...
یه سیستمی که توش نشه پولشویی کرد و مال های دزدی رو پوشوند
یه سیستمی که توش نشه سودهای آنچنانی بانکی و ... پرداخت کرد .

اگر ماهیتی دارید ... اگر تونستید ماهیت سازی بکنین ... همونکاری که کارل مارکس کرد ... همون کاری که آدام اسمیت کرد ... تونستین سیستم درست کنین ... بیاین و بگین ما یه سیستم درست کردیم که در درون دنیا تک هست ...

آدام اسمیت ... یه نظریه داره با عنوان دست نامرئی ... ایشون میگه :

تلاش افراد برای حداکثر کردن منافع خود اغلب ممکن است بیشتر به جامعه نفع برساند تا زمانی که مستقیماً تلاش می‌کنند تا به جامعه نفعی برسانند

و بعد از رویه این نظریه ... کشورهایی که سیستم سرمایه داری رو حکم فرما کردن میان و توزیع ثروت رو بر اساس همین نظریه آدام اسمیت جلو میرند ...

چجوری ...

میگن اگر 100 میلیون تومن درآمد داریم و میخواهیم اون رو بین 100 نفر انسان نقسیم کنیم ... دو تا راه حل داریم .

1. به هر انسان یک میلیون تومن بدیم ...
2. بریم به انسانهایی که ثروتمند تر هستند ؛ کارخونه دارند ؛ مال و اموال بیشتر دارند بیشتر بدیم و به آدمهایی که فقیر هستند کمتر بدیم.

روش دست نامرئی میگه برو به افراد پولدار بیشتر پول بده ... چون اگر اون پول بیشتری داشته باشه ... طمع بیشتری میکنه ... بیشتر میخواد سود کنه و چون راهش رو بلد هست و هم تواناییش رو داره و هم میدونه سرمایه اش رو چجوری ازش استفاده کنه ... میره و افراد فقیر رو هم استخدام میکنه و ایجاد ارزش افزوده میکنه ...

ولی اگر سرمایه رو دست انسان فقیر بدیم ... چون راهش رو بلد نیست ... هر شب میره با اون پول پیتزا میخوره ... پول رو حیف و میل میکنه و ...

اگر 100 میلیون تومن به صورت مساوی تقسیم میشد ... هر کسی 1 میلیون تومن داشت .
حالا که به پولدارها بیشتر داده شد ... نهایتا به هر پولدار 10 میلیون میرسه و به هر فقیر 3 میلیون میرسه . ( یعنی باز هم فقیره خیلی بیشتر سود کرده )

خوب این یک سیستم هست .

شما اگر سیستمی دارید ... مثلا یک سیستم اسلامی دارید که داره در فلان کشور کار میکنه و نتیجه هم داده عنوان کنین ...
بعد از 40 سال هنوز نتونستیم بانکداری اسلامی داشته باشیم .

بعدش هم میخوایم از آدام اسمیت و مارکس و ... ایراد بگیریم که شماها نمیفهمین و ماهاییم که میفهمیم و باید ثروت انسانی تقسیم بشه و از این جور حرفها ...

Kniumyn;957564 نوشت:
چیارو نابود کردن؟! سیستم اقتصادی ربطی به نابود کردن این چیزها نداره. هنگ کنگ و سنگاپور و استونی و نیوزلند از آمریکا لیبرال ترن و تا آنجایی که من میدونم کوه جسدی در کار نبوده.
سیستم اقتصادی جایگزین شما چی هست حالا؟ کمونیسم؟ سوسیالیسم؟ یا اقتصاد اسلامی؟!!
در ضمن من احساس میکنم جمله آخرتون یه کم توهین آمیز بود. تصحیحم کنید اگه اشتباه میکنم

من توهین نمیکنم ، فقط آنچه که هست رو با رعایت حدود اخلاقی ای که شخصا به آن پایبندم و شان سایت دینی است را نقل میکنم . شخص خاصی را هم خطاب نکردم و نمیکنم تنها سیر تطوری را توصیف کردم .

لیبرال سرمایه داری یک سوپر من دارد آقای جهان ، کدخدا . مابقی اگر جنایت بکنند با فرمان او و اگر خدمت بکنند در مسیر مکتب این ابرمرد نیچوی است .

صلح را تنها در حصن و حیطه اربابیت و مکتبش تعریف میکنند همانطور که معیار انسان بودن را در حیطه ارزشها و حیطه او تعریف میکنند ،
مقلدین یا بهتر است گفته شود بردگان ، کوه جسد هم بسازند بفرمان او میسازند در یمن در میانمار در شیلی در هر جائی که او تروریست و ضد خدا بنامد .

اصالت فرد یا فرد گرائی در هر قرائت از مکتب لیبرالیسم یک اصل است وقتی پای منفعت فردی در میان باشد منفعت جمعی فقط در صورت سود و رفع خطر معنی پیدا میکند و منفعت عمومی در هر حال یک ضد ارزش است . پس نه در مکتب اسلام لیبرالیسم شکل میگیرد چون یک مکتب دو وجهی فرد و جامعه است نه در سوسیالیسم و نه در کمونیسم .

اینکه محلش فقط سرمایه داری است و در جای دیگر شکل نمیگیرد دلیل بر اتحاد مکاتب دیگر نیست آنها در جزئی با هم مشترکند آنهم حق حداقلی قائل شدن برای عموم مردم مثل حق بیمه عمومی که یک حق انسانی است و در دین ما مازاد بر انسانی بودن حق دینی است .

فاتح;957567 نوشت:
لیبرال سرمایه داری یک سوپر من دارد آقای جهان ، کدخدا . مابقی اگر جنایت بکنند با فرمان او و اگر خدمت بکنند در مسیر مکتب این ابرمرد نیچوی است .

این سوپرمن کی هست؟!
شما دارید یه سیستم اقتصادیو با کار بعضی افراد خلطش میدید. آیا بنظرت نیست منطقیه بگیرم اسلام دین تروریستی است بخاطر چند تا داعشی؟!
جالبه سرسخت ترین مدافعان نظام سرمایه داری تو آمریکا ضدجنگ ترین افرادشون هم هستن! تاحالا درباره ی Ron Paul, Murray Rothbard چیزی شنیدید؟
All wars are unjust
War is the health of the state
Rothbard تو تمام سالهای زندگیش علیه جنگ گفته و نوشته. یکی از اولین نویسنده های مجله national review بود که بخاطر موضع سرسخت William Buckley علیه شوروی از اون مجله جدا شد. برید مقاله ی ویکیپدیاش رو بخوانید. درباره حزب Libertarian party چیزی شنیدید؟ Rand Paul چی؟

مبنای 2;957565 نوشت:
خیلی از دولتها خواستند که شیوه نوین اقتصادی رو ارائه کنند ... خیلی ها ...
از مارکس و ... بگیر و بیا ... تا جمهوری اسلامی ایران و باکو و ...

و همشون 100 برابر بدتر و فاسد تر از سیستم سرمایه داری در اومدند .

جناب فاتح ... دوره هم جمع نشدیم که یک سری حرفهای خوب و قشنگ بزنیم که بدی بد است و خوبی خوب است و فاسد خیانتکار است و ...
بخث ؛ بحث سیستم هست ...

اگر سیستمی بهتر و کم فساد تر از سیستم سرمایه داری میشناسید ... خوب عنوان کنین ...

یه سری حرف کلی نزنید که خوب باشیم و زیاده روی در حقوقمون نکنیم و دزدی نکنیم و ...
ماهیت خودتون رو از به چالش کشیدن افکار مارکس و آدام اسمیت و ... ایجاد نکنین ...

سیستم دارید ... عنوان کنین ...
یه سیستمی که توش نشه اختلاص 3000 میلیارد تومنی کرد که دنیا چار شاخ بمونه
یه سییتمی که توش نشه رانت کرد و ...
یه سیستمی که توش نشه پولشویی کرد و مال های دزدی رو پوشوند
یه سیستمی که توش نشه سودهای آنچنانی بانکی و ... پرداخت کرد .

اگر ماهیتی دارید ... اگر تونستید ماهیت سازی بکنین ... همونکاری که کارل مارکس کرد ... همون کاری که آدام اسمیت کرد ... تونستین سیستم درست کنین ... بیاین و بگین ما یه سیستم درست کردیم که در درون دنیا تک هست ...

آدام اسمیت ... یه نظریه داره با عنوان دست نامرئی ... ایشون میگه :

تلاش افراد برای حداکثر کردن منافع خود اغلب ممکن است بیشتر به جامعه نفع برساند تا زمانی که مستقیماً تلاش می‌کنند تا به جامعه نفعی برسانند

و بعد از رویه این نظریه ... کشورهایی که سیستم سرمایه داری رو حکم فرما کردن میان و توزیع ثروت رو بر اساس همین نظریه آدام اسمیت جلو میرند ...

چجوری ...

میگن اگر 100 میلیون تومن درآمد داریم و میخواهیم اون رو بین 100 نفر انسان نقسیم کنیم ... دو تا راه حل داریم .

1. به هر انسان یک میلیون تومن بدیم ...
2. بریم به انسانهایی که ثروتمند تر هستند ؛ کارخونه دارند ؛ مال و اموال بیشتر دارند بیشتر بدیم و به آدمهایی که فقیر هستند کمتر بدیم.

روش دست نامرئی میگه برو به افراد پولدار بیشتر پول بده ... چون اگر اون پول بیشتری داشته باشه ... طمع بیشتری میکنه ... بیشتر میخواد سود کنه و چون راهش رو بلد هست و هم تواناییش رو داره و هم میدونه سرمایه اش رو چجوری ازش استفاده کنه ... میره و افراد فقیر رو هم استخدام میکنه و ایجاد ارزش افزوده میکنه ...

ولی اگر سرمایه رو دست انسان فقیر بدیم ... چون راهش رو بلد نیست ... هر شب میره با اون پول پیتزا میخوره ... پول رو حیف و میل میکنه و ...

اگر 100 میلیون تومن به صورت مساوی تقسیم میشد ... هر کسی 1 میلیون تومن داشت .
حالا که به پولدارها بیشتر داده شد ... نهایتا به هر پولدار 10 میلیون میرسه و به هر فقیر 3 میلیون میرسه . ( یعنی باز هم فقیره خیلی بیشتر سود کرده )

خوب این یک سیستم هست .

شما اگر سیستمی دارید ... مثلا یک سیستم اسلامی دارید که داره در فلان کشور کار میکنه و نتیجه هم داده عنوان کنین ...
بعد از 40 سال هنوز نتونستیم بانکداری اسلامی داشته باشیم .

بعدش هم میخوایم از آدام اسمیت و مارکس و ... ایراد بگیریم که شماها نمیفهمین و ماهاییم که میفهمیم و باید ثروت انسانی تقسیم بشه و از این جور حرفها ...

پول تقسیم نمیکنن توی اقتصاد اسلامی ، ربا ، کم فروشی ، تسلط بیگانه بر بازار مسلمین ، احتکار کالا و پول و ... رو حرام و ممنوع میدونن ، حمایت از بازار اسلامی ، حمایت از تولید و تجارت میکنند و...

و شاخص جینی رو به حداقل ممکن در سیاستهای کلان و خرد میرسونن . جهت و ساختار شکل گیری تولید را سازماندهی میکنند

تئوری اقتصاد اسلامی در اساس اشکالی نداره ولی در عمل آنچه که اتفاق افتاد از اول اشتباه بوده اینطور که

۱ - در دوره ریاست جمهوری هاشمی رفسنجانی بانکها سود ربوی دادند و ثروت را از گردش در تولید بسمت خودشان مکیدند

۲- در دوره خاتمی نطفه کاپیتالیستی تمرکز گرائی ثروت با فروش تراکم و مکش باقیمانده ثروت سمت ساخت و ساز که نامش را بدروغ صنعت ساختپان میگذارند کشیده شد و در هر دو دوره احمدی نژاد همین مسیر ادامه یافت و شدت گرفت .

۳ - در دوره روحانی با تشدید تحریمها و ادامه قاچاق تولید داخلی مرد .

این سیر را ما نه قبول داریم نه تعریفی از اسلامیت براش قائلیم . این فقط یک روش برای کاسبی افراد در یک سیستم دیوان سالارانه و غلط دولتی و ضربه زدن بمنافع عمومی و ملی است .

مسلمان روش کسب حلال دارد که در دین بر او دیکته شده ، وجدان و شرف دارد برای منافع شخصی جاسوسی نمیکند به کشورش خیانت نمیکند از هر راهی کسب و منفعت را جایز نمیداند مثلا لقمه از دهان فقیز نمیدزدد تا ثروتمند شود و در عوض کسانی که میکنند خود را ذی آیکیو میدانند . نه ما از اینا نداریم.

Kniumyn;957568 نوشت:
این سوپرمن کی هست؟!
شما دارید یه سیستم اقتصادیو با کار بعضی افراد خلطش میدید. آیا بنظرت نیست منطقیه بگیرم اسلام دین تروریستی است بخاطر چند تا داعشی؟!
جالبه سرسخت ترین مدافعان نظام سرمایه داری تو آمریکا ضدجنگ ترین افرادشون هم هستن! تاحالا درباره ی Ron Paul, Murray Rothbard چیزی شنیدید؟
All wars are unjust
War is the health of the state
Rothbard تو تمام سالهای زندگیش علیه جنگ گفته و نوشته. یکی از اولین نویسنده های مجله national review بود که بخاطر موضع سرسخت William Buckley علیه شوروی از اون مجله جدا شد. برید مقاله ی ویکیپدیاش رو بخوانید. درباره حزب Libertarian party چیزی شنیدید؟ Rand Paul چی؟

لیبرالیسم یک مذهب است . سبک زندگی دارد باید نباید دارد ارزش و ضد ارزش دارد در بستر سرمایه داری اجرا میشود . من مکتب و بستر شکل گیری اش مطرح کردم با معیار سلایق شخصی آحاد افراد و شخصیتها کاری ندارم .

داعش یک جزیان است دینی بنام داعش نداریم . داعش مبانی عقیدتی اش را منتشب به سلفیت و وهابیت میداند و قدرت گرفتنش از لیبرال سرمایه داری و در جهت منافع اوست . حال ممکن است چند داعشی مخالف برخی رفتارها باشند و بعد گردنشان را هم زده باشند .

فاتح;957569 نوشت:
پول تقسیم نمیکنن توی اقتصاد اسلامی ، ربا ، کم فروشی ، تسلط بیگانه بر بازار مسلمین ، احتکار کالا و پول و ... رو حرام و ممنوع میدونن ، حمایت از بازار اسلامی ، حمایت از تولید و تجارت میکنند و...

و شاخص جینی رو به حداقل ممکن در سیاستهای کلان و خرد میرسونن . جهت و ساختار شکل گیری تولید را سازماندهی میکنند

تئوری اقتصاد اسلامی در اساس اشکالی نداره ولی در عمل آنچه که اتفاق افتاد از اول اشتباه بوده اینطور که

۱ - در دوره ریاست جمهوری هاشمی رفسنجانی بانکها سود ربوی دادند و ثروت را از گردش در تولید بسمت خودشان مکیدند

۲- در دوره خاتمی نطفه کاپیتالیستی تمرکز گرائی ثروت با فروش تراکم و مکش باقیمانده ثروت سمت ساخت و ساز که نامش را بدروغ صنعت ساختپان میگذارند کشیده شد و در هر دو دوره احمدی نژاد همین مسیر ادامه یافت و شدت گرفت .

۳ - در دوره روحانی با تشدید تحریمها و ادامه قاچاق تولید داخلی مرد .

این سیر را ما نه قبول داریم نه تعریفی از اسلامیت براش قائلیم . این فقط یک روش برای کاسبی افراد در یک سیستم دیوان سالارانه و غلط دولتی و ضربه زدن بمنافع عمومی و ملی است .

مسلمان روش کسب حلال دارد که در دین بر او دیکته شده ، وجدان و شرف دارد برای منافع شخصی جاسوسی نمیکند به کشورش خیانت نمیکند از هر راهی کسب و منفعت را جایز نمیداند مثلا لقمه از دهان فقیز نمیدزدد تا ثروتمند شود و در عوض کسانی که میکنند خود را ذی آیکیو میدانند . نه ما از اینا نداریم.

دلیل این مشکلات عدم اتحاد بر اجرای احکام اسلامی است

اگر ربا عملا حرام اعلام می شد و مراجع با اسم عقود اسلامی روی کار بانک ها سرپوش نمی گذاشتند و جلوی بانک ها رو می گرفتن الان وضعیت جامعه این نبود و همه تولیدی ها ورشکست نمی شدن در حالی که آقازاده ها هر روز ثروتمند تر میشن با وام بدون سود و ارز ارزون!!
(بماند که از نظر قوانین اسلام این وضعیت ارز خالی از اشکال نیست!)

بانک دولتی که دم از اسلام می زنه گرفتن 4 درصد سود روی وام قرض الحسنه وتا 18 درصد برای وام های معمول(گاها24 درصد) رو بدون اشکال می دونه

در حالی که همون نظام های به قول دوستان آدم کش سودشون 1 درصد هست روی وام های معمول نه قرض الحسنه ! باور کنید اونا مسلمون تر از ما هستن در عمل فقط اسم مسلمون روی خودشون نذاشتن

این قانون چطور اسلامیه که ربا توش با عوض کردن اسم و دور زدن حلال می شه؟

آیا منشاء این مشکل این قانون نیست که به این راحتی میشه دورش زد؟

چرا باید قاچاق باشه؟
دلیلش حمایت دولت از آقازاده ها نیست احتمالاً؟

چرا من وارد کننده هفت خان رستم رو باید بگذرونم اما آقازاده ... بماند

تا وقتی مراجع سرشون گرم گرفتن خمس و زکات و وجوهات شرعی و جمع کردن تو بانک و گرفتن سود هست وضعیت این مملکت همین می مونه

هر وقت تونستن از این مال اندوزی دست بکشن و صداشون رو بلند کنن و جلوی خدشه دار کردن نام اسلام رو بگیرن شاید بشه به نجات از وضعیت فکر کرد

مبنای 2;957548 نوشت:
میخواستم بدونم این سخن شما کلام ایشان میتونه باشه ...
اگر هست یا نیست من رو مطلع کنین ...

من دقیق متوجه نشدم شما کدام سخن بنده را می گویید اسلامی هست یا خیر
ببینید حکومت سه بُعد دارد، یکی محتوا، یکی مدل، و یکی اجرا؛ محتوای حکومت تا حد بسیاری زیادی اسلامی هست خصوصا در اصول، اما برخی از مسائل آن مثل نظام بانکداری هنوز اسلامی نیست و ما هم به تبعیت از مراجع منتقد هستیم.
اما مدل که اصلا لازم نیست اسلامی باشد، همانطور که مدل و شکل حکومت ما مبتنی بر تفکیک قوای سه گانه است که از غرب آمده، البته اصلاحات و اضافاتی هم متناسب با توقعات اسلامی داشته است.
و در اجرا هم که اشکال اصلی کار ماست ایراد وجود دارد، یعنی قانون خوب اجرا نمیشود، وگرنه قانون اساسی ظرفیت پیشرفت بیشتر از این را دارد.

Kniumyn;957560 نوشت:
"مدعیان" دموکراسی؟! شما دموکراسی اونارو دارید زیر سوال میبرید؟!

بنده امثال این سخنان را نه استدلال، بلکه ناشی از ضعف اعتماد به نفس در برابر غرب می دانم!! خدا می داند از این سخنان قصدی ندارم اما نمی توانم ببینم جوان ایرانی اینچنین مقهور هیچ و پوچ شود! از روی دلسوزی به شما عرض می کنم، قصد بحث در این خصوص را ندارم، این جمله بنده را به پای یک گفتگوی دوستانه و برادرانه خارج از بحث به شمار آورید.

Kniumyn;957560 نوشت:
دلیل اینکه تو آمریکا مردم کم مشارکت میکنند بخاطر سیستم الکتوراله. بعدش این انتخابات اصلا بین دو نفر محبوب برگزار نشده بود!

سیستم الکترال که اصلا نقشی در کاهش یا افزایش مشارکت مردم ندارد! مردمی که شرایط رأی دادن دارند می توانند شرکت کنند چه الکترال باشد و چه نباشد!!
در مورد محبوبیت کاندیداها هم شما انتخابات سال های پیشین را هم ببینید خیلی چنگی به دل نمیزند!!!
آنچنان که شما مرغ همسایه را غاز می بینید خود مردمشان غاز نمی بینند!!!

مسلم;957587 نوشت:

محتوای حکومت تا حد بسیاری زیادی اسلامی هست خصوصا در اصول،

اما برخی از مسائل آن مثل نظام بانکداری هنوز اسلامی نیست و ما هم به تبعیت از مراجع منتقد هستیم.

در ابتدا اینکه اسلام یا باید کامل اجرا بشه ، یا کلا نشه ، چون اجرای نا کامل اسلام عواقبی مثل داعش و القاعده و جبهه النصره و.... رو به همراه داره
و جمهوری تا حدی با اجرای قوانین 100درصد اسلامی به مشکل می خوره به خاطر ماهیتی که داره

بهترین راهکار حکومت اسلامی هست به شرطی که 100درصد اسلامی باشه نه مثل عربستان و ... که باز هم به همین مشکل اجرای ناکامل قوانین اسلامی بر می گرده

و اما در مورد بانکداری بنده هیچ اقدام جدی و واقعی از طرف مراجع مشاهده نکردم
به طوری که حتی افراد مذهبی که به شدت با ربا مخالف هستن گرفتن سود و دادن سود به بانک (بدون رعایت شروط عقود اسلامی) رو انجام می دن و دلیلش هم این هست که مراجع به اندازه کافی شفاف سازی نکردن به خاطر برخی مسائل سیاسی! و با بانک ها برخورد جدی نشده باز هم به خاطر مسائل سیاسی و خیلی از خود مراجع در همین بانک ها سرمایه گذاری می کنن و سود های کلان می گیرن!

که حتی با رعایت عقود اسلامی برای مراجع(که با این سیستم بانکی تقریبا غیر ممکن هست) باز هم این مال مشکوک به حرام هست چون سرمایه خودشون رو (البته سرمایه مردم بهتره بگیم) جایی سرمایه گذاری کردن که حداقل مشکوک به حرام هست

ان شاء الله که همه دست به دست هم بدیم (چه مراجع و چه مردم) تا این مشکلات برطرف بشه و تمام مشکلات رو برگردن مردم نذاریم

یکی میشه بگه دقیقا چی ربا هست؟ درصد سود بانکها با نرخ تورم ارتباط داره فکر میکنم اگه سوئیس درصد تورم ایرانو داشت نرخ سودش شبیه ایران بود!
اگه سود گرفتن بانک حرامه چرا باید اصلا به مردم وام بدن؟! اگه شما پولتونو تو یه حساب بدون سود بگذارید ارزش پولتون هرسال کم میشه. حداقلش آینه که بانک به اندازه تورم سود بگیره.
بعدش وام با سود زیادی کم هم مشکلات خودشو داره. یکی از دلایل اینکه بحران اقتصادی 2008 اتفاق افتاد این بود که سازمانهایی خصولتی آمریکایی مثل Fannie Mae و Freddie Mac شروع کردن به نام دادن ۴۰ ساله با سود ۲ درصد که باعث شد همه وام بگیرند و خونه بسازند یا بخرند تا اینکه عرضه از تقاضا بیشتر شد و قیمت خونه ها سقوط کرد.

مسلم;957590 نوشت:
بنده امثال این سخنان را نه استدلال، بلکه ناشی از ضعف اعتماد به نفس در برابر غرب می دانم!! خدا می داند از این سخنان قصدی ندارم اما نمی توانم ببینم جوان ایرانی اینچنین مقهور هیچ و پوچ شود! از روی دلسوزی به شما عرض می کنم، قصد بحث در این خصوص را ندارم، این جمله بنده را به پای یک گفتگوی دوستانه و برادرانه خارج از بحث به شمار آورید.

سیستم الکترال که اصلا نقشی در کاهش یا افزایش مشارکت مردم ندارد! مردمی که شرایط رأی دادن دارند می توانند شرکت کنند چه الکترال باشد و چه نباشد!!
در مورد محبوبیت کاندیداها هم شما انتخابات سال های پیشین را هم ببینید خیلی چنگی به دل نمیزند!!!
آنچنان که شما مرغ همسایه را غاز می بینید خود مردمشان غاز نمی بینند!!!

چرا سیستم الکتورال تاثیر نداره؟! رای دادن یه جمهوری خواه اهل کالیفرنیا و دموکرات اهل می سی سی پی بی ارزش بخاطر سیستم الکتورال! فقط توی چند تا ایالت به اصطلاح swing state مثل پنسیلوانیا و اوهایو رای دادن همه واقعا تاثیرگذاره و بالاترین درصد رای دادن هم تو این ایالت هاست.
مثلا اوهایو ۷۲ درصد بود. (https://fivethirtyeight.com/features/voter-turnout-fell-especially-in-states-that-clinton-won/) بنظرتون اگه انتخابات رئیس جمهور مستقیم باشه مردم بیشتر شرکت نمیکنن؟! صد البته که می کنن!!
بخدا من چیزی نزدم( نه غرب نه شرق نه میانه! ) کشوری هم نمی پرستم. فقط گفتم اینکه آمریکا از دانمارک مثلا درصد رای دادن مردمش کمتر دلیل داره دلیلشم اینه!
اعتماد به نفس بی خودی و بی دلیل هم بنظرم خوب نیست. من ندارم!!
تا حد امکان هم سعی می کنم اگه همسایه غاز داره بگم غاز داره اگه جوجه داره بگم جوجه داره

مبنای 2;957268 نوشت:
اگر در کشوری مانند آمریکا کسی مانند ترامپ باشه ... یا کلینتون باشه یا ... اونقدر سیستمهای خوب مدیریتی دارند که آنچنان فرق نمیکنه ...

تا حالا اینقدر دموکراسی یک جا ندیده بودم!
این یکی باشد یا آن یکی ، آنچنان فرقی نمی‌کند! آن وقت مردم دقیقاً برای چه رأی می‌دهند؟!

مبنای 2;957268 نوشت:
اگر مردم حواسشون نباشه ممکن هست همون چهره های سال 88 باز ظهور کنند ...

یعنی در ایران افرادی که در سال 88 کشور را به هم ریختند را به سایر افراد آن حزب ارتباط نمی‌دهند و گناهشان را پای اینها نمی‌نویسند
بلکه حتی سایر هم حزبی‌ها می‌توانند کاندید ریاست جمهوری بشوند. این دفعه این همه دیکتاتوری یک جا ندیده بودم :Nishkhand:

مبنای 2;957268 نوشت:
اتفاقا زمان انتخابات این بحث در درون شرکتمون خیلی داغ شده بود که باید ( تاکید میکنم باید ) بریم و رای بدیم

از قضا در همین انتخابات ، تلاش "BBC فارسی" و "من و تو" هم برای منصرف کردن مردم از رأی دادن بسیار بیشتر از قبل شده بود
این به آن در happy

یادم هست زمانی که جناب رئیس جمهور فعلی رأی آوردند ، شما و سایر طرفداران ایشان ، از آگاهی مردم در انتخاب می‌گفتید
و امروز این اعتراف شما جالب است:

مبنای 2;957268 نوشت:
چون کسانی در لیست هستند و اگر اون افراد رای بیارن ... مردم به روز سیاه میوفتن ... باید رفت و رای داد

و این دقیقاً کاری بود که شبکه‌هایی که در بالا نام بردم ، وقتی دیدند نمی‌توانند اصل انتخابات را تخریب کنند ، روی به انجامش آوردند
اینکه در مغز عده ای فرو کنند که اگر به فلانی رأی ندهید بدبخت می‌شوید! اگر به فلانی رأی ندهید جنگ می‌شود!
این کاملاً نشان دهندهء این است که کدام بخش از جامعه هستند که عروسک خیمه شب بازی هستند

Reza-D;957665 نوشت:

از قضا در همین انتخابات ، تلاش "BBC فارسی" و "من و تو" هم برای منصرف کردن مردم از رأی دادن بسیار بیشتر از قبل شده بود
این به آن در happy

و این دقیقاً کاری بود که شبکه‌هایی که در بالا نام بردم ، وقتی دیدند نمی‌توانند اصل انتخابات را تخریب کنند ، روی به انجامش آوردند

سلام
من این حرفا رو خیلی شنیدم. خواستم ببینم برای این حرفاتون ارجاعی هم میتونین بدین؟ مثلا از چه زمانی به بعد به جای تبلیغ شرکت نکردن در انتخابات اعلام میکردن شرکت کنید؟ در کدوم برنامه ها مثلا؟ چون خیلی از برنامه هاشون برای دانلود هست. اگه میشه اسم دو تا از برنامه هاشون که یکی تبلیغ به رای ندادن و دیگری تبلیغ به رای دادن کرده بگید کفایت میکنه برای تحقیق من.
یه پیشنهاد داشتم. اگه واقعا نگران بیکاری مردم هستند مسؤولان چرا به مردم یه بیل نمیدن و نمیفرستنشون تو یه زمین چاله بکنند و بعد پرش کنند؟ پول لازمو یا از ثروتمندان مالیات بگیرند یا چاپ کنند. بعد بگذارند ما راحت ماشین لباسشویی کره ای و ماشین ژاپنی بخریم. وارداتشونو آزاد کنن.

Kniumyn;957672 نوشت:
یه پیشنهاد داشتم. اگه واقعا نگران بیکاری مردم هستند مسؤولان چرا به مردم یه بیل نمیدن و نمیفرستنشون تو یه زمین چاله بکنند و بعد پرش کنند؟ پول لازمو یا از ثروتمندان مالیات بگیرند یا چاپ کنند. بعد بگذارند ما راحت ماشین لباسشویی کره ای و ماشین ژاپنی بخریم. وارداتشونو آزاد کنن.

داداش دلت خوشه.

این مسئولان دلشون واسه مردم نمی سوزه و دسته بده ندارن فقط دسته بگیر دارن.

به قول جواد خیابانی کشور ما روی گنج خوابیده، ولی متاسفانه به مردم رسیدگی نمی کنن.

اگر حق منو شمارو بهمون می دادن کریستیانو رونالدو الان گارسون رستورانمون بود.

خدا لعنت کنه تمام کسانی رو که مردم رو وارد بازی های سیاسی میکنن و به مردم ظلم میکنن.

توی انتخابات این همه جنگ روانی راه انداختند الان چی شد؟ یه کاری کردن تو مملکت، آب هم قطعه :|[/]

Im_Masoud.Freeman;957673 نوشت:
داداش دلت خوشه.

این مسئولان دلشون واسه مردم نمی سوزه و دسته بده ندارن فقط دسته بگیر دارن.

به قول جواد خیابانی کشور ما روی گنج خوابیده، ولی متاسفانه به مردم رسیدگی نمی کنن.

اگر حق منو شمارو بهمون می دادن کریستیانو رونالدو الان گارسون رستورانمون بود.

خدا لعنت کنه تمام کسانی رو که مردم رو وارد بازی های سیاسی میکنن و به مردم ظلم میکنن.

توی انتخابات این همه جنگ روانی راه انداختند الان چی شد؟ یه کاری کردن تو مملکت، آب هم قطعه :|

[/]

فرانکلین روزولت تو 1932 شبیه این کارو انجام داد( New Deal) و تونست بحران اقتصادی great depression رو تموم کنه. ما که مشکلمون به اون بدی نیست چرا نمیکنن این کارو من تعجب میکنم!!!

موضوع قفل شده است