اختلاط دخترها وپسرها در دانشگاهها

تب‌های اولیه

206 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال

طاها;20739 نوشت:

با سلام

ممنون استاد امیدوار

ولی حالا باز مشکل ما سرجاشه

این عمل -- مختلط برگذار شدن کلاسها در دانشگاهها -- کار خوبی است و یا نه؟؟؟

اصل بر برگذاری به صورت مختلط است یا نه؟؟؟

والبته باید کسانی دلیل بیاورند که اصل را بر برگذاری مختلط می دانند.

یا علی

باعرض سلام خدمت شما
به صورت کامل بحث اختلاط دختر و پسر توضیح داده شد و باید قبل از اختلاط یک سری کلاس هایی را برای ایجاد شناخت و آگاهی راجع به آسیب های ارتباطات خارج از حد و مرز که مطرح شد ، برگزار شود و تقویت باور و ایمان که خود باعث خویشتن داری و خود کنترلی می شود در دانشگاه ترویج شود بنده با افراط و تفریط مخالف همستم و اختلاط در کلاس های را که دخترهای در یک طرف کلاس باشند و پسرها در طرف دیگر را توصیه می کنم از طرفی خاطره امام رحمت الله علیه هم فراموشمان نشود که افرادی در اوایل انقلاب به دلیل به قول معروف داغ بودن بین دختر و پسران دانشجو تخته نئوپان گذاشته بودند که وقتی به گوش امام رسید مخالفت کردند و دستور دادن مانع و حایل را بردارند .

اميدوار;20782 نوشت:
باعرض سلام خدمت شما
به صورت کامل بحث اختلاط دختر و پسر توضیح داده شد و باید قبل از اختلاط یک سری کلاس هایی را برای ایجاد شناخت و آگاهی راجع به آسیب های ارتباطات خارج از حد و مرز که مطرح شد ، برگزار شود و تقویت باور و ایمان که خود باعث خویشتن داری و خود کنترلی می شود در دانشگاه ترویج شود بنده با افراط و تفریط مخالف همستم و اختلاط در کلاس های را که دخترهای در یک طرف کلاس باشند و پسرها در طرف دیگر را توصیه می کنم از طرفی خاطره امام رحمت الله علیه هم فراموشمان نشود که افرادی در اوایل انقلاب به دلیل به قول معروف داغ بودن بین دختر و پسران دانشجو تخته نئوپان گذاشته بودند که وقتی به گوش امام رسید مخالفت کردند و دستور دادن مانع و حایل را بردارند .

جناب اميدوار ايمان چند نفر تقويت بشه؟؟
چرا كلاسها رو مختلط كنن كه بعد مجبور بشن تخته وسطشون بزارن كه در نهايت انگ افراط به اونا بچسبه؟

سلام میدونید من توی یه دانشگاه کار می کنم که مدتیه دخترونه شده البته مخالف جداسازی نیستم ولی میگم باید خود دخترا و پسرا رو پرمایه کرد که با هر تعریف و تمجیدی لرزون نشن وقتی خانواده ها بچه ها رو خوب بزرگ نکنند نتیجه این میشه که الان می بینیم .

محمد;20784 نوشت:
جناب اميدوار ايمان چند نفر تقويت بشه؟؟
چرا كلاسها رو مختلط كنن كه بعد مجبور بشن تخته وسطشون بزارن كه در نهايت انگ افراط به اونا بچسبه؟

باعرض سلام خدمت آقا محمد
یک بار دیگر نظرم را که با تجارب چندین ساله روانشناختی و مشاوره ای همراه است را مطرح می کنم
اول یک مطلب خدمت شما عرض کنم که حضرت امام یک مرجع مسلم شیعه بودند و در صورت لزوم می فرمودند که دختر ها و پسرها را در دانشگاه از هم جدا کنید چرا تو این همه سخنرانی هایی در مورد دانشگاه داشتند این مسئله را مطرح نکردند ؟
مطلب دیگر اینکه ایجاد ایمان و باور تنها راه جلوگیری از گناه است و شما با هیچ نیروی دیگری نمی توانید جلوی گناه را بگیریید و اگر هم بگیرید با جامعه افسرده ، عقده ای با انبوهی از اختلالات روانی و سرخوردگی مواجه خواهید بود
شما باید دوباره به دقت مطالب زیر را بخوانید موفق باشید:

باعرض سلام و تشکر و خسته نباشید خدمت کاربران و کارشناسان
در موضوع اختلاط پسر و دختر به نظر حقیر نباید افراط و تفریط شود زیرا اگربه طور کلی در یک مکان خاص جلوی این اختلاط را بگیریم این منع شدگی باعثمی شود که در مکان های خاص اختلاط به صورت آسیب زا و افراطی آشکار شودجوان با حس کنجکاوی از طرف دیگر به دلیل تمایلات فطری، خدادادی و غریزیخواهان ارتباط با جنس مخالف خود هست و هر گونه منع شدگی باعث می شود اولادر مکان های غیر از دانشگاه که تحت اختیار ما نیست به صورت تصاعدی کیفیت وکمیت رابطه افزایش پیدا کند و ثانیاً پسرها ی زیای هستند که به دلیل جوسخت گیرانه خانواده هیچ اطلاعی از نحوه برخورد با جنس مخالف خود ندارند وبعد از ازدواج هم با همان روحیه خشک خود با همسر شان مرتبط هستد و درتعامل با همسر خود دچارمشکلاتی هستد زیرا تا کنون هیچ تجربه برخورد با جنسمخالف خود را نداشته اند از طرفی باز گذاشتن دست دختر و پسرها هم به دلیلافزایش تحریک های جنسی و عاطفی و برانگیخته شدن نیازهای فطری باعث مشکلاتو دردسرهایی مانند ارتباط نامشروع ، ازدواج های احساسی ، شکست های عشقیو... می شود بنابراین راهکار پیشنهادی این است که :
اولا با ایجاد شناخت و باور نسبت به آسیب های ارتباط های بی هدف ودردسرساز در دختر و پسر و تقویت باورهای مذهبی آنها را واکسینه کنیم
ثانیا ً با حفظ حریم ها و وضع مقررات و ترویج حجاب و عفاف در دختران یکرابطه بسیار سطحی در فضای کاملا محترمانه و سنگین بین دختران و پسران درصورت لزوم و ضرورت برقرار کنیم.

با سلام

امیدوار بزرگوار

مطالب زیباییی فرمودین و قابل استفاده

ولی عزیز

سوالات بنده را نمی دانم خواندید و یانه ؟؟؟

بنده سوالاتم را مطرح می کنم

به چه دلیل و به چه ضرورتی در دانشگاه کلاس ها به صورت مختلط برگذار می شود؟؟

اگر خوب است چرا این اختلاط در سطوح پایین تر نیست؟؟؟ دبیرستان و راهنمایی

و اگر بد است چرا در دانشگاه است؟؟

فکر نکنم سوالاتم زیاد پیچیده باشد

با عرض سلام

من با جمع بین سخنان دو استاد موافقم.چون هر کدام به قسمتی توجه دارد.نه می توان به بهانه عفت, اشخاص را منزوی و یاعقده ای و طغیانگر کرد, و نه اینکه به بهانه عقده ای شدن, بستر گناه را فراهم کرد!!

ما حق نداریم به دلیل انزوا بستر گناه رو برای افراد ایجاد کنیم حتی برای یک بار و یک گناه به ظاهر کوچک!!این یوسف علیه السلامه که می فرماید: و ما ابرء نفسی ان النفس لامارة بالسوءالا ما رحم ربی

همچنین حق نداریم افراد رو فقط صرفا مجبور به دوری از اجتماع و گناه کنیم چون نتیجه اش یا انزوا است و یا عقده ای که منشا طغیانگری است .

حال این سوال مطرح است که با این نفس چه کنیم؟رهبانیت بجای گناه یا گناه (هر چند کوچک و تساهلانه)بجای رهبانیت؟!!

نکته ای که غفلت شده اینکه: نه رهبانیت و نه گناه بل امر بین الامرین و اون هم پاسخ صحیح و مشروع به نفسه!!!

لذا نه تحریم صرف و نه آزادی صرف بلکه هم تحریم هم آزادی!!

محمد صادق;20963 نوشت:
چون هر کدام به قسمتی توجه دارد.نه می توان به بهانه عفت, اشخاص را منزوی و یاعقده ای و طغیانگر کرد, و نه اینکه به بهانه عقده ای شدن, بستر گناه را فراهم کرد!! ما حق نداریم به دلیل انزوا بستر گناه رو برای افراد ایجاد کنیم حتی برای یک بار و یک گناه به ظاهر کوچک!!این یوسف علیه السلامه که می فرماید: و ما ابرء نفسی ان النفس لامارة بالسوءالا ما رحم ربی همچنین حق نداریم افراد رو فقط صرفا مجبور به دوری از اجتماع و گناه کنیم چون نتیجه اش یا انزوا است و یا عقده ای که منشا طغیانگری است . حال این سوال مطرح است که با این نفس چه کنیم؟رهبانیت بجای گناه یا گناه (هر چند کوچک و تساهلانه)بجای رهبانیت؟!! نکته ای که غفلت شده اینکه: نه رهبانیت و نه گناه بل امر بین الامرین و اون هم پاسخ صحیح و مشروع به نفسه!!! لذا نه تحریم صرف و نه آزادی صرف بلکه هم تحریم هم آزادی!!

با سلام

ممون از مطالب تان

ولی بزرگوار فکر نمی کنید مساله کمی عمیق تر از این حرف ها باشد مطالب شما متین و به جای خود

ولی به نظربنده تا به این سوالات که زیر بنای و تفکرات ما در برگذاری کلاسهای مختلط را به نمایش می گذارد جواب داده نشود مساله حل نخواهد شد

ما اینجا بحث مان این نیست که چگونه با این افراد برخورد کنیم

سوالاتمان واضح است باز می پرسم

بند این سوالات را از کسانی که خواهان برگذاری کلاسها به صورت مختلط هستند می پرسم:

سلام

دوستان چی شد؟؟

خبری از ادامه بحث نیست؟؟؟

جوابی برای سوالات بنده پیدا نشد؟؟؟

طاها;20999 نوشت:
[=arial]

با سلام

ممون از مطالب تان

ولی بزرگوار فکر نمی کنید مساله کمی عمیق تر از این حرف ها باشد مطالب شما متین و به جای خود

ولی به نظربنده تا به این سوالات که زیر بنای و تفکرات ما در برگذاری کلاسهای مختلط را به نمایش می گذارد جواب داده نشود مساله حل نخواهد شد

ما اینجا بحث مان این نیست که چگونه با این افراد برخورد کنیم

سوالاتمان واضح است باز می پرسم

بند این سوالات را از کسانی که خواهان برگذاری کلاسها به صورت مختلط هستند می پرسم:

[=arial]به چه دلیل و به چه ضرورتی در دانشگاه کلاس ها به صورت مختلط برگذار می شود؟؟

[=arial]

با تشکر از همۀ دوستان

و با سلام جناب طاها

اگر درست سؤالاتتان را فهمیده باشم، می خواهید بفرمایید که اگر اختلاط در دانشگاه، مشکلی ندارد و نباید مانع آن شد، چرا نباید این تجربه را از مقاطع راهنمائی و دبیرستان آغاز کرد؟

و یا اینکه چرا تا مقطع دبیرستان، این جدائی و تفکیک جنس دختر و پسر مراعات می شود و به یکباره در سنینی که اوج شهوت جنسی است، جوانان ما وارد فضاهای اختلاط می شوند؟

بنظر می رسد که اصل اختلاط، بی مورد و غیر موجه در هر صورت آن زیانبار است. و اصولاً اگر آمادگی های روحی و روانی و فرهنگ صحیح ارتباط و تعامل با جنس مخالف از سنین کمتر، در اندیشه و رفتار جوانان شکل ندهیم، هیچ توجیهی برای صدور مجوز اختلاط دختر و پسر در کلاس های دانشگاه هم نداریم.

با این عناوین که اگر کلاسها را جدا کنیم، جوانان در فضاهای دیگر با هم رابطه برقرار می کنند و یا امام (ره) با قرار دادن حائل بین کلاس مخالف بودند و فرمایشی در این خصوص نداشته اند، نمی توانیم بدون بستر سازی و زمینه سازی های روحی و روانی در فرزندان مان، آنها را در اوج نیاز به جنس مخالف، به کلاسهای باز و مختلف رهنمون کنیم.

کلاس های مختلطی که نه تنها آرامش روحی و روانی دانشجویان را مشوش می کند که بر اساس یکی از تحقیقات انجام شده از بین دانشجویان کلاس های مختلط در مقایسه با دانشجویان کلاس های مجزا (طبق نقل قول): دانشجویانی که در کلاس های جدا از جنس مخالف بوده اند از آرامش روحی و روانی بیشتر و رشد تحصیلی بیشتری برخوردار بوده اند.

علاوه بر اینکه کلاس های مختلط خود فرصتی مناسب و آغازی برای ارتباطات و تعامل فراگیر، دانشجویان دختر و پسر در خارج از کلاس ها، و ادامۀ آن حتی برای بعد از دوران تحصیل خواهد بود. (در نگاه خوشبینانه به ازدواج و در نگاه بدبینانه به روابط نامشروع) می انجامد. (به نظر شما درصد کدامیک بیشتر است)؟؟؟

از طرف دیگر، اینکه اختلاط را بعنوان یک حقیقت گریز ناپذیر بپذیریم و حال که دانشگاه هایمان مبتلا شده اند (و خوشبین هم باشیم که انشاءالله خوب است) مقاطع راهنمائی و دبیرستان را هم درگیر آن کنیم تا نوجوانان و جوانان ما با اقتضاءات و شرایط آن آشنا شده و عادت کنند و بنا به قولی فرهنگ تعامل و ارتباط صحیح با جنس مخالف را از آن مقاطع و سنین، در کارگاه های راهنمائی و دبیرستان تجربه کنیم تا پس از عبور از ایم مرحلۀ گذار، در مقاطع دانشگاه و دیگر فضاها مشکلی نداشته باشیم.؟؟؟ این هم یک نگاه غیر کارشناسانه و خوشبینانه است.

زیرا در شرایطی که اکثر روانشناسان، بر رشد زود هنگام غدد جنسی و بلوغ زود رس اتفاق دارند، این مسأله بلائی می شود که ما نوجوان و جوانان دبیرستانی را قبل از آنکه به بلوغ عقلانی و فکری و اعتقادی برسند درگیر بلوغ جنسی و شهوانی کنیم. که خدا به شرور و عواقب آن عالم است.

پس تنها راه درستی که برای حل فرض دوم می ماند، اینکه مقطع راهنمائی و دبیرستان، را فرصتی برای فرهنگ سازی عالمانه و دین محور و آشنائی با اصول درست تعلیم و تربیت و شیوه های صحیح ارتباط و تعامل با جنس مخالف و آسیب های آن بدانیم. و مرحلۀ گذار را با تعلیم و تربیت صحیح و تعامل و پیوند اولیاء و مربیان سپری کنیم. (نه یک کلمه کم نه یک کلمه بیشتر)

موفق باشید ...:Gol:

ریحانه71;20041 نوشت:
نمی دونم شاید اینطور باشه که شما میگین
بحث ما بیشتر سر اختلاط دانشجوهاست من میگم اگه جدا باشن و بیشتر فکرشون به درس باشه خوب مسلما میتونن سطح دانشگارو بالا ببرن و به زور از استادا کار بکشن:gig:
خیلی خوشبینم نه؟:dokhtar:

ربطي به جداسازي نداره! من هم تو دانشگاه مختلط درس خوندم هم دانشگاه جداگونه.
مي‌دونيد فرقش چيه؟
اينه كه كسايي كه تو دانشگاه جداگونه درس مي‌خونن هيچ تصوري از جنس مخالف ندارن و وقتي يه نامحرم مي‌بينن از هول حليم مي‌افتند تو ديگ!!
البته اين در مورد همه صادق نيست اما بهتره ما ياد بگيريم در كنار نامحرم عفت و حيا داشته باشيم كه البته دختر و پسر نداره

انعام;31228 نوشت:
ربطي به جداسازي نداره! من هم تو دانشگاه مختلط درس خوندم هم دانشگاه جداگونه. مي‌دونيد فرقش چيه؟ اينه كه كسايي كه تو دانشگاه جداگونه درس مي‌خونن هيچ تصوري از جنس مخالف ندارن و وقتي يه نامحرم مي‌بينن از هول حليم مي‌افتند تو ديگ!! البته اين در مورد همه صادق نيست اما بهتره ما ياد بگيريم در كنار نامحرم عفت و حيا داشته باشيم كه البته دختر و پسر نداره

با سلام

انعام بزرگوار خوش امدید

بزرگوار نمی دانم مطالب قبلی را خوانده اید یا نه

اگر مطالعه نفرموده اید بی زحمت تایپک های قبلی را ببینید بنده چند سوال اساسی پرسیده ام و از کسانی که موافق این مساله هستند خواستم جواب بدهند

حال شما بزرگوار بفرمایید

طاها;20999 نوشت:
اگر خوب است چرا این اختلاط در سطوح پایین تر نیست؟؟؟
دبیرستان و راهنمایی و اگر بد است چرا در دانشگاه است؟؟

با سلام

جناب انعام

سوالات را یه بار دیکه هم اوردم

منتظریم

سلام
ممنون طاها كه من رو تو بحثتون شركت دادين.
از نظر من كاملا منطقيه كه دانشگاه مختلط باشه اما مقاطع پايين تر خير.
شايد يكي از دلايل مختلط بودن دانشگاه اينست كه بعد از آن خيلي ها جذب بازار كار مي‌شوند (شاغل مي‌شوند) به همين دليل بايد ياد بگيرند چطور در كنار يك نامحرم باشند و بتوانند به نفس خود مسلط باشند اما اين نياز در مقاطع پايين تر ديده نمي‌شود چون نه دختر و نه پسر در آن دوران به بلوغ عقلي كافي نرسيده‌اند و ممكن است بيشتر به سمت گناه بروند( البته اين در مورد همه دختر و پسرها صدق نمي‌كند)
وقتي مي‌گويم لازم است چون ديدم كسانيكه به دليل برخورد نداشتن با نامحرم حتي نمي‌توانند براي درخواستهاي كاري، درست و مسلط برخورد كنند
خيلي مواقع در محل كار به راحتي از يك برخورد دچار سو تفاهم مي‌شوند اتفاقي كه من خودم با چشم هايم ديده ام.
در دانشگاه اجباري براي برخوردهاي نامناسب نيست و اگر كسي از راه بدر شود مطمئن باشيد اگر دانشگاه هم اين محيط را برايش فراهم نمي‌كرد جاي ديگري به اين گناه مي‌افتاد.
خود من از اول تا آخر دوره دانشگاه( زماني كه دانشگاهم مختلط بود) با هيچ نامحرمي مراوده اي نداشتم ولي ياد گرفتم نامحرم چيزي فراتر از همجنس هاي خودم نيست.:Gol:

سلام به همگی / به نظر من اگه دانشگاه ما اصلاح بشه ما جامعه سالمی خواهیم داشت حالا از هر طریقی که باشه اختلاط یا ....

نقل قول:

اگر خوب است چرا این اختلاط در سطوح پایین تر نیست؟؟؟
دبیرستان و راهنمایی و اگر بد است چرا در دانشگاه است؟؟

دلایل اش ( البته از دید وضع کنندگان ) روشن است :

1. سن افراد در سطوح پایین تر ( راهنمایی و دبیرستان ) سن بحرانی ای است و نوجوان در حد اعلای طوفان های بلوغ به سر می برد . اما ( باز هم از دید وضع کنندگان ) این مسلم است که جوانی که از پیچیدگی های ابتدای بلوغ گذر کرده ، توانایی بیشتری برای تسلط بر خود در برخورد با جنس مخالف دارد و از سوی دیگر لازم است که این جوانان برای آماده شدن جهت حضور جدی در جامعه و یا حضور در محیط های کار مختلط و ... تمرینی را داشته باشند .

2. هزینه های آموزشی در دانشگاه خیلی بیشتر از دوران دبیرستان و راهنمایی است ( و در بعضی رشت ها اصلا قابل قیاس نیست ) . تفکیک جنسیتی باعث دو برابر شدن هزینه ها می شود که این با توجه به بند اول منطقی هم نیست .

یادآوری می کنم که این ها دلایلی است که در نظر تصویب کنندگان بوده است ، نه بنده .

با سلام

انعام;31358 نوشت:
از نظر من كاملا منطقيه كه دانشگاه مختلط باشه اما مقاطع پايين تر خير.

از اين كه در اين تايپك با شما بزرگوار به بحث مي نشينم خوش حالم

فرموده از نظر شما منطقي است ولي اين منطق و استدلال را نياورده ايد استدلالتان بر منطقي بودن چيست و با چه استدلالي اين عمل را منطقي مي دانيد؟؟

انعام;31358 نوشت:
شايد يكي از دلايل مختلط بودن دانشگاه اينست كه بعد از آن خيلي ها جذب بازار كار مي‌شوند (شاغل مي‌شوند) به همين دليل بايد ياد بگيرند چطور در كنار يك نامحرم باشند و بتوانند به نفس خود مسلط باشند اما اين نياز در مقاطع پايين تر ديده نمي‌شود چون نه دختر و نه پسر در آن دوران به بلوغ عقلي كافي نرسيده‌اند و ممكن است بيشتر به سمت گناه بروند( البته اين در مورد همه دختر و پسرها صدق نمي‌كند)

فرموده ايد يكي از دلايل ان هم شايد ياد گرفتن براي مواجهه با جنس مخالف است و اين كه چطور در كنار نامحرم باشند

بنده سوالاتي در اين مورد دارم:

--- مكر در دانشگاه واحد درسي داريم كه اموزش دهد كه چطور با نامحرمان مواجهه شويم ؟؟؟
كجاي دانشگاه برخورد با نامحرمان را ياد مي دهند كه دانشجو ياد بكيرد ؟؟؟

اين كه به هر بهانه اي دم به ساعت براي تخليه اي خواسته هاي نامشروع درون خود --- فرقي ندارد چه دختران و چه پسران--- مزاحم هم ديگر شوند اموزش و تمرين در كنار نامحرم بودن است؟؟؟

بزرگوار استفاده از كلمات ياد گرفتن كرديد اين كلمات بار معنايي خاصي دارد

و ياد دادن و ياد گرفتن با اختلاط و لاس زدن ها و تخليه قواي جنس هم دم شدن با جنس مخالف و سر صحبت باز كردن در محيط دانشگاه و هم زمان چندين دوست جنس مخالف داشتن ان هم بدون حد و حساب و هر وقت اراده كرد با هر كدام كه خواست صحبت كردن
فرق دارد با ياد دادن و ياد كرفتن اين كه با نامحرم چطور برخورد كنيم و چگونه با نامحرم صحبت كنيم و چگونه به نامحرمان نگاه كنيم و.........

به نظر شما فرقي ندارند؟؟؟؟

به عبارت ديگر ياد دادن و ياد گرفتن اصول و قواعدي دارد ابتداء تئوري مباحث را اموزش مي دهند و سپس فرد را در معرض فعل قرار مي دهند

ابتدا به فرد دست و پا زدن در اب و شنا كردن را به صورت تئوري مي اموزند و سپس استخري مهيا كرده و انچه گفته اند را به صورت عملي پياده مي كنند

خب كدام يك از جوانان --- باز چه دختر و چه پسر --- ما قبل از دانشگاه نوع برخورد با نامحرم و صحبت كردن با نامحرم و نگاه كردن به نامحرم و ......را ياد گرفته اند كه در كلاس ها و محيط مختلط مي خواهند تمرين كنند

فكر نمي كنيد به اب انداختن فردي كه اشنا به اصول شنا نيست درست مثل اختلاط دختر و پسر در دانشگاه است

اين توجيهاتي كه به هر دليل بر عمل خود مي اوريم عذر بدتر از گناه نيست؟؟؟

ادامه دارد..............

انعام;31358 نوشت:
وقتي مي‌گويم لازم است چون ديدم كسانيكه به دليل برخورد نداشتن با نامحرم حتي نمي‌توانند براي درخواستهاي كاري، درست و مسلط برخورد كنند خيلي مواقع در محل كار به راحتي از يك برخورد دچار سو تفاهم مي‌شوند اتفاقي كه من خودم با چشم هايم ديده ام.

باز سلام

بگذريم از اموزش و تدريس برخورد با نامحرم و سلمنا كه مي خواهند جوانان ما فردا كه پاي به عرصه كار و تلاش كذاشتند برخورد با نامحرم را ياد بگيرند

خب باز بنده در اين مورد چند سوال دارم از خدمتتان:

--- اين ياد گرفتن عمل بدون تئوري چند سال وقت لازم دارد و يا به عبارتي چه قدر زمان لازم است تا جوانان ما اموزش ببينند كه چطور با جنس مخالف مراوده داشته باشند؟؟؟

نمي دانم بفرماييد 1 يا 2 يا 3 سال

خب سوال اصلي بنده

چند درصد از اين جوانان بلافاصله بعد از تحصيل مشغول به كار مي شوند ؟؟؟

چند درصد از اين جوانان مشغول به كار شده مستقيم با نامحرم و جنس مخالف سر و كار دارند؟؟؟

اصلا بفرماييد لازم نيست كه سركار بروند اين جوانان ما اموزش مي بينند كه در جامعه حوايج خود را بر اورده كنند و با جنس مخالف درست برخورد كنند

خب

اموزش درست برخورد كردن با جنس مخالف فقط در دانشگاه است و كسانيكه به دانشگاه راه نيافته اند و اين خيل عظيم جوانان كه روي دانشگاه را هم نديده اند بلد نيستند كه در جامعه با خانم ها و اقايان رفتار كنند؟؟؟؟

اين همه جوانان ما كه در مشاغل ازاد به كار مشغول اند و در بازار و ......با جنس مخالف برخورد مي كنند نمي دانند كه با جنس مخالف چطور رفتار كنند؟؟؟

اگر ادعايتان اين است كه بايد جوانان اموزش ببينند خب اين همه جوانان كه در روي دانشگاه را نديده اند را هم بايد چند سالي در محيطي مختلط قرار دهيم تا ياد بگيرند كه چطور با نامحرمان برخورد كنند والا به مشكل بر خواهيم خورد

اين هم طبق استدلال خودتان و ايا نتيجه اي كه اين استدلال مي دهد غير از اين است؟؟؟

از طرفي كساني كه اموزش برخورد با نامحرم را فقط به دانشگاه منحصر مي كنند و كارمندان اينده را اموزش ديدگان در دانشگاه ان هم سركلاس هاي مختلط بدون تئوري و فقط در حيطه عمل مي دانند

بزرگترين توهين را به جوانان مي كنند !!!
زيرا جوانان ما كه روي دانشگاه نديده اند يعني اموزش نمي بينند و بلد نيستند كه چطور با جنس مخالف يرخورد كنند؟؟

جامعه ما و اين همه زن و مرد كه روي دانشگاه نديده اند مشكلي در برخورد با جنس مخالف دارند؟؟؟

كذشتگان ما كه فقط با تعاليم اسلام پاي منبر بزرگ شده بودند مشكلي در مواجهه با نامحرم داشتند يا ما كه دانشگاه مختلط را كلاس درس اموزش برخورد با نامحرم ان هم به دور از قوانين اسلام و تئوري هاي دين مي دانيم و بلافاصله سراغ كار عملي اموزش مي رويم؟؟؟

ادامه دارد............

با سلام

ديدم اين تايپك جا مونده خواستم برگردونم

دوستاني كه در مورد دانشگاه و دختر و پسر مطلبي داشتند

نيستند؟؟؟

رفقا نظري ندارن؟؟؟

دانشگاه رفته ها بفرمان كدوم را مي پسندند؟؟ و كدام بهتر است ؟؟؟

البته با دليل

طاها;20881 نوشت:
با سلام

امیدوار بزرگوار

مطالب زیباییی فرمودین و قابل استفاده

ولی عزیز

سوالات بنده را نمی دانم خواندید و یانه ؟؟؟

بنده سوالاتم را مطرح می کنم

فکر نکنم سوالاتم زیاد پیچیده باشد

[=arial][=&quot]سلام استاد[/].

[=&quot]در جواب سوالتون بايد بگم كه اختلاط در سطوح پايين اصلا جايز نيست. در ابتدايي به دليل نا آگاهي بچه ها ممكن است دست به رفتارها و اعمالي بزنند كه شايد در عالم بچگي آنها معنايي نداشته باشد اما در هنگام بلوغ و رشد به ناهنجاريهايي برخورد كنند[/].
[=&quot]در دوره راهنمايي ودبيرستان كه اوج بلوغ جنسي است و به دليل ترشحات هورموني بسياري از اعمال و حركات از كنترل خارج است و ميل شديد به جنس مخالف اتفاق ميافتد و حساس ترين دوره زندگي است كه اصلا اختلاط در اين دوران درست نيست. براي نمونه در كشورهاي اروپايي مثل انگلستان كه دختر و پسرها مختلطند بسيار ناهنجاريهاي جنسي ديده شده و چه بسيار دختراني كه باردار شدند و بچه هايي كه والدين آنها مشخص نيست به دنيا آمدند كه حتي دولت به اين فكر افتاده كه در اين مقاطع اقدام به جداسازي دختر و پسر كند. كه البته خودشان مقصرند چون هم دختر و پسر مختلط هستند هم در كلاس علنا به آنها مسائل جنسي را آموزش ميدهند[/].

[=&quot]اما اگر در اين دورانها دختران و پسران جداگانه تحصيل كنند و مسائل لازم را آموزش ببينند پس از طي اين مرحله كه اوج دوران بلوغ است كم كم اين ميل سركش در آنها فروكش كرده و با ورود به دانشگاه با ديدي درست و ميل كنترل شده پا به عرصه تحصيل مي گذارند[/].

[=&quot]تازه اينجا براي آنها يك ميدان آزمايش است. بيشتر با روحيات و رفتار جنس مخالف آشنا مي شوند . هنجارها و ناهنجاريها را بهتر درك مي كنند. و بهتر مي توانند براي زندگي آينده خود تصميم بگيرند اما به شرطي كه دانشگاه محيطي سالم باشد. طبق موازين اسلامي با هم بحث و تبادل نظر كنند[/].

[/]

[=arial][=&quot]از هم انتقاد كنند يا پيشنهاد كنند از تجربيات هم استفاده كنند مثل كاري كه در اين سايت مي كنيم. الگوهاي رفتاري را به عنوان خواهر و برادر مسلمان به هم گوشزد كنند.[/][/]

[=arial][=&quot]البته شايد رويايي فكر ميكنم اما اي كاش اينگونه بشود. [/][/]

[=arial][=&quot]يك نكته مهم را هم بايد گوشزد كنم . اگر دوستان فكر ميكنند كه با جداسازي دختر و پسر در دانشگاه مي توان جلوي فساد و فحشا را گرفت سخت در اشتباهند. من خودم دوران ليسانس در دانشگاه الزهرا تحصيل كردم. خب بسياري از دختران مومن و مقيد در اين دانشگاه بودند اما در طرف ديگر دختراني بودند كه به خصوص از شهرستانها به اينجا براي تحصيل آمده بودند و پدرو مادر بيچاره دلشان خوش بود كه دخترشان در جايي امن تحصيل مي كند بي خبر از اينكه بسياري از اين دخترها به جاي خوابگاه يا آمدن سر كلاس به جاهاي ديگر مي رفتند . پس در ظاهر فساد نيست و همه چيز عالي است اما در پشت پرده مسائل تاسف باري وجود دارد.[/][/]

[=arial][=&quot]مطمئنا دانشگاههاي پسرانه تنها نيز از اين مسائل دور نخواهد بود. پس نبايد تقصير را به گردن دانشگاه است. دانشگاه يك عرصه است. يك عرصه مقدس براي هم تحصيل علم و هم ميدان عمل. اگر مسلماني بيا جلو و در اينجا ببين چقدر مردي و چقدر مي تواني نفست رو كنترل كني چقدر روي خودت كار كردي كه الان در برخورد با نامحرم ببيني چطور ميتواني عمل كنيد و خودت رو محك بزني. دين ما فقط دين حرف نيست دين عمله. توي جامعه كه نمي شود زن و مرد را جدا كرد. اگر در دانشگاه توانستي رفتار خودت را با نامحرم اصلاح كني فردا به عنوان يك پزشك يا مهندس يا هر لباس ديگري مي تواني طبق موازين ديني و با اعتقاد كامل در مواجه با نامحرم رفتار كني. پس نبايد صورت مسئله را پاك كرد.[/][/]

[=&quot]هنر اين نيست كه بشيني يك گوشه و بگني من با اختلاط مخالفم من اصلا با نامحرم حرف نميزنم. بابا دين اسلام دين عمله مردي بيا تو ميدان ببينم چطور با نامحرم حرف ميزني. چقدر كف نفس داري كه با يك نگاه خودت را نبازي. [/]

صدیق;20272 نوشت:

با سلام و کسب اجازه از استاد طاهای عزیز

دوست عزیز

با این نگاه شما، خیلی از قوانین و مقررات در همۀ حوزه ها موضوعیت خودش را از دست می دهد.

مثلاً ما چرا باید در اتوبان قانون سرعت مجاز، حداکثر (120) را وضع کنیم. و متخلفین را با جریمه نقدی و سایر برخوردهای قانونی تهدید کنیم. چون هر قدر هم قانون بگذاریم و نظارت قوی باشد باز هم رانندگانی خواهند بود که دور از چشم قانون تخلف کنند؟

قوانین راهنمائی و رانندگی در داخل شهر چرا؟

آیین نامه ها و مقررات و ضوابط دانشجوئی و ... در حیطه های مختلف دانشگاه و ... چرا؟ هر چقدر نظارت باشد باز هم برخی تخلف می کنند؟

قوانین و مقررات دستگاه های اداری و مخصوص کارمندان به چه کاری می اید؟ بسیاری از کارمندان تخلف می کنند؟

و ده ها مورد دیگر از این مقررات و قوانین و برنامه ها که توسط افرادی تخلف می شود؟ آیا به صرف تخلف گروهی در خصوص موضوعی از قانون، باید بی خیال قانونگذاری، تنظیم آیین نامه ها و ضوابط و مقررات لازم برای اداره هر چه بهتر جامعه شد؟

بنظر شما اگر جداسازی خواهران و برادران، حداقل در اماکنی که اختلاطشان با یکدیگر ضرورت ندارد بلکه منافع بسیاری هم در بر دارد، بصورت قانون در آید، چه مشکلی دارد؟

به جهت پرهیز از اطناب فعلاً به همین اندازه بسنده می کنم ...:Gol:

از نوشته شما نتیجه می شه که صرف اختلاط نه نحوه اون تخلف از قانون جداسازی محسوب می شه و در جواب جناب tobeh که نمی شه جداسازی نکرد به دلیل اینکه باز هم در مقطعی یا یالاخره افراد تخلف می کنند و اختلاط حاصل می شه
جسارتا باید عرض کنم این استدلال جواب نمی ده مگه اینکه تکمیل بشه
نظر بنده :
با اینکه سالهای زیادی رو در دانشگاه مختلط گذراندم و باور دارم که این اختلاط می تونه مزایایی داشته باشه اما اسیب های فراوان هم داشته برای چه کسانی اسیب برای چه کسانی خیر؟؟!! به پیش زمینه تربیتی و عمق فهم و اعتقادات افراد برمی گرده
بسیاری از فعالیت های فرهنگی و مذهبی که در دانشگاه توسط دانشجویان انجام می شه و مبدا اتنقال و توزیع افکار در خانواده ها می شه با فعالیت توام پسرها و دخترها صورت می گیره البته دختر ها و پسران معتقد هستن که منشا خیر می شن در این زمینه و من خودم در این فعالیت ها از نزدیک بودم و هیچ گاه این ها تنها با حضور مطلق خانم یا اقا امکانپذیر نبوده
وقتی بیان می شه که دانشگاه می تونه مبدا تحولات یک کشور باشه از حیث بکارگیری همین پتانسیل ها هست که صد البته اگه بستر مناسب در جامعه و خانواده ها نباشه همین دانشگاه باعث ترویج فساد هم می شه
به شخصه نظرم بر آموزش روابط صحیح و هویت دینی و انسانی و از نامحرم غول نساختن هست. بستر نامناسب تربیتی در جامعه و خانواده ها باعث می شه نشه این اختلاط ها رو کنترل کرد
شنا کردن رو تا قبل این مقطع اموزش بدن تا جوان ما بتونه شنا کنه در مقطع دانشگاه
ضمنا نمی شه جلوی همه خطاهای بشری رو گرفت با اعمال فشار انحصار و کنترل راه اصلی
اموزش اموزش اموزش
در هر صورت سوال سختیه!!!!!!!!
ضمنا جناب طاها مشاور محترم اگر دلائل مخالفان جداسازی از نظر منطقی قانع کننده نیست بفرمایید جداسازی در دانشگاه چه دردی را دوا می کند جقدر مثمر ثمر خواهد بود و باعث کاهش فساد و افزایش رتبه علمی دانشگاهها خواهد شد؟
با تشکر

سلام. دوستان براي عوض شدن حال و هوا و يك زنگ تفريح در اين بحث اين مطلب را ميگذارم . هر چند چندان دور از واقعيت نيست.:Cheshmak:

انواع روابط در دانشگاه

۱.روابط دانشجو با استاد
۲٫ روابط دانشجو با دانشجو
۳٫ روابط استاد با دانشجو
۴٫ روابط کارمندان با دانشجو و بالعکس

۱٫ روابط دانشجو با استاد
الف: دانشجو دختر است و استاد مرد:
۱٫ دانشجو خودشیرینی می کند به هدف نمره.
۲٫ دانشجو خودشیرینی می کند به هدف استاد.
معمولا در دوحالت فوق، دانشجو به هدف خود میرسد.

ب. دانشجو پسر است و استاد مرد:
۱٫ دانشجو و استاد چشم دیدن یکدیگر راهم ندارند.
۲٫ دانشجو و استاد خیلی رفیق می شوند یه طوری که شوخیهای آنها را نمی توان به قلم آورد.
۳٫ نقش سنگ را برای هم بازی می کنند.
معمولا در هیچ کدام از حالات فوق هیچ کدام از طرفین هدفی را دنبال نمی کنند.

۲٫ روابط دانشجو با دانشجو
الف: پسر با پسر: استغفرالله!
ب: دختر با دختر: خدا اون روزو نیاره!
ج: پسر با دختر: آهان رسیدیم سر اصل مطلب!:
۱٫ روابط در حد نگاه; نهایت رابطه: آمار گیری
۲٫ روابط در حد سلام و علیک; نهایت رابطه: احوال پرسی
۳٫ روابط در حد جزوه دادن و جزوه گرفتن; نهایت رابطه: کپی جزوه ها
۴٫ روابط در حد سالی یکبار تور یکروزه تفریحی ; نهایت رابطه: سالی دوبار تور یکروزه تفریحی!
۵٫ روابط در حد پارتیهای دوره ای; نهایت رابطه: روم نمی شه بگم!
۶٫ روابط در حد درس خواندنهای دست جمعی; نهایت رابطه: اضافه شدن به تعداد مرغ عشقهای عالم!
۷٫ روابط در حد مرغ عشق; نهایت رابطه: …(چی بگم والا!)

۳٫ روابط استاد با دانشجو:
الف: استاد مرد است و دانشجو دختر:
۱٫ استاد از دماغ فیل افتاده است و هیچکس را تحویل نمی گیرد.
۲٫ استاد هم مجرد است هم شکارچی!
۳٫ استاد دنبال بهانه ای می گردد تا نمره بذل و بخشش کند.

ب: استاد مرد است و دانشجو پسر:
اتفاقات تکراری است.

ج: استاد زن است و دانشجو دختر یا پسر:
استاد بنده خدا کار خودش را می کند و دانشجو ها برای خودشان آتیش می سوزانند.

۴٫ روابط کارمندان با دانشجو و بالعکس
معمولا هنگام امتحانات و گرفتن تقلبها رسمیت پیدا می کند. گاهی اوقات هم بعضیها موش میدوانند.

سلام
دوست دارم نظر دوستان انجمن احکام رو در این مورد جویا شم.
البته فکر نکنم موردی داشته باشه که دختر و پسر در یک دانشگاه تحصیل کنند در غیر این صورت تا حالا در دانشگاه ها رو گل گرفته بودند.

راستی یه پیشنهاد حوزه هم مختلط بشه تا برادران بتوانند از نظرات خواهران در زمینه ی دینی استفاده کنندتا اینقدر به ما دانشگاهی ها حسادت نکنند:Khandidan!:

اون چیزی که دین می گه اینه که زن و مرد در هیچ جا و تحت هیچ عنوان تا حد امکان با هم مختلط نباشند . حتی در رقفتن به مسجد ! چه برسه به دانشگاه ! پس دوستان سعی نکنند با دلیل و توجیه و شنیده ها و دیده های خودشون نسخه های جدید تجویز کنند .

par dis;34810 نوشت:
اون چیزی که دین می گه اینه که زن و مرد در هیچ جا و تحت هیچ عنوان تا حد امکان با هم مختلط نباشند . حتی در رقفتن به مسجد ! چه برسه به دانشگاه ! پس دوستان سعی نکنند با دلیل و توجیه و شنیده ها و دیده های خودشون نسخه های جدید تجویز کنند .

فرمایش شما بزرگوار متین
این که شما عرض کردین افقی هست که باید فتح بشه و قطعا یک جامعه اسلامی باید به این سمت حرکت کنه تا اختلاط به موارد ضرورت محدود بشه
اما سیر این حرکت باید چطور باشه؟ در جامعه کنونی ایا صرف جداسازی پیش از اغنا دینی و فرهنگی جواب میده؟؟ ایا در مورد حجاب و سخت گیری های اوایل انقلاب جواب داد؟؟ ما می خوایم به نتیجه برسیم اما این مستلزم یک حرکت تدریجی هست
مسئله بعد اینکه همه جا اختلاط رو منوط به ضرورت کردن؟ اما واقعا مصادیق ضرورت تبیین نشده از پست هایی که اینجا خوندم انگار مسئله ضرورت هم مرتبه اضطرار قرار گرفته شده ! اما حقیقت چیه؟
یه جا در یک پست خونده شد در مورد اموزش قران یکی از یاران امام به زنی و بحث شوخی که امام شوخی با نامحرم رو مذموم دونستن اما اموزش رو نفی نکردن! طبق فرمایش شما این اختلاط هم پسندیده نیست !!
یک دید کاربردی که به نیاز ها جواب بده و باعث یک اصلاح تدریجی بشه از برخورد های این چنینی بهتر خواهد بود
منتظر نظرات بزرگواران هستم
silence;34839 نوشت:
فرمایش شما بزرگوار متین
این که شما عرض کردین افقی هست که باید فتح بشه و قطعا یک جامعه اسلامی باید به این سمت حرکت کنه تا اختلاط به موارد ضرورت محدود بشه
اما سیر این حرکت باید چطور باشه؟ در جامعه کنونی ایا صرف جداسازی پیش از اغنا دینی و فرهنگی جواب میده؟؟ ایا در مورد حجاب و سخت گیری های اوایل انقلاب جواب داد؟؟ ما می خوایم به نتیجه برسیم اما این مستلزم یک حرکت تدریجی هست
مسئله بعد اینکه همه جا اختلاط رو منوط به ضرورت کردن؟ اما واقعا مصادیق ضرورت تبیین نشده از پست هایی که اینجا خوندم انگار مسئله ضرورت هم مرتبه اضطرار قرار گرفته شده ! اما حقیقت چیه؟
یه جا در یک پست خونده شد در مورد اموزش قران یکی از یاران امام به زنی و بحث شوخی که امام شوخی با نامحرم رو مذموم دونستن اما اموزش رو نفی نکردن! طبق فرمایش شما این اختلاط هم پسندیده نیست !!
یک دید کاربردی که به نیاز ها جواب بده و باعث یک اصلاح تدریجی بشه از برخورد های این چنینی بهتر خواهد بود
منتظر نظرات بزرگواران هستم
- واقعیت اینه که یک مسلمون واقعی نباید منتظر باشه تا حکومت براش فرهنگ سازی کنه ، یا منتظر باشه دیگران بیاند دینش رو بهش یاد بده ، اول سن تکلیف خودش باید بره دینش رو یاد بگیره .
اگر انسان منتظر باشه دینش رو حکومت براش فرهنگ سازی کنه ، نداشتن دین براش خیلی بهتره ، نمونه اش همون بحث اوایل انقلاب هست ... یه زمانی به اون شوری با مسئله حجاب برخورد کردند و در یک دوره ایی دیگه به اون بی نمکی ! و این وسط هیچ وقت یاد ندادند اصل مفهوم حجاب چیه ...

انسان عاقل اون روش اوایل انقلاب رو تایید نمی کنه ، چون همون برخورد ها زمینه ساز بی حجابی شد .بزرگترین ریشه بدحجابی اختلاط های زنان و مردان در جامعه هست . (این خودش جای بحث داره) و باید این اختلاط ها رو کم و کم کرد.

دلیل دوم بی حجابی عدم وجود امنیت روانی و اجتماعی زن های متاهل هست ، دلیل سوم عدم ارزش گذاری زن محجبه در رسانه ها و در عموم مردم هست . و دلایل بسیار دیگه ....همه اینها رو شما باز ریشه یابی کنید می رسید به عدم اختلاط زن و مرد .

در مورد ضرورت ، یک آسیبی وجود داره که بعضا افراد شرایط خودشون رو یه جوری "ضروری" توجیه می کنند. در حالی که اصل ضرورت یعنی این که : اگر مثلا در یک موقعیتی زن و مرد مختلط نباشند یک ضایعه بزرگ به موجود می آد ، جان انسانی در خطر می گیره و نمونه های دیگه ... همین عبارت ساده تا حد زیادی روشن می کنه که ضرورت چه قدره .... که نمونه اش رو در سیره معصومین می بینیم.

pardis;34810 نوشت:

سلام
حقیر یه پیشنهاد دادم شما زیاد جدی نگیر بزرگوار.

قضاوت;34912 نوشت:
سلام
حقیر یه پیشنهاد دادم شما زیاد جدی نگیر بزرگوار.

چیو جدی نگیرم ؟

اصل فکر افراد است نه اینکه دختر و پسر در یک کلاس مختلط بنشینند یا ننشینند.

سلام
من که فعلأ دبیرستانی هستم و هنوز دانشجو نشدم.
اما کاملأ موافق جداسازی هستم.
گاهی وقتا به دانشگاه که فکر می کنم ، از این موضوع نگران میشم.
فرض کنیم اصلأ من خودم همه ی مسائل رو رعایت کنم ، سنگین برم ، سنگین بیام ، ... اما از بقیه که نمیشه مطمئن بود!
فرض کنیم من همه ی حواسم به درس باشه ، اما با اون کسی که همه ی حواسش به منه باید چی کار کنم؟؟!!

یکی از دوستان من دانشگاه صنعتی اصفهان مهندسی کامپیوتر می خونه یه دفعه یه چیزی گفت که من از تعجب شاخ در آوردم.
توجه کنید که نه مهندسی کامپیوتر مال بچه هاییه که واسه اهداف دیگه میان و نه دانشگاه صنعتی اصفهان دانشگاه سطح پایینیه که بچه ها درس خون نباشند.
دوستم میگفت یه دفعه چند تا پسر داشتند با هم حرف می زدند و ما هم شنیدیم.
یکی می گفت فلان دختره که کفشش قرمزه از همه خوشگل تره!
بعد نفر بعد گفته : اون که کیفش زرده هم بد نیست!
و نفر آخر گفته : ولی در کل دختر خوشگل خوشگل نداریم! این همه درس خوندیم اومدیم دانشگاه آخرشم...
و همگی تایید کردند!!

کسانی که میگن دانشگاه نباید جدا باشه چون می تونه محلی برای تبادل نظر ، آماده شدن برای آینده یا هر سود دیگه ای باشه آیا الآن واقعأ اینطوره که این روند رو ادامه بدیم؟!
آیا دانشجوها در این مسائل به هم کمک می کنند یا از این طریق به هم سودی می رسونند ؟!

چرا باید دانشگاه محلی باشه برای چشم چرانی دانشجوهای پسر (و گاهی هم دانشجوهای دختر!!) و خودنمایی دخترها؟؟
اگر دلیل ما برای جا نکردن دختر و پسر ها اینه که آخرش توی محیط های دیگه کارهایی که بخواهند رو می کنند اصلأ دلیل خوبی نیست!!
در واقع ما با این کار داریم کار اونا رو راحت تر می کنیم چون این طوری خیلی آسان تر همدیگه رو می بینند و...
مطمئن باشید کسانی که توی دانشگاه سرشون به کار خودشونه بیرون هم همین طوره و این طور نیست که اگر ما توی دانشگاه نگذاشتین با هم باشند بیرون یه دفعه عوض بشند و...
اما برای اینکه بیرون از دانشگاه محل فساد نشه بایر فرهنگ سازی کرد . یا هر کار مفید دیگری غیر از دخالت دادن گشت ارشاد!!!!

یکی از اقوام ما که اتفاقأ دختر بسیار درس خوانی هم بود رتبه اش دو رقمی شد. اول برق شریف قبول شد. باز هم توجه کنید که نه شریف دانشگاه بدیه و نه برق رشته ی بی خودیه. منظورم اینه که دانشجوی برق شریف مسلمآ درس خونه و در ابتدای امر تصور میشه که چون بیشتر سرش تو درس و کار و زندگی خودشه کمتر ذهنش درگیر مسائل حاشیه ای بشه.
اما این فامیل ما همون اول کار این رشته رو رها کرد. یکی از دلایلش این بود که میگفت از در که وارد میشی تا لحظه ای که بشینی چشم پسرها دنبال تو میاد....

به نظر من باید دانشگاه ها جدا بشه. این طوری تازه خیلی هم تمرکز حواس دانشجوها بیشتر میشه. البته اون کسی که توی چنین محیطی احساس بی حوصلگی کنه واقعأ مر یضه! من اون کسانی رو میگم که حداقل یه کم به فکر درس هستند . این کار تمرکز اونها رو بیشتر می کنه.
و البته باید فرهنگ سازی کرد. مثلأ با ایجاد محیط های سالم تبادل نظر .
مثلا همین سایت.
من خودم با اینکه توی یک خانواده ی مذهبی زندگی می کنم از زمانی که عضو این سایت شدم از بعضی جهات واقعأ تغییر کردم. شناخت من نسبت به خیلی چیزا زیادتر شد و حتی نسبت به برخی مسائل اعتقادی توجه بیشتری دارم.
من نمیگم ما بیایم سایت تاسیس کنیم تا جامعه اصلاح بشه . منظورم اینه یک مثال خوب از فرهنگ سازی همین سایت ها هستند.

مضرات را باید در کنار فواید بگذارید بعد قضاوت کنید.

اتفاقا چیز خیلی خوبی هست:Nishkhand:

دانشجو ها باید ازادانه با هم صحبت کنند:Khandidan!:

خیلی حال میده:Nishkhand:

راستی اگر میشد یه کافی شاپ یا رستواران خوشگلم میزدید ناهارو شام می رفتیم اونجا عالی بود :Khandidan!:

دانشجویی که به جای درس خواندن

بسیجی یا گروه سبزی میشه

راستی یا چپی و یا بالا و پایینی میشه و میزنه تو خط سیاست

که دانشجو نیست که حالا بخوایم از اختلاطش با همکلاسی دخترش حرف بزنیم

در تلویزیون دانشگاهی رو نشون داد و عزیزان سوالات دینی می پرسیدند

من فکر کردم حوزه علمیه است نگو دانشگاه شهید بهشتی است

عزیزان دانشجو به درستون برسید و به حاشیه نپردازید

به قول دکتر شریعتی: وقتی در صحنه نباشی نیستی.حالا فرقی نمی کنه در حال عبادت باشی یا می خوارگی.نیستی

وقتی درس نمیخونی نمرت میشه صفر

حالا می خوای چپی باش یا راستی

مهم اینه که آدم جلوی نفسش رو بگیره. شاید قبولیش تو دانشگاه یه امتحان از طرف خدا باشه تا ...
متاسفانه آدما هر کاری می کنن به فکر همه چیز هستن به جز خودشون و آخرتشون

امیر بهرامی;35015 نوشت:

بسیجی یا گروه سبزی میشه

به قول دکتر شریعتی: وقتی در صحنه نباشی نیستی.حالا فرقی نمی کنه در حال عبادت باشی یا می خوارگی.نیستی

سلام
نظر شما محترم! اما باید عرض کنم با نظر شما 100% مخالفم
خود امام فرمودن که دانشگاه باید سیاسی باشه! اما برداشت از مفهوم هم سیاست و فعالیت متفاوته! به هر زد و بندی نمی شه گفت سیاست.قطعا یک دانشجوی اگاه اولویت سنجی می کنه و هوشیارانه عمل می کنه
اگه مشکل شما حرف زدن پسر با دختر هست که بشه هدف اصلی همه فعالیت های درسی و غیر درسی باید بگم همچین درس و دانشگاهی با هر رتبه علمی به هیچ نمی ارزه!
بسیاری یا اکثریت دانشجویان فعال و متعهد از لحاظ درسی در رتبه های بالا هستند من خودم هم فعالیت داشتم هیچ وقت صفر هم که نگرفتم هیچ بهترین نمره ها رو هم داشتم!
دانشگاه هدفش پرورش انسان های تک بعدی نیست کی گفته دین فقط جاش تو حوزه است! هر چی بدبختی داریم از همین جاست! جدایی حوزه و دانشگاه .درس شده فقط افزایش محفوظات! دانشجوی بی دین و بدون بصیرت می شه عالم بی تعهدی که علمش ممکنه به جای چاره مردم و جامعه اسلامی شدن بشه سلاح ! و یا بشه همون چراغ دست دزد دادن
تفکرمون از دانشگاه و دانشجو باید عمیق تر شه! دین همش دانشه ضمنا. انسان در همه مراحل زندگیش در حال اموزشه حالا دوره طلایی جوانی فقط در یک دانشگاه با ویژگی های که شما اون رو منحصر یه پاس کردن واحدهای درسی با نمره بیست می دونین یعنی خسران عظیم!
silence;35023 نوشت:
سلام
نظر شما محترم! اما باید عرض کنم با نظر شما 100% مخالفم
خود امام فرمودن که دانشگاه باید سیاسی باشه! اما برداشت از مفهوم هم سیاست و فعالیت متفاوته! به هر زد و بندی نمی شه گفت سیاست.قطعا یک دانشجوی اگاه اولویت سنجی می کنه و هوشیارانه عمل می کنه
اگه مشکل شما حرف زدن پسر با دختر هست که بشه هدف اصلی همه فعالیت های درسی و غیر درسی باید بگم همچین درس و دانشگاهی با هر رتبه علمی به هیچ نمی ارزه!
بسیاری یا اکثریت دانشجویان فعال و متعهد از لحاظ درسی در رتبه های بالا هستند من خودم هم فعالیت داشتم هیچ وقت صفر هم که نگرفتم هیچ بهترین نمره ها رو هم داشتم!
دانشگاه هدفش پرورش انسان های تک بعدی نیست کی گفته دین فقط جاش تو حوزه است! هر چی بدبختی داریم از همین جاست! جدایی حوزه و دانشگاه .درس شده فقط افزایش محفوظات! دانشجوی بی دین و بدون بصیرت می شه عالم بی تعهدی که علمش ممکنه به جای چاره مردم و جامعه اسلامی شدن بشه سلاح ! و یا بشه همون چراغ دست دزد دادن
تفکرمون از دانشگاه و دانشجو باید عمیق تر شه! دین همش دانشه ضمنا. انسان در همه مراحل زندگیش در حال اموزشه حالا دوره طلایی جوانی فقط در یک دانشگاه با ویژگی های که شما اون رو منحصر یه پاس کردن واحدهای درسی با نمره بیست می دونین یعنی خسران عظیم!
خب باید عرض کنم که سخن رو کج متوجه شدید

قرار نیست سیاست نباشه اما باید جای هر چیزی رو بدونید

و بسیار عالی است که اصل یک دانشجو تحصیل و درسش باشه و در حاشیه ها سیاست و هر مسئله ای که آزاد هست داشته باشه

در ضمن بنده نه موافق ارتباطات به این شکل در بین دختران و پسران هستم و نه مخالف

سر کلاس که میری باید تمام حواست بشه کلاس و درست

وقتی فکر شما گرفتار حاشیه ها است و حاشیه های دانشگاه شده اصول فکرتون ، مطمئن باشید سر کلاس درس هیچ وقت نمیتونید متمرکز باشید به درس

کاری با دانشگاه شما ندارم اما در موقعیت بنده اگر شما بخوای وسط کلاس به فلان حدیث امام فکر کنی(البته حدیث امامان و بزرگان محترم) ممکنه یکی از بهترین نکات رو یاد نگیری و فردا روز با جون کلی آدم بازی کنی

بنده فکر نکنم در جایی از سخنان مخالف دین صحبتی کرده باشم

حتما شما متوجه منظور بنده نشدید

امیر بهرامی;35015 نوشت:

بسیجی یا گروه سبزی میشه

دین حاشیه است؟

پس می شه انسان در زمینه های مختلف فعال باشه اما نظم فکری داشته باشه با این حساسیت اگه احیانا مسابقه فوتبال هم ببینید ممکنه ذهن شما رو صحنه های فوتبال مشغول کنه یا نتا یج مسابقات و خدای نکرده با جون ادم ها بازی بشه!!
ادمی خود بخود حتی اگه تو دانشگاه صرفا درس بخونه باز هم هزار تا مشغله ذهنی داره و حدیث امام تو دانشگاه یکی از کوچکترین هاست!
تنوع اولویت سنجی و نظم و تمرکز ذهنی . اشتباه گفتم؟!

Al-taïr;35034 نوشت:
دین حاشیه است؟

علم آموزی جدا از دین هست؟

بنده میگم که در دانشگاه که یک مکان علمی است باید به علم بپردازید

و از اونجایی که علم جزیی از دین هست شما دقیقا با یک قسمت مهم دین سروکار دارید

به عنوان مثال:غسل انجام دادن در حمام است و زیارت اهل قبور در قبرستان

حالا فرض بکنید دارید غسل می کنید و در همون حال می خواید نماز هم بخوانید

آقا نمیشه

هر چیزی در جای خودش

همه چی رو به هم نریزید

:Gig:

من مخالف هستم نباید جدا سازی بشود
هر چیزی رو نباید با چیز دیگری ارتباط داد
انسان باید خود به فکر آینده و آخرت خود باشد نه دیگران به زور
خداوند نیز انسان را آزاد گذاشته تا از تفکری که خداوند تعالی بهش اعطا کرده و بخشیده استفاده نماید.من نمی گویم دیگر نباید بر انسان ها کنترل شود بشود اما نه هر چیزی
مثلا امروزه که دارند رنگ حجاب را بیشتر می کنند بسیار عالی هست و این چیز باعث جلوگیری از فساد اسلامی می شود
اما با این یکی کاملا مخالفم
باید درس بخوانیم نه کار های دیگر
لطفا روشن فکر نمایید

سلام

به نظر من با جداسازی زن و مرد در دانشگاه نه تنها مشکلی حل نمیشه بلکه مشکلاتی هم اضافه می شود

ببینید الان ما در سال چندین و چند ازدواج دانشجویی داریم و به نظر من این خوبه که انسان با کسی ازدواج کنه

که در حد خودش باشه ! ولی با جدا سازی به نظرم به مشکلات بزرگی بر می خوریم !

سلام
ظاهراً موافقان اختلاط دختر و پسر تعدادشون خیلی زیاده.
البته جایه تعجب نیست آخرالزمانه دیگه !!

اللهم عجل لولیک الفرج

طاها;33250 نوشت:
[=arial]

[=arial]ديدم اين تايپك جا مونده خواستم برگردونم

[=arial]دوستاني كه در مورد دانشگاه و دختر و پسر مطلبي داشتند

[=arial]نيستند؟؟؟

[=arial]رفقا نظري ندارن؟؟؟

[=arial]دانشگاه رفته ها بفرمان كدوم را مي پسندند؟؟ و كدام بهتر است ؟؟؟

[=arial]البته با دليل

سلام استاد طاها:Gol:
دوستان نظراتشون رو دادن و منتظر نظرات جنابعالی هستند .

یا حق:Gol:

:Sham:

قضاوت;36432 نوشت:
دوستان نظراتشون رو دادن و منتظر نظرات جنابعالی هستند

با سلام

قضاوت عزيز

بنده سوالاتي داشتم و نظرات بنده فكر كنم از سوالات فهميده مي شود

تا به حال جواب هاي قانع كننده اي براي اين سوالات نيافته ام و حتي دليل اختلاط را نيز با استدلال و برهان نشنيده ام

از طرفي اين همه مضرات اختلاط را همه معترف اند باز منتظر نظر هستيد

فقط يك نظر مي توان داد كه وضع كنندگان اين قانون

در گذشته شايد دلايلي براي خود داشتند كه براي برخي رشته ها توان اوردن استاد نداريم و استاد كم داريم

ولي حال چطور ايا امروز هم اين مشكل پابرجاست؟؟

از طرفي گيرم كه اين استدلال درست باشد به چه دليل در ديگر رشته ها اين اختلاط پا برجاست

در گذشته به هر دليل اين كار را انجام داده اند

امروز از چه چيز واهمه دارند كه جلوي اين كار را نمي گيرند

باز تاكيد مي كنم سوالات بنده پابرجاست و منتظر شنيدن نظرات و پاسخ هاي مدافعين اختلاط در دانشگاه هستيم

از طرفي اين مطالب را كه :

-- الان نمي شود
--دنيا به ما مي خندد
--اين كارها اعمال افراد بي ظرفيت
--پس خيابان را هم جدا كنيم
و..............

ازاين دست مطالب دوره اش گذشته و اگر تا به حال خود را پشت اين عبارات ومطالب پنهان كرده بودند
ديگر نقاب بر افتاده است

بنده همچنان منتظرم

طاها;37811 نوشت:

[=arial]

[=arial]از طرفي اين مطالب را كه :

[=arial]-- الان نمي شود
[=arial]--دنيا به ما مي خندد
[=arial]--اين كارها اعمال افراد بي ظرفيت
[=arial]--پس خيابان را هم جدا كنيم
[=arial]و..............

[=arial]ازاين دست مطالب دوره اش گذشته و اگر تا به حال خود را پشت اين عبارات ومطالب پنهان كرده بودند
[=arial]ديگر نقاب بر افتاده است

سلام استاد طاها :Gol:
شما پیشا پیش همه ی توجیهاتی که می توان در این مورد کرد رو رد کردید اگر در واقعیت هم چنین چیزی باشه بزودی شاهد جدایی خواهیم بود
ولی فکر کنم مسئولین این توجیهاتی که جنابعالی رد نمودید را پذیرفتن چون ظاهراً خبری یا اصلاً بحثی در این مورد نیست.

تازه حقیر یه پیشنهاد هم دارم حوزه هم می تونه مختلط باشه هم از هزینه ها کم میشه هم خواهران و برادران می تونن از علوم هم بهره مند بشن و سریعتر مراحل ترقی رو طی کنند.

یا حق:Gol:

قضاوت;37832 نوشت:
شما پیشا پیش همه ی توجیهاتی که می توان در این مورد کرد رو رد کردید اگر در واقعیت هم چنین چیزی باشه بزودی شاهد جدایی خواهیم بود ولی فکر کنم مسئولین این توجیهاتی که جنابعالی رد نمودید را پذیرفتن چون ظاهراً خبری یا اصلاً بحثی در این مورد نیست.

با سلام

بنده شديدا سراپا گوش ام تا دلايل اين قانون را بشنوم

در ضمن در مورد پيشنهادتون هم ممنون

شما اين يكي را درست كنيد بقيه اش...........

منتظريم

با سلام

:Gol::Gol:

نقل قول:

باسلام

1-خوب من فکر می کنم همه با جدا بودن موافق باشند ولی مشکل اینجا است که خیلی دیر به فکر جدا کردن افتادن و تازه راه حل این نیست . این پا ک کردن صورت مسئله است .

من خودم دانشجو دانشگاه ازاد هستم که در دانشگاه ازاد همه چی به طور کل ازاد است .

خوب همه جور ادم هم هست ولی این دلیل نمیشه که هر کی هر رفتاری انجام دهد .

مشکل ما در دانشگاه نیست مشکل ما خا نواده و خود فرد است .

جامعه هم تاثیر می گزارد ولی همه ی مشکلها از جامعه نیست .

چون اون ما هستیم که جامعه رو می سازیم و خیلی بد جامعه را ساختیم .

من هر رزو با این مسائل رو به رو می شم. که اگر پسری هم نخواهد رفتاری کند دختر ها یک کاری می کنند تا صدای این پسر در بیاد .

لطفا دختر خانوم ها ناراحت نشوند چون بعضی ها با این رفتارشان خیلی پسرهارا دچار مشکل می کنند .

با بد حجابی با جلف بازی و با رفتارهای خیلی بچگانه و ....

اگر اصلاح شوند و از این کارها انجام ندهند دیگر این اتفاق ها نمی افتد.

2- این که در دبیرستانه مختلط نیستن به خاطر این است که بچه هستن و افکار بچگانه ای دارند و بعضی وقتها خودشان هم متوجه اشتباهشان نمی شوند. و در سن بلوغ هستن خوب سن بلوغ سنی است که ادم خیلی هیجان دارد که هر کار ی را تجربه کند.

3- همینی که هست .
چون دیگه نمی یشه دانشگاه ها را جدا کنند .
و فکر می کردن سنی که وارد دانشگاه می شوند زمانی است که بزرگ شدن ولی اشتباه کردن .

asrar;38355 نوشت:
خوب من فکر می کنم همه با جدا بودن موافق باشند

با سلام

بنده نمي دونم اين همه اي كه شما عزيز فرمودين كدام همه است و چه كساني را در بر مي گيرد
چون اگر همه موافق اين قضيه بودند كه ادامه مطلب شما عزيز ديگر معنا نداشت كه

asrar;38355 نوشت:
خیلی دیر به فکر جدا کردن افتادن

چون وقتي همه با مطلبي موافق باشند حتما ان را انجام خواهند داد

برعكس نظر شما عزيز بنده معتقدم پشت سر قضيه خيلي افرادي هستند كه موافق اين عمل اند و تئوري دارند

asrar;38355 نوشت:
تازه راه حل این نیست . این پا ک کردن صورت مسئله است .

خب راه حل چيست عزيز؟؟؟؟؟

asrar;38355 نوشت:
مشکل ما در دانشگاه نیست مشکل ما خا نواده و خود فرد است . جامعه هم تاثیر می گزارد ولی همه ی مشکلها از جامعه نیست . چون اون ما هستیم که جامعه رو می سازیم و خیلی بد جامعه را ساختیم .

بنده هم موافق نصف اين بخش از مطالب شما بزرگوار هستم

بله نقش خانواده در تربيت جامعه بيشتر است ولي اين يك مطلب است و اين كه در دانشگاه دختر و پسر باهم در يك كلاس اند و محدوديتي در هيچ كاري ندارند مطلبي ديگر

خوب همه ی همه که نه ولی اکثریت از این مسئله رازی هستن که دانشگاه ها جدا باشد .

ولی من می گم الام دیگه نمی شود این کارو کرد .

باید رفتار ها را اصلاح کرد .

باید یاد داد از اول که دانشگاه جای درس خواندن است نه این که......

در حل این مسئله کسی کاری نمی کند و همه کار را خراب تر می کنند.

حتی دانشگاه ها با بردن اردوهای مختلط و گذاشتن کمپ های مختلط و خیلی مسائل دیگر باعث بدتر شدن مسئله می شوند .

صدا و سیما هم بدتر از همه دارد راهای مختلف را یاد می دهد.

خوب اگر افراد از خانواده های باشند که قبل از امدن به دانشگاه به آنها یاد دهند چگونه در دانشگاه رفتار کنند اوضاع ما این نمی شد.

جالبی مطلب بعضی اساتید به ما آموزش چگونه دوست (با جنس مخالف) شدن را هم می دهند.

نقل قول:
بله نقش خانواده در تربيت جامعه بيشتر است ولي اين يك مطلب است و اين كه در دانشگاه دختر و پسر باهم در يك كلاس اند و محدوديتي در هيچ كاري ندارند مطلبي ديگر

من نمی دونم شما دنبال چی می گردین؟

دنبال یک پاسخ برای این سوالها ؟

یا دنبال ریشه ی مشکلات؟

نقل قول:
برعكس نظر شما عزيز بنده معتقدم پشت سر قضيه خيلي افرادي هستند كه موافق اين عمل اند و تئوري دارند

ومنظور شما از تئوری چی هست؟چه تئوری دارند که قابل توجیه باشد؟

موضوع قفل شده است