جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: چند تن از فرزندان مسلم بن عقیل در کربلا شهید شدند؟

 1. #1

  عضویت
  جنسیت مرداد ۱۳۸۹
  علاقه
  تیراندازی
  نوشته
  266
  حضور
  5 روز 7 ساعت 7 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  1192

  چند تن از فرزندان مسلم بن عقیل در کربلا شهید شدند؟
  چند تن از فرزندان مسلم بن عقیل در کربلا شهید شدند؟ لطفا نام ببرید و سندش را بنویسید

 2. صلوات ها 5


 3. #2

  عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۸۹
  نوشته
  10,905
  حضور
  86 روز 5 ساعت 18 دقیقه
  دریافت
  7
  آپلود
  0
  گالری
  18
  صلوات
  40427  با سلام
  مسلم بن عقیل فرزندانى رشید، با ایمان و شهادت طلب تربیت کرده بود.


  در حادثه کربلا، چند تن از برادران و برادرزادگانش از «آل عقیل» در رکاب امام حسین (ع) بودند و به شهادت رسیدند.

  در شب عاشورا که امام (ع) آخرین سخن رانى را در جمع یارانش ایراد مى کرد و آنان را از شهادتشان در فردا آگاه مى ساخت، خطاب به عموزادگانش؛ یعنى فرزندان عقیل فرمود: شما شهید داده اید، شهادت مسلم براى شما بس است، اجازه مى دهم شما بروید. اما آنان یک صدا فریاد زدند: ما در کنار تو مى مانیم و جان خویش را فداى تو مى کنیم تا وارد بهشت شویم. بدا زنده ماندن پس از تو!
  دو تن از فرزندان مسلم بن عقیل در رکاب امام حسین (ع) به شهادت رسیدند و دو تن دیگر که خردسال بودند، به اسارت نیروهاى ابن زیاد در آمدند.

  آنان را به کوفه برده
  و تحویل والى دادند. حدود یک سال در زندان ابن زیاد به سر بردند و سرانجام با کمک زندان بان پیر که هوادار اهل بیت بود، از زندان گریختند؛ اما دوباره دست گیر شدند و ابن زیاد دستور قتل آنها را صادر کرد.
  ماجراى شهادت فرزندان مسلم بن عقیل نیز بسى جان سوز و تکان دهنده است.(1) قبر مطهّر ابراهیم و محمد، طفلان مسلم، اکنون در سرزمین عراق و در مزار شیعیان است.
  1شیخ عباس قمى، منتهى الامال، ج 1، ص 78 - 76.

  برای اطلاعات بیشتر به این تاپیک مراجعه کنید

  می گویند داستان شهادت طفلان مسلم سند ندارد؟ شما چه می گویید؟
  ویرایش توسط رضا : ۱۳۸۹/۰۹/۲۳ در ساعت ۲۳:۵۶
  حسن خزّاز گفت:از امام رضا ( عليه السّلام ) شنيدم كه فرمود:
  بعضى از كسانى كه ادّعاى محبّت و دوستى ما را دارند،ضررشان براى شيعيان ما از دجّال بيشتر است.
  حسن گفت: عرض كردم اى پسر رسول خدا( صلّى اللَّه عليه و آله و سلّم ) به چه علّت؟فرمود: به خاطر دوستى‏شان با دشمنان ما و دشمنى‏شان با دوستان ما. و هر گاه چنين شود، حقّ و باطل به هم در آميزد و امر مشتبه گردد و مؤمن از منافق باز شناخته نشود.
  ( صفات الشيعه ص 8 )

 4. صلوات ها 6


 5. #3

  عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۸۸
  نوشته
  1,146
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  5472  فرزندان مسلم بن عقیل که در کربلا شهید شدند را منابع تاریخی این چنین اشاره می کنند:

  1- ابوعبداللَّه بن مسلم بن عقيل‏ در منابع كهن و معتبر نامى از وى به ميان نيامده، امّا در زيارت ناحيه مقدّسه از او به عنوان شهيد ياد شده است. منابعى كه از ابوعبداللَّه نام برده‏اند اغلب استنادشان به زيارت ناحيه است،[1]كه در آن‏جا چنين آمده است: السَّلامُ عَلى ابى‏ عَبْدِاللَّهِ بْنِ مُسْلم بن عقيل وَلَعَنَ اللَّهُ قْاتِلَهُ وَرامِيَهُ عَمْرِو بْنِ صَبيحِ صَيْدَاوِىّ.[2] برخی دیگر نام عبیدالله بن مسلم را آورده اند: ابوعبيداللَّه بن مسلم بن عقيل‏
  طبق زيارت منسوب به امام زمان عليه السلام، وى از فرزندان مسلم عليه السلام است، ولى نسب ‏شناسان نام او را در شمار فرزندان مسلم عليه السلام نياورده‏اند. بر اين اساس احتمال مى‏رود كه او همان عبداللَّه بن مسلم باشد كه نام او به وسيله كاتبان تصحيف گرديده است. ابوعبيداللَّه در كربلا به دست عمرو بن صبيح صيداوى به شهادت رسيد. در زيارت منسوب به حضرت صاحب‏الامر عليه السلام قاتل او نفرين شده است.[3]
  2-احمد بن مسلم بن عقيل‏
  مورّخان و علماى رجال براى حضرت مسلم عليه السلام فرزندى به نام احمد ذكر نكرده‏اند؛ تنها در ميان متأخران، فاضل دربندى او را در شمار شهيدان كربلا آورده است. به گفته وى، احمد نيز همانند ديگر ياران از امام حسين عليه السلام اجازه خواست و پس از اسحاق بن مالك اشتر به ميدان رفت و با خواندن رجز زير دليرانه به نبرد پرداخت و سرانجام با تير دشمن به شهادت رسيد.[4]
  3- جعفر بن مسلم بن عقيل عليه السلام‏
  در منابع كهن نام و نشانى از او نيست. ولى برخى از متأخّرين آورده‏اند كه وى از ياران امام حسين عليه السلام و در كربلا حاضر بود. روز عاشورا هنگامى كه جعفر وارد ميدان شد هيچ كس حاضر به جنگيدن با او نشد. وى به لشكر دشمن حمله كرد و به قولى پانزده تن[5] از آنان را به هلاكت رساند. سپس براى تجديد قوا برگشت كه، ناگهان عروة بن عبداللَّه جعفى تيرى به سوی او پرتاب كرد. وى به خاك افتاد و برابر ديدگان امام حسين عليه السلام به شهادت رسيد.[6]
  4-عبدالرحمن بن مسلم بن عقيل‏
  عبدالرحمن فرزند مسلم بن عقيل و مادرش فَتاة بود. وى در روز چهارشنبه دهم محرم سال 61 هجرى همراه امام حسين عليه السلام در كربلا به شهادت رسيد.[7] وى يكى از بنى‏ عقيل بود[8] كه پس از برادرش، جعفر بن مسلم بن عقيل، به ميدان مبارزه رفت و پس از كشتن پنجاه تن از سواره‏نظام سپاه عمر سعد به شهادت رسيد.[9]

  [1] - نک: ناسخ التواریخ، ج 3، ص 21؛ انصار الحسین ، ص 134 ، وقایع کربلا، ص 151 .

  [2] - بحار الانوار، ج 98 ص 271.

  [3] - بحار الانوار، ج 45، ص 68 .

  [4] - اسرار الشهاده، ص 282 .

  [5] - نور العین فی مشهد الحسین، ص 46 .

  [6] - اسرار الشهاده، ج2، ص 285

  [7] - تاریخ خلیفه بن خیلاط، ص 179 .

  [8] - الامامه و السیاسه، ج 2 ص 12 .

  [9] - تذکره الشهداء، ص 146 .
  ویرایش توسط کاوه : ۱۳۸۹/۰۹/۲۳ در ساعت ۲۳:۵۹
  اگر نور چشم شما بدلیل مطالعه زیاد و یا کار با اینترنت کم شده این آیه را زیاد بخوانید : فَجَعَلْناهُ سَميعاً بَصيراً (انسان2)
  اگر می خواهید پس از مطالعه آنچه را می خوانید در ذهنتان نقش ببندد، این آیه را پس از آن بخوانید: لَهُمْ دارُ السَّلامِ عِنْدَ رَبِّهِمْ وَ هُوَ وَلِيُّهُمْ بِما كانُوا يَعْمَلُونَ (انعام127)

 6. صلوات ها 4


 7. #4

  عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۸۸
  نوشته
  1,146
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  5472  5-عبدالله، فرزند مسلم بن عقيل و مادرش رقيّه دختر حضرت على عليه السلام است. وى از اصحاب امام حسين عليه السلام بود[1] كه در كربلا در سن چهارده سالگى به شهادت رسيد.[2] آورده‏اند، كه پس از شهادت ياران امام حسين عليه السلام اهل بيت آن حضرت عليه السلام با يكديگر وداع نمودند و نخستين كسى كه به ميدان رفت و به شهادت رسيد، وى بود.[3] ولى برخى على‏اكبر عليه السلام را به عنوان نخستين شهيد بنى هاشم و شهادت عبداللّه را پس از وى آورده‏اند.[4]مختار گروهى را براى دستگيرى زيد بن ورقا جنبى [جبانى، جهنى‏] فرستاد.
  او كسى بود كه مى‏گفت: «من جوانى را با تير زدم كه دست خود را بر پيشانى نهاد تا تير به آن نخورد دست وى را به پيشانى‏اش دوختم كه نتوانست دست خويش را از پيشانى جدا سازد. آن جوان عبداللّه بن مسلم بن عقيل بود؛ و آن گاه كه تير بر وى زدم چنين گفت: بار خدايا اينها ما را اندك يافتند و خوارمان شمردند، اينها را بكش همان گونه كه ما را كشتند! تير ديگرى به وى زدم و او را به قتل رساندم. وقتى نزد وى آمدم از دنيا رفته بود. تيرى كه بر شكمش زده بودم برگرفتم، آن تيرى كه بر پيشانيش بود حركت دادم كه بيرون آيد، ولى پيكان آن در پيشانى بماند و چوب تير را بيرون آوردم».
  چون ياران مختار براى دستگيرى او آمدند، شمشير به دست بيرون آمد. ابن كامل (فرمانده آن گروه) گفت: با شمشير و نيزه او را نزنيد، بلكه با تير و سنگ بزنيدش؛ و بدين ترتيب او را ناتوان و دستگير كردند و سپس زنده زنده در آتش سوزاندند.[5]
  6-عبيداللّه بن مسلم بن عقيل عليه السلام‏
  مورّخان و رجال نويسان براى حضرت مسلم عليه السلام فرزندى به نام عبيداللّه ذكر نكرده‏اند. [6]ولى طريحى وى را از شهيدان كربلا دانسته[7] و در زيارت ناحيه مقدّسه امام عليه السلام نيز از او چنين ياد شده است:
  «السلامُ على عبيداللّه بن مسلم بن عقيل و لَعَنَ اللّهُ قاتِلَهُ و راميَهُ [عمر] و بن صُبَيْحِ الصيداوى.[8]
  درود بر عبيداللّه بن مسلم بن عقيل و نفرين بر قاتل و تير زننده‏اش، عمرو بن صبيح صيداوى.
  7- عون بن مسلم بن عقيل‏
  عون فرزند مسلم در منابع كهن نام و نشانى ندارد؛ ولى فاضل دربندى وى را از شهدا دانسته بر اين باور است كه پس از برادرش احمد، در حالى كه نداى «يا لثارات مسلم»سر داده بود وارد ميدان نبرد گشت و پس از جنگى طاقت‏فرسا و كشتن دويست تن، براى رفع خستگى و تجديد قوا از ميدان بازگشت. در آن هنگام با تير عمر بن صبيح به درجه رفيع شهادت نائل آمد.[9]
  8- محمد بن مسلم بن عقيل‏
  مادرش ام ولد بود.[10] در 27 سالگى در كربلا حضور يافت.[11] وى پس از شهادت‏ برادرش عبدالله، همراه گروهى از فرزندان ابوطالب و جوانان بنى هاشم به سپاه دشمن يورش برد. امام حسين عليه السلام خطاب به آنان فرمود: اى پسرعموهاى من، بر مرگ صبر كنيد، به خدا قسم پس از اين، خوارى و ذلت نخواهيد ديد.[12]
  محمد بن مسلم به دست ابومرهم ازدى و لقيط بن اياس جهنى به شهادت رسيد.[13] طبق گزارش ابن فندق، جابر بن عبدالله انصارى بر او نماز گذارد. قبر وى در مقبره شهدا در كربلاست. [14]
  9- مسلم بن مسلم بن عقيل‏
  ابن قتيبه او را از فرزندان مسلم بن عقيل شمرده است.[15] منابع پيشين درباره حضور وى در كربلا سخنى نگفته‏اند ولى برخى از منابع متأخر نوشته‏اند:
  وى پس از شهادت على اكبر عليه السلام آهنگ نبرد كرد و اين گونه رجز خواند:
  الْيَومَ القَى‏ مُسْلِماً وَ هُوَ أبى وَ فِتْيَةً ماتوا مِن آل بيت النبى صلى الله عليه و آله‏
  وَ الْتَقَى بِسادَةٍ نالُوا المُنا أولادِ هاشِم الرسولِ العربى
  امروز با پدرم مسلم و جوانان شهيدى كه از خانواده پيامبر صلى الله عليه و آله بودند ملاقات خواهم كرد. نيز با بزرگانى كه به آرزوى خود رسيدند، فرزندان هاشم و پيامبر عربى.
  آنگاه بر سپاه دشمن يورش برد و به جنگ با آنان پرداخت. و پس از كشتن تعداد زيادى از افراد دشمن به شهادت رسيد.[16]

  [1] - رجال شیخ طوسی، ص 76؛ تاریخ طبری، ج 5 ، ص 469؛مقاتل الطالبین ، ص 94 .

  [2] - تنقیح المقال، ج 2 ص 217 -218 .

  [3] - بحارالانوار، ج 45، ص 44؛ نفس المهموم، ص 286 -287.

  [4] - انساب الاشراف ج 3 ص 200؛ مناقب ابی طالب، ج 4 ص 114 .

  [5] - الکامل، ج4 ص 243 ؛ تاریخ طبری، ج 6 ص 64.

  [6] - عبرات المصطفین، ج 2 ص 154 .

  [7] - المنتخب، ص 137 .

  [8] - اقبال، ج3 ص 76 . ناگفته نماند بیشتر مورخان قاتل او را عمرو بن صبیح می دانند ( طبری ج 5 ص 447؛ مقاتل الطالبین ص 94؛ اخبار الطوال، ص 257) که در سال 65ق به دستور مختار کشته شد( تاریخ طبری ج 6 ص 65 )

  [9] - اسرا رالشهاده ، ج 2 ص 285 .

  [10] - انصار الحسین ص 136 . ابن فندق می گوید: رقیه دختر حضرت علی همسر مسلم بود که برای او محمد ،عبدالله و علی را به دنیا آورد( لباب الانساب، ج 1 ص 333)

  [11] - لباب الانساب ج 1 ص 402.

  [12] - مقتل الحسین، مقرم ، ص 262.

  [13] - مقاتل الطالبین، ص 62؛

  [14] - لباب الانساب، ج 1 ص 402 .

  [15] 0 المعارف ص 204.

  [16] - دایره المعارف الحسینیه ، ج 5 ص 65.
  ویرایش توسط کاوه : ۱۳۸۹/۰۹/۲۴ در ساعت ۰۰:۰۰
  اگر نور چشم شما بدلیل مطالعه زیاد و یا کار با اینترنت کم شده این آیه را زیاد بخوانید : فَجَعَلْناهُ سَميعاً بَصيراً (انسان2)
  اگر می خواهید پس از مطالعه آنچه را می خوانید در ذهنتان نقش ببندد، این آیه را پس از آن بخوانید: لَهُمْ دارُ السَّلامِ عِنْدَ رَبِّهِمْ وَ هُوَ وَلِيُّهُمْ بِما كانُوا يَعْمَلُونَ (انعام127)

 8. صلوات ها 4


 9. #5

  عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۸۹
  نوشته
  32
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  262  اممم
  عذر میخوام من فی الحال برای حرفم سندی ندارم
  اما شما که کارتون اینه میتونید به عنوان یه موضوع بررسیش کنید
  پدرم که در این زمینه تحقیق کرده بودند به من گفتند در حقیقت هیچ فرزندی از مسلم باقی نمونده و همگی شهید شدند
  همه رو نام بردین به جز دختر جناب مسلم بن عقیل که درهرحال ایشون هم جز فرزندان اون حضرت محسوب میشند و داستان نوازش ایشون توسط امام حسین پس از شهادت پدرشون معروفه
  نام دخترشون گویا "حمیده" بوده
  ایشون عصر عاشورا در حمله ی دشمن به طرف خیمه ها زیر سم اسبان به شهادت میرسند.
  با تشکر

 10. صلوات ها 3


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود