جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: چگونه می توان رحمت حق را جلب کرد؟

 1. #1

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۹
  علاقه
  ALLAH
  نوشته
  2,406
  حضور
  20 ساعت 1 دقیقه
  دریافت
  9
  آپلود
  0
  گالری
  0

  چگونه می توان رحمت حق را جلب کرد؟
  بسم الله الرحمن الرحیم


  رحمت به دو قسم رحمت عام و رحمت خاص تقسیم میشود.
  رحمت عام, شامل حال همه ی موجودات می شود؛ حتی انسان کافر و گنهکار نیز از رحمت عام الهی بی نصیب نیست؛ همچون نعمت حیات و زندگی که شامل حال هم کافر و هم مؤمن می شود.

  ولی رحمت خاص الهی تنها شامل بندگان صالح و شایسته ی حضرت حق تعالی میشود.
  منظور از رحمت خاص الهی در دنیا, یعنی حیات طیبه و زندگی کردن در صراط مستقیم و در آخرت, رسیدن به بهشت و رضوان الهی است.

  بطور کلی آیات قرآن کریم درباره ی رحمت خاص الهی سه حقیقت را بیان می کند: اولأ: حضرت حق تعالی رحمت را بر خود فرض کرده است (کتب ربکم علی نفسه الرحمة) (1) ثانیأ: رحمت او رحمت واسعه است (رحمتی وسعت کل شئ) (2) ثالثاً: رحمت الهی شامل حال کسانی است که واجد شرایط آن باشند.

  «شرایط جلب رحمت خداوند از منظر قرآن کریم»:
  1 – به طور قطع, کسی مشمول رحمت خاص الهی میشود که ایمان وعمل صالح را توأم با هم داشته باشد. «فاما الذین امنوا و عملوا الصالحات فیدخلهم ربهم فی رحمته ذلک هوالفوز المبین» (3) اما آنانکه به خدا ایمان آورده و نیکوکار شدند آنها را خدا دررحمت خود داخل سازد که آن سعادت آشکاری است.

  2 – مفسران در تفسیر آیه ی «فاذکرونی اذکرکم» یاد کنید مرا تا شما را یاد کنم (4) تفاسیر متعددی را ذکر کرده اند که یکی از تفاسیر احتمالی این است که:

  مرا به اطاعت یاد کنید تا شما را به رحمتم یاد کنم. شاهد این سخن, آیه ی 132 سوره ی آل عمران است که می فرماید: «اطیعوا الله و الرسول لعلکم ترحمون» از حکم خدا و رسول او فرمان برید, باشد که مشمول رحمت و لطف خدا شوید.

  3 – این رحمت, مخصوص کسانی است که در مقام امر به معروف و نهی ازمنکر و به پا داشتن نمازو پرداخت زکات و اطاعت ازخدا و پیامبر صلی الله علیه و آله در همه ی شئون باشند «و المؤمنون و المؤمنات بعضهم اولیاء بعض یأمرون بالمعروف و ینهون عن المنکرو یقیمون الصلوة و یؤتون الزکوة و یطیعون الله و رسوله اولئک سیرحمهم الله» (5)

  پس اگرکسی نسبت به گناه جامعه و اطرافیان خویش بی توجه باشد و اهل پرداخت زکات مال خویش نباشد و نیز اگر از گناهانی که پیامبر و اهل بیت علیهم السلام هشدار داده اند, پرهیز و اوامر آنها را اطاعت نکند رحمت خاص الهی شامل حال او نخواهد شد.

  4 – پیروی از آیات قرآن مجید, آراسته شدن به حقایق این کتاب عزیز در جهت عقیده و عمل و اخلاق, انسان را در سایه ی رحمت خاص حق, قرار میدهد. «هذا کتاب انزلناه مبارک فاتبعوه لعکم ترحمون» (6) این کتابی است که ما بر برکت و خیر بسیار فرستادیم؛ از آن پیروی کنید و پرهیزکار شوید باشد که مشمول رحمت و لطف ایزد گردید.

  5 – اصلاح میان برادران دینی و حل اختلافات مسلمانان و رعایت تقوا, علت رسیدن رحمت حضرت حق به انسان است. «انما المؤمنون اخوة فاصلحوا بین اخویکم و اتقوا الله لعلکم ترحمون» (7) به حقیقت, مؤمنان همه برادریکدیگرند پس همیشه بین برادران خود را صلح دهید و پرهیزکار باشید, باشد که مورد لطف و رحمت الهی گردید.

  6 – نرم خویی با مردم, خوشرفتاری با همنوعان و بکار گیری اخلاق حسنه و صفات حمیده, علامت اتصال انسان به رحمت خاص حضرت حق است. «فبما رحمة من الله لنت لهم و لو کنت فظا غلیظ القلب لا نفضوا من حولک» رحمت خدا تو را با خلق, مهربان و خوشخوی گردانید و اگر تند خو و سخت دل بودی مردم ازگرد تو متفرق میشدند.

  7 – آنان که از آزمایشات الهی و ابتلائات دنیایی سرافراز بیرون آیند و برای حفظ دین و ایمان خویش, در برابر حوادث صبوری کنند و در هنگام مصیبت به یاد خدا و بازگشت به سوی او باشند, به رحمت حضرت محبوب خواهند رسید:

  «و لنبلونکم بشیء من الخوف و الجوع و نقص من الاموال و الانفس و الثمرات و بشرالصابرین الذین اذا اصابتهم مصیبة قالوا انا لله و انا الیه راجعون اولئک علیهم صلوت من ربهم و رحمة...» (9)

  8 و 9 – گوش دادن به تلاوت قرآن و استغفار کردن از دیگر عوامل جلب رحمت الهی است «و اذا قرئ القرآن فاستمعوا له و انصتوا لعلکم ترحمون» (10) «لو لا تستغفرون الله لعلکم ترحمون» (11)

  لذا شایسته است که مؤمن, درهنگام شنیدن تلاوت قرآن, بادقت و تدبر سکوت کند و نیز مدت زمانی از شبانه روز را به استغفار نزد حضرت حق, اختصاص دهد.


  «شرایط رسیدن به رحمت, از دیدگاه روایات اهل بیت علیهم السلام»:
  - مصافحه و معانقه با مؤمن و علاقه مندی نسبت به او؛ امام صادق علیه السلام میفرمایند: وقتی دو مؤمن با یکدیگر دیدار کرده, دست میدهند (مصافحه), خداوند رحمتی بر آنها فرو می فرستد که نود و نه قسمت آن برای کسی است که رفیقش را بیشتر دوست میدارد و اگر در دوستی یکی بودند رحمت, آنان را در بر میگیرد. (12)

  در حدیثی دیگر می فرمایند: وقتی دو مؤمن همدیگر را در آغوش می گیرند (معانقه), رحمت خدا آنان را فرا میگیرد و چون بر آن مداومت کنند و جز برای خدا, و نه هدفی دنیایی, انجام دهند, به آنان گفته میشود: شما آمرزیده شدید, از سر گیرید اعمالتان را. ( 13)
  - مهربانی با همه ی مردم
  امام علی علیه السلام می فرمایند: بهترین وسیله ی ریزش رحمت خدا, مهربان بودن با همه ی مردم است. (14)

  البته حضرت در حدیثی دیگر می فرمایند: ترحم بر بی رحم, مانع رحمت حق میشود و ...
  - اطاعت از فرامین الهی
  پیامبر صلی الله علیه و آله میفرمایند: با فرمان بردن از اوامر خداوند, خود را در معرض رحمت او قرار دهید. (15)

  - از دیگر عوامل جلب رحمت الهی که در احادیث ذکر شده است؛ عدم فساد در زمین وعدم سخن چینی و عیب جویی و آبروریزی از مردم, جویای خیر و خوبی شدن, شناخت حد و اندازه ی خویش, تقوای الهی, پوزش خواستن از خطاها پیش از مرگ, اندیشه کردن و عبرت آموختن, شکیبایی, کردار نیکو, کوتاه کردن آرزو, غنیمت شمردن فرصتها و ... میباشد که به خاطر اختصار, از ذکر احادیث آن صرفنظر میکنیم.
  و در یک جمله میتوان گفت که: تمسک حقیقی به دو ثقل قرآن و اهل بیت علیهم السلام, انسان را به رحمت الهی خواهد رساند.
  پیروز و موفق باشید.

  (1) سوره انعام / 54
  (2) سوره اعراف / 156
  (3) سوره جاثیه / 30
  (4) سوره بقره / 152
  (5) سوره توبه / 71
  (6) سوره انعام / 155
  (7) سوره حجرات / 10
  (8) سوره آل عمران / 159
  (9) سوره بقره / 155 – 156 – 157
  (10)سوره اعراف / 204
  (11) سوره نمل / 46
  (12) اصول کافی / ج 3 / ص 407 / ح 14
  (13) اصول کافی / ص 413 / ح 2
  (14) میزان الحکمه / ج 4 / ص 2004
  (15) میزان الحکمه / ج 4 / ص2006


  ویرایش توسط طاها : ۱۳۸۹/۰۷/۲۵ در ساعت ۲۲:۳۶
  امام حسین علیه السلام

  زنهار زنهار بپرهیز از ظلم به کسی که در مقابل تو یاوری جز خدا ندارد

 2.  

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 1

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود