جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: مسجد الاقصی و قبه الصخره

 1. #1
  شروع کننده موضوع

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۸
  علاقه
  تاریخ
  نوشته
  444
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  7
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  2104

  مسجد الاقصی و قبه الصخره
  مسجد قبه الصخره، مسجدالاقصی نیست

  مسجد الاقصی و قبه الصخره مسجد الاقصی را باید یکی از مقدس ترین اماکن اسلامی برای مسلمانان جهان توصیف کرد. این مسجد اولین قبله مسلمانان جایی که در دوران پیامبر گرامی اسلام حضرت محمد مصطفی(ص) ایشان به سوی این مسجد به اذن خداوند نماز بپا می داشتند و همچنین سومین حرم شریف پس از مسجد الحرام و مسجد النبی در مکه و مدینه است . مسجد الاقصی به گواه تاریخ نویسان دومین مسجد ساخته شده بر روی زمین پس از بیت الله الحرام محسوب می شود. نقل است که " حضرت آدم (علیه السلام) آنرا ساخته وزیر بنای آنرا چهل سال پس از ساختن بیت الله الحرام بنا به دستور خداوند نهاده است.
  بنابراین صرف نظر از اعتقادات دینی ما مسلمانان ، قدمت ساخت این مسجد به بیش از یکهزار سال نیز سبب توجه جهانی به این مسجد خواهد بود.
  در قرآن مجید آمده است " سبحان الذی اسرى بعبده لیلاً من المسجد الحرام الى المسجد الاقصى الذی بارکنا حوله لنریه من آیاتنا إنه هو السمیع البصیر".
  توصیف مسجد الاقصی:
  مسجد الاقصی شامل منطقه ای است مستطیل شکل در جنوب شرقی شهر قدس که دور تا دور آنرا دیوار در برگرفته واین دیوارها هم در داخل دیوارهای بخش قدیمی شهر قدس قرار گرفته اند.
  مساحت مسجد حدود 144 دونم (هر دونم هزارمتر مربع) است وشامل مسجد الاقصی ، قبه الصخره به همراه آثار دیگری که تعداد آنها به 200 اثر می رسد .مسجد الاقصی بر فراز فلاتی کوچک به نام فلات موریا ساخته شده است که "صخره" مشرفه بالاترین نقطه آن است ودقیقا در مرکز محوطه مسجد قرار گرفته است.
  ابعاد مسجد از جنوب 281 متر ، از شمال 310 متر ، از شر 462 متر واز غرب 491 متر است .
  این مساحت یک ششم مساحت بخش قدیمی شهر قدس را تشکیل می دهد .
  این ابعاد از زمان ساخته شدن این مکان بعنوان مسجدی برای نمازگزاردن تغییر نکرده است وبر خلاف مسجد الحرام ومسجد نبوی در مکه مکرمه ومدینه منوره این محدوده در طول تاریخ خود شاهد توسعه مساحت نبوده است.
  مسجد الاقصی چهارده دروازه دارد که پنج یا چهار دروازه از آنها بعداز فتح این شهر توسط صلاح الدین بسته شدند این دروازه ها عبارتند از باب الرحمه از شرق ، باب المنفرد ، المزدوج والثلاثی در جنوب از دروازه های بسته شده بودند.
  اکنون ده دروازه همچنان باز می باشد که عبارتند از : باب المغاربه (النبی) ، باب السلسله (باب داوود) ، باب المتوضا (باب المطهره)، باب القطانین ، باب الحدید ، باب الناظر و باب الغوانمه (باب الخلیل) که همگی در قسمت غربی ونیز باب العتم (باب شرف الانبیاء) ، باب حطه ، باب الاسباط هم در بخش شمالی واقع اند.
  مسجد الاقصی دارای چهار گلدسته است.
  نام ها :
  مسجد الاقصی
  نامی است اسلامی که خداوند برای این مکان برگزیده ودر قرآن کریم به آن اشاره شده است .
  " سبحان الذی اسرى بعبده لیلاً من المسجد الحرام الى المسجد الاقصى الذی بارکنا حوله لنریه من آیاتنا إنه هو السمیع البصیر".
  اقصی به معنای دورترین است ومقصود از آن اینکه این مسجد نسبت به دو مسجد بزرگ دیگر مسلمانان در مکه ومدینه دورتر ست.
  مسجد الاقصی پیش از آنکه این نام در قرآن ذکر شود به بیت المقدس معروف بود.
  مسجد الاقصی به اشتباه حرم قدسی شریف خوانده می شود این در حالی است که توصیف حرم تنها برای مسجد الحرام ومسجد النبی می باشد.
  مهمترین آثار موجود مسجد الاقصی (حرم شریف)
  مقصود از حرم شریف، آن منطقه قرار گرفته بر روی تپه کوچک و یا سکوی مختلف الاضلاع واقع در ضلع جنوب شرقی بخش قدیمی شهر قدس می باشد. ابعاد اضلاع محدوده حرم شریف بدین شرح است.
  ضلع جنوبی ( 281 م )
  ضلع شمالی ( 310 م )
  ضلع شرقی ( 462 م )
  ضلع غربی ( 491 م )
  این منطقه از دو ناحیه جنوبی و شرقی به حصار شهر که تاریخچه آن به دوران اسلامی سلسله ایوبی ها، مملوکی ها و عثمانی باز می گردد، احاطه شده است. واما از دو ناحیه شمالی و غربی، مسجد به رواقهایی احاطه شده که در دوران ایوبی ها و مملوکیان ساخته شده بود.
  مسجدالاقصی از تعدادی ساختمان تشکیل شده است که به همراه مساجد ، گنبدها ، رواق ها ، منابر ، گلدسته ها وغیره به 200 اثر می رسند.
  قبه الصخره
  قبه الصخره (گنبد صخره) ساختمان هشت ضلعی است که گنبدی طلایی بر آن قرار گرفته است ، موقعیت آن به نسبت مسجد الاقصی به مانند قلب در بدن انسان است ودقیقا در سمت چپ مرکز آن قرار گرفته است ، این گنبد به مثابه گنبد تمامی این محوطه محسوب شده ویکی ازقدیمی ترین وعظیم ترین آثار اسلامی شاخص است.
  علت نامگذاری آن به این اسم وجود صخره ای در داخل آن است که از روی آن پیامبر اکرم (صلی الله علیه وآله وسلم) به آسمان عروج کردند ودر واقع بلند ترین بقعه مسجد الاقصی هم محسوب می شود.
  قبه الصخره اکنون مصلای زنان در مسجد الاقصی است ، این صخره آنگونه که گفته می شود دیگر بین زمین وهوا معلق نیست بلکه غار کوچکی در زیر آن قرار دارد.
  مسجد قبلی (با کسر قاف وتسکین)
  این مسجد در بخش جنوبی مسجد الاقصی به طرف قبله قرار گرفته است واز این رو به مسجد جامع قبلی شهرت یافته است ، این مسجد با گنبد طوسی رنگش اکنون مصلای اصلی مردان است .این مسجد در محلی که عمر بن الخطاب در زمان فتح قدس در سال 15 هجری در آن نماز گذارد ساخته شده است ، بنای این مسجد را عبد الملک بن مروان آغاز وپسرش ولید بن عبد الملک آنرا به پایان رساند.
  مصلای مروانی
  این مصلی زیر مسجد الاقصی در بخش جنوب شرقی واقع است .
  اقصای قدیم
  اقصای قدیم زیر مسجد قبلی قرار گرفته است ، آنرا امویان ساختند تا مدخلی اختصاصی برای آنها از کاخ های امویه به داخل مسجد الاقصی باشد ،
  مسجد براق :
  این مسجد در کنار دیوار براق (جایی که نقل است پیامبر زمان معراج اسب خود را به این دیوار بست که وجه تسمیه این دیواردر واقع به دلیل این است که نام اسب پیامبر(ص) براق نام داشت) قرار گرفته است.
  مجموعه سقاخانه ها وچاه های اطراف الاقصی هم جزو آثار آن می باشند.
  مدرسه اشرفیه به همراه تعداد زیادی از مدارس در اطراف مسجد الاقصی بنا نهاده شده اند.
  دروازه های دایر در مسجد الاقصی:
  ضلع غربی:
  باب المغاربه ــ دروازه مغربی ها ـ (به دروازه نبی نیز معروف است)، دروازه سلسله (به دروازه داوود هم موسوم )، باب المتوظأ ـ دروازه وضو دار ـ ( دروازه مطهر نیز گفته می شود )، دروازه القطاطین، دروازه آهن (به دروازه آرگون هم معروف است)، دروازه الناظر (به نامهای باب علاء الدین بصیری، باب میکائیل، باب الحبس و باب المجلس نیز شناخته می شود)، دروازه غوانمه ( دروازه الخلیل و باب الولید هم نامیده می شود).
  ضلع شمالی:
  دروازه العتم (معروف به دروازه شرف الانبیاء،‌ داوودیه و فیصل)، باب حطه و باب الاسباط .
  حرم شریف دارای چهار مأذنه (گلدسته) به شرح ذیل می باشد .
  ـ گلدسته باب المغاربه واقع در گوشه جنوب غربی حرم شریف0
  ـ گلدسته باب السلسله واقع در ضلع غربی حرم شریف و نزدیک به باب السلسله.
  ـ گلدسته باب الغوانمه واقع در گوشه و کنج غربی حرم شریف.
  ـ گلدسته باب الاسباط واقع در ضلع شمالی حرم شریف.
  حرم شریف مجهز به منابع آبی بوده و مسلمانان در طول تاریخ اسلامی این حرم شریف به حفر چاهها، ساخت منبع آبی، آبدار خانه و سقا خانه ای که همگی در محوطه حرم پراکنده اند، همت گماشتند .
  امور اداری ومالی حرم شریف امروزه توسط سازمان اوقاف اسلامی تابع وزارت اوقاف و امور اماکن متبرکه اسلامی مستقر در امًان اداره می شود. دفاتر و مؤ سسات اداره اوقاف اسلامی چون، موزه اسلامی، کتابخانه مسجد الاقصی، مدارس علوم دینی الاقصی و دار القرآن کریم و حدیث شریف نبوی و……، که در محوطه حرم احداث شده اند، به محدوده حرم شریف ملحق شدند.
  تاریخ ساخت مسجد الاقصی
  بر عکس آنچه که برخی هادر مورد مسجد الاقصی تصور می کنند مسجد الاقصی توسط عبد الملک بن مروان ساخته نشد بلکه او تنها قبه الصخره را ساخت. مسجد الاقصی بنایی قدیمی که اولین قبله گاه مسلمانان است این مسجد دومین مسجدی است که بر روی زمین ساخته شد ، ارجح آن است که حضرت آدم (علیه السلام) آنرا ساخته وزیر بنای آنرا چهل سال بعد از ساختن بیت الله الحرام بنا به دستور خداوند نهاده است. این بنا پیش از به وجود آمدن کنیسه ، کلیسا ، بارگاه ومعبد بوده است. بعد از آن مهاجرت حضرت ابراهیم علیه السلام از منطقه بین النهرین به سرزمین های مبارک در سال 1800 قبل از میلاد انجام گرفت وایشان اقدام به بالا بردن ستون های بیت الله الحرام کردند، بعد از آن هم اسحاق ویعقوب (ع) مسجد الاقصی را ترمیم کردند تا اینکه در سال 1000 قبل از میلاد این مسجد توسط حضرت سلیمان بازسازی شد. همراه با فتوحات اسلامی در سال 636 میلادی عمر بن الخطاب مصلی قبلی را بعنوان بخشی از مسجد الاقصی ساخت ، در دوره امویان قبه الصخره ساخته شده ومصلای قبلی نیز بازسازی گردید ، ساخت این بنا حدود 30 سال از سال 66 هجری تا 96 هجری (685 تا 715) به درازا کشید تا مسجد الاقصی به شکل فعلی آن در آید.
  چرا یهودیان مدعی مسجدالاقصی هستند؟
  بخش غربی وجنوبی صحن مسجد الاقصی اهمیت فراوانی برای یهودیان دارد. این دیوار به دیوار براق مشهور است وعلت نامگذاری آن به این اسم هم بسته شدن اسب رسول اکرم صلی الله علیه وآله وسلم (براق) به این دیوار در زمان معراج بود .
  این دیوار 156 عرض و56 پا طول دارد ، برخی از سنگ های این دیوار 16 پا می باشند ، مسلمانان مسجدی را در این قسمت بنا نهادند.
  در مقابل یهودیان ادعا می کنند که این دیوار بخش باقی مانده از دیوار " بارگاه سلیمان" است که هیردوس آنرا در سال 18 قبل از میلاد بنا نهاده بود.
  با اینکه حفاری های صهیونیستی تاکنون از یافتن دلیلی برای این ادعا عاجز مانده است اما آنها همچنان بر این ادعای خود پافشاری می کنند.
  در دوره عمر، شفقت مسلمانان نسبت به یهودیان باعث شد تا به آنان اجازه داده شود تا در کناراین دیوار به ندبه وزاری بپردازند ، تعداد یهودیان در آن زمان بسیار کم بود وعرض پیاده رویی که آنها در آن می ایستادند تنها 4 متر بود.
  این پیاده رو جزو موقوفات خانواده ابو مدین الجزائری بود ویهودیان در عصر محمد علی سالانه 300 لیره به متولی آن پرداخت می کردند در عین اینکه هیچ حق قانونی در این مکان نداشتند.
  دردوره قیمومیت انگلیس یهودیان به این مکان دست درازی کرده وادعای مالکیت آنرا کردند این امر منجر به قیام فلسطینیان علیه آنان شد ، قیام براق که در سال 1929 رخ داد باعث شهادت 116 نفر وزخمی شدن 232 نفر وزندانی شدن حدود یکهزار نفر دیگر از فلسطینیان گردید. ، مسئولین انگلیسی 26 نفر از زندانیان فلسطینی را به اعدام محکوم کردند ، کشتار بی رحمانه فلسطینیان مواضع جانبدارانه انگلیس از یهودیان وصهیونیستها باعث شد تا کمیته بین المللی حقیقت یابی تشکیل شود. این کمیته در پایان تحقیقات خود تاکید کرد مالکیت این مکان از آن مسلمانان است ، نظر این کمیته در ژانویه 1930 اعلام شد.
  با این حال صهیونیستها همچنان ادعا می کنند که مسجد الاقصی بر روی ویرانه های بارگاه سلیمان برپا شده وتلاش خود را برای انهدام آن ادامه می دهند.
  اشتباه نکنید!!
  مسجد قبه الصخره، مسجدالاقصی نیست
  ظاهراً موضوع اشتباه گرفتن مسجد الاقصی با مسجد القبه تا حدی به دلیل نزدیکی این دو بنا و قرار گرفتنشان همراه با برخی ابنیه ی دیگر در مجموعه ی حرم الشریف است.اما به نظر می رسد در ورای این تشابه ساده,مسئله مهم تری پنهان است,آنچنان که یکی از اساتید دانشگاه زاید امارات,چند سال پیش در نامه ای به یکی از نشریات چنین نوشت: بین مسجد الاقصی و مسجد القبه الصخره سردرگمی قابل توجهی وجود دارد.هرگاه در رسانه های محلی و بین المللی ذکری از مسجد الاقصی به میان می آید,در عوض عکسی از مسجد القبه نمایش داده می شود.دلیل اصلی این مسئله عدم اطلاع عموم مردم, هم راستا با توطئه های رژیم صهیونیستی است.در زمان اقامتم در ایالات متحده نیز بارها با این مسئله مواجه بودم.تا ان که اطلاع یافتم صهیونیست ها در امریکا چنین تصاویری را چاپ و متتشر کرده و گاه با قیمت بسیار اندک و حتی رایگان در اختیار اعراب و مسلمانان قرار می دهند.بدین ترتیب مسلمانان ان را به تمام نقاط –دیوار منازل و دفاتر کار-نصب می کنند. همین مسئله موید این است کهسران صهیونیستی می خواهد تصویر مسجد الاقصی را از اذهان مردم پاک کنند تا بتوانند آن را تخریب و معبد مورد ادعای خود را پنهانی بنا کنند و اگر کسی شکایت یا اعتراضی داشته باشد,به طور زنده تصویر مسجدالقبه را نشان خواهند داد و اظهار خواهند داشت که اتفاقی نیفتاده است."
  مسجد القبه (قبه الصخره)
  این مسجد در گرامیداشت معراج پیامبر بنا شد.بنای آن در سال 67هجری آغاز و در سال 71 هجری تکمیل شد. این مسجد متشکل از قاعده ای هشت وجهی است که دو راهروی هم مرکز هشت وجهی را در بر گرفته,آن ها نیز به نوبه ی خود جایگاه مرکزی دایره ای شکلی,حاوی صخره را احاطه کرده اند.گمان می رود,این همان صخره ای است که پیامبر اکرم(ص) در شب معراج پس از آن که با براق به مسجد الاقصی آمد,از فراز آن به آسمان رفت.در بالای قاعده ی هشت وجهی و بلافاصله در بالای دایره ای که صخره را احاطه کرده است,قبه ای دو لایه,با قطر 18 تا 20 متر و ارتفاع تقریبی 23 متر قرار دارد. گنبد طلایی این بنا به طرز جالب توجهی بر کل ساختمان احاطه دارد.بر دیوارهای درونی قاعده ی هشت وجهی و دیوارهای بیرونی,آیات قران کریم نقش بسته,که مجموعاً 210 متر از فضای آنها را در بر گرفته است.جای شگفتی نیست که مسجد القبه مناره ای ندارد,چرا که در واقع در دوره ی امویان مناره از اجزای مساجد نبوده و بیش تر از مظاهر دوره ی عباسیان است.
  قدس ، کهن ترین شهر جهان و مهد سه آئین آسمانی (1)
  تاریخچه : ‌از نظر تاریخی، قدس از کهن ترین شهرهای جهان به شمار می رود بطوریکه عمر آن از (45) قرن فراتر است، مهد سه آئین آسمانی (یهودی، مسیحی، اسلام)
  قدس در تاریخ به نام های متعددی شناخته شده است که از معروفترین آن می توان به ، یبوس، إیلیا، کابتولینا، بیت المقدس، القدس، القدس الشریف اشاره کرد.
  یبوس همان نامی است که قدس قریب به 4500 سال پیش بدان شناخته شد و منسوب به یبوسیهایی بوده که از تبار عربهای اولیه جزیره العرب هستند، یبوسیها ساکنان اصلی قدس به شمار می روند، آنان نخستین ساکنان قدس هستند که در حدود (2500 ق.م) به همراه قبایل عرب کنعانی به این منطقه آمدند و با تپه های مشرف بر شهر قدیمی قلعه ای را بر تپه جنوب شرقی یبوس ساختند که به دژ یبوس معروف گشت، ( این دژ از قدیمی ترین بناهای قدس به شمار می رود )، هدف از ساخت این دژ دفاع از شهر و محافظت از آن در برابر حملات و تهاجمات عبرانی ها و مصری ها ( فراعنه ) بوده است.
  یبوسی ها همچنین نسبت به تأمین آب دژ و شهر خود همت گماشتند، آنان قناتی را حفر کردند تا آب چشمه جیحون ( نبع العذرا ) واقع در دره قدرون (امروزه به چشمه سلوان معروف است) را به درون دژ و شهر انتقال دهند.
  قدس به نام“ اور شالم” نسبت به شالم (خداوند صلح کنعانی ها ) نیز معروف بود. این نام در کتب مصری معروف به لوح های تل العمارنه که تاریخ آن به قرنهای هیجدهم و نوزدهم قبل از میلاد باز می گردد، ذکر شده است.
  یبوس در دست یبوسی ها و کنعانی ها بود تا اینکه در سال (1409 ق.م) به تصرف داوود پیامبر (ع) در آمد و از آن هنگام به شهر داوود موسوم گشت، داوود نبی این شهر را به پایتختی برگزید. این شهر پس از حضرت داوود به فرزندش سلیمان (ع) رسید و در عهد ایشان به اوج شکوفایی معماری رسید، در همین مقطع دین یهود رواج یافت. در سال 586 ق.م قدس به حکمروایی فارسیان در آمد، این شهر پیشتر توسط بخت النصر اشغال و کاملاً ویران شده و ساکنان یهودی به بابل انتقال یافته بودند. شهر قدس در حکمرانی فارسها بود تا اینکه به سال 332 ق.م توسط اسکندر مقدونی به اشغال در آمد. قدس در عصر یونانی دوره بی ثباتی را سپری کرد به ویژه پس از مرگ اسکندر مقدونی که بحرانها و اختلافات میان بطلمیان (پیروان بطلمیوس که مصر را تصرف کرده و دولت بطلمیان را تأسیس کرد) و سلوکیان (منسوب به فرمانده سلوکس که با تصرف سوریه حکومت سلوکیان را بر پا نمود) بود، این دو سعی در تصرف و حکمرانی بر این شهر را داشتند.
  در سال 63 ق. م رومیان به فرمانده ی “ بومبی ” قدس را اشغال کردند، در سال 135 م هادریانوس امپراطور روم شهر قدس را کاملاً ویران ساخت و به جای آن مستعمره ای جدید بنام (ایلیا کابتولینا ) دایر نمود. قدس در دوران بیزانسی (330ـ 636 ) به ایلیاء نامیده می شد، در این برهه با گرویدن قسطنطین امپراطور به دین مسیحیت، آئین مسیحیت دین رسمی امپراطوری بیزانسی گشت. در این دوره همچنین هیلانا ملکه مادر کلیسای قیامت را در سال 335 م بنا نهاد.
  در سال 614 م فارسها مجددا قدس را اشغال کردند. قدس تا سال 627 م جزء قلمرو فارسها بود تا اینکه هرکول آن را باز پس گرفت و این شهر تا فتح اسلامی در حکمرانی بیزانسی ها بود.
  از آنجائیکه اسلام آئینی جهانی بوده و به عرب ها محدود نمی شد، لذا عرب ها و مسلمان ها موظف شدند آن را در همه کشورها منتشر سازند، و نتیجه آن فتوحات اسلامی بود که فلسطین از جمله نخستین کشورهایی که سپاهیان اسلامی به سوی آن رهسپار شدند. از زمان فتح اسلام تا سال 217 هجری قدس بنام ایلیاء و بیت المقدس نامیده می شد تا اینکه کم کم و برای اولین بار در تاریخ اسلامی یعنی ً از سال 216 هجری ، این شهر قدس نام گرفت‌.
  این نامگذاری بعدها جا افتاد بطوریکه در زمان خلافت عثمانی بنام “ قدس شریف ” موسوم گشت. به سال ( 492 هـ /1099 م ) صلیبی ها قدس را اشغال و بدون توجه به قداست و جایگاه دینی اش، ‌دست به فساد و ویرانی زدند و در این رهگذر مرتکب قتل عام های و حشیانه ای در صحن حرم شریف شدند. صلیبی ها به این اعمال ددمنشانه بسنده نکرده و علاوه بر تاراج و چپاول، مسجد الاقصی را به کلیسا و اسطبل برای اسب ها و احشام خود مبدل ساختند و پس از صلیبی ها به اسطبل سلیمان معروف شد. صلاح الدین ایوبی فلسطین را آزاد و قدس را از چنگال صلیبی ها رهانید و آن را به ‎ آغوش اسلام و مسلمانان بر گردانید. قدس پس از ایوبی ها همچنان در دست مسلمانان بود و سرانجام در سال 1917 م خلافت عثمانی بر قدس توسط انگلیسی ها سرنگون شد.
  1- نشریه نداء القدس

  © Copyright 2007 Qodsna.com All Rig

 2. صلوات ها 9


 3. #2

  عضویت
  جنسیت آبان ۱۳۸۸
  نوشته
  49
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  102  با سلام .
  " از سال 216 هجری این شهر بنام قدس نام گذاری شد ؟؟
  همانطور که میدانیم قدس فقط به مسجد قبته الصخره اطلاق میشود و تا زمان عثمانی ها به مسجد عمر معروف بود
  واز آن زمان پس از فتح اورشلیم توسط محمد فاتح (عثمانیها ) نام آن به قدس تبدیل شد.
  البته نباید فراموش نمود که مورخین ای مانند طبری(part 3 pag 2128) و ابن خلدون (vol 3,p336 1.7) تشریح
  میکنند که اسماعیلیان کوفه در سال 278هجری قبله حود را از مکه به اورشلیم تعقیر دادند و حتی مراسم حج را در
  آنجا برکذار گردند.
  ولی اینکه در سال 216هجری که در مقاله نام برده اید یک علامت سئوال است ؟
  نباید فراموش نمود ابر مرد تاریخ ایران شاه اسماعیل صفوی در همان زمان شیعه را در ایران مطرح نمود چرا که حق تاریخی ایرانیان بدست عثمانی ها افتاده بود ( البته از نظر مکان) نه زمان
  با تشکر: م-مهدی

 4. صلوات ها 4


 5. #3
  شروع کننده موضوع

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۸
  علاقه
  تاریخ
  نوشته
  444
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  7
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  2104  با سلام به محمد رضا مهدی همانطور که در پایین مقاله ادرس داده ام این مقاله از نشریه نداء القدس اقتباس شده است اما انچه شما فرموده اید مبنی بر اینکه به شهر بیت المقدس از دوره عثمانی قدس اطلاق می شده جای تعجب است اگر به کتب جغرافیا و اقلیم نگاری سری بزنید می بینید بسیار پیش از این به این شهر قدس اطلاق می شده است که بنده برای اطلاع دوستان بعضی از این منلبع را متذکر می شوم
  و لا خطر فيه للمذكّرين و السامرة فيه من فلسطين الى طبريّة و لا تجد فيه مجوسيّا و لا صابئا مذاهبهم مستقيمة أهل جماعة و سنّة و أهل طبريّة و نصف نابلس و قدس و أكثر عمّان شيعة و لا ماء فيه لمعتزلىّ انّما هم في خفية و ببيت المقدس خلق من الكرّاميّة لهم خوانق و مجالس [13] و لا ترى به مالكيّا و لا داوديّا و للاوزاعيّة مجلس بجامع دمشق‏ ( احسن التقاسیم ، 179)
  و من اريحاء نيل غاية، و من صغر و بيسان النيل و التمور، و من عمّان الحبوب و الخرفان و العسل، و من طبريّة شقاق المطارح و الكاغد و بزّ و من قدس ثياب المنيّرة و البلعيسيّة و الحبال ( احسن التقاسیم ،180)
  و تأخذ من بيسان الى تعاسير يريدن ثم الى نابلس مثلها ثم الى بيت المقدس مرحلة، و تأخذ من جبّ يوسف الى قرية العيون مرحلتين ثم الى القرعون مرحلة ثم الى عين الحجر مرحلة ثم الى بعلبكّ مرحلة و هذا يسمّى طريق المدارج، و تأخذ من الجشّ الى صور مرحلة و من صور الى صيدا مرحلة و من صور الى قدس أو الى مجدل سلم يريدين و من مجدل سلم الى بانياس يريدين ، و تأخذ من طبريّة الى عكّا مرحلتين و من جبل لبنان الى نابلس أو الى قدس أو الى صيدا أو الى صور نحو مرحلة مرحلة( احسن التقاسیم، 191)

  نام مؤلف: أبو عبد الله محمد بن أحمد مقدسى‏
  موضوع: جغرافيا
  زبان: عربى‏
  قرن: چهارم‏
  مشخصات نشر: أحسن التقاسيم فى معرفة الأقاليم،القاهرة، أبو عبد الله محمد بن أحمد مقدسى، مكتبة مدبولى، الطبعة الثالثة،1411/1991.
  و كور الأردنّ: طبريّة، و السامرة، و بيسان، و فحل، و كورة جرش، و عكّا، و كورة قدس، و كورة صور. و خراج الأردنّ ثلاثمائة ألف و خمسون ألف دينار، من الطبريّة إلى اللّجّون عشرون ميلا، ثم إلى القلنسوة عشرون ميلا، ثم إلى الرملة مدينة فلسطين أربعة و عشرون ميلا و هي على الجادّة فحاجّ الشام و الثغور ينزلونها . ( البلدان، 165)

  دفنت بظاهر القدس على رأس جبل، و قبرها يزار.( المنتظم ،7/328)
  و در پایان برای علم کامل به اینکه قدس قبل از عثمانی به این نامیده می شده از احسن التاسیم مقدسی که در سال 385 وفات نموده برای شما حتی مرزهای قدس و حدود ان را بیان می نماید
  و حدّ القدس ما حول إيليا الى أربعين ميلا يدخل في ذلك القصبة و مدنها و اثنا عشر ميلا في البحر و صغر و مآب و خمسة أميال من البادية و من قبل القبلة الى ما وراء الكسيفة و ما يحاذيها و من قبل الشمال تخوم نابلس و هذه الأرض مباركة كما قال الله تعالى مشجرة الجبال زريعة السهول من غير سقى و لا انهار كما قال الرجلان لموسى ابن عمران وجدنا بلدا يفيض لبنا و عسلا ( احسن التقاسیم 173)


 6. صلوات ها 4


 7. #4

  عضویت
  جنسیت آبان ۱۳۸۸
  نوشته
  49
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  102  با سلام.
  دوست عزیز مطلبی را که من بیان داشتم چنین است.

  همانطور که میدانیم قدس فقط به مسجد قبته الصخره اطلاق میشود و تا زمان عثمانی ها به مسجد عمر معروف بود واز آن زمان پس از فتح اورشلیم توسط محمد فاتح (عثمانیها ) نام آن به قدس تبدیل شد.

  اما در رابطه باشهر بیت المقدس (سرزمین مقدس)ما این مطلب را در قرآن محمدی از زمان حضرت موسی داریم
  و آنهم زمانی است موسی قوم بنی اسرائیل را از مصر بطرف اورشلیم هدایت نمود و پیش از اینکه به آن شهر وارد شود فوت می نماید
  سوره مائده آیه 21
  ای قوم من اندر آئید سرزمین مقدسی را که خدا برای شما نوشت و بر نگردید بر پشتهای خود تا باز گردید زیانکاران

  بنابر این منظور من مسجد عمر بود که به قدس تبدیل شد. و حتی جزیره سیروس (کوروش) را به قبرس عوض نمودند واین ضرب المثل تاریخی در ایران ( ادم خر او از قبرس میآورد) به توده منتقل شد.

  و در کتیبه ای که بر سردر امام رضا نوشته شده چنین می خوانی!!!

  اغنیا مکه روند و فقرا نزد تو آیند که تو شاها حج فقرائی
  یک طواف مرقد موسی رضا هفت هزار و هفصدو هفتاد حج اکبر است .
  البته در زمان شاه عباس هم تفکر بصورت علمی تر با ساختن 33پل روی زاینده رود ویا مسجد شاه به گونه ای فلسفی و علمی برای آیندگان به ارمغان گذاشتند.
  ایرانی تفکر باستانی خود را پاس دار تا از گزند حسودان تاریخ در امان باشی.
  با تشکر :
  م-مهدی

 8. صلوات


 9. #5

  عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۸۹
  علاقه
  دانستن
  نوشته
  127
  حضور
  1 روز 3 ساعت 45 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  689  خيلي ممنون از اطلاع رساني اتان. من هم با اين سنم تا حالا فكر مي كردم بقه الصخره كه گنبد طلايي دارد مسجد الاقصي است. اين را كه خواندم فهميدم.
  و چه جاي تاسف كه باز هم رد پاي فتنه يهوديان در اين تبليغات هست. اي كاش ايران حد اقل در داخل يك مقدار اطلاع رساني مي كرد. و اين مسايل را باز مي كرد.

 10. صلوات ها 2


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود