ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی “ ورود به حساب” کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

کاربران گرامی با توجه به طراحی و راه اندازی قالب واکنش گرا و نهایی شدن این پرسه گسترده ، ممکن است اختلالاتی در دسترسی به انجمن ایجاد شود ، لطفا تا رونمایی از قالب جدید ما را همراهی نمایید...
از صبر و شکیبایی شما متشکریم ...
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 3 , از مجموع 3
 1. #1
  محمد آواتار ها
  عضو خودماني
  عضویت
  مهر 1388
  علاقه ها
  اهل بیت علیهم السلام
  نوشته
  1,900
  2,557
  13,061
  حضور
  2 ساعت 39 دقیقه
  دریافت
  3
  آپلود
  0

  تفاوت دین و شریعت چیست؟

  تفاوت دین وشریعت چیست؟
  از غم هجر مکن ناله و فریاد که دوش
  زده ام فالی و فریاد رسی می آید . . .
 2. صلوات ها 2 : مدیر سایت, ستايش
 3. # ADS
  Circuit advertisement
  عضویت
  Always
  محل سکونت
  Advertising world
  نوشته
  Many
  تبلیغات ...تبلیغات ... تبلیغات ...
   

 4. #2
  گمنام آواتار ها
  پاسخ یار انجمن کلام و عقاید
  عضویت
  شهریور 1388
  نوشته
  2,648
  41
  11,178
  حضور
  1 روز 5 ساعت 15 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  در اصطلاح قرآن کلمه شریعت به معناى طریق است، و اما کلمه دین معناى طریقه خاصی است، یعنی طریقهایی که انتخاب و اتخاذ شده باشد، لیکن ظاهرا در عرف و اصطلاح قرآن کریم کلمه شریعت در معنائی استعمال میشود که خصوصیتر ازمعناى دین است، هم چنانکه آیات زیر بر آن دلالت دارد: « ان الدین عند الله اسلام، آل عمران ، 19» ترجمه: در حقیقت، دین در نزد خدا همان اسلام است‏ و « و من یبتغ غیر اسلام دینا فلن یقبل منه، و هو فی الاخره من الخاسرین آل عمران ، 85 » ترجمه: و هر كه دینى غیر از اسلام برگزیند، هرگز از او پذیرفته نشود و او در آخرت از زیانكاران است.

  از این دو آیه به خوبی بر میآید هر طریقه و مسلکی درپرستش خداى تعالی دین هست ولی دین مقبول درگاه خدا تنها اسلام است، پس دین از نظر قرآن معنائی عمومی و وسیع دارد، حال اگر آن دو آیه را ضمیمه کنیم به آیه زیر که می فرماید: « لکل جعلنا منکم شرعه و منهاجا مائده، 48» ترجمه: براى هر یک از شما پیامبران شرعه و منهاجی قرار دادیم) و به آیه « ثم جعلناک علی شریعه من امر فاتبعها، جاثیه ،18» ترجمه: سپس تو را بر شریعتى كه از امر [خدا] است قرار دادیم، پس از آن پیروى كن و از هوس‏هاى كسانى كه نمى‏دانند پیروى مكن.این معنا بدست می آید که شریعت عبارت است ازطریقهایى خاص، یعنی طریقهایى که براى امتی از امتها و یا پیامبرى از پیامبران مبعوث به شریعت تعیین و آماده شده باشد، مانند شریعت نوح، و شریعت ابراهیم، و شریعت موسی، و شریعت عیسی، و شریعت محمدصلی‌الله‌علیه‌وآله‌ وسلم واما دین عبارت است از سنت و طریقه الهیه حال خاص به هر پیامبرى و یا هر قومی که میخواهد باشد، پس کلمه دین معنائی عمومیتر از کلمه شریعت دارد، و به همین جهت است که شریعت نسخ میپذیرد، ولی دین به معناى عمومی اش قابل نسخ نیست.

  البته فرق دیگرى نیزمیان شریعت و دین هست و آن این است که کلمه دین را میتوان هم به یک نفر نسبت داد و هم به جماعت ،حال هر فردى و هر جماعتی که میخواهد باشد ولی کلمه شریعت را نمیشود به یک نفر نسبت داد، و مثلا گفت فلانی فلان شریعت را دارد، مگر آنکه یک نفر آورنده آن شریعت و یا قائم به امر آن باشد، پس میشود گفت دین مسلمانان و دین یهودیان و دین عیسویان و نیز میشود گفت شریعت مسلمانان و یهودیان . هم چنانکه میتوان گفت دین و شریعت خدا و دین و شریعت محمد و دین زید و عمرو و... ولی نمیتوان گفت شریعت زید و عمرو، و شاید علت آن این باشد که در معناى کلمه شریعت بوئی از یک معناى حدثی هست و آن عبارت است از تمهید طریق و نصب آن.

  پس میتوان گفت شریعت عبارت است از طریقهایی که خدا مهیا و آماده کرده و یا طریقهایی که براى فلان پیغمبر و یا فلان امت معین شده، ولی نمی توان گفت طریقهایی که براىسابق هست، به اضافه چیزهائی که در آن شرایع نبوده و یا کنایه است از اینکه تمامی شرایع قبل ازاسلام و شریعت اسلام حسب لب و واقع داراى حقیقتی واحداند، هر چند که در امتهاى مختلف به خاطراستعدادهاى مختلف آنان اشکال و دستورات مختلفی دارند. هم چنانکه آیه شریفه: « ان اقیموا الدین و لا تتفرقوا فیه »ترجمه: توصیه نمودیم كه دین را برپا دارید و در آن تفرقه نكنید( شوری ، 13). نیز بر این معنا اشعار و بلکه دلالت دارد. بنابراین اگر شریعتهاى خاصه را به دین نسبت میدهیم و میگوئیم همه این شریعتها دین خدا است، با اینکه دین یکی است ولی شریعتها یکدیگر رانسخ میکنند، نظیر نسبت دادن احکام جزئی در اسلام، به اصل دین است، با اینکه این احکام بعضی ناسخ و بعضی منسوخند با این حال می گوئیم فلان حکم از احکام دین اسلام بوده و نسخ شده و یا فلان حکم ازاحکام دین اسلام است. بنابراین باید گفت: خداى سبحان بندگان خود را جز به یک دین متعبد نکرده، و آن یک دین عبارت است از تسلیم او شدن چیزى که هست براى رسیدن بندگان به این هدف راههاى مختلفی قرار داده، و سنتهاى متنوعی باب کرده، چون هر امتی مقدار معینی استعداد داشته و آن سنتها و شریعتها عبارت است از شریعت نوح، ابراهیم، موسی، عیسی و محمد صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم .

  هم چنانکه میبینیم چه بسا شده که در شریعت واحده اى بعضی از احکام به وسیله بعضی دیگر نسخ شده، براى اینکه مصلحت حکم منسوخ مدتش سر آمده، و زمان براى مصلحت حکم ناسخ فرا رسیده، مانند نسخ شدن حکم حبس ابد در زناى زنان که نسخ شد، و حکم تازیانه و سنگسار به جاى آن آمد، و مانند مثالهائی دیگر، دلیل بر این معنا آیه شریفه: « و لو شاء الله لجعلکم امه واحده و لکن لیبلوکم فیما آتاکم...مائده ، 48 »( ترجمه: و اگر خدا مى‏خواست شما را امت واحدى قرار داده بود، ولى [چنین نكرد] تا شما را در آنچه به شما داده امتحان كند) می باشد.
 5. #3
  صدیق آواتار ها
  مدیر علمی انجمن کلام و عقاید
  عضویت
  مهر 1388
  علاقه ها
  فلسفه اسلامی، فلسفه دین، کلام
  نوشته
  3,473
  10,281
  12,582
  حضور
  30 روز 17 ساعت 27 دقیقه
  دریافت
  8
  آپلود
  0

  تفاوت دین و شریعت

  بنام خدا

  سلام

  پاسخ به سؤال شما را با رجوع به کتاب ارزشمند تفسیرالمیزان علامۀ طباطبائی ج 5، ص 532 ـ 535 ارائه می کنیم:

  دین و شریعت هر دو در لغت به معنای راهیست که انتخاب شده است ولی از ظاهر قرآن به دست می‏آید که شریعت، اخص و کوتاه‌تر از معنای دین است.

  گویا شریعت راهی است که برای هر یک از ملتها و یا پیامبرانی که بدان مبعوث شده‏اند آماده شده چون شریعت نوح، شریعت ابراهیم، شریعت موسی، شریعت عیسی و شریعت محمد (ص). اشاره به تعبیر قرآن که می فرماید: "لکل جعلنا منکم شرعهً و منهاجا؛ (1) برای هر یک از شما شرع و راهی قرار دادیم" دارد.

  ولی دین، یک قانون و راه الهیِ عمومی برای تمام ملتهاست واز این روی شریعت، بجز شریعت خاتم پیامبران، حضرت محمد (ص) نسخ می‏پذیرد ولی دین به معنای وسیع خود نسخ نمی‏پذیرد یعنی این گونه نیست که حکم آن پس از مدتی برداشته شود. دین از اول بوده و بعدا هم خواهد بود. پس خداوند بندگان خود را جز به یک دین که همان اسلام و تسلیم در برابر اوست مکلف نساخته، ان الدین عند الله الاسلام؛ (2) همانا دین نزد خداوند اسلام است. و هر که جز اسلام دینی بجوید از او پذیرفته نخواهدشد و در آخرت از زیانکاران است. (3)

  ولی آنان را برای رسیدن به آن هدف عالی و متعالی یعنی دین اسلام، به راههای گوناگون انداخته و طبق استعدادهای متنوعشان سنتهای مختلفی برایشان درست کرده که همان شریعت‏های نوح و ابراهیم و عیسی و موسی و... است. (4)


  پاورقی_________________  1. سوره مائده، آیه 48.

  2. سوره آل‏عمران، آیه19.

  3. سوره آل‏عمران، آیه 15.

  4. بنقل از پایگاه پاسخگوئی به شبهات دینی (پاسخگو) با تغییر.
  ویرایش توسط صدیق : 1388/08/03 در ساعت 19:15 دلیل: تغییر فونت

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •