صفحه 1 از 9 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: حقیقت مرگ چیست؟(مرگ انسان به دست كيست خدا يا عزرائيل)

 1. #1

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۸
  علاقه
  اهل بیت علیهم السلام
  نوشته
  1,890
  حضور
  3 ساعت 47 دقیقه
  دریافت
  5
  آپلود
  0
  گالری
  39
  صلوات
  13013

  حقیقت مرگ چیست؟(مرگ انسان به دست كيست خدا يا عزرائيل)
  از چیزهایی كه غالب مردم را نگران کرده و از آن ترس و وحشت و دلهره دارند، مرگ است.
  همه ما مؤمنیم و می دانیم که با مرگ زندگی پایان نمی پذیرد، و زندگی اصلی تازه شروع می شود، و اگر در این دنیا اعمال نیک از ما صادر شده باشد، قابل مقایسه با این دنیا در نعمت و شادمانی نیست؛ با این وجود نگران مرگ هستیم.
  این نگرانی چند عامل دارد:
  1. نداشتن آگاهی از حقیقت مرگ: نقل شده امام هادی علیه السلام نزد یكی از یارانش ـ كه مریض بود ـ رفتند و او را دیدند كه از ترس مرگ به شدت گریه می كند. حضرت فرمودند: "چون مرگ را نمی شناسی از آن می ترسی."
  مراد از نشناختن مرگ، انکار آن نیست که آن شخص مرسض مؤمن بوده است، بلکه مراد این است که از جایی که برای ما آشنا است به جایی می رویم که نمی شناسیم. طبیعی است که این امر نگرانی بیاورد.
  برای رفع آن باید معلوماتمان را در باره مرگ و منازل آخرت و آن چه در آنجا واقع می شود، زیاد کنیم. اگر بدانیم مؤمنان نیکوکار در آن عالم با چه کسانی ملاقات خواهند کرد، و چه نعمتهایی خواهند داشت، و در آنجا غریب و تنها نیستند، بلکه در با نیکان و ملائکه بسر می برند، اگر مؤمن و نیکوکار باشیم دیگر نگران نخواهیم بود.
  2. دل بستگی به دنیا: كسانی كه در زندگی دنیا غوطه ورند و به آن دل بسته اند، جداشدن از دنیا برایشان سخت و دشوار است.
  آموزه های دینی تأكید فراوان دارند كه به دنیا و امكانات آن هرگز دل نبندیم و سعی كنیم زندگیمان در حد کفاف باشد و مابقی را در راه خدا مصرف کنیم. این به خاطر آن است که دل به دنیا نبندیم. در این صورت مرگ برای ما نگران کننده نخواهد بود، چرا که به جایی بهتر می رویم. روایت كرده اند شخصی از رسول خدا صلی الله و علیه و آله پرسید: چرا من از مرگ خیلی می ترسم؟ حضرت فرمودند: آیا مال و ثروت داری؟ عرض كرد: آری. حضرت فرمودند: آیا در راه خدا ثروت خود را مصرف می كنی؟ عرض كرد: خیر. حضرت فرمودند: ترس تو به سبب از دست دادن اموالت است؛ چون می دانی با مرگ آن ها از تو گرفته می شود.("میزان الحكمة"، ج9، ص260)
  شخصى از ابوذرغفاری پرسید چرا از مرگ كراهت داریم ؟ فرمود : چون شما دنیایتان را آباد و آخرتتان را خراب نموده اید، و واضح است كه كراهت دارید از جاى آباد به جاى خراب منتقل شوید.("میزان الحكمة"، ج 9 ، ص 254)
  3. كمی توشۀ آخرت: انسانی كه می داند سفری ابدی در پیش دارد و برای آن توشه ای ذخیره نكرده است از فرارسیدن مرگ هراسان است، و آرزو می كند مرگش دیرتر فرارسد تا بتواند توشه ای برای سرای آخرت فراهم كند.
  به نظر نگارنده این عمومی ترین علت مرگ است که حتی مؤمنان هم از آن فارغ نیستند. شاید مقداری از این نگرانی خوب هم باشد. راه حل تقلیل این نگرانی دو امر است؛ یکی این که ما تا آنجا که می دانیم و می توانیم در عمل نیک کوتاهی نکنیم. منظور کاری بیش از حد طاقت نیست، بلکه منظور این است که تنبلی نکنیم. دوم آن که بدانیم اگر ما اهل کوتاهی نباشیم، خداوند خود کمبودها را جبران می کند.
  4. گناه: كسانی كه دستورات خدای متعال را به درستی به جا نیاورده اند و می دانند كه در سرای آخرت بازخواست خواهند شد و به كیفر كردارشان خواهند رسید، از مرگ هراس و وحشت دارند.
  قرآن كریم در باره این افراد می فرماید: "وَلایتَمَنَّوْنَهُ أَبَداً بِما قَدَّمَتْ أَیدِیهِمْ وَاللهُ عَلِیمٌ بِالظَّالِمِینَ" یعنی هرگز مرگ را به سبب آنچه از پیش به دست خویش كرده اند، آرزو نخواهند كرد و خدا به حال ستمگران داناست.
  راه رفع این علت ترک گناه از زندگی است.
  منبع: تبیان
  ویرایش توسط سادات : ۱۳۹۰/۱۱/۱۸ در ساعت ۰۸:۲۵
  از غم هجر مکن ناله و فریاد که دوش
  زده ام فالی و فریاد رسی می آید . . .

 2. صلوات ها 3


 3. #2

  عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۸
  نوشته
  186
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  668  نقل قول نوشته اصلی توسط محمد نمایش پست ها

  شخصى از ابوذرغفاری پرسید چرا از مرگ كراهت داریم ؟ فرمود : چون شما دنیایتان را آباد و آخرتتان را خراب نموده اید، و واضح است كه كراهت دارید از جاى آباد به جاى خراب منتقل شوید.("میزان الحكمة"، ج 9 ، ص 254)

  همین یک جمله اگر گوش شنوا و دل بیداری باشد ، کافی است برای به خود آمدن !

 4. صلوات ها 2


 5. #3

  عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۹۰
  نوشته
  1,538
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  44
  آپلود
  0
  گالری
  8
  صلوات
  15377

  مرگ
  سلام به تمام دوستان اسک دینی
  از قدیم گفتن مرگ حق و همه ما هم منبر های زیادی دربارش شنیدیمو احتمالا خودمون هم منبرشو رفتیم.
  هیچ کس نیست که از مرگ مرخصی گرفته باشه اما با این همه چقدر این مساله برای ما مهم بوده که روش حساب کنیم و در برنامه زندگیمون جایی براش قرار بدیم؟
  تا به حال به این فکر کردید که:

  * آیا آماده مرگ هستیدیا نه؟؟؟

  * تا به حال طوری به اطرافتون نگاه کردید که انگار چند لحظه بیشتر وقت ندارید؟

  * اگر ما مرگ رو در لحظه لحظه عمر مد نظر داشته باشیم اخلاقی که با دیگران(پدر،مادر،استاد و برادر و خواهر و همسر و...) داریم چگونه است؟

  * عبادت هامون فرقی میکنه؟ رابطه ما با خدا چطوری میشه؟

  ویرایش توسط عرفان : ۱۳۸۹/۱۲/۲۳ در ساعت ۱۷:۰۵

 6. صلوات ها 17


 7. #4

  عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۹
  علاقه
  گفتگو در مباحث معرفتی
  نوشته
  6,663
  حضور
  32 روز 3 ساعت 45 دقیقه
  دریافت
  12
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  23552  نقل قول نوشته اصلی توسط عرفان نمایش پست ها
  آیا آماده مرگ هستیدیا نه؟؟؟
  سلام
  کسب علم ومعرفت بخصوص در وادی دین اعظم مصادیق کسب آمادگی برای مرگ است .
  موفق در پناه حق

  هردو عالم یک فروغ روی اوست
 8. صلوات ها 14


 9. #5

  عضویت
  جنسیت مرداد ۱۳۸۹
  علاقه
  مطالعه بازی و دین و بحث
  نوشته
  6,353
  حضور
  99 روز 18 ساعت 47 دقیقه
  دریافت
  95
  آپلود
  0
  گالری
  33
  صلوات
  27254  سلام

  نقل قول نوشته اصلی توسط عرفان نمایش پست ها
  * اگر ما مرگ رو در لحظه لحظه عمر مد نظر داشته باشیم اخلاقی که با دیگران(پدر،مادر،استاد و برادر و خواهر و همسر و...) داریم چگونه است؟

  بله فرق می کنه ولی چه فایده که بعد از مدتی فراموش می کنیم؟(خودمو می گویم)

  نقل قول نوشته اصلی توسط عرفان نمایش پست ها
  * آیا آماده مرگ هستیدیا نه؟؟؟


  بله فکر کردم

  اما اگر منظورتان از طرح این سوال آمادگی است نظر شخصی ام این است که مگه می شود وقتی آدم به سوی خدا بر می گرده مرگ شیرین نباشه؟

  ولی احساس آماده بودن ونبودن بسته به شرایط روحی آدم فرق می کنه (حداقل در مورد خودم که اینجوریه)

  نقل قول نوشته اصلی توسط عرفان نمایش پست ها
  * تا به حال طوری به اطرافتون نگاه کردید که انگار چند لحظه بیشتر وقت ندارید؟


  بله ولی بعد از مدتی از بین می رود چون حس امید به خدایی که آمرزنده است به ادم انرژی می دهد تا برای آینده برنامه ریزی کند
  اسلام درخشانترین راه است
  غررالحکم امدی ترجمه ادیب فقید محمد علی انصاریحدیث505

  موسسه انتشاراتی امام عصر(عج)
  عقل آدمی را به گفتار نیک و نهاد پاکیزه و کردار نیکو دلیل آورند
  (همان ح-10811) 10. صلوات ها 12


 11. #6

  عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۹۰
  نوشته
  1,538
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  44
  آپلود
  0
  گالری
  8
  صلوات
  15377  یادمرگ داراى آثار بسیارى مى باشد که در منابع اسلامى به آنها اشاره شده است. ما در این نوشتار به برخى از آنها خواهیم پرداخت:


  1. غفلت زدایى و آگاهى بخشى

  از جمله آثار یادمرگ، رهایى از غفلت و هشیارى نسبت به حقایق مهم پیرامونمان مى باشد. در واقع، ما انسانها از یادمرگ مى ترسیم و فریب دنیا را مى خوریم و به بازیچه سرگرم مى شویم؛ در حالى که براى آخرت آفریده شده ایم؛ ولى این دنیا را که در آن هستیم دوست داریم. هیچ گاه نباید فراموش کنیم که زندگى ما نَفَسهایى است که شمرده مى شود و چون نَفَسى بگذرد، قسمتى از آن کاسته شده و قدمى به مرگ نزدیک تر شده ایم. و باید گفت: «جثّه هاى خاموش، تو را موعظه مى کند و مرده ساکت به تو مى گوید، استخوانهاى پوسیده و تنهاى خفته سخن مى گوید و قبر تو را که هنوز زنده مانده اى میان قبرها نشان مى دهد.»
  امام صادق علیه السلام در مورد تأثیر عمیق یادمرگ بر بیدارى روح و جان آدمى مى فرماید: «ذِکْرُ الْمَوتِ یُمِیتُ الشَّهَواتِ فِى النَّفْسِ وَیَقْطَعُ مَنابِتَ الْغَفْلَةِ وَیُقَوِّى النَّفْسَ بِمَواعِدِ اللّهِ وَیُرِقُّ الطَّبْعَ وَیَکْسِرُ اَعْلامَ الْهَوَى وَیُطْفِى ءُ نارَ الْحِرْصِ وَیُحَقِّرُ الدُّنْیا؛ یادمرگ خواهشهاى باطل را از دل زایل مى کند و ریشه هاى غفلت را مى کند و دل را به وعده هاى الهى قوى و مطمئن مى گرداند و طبع را رقیق و نازک مى سازد و عَلَمهاى هوا و هوس را مى شکند و آتش حرص را فرو مى نشاند و دنیا را حقیر و بى مقدار مى سازد.»
  به همین دلیل است که هر امر مربوط به مرگ، مى تواند عامل بیدارى و دورى فرد از غفلت محسوب گردد؛ همچنان که امام صادق علیه السلام مى فرماید: «مَنْ کانَ مَعَهُ کَفَنُهُ فِى بَیْتِهِ لَمْ یُکْتَبْ مِنَ الْغافِلِینَ؛ کسى که کفنش با او در خانه اش باشد، از غافلان به شمار نمى آید.» 12. صلوات ها 11


 13. #7

  عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۹۰
  نوشته
  1,538
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  44
  آپلود
  0
  گالری
  8
  صلوات
  15377  دنباله پست قم
  و یا اینکه مى فرماید: «اِذا اَنْتَ حَمَلْتَ جَنازَةً فَکُنْ کَاَنَّکَ اَنْتَ الْمَحمُولُ؛ هنگامى که جنازه کسى را برداشتى، فکر کن که گویا تو خود آن کسى هستى که [در تابوت است و] آن را برداشته اند.»
  قلب و دل انسان بر اثر اشتغال به امور دنیوى زنگار غفلت و بى خبرى به خود مى گیرد و یادمرگ مى تواند زداینده این آلودگیها و روشنى بخش قلب و وجود آدمى باشد؛ همچنان که پیامبر اکرم صلى الله علیه و آله در ضمن سؤالى به این موضوع اشاره فرمودند: «اِنَّ الْقُلُوبَ تَصدَأُ کَما یَصدَأُ الْحَدِیدُ. قِیلَ یا رَسُولَ اللّهِ وَما جَلاَؤُها قالَ قِراءَةُ الْقُرْآنِ وَذِکْرُ الْمَوْتِ؛ همچنان که آهن زنگ مى زند، این دلها نیز زنگار مى بندد. عرض شد: اى رسول خدا! صیقل دادن آنها به چیست؟ فرمود: تلاوت قرآن و به یادمرگ بودن.»
  گوید اندر نزع از جان آه مرگاین زمان کردت ز خود آگاه مرگ
  این گلوى مرگ از نعره گرفتطبل او بشکافت از ضرب اى شگفت

 14. صلوات ها 10


 15. #8

  عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۹۰
  نوشته
  1,538
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  44
  آپلود
  0
  گالری
  8
  صلوات
  15377  2. زهد و بى رغبتى به دنی

  غفلت از مرگ، دنیا را در نظر انسان زیبا و با ارزش جلوه مى دهد و او را سخت شیفته و واله خویش مى گرداند، به طورى که عقل او را از درک هر حقیقت و واقعیتى همچون مرگ محروم مى سازد؛ امّا انسان غافل، در راه رسیدن به خواسته هاى نفسانى از هیچ سعى و تلاشى فروگذارى نمى کند و از پاى نمى نشیند. یادمرگ از جمله آثار یادمرگ، رهایى از غفلت و هشیارى نسبت به حقایق مهم پیرامونمان مى باشد
  این میل و رغبت به دنیا را از دل انسان بیمار مى شوید و مى زداید. پیامبر اکرم صلى الله علیه و آله فرمود: «اَکثِرُوا مِنْ ذِکْرِ الْمَوتِ فَاِنَّهُ یَزْهَدُ فِى الدُّنْیا؛ مرگ را بسیار یاد کنید؛ زیرا یادمرگ از میل و رغبت به دنیا مى کاهد.»
  ابى عبیده از امام باقر علیه السلام تقاضاى موعظه اى کرد، ایشان به عملى توصیه نمودند که اثر آن زهد در دنیاست: «قُلْتُ لاَِبِى جَعْفَرٍ علیه السلام حَدِّثْنِى بِما اَنتَفِعُ بِهِ فَقالَ یا اَبا عُبَیدَةَ اَکْثِر ذِکْرَ الْمَوتِ فَاِنَّهُ لَمْ یُکْثِر الاِْنسانُ ذِکْرَ الْمَوتِ اِلاَّ زَهِدَ فِى الدُّنْیا؛ به امام باقر علیه السلام عرض کردم: چیزى بفرماى که از آن سود برم. فرمود: اى ابا عبیده! زیادمرگ را یاد کن! چه هر انسانى آن را بسیار یاد کند، نسبت به دنیا بى رغبت مى شود.»
  رسول خدا صلى الله علیه و آله در تفسیر زهد مى فرماید: «الزُهدُ فِى الدُّنیا قَصرُ الاَْمَلِ وَشُکرُ کُلِّ نِعْمَةٍ وَالْوَرَعُ عَنْ کُلِّ ما حَرَّمَ اللّه؛ زهد در دنیا [همان] کوتاه کردن آرزو و به جاى آوردن شکر هر نعمت و پرهیز از تمامى محرمات الهى است.»
  مسلّم است که آدمى با داشتن این اوصاف، داراى مقامى با ارزش مى گردد و سزاوار مدح دیگران مى شود و بدون آن از تمام ارزشها سقوط مى کند. روایت شده است که در نزد پیامبر صلى الله علیه و آله از مردى یاد کردند و زیاد او را ستودند. پیامر اکرم صلى الله علیه و آله فرمود: «کَیْفَ کانَ ذِکرُ صاحِبِکُمْ لِلْمَوتِ؛ رفیق شما با یادمرگ چگونه است؟ آنها عرض کردند؛ «ما کُنّا نَکادُ نَسْمَعُ یَذْکُرَ الْمَوتَ؛ نشنیده ایم که از مرگیاد کند.» آنگاه رسول اکرم صلى الله علیه و آله فرمود: «فَاِنَّ صاحِبَکُمْ لَیسَ هُناکَ؛ رفیق شما داراى موقعیتى نیست که شما مى گویید.»......»»»
  ویرایش توسط عرفان : ۱۳۸۹/۱۲/۲۵ در ساعت ۱۹:۳۱

 16. صلوات ها 10


 17. #9

  عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۹۰
  نوشته
  1,538
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  44
  آپلود
  0
  گالری
  8
  صلوات
  15377  ....»»»

  انسانى که دلبستگیهایى به دنیا پیدا کرده، بعضى از این دلبستگیها به دلبستگى دیگرى مى انجامد تا او را هلاک مى کند؛ همچنان که حضرت عیسى علیه السلام فرمود: «مَثَلُ طالِبِ الدُّنیا مَثَلُ شارِبِ ماءِ الْبَحرِ کُلَّما اِزدادَ شُربا اِزدادَ عَطَشا حَتّى یَقْتُلَهُ؛ حکایت طالب دنیا، حکایت کسى است که از آب دریا مى نوشد. هر چه بیشتر بنوشد، بر عطش او افزوده شود تا او را بکشد.»
  با یادمرگ، به تدریج دیدگاه انسان نسبت به دنیا تغییر مى کند؛ به طورى که به مقدار اندکى از آن راضى مى گردد. امیر المؤمنین علیه السلام در این باره مى فرماید: «مَنْ اَکْثَرَ ذِکْرَ الْمَوتِ رَضِىَ مِنَ الدُّنْیا بِالْیَسِیرِ؛ کسى که بسیار یادمرگ کند، به مقدار کمى از دنیا راضى مى شود.»
  همچنین، با کسب زهد که در اثر یادمرگ پدید مى آید تحمل سختیها و مشکلات دنیا بر او دشوار نمى باشد. پیامبر اکرم صلى الله علیه و آله فرمود: «مَنْ زَهِدَ فِى الدُّنیا هانَتْ عَلَیْهِ الْمُصِیبات؛ هر که دل از دنیا برکند، مصیبتهاى آن بر او آسان مى شود.»
  این خانه که خانه وبال استپیداست که وقف چند سال است
  چون قامت ما براى غرق استکوتاه و دراز او چه فرق است


 18. صلوات ها 8


 19. #10

  عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۹۰
  نوشته
  1,538
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  44
  آپلود
  0
  گالری
  8
  صلوات
  15377  3. کوتاهى آرزو

  گاهى انسان در اثر فراموشى مرگ، غرق در دنیا و امور دنیوى مى گردد و براى آنچه که هنوز به دست نیاورده، در دل، آرزوى وصال مى نماید؛ اما هزار دریغ و افسوس که اجل به او مهلت نمى دهد و مرگ او را در کام خود فرو مى کشد و آرزوهاى دور و دراز را به خانه گور مى برد.
  یاد مرگ مى تواند آرزوها را کوتاه کند و موجب بى قرارى و کناره گیرى از خانه فریب (دنیا) گردد و آدمى را براى سراى جاودان آماده سازد؛ زیرا که آرزوهاى طولانى، انسان را بیشتر در دنیا غرق و او را اسیر هوا و هوس نموده، در نتیجه عملش را بد مى سازد؛ همچنان که حضرت على علیه السلام به این نتیجه ناپسند اشاره و به عنوان یک قانون کلى مطرح مى نماید و مى فرماید: «مَا اَطَالَ عَبدٌ الاَْمَلَ إلاَّ أَسَاءَ الْعَمَلَ؛ هیچ بنده اى آرزویش را طولانى نمى کند، جز اینکه عملش را بد مى کند.»
  به همین علت، ایشان آرزوى طولانى را به عنوان یکى از مواردى که از گسترش آن در امت اسلامى ترس داشت معرفى نموده، مى فرماید: «إنَّ اَخَوفَ مَا أخَافُ عَلیکُم خِصلَتَانِ، إتِّبَاعُ الْهَوَى وَطُولُ الاَْمَلِ، فَأمَّا إتِّبَاعُ الْهَوَى فَیَصُدُّ عَنِ الْحَقِّ وَأمَّا طُولُ الاَْمَلِ فَیُنسِى الاْآخِرَةَ؛ وحشتناک ترین چیزى که از آن بر شما مى ترسم دو خصلت است: پیروى هوى و آرزوى دراز. پیروى هوى [شما را] از حق باز مى دارد و آرزوى دراز [شما را] از یاد آخرت به فراموشى مى اندازد.»
  در دستورات اسلامى نیز بر کوتاهى فکر و اندیشه در مورد ساعتهاى آینده دنیا، و منع از مشغول ساختن ذهن به امور دنیایى آتى، و مغتنم شمردن فرصتها بسیار سفارش شده است؛ همچنان که پیامبر اکرم صلى الله علیه و آله مى فرماید: «اِذَا أصبَحْتَ فَلاَ تُحَدِّثْ نَفْسَکَ بِالْمَسَاءِ وَإذَا اَمسَیتَ فَلاَ تُحَدِّثْ نَفْسَکَ بِالصَّبَاحِ وَخُذْ مِنْ صِحَّتِکَ لِسُقمِکَ، وَمِنْ شَبَابِکَ لِهَرَمِکَ وَمِنْ حَیَاتِکَ لِوَفَاتِکَ، فَاِنَّکَ لاَ تَدْرِى مَا اسْمُکَ غَدا؛ چون به صبح مى رسى درباره عصر فکر نکن و چون به عصر رسیدى درباره صبح فکر نکن. از سلامتى براى بیماریت و از جوانى براى پیریت، و از زندگى براى مرگت استفاده کن؛ زیرا نمى دانى فردا زنده اى یا مرده.»
  همچنین ذکر شده است که هرگاه کسى کارى را به زمان آینده محوّل مى کرد، حضرت مسئله مرگ را به او یادآوردى مى کرد و وى را سخت مورد توبیخ قرار مى داد.
  ...... با ادامه

  ویرایش توسط عرفان : ۱۳۸۹/۱۲/۲۶ در ساعت ۰۹:۳۶

 20. صلوات ها 10


صفحه 1 از 9 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. تفسير چيست؟ مفسر كيست؟
  توسط گمنام در انجمن علم تفسیر
  پاسخ: 10
  آخرين نوشته: ۱۳۹۱/۰۶/۳۱, ۲۱:۲۷
 2. جمع بندی معصوم كيست ؟
  توسط كبوتر حرم در انجمن عصمت امام
  پاسخ: 18
  آخرين نوشته: ۱۳۹۱/۰۳/۲۷, ۱۹:۵۴
 3. خسر الدنيا و الاخره كيان اند؟
  توسط رضا در انجمن ساير موارد
  پاسخ: 3
  آخرين نوشته: ۱۳۹۱/۰۱/۲۱, ۰۸:۲۳
 4. پاسخ: 0
  آخرين نوشته: ۱۳۹۰/۱۲/۲۳, ۰۲:۰۶
 5. كودك خدا شناس(پكيج حاوي ده بروشور)
  توسط حامی در انجمن مهارت های فرزند پروری
  پاسخ: 3
  آخرين نوشته: ۱۳۹۰/۱۱/۱۵, ۱۷:۵۴

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود