چرا اینگونه!

تب‌های اولیه

7 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
چرا اینگونه!

حکمت مراحل تحدی چیه که خدا اول می فرمایدسخنی شبیه قران بعد ده سوره بعد یک سوره بیارید؟

قاصدک;76370 نوشت:
حکمت مراحل تحدی چیه که خدا اول می فرمایدسخنی شبیه قران بعد ده سوره بعد یک سوره بیارید؟

با سلام

مراحل تحدی

قرآن در چند مرحله ، تحدی و هماورد خواستن خود را مطرح کرده :

1 . نخست به طور مطلق سخنی همانند قرآن بیاورند :
فلیاتوا بحدیث مثله ان کانوا صادقین(1)،
پس سخنی همانند آن بیاورند ، اگر راست می گویند

2 . سپس به اندازه ده سوره را مطرح نمود هر چند کوچک باشند :

ام یقولون افتراه ، قل فاتوا بعشر سور مثله مفتریات و ادعوا من استطعتم من دون الله ان کنتم صادقین(2)
، آیا می گویند که آن را به دروغ به ما نسبت داده است ؟ بگو : پس همانندده سوره آن ، حتی اگر افترا گونه باشد بیاورید و هر کس را که خواهید [ به شهادت و داوری ] بخوانید ، اگر راست می گویید

3 . آنگاه ، برای آنکه از اعتبار مدعیان بکاهد ، پیشنهاده کرده که یک سوره همانند قرآن بیاورند :
ام یقولون افتراه ، قل فاتوا بسورة مثله ، و ادعوا من استطعتم من دون الله ان کنتم صادقین(3)،
... اگر راست می گویید ، همانند یک سوره آن بیاورید ... » .

4 . و برای آخرین بار ، با قاطعیت هر چه تمام تر ، عجز و ناتوانی نهایی آنان را اعلام نمود :
و ان کنتم فی ریب مما نزلنا علی عبدنا فاتوا بسورة من مثله ، و ادعوا شهداءکم من دون الله ان کنتم صادقین . فان لم تفعلوا و لن تفعلوا ، فاتقوا النار التی وقودها الناس و الحجارة اعدت للکافرین(4)،

اگر ناباورید نسبت به آنچه بر بنده خویش فرو فرستاده ایم ، پس همانند یک سوره آن بیاورید ، یا سوره ای از هم چون فردی بیاورید ... و اگر [ چنین کاری را ] نکردید و هرگز نتوانید کرد ، پس پروا کنید از آتشی که فروزنده آن آدمیان وسنگ خارا می باشد و برای کافران آماده گردیده است

5 . آنگاه و پس از این تجربه تلخ و ناگوار برای ناباوران ، روی سخن را به توده بشریت کرده ، برابر ابدیت اعجاز و تحدی قرآن را اعلام نموده است :

قل لئن اجتمعت الانس و الجن علی ان یاتوا بمثل هذا القرآن لا یاتون بمثله و لو کان بعضهم لبعض ظهیرا(5)،

بگو : اگر تمامی انس و جن [ که در بستر تاریخ قرار گرفته اند ] گردهم آیند و بخواهند همانند این قرآن بیاورند ، هرگز نتوانند ، گرچه همگی پشت در پشت یکدیگر قرار گیرند » .

پي نوشت:
1 . طور : 34 .
2 . هود : 13 .
3 . یونس : 38 .
4 . بقره : 24 - 23 .
5 . اسراء : 88 .

قاصدک;76370 نوشت:

با سلام

در تفسير نمونه چنين امده است :

در میان گروهی از مفسران بحث شده که این تفاوت در تحدی و دعوت به مبارزه برای چیست؟ چرا یک جا همه قرآن و جای دیگر 10 سوره و جای دیگر یک سوره؟

در پاسخ این سؤال طرق مختلفی پیموده‏اند:

الف- بعضی معتقدند این تفاوت از قبیل تنزل از مرحله بالاتر به مرحله پائین تر است درست مثل اینکه کسی به دیگری می گوید:

اگر تو هم مثل من در فن نویسندگی و شعر مهارت داری کتاب و دیوانی همچون کتاب و دیوان من بنویس بعد تنزل می‏کند
و می‏گوید یک فصل مانند آن را و یا حتی یک صفحه مثل آن ارائه بده!

ولی این پاسخ در صورتی صحیح است که سوره‏های" اسراء" و" هود" و" یونس" و بقره به همین ترتیب نازل شده باشد،

البته آن با ترتیبی که در کتاب" تاریخ القرآن" از" فهرست ابن ندیم" نقل شده سازگار است: چرا که او می‏گوید: اسراء سوره 48 و هود 49 و یونس 51 و بقره نودمین سوره است که بر پیامبر نازل شده.

اما متاسفانه این سخن با ترتیب معروفی که برای سوره‏ های فوق در تفاسیر اسلامی آمده است سازگار نمی‏باشد.

ادامه دارد...

ب- بعضی گفته‏ اند گرچه ترتیب نزول سوره‏های فوق منطبق بر تنزل از مرحله بالا به مرحله پائین نیست
ولی می‏دانیم که همه آیات یک سوره با هم نازل نمی‏شده چه بسا آیاتی که مدتی بعد نازل می‏شد به دستور پیامبر (ص) به خاطر تناسبهایی که داشت در سوره قبل قرار داده می‏شد.

در محل کلام ما نیز ممکن است چنین باشد، و از این رو تاریخ سوره‏های فوق منافاتی با تنزل از مرحله بالاتر به پائین‏تر ندارد.

ج- احتمال دیگری که برای حل این مشکل وجود دارد این است که اصولا واژه "قرآن" واژه‏ای است که به "تمام" و" بعض" قرآن هر دو اطلاق می‏شود،

اصولا "قرآن" از ماده قرائت است، و می‏دانیم قرائت و تلاوت، هم بر کل قرآن صادق است و هم بر جزء آن،
بنا بر این تحدی به مثل قرآن مفهومش تمام قرآن نیست و با ده سوره و حتی یک سوره نیز سازگار می‏باشد.

از سوی دیگر "سوره" نیز در اصل به معنی مجموعه و محدوده است، و بر مجموعه‏ای از آیات نیز تطبیق می‏کند هر چند یک سوره کامل به اصطلاح معمولی نبوده باشد.

و به تعبیر دیگر سوره در دو معنی استعمال می‏شود یکی به معنی مجموع آیاتی که هدف معینی را تعقیب می‏کند و دیگر یک سوره کامل که با بسم اللَّه شروع و پیش از بسم اللَّه سوره بعد پایان می‏پذیرد.

ادامه دارد....

شاهد این سخن آیه 86 سوره توبه است آنجا که می‏فرماید: "وَ إِذا أُنْزِلَتْ سُورَةٌ أَنْ آمِنُوا بِاللَّهِ وَ جاهِدُوا مَعَ رَسُولِهِ ..." (هنگامی سوره‏ای نازل می‏شود که ایمان به خدا بیاورید و با پیامبرش جهاد کنید ...)

روشن است که منظور از سوره در اینجا همان آیاتی است که هدف فوق (یعنی ایمان به خدا و جهاد) را تعقیب می‏کند هر چند قسمتی از یک سوره کامل باشد.

"راغب" نیز در کتاب "مفردات" در تفسیر آیه اول سوره نور "سُورَةٌ أَنْزَلْناها ..." می‏گوید:"

ای جملة من الاحکام و الحکم ..." همانگونه که ملاحظه می‏کنیم سوره را به معنی مجموعه‏ای از احکام تفسیر کرده است.

بنا بر این فرق چندانی میان "قرآن" و "سوره" و "ده سوره" از نظر مفهوم لغت باقی نمی‏ماند یعنی همه اینها به مجموعه‏ای از آیات قرآن اطلاق می‏گردد

نتیجه اینکه تحدی قرآن به یک کلمه و یک جمله نیست که کسی ادعا کند من می‏توانم مثل آیه "وَ الضُّحی(1)‏" و آیه "مُدْهامَّتان(2)ِ" و یا جمله‏های ساده‏ای از قرآن را بیاورم، بلکه تحدی در همه جا به مجموعه‏ای از آیات است که هدف مهمی را تعقیب می‏کند. (دقت کنید). (3)[=Times New Roman]

[=Times New Roman]پي نوشت:
1- سوره مبارکه ضحی آیه 1
2- .سوره مبارکه الرحمن آیه 64
3- .تفسیر نمونه، ج‏9، اواخر ص: 42 تا ص:45

با سلام وتشکر از جواب خوب طاهای عزیز.
بنده هم نکاتی عرض کنم و آن اینکه ،گرچه اكثر قريب به اتفاق مفسران و دانشمندان علوم قرآني مفاد آيات تحدي به مثل قرآن را به كل قرآن دانسته‎اند ولي اين احتمال كه مقصود از قرآن در اين آيات معناي جنسي باشد و درصدد بيان مقدار معجزه قرآن نباشد به صورت جدّي مطرح است زيرا قرآن از ماده قرائت است و قرائت و تلاوت، هم بر كل قرآن صادق است و هم بر جزء آن. علاوه بر آن هنگام نزول اين آيات، تمام سوره‎هاي قرآن نازل نشده بود.

بنابراين نمي‎توان تحدي در اين آيات را تحدي به كل قرآن دانست. در اين صورت بحث از «ترتيب تحدي» در اين مورد رنگ مي‎بازد. ولي با فرض پذيرش قول مفسران در اين خصوص مي‎توان گفت آيات تحدّي در مرحله اوّل ازبشر مي‎خواهد كه اگر در خدايي بودن قرآن ترديد دارد كتابي همانند قرآن كه داراي همه‎ي امتيازات قرآن باشد بياورند و پس از آن كه عجزشان ثابت شد تخفيف داده مي‎فرمايد: يك سوره كه از هر جهت شبيه سور قرآني باشد و همه امتيازات يكي از سور قرآن را دربرداشته باشد بياورند، و پس از آن كه از چنين امري نيز عاجز شدند تخفيف داده از ايشان مي‎خواهد كه ده سوره بسازند كه هر كدام داراي يكي از جهات اعجاز قرآن باشد بطوري كه مجموع آن ده سوره بتواند ويژگي‎هاي يك سوره قرآن را دارا باشد.

بديهي است كه ساختن يك سوره كه از هر نظر شبيه يك سوره قرآن باشد، مشكل‎تر از فراهم آوردن چند سوره است كه هر يك در يك جهت شبيه قرآن باشد.پس تحدي از اشد به اخف صورت گرفته و معقول است.[مصباح يزدي،‌محمد تقي، قرآن شناسي، ص 125 ـ 133. با اندكي تصرف.]

سلام :Gol:
به نظر حقیر حکمت مراتب ، یقین در اعجاز و تحقیر منکران است . یعنی شما حقیرتر از آن هستید که این کار را بکنید . لازم نیست کتابی مثل قرآن بیاورید ده سوره بیاورید نه یک سوره بیاورید . این لحن تحقیر آمیز در آیات تحدی قابل لمس است مثلا می فرماید : خودتان و تمام یارانتان ، اگر راست می گویید ، اگر تمام انس و جن پشت به پشت هم دهند . اینها همه نشان دهنده یقین کامل فرستنده کتاب به اعجاز آن نیز است وگرنه اینگونه مبارزه طلبی نمی کرد در حالیکه می دانیم کوچکترین سوره قرآن دو خط هم نیست .
موفق در پناه حق
:Gol:

موضوع قفل شده است