گرايش دانشجو به سيگار؟!

تب‌های اولیه

6 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
گرايش دانشجو به سيگار؟!

سلام دوستان
يكي از دانشجويان محترم سايت سئوالي را مطرح كردند من بهتر ديدم اين را در فضاي عمومي با نظرات شما بررسي كنيم؟
سئوال:
چرا در بين دانشجويان با اين كه ضررهاي سيگار و مواد مخدر را مي دانند گرايش به سيگاركشيدن زياد است؟

سلام استاد.
من فكر ميكنم چند تا علت داشته باشه:
1- اين مورد كه به خصوص براي دانشجويان شهرستاني است، افسردگي، دوري و تنهايي باعث پناه بردن به سيگار مي شود.
2-خيلي از دانشجويان پزشكي يا رشته هاي سخت به دليل فشار كار يا بيدار ماندن دست به دامان سيگار مي شوند.
3- خيلي ها هم براي اين كه در جمع دوستان از قافله عقب نمانند و لقب "پاستوريزه" نگيرند اين كار را ميكنند.
4- برخي هم بر حسب عادت و براي تفريح سيگار مي كشند.

سلام
به نكات خوبي اشاره كرديد
منتظر نظر بقيه دوستان هم هستيم

حامی;75384 نوشت:
سلام دوستان
يكي از دانشجويان محترم سايت سئوالي را مطرح كردند من بهتر ديدم اين را در فضاي عمومي با نظرات شما بررسي كنيم؟
سئوال:
چرا در بين دانشجويان با اين كه ضررهاي سيگار و مواد مخدر را مي دانند گرايش به سيگاركشيدن زياد است؟

حامی;75384 نوشت:

با سلام من فکر می‌کنم به دلیل آن است که به این ضررها یقین پیدا نکردند چون فرق است بین اینکه کسی چیزی را بداند یا آن را باور داشته باشد مانند کسانی که می‌دانند آخرت وجود دارد و می‌دانند گناه باعث بدبختی دنیا و آخرت آن‌ها می‌شود اما چون اعتقاد واقعی ندارند باز هم گناه می‌کنند
سادات;75387 نوشت:
من فكر ميكنم چند تا علت داشته باشه: 1- اين مورد كه به خصوص براي دانشجويان شهرستاني است، افسردگي، دوري و تنهايي باعث پناه بردن به سيگار مي شود. 2-خيلي از دانشجويان پزشكي يا رشته هاي سخت به دليل فشار كار يا بيدار ماندن دست به دامان سيگار مي شوند. 3- خيلي ها هم براي اين كه در جمع دوستان از قافله عقب نمانند و لقب "پاستوريزه" نگيرند اين كار را ميكنند. 4- برخي هم بر حسب عادت و براي تفريح سيگار مي كشند.

به نظرم این موارد که گفته شد زمینه‌های گرایش است و به عنوان زمینه‌های گرایش درست است اما علت واقعی نیست چون خیلی از دانشجویان این موارد و مشکلات را دارند اما سیگار یا مواد مخدر نمی‌کشند اگر انسان عاقل یقین داشته باشد که کاری برای او ضرر دارد به خاطر مشکلات به آن کار تن در نمی‌دهد. مخصوصاً که آن کار مشکل او را حل نکند .

حامی;75384 نوشت:

با سلام

ممنون از استاد حامي عزيز

به نظر بنده اين سوال زماني است كه بين دانشجويان و ديكر جوانان كشور فرقي قايل بشويم و يا دانشجويان جوان را در برخي موارد بهتر از ديگران بدانيم

به نظر بنده كه بين اكثر دانشجويان كشور با ديگر جواناني كه به دانشگاه راه نيافته اند نيست

ولي چه كنيم كه غولي به نام دانشگاه درست كرده اند و جواناني را با نام هايي چون كنكور و ماراتون و ...... وارد انجا مي كنند و دانشجو هم كه جوان و با غرور وارد مكاني مي شود كه خيلي از جوانان ارزوي ان را داشتند
و اينجاست كه نمي شود جلوي جوان را گرفت و بعد مي نشينيم براي جواناني كه خودمان انها را جدا كرده ايم نسخه اي جدا بپيچيم

البته در اين مورد تايپك مفصلي به زودي خواهم زد كه خيلي از دانشجويان با ديگر جوانان اين كشور نه تنها فرقي ندارند كه در برخي از موارد هم عقب تر اند و دلايل خود را انجا خواهم اورد
(با اجازه دانشجويان محترم و درس خوان)

خب برگرديم به اصل سوال

با توجه به اين مطالب جوانان دانشجو فقط اطلاعاتي ان هم نه همه انها در مورد مضرات سيگار دارند همان اطلاعاتي كه همه جوانان دارند

و همان طور كه منتظر یار،دوستدار حق بزرگوار فرمودند

منتظر یار،دوستدار حق;75469 نوشت:
به این ضررها یقین پیدا نکردند چون فرق است بین اینکه کسی چیزی را بداند یا آن را باور داشته باشد مانند کسانی که می‌دانند آخرت وجود دارد و می‌دانند گناه باعث بدبختی دنیا و آخرت آن‌ها می‌شود اما چون اعتقاد واقعی ندارند باز هم گناه می‌کنند

كه علم داشتن با ايمان داشتن خيلي فرق مي كند

محدویت ها

به نظر من از بین رفتن محدودیت های زیادی که توی دبیرستان بوده و توی دانشگاه نیست مثلا" :

1. الزام به رفتن کلاس

2. الزام به رعایت پوشش مدرسه ای (مثلا توی مدرسه ی ما شلوار لی ، پیراهن آستین کوتاه ، پایه ریش و ... خیلی از چیزهای دیگه ممنوع بود)

3.جدایی دختران و پسران

4. برداشته شدن "بچه مدرسه ای" و تبدیل آن به "دانشجو"

و...

وقتی این همه محدودیت از بین میره یک دفعه از خود بی خود میشه و دیگه نمیتونه بین محدودیت های دیگه و این محدودیت ها مرزی قائل بشه

((( من اولین روزی که وارد ساختمون ابوریحان (توی دانشگاهمون) از بوی سیگار و پیپ داشتم خفه می شدم ! + اون دلایلی که گفتم را خودم به عین دیدم و دیدم افرادی را که ترم اول به صورتی بودند و دو ترم بعد مکمل صورت قبل !!! (یعنی صورت قبل هر چی نداشت حالا داره و هر چی داشت دیگه نداره!!!).)))

موضوع قفل شده است