هشدار براي اكبر( عبرت از داستان تلخ خميني شهر. لذت هاي آني و حسرت هاي باقي)

تب‌های اولیه

189 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
هشدار براي اكبر( عبرت از داستان تلخ خميني شهر. لذت هاي آني و حسرت هاي باقي)

سلام دوستان

واي كه چقدر شما منو شرمنده مي كنيد از بس هر جا ميرم باهام مياييد
فعلا اين گل تقديم تان:Gol::Gol::Gol:
اگه يادتون باشه تاپيكي زدم با نام هشدار برای کبری؛ دختران و زنان. برخي از كبري ها( خانم هاي محترم) به من گفتند مگر مردها معصوم و خالي از اشتباه اند گفتم نه اللهم بير بير
دوم اين كه ناراحت نباشيد هشدار براي اين است كه هنگام گل چيدن در بوستان زندگي خاري به دست يا پايمان نرود.
اما الان
كبري فك و فاميلي هم داره به ويژه مردان
نوبتي هم كه باشه نوبت هشدار براي مردان محرم كبري مانند شوهر، برادر و پدر است اسم اين مجموعه را متناظر با هشدار براي كبري، هشدار براي اكبر مي گذارم
با من همراه باشيد
من هم دوست دارم هشدارهاي خوب شما را به ليست زير اضافه كنم پس شما هم منو ياري كنيد
آفرين بر شما
و بر همه
كارشناسان
كاربران
و مهمانان اين سايت
موفق باشيد

هشدار اول
غيرت، حافظي مستحكم
[=arial]همان گونه كه قفسه سينه يكي از كارهاي مهمش محافظت از قلب است و يا جمجمه كار اساسي اش حفظ مغز از آسيب ها و ضربه ها ست، يكي از كارهاي مهم مرد نگهداري از ناموس خود است. غيرت مردانه اگر سست شود از همان درز دشمن آبرو نفوذ مي كند. بسياري از بي حجابي ها، بد حجابي ها، تجاوز به عنف، چشم چراني ها، و مزاحمت هايي كه براي دختران و خانم ها وجود دارد ريشه در سستي غيرت مردان است.غيرت داشتن با وحشي بودن و زورگويي فرق دارد. غيرت داشتن نسبت به ناموس با بي مبالاتي مرد وهرزگي خودش جور در نمي آيد و..
[=arial]بنابراين در بسياري از موارد اگر خانم دچار مشكلي شود مرد مقصر است كه محافظ خوبي نبوده است البته غيرت متعادل منظور است چون هر چيزي كه از حد بگذرد نتيجه معكوس مي دهد.
حديثي از امام علي -ع-:

أَلَم يَبلُغنى عَن نِسائِكُم أَنَّهُنَّ يُزاحِمنَ العُلوجَ فِى السواقِ أَلا تَغارونَ؟ مَن لَم يَغِر فَلا خَيرَ فيهِ؛
به من خبر رسيده كه زنانتان در بازار تنه شان به تنه مردان بى ايمان و لاابالى مى خورد آيا غيرت نداريد؟! كسى كه غيرت ندارد خيرى در او نيست.
كنزالعمال، ج3، ص780، ح8735
يا

امام علی عليه السلام به مردم عراق اعتراض کرد و آنان را توبیخ نمود و فرمود:
«یا اهل العراق نبّئت ان ّ نسائکم یدافعن الرّجال فی الطّریق اما تستحون؟ ولا تعارون
ای مردم عراق، باخبر شده ام که زنان شما در بازار تنه به تنه مردان می زنند آیا شرم ندارید؟ آیا غیرت ندارید؟»مشکاه الانوار، ص ۳۳۷/

در عكس زير قسمتي از كم رنگ شدن گام به گام غيرت مردان و حياي زنان جلوه گر است( البته در عكس زير دو نكته را تذكر بدهم
1- اگر كسي حيا داشت و بد بي حيا شد عيب است برخي از همان اول نشسته پاك اند و تكليفشان مشخص يعي غيرت و حيا از بيخ يوخدو
2- منظور اين نيست كه الزاما دانشگاه سبب بي حيايي مي شود. مقصود اين نشان دارد يكي از جلوه هاي ويژه اجتماعي است كه ممكن است عده اي كم بياورند

هشدار دوم
افراط در غيرت
دوستان مرد من! سلام، ميخوام يه هديه عالي به شما بدهم كه ان شاء الله زندگي تون شيرين بشه. براساس يافته هاي مشاوره اي و آموزه هاي ديني غيرت افراطي داشتن سبب بي عفتي زنان و دختران مي شود. در حديثي زيبا آمده هر چيزي كه از حدش بگذرد نتيجه عكس مي دهد.
اگر تا حالا دچار افراط بوديم چاره پاگذاشتن روي گاز هوس و ميل مان نيست. بايد تأملي كنيم كمي از سرعت خود بكاهيم در آينه عبرت نيم نگاهي بيندازيم و مسيرمان را به سمت هدف مطلوب تغيير دهيم نترسيد اراده كنيد حركت كنيد خدا هم كمك مي كنه چون خودش قول داده.
اميرالمؤ منين عليه السّلام در يكى از نامه ها به فرزند گراميش امام مجتبى عليه السّلام فرمود:
«و ايّاك و التّغاير فى غير موضع غيرة فانّ ذلك يدعوا الصّحيحة الى السّقم و البريّة الى الرّيب ؛ از غيرت در غير موردش بپرهيز چرا كه اين گونه غيرت ها (ى افراطى انحرافى و آميخته با وسواس) سبب مى شود كه افراد صحيح و درستكار از آنان ، گرفتار آلودگى و بيمارى شوند و افراد بى گناه در معرض ‍ تهمت قرار گيرند.»نهج البلاغة ، نامه 31.

بنابراين با پرهيز از غيرت افراطي هم به خودمان كمك كرده ايم : نجات از افكار بيمارگونه و وسواسي و بدگماني و هم ناموس مان را از بي عفتي نجات داده ايم.
------
نكته: البته دايره غيرت شامل ناموس، دين، جان و مال هم مي شود.

سلام
از دوستان به ويژه خانم هاي محترم تمنا دارم اگر هشداري نسبت به آقايون دارند براساس شماره در تاپيك اضافه كنند

هشدار سوم
كلاس جبراني( مروري بر درس روباه و زاغ)
یه تجربه در خلال سال مشاوره به دست آورده ام آقایون (اغلب)این درس رو در روابط شان با خانم ها بهتر یاد گرفته اند و به کارمی گیرند و تجربه نشان داده که موفق هم بوده اند لازم است پدران و شوهران کلاس جبرانی برای آنها بگذارند تا ضعف ها قبل از مردودی یا مشروطی رفع و دفع شود.

http://zndgiearam.persianblog.ir/tag/%d8%aa%d9%81%d8%a7%d9%88%d8%aa_%d8%b1%d9%88%d8%a7%d9%86_%d8%b4%d9%86%d8%a7%d8%ae%d8%aa%db%8c_%d9%be%d8%b3%d8%b1_%d9%88_%d8%af%d8%ae%d8%aa%d8%b1

هشدار چهارم
پيكر خانواده
از نظر روان شناسان خانواده و اعضاي آن مانند يك بدن هستند همان گونه كه اگر گلوي ما عفونت كند ممكن است قلب و ريه هاي ما هم عفوني شوند، اگر در خانه اي مردي مبتلا به بيماري اخلاقي مانند انحراف جنسي( چشم چراني، رابطه نامشرع، گرايش به عكس هاي پرونوگرافي و..) باشد،به احتمال زياد بقيه اعضاي سالم نيز ممكن است به تدربج آلوده شوند. عزيز من تلاش كنيم به انحراف مبتلا نشويم و اگر مبتلا شديم تا زود است و تا بقيه اعضا هم آلوده نشده اند درمان كنيم.
بسياري از مردان كه گرفتار روابط نامشروع و...مي شوند به همسران شان مي گويند اين مسأله شخصي است به من گير نده غافل از اين كه تجربه ها مي گويند اينها كاملاً جزء مسائل مشترك است.

هشدار پنجم
اقتدار مردان1
زن عاشق اقتدار مرد است. و اقتدار جلوه هاي روان شناختي و فيزيكي و ظاهري دارد. براساس تجارب مشاوره اي و دادگاهي مردي كه زن نما است؛ چهره، صدا، نوع رفتارش زنانه است و حالت وابستگي دارد و...به تدريج از چشم همسر مي افتد چون همسر او احساس مي كند زندگي مشتركش با زن ديگري است كه او تكيه گاه و حامي خوبي برايش نيست. ناگفته نماند كه برخي از زنان كه به بي عفتي كشيده شده اند در اعترافات خود گفته اند كه يكي از علت هاي مهم آن اين بوده كه شوهر رفتار و حالات زنانه داشته است.

هشدار ششم
شنونده خوبي باشيد

زن دوست دارد كه همسرش خوب به سخنانش گوش دهد و تاييد يا عدم تاييد خود را واضح و گويا ابراز نمايد.
در غير اين صورت دو پيامد براي مردان خواهد داشت:

1- زن كاري كه خودش دوست داشته باشد بدون مشورت با مرد انجام ميدهد.

2- كم كم گوش هاي ديگري را براي شنيدن حرفهايش پيدا خواهد كرد و خيلي از مسائل خصوصي خانه به بيرون درز پيدا ميكند.

هشدار هفتم
مثلث عشق
مردي كه نسبت به همسرش احساس تعهدي ندارد در واقع لطمه بزرگي به زندگي مشترك خود وارد كرده است چون همسرش از زندگي مشترك با او احساس خوبي ندارد. در كتب روان شناسي درباره عشق آمده كه عشق مثلثي است كه يك ضلعش تعهد، ديگري صميميت و سومي شهوت است. و عشق واقعي هر سه را با هم دارد تأكيد مي كنم هر سه را با هم. هركدام نباشد يا كم رنگ شود مشكلي در رضايت مندي زناشويي رخ مي دهد
تعهد داشتن با پيوند زناشويي و عقد(گره زدن خود به ديگري) همسو است. مردي كه تعهد ندارد در واقع گره عقد را باز كرده است. بنابراين نبايد انتظار داشته باشد كه همسَر را همسِر و همبستر خود ببيند.
http://askdin.com/sites/default/files/gallery/images//11/1_18.jpg" title="http://[URL]http://askdin.com/sites/default/files/gallery/images//11/1_18.jpg">[/URL]

هشدار هشتم
مثلث عشق: ضلع شهوت
گفتيم مثلث عشق سه ضلع دارد: تعهد، صميميت و شهوت. و باز گفتيم كه در عشق واقعي هر سه با هم هست. مرداني كه از رابطه زناشويي تنها شهوتش را دنبال مي كنند در واقع ريشه رضايتمندي از زناشويي خود را به تدريج مي زنند چون همسر آنها مي گويد در اين جا من ابزاري بيش نيستم اگر قابليت استفاده براي شوهر را داشته باشم خوبم و گرنه ، نه. بسياري از زنان اعتقاد دارند از نگاه همسرانشان آنها خوبند ولي مشروط؛ يعني تا زماني كه شهوت شوهر را تأمين كنند. اگر به دليلي چند روزي خانم خانه مشكل داشت شوهر بهانه گير مي شود و به او بي محلي مي كند به همين دليل است كه اين خانم ها به تدريج از شوهرانشان فاصله عاطفي و فيزيكي مي گيرند چون مي دانند اگر شوهرشان به آنها اعلام دوستي هم كنند صادقانه نيست.

هشدار نهم
مثلث عشق: ضلع صميميت
برخي از زن و شوهر هاي از مثلث عشق صميميت تنها را دارند و از شهوت و تعهد در رابطه آنها خبري نيست. متأسفانه اين عشق ناتمام است و براي استمرار ندارد. اگر مردي از نظر شهوت مشكل دارد بايد سريع با كمك از متخصص مشاور جنسي، پزشك غدد و اورولوژي و گياهان دارويي مشكلش را رفع كند چون همسر او هم انسان است اگر از اين مسئله دم نمي زند به دليل حياي اوست.اگر خانمش نيز از نظر شهوت مشكل دارد بايد با بررسي علل روان شناختي و فيزيولوژيكي و كمك از متخصص مشكل را رفع كنند.
مثلث عشق بدون صميميت هم ناتمام است.
در ذيل اضلاع اين مثلث را بررسي مي كنيم:

1- صميميت - تعهد و شهوت= دوست داشتن

2- شهوت - تعهد و صميميت= شيفتگي

3- تعهد- صميميت و شهوت= عشق تهي

4- صميميت و شهوت - تعهد= عشق رمانتيك

5- ت

عهدو شهوت- صميميت= عشق احمقانه

6- تعهد و صميميت - شهوت = عشق رفاقتي

7- تعهد+ صميميت + شهوت= عشق كامل

هشدار دهم
رابطه نامشروع
يكي از هشدارهاي مهم براي مردان بحث رابطه نامشروع است. البته برخي ممكن است به خود بگيرند و به من بگويند خجالت بكش با ما از اين حرف ها نزن ما دامان مان پاك است. من مي گويم اولاً هشدار است ثانيا قرآن مي فرمايند فذكّر انّ الذكري تَنفعُ المؤمنين : تذكر بده كه تذكر به نفع مؤمنان است. كسي كه به رابطه نامشروع آلوده مي شود در واقع بر اساس آن چه در روايات آمده ممكن است شعاع مشكلش دامنگير خود، ناموسش، خانواده و اجتماعش شود

تذكر:‌تصوير بالا را سيو كنيد خوانا است

هشدار يازدهم
رابطه دختر و پسر
قبل از بحث يك بار ديگر مثلث روان شناختي عشق را مرور مي كنيم:
1- صميميت - تعهد و شهوت= دوست داشتن
2- شهوت - تعهد و صميميت= شيفتگي
3- تعهد- صميميت و شهوت= عشق تهي
4-صميميت و شهوت - تعهد= عشق رمانتيك
5-تعهدو شهوت- صميميت= عشق احمقانه
6- تعهد و صميميت - شهوت = عشق رفاقتي
7- تعهد+ صميميت + شهوت= عشق كامل
در حديث داريم آنچه را براي خود مي پسندي براي ديگران هم بپسند و آن چه را براي خود نمي پسندي براي ديگري هم نپسند.
هيچ مردي كه در زندگي اش حضور دارد دوست ندارد كسي با خواهرش رابطه‌ي داشته باشد و در آن را بطه هيچ تعهدي( عقد شرعي) نباشد. خوب پس به خود اجازه ندهيم كه آينده يك دختر را با ورود در يك رابطه غير متعهدانه خراب كنيم.
آيا مي دانيد كه رابطه هاي دوستي براي دختر كه سرشار از عاطفه است پر از تنش و اضطراب است كه البته اين بمب اضطراب در زير هيجان دوستي دو روزي مخفي است. ارتباط با دختر كه در آن تعهدي نباشد گاهي به قيمت جان او تمام مي شود دختري كه در رابطه باردارشده و يا بكارتش را از دست داده گاهي تا مرز خودكشي هم مي رود و اگر چنين امر اتفاق افتاد در دادگاه وجدان خود و محكمه عدل الهي اسير خواهي شد.
پس پسر اگر به رابطه واقعي و ازدواج فكر مي كند كه از در وارد شوند نه از ديوار يعني رسماً خواستگاري برود و دنبال عشق تمام باشد و اگر ريگي در كفش دارد بداند كه چوب خدا صدا ندارد.

حامی;76804 نوشت:
هشدار پنجم
اقتدار مردان1
زن عاشق اقتدار مرد است. و اقتدار جلوه هاي روان شناختي و فيزيكي و ظاهري دارد.

سلام استاد حامی ، خدا قوت

واقعا زدین تو هدف

ولی میشه خواهش کنم این جلوه های اقتدار رو برای آقایون بیشتر توضیح بدین

تا روشن بشه که اقتدار چیه ؟
رفتارهای ضداقتدار چیه ؟
تعصب بیجا و غیر مقتدرانه چیه ؟

من فکر می کنم برای این موضوع باید یک تاپیک جداگونه باز کرد از بس که ...

با تشکر :Gol:

جناب حامی ضمن تشکر از زحمات جنابعالی

چون عنوان این تاپیک هشدار برای اکبر اقا است .گریزی بزنید بر اینکه

اکبر اقاها بدانند که اصولا چه اکبرهایی مورد توجه کبری خانمها هستند.
و کاربرد مثبت و منفی جذاببتهای اکبر اقا چیست.

و نیز شگرهای خاص کبری خانم ها برای جلب نظر اکبر اقا چیست.
کاربردهای مثبت و منفی شگرهای خاص کبری خانم چیست.

در این مورد خاطراتی هست که اگر فرصتی دست دهد به اختصار و نه به جذابیت انشاء شما میتوانند هر یک از دوستان و اینجانب بنویسیم

zahra;78303 نوشت:
مثلث عشق سه ضلع دارد: تعهد، صميميت و شهوت

سلام.
معنی شهوت را می دانیم (چون یک امر طبیعی و وجدانی است). اما لطفاً بفرمائید « تعهد » دقیقاً یعنی چه؟ شکی نیست که تعهد یعنی پایبندی. اما در این مثلثی که ترسیم فرمودید ، پایبندی به چه چیز یا چیزهایی منظور است؟
همچنین « صمیمیت » دقیقاً یعنی چه؟ منظورم این است که ازنظر علمی ، چه ارتباطی را ارتباط صمیمانه می نامند؟ زن و شوهر چطور باید بفهمند آیا صمیمیت بین آنها وجود دارد یا نه.

حامی;76804 نوشت:
زن عاشق اقتدار مرد است
اگر ممکن است درباره « اقتدار » بیشتر توضیح دهید. با ذکر چند مثال عملی. پاره ای از مولفه های اقتدار را بیان فرمودید. آیا اقتدار مولفه های دیگری هم دارد؟ برخی از مولفه های بیان شده ، فیزیکی بوده و تابع ژنتیک فرد هستند و فرد اختیاری از خود نسبت به آنها ندارد ( مثل ریز نقش بودن جثه فرد ). با این مسأله چکار باید کرد؟
فرق اقتدار با قدرت ( به کار بردن زور برای بر کرسی نشاندن حرف خود ) چیست (مشروحاً بفرمائید)؟

بنده شدیداً احساس نیاز می کنم که یک نفر کلمات را برایم تعریف کند.

zahra;78303 نوشت:
جناب حامی ضمن تشکر از زحمات جنابعالی چون عنوان این تاپیک هشدار برای اکبر اقا است .گریزی بزنید بر اینکه اکبر اقاها بدانند که اصولا چه اکبرهایی مورد توجه کبری خانمها هستند. و کاربرد مثبت و منفی جذاببتهای اکبر اقا چیست. و نیز شگرهای خاص کبری خانم ها برای جلب نظر اکبر اقا چیست. کاربردهای مثبت و منفی شگرهای خاص کبری خانم چیست. در این مورد خاطراتی هست که اگر فرصتی دست دهد به اختصار و نه به جذابیت انشاء شما میتوانند هر یک از دوستان و اینجانب بنویسیم

سلام
من از نوشته هاي خوب شما كه در راستاي اين تاپيك باشد استقبال مي كنم و منتظر هستم كه تاپيك را مزين فرماييد
موفق باشيد

ماه بانو;77399 نوشت:
من فکر می کنم برای این موضوع باید یک تاپیک جداگونه باز کرد از بس که ... با تشکر

سلام به نظرم حق با شما است در اين تاپيك كه متناظر تاپيك هشدار براي كبرا است مجبورم به اقتصار. ولي آنچه كه در غيرت مهم است اعتدال است.
غيرت و اقتدار همپوشي زيادي با هم دارند اقتدار با زور گويي و مردسالاري همساز و همنوا نيست. اقتدار با ميل خود را حق خود دانستن هم سازگاري ندارد. در اقتدار صميميت، صراحت، احترام متقابل، مشورت و همفكري، ايثار موج مي زند

حامی;77212 نوشت:
فالذكر ان الذكرتنفع المؤمنين

سلام
آیه قرآنی را اصلاح بفرمایید
فذکر ان الذکری تنفع المومنین
مطالبتان خوب است
موفق باشید
:Gol:

بحث خیلی مفیدی است... البته امکان « غنی سازی » تا درصدهای بالاتری وجود داره. اگر از نظر آژانس منعی نداشته باشه!

با سلام
با اجازه ی استاد حامی بزرگوار در مورد اقتدار یه توضیح کوچولو می نویسم
امیدوارم استاد حامی تکمیلش کنند .
و بنده فکر می کنم این موضوع شدیدا نیاز هست که بررسی بشه
چون خیلی از آقایون دارن هویت خودشون رو از دست میدن :Labkhand:

یاقوت احمر;78325 نوشت:
اگر ممکن است درباره « اقتدار » بیشتر توضیح دهید. با ذکر چند مثال عملی. پاره ای از مولفه های اقتدار را بیان فرمودید. آیا اقتدار مولفه های دیگری هم دارد؟

در این مورد حرف زیاد هست ولی بسنده می کنم به همین چند جمله که برگرفته از کتاب "صمیمیت ، تاثیرگذاری و نفوذ در ده دقیقه" / استاد سید مجتبی حورایی هست

ضعیف نباشید .
درهیچ چیز [=Times New Roman].
همان قدر که مردان از قدرتمند بودن لذت می برند زنان از تماشای قدرت لذت می برند [=Times New Roman]!
قوی باشید [=Times New Roman]! :Gol:

مرد احساساتی و لوس منزجرکننده ترین پدیده ایست که در زمین برای زن وجود دارد [=Times New Roman]. :ok:

مرد بی جربزه
مرد ترسو
مرد لوس
مرد احساساتی

مرد سبک که دهانش از خنده باز است
مرد خانه نشین
مرد تنبل
مرد خواب آلود
مرد بی اقتدار و ضعیف برای زن آزار دهنده است [=Times New Roman].

مقتدر باشید دست کم نشان دهید که مقتدرید [=Times New Roman]!
تلاش کنید[=Times New Roman].
کار کنید[=Times New Roman].
سکوت کنید[=Times New Roman].
با شخصیت باشید

با احترام باشید [=Times New Roman].
ورزش کنید[=Times New Roman].
خرابی های خانه را خیلی زود تعمیر و اصلاح کنید [=Times New Roman].
مسولیت پذیر باشید [=Times New Roman]!

یاقوت احمر;78325 نوشت:
برخی از مولفه های بیان شده ، فیزیکی بوده و تابع ژنتیک فرد هستند و فرد اختیاری از خود نسبت به آنها ندارد ( مثل ریز نقش بودن جثه فرد ). با این مسأله چکار باید کرد؟

درسته که یک خانم از اینکه همسرش کمی چهار شونه باشه و قد و اندام متاسبی داشته باشه لذت میبره ولی اینطور نیست که اقتدار مرد وابسته به ظاهر فیزیکی و هیکل مرد باشه

اقتدار و قاطعیت مرد مقوله ای کاملا جدا از اندام اوست .

بسیار افرادی رو مشاهده کردم که با اینکه بسیار ریزه نقش هستند ولی بسیار مقتدر و با مدیریت هستند
و بسیار هم مشاهده کردیم مردانی رو که درشت اندام و چهارشونه و ... ولی بی جربزه ، تنبل ، خواب آلود و ...

این دو تا رو خیلی نمیشه در کنار هم قرار داد .

یاقوت احمر;78325 نوشت:

فرق اقتدار با قدرت ( به کار بردن زور برای بر کرسی نشاندن حرف خود ) چیست (مشروحاً بفرمائید)؟

این مورد جالب و مهمی بود که اشاره کردین :Kaf:

خیلی پیش میاد که آقایون محترم برای به کرسی نشوندن حرف شون از قدرت شون استفاده می کنند .

باور کنید این کاملا ضد اقتدار هست . :Labkhand:

چرا ؟

چون همه میدونیم زن چه از لحاظ روحی و چه از لحاظ جسمی موجودی ضعیف و لطیف (و در کل به فرموده ی امیرالمومنین :goleroz: ) هست و مرد قدرتش بیشتر

و همین قدرت بیشتر و سرپرست و مدیر خونه بودن مرد گاهی باعث طغیان و سرکشی میشه که به زور و بدون دلیل و منطق حرفشون رو به کرسی بنشونند .

درسته که خانمها اکثرا کوتاه میان و مطیع هستند ولی این رفتار آقایون ضد اقتدار و مردانگی هست و کینه در دل زن ایجاد میکنه و به مرور زمان و با تکرار خانم رو دلسرد میکنه

و در یک کلام
به قول رودکی

گر بر سر نفس خود اميري مردي
بر خرد و كلان خرده نگيري مردي
مردي نبود فتاده را پاي زدن
گر دست فتاده‌اي بگيري مردي

موفق و پیروز باشید
:Gol::Gol::Gol:

تكمله هشدار يازدهم:
سلام درباره اقتدار مرد مطلب جالبي از ياقوت احمر نقل مي كنم ايشان اين مطلب را در تاپيك داستان هاي واقعي در مشاوره ها(سكه هاي استعداد) بيان كرده اند:
در مورد اقتدار مرد و اینکه زنها از مرد مقتدر خوششان می آید، نکته ای قابل طرح است.

دوستان توجه کنند که زن دارای دو نوع عاطفه است: عاطفه همسری - عاطفه مادری.

زن ، بر اساس عاطفه همسری ، مردانی رو که دارای صفات خاصی مثل اقتدار و ... هستند ، دوست داره تا بهشون تکیه کنه و عاطفه همسری اش رو تأمین کنه. زن بر اساس این عاطفه اش ، جذب مردان مقتدر و ... میشه تا بهشون تکیه کنه. (مجرای صحیح تأمین این عاطفه ، « شوهر » زن است).

اما همین زن ، بر اساس عاطفه مادری ، دوست داره به افراد ضعیف و محتاج کمک کنه و برای اونا ، از خودگذشتگی کنه. زن بر اساس این عاطفه اش ، جذب افراد ضعیف و محتاج میشه تا براشون از خود گذشتگی کنه. (مجرای صحیح تأمین این عاطفه ، « فرزندان » زن است).

همه زنها - و حتی دختران - دارای هر دو نوع عاطفه هستند.

پسران و مردانی که هدف سوئی دارند ، از هر کدوم از این دو عاطفه می توانند برای جذب کردن اون خانم یا دختر ، استفاده کنند. این بستگی به این داره که کدام نوع عاطفه در وجود شکار شون ، بیشتر و قویتر باشه (با کمی دقت در رفتار زن ، براحتی معلوم میشه). و هم بستگی به این داره که شکارچی بتونه کدوم نقش رو بهتر بازی کنه: نقش آدم مثبت (مقتدر و ... ) یا آدم منفی (ضعیف و محتاج و ... ).

شکارچی از هر کدوم از این راهها که وارد بشه ، وقتی شکار خوب بهش نزدیک شد و رام شد و لحظه مناسب فرا رسید (ممکنه چند ماه طول بکشه تا به اینجا برسه) ، نقشش رو رها می کنه و مرحله نهایی کارش رو با استفاده از زور و خشونت تکمیل میکنه و هرگز نتیجه نهایی چیزی جز آلودگی دامان زن نیست.

بنده مواردی رو سراغ داشتم که وقتی داستانش رو تحلیل کردم ، متوجه شدم شکارچی ، « حس مادری » زن مورد نظرش رو تحریک کرده و ... خدا را شکر که در لحظه مناسب ان ربک لبالمرصاد تجلی پیدا کرد و گرنه برای ما مردها به روشنی معلوم بود که عاقبت کار چی میشد.

سلام
سئوال دوست مان امیر طاها که متناسب با پست اقتدار بود را این جا مطرح می کنم
سئوال:
خب . عرضم به خدمت برادران و خواهران محترم که سوال بنده از این قرار است :
:Sokhan:
ببینید وقتی من به برخورد آقایون ملقب به شوهر با همسرانشون مینگرم به دو آفت در رفتار شناسی آنها بر میخورم
یکی راجع به اونهایی که میخواهند اقتدار داشته باشند که آفتش خشکی و خشونته
و دومی راجع به اونهایی که میخوان صمیمی باشند و مهربون که آفتش ... میگن زن ذلیلیه
به هر حال از باب الرجال قوامون علی النساء آقا باید اقتدار داشته باشه
و از باب و عاشروهن بالمعروف باید مهربان و صمیمی بود
( هر چند ما کلا گردنمون باریکه )

اما میخوام بدونم که میشه حد اعتدال بین این دو تارو داشت
حتما متوجه منظورم میشید.
اقتدار در عین مهربانی و لطافت
و صمیمیت در عین جذبه:Gig:

بله حالا از شما دوستان خوبم و کارشناسان محترم میخواهم که
راهکارهای رفتاری در این باره را به این مرد آینده نگر ارایه بفرمایید

لطفا کلی گویی نفرمایید جزیی جزیی در قالب مثال:Ealam:

http://www.askdin.com/showthread.php?p=78956#post78956

این متن رو جناب mahdi60 در تاپیک "درگوشی با متاهلا" گذاشته بودند خیلی جالب بود برای بنده

چون به موضوع اینجا مربوط میشد گذاشتم بقیه هم بخونند .

قدرت و صلابت یك مرد

The strength of a man isn't seen in the width of his shoulders
It is seen in the width of his arms that encircle you
قدرت و صلابت یه مرد در پهن بودن شونه هاش نیست
بلکه در این هست که چقدر میتونی به اون تکیه کنی و اون میتونه تو رو حمایت کنه

The strength of a man isn't in the deep tone of his voice
It is in the gentle words he whispers
قدرت و صلابت یه مرد این نیست که چقدر بتونه صداش رو بلند کنه
بلکه در اینه که چه جملات ملایمی رو میتونه تو گوشات زمزمه کنه

The strength of a man isn't how many buddies he has
[=verdana, helvetica, sans-serif][=verdana]It is how good a buddy he is with his kids[=verdana, helvetica, sans-serif][=verdana]
قدرت و صلابت یه مرد به این نیست که چند تا رفیق داره
بلکه در این هست که چقدر با فرزندان خودش رفیق هست

The strength of a man isn't in how respected he is at work
It is in how respected he is at home[=verdana, helvetica, sans-serif][=verdana]
قدرت و صلابت یه مرد به این نیست که چه قدر در محیط کار قابل احترام هست
بلکه در این هست که چقدر در منزل مورد احترام هست

The strength of a man isn't in how hard he hits
It is in how tender he touches[=verdana, helvetica, sans-serif][=verdana]
قدرت و صلابت یه مرد به این نیست که چقدر دست بزن داره
بلکه به این هست که چه دست نوازشگری میتونه داشته باشه

The strength of a man isn't how many women he's Loved by
It is in can he be true to one woman[=verdana, helvetica, sans-serif][=verdana]
قدرت و صلابت یه مرد به این نیست که چند تا زن عاشقشن
بلکه به این هست تنها عشق واقعی یه زن باشه

The strength of a man isn't in the weight he can lift
It is in the burdens he can understand and overcome[=verdana, helvetica, sans-serif][=verdana]
قدرت و صلابت یه مرد به این نیست که چه وزنه سنگینی رو میتونه بلند کنه
بلکه بستگی به مسائل و مشکلاتی داره که از پس حل اونا بر بیاد

موفق باشید :Gol:

با تشکر از جناب mahdi60 و جناب ماه بانو از متن زیبایشان.

این متن ها گر چه زیبا هستند، ولی از جنس عاطفه و شعرند. ما نیاز به تعریف منطقی و شناخت ماهوی مفهوم اقتدار داریم.

هشدار 12
اقتدار و صميميت مرد

حق با دوستم ياقوت احمر است
اقتدار در واقع لازمه روابط بين فردي براي همه افراد چه زن و چه مرد است كه متناسب با حيطه وظايف شان تعريف مي شود. اقتدار زن در نقش مادرانه و همسري و روابطش با ديگر متناسب با اوست و اقتدار مرد در نقش سرپرستي خانواده، شوهري، پدري و ارتباطش با ديگري در حوزه وظائف و نقش مردانه اش تعريف مي شود.

اقتدار به طور كلي براي مرد و زن سه مؤلفه اصلي دارد:

اقتدار= صميميت + احترام متقايل + صراحت در بيان

اقتدار نه پرخاشگري است و نه سهل انگاري. حد وسط است
صفات «مرد مقتدر» و موفق در واقع با صفات «مدير موفق» همخواني و سازگاري دارد( انعطاف، آينده انديشي، ثبات هيجاني، مديرت مالي، پرهيز از خودرايي، اجراي دقيق تصميمات متكي به مشورت و....)

بايد با نگاه دقيق به بحث اقتدار نگاه كرد اجازه دهيد با تحليلي روان شناسي ديني به اقتدار نگاه كنيم. شايد برجسته ترين چيزي كه درباره مرد در قرآن آمده است در رابطه با زندگي زناشويي قوّام بودن مرد است( الرجال قوامون علي النساء) مرد سرپرست و حامي و نگهبان و تگيه گاه زن است.
اين امر چيزي نيست كه سبب مباهات مرد شود و امتيازي بر مرد باشد چون ملاك امتياز در دين ما تقوي است. قوّوام بودن مرد به دليل فاكتور هايي روان شناختي و فيزيولوژيكي و زيست شناختي است كه خدا در مرد قرار داده است و مجموع اين مؤلفه ها اقتدار ساز است براي مرد. در ذيل به برخي اين مؤلفه ها اشاره مي كنيم:
1- قدرت بدني قوي تر از زن،
- براي پاسباني از زن از شرور انساني و محيطي
- پشتوانه غيرت مردانه
- مددكار براي تهيه نفقه زن( پوشاك، خوراك، مسكن و..)
- داشتن بدني متفاوت از جنس زن ( دو قطب مخالف همديگر را جذب مي كنند به همين دليل است كه زنان از مردان زن نما براي زندگي مستمر خوششان نمي آيد و آنها را قالب تكيه دادن و جذاب نمي دانند).
2- شناختي
مرد از بعد شناختي منطقش بر هيجانش مي چربد بنابراين همين امر كمكش مي كند تا در مديريتش قاطع تر باشد و تصميماتش راسخ تر.
3- روان شناختي: از بعد روان شناختي مرد آينده نگر، مستقل است و تمايل به مديريت و رقابت دارد. در برابر زن اين گونه نيست.
4- بعد شرعي- اخلاقي: مرد در كنار وظايف مديريتش بايد
- انتقاد پذير باشد
- دست بزن نداشته باشد.
- گوش شنوا داشته باشد
- اهل مشورت باشد.
- به همسرش ابراز عشق كند به ويژه كلامي
- در توسعه دادن رفاه بر عيالش تلاش كند
- همنشيني با او داشته باشد
- غيور( متعادل) باشد قلمرو براي ناموسش درست كند.
-و...
نكته1- زنان ممكن است از اقتدار مرد در برخي موارد لحظه اي بدشان بيايد اين امر به دليل اين است كه نوسان هيجانات در زن نسبت به مرد بيشتر است اما در جمع بندي زن به همين اقتدار و مديريت قاطع بودن شوهرش مي بالد.

نكته 2- برخي از زنان ممكن است در ظاهر از زن نما بودن شوهرشان تعريف كنند اما زنان نبايد فريب شان را بخورند چون آنها تشنه اقتدار و جذبه مرد هستند.
نكته 3- قاطعيت با صميميت قابل جمع است نه مانعه الجمع حضرت علي -ع- جامع صفات اضداد بودند حيدر كرار در جنگ و متواضع و فروتن در برابر كودك يتيم و...

نكته: اقتدار از قدرت مشتق شده است عذر خواهي هنگام اشتباه و ابراز عشق به موقع خود نشانه قدرت مرد است چون براي مرد اين دو كار سخت است پس كسي كه رعايت مي كند

هشدار 13
به خودتون نگيريد
شأنيت مرد اين است كه اقتدار داشته باشد و سرپرست و مدير و نگهبان و تكيه گاه خانواده باشد. اين به معني اين نيست كه همه مردان اين گونه اند بله ممكن است زني به دلايل تربيتي و...مديريت و اقتدارش از شوهرش بالاتر باشد. در واقع اين مرد صلاحيت مرديت حتي در توزيع نفقه و مسائلي مالي هم ممكن است نداشته باشد چه ذاتا( كم هوش) چه عارضاً( معتاد).

حامی;79947 نوشت:
نكته1- زنان ممكن است از اقتدار مرد در برخي موارد لحظه اي بدشان بيايد اين امر به دليل اين است كه نوسان هيجانات در زن نسبت به مرد بيشتر است اما در جمع بندي زن به همين اقتدار و مديريت قاطع بودن شوهرش مي بالد.

با سلام و تشکر

این مورد بارها برای بنده پیش اومده که اول از نظرات و ممانعت های پدرم به شدت ناراحت و دلگیر شدم
ولی بعد از گذشت زمان که فکر بیشتری کردم و هیجانات فروکش کرده از ممانعت پدرم بسیار خوشحال شدم و بارها از ایشون تشکر کردم . :hamdel:

موفق و پیروز باشید :Gol:

هشدار چهاردهم

خيانت به همسر
وقتي مي گويم خيانت ممكن است برخي ذهنشان خيلي دور دورا برود و فكر كنند حتما بايد در غياب همسر باشه . نه خيانت اين قدر زحمت هم نمي خواهد مي تواند مانند دزدي خيلي ساده اتفاق بيفتد يعني دزدي نياز به نصف شب و تاريكي و از ديوار بالا رفتن و صورت پوشاندن ندارد مي تواند در يك دادگاه، با لبخند، كت و شلوار اتو كشيده، و در روز روشن با تاريك كردن چراغ اذهان اتفاق افتد.
خب برگرديم سر داستان خودمون؛ خيانت.
فكر كنيد فروشگاه سوپر بزرگ كنار خانه شما هست خوش انصاف هم هست ولي شما مي رويد از سوپر ديگر خريد مي كنيد و اجناس را از مقابل او مي بريد منزل. اين مغازه دار نزديك شما چه حسي پيدا مي كند.
مردي كه كنار همسرش زندگي مي كند و از چشم و ابروي و....اين زن و آن زن در دنياي حقيقي و مجازي سخن مي گويد و چشم بر روي زيبايي هاي سيرت و صورت همسرش مي بندد آيا مي داند هر لحظه چه شلاق هاي روحي اي بر پيكر روان همسر خود مي زند همان خانم محترمي كه با هزار اميد در لباس سفيد عروس عزيزترين كسانش را ترك كرد و به خانه او آمد.
بسياري از مردان از سرد مزاجي همسران شان سخن مي گويند ولي نمي گويند كه مسبب آن كيست.
بسياري از مردان خيلي راحت با دختران و زنان فاميل خوش و بش مي كنند و يا حتي از زيبايي هاي آن براي همسران خود تعريف مي كنند آيا مي دانند كه چه مي كنند با همسرشان.
بسيار از مردان، ناراحت مي شوند كه همسرشان از مردان ديگر تعريف كنند يا سخن بگويند ولي روابط خودشان حساب و كتابي ندارد.
قبلا گفتم
مثلث عشق كامل سه ضلع دارد:
عشق كامل = صميميت+ شهوت+ تعهد
خودتان قضاوت كنيد خيانت آشكارو پنهان مرد، چه بلايي بر سر اضلاع اين مثلث مي آورد.( البته خيانت زن هم همين طور ولي كمتر زني است كه مثلا با شهوت بنشيند پاي فيلم يا رقص و از قد و قامت مردي جلوي همسرش تعريف كند و برايش هلاك شود)

خیانت به هر صورتی که باشد و به هر دلیلی که انجام گرفته باشد ناپسند و منفور است و تنها یک نتیجه در بر خواهد داشت و آن چیزی نیست جز شرمندگی

با سلام و تشکر

موضوع مهم و جالبی رو مطرح فرمودید استاد (البته که هنوز در باب اقتدار بنده حرف دارم .)

در منطق سرشار از احساس خانمها هر تعریف ، هر کلمه و هر نگاه تصادفی آقایون جای بحث و تحلیل داره . خانمها ناخودآگاه برای کوچکرین و پیش پاافتاده ترین (البته از نظر شما آقایون) حرکات و رفتارها و گفتارهای همسرشون دلیل سازی می کنند

آقایون وقتی شما خصلت خوبی رو در یک خانم دیگه یافته اید یعنی به اون خانم توجه کردین ، و توجه به دیگری ، برای همسرتون آزاردهنده هست :Ghamgin:

در این میان خصوصا توجه و تعریف کردن به چهره و ظاهر و اندام خانمهای دیگه ؛ مستقیماً ریشه ی صمیمیت رو میزنه :Ealam:

[=B Yagut]برخی از آقایون محترم به اشتباه برای اینکه همسر خودشون رو به بهتر بودن وادارند ؛از خصلت خوب یک زن دیگه صحبت میکنند تا در همسرشون انگیزه..!ایجاد کنند[=B Yagut].
[=B Yagut]این رفتار تقریبا همیشه نتیجه معکوس داشته و در مواردی نادری هم که نتیجه داشته باشه ؛نوعی آزردگی ورنجش عمیق رو در خانم ایجاد میکنه که بالاخره یک زمانی خودش رو نشون میده که به هیچ وجه به اون تغییر مثبت !؟نمی ارزه . :Labkhand:
[=B Yagut]
[=B Yagut]شاید خانم به ظاهر ناراحتیش رو نشون نده ولی در باطن بسیار دلگیر و سرد میشه از همسرش ، و بعدا بهانه های بی خودی از همسرش میگیره و گاهی هم مقابله به مثل می کنه ...
[=B Yagut]
[=B Yagut]

[=B Yagut][=Verdana]نه تنها تعریف خانمهای دیگه رو برای همسرتون نکنید بلکه :
[=Verdana]
[=B Yagut][=Verdana]حتی انتقاد هم نکنید و عیب و ایراد خانمهای دیگه رو برای همسرتون بیان نکنید !
[=Verdana]

[=B Yagut][=Verdana]عده ای مدام عیب وایرادهای زنان را میگویند که فلان زن چه رفتر بد یا ظاهر بدی داشت و....
[=Verdana]

[=B Yagut][=Verdana]توجه داشته باشید که انتقاد فراوان ناشی از توجه فراوان است.
[=B Yagut][=Verdana]شما تا توجه نکرده باشید که نمی توانید انتقاد کنید !
[=B Yagut][=Verdana](برگرفته از کتاب صمیمیت ، تاثیرگذاری و نفوذ در 10 دقیقه )

[=B Yagut][=Verdana]موفق و پیروز باشید :Gol:

حامی;80396 نوشت:
بسياري از مردان خيلي راحت با دختران و زنان فاميل خوش و بش مي كنند و يا حتي از زيبايي هاي آن...

به نظرم این قبیل افراد ، دو ویژگی دارند:

1- اینها دین ندارند. اگر انسان دیندار باشد (به معنی عادی ، نه خیلی هم پیشرفته) این کارها را نمی کند.
2- اینها مریضند. آدم سالم اگر دین هم نداشته باشد ، این کارها را نمی کند.

کسی هم که این دو ویژگی را داشته باشد ، نه در زندگی زناشویی و خانوادگی ، که در هیچ کار و موقعیت دیگری ، قابل اعتماد نیست.

ماه بانو;80554 نوشت:
در منطق سرشار از احساس خانمها هر تعریف ، هر کلمه و هر نگاه تصادفی آقایون جای بحث و تحلیل داره . خانمها ناخودآگاه برای کوچکرین و پیش پاافتاده ترین (البته از نظر شما آقایون) حرکات و رفتارها و گفتارهای همسرشون دلیل سازی می کنند

این دلایل ، اگر منطقی باشند هیچ اشکالی ندارند. مشکل وقتی پیش میاد که این دلایل به جای اینکه بر اثر تفکر به دست آمده باشند ، بر اثر تخیل یا توهم به دست آمده باشند. قرآن کریم می فرماید: ياأيها الذين آمنوا أجتنبوا كثيرا من الظن ان بعض الظن أثم قرآن کریم ما را از پیروی « ظن » باز داشته است چه برسد به خیال و وهم. ( ظن یعنی احتمال بیشتر از 50% ، وهم یعنی احتمال کمتر از 50% ، شک یعنی احتمال 50% ، یقین یعنی 100% )

ماه بانو;80554 نوشت:
آقایون وقتی شما خصلت خوبی رو در یک خانم دیگه یافته اید یعنی به اون خانم توجه کردین ، و توجه به دیگری ، برای همسرتون آزاردهنده هست

انسان که نمی تواند چشمش را ببندد و محیط اطرافش را نبیند. یا وقتی محیط اطرافش را دید ، واقعیت را انکار کند (بگوید: نه ، خانم من بهتر است). توجه کردن به امور هم یک امر طبیعی است که در انسانهای سالم وجود دارد. مگر کسی مریض باشد که « توجه » نداشته باشد (مرض بی توجهی و بی دقتی ). البته منظورم « توجه به جنس مخالف » نیست. منظورم « توجه » به طوز مطلق است. حالا متعلق آن هر شی ایی می تواند باشد، از جمله: جنس مخالف. (حوزه بحث در اینجا ، فلسفه است نه شرعیات - لطفاً دقت شود).

ماه بانو;80554 نوشت:
در این میان خصوصا توجه و تعریف کردن به چهره و ظاهر و اندام خانمهای دیگه ؛ مستقیماً ریشه ی صمیمیت رو میزنه

این سخن کاملاً صحیحی است. تازه شما کم گفته اید. اثرات سوء اینکار خیلی بیشتر از اینهاست. باز هم می گویم: این کار آدمهای بی دین و مریض است.

به نظر بنده ، آدم نباید به مسایل ظاهری خانمهای دیگه غیر همسرش توجه بکند. چه برسد به اینکه برای همسرش بازگو کند. ( فوقش این است که مشمول حدیث شریف من عشق و کتم و مات ، مات شهیداً می شود). اما فضلیتها چی؟ اگر مردی در خانمی غیر از همسر خودش ، فضیلتی (اخلاقی ، علمی ، هنری ... ) دید ، باز هم نباید به آن توجه کند؟ یا توجه اشکالی ندارد فقط نباید برای همسرش باز گو کند؟ قبول دارم که « مقایسه بین افراد » کار خیلی بدی است و اثرات سوء زیادی دارد. اما آیا این بد است که مرد ، با نشان دادن الگوی عملی به همسرش ، او را تشویق به رشد بیشتر و کسب کمالات بیشتر بکند؟ (حوزه بحث: دینی - روانشناسی ، اجتماعی)
اینها مسائلی هستند که ممکن است ظاهر یکسانی (توجه به خانم بیگانه و بازگو کردن برای همسر ) داشته باشند اما حقیقت آنها متفاوت است.

ماه بانو;80554 نوشت:
برخی از آقایون محترم به اشتباه برای اینکه همسر خودشون رو به بهتر بودن وادارند ؛از خصلت خوب یک زن دیگه صحبت میکنند تا در همسرشون انگیزه..!ایجاد کنند. این رفتار تقریبا همیشه نتیجه معکوس داشته و در مواردی نادری هم که نتیجه داشته باشه ؛نوعی آزردگی ورنجش عمیق رو در خانم ایجاد میکنه که بالاخره یک زمانی خودش رو نشون میده که به هیچ وجه به اون تغییر مثبت !؟نمی ارزه
اولاً اگر این راه اشتباه است ، پس راه صحیح تشویق همسر به رشد بیشتر چییست؟ روانشناسها می گویند نشان دادن الگوی عملی خیلی اثر بیشتری دارد تا صرف بحث نظری.

ثانیاً خانمها هم لطف کنند اینقدر حساس نباشند و فوری این مسایل را حمل بر عشق و ... نکنند. حساسیت زیاد هم در زندگی باعث مشکلات زیادی برای آدم می شود. حدیثی هست که می فرماید: هر کسی زود رنج باشد ، دوستی برایش باقی نمی ماند.

مردها اگر احساس کنند که خانمشان باریک بینی بی جا دارد ، آنگاه برای اینکه خانمشان ناراحت نشود ، بر روی ارتباطشان با همسرشان فیلتر می گذارند. یعنی نه اینکه توجه نکنند و فضایل را در دیگران نبینند ، بلکه توجه (به طور طبیعی ، نه عامدانه) می کنند و فضایل را هم می بینند اما به همسرشان نمی گویند. فکر می کنم هیچ زنی مایل نباشد که همسرش « ما فی الضمیر » خود را از او مکتوم بدارد.

یاقوت احمر;80598 نوشت:
روانشناسها می گویند نشان دادن الگوی عملی خیلی اثر بیشتری دارد تا صرف بحث نظری.

سلام
نشان دادن الگو جسارت به انسان منطقي است انسان بايد الگو يابي كند نه برايش الگوي دهي كنيم ( زمينه الگويابي را فراهم كنيم) اگر فردي خودش يافت به اين راحتي از بين نمي رود

یاقوت احمر;80598 نوشت:
انسان که نمی تواند چشمش را ببندد و محیط اطرافش را نبیند. یا وقتی محیط اطرافش را دید ، واقعیت را انکار کند (بگوید: نه ، خانم من بهتر است). توجه کردن به امور هم یک امر طبیعی است که در انسانهای سالم وجود دارد. مگر کسی مریض باشد که « توجه » نداشته باشد (مرض بی توجهی و بی دقتی ). البته منظورم « توجه به جنس مخالف » نیست. منظورم « توجه » به طوز مطلق است. حالا متعلق آن هر شی ایی می تواند باشد، از جمله: جنس مخالف. (حوزه بحث در اینجا ، فلسفه است نه شرعیات - لطفاً دقت شود).

سلام
روان شناسي تفاوت هاي فردي و دين حكم مي كند كه مقايسه مردود است هركسي توان، ذوق، الگوهاي تربيتي خاص دارد. مقايسه كار را خراب مي كند. مگر اين كه معيارهاي ارزشي داشته باشيم و خودمان را با شاغول معنوي الگوهاي ديني تنظيم كنيم. كه اين جا معيار خدايي است و كسي فكر بد نمي كند

حامی;80633 نوشت:
نه برايش الگوي دهي كنيم ( زمينه الگويابي را فراهم كنيم)

سلام.
نکته دقیقی است.
فراهم کردن زمینه الگویابی ( بدن اینکه آن الگو را نشان بدهیم ) چگونه است؟ لطفاً مثالی بفرمائید.

حامی;80634 نوشت:
سلام
مگر اين كه معيارهاي ارزشي داشته باشيم و خودمان را با شاغول معنوي الگوهاي ديني تنظيم كنيم. كه اين جا معيار خدايي است و كسي فكر بد نمي كند
عرض بنده هم در مورد فضیلتها (ارزشها) بود.
یعنی غیر از ائمه معصومین (ع) ، نمیتوانیم الگوی دیگری داشته باشیم؟ گاهی برخی دانشجویان در طول تحصیل، برخی اساتید را الگوی خودشان قرار می دهند و امثال آن.

هشدار پانزدهم
جلوه نمايي زن
جلوه نمايي زن جزء ذات اوست اگر ارضا براي شوهرش ارضا نشود و شوهر به آن بها ندهد جايي ديگر ارضاء مي شود.
مي گويند زني رفت روي پشت بام پتو بتكاند پتو گرد نداشت خودشو تكان تكان مي داد(جلوه نمايي). بچه اگر برخي از مواد معدني بدنش مثل آهنش كم باشد با خاك خوردن يا مهر نماز خوردن جبران مي كند زن هم همين گونه است اگر مردش ارضائش نكند سر معنويت و حيا و عفافش در خطر است.
همين طور دختران، پدري كه از موي، لباس، زيبايي و زيور دخترش تعريف نمي كند منتظر باشد تا به زودي چوب آن را بخورد.دزدان دريايي ناموس، خيلي راحت اين «ماهي يان ماه وش» و «مرواريدان بي صدف» را، در اين شب تار بي مهري شكار مي كنند.
تجربه
عبارات بالا زبان حال بسياري از زنان و دختراني است كه در مشاوره ها گفته اند كه از بي توجهي و بي مهري شوهر يا پدر و مادرشان ضربه خورده اند.
و
بسياري از مردان مي پرسند شما مي گوييد من بايد با چنين زنان يا دختران بي حيايي چه كنم؟
و
من مي گويم:
چرا نمي پرسيد كه سهم من در اين مشكل چقدر است؟ چرا هميشه نوك پيكان مقصريابي تان به سمت ديگري است.
نكته: مي گويد وقتي ما انگشت اشاره به سمت ديگري مي گيريم سه انگشت به سمت خودمان است يعني مي گويد فراموش نكن كه ممكن است خودت بالاترين تقصير را داري.

حامی;80746 نوشت:
جلوه نمايي زن جزء ذات اوست

مسأله خیلی مهمی است. می توانم تصور کنم که تأمین نشدن کافی این نیاز ، چه عوارض خطرناکی میتواند داشته باشد.

این جلوه نمایی فطری ، فقط در حوزه مسایل محسوس و ظاهری و جسمی است؟ یا می تواند در مورد « زیبایی های معقول » هم مصداق داشته باشد؟

آیا امکان دارد که یک خانمی که رشد عقلی یافته است ، این تمایل فطری در او ، به جای اینکه در حوزه محسوسات باشد ، در حوزه زیبایی های معقول باشد (به این معنی که او هیچ تمایلی به جلوه گری در بعد محسوسات نداشته باشد)؟

نکته دیگر: ظاهراً این ویژگی در سنین مختلف ، فرق می کند. شاید اگر انتظار داشته باشیم که یک خانم در سنین پختگی ، کمتر در مورد تأمین شدن این نیاز فطری اش حساسیت داشته باشد، انتظار بی جایی نباشد.

باز هم مسأله مهم اقتدار...

صرف نظر از تعریف اقتدار و شناخت حد و ذاتیات آن ، یک مورد مهم از اقتدار ذکر میکنم. دوستان اگر موارد دیگری سراغ دارند بفرمایند:

اقتدار: مرد باشید. لازم نیست بلوف بزنید. فقط ضعف نشان ندهید. « تعلل » و « دو دلی » می تواند علامت ضعف (فیزیکی یا فکری) باشد.

سلام :Gol:

یعنی مردی و اقتدار یعنی بدون فکر کردن تصمیم گرفتن و حرف زدن؟؟؟!!!

یک مثال میزنم

مثلا اگر زنی با شوهرش در یک موضوع به تفاهم نرسید و خلاف نظر شوهرش سخنی گفت

اقتدار مرد حکم میکنه سریع بزن تو گوشش!!!!

و اگر خانم به مخالفت ادامه داد اقدامات بیشتر.....

اگه مرد کوتاه بیاد ضعف نشان نداده دیگه....

چه فیزیکی چه فکری!!!!

اقتدار اینه جناب یاقوت احمر آره؟؟؟!!!:Gig:

بدون تعلل و تفکر و دودلی آخه مرده دیگه سیبیل کلفته..... :ok:

علی یارتان :Gol:

یاقوت احمر;80812 نوشت:
مسأله خیلی مهمی است. می توانم تصور کنم که تأمین نشدن کافی این نیاز ، چه عوارض خطرناکی میتواند داشته باشد. این جلوه نمایی فطری ، فقط در حوزه مسایل محسوس و ظاهری و جسمی است؟ یا می تواند در مورد « زیبایی های معقول » هم مصداق داشته باشد؟ آیا امکان دارد که یک خانمی که رشد عقلی یافته است ، این تمایل فطری در او ، به جای اینکه در حوزه محسوسات باشد ، در حوزه زیبایی های معقول باشد (به این معنی که او هیچ تمایلی به جلوه گری در بعد محسوسات نداشته باشد)؟ نکته دیگر: ظاهراً این ویژگی در سنین مختلف ، فرق می کند. شاید اگر انتظار داشته باشیم که یک خانم در سنین پختگی ، کمتر در مورد تأمین شدن این نیاز فطری اش حساسیت داشته باشد، انتظار بی جایی نباشد.

سلام
اين دو جلوه نمايي قابل جمع است و دين هم براي زنان متدين اين جلوه نمايي مشروع را اشكال نمي گيرد حتي در امور محسوس به همين دليل در معارف ما توصيه شده بهتر است زن گلوبندي و زيوري( نه تجمل اشرافي) داشته باشد.
جلوه نمايي زن در محسوس تعطيلي ندارد چون قسمتي از آن براي خودش است و بخش زيادي از آن كمك به حفظ ايمان شوهر است.
بله جلوه نمايي با پيشرفت در معنويت جهت داده مي شود بدون چشم و هم چشمي و تجمل، تكبر، فخر فروشي، عجب و خودفروشي مي شود.
- جلوه نمايي تابع عوامل چون فرهنگ، الگوهاي تربيتي، مذهب، مسائل و اختلالات رواني، ارضا حس جلوه نمايي توسط شوهر،سن و...است

po0neh;81196 نوشت:
سلام یعنی مردی و اقتدار یعنی بدون فکر کردن تصمیم گرفتن و حرف زدن؟؟؟!!! یک مثال میزنم مثلا اگر زنی با شوهرش در یک موضوع به تفاهم نرسید و خلاف نظر شوهرش سخنی گفت اقتدار مرد حکم میکنه سریع بزن تو گوشش!!!! و اگر خانم به مخالفت ادامه داد اقدامات بیشتر..... اگه مرد کوتاه بیاد ضعف نشان نداده دیگه.... چه فیزیکی چه فکری!!!! اقتدار اینه جناب یاقوت احمر آره؟؟؟!!! بدون تعلل و تفکر و دودلی آخه مرده دیگه سیبیل کلفته..... علی یارتان

سلام دوستان
بحث مان از اقتدار گذشته شما بحث قبلي رو پيش كشيد لطف كنيد هر بحث را بعد از همان پست بنويسيد.
اقتدار در واقع لازمه روابط بين فردي براي همه افراد چه زن و چه مرد است كه متناسب با حيطه وظايف شان تعريف مي شود. اقتدار زن در نقش مادرانه و همسري و روابطش با ديگر متناسب با اوست و اقتدار مرد در نقش سرپرستي خانواده، شوهري، پدري و ارتباطش با ديگري در حوزه وظائف و نقش مردانه اش تعريف مي شود.

اقتدار به طور كلي براي مرد و زن سه مؤلفه اصلي دارد:

اقتدار= صميميت + احترام متقايل + صراحت در بيان

اقتدار نه پرخاشگري است و نه سهل انگاري. حد وسط است
صفات «مرد مقتدر» و موفق در واقع با صفات «مدير موفق» همخواني و سازگاري دارد( انعطاف، آينده انديشي، ثبات هيجاني، مديرت مالي، پرهيز از خودرايي، اجراي دقيق تصميمات متكي به مشورت و....)
نكته: اقتدار از قدرت مشتق شده است عذر خواهي هنگام اشتباه و ابراز عشق به موقع خود نشانه قدرت مرد است چون براي مرد اين دو كار سخت است پس كسي كه رعايت مي كند

سلام استاد گرامی:Gol:

جسارت بنده را ببخشید که وسط یک بحث دیگه جواب یک پست را دادم

منتظر ادامه ی هشدار های سازنده یتان هستیم

علی یارتان:Gol:

po0neh;81196 نوشت:
سلام :gol:

یعنی مردی و اقتدار یعنی بدون فکر کردن تصمیم گرفتن و حرف زدن؟؟؟!!!

سلام دوست عزیز.
نه. از قضا ، من می خواستم پست بعدی ام را این بزنم:
اقتدار: بدون فکر سخن نگوئید، سنجیده و معقول حرف بزنید تا بتوانید به آن عمل کنید و مجبور نشوید حرفتان را عوض کنید یا اینکه نتوانید از آن دفاع کنید.

یعنی طوری حرف بزنیم که حرفمان درست باشد و مشکلی پیش نیاید. نه اینکه بر اثر حرف ناسنجیده ما ، مشکلی پیش بیاید و آنگاه ما مجبور شویم برای حفظظ اقتدار!! رفتار غیر منطقی از خودمان بروز بدهیم. این که اقتدار نیست. تعصب و لجاجت است.

po0neh;81196 نوشت:

مثلا اگر زنی با شوهرش در یک موضوع به تفاهم نرسید و خلاف نظر شوهرش سخنی گفت

اقتدار مرد حکم میکنه سریع بزن تو گوشش!!!!

تعجب می کنم. واقعاً از صحبت بنده ، چنین نتیجه ای قابل تحصیل است؟
زدن توی گوش طرف مقابل ، علامت داشتن قدرت و زور است، نه اقتدار. توسل به قدرت و زور ، عامل عدم وجود اقتدار است. شخص مقتدر ، معمولاً در عین حالی که قدرت دارد ، در شرایطی قرار نمی گیرد که مجبور به استفاده از زور بشود. مگر در موارد بسیار نادر و اینکه یک منطق عقلانی در کار باشد، آنهم برای لحظاتی بسیار کوتاه. مثل موقعی که بچه کم سن و سال مریض را بخواهند آمپول بزنند اما او از ترس ، حاضر نمی شود.

ایران اسلامی خودمان را مثال می زنم. روشن است که ما از نظر نظامی ، به پای برخی کشورها نمی رسیم. یعنی از حیث قدرت از آنها کمتریم. اما من فکر می کنم اقتدار ایران اسلامی ، از همان کشورهایی که از نظر نظامی جلوتر از ما هستند و بمب هسته ای و .... دارند ، بیشتر است. لذا می بینید که سی سال است ما نظام عزیزمان را حفظ کرده ایم و آنها علیرغم تجهیزات نظامی پیشرفته شان ، هیچ غلطی نتوانسته اند بکنند.

در مثال شما ، مرد مقتدر ، باید موضوع مورد اختلاف را به گونه ای مدیریت کند که نه سیخ بسوزد نه کباب. و این بستگی به این دارد که ماهیت موضوع ، چه باشد. در برخی موارد سطحی ، اینکه مرد علیرغم اینکه نظر خودش را دارد ، به نظر خانمش عمل کند. در برخی موارد عمقی ( مثل مسایل شرعی ) جای هیچ گونه اغماضی نیست.

حامی;81214 نوشت:
بحث مان از اقتدار گذشته شما بحث قبلي رو پيش كشيد لطف كنيد هر بحث را بعد از همان پست بنويسيد.
سلام استاد.
بحث اقتدار که بیان فرمودید ، خیلی مهم بود و نیاز زیادی به باز کردن آن وجود داشت و اقتضاء می کرد که مدتی طولانی روی این مبحث تأمل بشود و نکات آن ذکر شود. ولی سرعت سیر مطالب تاپیک این اجازه را نداد. حتی اهمیت برخی مباحث به قدری زیاد است که جا دارد تاپیکی مخصوص آن باز شود. چون همه نکات در ظرف آن مدت کوتاهی که بحث در جریان است ، به ذهن آدم نمیرسد. همانطور که ملاحظه می فرمائید ، هنوز دوستان در این زمینه به اتفاق نرسیده اند.

اگر نظر شما این است که پس از اتمام یک مطلب ، به آن نپردازیم ؛ چشم. اطاعت می شود.

یاقوت احمر;81242 نوشت:
همانطور که ملاحظه می فرمائید ، هنوز دوستان در این زمینه به اتفاق نرسیده اند. اگر نظر شما این است که پس از اتمام یک مطلب ، به آن نپردازیم ؛ چشم. اطاعت می شود.

سلام فحواي كلام همگي يك چيز است : اقتدار = نه استبداد و نه سهل انگاري در مديريت( اقتصادي، عاصفي، شناختي، رفتاري و...)

نام تاپيك هشدار است و بنا بر اختصار است
عزت تان روز افزون

موضوع قفل شده است