چرا حضرت علی(ع) در پذیرش بیعت مسلمانان تاخیر کرد.

تب‌های اولیه

2 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
چرا حضرت علی(ع) در پذیرش بیعت مسلمانان تاخیر کرد.

یکی از مسائل صدر اسلام در به خلافت رسیدن امیر مومنان به وقوع پیوست و آن حضرت پس از کشته شدن عثمان و بیعت مردم با آن حضرت، علی رغم آنکه حکومت حق آن حضرت بود در پذیرش آن تاخیر کرد.

روایات تاریخی نشان میدهد که علل گوناگونی در این مورد دخالت داشته اند.

1. در دوران حکومت 25 ساله خلفاء پیشین اشرافی زدگی که بواسطه فتوحات و غنائم بسیار گریبان گیر جامعه اسلامی شده بود.
2. خلفاء پیشین در نحوه تفکر جامعه اسلامی و روش پیامبر اسلام(ص) انحرافات اساسی ایجاد کرده بودند حتی در مسئله نماز که همه شاهد اقامه نماز پیامبر بوده اند، تحریفاتی ایجاد کردند.
3. بواسطه فتوحات عناصر غیر عرب با عرب ها همزیست شده بودند و این باعث شده بود تا فرهنگ انحرافی مسلمانان که در طی دوران 25 ساله بوجود آمده بود به این تازه مسلمانان منتقل شود.
4.گسترش مرزهای جهان اسلام با روحیات متفاوت مانند شامی ها، مصریان و ایرانی ها نیاز به این داشت تا حضرت علی مردم را به طور کامل با خود همراه نماید.
5. حضور 25 ساله معاویه در شام که اداعای خلافت هم داشت یک مشکل جدی بود که با حمایت امویان که در دوران 12 ساله حکومت عثمان قرت مالی نیز پیدا کرده بودند آنرا به چالشی مهم تبدیل میکرد.
6.احتمال نافرمانی برخی از صحابه که پیش از این علاقه خود را در رسید به ولایت و حکومت داری پنهان نکرده بودند.
از این رو حضرت در برخورد اولیه مسلمان برای پذیرش خلافت از آن دوری جست و از بیت در منزلش خودداری کرد و سرانجام از آنها خواست تا در مسجد با آن حضرت بیعت نمایند.

دلايل ديگري رانيز مي توان به دلايل برادرعزيرمان آقاي بنان افزود
امام باعلم غيب مي دانستند که بعضي ازاصرارکنندگان بيعت شکني خواهند کرد ايشان دراين باره فرمودند
من بيم داشتم، اگر امتناع كنم، تفرقه ايجاد شود، پس با آنان بيعت كردم، ليكن مرا چيزي بيمناك نساخت، جز شقاق و دشمني آن دو نفر كه با من بيعت كردند، طلحه و زبير و مخالفت معاويه كه سابقه‌اي در اسلام نداشت».[1] نصربن مزاحم منقري، واقعه صفين، ترجمه كريم زماني، (تهران، موسسه خدمات فرهنگي رسا، 1364) ص 119.
امام قصد داشتند همگان ببينندکه انان بيعت مي کنند ومي شکنند تاحجت برمردم تمام شود
2.تاخير ازاين باب بود تامردم شروط ايشان رابپزيرند چون اگر ايشان بلافاصله قبول مي کردند بعدا تحميل حکومت عدالت محوري که درطول 25سال خدشه دارشده بود برمردم گران مي آمد
و بدانيد كه اگر من درخواست شما را پذيرفتم، با شما چنان كار مي‌كنم كه خود مي‌دانم و به گفته گوينده و ملامت سرزنش كننده‌اي گوش نمي‌دارم و اگر مرا واگذاريد، هم‌چون يكي از شمايم و براي كسي كه كار خود را بدو مي‌سپاريد، بهتر از ديگران، فرمانبردار و شنوايم، شريف رضي، نهج‌البلاغه، ترجمة سيد جعفر شهيدي، (تهران، انتشارات علمي و فرهنگي، 1367)، خطبة 92، ص 85.
3.اگر حضرت فورا قبول مي کردند تاييد خلفاي قبلي وروش تعيين خلافت بود
همانا كران تا كران را ابر فتنه پوشيده است و راه راست ناشناس گرديده حضرت باتاخير مي توانستند روش خلفاي قبلي رازير سوال ببرند
4.بيعت عمومي شود وهمه شرکت کنند که بهانه کمي بيعت کنندگان آلت دست امثال معاويه نشود

موضوع قفل شده است