معروفها چی هستند؟

تب‌های اولیه

7 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
معروفها چی هستند؟

با سلام در حدیث داریم از حضرت رسول اکرم (ص) که فرمودند:

مَن أمَرَ بِالمَعروفِ ونَهى عَنِ المُنكَرِ فهُوَ خَليفَهُ اللّه في الأرضِ ، وخَليفَهُ رَسولِهِ .

هر كه امر به معروف و نهى از منكر كند ، او جانشين خدا و جانشين رسول او در زمين است .

مستدرك الوسائل : 12 / 179 / 13817 منتخب ميزان الحكمه : 376

حال سئوال من این است دوستان از نظر شما معروف چیه؟

منتظرم !!!

خاتون مهر;74827 نوشت:
حال سئوال من این است دوستان از نظر شما معروف چیه؟

با سلام

معروف تمام اعمالي است كه خداوند امر به انجام انها داده است و منكر تمام قوانيني است كه خداوند از ارتكاب به انها نهي كرده است

با سلام وسپاس ازپرسش شما در احکام دین ،به تمام واجبات ومستحبات عقلی وشرعی ،معروف وبه تمام محرمات ومکروهات عقلی وشرعی ،منکر گفته می شود وامر به معروف در واجبات عقلی وشرعی ونهی از منکر در محرمات عقلی وشرعی واجب (کفایی)است وامر به مستحبات ونهی از مکروهات ،مستحب است . تحریر الوسیله / ج1 /کتاب الامر بالمعروف والنهی عن المنکرالقول فی اقسامها.../ م1 و 2 .

وقتی صحبت از مستحبات می شود ذهن ما فقط به سمت عبادات می رود.درحالیکه چه بسا اعمال نیکی که نسبت به هم نوعان وهم شهریان وهم دینان خود می توانیم وباید انجام دهیم واز آنها غافلیم.خطبه ای در مفاتیح از قول پیامبر اکرم آمده با عنوان درآویختگان به شاخه طوبی!
که در آن لیستی از کارهای نیک آمده.خواندن آن را به همه دوستان توصیه می کنم.
خداوند به عبادات ما نیاز ندارد.بیشترین انتظاری که از ما دارد نیکی در حق بندگانش است!
حتی شاید بزرگترین نیکی که ما می توانیم در حق بندگانش بکنیم این است که با آنها مدارا کنیم و خطاهایشان را ببخشیم وسر هر مسئله پوچی وبخصوص مال دنیا دست در گریبان یکدیگر نیندازیم!

معروف=خوبی=ثواب
منکر=بدی=جهنم

جوادی;185799 نوشت:
خداوند به عبادات ما نیاز ندارد.بیشترین انتظاری که از ما دارد نیکی در حق بندگانش است!

با تشکر مطالب خوب شما کاربر محترم جوادی گرانقدر

خدمت به بندگان خدا اگر بخاطر خداوند و در جهت نزدیکی به او انجام شود ، همان عبادت است در غیر این صورت بیشترین انتظار خداوند این نیست . چرا که خداوند در قرآن فرموده است که بیشترین انتظار او از ما عبادت اوست :

وَ مَا خَلَقْتُ الْجِنَّ وَ الْإِنْسَ إِلاَّ لِيَعْبُدُونِ (1)

جن و انسان را نیافریدم مگر بخاطر اینکه مرا عبادت کنند !

همیشه موفق و سرفراز باشید

پی نوشت:
1. قرآن کریم ، سوره ذاریات ، آیه 56

موضوع قفل شده است