اثر موسیقی

تب‌های اولیه

153 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
اثر موسیقی

باسمه تعالی
حضرت آیت الله امجد حفظه الله می فرمودند:موسیقی مطرب حرام است چون فکر و تعقل را از انسان میگیرد. البته هر نوع موسیقی حتی اگر حلال هم باشد موجب ضعیف شدن اراده انسان می شود.
حضرت امام خمینی قدس سره در کتاب چهل حدیث فرموده اند: ای عزیز بکوش تا صاحب «عزم» و دارای «اراده» شوی، که خدای نخواسته اگر بی عزم از این دنیا هجرت کنی، انسان صوری بی مغزی هستی که در آن عالم بصورت انسان محشور نشوی؛ زیرا که آن عالم، محل کشف باطن و ظهور سریره است. و جرات بر معاصی، کم کم انسان را بی عظم می کند و این جوهر شریف را از انسان می رباید.

سلام به دوست عزیز

چرا موسیقی حرام است؟؟؟؟؟
چرا چیزهایی که انسان را شاد و سرحال می کند حرام است ؟؟؟
پس اگر این طور باشه بعضی نوحه ها (منظور شعر نوحه) انسان را از خود ، بی خود می کند؟! :hamdel:

[=&quot]آیا موسیقی لازم و مفید است و یا ضرر دارد و مغایر با موازین مذهبی است؟ [/]
[=&quot]آیا تأثیر موسیقی از طریق احساس بر شخصیت و جامعه، مثبت است یا منفی؟[/]
[=&quot]آیا موسیقی، موجب همبستگی و وحدت درونی و اجتماعی می شود؟[/]
[=&quot]اینها برخی از سوالاتی است که درباره موسیقی و تأثیر آن مطرح می شود.متفکران زیادی همچون افلاطون، ارسطو، شوپنهاور، داروین و وبر درباب کارکردهای مثبت و منفی موسیقی صحبت کرده اند. عده ای باور دارند که روح انسانی از طریق موسیقی ، تناسب و هماهنگی را فرا می گیرد.موسیقی موجب لطافت نفس و ارضای کامل آرزوهای انسان شده و قلب آدمی را نوازش و تسخیر می کند و در بهبود اوضاع اجتماعی راهگشا است. اما همه این کارکردها مثبت وقتی اتفاق می افتد که در انتخاب آهنگ، ساز، کنترل ریتم ها دقت شود. موسیقی هایی با ریتم های تند، محتوای غیر معنوی و گاه شهوانی و لاابالی با استفاده از سازهای غربی در بازار های بسیار آشفته دنیای کنونی، هیچ یک از کارکردهای مثبت را نداشته و آثار منفی زیادی را برای وحدت اجتماعی و شخصیت فردی به ارمغان می آورد.[/]
[=&quot]پس باید تلاش کرد فکر و تعقل بر احساس غلبه کند تا موسیقی به ناهنجاری های روانی نیانجامد.* امروزه موسیقی و رسانه، دو ابزار جهانی برای زوال فرهنگ های اصیل و انسانی است. نادیده گرفتن این دو ابزار و نداشتن تدبیر برای مقابله با آن ها، ضررهای جبران ناپذیری را برای بشریت به ارمغان می آورد.** برای موسیقی مطرب پیامدهای متعددی وجود دارد که در یادداشت های بعد به برخی از آنها اشاره خواهد شد.***[/]
[=&quot] [/]
[=&quot]*. ر.ک: فرامرز رفیع پور، جامعه، احساس و موسیقی؛ تهران، شرکت سهامی انتشار،1375.[/]
[=&quot]**. ر.ک: فرهنگ جهانی، ویراستاران؛دیانا کرین و نوبوکو ناواشیما و کنجی کاوازاکی،مترجمان:نعمت الله فاضلی و مرتضی قلیچ؛ دانشگاه امام صادق علیه السلام، 1388.[/]
[=&quot]***. ر.ک: عبدالحسین خسروپناه، جریان شناسی ضد فرهنگ ها؛ قم، تعلیم و تربیت اسلامی، چ اول، 1389.[/]

سلام دوستان
چرا موسیقی حرام است؟؟؟؟؟

دوست عزیز شما وقتی دکتر هم می روی و شما را از چیزی منع می کند می پرسی چرا؟ دین هم مثل همه امور متخصص دارد اگر قرار باشد ما با میل و دانش خود جلو بریم به مشکل برمی خوریم.
با تشکر
موفق و پیروز باشید

سلام

به این فایل نگاه کنید !!!

بعد از نگاه کردن ..بگوید ایا گوش دادن به این فایل حرام است یا حلال ! ؟
=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=

تو ذکرا فقط یا حسین مده !!!

................................................................

سلام علیکم جمیعا

اساتید نظرشان را در مورد این دست موسیقی هم بفرمایند.

یاحق

سلام علیکم

لطفا اساتید راهنمائی کنند . این موسیقی از نوع سنتی است.

آیا ایراد فقهی ای بر آن هست ؟

یاحق

madanchi11;75702 نوشت:
چرا موسیقی حرام است؟؟؟؟؟ چرا چیزهایی که انسان را شاد و سرحال می کند حرام است ؟؟؟

با سلام
دوست عزیز در این تاپیک صوت پرسش و پاسخ اعتقادی با حضور استاد محمدی در مورد اینکه چرا گوش دادن به موسیقی حرام است قرار دارد که گوش کردنش کمک زیادی می کند تا زودتر به جواب برسید.

http://ww.askdin.com/showthread.php?t=6808

madanchi11;75702 نوشت:

با سلام مجدد
دوست عزیز شادي يكي از نيازهاي اساسي انسان و لازمة زندگي او است و اسلام به اين نياز،‌توجه داشته و آن را تأييد نموده است. سفارش هايي كه اسلام براي پوشيدن لباس هاي شاد و روشن، بوي خوش، نظافت و نظم و پاكيزگي،‌ مسافرت و تفريح،‌ حضور در طبيعت و نگريستن به سبزه و آب، مهرباني و محبت، زدودن كينه و حسد، شوخي و مزاح و ايجاد شادي در قلب مردم دارد، همه براي ايجاد فضاي شادي و راندن غم و اندوه از پيكرة جامعة اسلامي است.

امام علي(ع) شادماني را باعث انبساط روح و ماية تهييج و جِدّ و نشاط دانسته[1] و از شادماني به عنوان يك فرصت مغتنم ياده كرده است.[2]

در تقسيم بندي اوقات و نظم روزانه اي كه پيشوايان معصوم توصيه كرده اند، مسرّت و شادي جايگاه ويژه اي دارد. امام رضا(ع) فرمود: "كوشش كنيد اوقات روز شما چهار مرحله باشد: وقتي براي عبادت و خلوت با خدا،‌ مرحله اي براي تأمين معاش، وقتي براي معاشرت با برادران مورد اعتماد و كساني كهش ما را به عيب هايتان واقف مي سازند و در باطن به شما خلوص و صفا دارند، وقتي را به تفريحات و لذايذ اختصاص دهيد و از مسرّت و شادي ساعات تفريح، نيروي انجام وظايف وقت هاي ديگر را تأمين كنيد".[3]

در اسلام شادي ها بايد هدف دار باشد و با رشد فكري منافاتي نداشته باشد، از اين رو امام رضا(ع) مي فرمايد: "از لذايذ دنيوي نصيبي براي كاميابي خويش قرار دهيد و خواهش هاي دل را از راه هاي مشروع بر آوريد. مراقب باشيد كه در اين كار به مردانگي و شرافت شما آسيب نرسد و دچار اسراف و تندروي نشويد. تفريح و سرگرمي هاي لذّت بخش و شادي ها شما را در ادارة زندگي ياري مي كند و با كمك آن بهتر به امور دنياي خويش موفق خواهيد شد".

از آن جايي كه فيلم ها و موسيقي هاي مبتذل با اين هدف، سازگاري ندارد، اسلام با آن مخالف است وگرنه اسلام با اصل شادي موافق است.

پاورقی
[1]غررالحكم، ج 2، ص 113.
[2]همان، ‌ج 1، ص 272.
[3]بحارالانوار، ج 75، ص 321.

madanchi11;75702 نوشت:
چرا موسیقی حرام است؟؟؟؟؟

دوست عزیز در خصوص این سوال هم نكاتي رو عرض می کنم كه اميدواريم براي شما مفيد باشد.
در ابتدا بايد عرض كرد كه آن موسيقي اي حرام است كه انسان را تخدير و بي خاصيت مي كند، و مناسب مجالس لهو و لعب و عيش و نوش مي باشد.البته بحث دقیق حکم شرعی موسیقی رو باید اساتید متخصص احکام بفرماین و شما هم اگر از نظر شرعی سوالی داشتید در انجمن احکام مطرح کنید.ما به فلسفه این حکم می پردازیم.

و همچنين اين نكته مهم است كه تمام مسائل واحكام اسلامي براي ما مفيد بوده و باعث رشد و تعالي ما هم در دنيا و هم در آخرت ميشود، ولي متأسفانه بعضي لذتهاي زودگذر و كاذب را در عوض آنها قبول كرده كه نه تنها لذّت واقعي را نمي چشند بلكه در دنيا و آخرت خود را زيان كار مي كنند.

و اما بعضي از مفاسد و مضرّات موسيقي و غناي حرام عبارتست از : (1)

1.تشويق به فساد اخلاقي :
تجربه نشان داده است و تجربه بهترين شاهد و گواه است كه بسياري از افراد تحت تأثير آهنگهاي غناء، راه تقوي و پرهيزكاري را رها كرده و به شهوات و فساد روي مي آورند.
و اگر مي بينيم در روايات اسلامي كراراً آمده است كه غنا روح نفاق را در قلب پرورش مي دهد اشاره به همين حقيقت است كه روح نفاق همان روح آلودگي فساد و كناره گيري از تقوي و پرهيزكاري است. و فردي كه غرق در موسيقي حرام است در حوادث، منطقي برخورد نمي كند، زيرا هيجاني كه از گناه با جان و عقل او مأنوس شده است راه عقل را بسته است و تصميمات او عاقلانه نيست.

2. غافل شدن از ياد خدا :
تعبير به لهو كه در تفسيرغنا در بعضي از روايات اسلامي آمده است، اشاره به همين حقيقت است كه غناء انسان را آنچنان مست شهوت مي كند كه از ياد خدا غافل مي سازد.

3. آثار زيانبار بر اعصاب :
مواد مخدّر گاهي از طريق دهان و نوشيدن وارد بدن مي شوند مانند شراب، و گاهي از طريق بوئيدن وارد مي شوند مانند هيروئين، وبعضي از طريق تزريق وارد مي شوند مانند تزريق مرفين، و بعضي نيز از طريق حس سامعه وارد مي شود مانند غنا و

موسيقي حرام.به همين دليل گاهي غنا و آهنگهاي مخصوص، چنان افراد را در نشئه فرو مي برد كه حالتي شبيه به مستي به آ‌نها دست مي‌دهد، به همين دليل بسياري از مفاسد مواد مخدر در غناء وجود دارد. خواه تخدير آن خفيف باشد يا شديد.

"توجه دقيق به بيوگرافي مشاهير موسيقي دانان نشان مي دهد كه در دوران عمر به تدريج دچار ناراحتيهاي روحي گرديده‌اند، تا آنجا كه رفته رفته اعصاب خود را از دست داده و عده اي مبتلا به بيماريهاي رواني شده، و گروهي مشاعر خود را از كف داده و به ديار جنون رهسپار شده اند، دسته اي فلج و ناتوان گرديده، بعضي هنگام نواختن موسيقي درجه فشار خونشان بالا رفته و دچار سكته ناگهاني شده اند." (2)

4. ابزار كار استعمار براي فروبردن جوامع در غفلت و بي خبري به خاطر چپاول و غارت منابع آنها و ذليل كردن ديگر ملتها. به همين دليل قسمت عمدة راديوهاي استعمار داراي موسيقي و غنا مي باشد.

مطالب ديگري بود كه به خاطر طولاني شدن مطلب از ذكر آن خودداري كردم و فقط شما را به اين كتب ارجاع مي دهيم درصورت تمايل شما براي مطالعه بيشتر : (فلسفه و اسرار احكام، ج2/ تفسير نمونه ، ج7 / تأثير موسيقي بر اعصاب و روان/مسائل جديد، ج1و2و3)
خداوند متعال همة ما را بيش از پيش با احكام اسلام هر چه بيشتر آگاه و توفيق عمل واقعي آن را به همه ما بدهد.
بحق محمد و آل الاطهار

منابع و مآخذ :
1. با استفاده از كتاب فلسفه اسرار احكام، ج2
2. كتاب تأثير موسيقي بر روان و اعصاب، ص26

madanchi11;75702 نوشت:
پس اگر این طور باشه بعضی نوحه ها (منظور شعر نوحه) انسان را از خود ، بی خود می کند؟!

سلام مجدد
این مطلب رو با اجازه اساتید احکام عرض می کنم.

درخصوص اين سؤال شما بايد گفت كه غنا عبارتست از ترجيع صدا به نحوي كه طرب انگيز ومناسب با مجالس لهو وگناه باشد،‌ فلذا بايد درمصاديق آن دقت شود، اگر كيفيت خواندن آن خواننده با مداح ازنظر شنونده عرفا، طرب آور ولهوي نباشد،‌ گوش دادن به آن اشكال ندارد والا حرام مي باشد وقصد ونيت خواننده يا مداح ومضمون چيزي كه مي‌خواند در اين باره تأثيري ندارد."1"

به اين معني كه گاهي ممكن است كه شخص خواننده مطالب بسيار خوبي بگويد مثل ياد ونام ائمه "عليهم السلام" اما به صورتي بخواند كه طرب آور ولهوي باشد دراين صورت حرام است. دراين مورد مي توان به كتاب فلسفه اسرار احكام،‌ ج2،‌محمد وحيدي مراجعه كرد كه به طور تفصيل آمده است.

درمورد محدودة مداحيها ـ هرچند حرمت ائمه معصومين"عليهم السلام" درهمه حال بايد رعايت شود ـ بايد گفت كه بازهم به عرف وتشخيص مصاديق بر مي گردد كه توضيح آن گذشت.

پاورقی:
(1) اجوبه الاستفتائات مقام معظم رهبري"حفظه ا..."،ج2،ص27و28
(2) اجوبه الاستفتائات مقام معظم رهبري"حفظه ا..."،ج2،ص23

یک سوال دیگه !!!
خواننده های زیر گوش دادن به موزیکشون چه حکمی دارد ؟

1.محمدرضاشجریان؟
2.محسن چاوشی؟
3. دی جی سروش اس جی ترک؟
4. علی عبدلمالکی؟
5.ساسی مانکن؟
6.هیچکس؟
7.زدبازی؟
8.متین دو حنجره؟
9.کاری های خودم (HeSeN) ؟

باتشکر

سلام
1)بي اشكال
2)با اشكال
3)حرام
4)حرام
5)حرام اندر حرام
6)بي اشكال(البته اگه از سبكش بگذريم)
7)نشنيدم
8)نشنيدم ولي چون قيافشو تو حصارك كرج ديدم ميگم از اين آدم كار درست حسابي بر نمياد
9)نشنيدم ولي با توجه به اخلاقت ميگم اشكال داره:Gig:

موسیقی حرام؛ مسبب فقر!
گوش دادن به آواز و ترانه های حرام

در دین اسلام برخی آوازها و ترانه ها حرامند و ملاک تشخیص هم این است که اگر آن ترانه مطرب بود؛ یعنی مناسب با مجالس بزن و برقص بود می شود حرام
به هر حال یکی از گناهانی که سایه نحس فقر را بر روی زندگی انسان می گستراند همین گوش دادن به چنین آواز و ترانه هائیست که متاسفانه امروز رواج زیادی هم دارد. امام صادق علیه السلام فرمودند: الغِناءُ یُورِثُ الفَقر

madanchi11;76850 نوشت:
یک سوال دیگه !!!
خواننده های زیر گوش دادن به موزیکشون چه حکمی دارد ؟

1.محمدرضاشجریان؟
2.محسن چاوشی؟
3. دی جی سروش اس جی ترک؟
4. علی عبدلمالکی؟
5.ساسی مانکن؟
6.هیچکس؟
7.زدبازی؟
8.متین دو حنجره؟
9.کاری های خودم (hesen) ؟

باتشکر

یه چیز جدی بگم

5-6-7-8- من هر موقع گوش میدم ..چیزی متوجه نمیشم ....
.........................................................
متن اهنگ ساسی .....

وقتی از شکم مامانم اومدم بیرون من لختم ......نمدونم کدوم خری گفت اسمش رو بذار فرخم !!!!!!!!

اینجا ایشون به پدر و. مادر خودش میگه خر !!!!!!

.وقتی یه شخصی به پدر .و یا ماداش خر میگوید ..چه انتطاری ازش میرود ؟

اگر اساتید خواستنند میتوانم ..این آهنگ هم اینحا آپ کنم
......................................................................

آقای دو جنجره رو وقتی گوش بدی ..توهم میزنی .جدی میگم ..این آهنگ ها فقط سر درده .....

.........................................................................

یه سوال هم دارم ...وقتی این اهنگ ها رو گوش میدی ..چه حسی بهت دست میده ؟

سلام به همه و به دوست گلم راسل :hamdel: و آقا محمد 110!

مرسی خوب بود ! هر کس نظری داشت تشکر !
ولی کمی افراطی نباشید !

حس من بعد از گوش دادن این آهنگ حس خوبی دارم شاد میشم ! غم از دلم بیرون میره !

[="Blue"]سلامممممممم به بروبچه های اسک دین
راستش من شنیدم،شنونده آهنگ باید به خودش نیگاه کنه،اگه جوگیر شد و... پس اون آهنگ حرومه و اگه جوگیر نشد و کاملا ریلکس بود پس اشکال نداره گاهی وقتا همین اهنگای تلیفیزیون واس بعضیا حرومه گاهی وقتا هم یکی ساسی مانکن گوش میده و جوگیر نمیشه:khandeh!:
اما درمورد رپ و ساسی مانکن و اون بیت شعری که بالا نوشته شده باید بگم اساسا رپ وارد موسیقی شد واس گفتن همین حرفا یا بهتر بگم همین چرندیات
اما ی سوال من دارم،چطوریکه تلیفیزیون داره صدای یه زن رو پخش میکنه؟؟؟به چه مجوزی اخر فیلم مختار خوانندش زنه؟؟؟مگه اون چه چه زدن حروم نیست؟؟؟؟من نمیدونم چرا وقتی مسئولای ما خطا میکنن هیچ ایرادی نداره و شرعی میشه،خدا اخر عاقبت ما رو ختم به خیر کنه
راستی ممنوووووون از دوستان به خاطر طرح این سوال خوووب:Kaf:[/]

madanchi11;76872 نوشت:
سلام به همه و به دوست گلم راسل :hamdel: و آقا محمد 110!

مرسی خوب بود ! هر کس نظری داشت تشکر !
ولی کمی افراطی نباشید !

حس من بعد از گوش دادن این آهنگ حس خوبی دارم شاد میشم ! غم از دلم بیرون میره !

در مورد افراطی بودن بگم ..

بنده خودم ...60 روز محرم و صفر تا اونجای که میتونم آهنگ گوش نمیکنم .....

روز های عادی هم آهنگ های ملایم گوش میدم ....

.........................

در هر صورت من حاظرم تک تک آهنگ های که شما گوش میدید ..اینجا آپ کنم ..تا کارشناسان . و اساتید ..تجزیه و تحلیل کنند .و مطمئنم .نتیحه ::: این آهنگ ها سر درد اور و برای روح مضرر است

............................................
متن آهنگ های 5-6-7-8

یکی میگه از رو برج میلاد میپرم !!!:jangjoo:

یکی میگه حالم بده احوالم بده ..

یکی میگه ایجا نصف عقده ای ین نصف وحشی !!!!!:tamasha:

اون بکی میگه ....................

خلاصه ینده با گوش دادن به این آهنگ ها حالم بد میشه :Nashnidan:..پر خاش گر میشم

سلام

تیتراژ مختار با همین صدا زن و کار خوب امیرتوسلی (میکس و مستر ) زیبا و دلنشین و اینقدر بزرگ شده !!

باریک دوستان

با سلام
کاربران محترم به نظر میاد مصداقی کردن بحث موسیقی واسم بردن از خوانندگان نمیتونه مشکلی رو حل کنه پس لطفا از این بحث صرف نظر وبحث تاپیک را پی گیری نمایید با تشکر.
:Gol:

راسل;76862 نوشت:
سلام 1)بي اشكال 2)با اشكال 3)حرام 4)حرام 5)حرام اندر حرام 6)بي اشكال(البته اگه از سبكش بگذريم) 7)نشنيدم 8)نشنيدم ولي چون قيافشو تو حصارك كرج ديدم ميگم از اين آدم كار درست حسابي بر نمياد 9)نشنيدم ولي با توجه به اخلاقت ميگم اشكال داره

اينطور فتوا دادن به صلاح نيست برادر براي خودتون پيامد داره
بعدشم موسيقي يکي از مسائل ريز دينه به شخص نيست بلکه بايدديد خواننده کيه چه اعتقاداتي داره چي مي خونه اون که مي خونه چه اثري داره و هزار و يک مطلب ديگه
ولي يکي از بدترين اثرات موسيقي خرفت کردن انسانه

خرفت رو من اينجوري معني کنم تا بهتر متوجه بشيم : يعني اينکه انسان فکر مي کنه خيلي حال خوبي داره در حالي که دقيقا در لجن فرو رفته يعني يک جور جهل عميق يک جور ديوانگي محض اين يکي از بدترين اثرات موسيقي است
حال اين اثر بنا به نوع موسيقي مي تونه خيلي شديد يا خفيف باشه
همين اقاي شجرياني که شنيدن صداي اون رو بي اشکال مي دونين در مصاحبه تلويزيوني صراحتا مي گه عامل هرچي عقب افتادگي و بدبختي مردم اسلامه
حال چطور اين شخص مي تونه صداش اثر بد رو انسان نذاره؟من انسانهاي زيادي ديدم که عاشق موسيقي سنتي هستن ولي در زمينه دين و خداشناسي در مرحله صفر به سر مي برن و جالب اينجاست که فکر مي کنن خيلي حاليشونه و اين يکي از مصاديق خرفت شدنه

fagheer;76918 نوشت:
مي سيقي

دوست عزیز موسیقی !!!!

حرف دوستامون قابل تایید است !

پس پا بر جا مثل دماوندم !

ما براي خوش بودن مذاق ادمها نظر نمي ديم
يک روز خودتون مي فهمين موسيقي چه بلائي به سر آدم مياره
البته عرض کردم کسي که در يک جاي بدبو باشه تا بيرون ياد نمي فهمه کجا بوده
حال اين حرف به مذاق عده اي خوش بياد يا نياد اين يک واقعيت محضه

آخر و عاقبت استاد موسيقي ايران به زعم حضرات هنرمند البته اين شد که اومد و با افتخار سينه برافراشت و گفت دين عامل عقب افتادگي است و بدبختي

از همين جا ميشه فهميد که ايا واقعا موسيقي انسان رو به تعالي مي رسونه يا خير

madanchi11;76850 نوشت:
خواننده های زیر گوش دادن به موزیکشون چه حکمی دارد ؟ 1.محمدرضاشجریان؟ 2.محسن چاوشی؟ 3. دی جی سروش اس جی ترک؟ 4. علی عبدلمالکی؟ 5.ساسی مانکن؟ 6.هیچکس؟ 7.زدبازی؟ 8.متین دو حنجره؟ 9.کاری های خودم (hesen) ؟

با سلام

بزرگوار

در مورد موسيقي صحبت كردن و نظر دادن يك بحث است

فتوا دادن در مورد موسيقي حرام و حلال يك بحث

اين كه موسيقي چه مضرات و چه فوايدي دارد و........ بحثي است كه كارشناسان امر اين كار را مي كنند و نظرات خود را مطرح مي نمايد

ولي اين كه موسيقي در چه صورتي حلال و در چه صورتي حرام است بحثي ديگر است كه در حيطه متخصصين دين است و ما هم موظف به رعايت موازين شرع طبق نظرات مراجع ديني خود هستيم

بحث ديگري كه به نظر ذكر ان به ادامه بحث كمك مي كند :
اين است كه مجتهد در مورد مصاديق وارد نشده و نظر نمي دهد و معمولا مي فرمايند انتخاب بر عهده مكلف است
مجتهد موازين رامشخص مي كند و مي فرمايد موسيقي در اين صورت يا با رعايت اين موازين حلال و در غير اين صورت حرام است

و مكلف است كه بايد تشخيص دهد اين موسيقي كه من كوش مي دهم با توجه به موازين و فاكتورهايي كه مجتهد براي حرام و حلال بودن ان ذكر كرده اتد حلال است يا حرام

راسل;76862 نوشت:
)بي اشكال 2)با اشكال 3)حرام 4)حرام 5)حرام اندر حرام 6)بي اشكال(البته اگه از سبكش بگذريم) 7)نشنيدم 8)نشنيدم ولي چون قيافشو تو حصارك كرج ديدم ميگم از اين آدم كار درست حسابي بر نمياد 9)نشنيدم ولي با توجه به اخلاقت ميگم اشكال داره

برادر راسل بزرگوار

هم كه اين گونه حلال و حرام كرده و فتوا صادر كرده اند نمي تواند حجت براي ما باشد
زيرا شما عزيز بايد از نظرات مرجع خود باخبر باشيد و نظرات ايشان را به كار بنديد

زيرا كه حجت نزد خداوند براي شما نظرات مراجع است و نه برادران بزرگوار ديگر

[QUOTE=گل گیسو;76875]سلامممممممم به بروبچه های اسک دین
راستش من شنیدم،شنونده آهنگ باید به خودش نیگاه کنه،اگه جوگیر شد و... پس اون آهنگ حرومه و اگه جوگیر نشد و کاملا ریلکس بود پس اشکال نداره گاهی وقتا همین اهنگای تلیفیزیون واس بعضیا حرومه گاهی وقتا هم یکی ساسی مانکن گوش میده و جوگیر نمیشه:khandeh!:
اما درمورد رپ و ساسی مانکن و اون بیت شعری که بالا نوشته شده باید بگم اساسا رپ وارد موسیقی شد واس گفتن همین حرفا یا بهتر بگم همین چرندیات
اما ی سوال من دارم،چطوریکه تلیفیزیون داره صدای یه زن رو پخش میکنه؟؟؟به چه مجوزی اخر فیلم مختار خوانندش زنه؟؟؟مگه اون چه چه زدن حروم نیست؟؟؟؟من نمیدونم چرا وقتی مسئولای ما خطا میکنن هیچ ایرادی نداره و شرعی میشه،خدا اخر عاقبت ما رو ختم به خیر کنه
راستی ممنوووووون از دوستان به خاطر طرح این سوال خوووب:Kaf:

سلام دوستان
عزیزان دقت کنید احکام دین از طرف عالمان دین ارائه می شود و یک کار تخصصی است ما نمی توانیم بنا به میل و نظر و دانش خود حکمی صادر کنیم در مورد موسیقی هم همینطور است .
دقت کنید وقتی موسیقی حرام است برای همه این حکم یکسان است بستگی به آدمش ندارد به زمانش مربوط نمی شود یک مثال می زنم شراب حرام است چه یک قطره چه یک لیوان چه بیشتر ،کسی نمی تواند بگوید من با یک لیوان مست نمی شوم پس برای من حلال است .
در مورد موسیقی هم همینطور است موسقی غنا دار حرام است
دوست عزیز من جناب madanchi11 به یک نکته دقت کنید سیگار مضر است و هزارتا زیان دارد ولی عده ای از دکتران هم با توجه به مضرات آن آن را مصرف می کنند ولی هیچکدام این عمل خود را دیگر توجیح نمی کنند در جامعه ما هم کلی از مسلمانان موسقی حرام گوش می دهند .
برای بهتر شدن بحث من از شما عزیزان چند سوال دارم
چه نوع موسقی حرام و چه نوع آن حلال است؟
غنا در موسیقی چیست؟
نحوی تشخیص موسیقی حلال از حرام کدام است؟
به پیوست فایلی به نام شهادت آب است که نشانگر تاثیر محیط بر ما است لطفا با دقت آن را ببینید.
با تشکر موفق و پیروز باشید

سلام دوستان

حضرت داود تو کتاب آسمانیش داره که بهترین نوازنده چنگ و آهنگساز بود !!!

او با صدای آب ، باد و .... آهنگ میساخت !!!

دوست ما اسم کسی برد که به دین توهین کرد ! که یکی از بزرگان موسیقی ایران است ! حالا این آدم ها فکر نمی کنند که ایم چنین حرف میزنن !

برای شما درویش ها را (صوفی) مثال میزنم که با سازشان به خدا میرسند! دوستان بروند تحقیق کنند بفهمند !

سلام علیکم جمیعا

در باباینکه در قالب موسیقی اذکار شیطانی قابلیت اجرا دارند بحثی نیست.

جناب مدیریت محترم اجرائی فرمودند مصداقی مطلب نگذاریم . در سایت گفتمان قرآنی بنده پاسخ سوال خود را گرفتم و اینجا درج میکنم و البته اینرا هم عرض کنم که نظر مراجع در ارتباط با موسیقی مشابه هم نیست.

[quote ] [=&quot]
[=&quot]با سلام و درود
[=&quot]
[=&quot]تعیین مصادیق با فقیه نیست و خود شخص باید تشخیص آن را بدهد. فقیه معیارهای کلی شرعی را بیان می کند.
[=&quot]
[=&quot]
[=&quot]
[=&quot]ـ در رابطه با موسیقی:
[=&quot]
[=&quot]1- موسيقی مطرب حرام است، و غیر آن اشکال ندارد.
[=&quot]
[=&quot]2- موسيقى مطرب و لهوى آن است كه به سبب ويژگيهائى كه دارد غالبا انسان را از خداوند متعال و فضائل اخلاقى دور نموده، و به سمت بىبندوبارى و گناه سوق دهد. این نوع موسیقی مناسب مجالس لهو و لعب و فسق و فجور است.
[=&quot]
[=&quot]3- مجددا عرض می شود که مرجع قضاوت در این موضوع عُرف است، که خود مکلف باید آن را تشخیص دهد.
[=&quot]
[=&quot]4- مواردی که ما شک کنيم که آيا موسيقی مطرب است تا گوش دادن به آن حرام باشد يا غير مطرب، محکوم به عدم حرمت است و گوش دادن به آن اشکال شرعی ندارد.
[=&quot]
[=&quot]
[=&quot]ضمنا این نظر اکثر مراجع عظام است.
[=&quot]
[=&quot]برخی از مراجع نسبت به موسیقی و یادگیری آن، بنابر فتوا یا احتیاط واجب، مطلق و یا مقید، حکم به حرمت می دهند. لذا بستگی به نظر مرجع تقلیدتان دارد.
[=&quot]
[=&quot]
[=&quot]
[=&quot]
[=&quot]س 1129: گوش‌دادن به نوارهايى که توسط سازمان تبليغات اسلامى و يا مؤسسه اسلامى ديگر مجاز اعلام شده اند، چه حکمى دارد؟ و استفاده از آلات موسيقى مثل کمان، وِيولون و نَى چه حکمى دارد؟
[=&quot]
[=&quot]ج: جواز گوش‌دادن به نوارها منوط به تشخيص خود مکلّف است که اگر تشخيص دهد مشتمل بر غنا و موسيقى لهوى مناسب با مجالس عيش و نوش و خوش گذرانى و همچنين مطالب باطل نيست، گوش‌دادن به آن اشکال ندارد.
[=&quot]
[=&quot]بنا بر اين تجويز آن توسط سازمان تبليغات اسلامى و يا هر مؤسسه اسلامى ديگر به تنهايى دليل شرعى براى مباح بودن آن نيست و بکارگيرى آلات موسيقى در موسيقى لهوى مطرب و مناسب با مجالس لهو و گناه جايز نمى باشد، ولى استفاده حلال از آنها براى اهداف عقلايى اشکال ندارد و تشخيص مصاديق هم موکول به نظر خود مکلّف است.
[=&quot]
[=&quot]
[=&quot]س 1140: موسيقى که از راديو و تلويزيون جمهورى اسلامى پخش مى شود، چه حکمى دارد؟ آيا اين گفته که حضرت امام(قدّس سره) موسيقى را به‌طور مطلق حلال اعلام کرده اند، صحيح است؟
[=&quot]
[=&quot]ج: نسبت حلال دانستن موسيقى به‌طور مطلق به راحل عظيم الشأن حضرت امام خمينى(قدّس سرّه) کذب و افتراء است. امام(قدّس سرّه) معتقد به حرمت موسيقى مطرب و لهوى مناسب با مجالس لهو و معصيت بودند و نظر ما هم همين است، ولى اختلاف در ديدگاهها از تشخيص موضوع نشأت مى گيرد زيرا تشخيص موضوع موکول به نظر خود مکلّف است.
[=&quot]
[=&quot]گاهى نظر نوازنده با نظر شنونده تفاوت پيدا مى کند که در اين صورت موسيقى که به تشخيص مکلّف لهو و مناسب با مجالس گناه است بر او گوش‌دادن به آن حرام مى باشد و امّا صداهاى مشکوک محکوم به حليّت هستند و پخش از راديو و تلويزيون به تنهايى دليل شرعى بر مباح و حلال بودن آنها محسوب نمى شود.
[=&quot]
[=&quot]
[=&quot]س 1141: گاهى از راديو و تلويزيون آهنگهايى پخش مى شود که به نظر من مناسب با مجالس لهو و فسق هستند، آيا بر من واجب است که از گوش‌دادن به آنها خوددارى نموده و ديگران را هم از آن منع کنم؟
[=&quot]
[=&quot]ج: اگر آنها را از نوع موسيقى مطرب و لهوى مناسب با مجالس لهو مى دانيد، جايز نيست به آنها گوش دهيد، ولى نهى ديگران از باب نهى از منکر منوط به اين است که احراز نماييد که آنان هم آهنگهاى مزبور را از نوع موسيقى حرام مى دانند.
[=&quot]
[=&quot]
[=&quot]س 1142: گوش‌دادن و توزيع غنا و موسيقى لهوى که محصول کشورهاى غربى است، چه حکمى دارد؟
[=&quot]
[=&quot]ج: در عدم جواز گوش‌دادن به موسيقى لهوى مطرب و مناسب با مجالس لهو و باطل، فرقى بين زبانها و کشورهاى محل توليد وجود ندارد. بنا بر اين خريد و فروش و گوش‌دادن و توزيع اين نوارها در صورتى که محتوى غنا يا موسيقى لهوى حرام باشند جايز نيست.
[=&quot]
[=&quot]-------------------
[=&quot]
[=&quot]لذا اگر موسیقی ای که شما گوش می دهید اینگونه نیست، طبق نظر ایشان حرام نیست. تشخیص موضوع هم بر اساس شناخت و عرف متدینین، بر عهده خود شماست.

یاحق

• با سلام از دوستان عزيز . نميدونم در مورد اين حكم موسيقي قبلا دقت شده يا نه. هر موسيقي كه به نظر عرف موسيقي لهوي و مطرب كه مناسب با مجالس عيش و نوش است باشد حرام محسوب ميشود و فرقي نميكنه كه موسيقي كلاسيك باشد يا غير كلاسيك . تشخيص موضوع هم موكول به نظر عرفي مكلف است . واگر موسيقي اين گونه نباشد بخودي خود اشكال ندارد . توضيح المسايل مراجع ج2 ص 962 .لازمه كه به اين نكته توجه بشه كه ملاك حرمت نظر عرفي مكلفه نه نظر شخصي اون .

باسمه تعالی
با سلام به دوستان گرامی
عزیزی فرمود:چرا موسیقی حرام است؟؟؟؟؟
پس اگر این طور باشه بعضی نوحه ها (منظور شعر نوحه) انسان را از خود ، بی خود می کند؟!

عزیز برادر اگه قرار باشه انسان از هر چه خوشش بیاید پس اون کار برایش جایز باشد بنابر این منطق بیشتر گناهان باید جایز باشه چرا که در انجام آنها خوشحالی کاذب وجود دارد.
اول باید ببینیم که ما برای چه انسان خلق شدیم نه حیوان! چرا خدای متعال برای ما پیامبرانی فرستاد؟ چرا او ما را به حال خود واگذار نکرد تا هر جوری که دلمان بخواهد زندگی کنیم؟ چرا خدای حکیم بواسطه پیامبر و اهل بیت او علیهم الصلاه اجمعین ما را موظف به انجام کارهایی کرد و از بعضی امور نهی نمود؟هدف از خلقت انسان که اشرف مخلوقات است چیست؟ نه این است که هدف عبودیت است؟ مگر ما برای رسیدن به عبودیت نیاز به راهنما و راهنمایی نداریم؟ پس چرا باید به دنبال خوشامد دلمان حرکت کنیم و از فرمان مولای خود سرپیچی کنیم؟ گوش و چشم و سایر اعضای بدن امانتی است در دست ما تا از آنها در رسیدن به این هدف استفاده کنیم. نظام هستی هماهنگ با احکام الهی است گناه و معصیت در این عالم اثر سوء و زشت ایجاد می کند و همه عالم به مقابله با شخص گناهکار بر می خیزد.اگر گناه کنیم چگونه می توانیم با نظام هستی و خالق او دربیافتیم؟
روزی فردی به امام صادق علیه السلام گفت که برای تخلی به مستراح رفته بودم که ناگهان از خانه همسایه صدای موسیقی مطرب به گوشم رسید و به همین منظور مدتی در آنجا درنگ کردم تا به آن آواز گوش دهم امام به او فرمود آیا نترسیدی که در همان جا عذاب الهی بر تو نازل شود.خداى عزّ و جلّ مى‏فرمايد: إِنَّ السَّمْعَ وَ الْبَصَرَ وَ الْفُؤادَ كُلُّ أُولئِكَ كانَ عَنْهُ مَسْؤُلًا (به درستى كه از گوش و چشم و دل، از همه اين اعضا پرسيده شود كه صاحب شما با شما چه كرد)36 اسراء

madanchi11;77035 نوشت:
برای شما درویش ها را (صوفی) مثال میزنم که با سازشان به خدا میرسند! دوستان بروند تحقیق کنند بفهمند !

http://www.askdin.com/showthread.php?t=7849

کار اعصاب و تاثیر موسیقی در آن:
علمای علم فیزیولوژی, دستگاه عصبی انسان را بدو قسمت تقسیم کرده اند,سلسه ی اعصاب ارتباطی و سلسله ی اعصاب نباتی .
سلسه ی اعصاب ارتباطی شامل ستون مر کزی عصبی از نخاع گرفته....
,نیمکره های مغز و نیز اعصاب محیطی می باشد و سلسه ی اعصاب نباتی شامل سیستم سمپاتیک و پارا سمپاتیک میباشد.
سیستم اعصاب سمپاتیک فقط از ابتدای ستون فقرات آغاز گردیده و دنباله ی آن به سایر اعضاء پخش می گردد.
عمل سمپاتیک عبارت است از تنگ کردن رگها,اتصاع عضلات صاف, جلوگیری از ترشح, فشار خون
عمل پارا سمپاتیک: گشاد کردن رگها,انقباض عضلات صاف , ایجاد ترشح ,تقلیل فشار خون می باشد.
پاراسمپاتیک پس از اینکه از بینی و مخ جدا شد همینکه با سمپاتیک یعنی اعصابی که از ستون فقرات شروع می شود مصادف شد از همانجا این دو عصب بموازات یکدیگر در تمام اعضاء بدن دوش بدوش و همراه یکدیگر حرکت میکنند و چون اعمال این دو عصب مخالف یکدیگر است تا هنگامیکه تحریکاتی از خارج بر آنها وارد نیاید و هر دو بموازات یکدیگر کار کنند تعادل بدن را حفظ نموده و این تعادل در صحت و سلامتی روحی و جسمی انسان مدخلیت تام دارد ولی هر گاه یکی از این دو تعادل و توازن خود را از دست داد آنگاه بنسبت عدم تعادل هر یک اختلال روانی و کالبدی (روحی و جسمی) برای شخص ایجاد مینماید.
کار حساسه ی اعصاب سمپاتیک ایجاد امور فعاله ی بدن است از قبیل بیداری و جدیت و فعالیت در کارها(که در اصطلاح طب قدیم,صاحب آن را حرارتی مزاج و خونگرم می نامیدند)
ولی کار حساسه ی اعصاب پارا سمپاتیک درست مخالف سمپاتیک است یعنی عمل آن ایجاد سستی , بیحالی , خواب ,غفلت ,سهو, نسیان, اندوه ,حزن, بی هوشی, نزع و بالاخره مرگ است.
وقتی که از خارج تحریکاتی در روی اعصاب شروع می شود اعصاب سمپاتیک یا پارا سمپاتیک بمیزان تحریکات خارجی تعادل خود را از دست داده پائین یا بالا میروند بدیهی است بهر اندازه که فاصله بین این دو سیستم اعصاب ایجاد شود بهمان اندازه نگرانیهای روانی اغتشاشات فکری و خلاصه عدم تعادل روحی آغاز می شود.
از جمله علل تحریکات خارجی که عدم تعادل بین اعصاب سمپاتیک و پارا سمپاتیک ایجاد می کند ارتعاشات موسیقی وقتیکه با آهنگهای نشاط انگیز یا با نواهای حزن آمیز و مخصوصا" اگر با ارتعاشات عجیب و غریب موسیقی (سمفونیک)همراه گردد بطور مسلم تعادل لازمی را که بایستی بین دو دسته عصب (سمپاتیک و پارا سمپاتیک) وجود داشته باشد بر هم زده و در نتیجه اصول حساس زندگی را اعم از هضم و دفع و ترشحات و ضربات قلب و وضع فشار مایعات بدن از جمله خون و غیره را مختل ساخته و رفته رفته شخص را بگرفتاریها و امراضی نزدیک میسازه که طب جدید با تمام پیشرفتهای حیرت انگیز خود در اغلب موارد از معالجه ی آن عاجز میماند.

اثر: حضرت آیت ا... شهید سید عبد الحسین دستغیب _جلد اول گناهان کبیره

البته متاسفانه موسيقي جزو گناهاني است که شخص متوجه قبح ان نمي شود براي لذت کاذبي که ايجاد مي کند

با سلام به همه دوستان بحث قشنگ و به روزی رو انجام میدید.
با توجه به این بحث ها یک سوال برای من پیش آمد و آن سوالم اینه که خداوند براي همهء غرايز موجود در انسان , راه ارضاي شرعي قرار داده , ولي موسيقي را حرام کرده . آيا راهي براي ارضاي اين غريزه كه براي گوش لذت بخش باشد, وجود داره؟
:Gig:

ابوتراب;77112 نوشت:
با سلام به همه دوستان بحث قشنگ و به روزی رو انجام میدید. با توجه به این بحث ها یک سوال برای من پیش آمد و آن سوالم اینه که خداوند براي همهء غرايز موجود در انسان , راه ارضاي شرعي قرار داده , ولي موسيقي را حرام کرده . آيا راهي براي ارضاي اين غريزه كه براي گوش لذت بخش باشد, وجود داره؟

با سلام و احترام به همه دوستان و ابوتراب
دوست عزیز دين مقدس اسلام براي رشد و تربيت جسم و جان انسان ها اهميت فراوان قائل است , و براي تحقق اين مهم تعاليم عاليه و دستورهاي عبادي و اخلاقي , و تربيتي داده است , تا جايي كه براي رفتن به دستشويي برنامه ارائه كرده است در توضيح المسائل آمده است .(
توضيح المسائل مراجع ج 1 مسئله 78) به همين منظور آنچه را كه روح يا بدن را به فساد و تباهي مي كشاند, حرام نموده است آنچه در اسلام بر مردم ممنوع شده و شرع مطهر آن را گناه شناخته است , به طور قطع ضرر به يكي ازجهات مادي و معنوي مردم وارد مي كند, منتها بشر به تمام آن جهات واقف نيست .

اسلام براي پيش گيري از خروج انسان از صراط مستقيم و جادهء انسانيت و سقوط او در دام شيطان و منجلاب بدبختي همانند گناهان ديگر غنا را تحريم نموده است . خداي مهربان انسان و هر يك از اعضاي بدن او را براي هدفي آفريده است . يكي از اعضاي ساس و بسيار مفيد و ضروري گوش مي باشد كه براي استفادهء آدمي از مسموعات به وي داده شده است .

روح انسان چنانچه به وسيلهء چشم علاوه بر كارهاي مربوط به حس بينايي از ديدن مناظر زيبا وسيماي محبوب لذّت مي برد, توسط گوش مضافاً بر كارهاي وابسته به حس شنوايي از شنيدن چهچه بلبل و صداي آب و شرشر آبشار آواز دلنشين قرآن و آواي روح بخش دعا و نوازش و لالايي مادر و صوت خوش محبوب وصداي استاد در بيان و حل مسائل مورد علاقه و شنيدن حرف هاي محبت آميز و مشوق و گوش دادن به خاطره هاي فرحزا و استماع خبرهاي شادي آفرين و شنيدن لطيفه ها و حرف هاي خنده دار, مسرور شده و لذّت مي برد.

انصافاًچقدر انساني ها در طول روز مخصوصاً در كارهاي دسته جمعي از صحبت و گفتگو و شنيدن لطيفه ها و چيزهاي ديگر لذت برده و مي خندند و روحشان مفاد مي شود و نيرو مي گيرد, و چقدر مردم از طريق گوش دادن به طنز وفكاهيات خوش مي شوند! ميليون ها ايراني وقتي خبر ورود امام خميني رحمةالله عليه رابه سرزمين ايران شنيدند,غرق در شادي و شعف وصف ناپديري شدند, هنگامي كه خبر آزادي خرمشهر به اطلاع مردم رسيد, وجه و سرورسراسر ايران را پر كرده كرد. و همهء اين لذات و شادي ها از راه گوش و طريق شنيدن براي فراهم مي آيد.

پس شرع انور در بين همهء مسموعاتي كه روح آدمي از آن ها لذت مي برد, فقط يك نوع آن را كه مضر به اعصاب و روان و روح مي باشد و از آن به مطرب تعبير شده , تحريم نموده است . از طرفي چنانچه نگاه به نامحرم براي چشم , تماس با اجنبه براي عضو لامسه , ورود و حركت در مكان غصبي براي پا, دروغ و غيبت و بهتان براي زبان , استشمام عطر نامحرم براي بيني , زنا براي آلت تناسلي و خوردن غذاي حرام براي دندان ها ممنوع شده , گوش دادن به غنا و موسيقي مطرب براي گوش حرام شده است .

سلام علیکم

ببخشید عجب فتوایی می دهید ! حالا کسی که کار دومش این باشد چی؟

بسمه تعالی

اثر موسیقی درزندگی وروان انسان
درابتدا بهتر است روایتی از رسول اکرم (صلی لله علیه واله)بیان کنم
میفرمایند:فرشتگان خدا در خانه ای که موسیقی باشد وارد نمیشوند.ودعای اهل خانه مستجاب نمیشود.خیرو برکت هم از انجا میرود(وسائل الشیعه ج12ص235)
شاید بتوان گفت یکی از ادله بسیار مهم برای نهی خدا وائمه از موسیقی این باشد که
اثر سو ء بر روی عقل انسان دارد
واینکه دیده میشود هنگام زدن موسیقی افرادی حرکات موزونی از خود نشان میدهند
همین باشد چون فرمانده بدن که همان عقل باشدتحت تاثیر موسیقی قرار گرفته است

سلام

اصلاً این گونه نیست !!!!!!!

من کارم موسیقی ولی بعد از نماز دعا می کنم اگر خدا مصلحت دیده باشد ! مستجاب میشود (شده)

madanchi11;77181 نوشت:
سلام اصلاً این گونه نیست !!!!!!! من کارم موسیقی ولی بعد از نماز دعا می کنم اگر خدا مصلحت دیده باشد ! مستجاب میشود (شده)

عجب برهان خداشناسي قوي داريد شما!!!!

يک حديث بگم البته منظورم شما نيستين فقط مي خوام بگم هزار نکته باريکتر ز مو اينجاست

مي فرمايند : خداي رحمان دعاي بنده مومن را دير مستجاب مي کند چون دوست دارد صداي او را بشنود و دعاي کافر را زود مستجاب مي کند چون نمي خواهد صداي او را بشنود.

البته بحث مستجاب الدعوه بودن مقوله اي جداست همانطور که عرض کردم هزار نکته باريکتر ز مو اينجاست

بعدش هم ما عرض کرديم موسيقي از عوامل غفلت است که غفلت به گناه منتهي ميشه
نه شما اولين طرفدار موسيقي هستي نه آخرين
شما يک شخص را اينجا اسم ببريد که اهل موسيقي بوده و به درجات عاليه عرفان رسيده باشه؟
صوفيه و دراويش پليد رو لطفا مثال نزنيد چون اونها که کارشون از پاي بست ويرانه

bina88;77042 نوشت:

تعیین مصادیق با فقیه نیست و خود شخص باید تشخیص آن را بدهد. فقیه معیارهای کلی شرعی را بیان می کند.

مجددا عرض می شود که مرجع قضاوت در این موضوع عُرف است، که خود مکلف باید آن را تشخیص دهد.مواردی که ما شک کنيم که آيا موسيقی مطرب است تا گوش دادن به آن حرام باشد يا غير مطرب، محکوم به عدم حرمت است و گوش دادن به آن اشکال شرعی ندارد

ضمنا این نظر اکثر مراجع عظام است.

ج: جواز گوش‌دادن به نوارها منوط به تشخيص خود مکلّف است که اگر تشخيص دهد مشتمل بر غنا و موسيقى لهوى مناسب با مجالس عيش و نوش و خوش گذرانى و همچنين مطالب باطل نيست، گوش‌دادن به آن اشکال ندارد
بنا بر اين تجويز آن توسط سازمان تبليغات اسلامى و يا هر مؤسسه اسلامى ديگر به تنهايى دليل شرعى براى مباح بودن آن نيست و بکارگيرى آلات موسيقى در موسيقى لهوى مطرب و مناسب با مجالس لهو و گناه جايز نمى باشد، ولى استفاده حلال از آنها براى اهداف عقلايى اشکال ندارد و تشخيص مصاديق هم موکول به نظر خود مکلّف است.

س 1140: موسيقى که از راديو و تلويزيون جمهورى اسلامى پخش مى شود، چه حکمى دارد؟ آيا اين گفته که حضرت امام(قدّس سره) موسيقى را به‌طور مطلق حلال اعلام کرده اند، صحيح است؟

ج: نسبت حلال دانستن موسيقى به‌طور مطلق به راحل عظيم الشأن حضرت امام خمينى(قدّس سرّه) کذب و افتراء است. امام(قدّس سرّه) معتقد به حرمت موسيقى مطرب و لهوى مناسب با مجالس لهو و معصيت بودند و نظر ما هم همين است، ولى اختلاف در ديدگاهها از تشخيص موضوع نشأت مى گيرد زيرا تشخيص موضوع موکول به نظر خود مکلّف است.

گاهى نظر نوازنده با نظر شنونده تفاوت پيدا مى کند که در اين صورت موسيقى که به تشخيص مکلّف لهو و مناسب با مجالس گناه است بر او گوش‌دادن به آن حرام مى باشد و امّا صداهاى مشکوک محکوم به حليّت هستند و پخش از راديو و تلويزيون به تنهايى دليل شرعى بر مباح و حلال بودن آنها محسوب نمى شود.س

لذا اگر موسیقی ای که شما گوش می دهید اینگونه نیست، طبق نظر ایشان حرام نیست. تشخیص موضوع هم بر اساس شناخت و عرف متدینین، بر عهده خود شماست.

[="RoyalBlue"][="Blue"]سلامممم به همه دوستان و جناب mahdi60 من فک میکنم جواب شما تو مطلبی که جناب بینا گذاشته داده شده و طبق نظر اکثر مراجع ملاک تشخیص موسیقی حرام یا حلال [="Black"]خود مکلف[/] میباشد [/][/]

fagheer;77191 نوشت:
عجب برهان خداشناسي قوي داريد شما!!!! يک حديث بگم البته منظورم شما نيستين فقط مي خوام بگم هزار نکته باريکتر ز مو اينجاست مي فرمايند : خداي رحمان دعاي بنده مومن را دير مستجاب مي کند چون دوست دارد صداي او را بشنود و دعاي کافر را زود مستجاب مي کند چون نمي خواهد صداي او را بشنود.

سلام

باشه دوست عزیز ما کافر شما پیامبر !!!

fagheer;77191 نوشت:
شما يک شخص را اينجا اسم ببريد که اهل موسيقي بوده و به درجات عاليه عرفان رسيده باشه؟

مولوی و حافظ و خیلی ها دیگه چنگ و تار میزدن اگر قبولشان داشته باشی !

ما خیلی افراطی هستم مثل خوارج !

سلام دوستان
عرض ارادت و ادب ویژه خدمت دوست خوبم جناب madanchi11
دوست عزیز آدم که با یک جمله میدان را خالی نمی کند کی گفت شما کافر شدی ما داریم بحث می کنیم که به یک نتیجه خوب برسیم اصلا قصد نداریم کسی متهم کنیم هر کس برای خود عقیده ای دارد و عقیده اش هم محترم اما تمام هدف ما در اینجا این است که اگر کسی در عقیده اش دچار اشکال بود آن را راهنمایی کنیم که نظر اسلام با عقیده شما متفاوت است باز هم اگر قبول نکرد ما به عقیده اش احترام می گذاریم و بیشتر موضوع را باز می کنیم. همه ما از نظر دینی اشکالاتی داریم ولی کافر نیستیم
دوستان عزیز برای شفاف تر شدن بحث ها از اظهار نظر احساسی پرهیز کنید شاید موضوعی که برای شما مثل روز روشن است برای دیگری مبهم باشد زود عکس العمل نشان ندهید
من از صحبت دوستان دچار یک شبهه شدم اگر کارشناسان کمک کنند ممنون می شوم
اگر موسیقی غنا داشته باشد و حرام باشد آیا این برای همه افراد حرام است یا بستگی به خود فرد دارد ممکن است برای کسی حرام باشد و برای کسی حلال باشد آیا این درست است؟

با تشکر موفق و پیروز باشید

سلام

دوست عزیز madi60 ناراحت نیستم ! دیدم دوست ما جانماز آب میکشه ! گفتم بهتر آب بکشه ؟؟؟

نظر من همون بود که گفتم !
موسیقی چیزی نیست که برای آزار بشه ! و حتی معتادش نمی شوید !

سلام بر همه دوستان و تشکر از نظرات همگی
اگر نظر مراجع عظام را در این موضوعات می خواهید می توانید به این تاپیکها مراجعه فرمایید:

http://www.askdin.com/showthread.php?t=771
http://www.askdin.com/showthread.php?t=3726

جناب موسیقیدان

من خودم استاد ساز سنتی بودم و تدریس می کردم
کجای کاری؟
مولوی که یک صوفی راه گم کرده بود
حافظ هم اصلا اهل ساز نبوده مدرک بیاورید که بوده
مولوی اگر خیلی هنر داشت ولایت علی را ازخلافت عمر تشخیص می داد

بگذریم

اون راهی که شما توش تاتی تاتی می کنی و سینه چاکش شدی ما قبل از شما طی کردیم و به غلط بودنش ایمان داریم
متاسفانه خود شما باعث شدی اینطور برخورد کنم امثال شما یک روز در محضر بنده اموزش ساز می دیدند
من تا چیزی را ندیده باشم و تجربه نکرده باشم از آن حرف نمی زنم این موسیقی که شما اینطور یقه ات را برایش پاره می کنی یک روز خوراک شب و روز ما بود در منزل بنده حداقل 200 حلقه سی دی موسیقی سنتی و موسیقی های طبیعت وجود دارد ولی بنده همه را کنار گذاشته ام چون به پوچ بودن این امر یقین حاصل کردم

باز هم از محضر دوستان عذر می خواهم ولی این شخص فکر کرده ما به عمرمان موسیقی نشنیده ایم

mahdi60;77278 نوشت:
اگر موسیقی غنا داشته باشد و حرام باشد آیا این برای همه افراد حرام است یا بستگی به خود فرد دارد ممکن است برای کسی حرام باشد و برای کسی حلال باشد آیا این درست است؟

حرام عمومی حرام است استثنا ندارد هر چیزی که انسان را از حال طبیعی خارج کند حرام است متاسفانه موسیقی از جمله گناهانی است که به راحتی توسط شیطان زینت داده می شود
خود موسیقی معنای بسیار متعالی دارد طبیعت ما بر اساس موسیقی بنا شده است ساختار دی ان ا انسان بر اساس موسیقی است
هر حرکتی هر صدائی در طبیعت نواخت خود را دارد
حال انسان این معنای متعالی را لوث نموده و باز بر ان اسم موسیقی گذاشته است
انکه موسیقی را یکی از درجات بهشت فرموده است
انکه موسیقی و صوت خوش داود را بیان فرموده هرگز منظورش این سطح پایین درک از موسیقی که الان ما می شناسیم نبوده است
بلکه منظور موسیقی طبیعت است اصواتی که بشر هرچه هم تلاش کند نمی تواند مثل ان را بسازد

سلام

البته یابد بگم ...امروزه مداحی ها به صورتی شده که انسان را از حالت طبیعی خارج میکند !!!

آیا گوش دادن به این مداحی ها نیز حرام است !؟

=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-

محمد 110;76663 نوشت:
سلام

به این فایل نگاه کنید !!!

بعد از نگاه کردن ..بگوید ایا گوش دادن به این فایل حرام است یا حلال ! ؟
=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=

تو ذکرا فقط یا حسین مده !!!

................................................................

پست شماره 5 را جواب ندادید !

درباره مداحی هر مداحی که خلاف شئونات اسلامی باشه صد در صد حرامه
مثلا بعضی از مداحها میان یک سری ترانه های مبتذل را تبدیل به نوحه می کنند و به هیچ عنوان نام اهل بیت نمی تواند یک چیزی که باطنش غنا است را تبدیل به حلال کند
قطعا هرکس اگر دنبال فریب خودش نباشد حال خودش را در حین مداحی شنیدن درک می کند
مداحی اگر اثر گذار باشد انسان را به گریه می اندازد و حزن ایجاد می کند نه عربده کشی

fagheer;77320 نوشت:
جناب موسیقیدان من خودم استاد ساز سنتی بودم و تدریس می کردم کجای کاری؟

سلام به همه

ببین من هیج گاه نگفتم موسیقیدان هستم ! گفتم آهنگساز و تنظیم کننده !! ولی من تو خط شما نیستم . کارم پاپ و متال!

همین طور شد که اومدی اینجا ! شخصیتی باحالی داری ! مثل اینکه سازت بد ضربه ای زد .هیچکس از کاری که می کنه نارحت نمیشه !!

ببینم یک داستان میگیم گوش کن !
تو عروسی خلیفه چهارم با دخت پیامبر ، حضرت محمد گفت تو عروسی دف بنوازند !!!

اگه اینو نگی خیالی و ....
باشه

با سلام به همه دوستان عزیز
لطفا چارچوب و ضوابط و اخلاق بحث و گفتگو را رعایت نمایید و با طرح مباحث منطقی و بدور از احساسات و جدل مباحث را پی گیری نمایید
از همه شما بزرگواران تشكر میكنم :Gol:

madanchi11;77454 نوشت:
تو عروسی خلیفه چهارم با دخت پیامبر ، حضرت محمد گفت تو عروسی دف بنوازند !!!

با سلام
دوست عزیز شما این داستان و حکایت رو در کدام کتاب دیده اید؟؟؟؟؟؟؟؟؟
منبع آن رو بفرمایید تا ما هم استفاده کنیم.

این قضیه نمی تواند صحت داشته باشد.هر چند این ساز و دف زدن رو به ازدواج حضرت زهرا(س)با امیر المومنین بیشتر نسبت می دهند که درست نیست.
موفق باشید.
موضوع قفل شده است