جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: اسلامی شدن علوم

 1. #1

  عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۹
  نوشته
  470
  حضور
  7 روز 4 ساعت 18 دقیقه
  دریافت
  5
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  2070

  اسلامی شدن علوم
  بسم الله الرّحمن الرّحیم
  شاید انجمن علم کلام ، بی ربط به بحث « اسلامی شدن علوم » نباشه. اگه هم ربطی نداره ، مدیران محترم لطف کنند به جای مناسبی منتقل کنند.

  بحث اسلامی شدن علوم ، یکی از مهمترین و زیربنایی ترین نیازهای جامعه ما و بلکه به لحاظ عامتری، یکی از اساسی ترین نیازهای جوامع مسلمان، و به طور اعم یکی از مهمترین نیازهای بشریت است.

  همه ما میدونیم که دانشگاههای ما ، کپی برداری شده از دانشگاه جوامع غربی است چه از حیث ساختار و چه از حیث محتوای درسی. صرف اضافه شدن چند واحد اسلامی مثل اخلاق ، تاریخ اسلام و .... اثری بر روی اسلامی شدن متن تخصصی رشته ها نمی گذارد.

  این جای بسی تأسف دارد که کشوری که می خواهد آرمانهای اسلامی را پیگیری کند و جهانیان را با معارف والای اسلامی آشنا سازد و حیات طیبه ای را که اسلام ترسیم نموده ، به بشریت هدیه دهد ، در دانشگاههایش که مهد تولید علم و اندیشه و زیربنای همه حرکات اجتماعی و ... باید باشند، دانشجویانش را با همان متونی تربیت کند که جوامع الحادی ، دانشجویانشان را تربیت می کنند...

  به هر حال ، در اینجا می خواهیم از نظرات دوستان محترم ، کارشناسان و اساتید سایت در این خصوص استفاده کنیم. اجازه می خواهم تا این بحث مبارک را با این سئوال آغاز می کنم:

  - آیا اسلامی شدن ، فقط به حوزه علوم انسانی منحصر می شود؟ یا « دید توحیدی » می تواند روی « علوم طبیعی و ریاضی » هم اثر بگذارد؟ با توجه به اینکه « حقیقت جهان » (که بعدی از آن ، انسانی و بعد دیگرش ، طبیعی و بعد دیگرش ، ریاضی و ... است) یک « حقیقت واحد » است...

 2. صلوات ها 5


 3. #2

  عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۹
  علاقه
  گفتگو در مباحث معرفتی
  نوشته
  6,663
  حضور
  32 روز 3 ساعت 45 دقیقه
  دریافت
  12
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  23552  نقل قول نوشته اصلی توسط طوفان خورشیدی نمایش پست ها

  - آیا اسلامی شدن ، فقط به حوزه علوم انسانی منحصر می شود؟ یا « دید توحیدی » می تواند روی « علوم طبیعی و ریاضی » هم اثر بگذارد؟ با توجه به اینکه « حقیقت جهان » (که بعدی از آن ، انسانی و بعد دیگرش ، طبیعی و بعد دیگرش ، ریاضی و ... است) یک « حقیقت واحد » است...
  سلام به طوفان خورشیدی عزیز
  این بحث شما خیلی خیلی عزیزه . یعنی مهمه . یعنی باید بهش پرداخته بشه تا مساله اسلامی شدن علوم حل بشه .
  بحث اسلامی شدن علوم ابتدائا یک بحث داخلی است اما میتونه به خارج از مرزهای این کشور اسلامی هم صادر بشه .
  ابتدائا داخلیه چون فرهنگ دینی و اسلامی یک فرهنگ غالبی در عرصه بین المللی نیست تا در آنجا موضوعیت داشته باشه . اما اگه ما در این طرف مرزها موفق به این شاهکار بشیم مطمئنا شعاع این اقدام بزرگ منحصر در درون مرزها نخواهد ماند .
  و اما علوم
  علوم در نگاه فلسفی الهی ما همه الهی اند . به چه معنا ؟ به این معنا که از منبع علم الهی تنزل یافته و در اندیشه و تفکر دانشمندان ظهور کرده است . هنر دانشمند فراهم کردن زمینه تنزل علم است . اما سوال مهم اینستکه این الهی بودن منبع به معنای الهی بودن محل ظهور است . خیر . چرا ؟ چون دو مقام است . مقام علم الهی مقام وحدت مقام قدس و مقام طهارت است اما مقام تجلی و ظهور مقام کثرت و تزاحم است . این دومقام هریک اقتضائاتی دارند . احکامی دارند خاص به خود بطوری که الهی و قدسی بودن درمقام الهی بالضروره است اما در مقام کثرت خیر . چون احکام دیگری بر عالم امکانی و کثرت حاکم است . الهی بودن در این مقام به معیار عقل و نقل معتبر تعیین می شود . لذا هر علمی الهی نیست چون هرجان و اندیشه ای الهی نیست ( به لحاظ مقام کثرت )
  پس علم الهی در تنزل و ظهور از می تواند از محل تجلی به خود رنگ بگیرد بلکه علمی که نور است می تواند در ظهور ظلمانی باشد .
  این ظلمانی بودن یا نبودن به نوع نگاه انسان به جهان و هستی بازمی گردد . با این حال یک قسم از علوم ربطی به نوع نگاه انسانی به جهان ندارد مثل علوم ریاضی . دو دوتا چهارتاست حال شما هرطور می خواهی به جهان نگاه کن .
  پس یک معیاری در علوم بدست می آید و آن اینستکه : علم متاثر از نوع نگاه است یا خیر ؟ اگر علمی بود که متاثر از نگاه دانشمند نیست این علم علم است و نور است و الهی است چه اینکه از اذهان و افکار اساسا رنگ نمی پذیرد .
  اما برخی از علوم از نوع نگاه تاثیر می گیرند بلکه برپایه نوع نگاه دانشمند به جهانند که عمدتا در دایره علوم انسانی قرار می گیرند .
  تا اینجا گفتیم که :
  علوم به لحاظ منبع الهی است اما به لحاظ محل ظهور می تواند الهی و یر الهی باشد
  دیگر اینکه برخی علوم از نگاه دانشمند تاثیر نمی گیرند که علمند و الهی و بعضی از اندیشه و نگاه دانشمند تاثیر می گیرند که یا الهی اند ( با معیار عقل و نقل سازگارند ) یا خیر .
  الباقی در فرصتی دیگر
  موفق در پناه حق

  هردو عالم یک فروغ روی اوست
 4. صلوات ها 4


 5. #3

  عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۹
  نوشته
  470
  حضور
  7 روز 4 ساعت 18 دقیقه
  دریافت
  5
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  2070  در حیطه علوم انسانی - که از یک نظر مهمترین علومند - قابلیت اسلامی شدن آشکار است. اما در سایر علوم...

  شاید اولین علمی غیر از علوم انسانی ، که مفهوم « اسلامی شدن » در آن قابل فرض باشد ، علوم پزشکی است.
  مثلاً در قسمت درمان: عدم استفاده از مواد حاصله از بدن حیوانات حرام گوشت در ساخت برخی داروها...
  روابط بین پزشک و بیمار ناهمجنس ...
  و اثر همه اینها بر درمان « انسان ».

  در قسمت تشخیص هم: علل همه بیماریها در حیطه محدودی که پزشکی غربی ترسیم نموده است ، قرار نمی گیرد . چه بسا علت بروز برخی بیماریها ، اعمال و گناهان شخص باشد... یا چشم خوردن او ... یا...

 6. صلوات ها 5


 7. #4

  عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۹
  علاقه
  گفتگو در مباحث معرفتی
  نوشته
  6,663
  حضور
  32 روز 3 ساعت 45 دقیقه
  دریافت
  12
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  23552  نقل قول نوشته اصلی توسط طوفان خورشیدی نمایش پست ها
  شاید اولین علمی غیر از علوم انسانی ، که مفهوم « اسلامی شدن » در آن قابل فرض باشد ، علوم پزشکی است. مثلاً در قسمت درمان: عدم استفاده از مواد حاصله از بدن حیوانات حرام گوشت در ساخت برخی داروها... روابط بین پزشک و بیمار ناهمجنس ... و اثر همه اینها بر درمان « انسان ». در قسمت تشخیص هم: علل همه بیماریها در حیطه محدودی که پزشکی غربی ترسیم نموده است ، قرار نمی گیرد . چه بسا علت بروز برخی بیماریها ، اعمال و گناهان شخص باشد... یا چشم خوردن او ... یا...
  سلام
  رعایت حدود شرعی در پزشکی اسلامی شدن پزشکی نیست . پزشکی در مقام علم نه عمل باید اسلامی باشد و در این مقام نگاه افراد در این علم دخیل نیستند . یعنی پزشک با هر نوع نگاهی بدنبال نتیجه ای منفک از دیدگاه خود است چه او انسان را انسان بداند چه حیوان به نتیجه تحقیقاتش ربطی ندارد . البته قائل شدن به دخالت امور معنوی بر بدن انسان می تواند محل ورود بعضی ها باشد و می تواند نباشد که باز هم نتایج در این موضوع منوط به تحقیق و جمع آوری مستندات قابل قبول است . البته به حسب متد جدید در علوم . حتی یک پزشک معتقد به دین خوب است در مورد نقلهای دینی در خصوص بیماریها به شیوه جدید تحقیق کند که بنده برایش نتایج مثبتی پیش بینی می کنم چون تمام تاثیرات معنوی نحوی تاثیر جسمی و مادی هم دارند که می تواند موضوع تحقیق به شیوه جدید باشد .
  موفق در پناه حق

  هردو عالم یک فروغ روی اوست
 8. صلوات ها 4


 9. #5

  عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۹
  نوشته
  470
  حضور
  7 روز 4 ساعت 18 دقیقه
  دریافت
  5
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  2070

  سخت و آسان شدن کارها
  گاهی کارهای بسیار آسان، بسیار سخت می شوند. کاری که مثل سلام و احوالپرسی با یک دوست قدیمی، آسان است، گاهی آنقدر سخت می شود که برای آنجام دادن آن راهی نیست جز عملیات انتحاری! باید بمبی را که منفجر شدن آن دست خودتت هم نیست به خودت ببندی و به قلب لشکر دشمن بزنی.


  گاهی کارهای بسیار سخت، بسیار آسان می شوند. مثلاً بلند کردن یک اسب، خیلی سخت است. اما گاهی همین کار، شبیه بلند کردن پروانه ای می شود که روی انگشتت نشسته است.


  گاهی هم کاری که مثل عبور شتر از سوراخ یک سوزن، تا حد محال سخت است، آنقدر آسان می شود که از راه رفتن که هر روز انجام میدهیم هم آسانتر می شود. فقط با یک "یا زهرا" گفتن. نه هیچ چیز دیگری!
  (و آنگاه که از آن سوراخ ریز گذشتی، فضایی وسیع و دلگشا و چیزهای بسیار خوبی را می بینی:
  متکئین علیها متقابلین. یطوف علیهم ولدان مخلدون. بأکواب و اباریق و کأس من معین...
  که خیلی ربطی به بحث الان ما ندارد).


  این مثالهایی را که زدم، در دنیای بسته ما نمی توان به خوبی درک کرد و فهمید. بلکه در یک شرایط نسبتاً بازتری (...) قابل درک می شوند. همان شرایط نسبتاً باز بود که باعث شد من متوجه این مسأله بشوم. وگرنه خیلی از مسایل وجود دارند که در شرایط کاملاً بسته دنیای ما قابل درک و فهم نیستند.


  در همان شرایط نسبتاً باز بود که این سئوال همراه با جوابش برایم مطرح شد:
  اتوبوسی فاصله بین دو شهر را در مدت 2 ساعت می پیماید. دو نفر قدم زنان از یکی از این شهرها بیرون می آیند و بسوی شهر دیگری می روند. این دو نفر فاصله بین این دو شهر را در مدت بیست دقیقه طی می کنند. چگونه این کار ممکن است؟
  جواب فقط یک چیز بود: دعای خیر مردم.
  آری، دعای خیر مردم پشت سر فرد، آنقدر اثر دارد که کاری را که دیگران با استفاده از وسایل بزرگ (اتوبوس) در مدت 2 ساعت انجام می دهند، او می تواند بدون استفاده از آن وسایل و به سادگی (راه رفتن) در مدت بیست دقیقه انجام بدهد.


  من هنوز نمیدانم چه عواملی باعث سخت شدن و آسان شدن کارها می شوند. گرچه میدانم که فی الجمله، عواملی مثل اخلاص، تقوا، عمل صالح، احسان، باعث آسان شدن کارهای خیلی سخت می شوند. اما دقیقاً نمیدانم چگونه. بعداً روی چگونگی آن فکر می کنم انشاء الله.


  این نکته هم معلوم است که در همه این آسان شدنهای کارهای سخت، دست خدا در کار است. قرآن هم تأئید می کند:

  ان تنصرالله ینصرکم و یثبت اقدامکم و ان تصبروا و تتقوا یاتوکم من فورهم هذا بمددکم ربکم بخمسه آلاف من الملائکه مسومین،
  ثم انزل الله سکینته علی رسوله و علی المومنین و أنزل جنوداً لم ترونها.
  فأنزل الله سکینته علیه و أیده بجنود لم تروها.
  اذ جائتکم جنوداً فأرسلنا علیهم ریحاً و جنوداً لم تروها.


  همه جا سخن از عواملی پنهان است که کارهای بسیار سخت را آسان می کنند و معادلات عادی و رایج را به هم میزنند. به قرینه ضد، کارهای بسیار آسان هم قابل بسیار سخت شدن هستند:
  و جعلنا من بین ایدیهم سدا و من خلفهم سدا فاغشیناهم فهم لا یبصرون.


  من نمیخواهم این بحث، رنگ و بوی دینی به خود بگیرد. بلکه میخواهم از دیدگاهی صرفاً تعقلی و کاملاً مستقل از دین به آن نگاه کنم تا حتی غیر معتقدان به خدا هم بتوانند در این بحث شرکت کنند و نتایج بحث برای آنها هم قابل قبول باشد. آیاتی که از قرآن آوردم فقط جهت تأئید وجود این پدیده برای خودمان (که معتقد به دین هستیم) بود. پدیده ای که نشانگر آن است که معادلات و محاسبات ما، چیزهای مطلقی نیستند بلکه عوامل پنهان بسیاری وجود دارند که در معادلات رایج بشری، مورد لحاظ قرار نگرفته اند. به نظر من، در نظر گرفتن همین عوامل پنهان، و تکمیل کردن معادلات ناقص رایج، همان چیزی است که به آن "اسلامی شدن علوم انسانی" می گوییم. البته من موافق نیستم که فقط علوم انسانی باید اسلامی بشوند. به نظر من، حتی عوامل پنهان زیادی وجود دارند که در فیزیک و شیمی و زیست شناسی و نجوم تأثیر گذار هستند و علم فعلی از آنها غفلت کرده است (و ما یعلم جنود ربک الا هو) . چیزی که هست، این است که در بحث اسلامی شدن علوم، "علوم انسانی" زودتر به ذهن انسان می آید تا سایر علوم. همین و بس.


  نمیدانم چرا این یادداشت را نوشتم. هنوز که وقتش نشده بود! اما شرایطی امروز پیش آمد و کم و زیادهایی ایجاد شد که یکی از نتایجش، این یادداشت بود.


  باز همان ترجیع بندهای همیشگی ام:
  ربنا ظلمنا انفسنا و ان لم تغفرلنا و ترحمنا لنکونن من الخاسرین.
  رب انی لما انزلت الی من خیر فقیر.

  منبع: وبلاگ خودم
  www.noktehha.parsiblog.com
  ویرایش توسط میهمان خدا : ۱۳۹۱/۰۶/۱۷ در ساعت ۲۱:۰۸

 10. صلوات ها 2


 11. #6

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۹۱
  نوشته
  12
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  44  بحث اسلامی شدن علوم ، یکی از مهمترین و زیربنایی ترین نیازهای جامعه ما و بلکه به لحاظ عامتری، یکی از اساسی ترین نیازهای جوامع مسلمان، و به طور اعم یکی از مهمترین نیازهای بشریت است.
  ببخشيد قصد جسارت ندارم ولي اين بيان منو ياد بيانيه و سخنراني كساني مي اندازه كه اصلا معلوم نيست سطح علميشون چقدره
  اميدوارم ناراحت نشده باشيد.
  شما يه نگاهي به علوم دانشگاهي بندازيد
  علم پزشكي تو چه خواستگاهي رشد و نمو كرده؟
  البته منظورم از علم پزشكي طب سنتي نيست! كه برام تاريخچه طب سنتي رو توضيح بدهيد.من منكر عصاره شفا بخش گشاهان نيستم
  منظورم پيشرفت علم پزشكي تو بخش جراحي و امكانات پزشكي و روش هاي تشخيص و درمان است.
  ببخشيد اسلام چه ربطي به اين ابزارها داره! مثلا يه رنگ به نام اسلام يا مهر استاندارد ايران بزنيم ميشن اسلامي؟
  تو علوم انساني هم همينطور
  شما برويد كتابهاي تحصيلي دانشجويان جامعه شناسي رو بخونيد... چند تا نظريه و كلا جامعه شناس سراغ داريد كه نظريه اي بدهد كه بر اساس اسلام باشد.
  اون كساني كه نظريه هاشون بحث ميشه مثل
  دکارت، جان لاک و توماس هابز و هگل
  همه غربي هستند.
  حالا شما چه طوري مي خواي اين همه كتاب و بحث كه جهاني و تو همه دانشگاه ها بحث ميشن رو بريزيد دور و بگيد اين ها بايد اسلامي بشن!
  علوم مهندسي و رياضيات و ... كه خيلي تابلو هستند...
  تنها جايي كه ميشه از علوم اسلامي بحث كرد حوزه ها هستند!! 12. صلوات


 13. #7

  عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۱
  علاقه
  تدریس؛ تحقیق
  نوشته
  1,297
  حضور
  25 روز 21 ساعت 53 دقیقه
  دریافت
  109
  آپلود
  2
  گالری
  74
  صلوات
  3814  سلام

  نقل قول نوشته اصلی توسط طوفان خورشیدی نمایش پست ها
  دانشجویانش را با همان متونی تربیت کند که جوامع الحادی ، دانشجویانشان را تربیت می کنند...
  فعلا علم دست اون هاست و اسلامی شدن علوم تنها حرفی بیش نیست!


  نقل قول نوشته اصلی توسط طوفان خورشیدی نمایش پست ها

  - آیا اسلامی شدن ، فقط به حوزه علوم انسانی منحصر می شود؟ یا « دید توحیدی » می تواند روی « علوم طبیعی و ریاضی » هم اثر بگذارد؟ با توجه به اینکه « حقیقت جهان » (که بعدی از آن ، انسانی و بعد دیگرش ، طبیعی و بعد دیگرش ، ریاضی و ... است) یک « حقیقت واحد » است...
  لطفا شما ابتدا همان علوم انسانی را اسلامی بفرمایید و کاری به کار سایر علوم مخصوصا طبیعیون نداشته باشید!

  زمانی که توانستید در همان علوم انسانی که ادعایتان می شود ولی در عمل خبری نیست به جایی برسید به سایر علوم بپردازید!

  آنگاه که یک تز اقتصادی دادید تا جامعه اسلامی مجبور نباشد هر 10 سال راه و روش خود را عوض کند، در خدمتتان خواهیم بود!

  نقل قول نوشته اصلی توسط طوفان خورشیدی نمایش پست ها
  شاید اولین علمی غیر از علوم انسانی ، که مفهوم « اسلامی شدن » در آن قابل فرض باشد ، علوم پزشکی است.

  لطفا پا در کفش ما نفرمایید که کلاهمان در هم می رود، شما به همان علوم انسانی و علی الخصوص اقتصاد به عنوان پایلوت اکتفا بفرمایید تا بعد!

  نقل قول نوشته اصلی توسط طوفان خورشیدی نمایش پست ها
  مثلاً در قسمت درمان: عدم استفاده از مواد حاصله از بدن حیوانات حرام گوشت در ساخت برخی داروها...

  شما جایگزین بهتری از الکل (که بسیار بسیار کاربرد دارد) پیشنهاد کنید!


  نقل قول نوشته اصلی توسط طوفان خورشیدی نمایش پست ها
  روابط بین پزشک و بیمار ناهمجنس ...
  حرف درستی است ولی رفته اید ابرو را درست کنید، چشم را کور کردید! من مانده ام رفتن بیمار زن پیش پزشک مرد مفسده دارد، عکسش مفسده ندارد؟؟؟

  چرا پرستار مرد اینقدر کم است؟ و کارهای بیماران مرد را به زنان می سپارند؟ چرا این همه زن متخصص بیماری های خاص مردان در جامعه اسلامی! تربیت می شوند؟

  نقل قول نوشته اصلی توسط طوفان خورشیدی نمایش پست ها

  در قسمت تشخیص هم: علل همه بیماریها در حیطه محدودی که پزشکی غربی ترسیم نموده است ، قرار نمی گیرد . چه بسا علت بروز برخی بیماریها ، اعمال و گناهان شخص باشد... یا چشم خوردن او ... یا...
  شما می توانید به جای پزشک به رمال مراجعه بفرمایید!

  ولی طب اسلامی می تواند در درمان بیماری ها مفید باشد به شرطی که از افراط و تفریط بپرهیزیم. اگر طب قدیم می توانست اینقدر کارا باشد نوبت به طب جدید نمی رسید! می توان احادیث واصله در مورد درمان بیماری ها را مورد استفاده قرار داد ولی این را هم بپذیرید که بیماری های الان بسیار زیادترند! به عنوان مثال نسخه هایی که برای درمان یرقان داده می شد، شاید تنها بتواند نوعی از این بیماری را در انسان امروزی درمان کند و مثلا از درمان یرقان ویروسی ناتوان است!

  پ.ن. چناب طوفان خورشیدی از این که کاسه کوزه ها زا بر سر شما شکستم عذر می خواهم، ولی شما انسانی ها ابتدا آن را اسلامی کنید و بعد به ما نزدیک شوید!
  ویرایش توسط Anoushiravan : ۱۳۹۱/۰۶/۱۸ در ساعت ۰۹:۳۶
  وَالَّذِينَ إِذَا فَعَلُواْ فَاحِشَةً أَوْ ظَلَمُواْ أَنْفُسَهُمْ ذَكَرُواْ اللّهَ فَاسْتَغْفَرُواْ لِذُنُوبِهِمْ وَمَن يَغْفِرُ الذُّنُوبَ إِلاَّ اللّهُ
  دعام کنید
  للَّهِ مِنْ عِبادِهِ خِيَرَتانِ، فَخِيَرَتُهُ مِنَ الْعَرَبِ قُرَيْشٌ وَمِنَ الْعَجَمِ فارْسٌ.
  از بندگان خدا دو گروه برگزيده و نيكو هستند. بندگان نيكو و برگزيده عرب، قريش مى‏باشد و بندگان نيكو و برگزيده عجم فارس‏ها هستند.
  المناقب، ابن شهر آشوب: 4/ 167؛ بحار الأنوار: 46/ 4؛ ربيع الابرار: 1/ 402402

 14. صلوات ها 2


 15. #8

  عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۹
  نوشته
  470
  حضور
  7 روز 4 ساعت 18 دقیقه
  دریافت
  5
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  2070  نقل قول نوشته اصلی توسط anoushiravan نمایش پست ها
  پ.ن. چناب طوفان خورشیدی از این که کاسه کوزه ها زا بر سر شما شکستم عذر می خواهم، ولی شما انسانی ها ابتدا آن را اسلامی کنید و بعد به ما نزدیک شوید!
  سلام
  بنده مدرک لیسانس خود را در گروه علوم پزشکی گرفته ام و در بیمارستان کار درمانی انجام می دهم و به حسب شغلم روزانه با حدود ده تا پانزده بیمار سرپایی و بستری سر و کار دارم. در حال حاضر همزمان با کار، در مقطع ارشد در علوم انسانی در حال تحصیل هستم.

  این مطالب را بر اساس یکی از کتابهای یک دانشمند اسلامی که قبلاً خوانده بودم نوشتم که اکنون نه اسم کتاب و نه اسم نویسنده یادم نیست. اما فکر می کنم اثر علامه حسن زاده آملی بود.
  ویرایش توسط میهمان خدا : ۱۳۹۱/۰۶/۱۸ در ساعت ۱۷:۴۱

 16. #9

  عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۱
  علاقه
  تدریس؛ تحقیق
  نوشته
  1,297
  حضور
  25 روز 21 ساعت 53 دقیقه
  دریافت
  109
  آپلود
  2
  گالری
  74
  صلوات
  3814  نقل قول نوشته اصلی توسط طوفان خورشیدی نمایش پست ها
  سلام
  بنده مدرک لیسانس خود را در گروه علوم پزشکی گرفته ام و در بیمارستان کار درمانی انجام می دهم و به حسب شغلم روزانه با حدود ده تا پانزده بیمار سرپایی و بستری سر و کار دارم. در حال حاضر همزمان با کار، در مقطع ارشد در علوم انسانی در حال تحصیل هستم.
  سلام

  دوست من


  ملاک حال فعلی افراد است!


  در کل بهتره به جای حرف های صد من یک غاز یک کار عملی خصوصا در علوم انسانی صورت بگیره!


  ما البته چیزهایی هم داریم که می تونیم دراختیار دنیا بگذاریم

  یک نمونه از اقتصاد اسلامی!!! رو براتون مثال می زنم

  اخبار صدا سیما رو گوش می کنید؟ دیدید همه بانک های غربی دارن ورشکست می شن؟ ولی بانک های بعضی کشورها!!! روز به روز تپل تر میشن!

  روز به روز هم به تعدادشون افزوده می شه!

  چرا؟ چون تو ممالک کفار سود بانک نیم درصد و بیست و پنج صدم درصده! تو ممالک اسلام !!!! سی و چهل درصد!!!

  آیه ربا هم بر اهل کتاب نازل شده و نه بر ما

  در تمام دنیا بانک در سود و زیان شریک است و ورشکستگی بانک هاشون هم واسه همینه

  در ممالک اسلام!!! بانک فقط سود میگیره!!! بعد بهش میگن عقود اسلامی!!! اگر ضرر کردید بانک سودش رو می خواد و ....

  این یک نمونه

  موارد متعدد دیگه ای هم برای صادرات به کشورهای دیگه داریم و توصیه می کنم دوره های آموزشی با تدریس روسای بانک های ما برای اروپایی ها برگزار بشه!

  ویرایش توسط Anoushiravan : ۱۳۹۱/۰۶/۱۸ در ساعت ۱۸:۵۵
  وَالَّذِينَ إِذَا فَعَلُواْ فَاحِشَةً أَوْ ظَلَمُواْ أَنْفُسَهُمْ ذَكَرُواْ اللّهَ فَاسْتَغْفَرُواْ لِذُنُوبِهِمْ وَمَن يَغْفِرُ الذُّنُوبَ إِلاَّ اللّهُ
  دعام کنید
  للَّهِ مِنْ عِبادِهِ خِيَرَتانِ، فَخِيَرَتُهُ مِنَ الْعَرَبِ قُرَيْشٌ وَمِنَ الْعَجَمِ فارْسٌ.
  از بندگان خدا دو گروه برگزيده و نيكو هستند. بندگان نيكو و برگزيده عرب، قريش مى‏باشد و بندگان نيكو و برگزيده عجم فارس‏ها هستند.
  المناقب، ابن شهر آشوب: 4/ 167؛ بحار الأنوار: 46/ 4؛ ربيع الابرار: 1/ 402402

 17. #10

  عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۰
  علاقه
  (بحث دینی)
  نوشته
  1,293
  حضور
  18 روز 1 ساعت 41 دقیقه
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  1
  صلوات
  4068  نقل قول نوشته اصلی توسط طوفان خورشیدی نمایش پست ها
  شاید اولین علمی غیر از علوم انسانی ، که مفهوم « اسلامی شدن » در آن قابل فرض باشد ، علوم پزشکی است.

  نقل قول نوشته اصلی توسط آليس نمایش پست ها
  شما برويد كتابهاي تحصيلي دانشجويان جامعه شناسي رو بخونيد... چند تا نظريه و كلا جامعه شناس سراغ داريد كه نظريه اي بدهد كه بر اساس اسلام باشد.


  به این تاپیک هم سر بزنید! هنوز کامل نشده اما قراره همه چیز رو بررسی کنه ... موفق باشید

  http://www.askdin.com/thread22250.html#post268212
  ویرایش توسط asad : ۱۳۹۱/۰۶/۱۸ در ساعت ۱۸:۰۵
  هی!! تو امروز برای امام زمان چیکار کردی؟


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود