درس خواندن یا نخواندن ؛ مسئله این است!

تب‌های اولیه

6 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
درس خواندن یا نخواندن ؛ مسئله این است!

با سلام
آیا درس خواندن در اسلام واجبه؟ (با فرض این که قصد انسان از درس خواندن استفاده در امور خیر باشد)
تنبلی در درس خواندن اشکال شرعی داره ؟

با سلام

درس خوندن به معنای دروس امروزه که نه واجب نیست . :Labkhand:

ولی قال الرسول الله صلی الله علیه و آله و سلم : طلب العلم فریضة کل مسلم و مسلمة

البته اول بایدعلم رو از روی روایات معنی کرد بعد دسته بندی کرد که کدوم علوم واجب هست کدوم علوم مستحب و کدوم علوم مباح و حتی کدوم علوم حرام هست .

موفق باشید :Gol:

با سلام :Gol:
علم از نظر اسلام به 3 دسته تقسيم مي شود كه يادگيري آنها بر انسانها واجب است .
1)احكام
2)اخلاق
3)اعتقاد
از نظر اسلام بقيه ي علوم فضل هستند. و واجب نيستند مگر در شرايطي كه به آن علوم نياز باشد.

maryam91;74035 نوشت:
با سلام آیا درس خواندن در اسلام واجبه؟ (با فرض این که قصد انسان از درس خواندن استفاده در امور خیر باشد) تنبلی در درس خواندن اشکال شرعی داره ؟

با سلام و تشكر از سئوال خوب شما

موارد متفاوت است و صرف درس خواندن ،‌ واجب شرعي نيست. (1)

اما اگر جامعه به تحصيل كسي نياز دارد (مثل تحصيل علوم پزشكي يا تحصيل علوم ديني در صورت نياز جامعه) (2) يا اگر كسي تحصيل نكند ، به ترك واجب يا انجام كار حرامي مي انجامد (مانند يادگيري احكام ديني مبتلا به )(3) و يا ... ،‌ درس خواندن واجب مي گردد و مسلما تنبلي كردن و كوتاهي كردن در انجام وظيفه شرعي ، جايز نيست .

پي نوشت ها:‌
1. منابع موجود در مركز ملي
2. آيت الله خامنه اي ،‌ اجوبه الاستفتائات س 1333
3. آيت الله خامنه اي ،‌ اجوبه الاستفتائات س 6

maryam91;74035 نوشت:
آیا درس خواندن در اسلام واجبه؟

با سلام

به نظر بنده بايد وجوب را در اين قسمت از سوال سركار بزرگوار معنا كنيم

منظورتان چه واجبي است ؟؟؟

اگر منظورتان از واجب ؛ وجوب شرعي است كه بايد به مراجع مراجعه كرد و البته جناب سجاد هم جواب فرموده ند

ولي اگر منظورتان وجوب از اين باب است كه مقدمه ديگر واجب ها باشد بله به حكم عقل واجب است كه ما علم ياد بگيريم
اگر اين تنبلي ما در علم اموزي باعث طرد از جامعه در اينده و عدم اشنايي به معارف ديني و عدم پيشرفت در جامعه و عدم اشتغال و ......باشد

به حكم عقل درس خواندن و علم اموزي از اهم واجبات است.

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام و رحمه الله
کسب علم واجب نیست لکن در روایت بسیار به کسب علم سفارش شده.
کسب علم یکی از راه های رسیدن به خداست،با این کار ما میتوانیم اندکی خدا را بشناسیم؛ برای مثال یکی از دانشمندان که من اسم شریف ایشان رو فراموش کردم ام فرموده است که : من خدا را از برگ درخت یافتم.
تلاش برای کسب علم باعث میشود فکر انسان منحرف نشود،و با کسب علم انسان به قدرت خداوند پی میبرد و لذا با ترس از خدا کمتر مرتکب گناه میشود.
هیچ کس به اندازه دانشمندان از خدا نمیترسد!
لکن در مورد نوع علم عرض میکنم: هیچ فرقی در علوم مختلف نیست،مهم هدف انسان است،همان طور که مقام معظم رهبری فرمودند: انسان های بزرگ،هدف های بزرگ دارند و تمام نمیشوند.
پس مهم هدف انسان است؛ از کسب هر علمی میتوانیم به خدا برسیم لکن هر مؤمن سعی میکند با کسب هر علمی که به آن علاقه دارد به خدا برسد.
موضوع قفل شده است