آیا شکر بلا می آورد ؟

تب‌های اولیه

6 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آیا شکر بلا می آورد ؟

سلام دوستان من از خیلی قبل پیش از شکر کردن می ترسم . چون از یه طرف خدا میگه من با شکر نعمتتون رو زیاد میکنم و از طرف دیگه اگه خیلی به خدا نزدیک شی نعمتاتو میگیره تا امتحانت کنه . من همیشه از این قضیه می ترسیدم و خیلی کم شکر می کردم . از طرفی حس میکنم این کار شیطانه . چیکار باید کنم ؟

برچسب: 

با سلام و عرض ادب :Gol:

همانطور که خودتان هم حدس زدید این ترس کار شیطان است. خداوند کسی را دچار آزمونی نمی کند که تحمل آن را نداشته باشد. پس اگر کسی از آزمونی سرافکنده بیرون آمد، حتماً خودش مقصر است. پس دلیلی برای ترس از آزمونهای احتمالی وجود ندارد، حال آنکه همانطور که خودتان هم اشاره فرمودید این مسائل نشانه نزدیکی به خداوند است و نزدیکی به خداوند بهتر از هر چیز دیگری است. چه بهتر که نعمتها را بدهیم و به خداوند نزدیک شویم.

از طرفی، حتی اگر در آزمونی شکست بخوریم، همیشه در توبه به روی ما باز است و می توانیم گذشته را جبران نماییم. البته دعا هم تأثیر زیادی دارد و با دعا می توان هر آزمونی را پشت سر گذاشت. توکل از دیگر نکات بسیار کلیدی است. کسی که به خدا توکل کند و خودش را به خدا بسپارد، از چیزی نمی ترسد چرا که معتقد است خداوند پشت و پناه اوست و موجبات سقوط او را فراهم نمی کند. و در روایات هم آمده که خداوند بنده مؤمن را به هر سو بگرداند برایش خیر است.

از این رو اگر کسی دغدغه رسیدن به خداوند را داشته باشد، تنها گزینه برای او این است که بسم الله گفته وارد میدان شود. پر واضح است که با انجام عبادات و تزکیه نفس دلبستگی به دنیا کاهش پیدا می کند. هرچه فرد به خدا نزدیک تر شود از دنیا بریده تر می شود، از این رو چه بسا بعد از پیشرفت روحی، دیگر هراس از دست دادن نعمتی خاص اصلاً مطرح نباشد.

با تشکر فراوان :hamdel:
یا حق

گناهکار;73348 نوشت:
من از خیلی قبل پیش از شکر کردن می ترسم . چون از یه طرف خدا میگه من با شکر نعمتتون رو زیاد میکنم و از طرف دیگه اگه خیلی به خدا نزدیک شی نعمتاتو میگیره تا امتحانت کنه . من همیشه از این قضیه می ترسیدم و خیلی کم شکر می کردم . از طرفی حس میکنم این کار شیطانه . چیکار باید کنم ؟

با سلام

اين ايات را ملاحظه نماييد

فَاذْكُرُونِي أَذْكُرْكُمْ وَاشْكُرُوا لِي وَلَا تَكْفُرُونِ

پس مرا ياد كنيد، [تا] شما را ياد كنم؛ و شكرانه‌ام را به جاى آريد؛ و با من ناسپاسى نكنيد. ( بقره/١٥٢)

خداوند بدون قيد و شزرطي مي فرمايد شكر كنيد مرا

وَأَمَّا إِذَا مَا ابْتَلَاهُ فَقَدَرَ عَلَيْهِ رِزْقَهُ فَيَقُولُ رَبِّي أَهَانَنِ

و اما چون وى را مى‌آزمايد و روزى‌اش را بر او تنگ مى‌گرداند، مى‌گويد: «پروردگارم مرا خوار كرده است.» ﴿الفجر/ ١٦﴾

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام علیکم جمیعا
شکر نعمت های قبلی،زمینه ساز نعمت های بعدی میشود.

گرت هواست که معشوق نگسلد پیوند نگاه دار سر رشته تا نگه دارد
حتی اگر این موضوع درست باشد !مومن باید شجاعت در معرض قرار گرفتن امتحانات الهی را داشته باشد مگر نه اینکه لاَ يُكَلِّفُ اللّهُ نَفْسًا إِلاَّ وُسْعَهَا ومگر نه اینکه این دنیا فرصتی است برای بالا بردن ظرفیت وممارست روح. راضی شدن به داده ها و نعمات پروردگار و خو گرفتن به آنها وترس و عدم رضایت از تغییر ،کاهش و صلب نعمات الهی به دور از روح بنده با ایمان و مخلص خدا می باشد.خداوندا مرا راضی به رضای خود قرار بده.
الهم الجعلنا من الشاکرین نعماتک

نقل قول:
آیا شکر بلا می آورد ؟

:khaneh: بابا من فکر کردم منظورتون شکر خوراکیه . این تاپیکو که رو اسکرول دیدم خودمو اماده کرده بودم برای دادن یه سری توضیحات جهت مضرات شکر و قند و دیابت و از این حرفا . :Khandidan!:

بگذریم
شکر نعمت نعمتت افزون کند .
شکر کردن تحت هر شرایطی خوبه.

موضوع قفل شده است