كدام يك از امامان زنش را طلاق داده چرا؟‌

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال

ميگويند امام حسين عليه السلام زني به نام ارينب راطلاق داده كه اين ساخته دشمنان امام حسين عليه السلام است تابگويند اختلاف امام حسين عليه السلام بايزيد برسر اين زن بوده چون معشوقه يزيد بوده ،داستان از اين قراراست :
يزيد عاشق زن عبدالله بن سلام ميشود معاويه پس از اطلاع يزيد به عبدالله پيشنهاد ميدهد اگر زنت راطلاق دهي دخترم رابه عقد تو درمي آورم عبدالله نيز فريب معاويه راميخوردوزنش راطلاق ميدهد ولي دختر معاويه جواب منفي به عبدالله ميدهد از طرفي يزيد به خواستگاري آن زن كه نامش ارينب بوده مي آيد ، اما م حسين عليه السلام از موضوع اطلاع پيدا كرده و براي خنثي كردن نقشه معاويه و همسرش ابتدا ايشان نيز به خواستگاري ارينب رفته وپس ازيانكه ارينب ايشان رابر يزيد ترجيح ميدهد امام حسين ارينب راطلاق ميدهدودوباره به عقد همسر اولش عبدالله برمي آورد
جاعلان اين قضيه درصددند تا اختلاف امام عليه السلام رااين جريان القا كنند تا از ارزش معنوي آن بكاهند،اما تنها كتاب قابل اعتنائي كه اين واقعه را ذكر كرده است كتاب الامامه و السياسه ابن قتيبه دينوري متوفاي 276 هق از مصادر تاريخي اهل سنّت مي‌باشد. كه هر محقّقي با مطالعه اين متن، آن را به يك داستان و رمّان شبيه‌تر مي‌بيند تا يك اتّفاق حقيقي وبعد ازآن هركس نقل كرده ازكتاب الامامه والسياسه نقل كرده است
اولاً ابن قتيبه بدون هيچ اشاره‌اي به ناقل و راوي اين داستان حكايت را از شخص ثالثي نقل مي‌كند كه براي ما آن شخص شناخته شده نيست ؛ پس داستان از نظر سندي مشكل دارد و قابل احتجاج نيست ؛
ثانياً :اشكال مهم ديگري كه در اين داستان وجود دارد اين است كه امام حسين ‌عليه السّلام در يك مجلس همسرش را سه طلاقه مي‌كند و حال آن كه بر اساس فقه شيعه كه بر گرفته از روايات اهل بيت معصومين عليهم السّلام است سه طلاق در يك مجلس جايز نمي‌باشد.
ثالثاً : گذشته از بطلان قطعي روايت فوق ، به اندازه كافي در اسباب و عوامل زمينه ساز واقعه كربلا در كتب شيعه و سنّي بحث شده است كه هيچ جاي شك و شبهه باقي نمي گذارد تا نوبت به طرح اين شبهه سست و بي اساس برسد.
الامامه والسياسه، ابن قتيبه دينوري (276هق)، تحقيق الزيني ، ج 1 ، ص 167 .

[=&quot]امام باقر زنش را طلاق داد: روایت شده است که یکی از یاران امام باقر به نام مالک بن اعین می گوید: نزد امام آمدم و دیدم روانداز قرمز پررنگی در بر امام بود. و خندیدم. امام هم تبسمی کرد و فرمود: می دانم به چی چیزی می خندی به این لباس قرمز می خندی. این لباس را خانم من ثقفیه – یعنی از زنی که از قبیله ثقفی بود- به اجبار از من خواسته تا بپوشم و من نیز چون او را دوست دارم پوشیده ام. البته در این لباس نماز نمی خوانم. و شما هم در لباس قرمز پررنگ نماز نخوانید. بار دیگر که به خدمت امام رسیدم – احوال زن ثقفی را پرسیدم- اما طلاقش داده بودامام فرمود او از حضرت علی(ع) بدگویی کرد من نیز طلاقش دادم.كا، [الكافي‏] أَبُو عَلِيٍّ الْأَشْعَرِيُّ عَنْ مُحَمَّدِ بْنِ عَبْدِ الْجَبَّارِ عَنْ صَفْوَانَ عَنْ بُرَيْدٍ عَنْ مَالِكِ بْنِ أَعْيَنَ قَالَ دَخَلْتُ عَلَى أَبِي جَعْفَرٍ ع- وَ عَلَيْهِ مِلْحَفَةٌ حَمْرَاءُ شَدِيدَةُ الْحُمْرَةِ- فَتَبَسَّمْتُ حِينَ دَخَلْتُ فَقَالَ كَأَنِّي أَعْلَمُ لِمَ ضَحِكْتَ- ضَحِكْتَ مِنْ هَذَا الثَّوْبِ الَّذِي هُوَ عَلَيَّ- إِنَّ الثَّقَفِيَّةَ أَكْرَهَتْنِي عَلَيْهِ- وَ أَنَا أُحِبُّهَا فَأَكْرَهَتْنِي عَلَى لُبْسِهَا ثُمَّ قَالَ إِنَّا لَا نُصَلِّي فِي هَذَا- وَ لَا تُصَلُّوا فِي الْمُشْبَعِ الْمُضَرَّجِ- قَالَ ثُمَّ دَخَلْتُ عَلَيْهِ وَ قَدْ طَلَّقَهَا- وَ قَالَ سَمِعْتُهَا تَبَرَّأُ مِنْ عَلِيٍّ ع- فَلَمْ يَسَعْنِي أَنْ أُمْسِكَهَا وَ هِيَ تَبَرَّأُ مِنْهُ .[=&quot][1]
[=&quot]المشبع الذي أشبع من اللون و ضرج الثوب صبغه بالحمرة

[1] - بحار الأنوار الجامعة لدرر أخبار الأئمة الأطهار،ج‏46،ص:293؛ کافی، کلینی، تهران: اسلامیه، 1365ش، ج 1، ص 447؛ مکارم الاخلاق، طبرسی، قم: رضی، 1412 ق، ص 105.

موضوع قفل شده است