مروری بر وجوه مختلف واژه "ذکر"

تب‌های اولیه

2 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
مروری بر وجوه مختلف واژه "ذکر"

قرآن کریم سرچشمه بزرگی از کلمات زیبا است که فهم معانی آن نیاز به ورزیدگی و اندیشه عمیق دارد تا سد احتمالات ممکن گردد،بنابراین،شناخت «وجوه» و معناهای احتمالی یک ضرورت تفسیری به شمار می‌رود.اصولاً «وجوه» به معناهای احتمالی گفته می‌شود. می‌توانیم به وجوه ذکر، این چنین اشاره کنیم:

1.یاد کردن به زبان: فاذکروا الله کذکرکم آباءکم؛پس خداوند را یاد کنید،همچنان که از پدرانتان یاد می‌کنید ;.(سوره بقره،آیه 200)

2.یاد کردن در دل :ذکروا الله فاستغفروا لذنوبهم؛خدا را یاد کردند،پس برای گناهانشان درخواست آمرزش نمودند؛.(سوره آل عمران،آیه 135)

3. حفظ کردن: واذکروا ما فیه؛و آنچه در آن است،حفظ کنید ؛.(سوره بقره،آیه 63)

4.طاعت و پاداش فاذکرونی اذکرکم؛پس از من پیروی کنید،تا من نیز به شما پاداش دهم؛. (سوره بقره،آیه 152)

5.نمازهای پنج گانه: فاذا اَمنتم فاذکروا الله؛پس هر گاه امنیت یافتید،خدا را یاد کنید(نماز را بر پای دارید) ؛.(سوره بقره،آیه 239)

6.موعظه وذکّر: فانّ الذّکری تنفع المؤمنین؛و موعظه کن که موعظه(به مؤمنین سود می‌رساند)؛.(سوره ذاریات،آیه 55)

7.بیان او: عجبتم أن جاءکم ذکر من ربکم؛ایا تعجب کردید که بیانی از سوی پروردگارتان آمد؛. (سوره اعراف،آیه 69)

8.تعریف کردن: اذکرنی عند ربک؛مرا به نزد اربابت متذکر شو؛از حسن و خوبی‌ها من برایش تعریف کن ؛.(سوره یوسف،آیه 42)

9.قرآن: و من اعرض عن ذکری؛و هر آن که از ذکر من (قرآن) روی گرداند… ؛.(سوره طه،آیه 124)

10.تورات: فاسئلوا اهل الذّکر؛پس از اهل تورات بپرسند؛.(سوره نحل،آیه 43)

http://www.armandaily.ir/index.php?option=com_content&view=article&id=28338:2010-12-28-17-17-09&catid=124:spiritualty&Itemid=53

بسم الله

با سلام و آرزوی موفقیت

با عرض تشکر از تتبع و معذرت از تذکر

باید عرض شود :

متاسفانه هنوز حتی متخصصان مسلمان از دقت در کلام خدا غافل می شوند .

معنای کلمه "ذکر" = "به یاد داشتن" بوده مخالف نسیان است .

و این مطلب با مراجعه به کتب لغت معلوم می گردد .

آنچه که به عنوان معانی ذکر نقل شده :

یا برخاسته از "ال" است .

یا برخاسته از قرائن .

مثلا : اگر کسی را نزد کسی یاد آوری کنیم ؛ معمولا از کلام باید استفاده شود . نه اینکه ذکر به معنای گفتن به زبان است .

برای شرح بیشتر به این آدرس مراجعه شود :

http://www.askquran.ir/showthread.php?t=7778

موضوع قفل شده است