نظرتون راجع به استخاره چيه؟ تا حالا با خدا حرف زدين؟

تب‌های اولیه

13 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
نظرتون راجع به استخاره چيه؟ تا حالا با خدا حرف زدين؟

با سلام به همگي عزيزان
نظر شما راجع به اين جملات و سؤالات چيه؟

در كار خير حاجت هيچ استخاره نيست!!!

خداوند بزرگ فرموده اگه مي خواين باهام حرف بزنين نماز بخونيد اگه مي خواين من باتون حرف بزنم قرآن بخونيد!
پس يعني ميشه در رابطه با هرچيزي كه به مشورت نياز داريم استخاره بگيريم؟
خداوند جواب سؤالات ما رو مي ده؟ تا حالا شده خداوند با آيه اي جواب سؤالتون رو بده؟

پس چرا بعضي ها انقدر به استخاره بي توجه اند؟
چرا بعضيا استخاره رو زياد قبول ندارن؟

نقل قول:
خداوند جواب سؤالات ما رو مي ده؟ تا حالا شده خداوند با آيه اي جواب سؤالتون رو بده؟

با سلام و تشكر از سوال خوبتان.

تا جايي كه امكان دارد انسان بايد از عقل خود كمك بگيرد مگر اينكه در جايي واقعا دچار ترديد و سردرگمي شود.
بله خداي متعال پاسخ انسان را خواهد داد و راه را به او نشان ميدهد.

در رابطه با دو سوال آخرتون به اين لينك مراجعه كنيد:

http://www.askdin.com/showthread.php?t=8305

mobintarh;71854 نوشت:

سلام بر شما :Gol:

جواب سوال اولتون از نظر من منفيه يعني براي هر كاري كه توش دو دل هستيم استخاره درست نيست انسان در خيلي موارد ميتونه با كمك گرفتن از افراد با تجربه و آگاه تو زندگيش تصميم گيري كنه ولي گاهي واقعا دو راهي كه آدم بهش رسيده جوريه كه يه بشر نميتونه به آدم كمك كنه و بعد از مشورت گرفتن و .. باز آدم به نتيجه نميرسه اونجاست كه به نظرم جاي استخارست .

وقتي ادم تو دو اهي قرار بگيره جايي كه با تمام وجود از خدا كمك ميخواد و از خدا خواهش ميكنه كه راه درستو به اون نشون بده خدا خيلي خوب و زيبا تو استخاره جواب ادمو ميده .

من شخصا تو عمرم يه بار از ته دل و با تمام وجود جايي كه واقعا احساس درماندگي ميكردم و تو دو راهي بودم استخاره كردم وقتي لاي قرآن و باز كردم و آيه اول صفحرو ديدم انگار واقعا الان خدا اين آيرو در جواب خواهش من گفته :Ghamgin:تا چند ساعت گريه كردم :geryeh:الانم كه دارم مينويسم داره گريم ميگيره :Ghamgin:

اون استخاره تمام زندگي منو عوض كرد تمام غم منو از يادم برد الان كه حدود 6سالي از اون موقع ميگذره هميشه به ياد اون آيه هستم

سلام

من شخصا چون براي يك سري كارهاي بسيار ساده هم استخاره مي كنم خودم براي خودم خيلي استخاره ميگيرم .(البته با تسبيح بيشتر و گاهي با قرآن استخاره مي كنم )

و راضي هم هستم ، همه جا خداجون درست راهنماييم كرده :Mohabbat:

ولي براي امور مهم حتما اول مشاوره و تحقيق ميكنم بعد اگر نياز بود استخاره مي كنم .

mobintarh;71854 نوشت:
با سلام به همگي عزيزان
نظر شما راجع به اين جملات و سؤالات چيه؟

در كار خير حاجت هيچ استخاره نيست!!!

خداوند بزرگ فرموده اگه مي خواين باهام حرف بزنين نماز بخونيد اگه مي خواين من باتون حرف بزنم قرآن بخونيد!

«استخاره » در لغت به معناى «طلب خير از خداوند كردن » آمده است . خداوند كه سرنوشت تمام موجودات جهان از او سرچشمه مى گيرد مى تواند بنده خود را به نيكى ها رهبرى نمايد . با توجه به اين معنا ، هنگامى كه انسان مى خواهد كارى را انجام دهد ، لازم است با نهايت دقت و توجه ، تمام مقدمات كار را تا آن جا كه ممكن است فراهم سازد و از آن چه موجب ضرر و زيان است ، بپرهيزد ; سپس از صميم قلب از خداوند بخواهد او را در اين راه موفق كند و نفع و خير ، نصيب او سازد ; اين نوع استخاره كردن ، در واقع يك توجه باطنى است كه طبق فرموده معصومين(عليهم السلام): «هيچ بنده با ايمانى از خداوند طلب خير نكرد ، مگر اين كه خداوند خير را براى او فراهم ساخت » .
فراهم كردن اسباب خير از طرف خداوند متعال يكى از موارد سخن گفتن به شمار مى آيد . هيچ موحدى نمى تواند تأثير خواست و كمك خداوند را در هيچ امرى انكار كند و در وسعت قدرت او شك و ترديد نمايد .
وقتى بنده اى تمام درها را به سوى خودش بسته مى بيند ، از صميم قلب و با خلوص تمام از پروردگارش مى خواهد او را از اين راه به آن چه صلاح او در آن است (اعم از انجام دادن آن كار يا ترك آن ) راهنمايى بفرمايد ، (مسلّماً توجه به خداوند در اين حالت آن هم توأم با خلوص نيت مؤثر است ) چه مانعى دارد كه خداوند از اين راه با او سخن گفته و بنده اش را به آن چه صلاح اوست هدايت فرمايد .
بنابراين ، منظور از صحبت كردن خداوند از طريق قرآن كريم اين است كه خداوند ، مقصود خود را كه در جهت خير و صلاح بنده اش است ، به او تفهيم مى كند و با القا نمودن معانى در ذهن شنونده او را از ترديد در مى آورد . در روايتى از پيامبراكرم(صلى الله عليه وآله) چنين نقل شده است : «اذا احبّ احدكم ان يحدث ربّه فليقرءا القرآن ; هر زمان بنده اى دوست داشته باشد كه خداوند با او سخن بگويد ، پس قرآن را قرائت نمايد» .1
آرى ، قرآن كريم با انسان هايى كه با اين كتاب عزيز ارتباط معنوى بر قرار مى نمايند ، سخن مى گويد و آن ها را در حل مشكلات روحى و معنوى كمك مى نمايد .2

1 . كنزالعمال ، ح 2257 .
2. ر .ك : پرسش ها و پاسخ هاى مذهبى ، آية الله سبحانى ، ج 2 ، ص 138 ،

از امام على(عليه السلام) روايت شده كه فرمود : رسول گرامى اسلام(صلى الله عليه وآله) مرا به سمتى در يمن مبعوث كرد ، به من فرمود اى على (عليه السلام)كسى كه استخاره كند ، سرگردان نمى شود و كسى كه مشورت نمايد پشيمان نمى شود .
تا اين حد كه گفته شده استخاره خوب است . اما اينكه استخاره ملاك قضاوت قرار گيرد و در امر مهمى مثل ازدواج و مانند آن ، بدون تحقيق به استخاره تمسك شود ، بطور قطع نمى توان به آن اكتفا نمود . و بايد قبل از هر تصمیم و کاری ، تحقيق و مشورت با افراد مورد اطمينان را مقدم بر استخاره كرد . و بعد از اين براى استخاره مى توان به اهل علم رجوع كرد .
اصل در استخاره اين است كه هر كسى براى خود استخاره كند و به ديگران واگذار ننمايد . مرحوم حاج شيخ عباس قمى در كتاب باقيات الصالحات (حاشيه مفاتيح الجنان ) در باب ششم ، بحثى را به عنوان «استخاره كردن براى غير» مطرح كرده كه مطالعه آن مفيد است . ولی اگر خود فرد آشنایی ندارد می تواند به اهل علم رجوع کند

1 . ميزان الحكمة ، ج 3 ، ص 226

نازنين مريم;71875 نوشت:

جواب سوال اولتون از نظر من منفيه يعني براي هر كاري كه توش دو دل هستيم استخاره درست نيست انسان در خيلي موارد ميتونه با كمك گرفتن از افراد با تجربه و آگاه تو زندگيش تصميم گيري كنه ولي گاهي واقعا دو راهي كه آدم بهش رسيده

ممنون از پاسخگوييتون:Gol:
بله مطمئناً منظور بنده هم از هر كاري هركاريه كه واقعاً نتونم با مشورت با يه زميني به نتيجه برسم(فكر كنم درست بيان نكردم ببخشيد!)

بسم الله الرحمن الرحيم

انسان مي تونه طوري بشه که هر لحظه خيرش بهش الهام بشه و هر وقت با خداي رحمان مشورت کنه جواب قاطع و مشخص بگيره

به نظرتون حالت بالا چطور محقق مي شه؟

Fagheer;71900 نوشت:
بسم الله الرحمن الرحيم

انسان مي تونه طوري بشه که هر لحظه خيرش بهش الهام بشه و هر وقت با خداي رحمان مشورت کنه جواب قاطع و مشخص بگيره

به نظرتون حالت بالا چطور محقق مي شه؟

خوش به حال همچين كسي...:Sham:

Fagheer;71900 نوشت:
بسم الله الرحمن الرحيم انسان مي تونه طوري بشه که هر لحظه خيرش بهش الهام بشه و هر وقت با خداي رحمان مشورت کنه جواب قاطع و مشخص بگيره به نظرتون حالت بالا چطور محقق مي شه؟

سلام یاران گرامی
کارشناسان و کاربران در مورد استخاره مطالبشون را بیان کردند.
یه راه که من بعضی وقتها که به مشکل بر میخورم انجام میدم اینه پیشنهاد میکنم انجامش بدی:
برای نماز شب از خواب شیرین بلند شو وضو گرفتی ده دقیقه صبر کن تا خواب از سرت بپره
نمازشب را بخوان فضای ساکتی بدوراز سر و صدا باشه سعی کن به هیچ چیز فکر نکنی چند دقیقه. بعد مشکل را با خدا در میان بگذار مطمین باش در صورتی که قصد تو از ان کار حرام نباشد خدا به هر طریق ممکن تو را اگاه میسازد فقط دنبال نتیجه عمل نباش تو سهم خود را ادا
نموده ای و پیام خداوند را از هر چیز موجود خواهی گرفت.:Sham:

بسم الله الرحمن الرحیم

این مقطعیه

عرض من حال دائمه

کسی می دونه؟

دو تا کلید داره این در طلائی

؟؟؟؟؟

:Moshtagh:

Fagheer;71988 نوشت:
بسم الله الرحمن الرحیم

این مقطعیه

عرض من حال دائمه

کسی می دونه؟

دو تا کلید داره این در طلائی

؟؟؟؟؟

منتظريم جناب فقير:Moshtagh:

اگه دوستان صلاح مي دونن با توجه به اينكه بحث داره عوض مي شه عنوان تاپيك هم عوض بشه:Gol:

موضوع قفل شده است