آیا در جاهلیت و قبل از حضرت محمد، محمد نام بود؟

تب‌های اولیه

2 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آیا در جاهلیت و قبل از حضرت محمد، محمد نام بود؟

آیا در جاهلیت و قبل از حضرت محمد، محمد نام در حجاز بود؟

:Sham:سلام سید مهران عزیز:Gol::Gol:

با توجه به سوال مطرح شده باید عرض کنم که دراین باره درمنابعی همچون الروض الانف والفصول ابن فورک آمده است که امیحة بن جلاح وحمران بن ربیعة وسفیان به یکی از علمای یهود برخوردکردند که وی آنهارااز بعثت نبی اکرم (ص) واسمش با خبر ساخت. آنها به طمع افتادند که این شخص یکی از فرزندان آنها باشد، برای همین ، فرزندانشان را محمد نام نهادند .در میان عرب کسی به غیر از این سه نفر شناخته نشده اند که فرزندانشان را محمد نامیده باشند.(1)
بعضی منابع شعری دراین باره آورده اند :

{ ان الذین سموا باسم محمد من قبل خیر الناس ضعف ثمان}

همانا کسانیکه قبل ازبهترین مردم،محمد نامگذاری شده بودند،دوبرابر هشت نفر(16)بودند.(2)

علامه شیخ عبد الباسط البلقینی نام آنان را اینگونه به نظم درآورده است:

ان الذین سموا باسم محمد من قبل خیر الناس ضعف ثمان
ابن لبر مجاشع بن ربیعه ثم ابن مسلم محمدي حزمان
لیثی هو السلمی وابناسامة سعدی و ا بن سوادة همدان
وابن الجلاح مع الاسیدي یافتی ثم الفقیمی هکذا الحمران(3)

در سبل الهدی آمده است که:{لم یسم به احد من العرب ولا من غیرهم،الی ان شاع قبیل وجوده (ص)ان نبیا یبعث اسمه محمد...کما روی طبرانی وبیهقی عن محمد بن عون بن ربیعه...}

یعنی کسی به این نام از اعراب وغیر عرب نامیده نشد بود تا اینکه شایع شد که نبیی بنام محمد مبعوث خواهد شد.آنچنانکه طبرانی وبیهقی از محمد بن عون بن ربیعه نقل میکنند که وی از پدرش سوال کرد که چرامرا محمد نام نهادی(محمد بن عون) پدر وی گفت ،با جماعتی از بنی تمیم خارج شدیم به نهر غدیر که رسیدیم مردی دیرانی،به ما رسید وبه ما خبر دادکه از بین اعراب پیامبری مبعوث خواهد شدف به سوی او بشتابید، گفتیم نامش چیست؟ گفت محمد، واز آن پس هرکدام از ما برایش فرزند پسری متولد شد نامش رامحمد نام نهاد.(4)

ودر باره تعدادی که بدین نام نامیده شده اندآمده است :

{والذین سموا بهذا الاسم فی الجاهلیه دون العشرین}کسانی که در جاهلیت بدین نام نامیده شدند کمتر از بیست نفر شمرده شده اند. (5)

[=Microsoft Sans Serif]امیدوارم سید مهران گرامی جواب خود را گرفته باشند.:Ealam:

:Sham:منابع:Sham:

1-موسوعة التاریخ الاسلامی،محمد هادی یوسفی غروی، ترجمه ی حسین علی عربی،موسسه امام خمینی، قم،1383،ج1،ص212.
2-سیرةالحلبیه،علی بن الرحمان الدین حلبی شافعی،ج1،ص93.
3-سبل الهدی والرشاد فی سیره خیر العباد،محمد بن یوسف الصالحی الشامی،تحقیق عادل احمد عبد الموجود و علی محمد معرض، بیروت، دار الکتب العلمیة،الطبعة الاولی ،1414ه.ق ،ج1،ص411.
4-همان،ج1،ص409.
5-همان.

موضوع قفل شده است