صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: بررسی یک مشکل همگانی- درک کردن و رد کردن

 1. #1

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۸
  علاقه
  مطالعه و تفکر
  نوشته
  5,594
  حضور
  66 روز 20 ساعت 17 دقیقه
  دریافت
  8
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  15672

  راهنما بررسی یک مشکل همگانی- درک کردن و رد کردن
  با سلام به همۀ دوستان عزیز

  به لطف خدا در این نوشتار سعی خواهیم کرد، چکیدۀ مقاله ای تحت عنوان "درک کردن و رد کردن" که بسیار کاربردی و مبتلا به است را بصورت گام به گام تقدیم دوستان عزیز کنم.(انشاءالله به رسم امانت، منبع مقاله را در پایان ذکر خواهم نمود.)

  انشاءالله با بهره مندی از مطالب مفید آن در بهبود و ارتقاء سطح مباحث و شناخت و حقیقت یابی دوستان مفید فایده افتد.

  در ضمن اگر دوستان هم مطالب مفیدی دارند می توانند در خلال بحث، اضافه و مستفیذمان کنند.

  گام اول

  یکی از لغزش های گروهی از مردم این است که بسیاری از مسائل را بدون برهان و بی آنکه بدرستی فهمیده و درک کرده باشند رد می کنند. برای یک بار، بدون هیچ تلاشی و عاری از هر گونه تفقه و تحقیق مبنائی و اصولی، تنها و تنها بر اساس شنیده ها، از دریچۀ ذهنشان عقیده ای را می پذیرند و آنگاه دریچۀ ذهنشان را به روی همه چیز می بندند. هر چیزی که با پذیرفته های قبلی شان ناسازگار باشد رد می کنند.

  لازم بذکر است این نه خصیصۀ عوام، که گاهی خواص و اندیشمندان جامعه نیز مرتکب این لغزش میشوند.

  ادامه دارد ...

  ویرایش توسط صدیق : ۱۳۸۹/۱۰/۰۷ در ساعت ۱۲:۰۲ دلیل: فونت
  بررسی یک مشکل همگانی- درک کردن و رد کردن

 2. صلوات ها 17


 3. #2

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۸
  علاقه
  مطالعه و تفکر
  نوشته
  5,594
  حضور
  66 روز 20 ساعت 17 دقیقه
  دریافت
  8
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  15672

  راهنما گام دوم- درک کردن و رد کردن
  با سلام مجدد

  گام دوم


  عامۀ مردم حتی بسیاری از دانش پژوهان، در مسائل مورد اختلاف، به جای کوشش در درک آن، فی الفور به جدل و منازعه بر می خیزند.

  گاهاً حتی در موارد بسیاری دیده می شود که در پیچیده ترین و تخصصی ترین مسائل، با اطمینان خاطر و حالتی که ظاهراً گواه اشراف ایشان بر تمام جزئیات موضوع است به اظهار نظر و موضعگیری جدی پرداخته و با طرف بحث شان به جدل و منازعه می پردازند.

  تنها معدودی افرادند که می کوشند تا پیش از اظهار نظر و موضعگیری، موضوع و محل اختلاف را دقیقاً درک کنند. انسان اساساً روحیه ای جدلی دارد و کلمۀ جدل در قرآن، اغلب در جدل به ناحق استعمال شده است. اما قرآن، انسان را به جدل احسن فرمان داده است.

  بنابر این برای بهره مندی از نور حقیقت، و نیفتادن در چنین دام هولناکی که در اکثر اوقات، ناخواسته پیشامد می کند و تمام ساحات سمعی و بصری و فؤادی آدمی را مسدود و ممهور می کند، باید سعی نمود با تمرین و ممارست مداوم مدت ها در گفتمان ها، گفتگوها و مباحثات، بطور کل، تا تسلط کامل بر نفس خویش، دست از جدل و خصومت شست.

  وقتی چنین اراده ای حاصل گشت، آنگاه باید با دقت و آگاهی و درک دقیق موضوع، به شیوۀ قرآنی جدل احسن نمود.

  ادامه دارد ...

  بررسی یک مشکل همگانی- درک کردن و رد کردن

 4. صلوات ها 12


 5. #3

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۹
  علاقه
  کنکاش
  نوشته
  246
  حضور
  12 دقیقه
  دریافت
  7
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  1612  سلام

  نقل قول نوشته اصلی توسط صدیق نمایش پست ها
  یکی از لغزش های گروهی از مردم این است که بسیاری از مسائل را بدون برهان و بی آنکه بدرستی فهمیده و درک کرده باشند رد می کنند
  و همچنین میپذیرند.
  در این بحث عقیده هم میتواند احتمالا نادرست باشد؟

  موضوعی را که مطرح نموده اید فرا گیر است و صرفا در خصوص دین نیست

  درک جالب و قابل تاملی است که کمتر به ان پرداخته شده و نتیجه ان همانطوری که فرمودید
  جدل و گاهی اوقات نزاع است سر منشا ان هم غرور و حس دانایی شدید است که وقتی با
  هم مخلوط شوند فردی خودمحور را میسازد که عاقلانه مسایل را کنکاش نمی کند خود فرد
  مورد بحث بیشتر اوقات میفهمد جواب یا اظهار نظر وی میتواند درست نباشد اما غرور اجازه
  نمی دهد که منطق دیگران او را زیر سوال ببرد.

  /برداشت من از موضوع همین است دوستان هم ما را روشنتر نمایند/


 6. صلوات ها 9


 7. #4

  عضویت
  جنسیت مرداد ۱۳۸۹
  علاقه
  تنها به یاد توست، جوش و خروش ما / ای مهدی عزیز، ای آخرین امید
  نوشته
  3,318
  حضور
  16 ساعت 9 دقیقه
  دریافت
  44
  آپلود
  22
  گالری
  495
  صلوات
  31122

  تعجب بحران فهم و انفجار اطلاعات
  با سلام و تشكر از استاد صديق

  پست دوم شما و همچنين پست جناب مسعودي من رو به ياد مقاله ي جناب مهدي نصيري انداخت

  كه همون بخشي رو كه به اين بحث مربوط هست رو ميذارم دوستان اگه مايل بودند همه ي مقاله رو مطالعه كنند به لينك زير مراجعه كنند

  (اسلام و مدرنيته - فهم مدرنيته از جدي ترين مباحث امروز http://www.askdin.com/showthread.php?t=9560 )  جناب مهدي نصيري آخرالزمان رو با بحران هاي جدي بوجود آمده معرفي مي كنند كه يكي از اين بحران ها مربوط به اين بحث هست .


  بحران فهم و انفجار اطلاعات

  بعضي ها از انفجار اطلاعات خيلي اظهار خوشحالي مي کنند. اما در یک برایند سنجی انفجار اطلاعات منجر به تحميق بشر شده، نه منجر به بالا رفتن فهم و شعور بيشتر بشر.

  جامعه آمريکا از پر رسانه ترين جوامع دنياست، يعني انفجار اطلاعات به معناي واقعي در آنجا رخ داده است اما در سطح اطلاعات عمومي وقتي از جامعه آمريکا نظرسنجي مي کنند، در زمره کم اطلاع ترين و کم سوادترين جوامع است.

  قبلا کمونيست ها و بلوک شرق براي اينکه آدم ها در جهل بمانند و آگاه نشوند سياست انسداد اطلاعاتي داشتند و نمي گذاشتند هيچ صداي مخالفی به گوش مردم برسد ليکن غربي ها سياست بمباران و انفجار اطلاعات را پيش گرفتند.

  اين قدر اطلاعات بر سر جوامع و آدمها مي ريزند که اصلا قدرت تامل و تفکر و انتخاب گرفته مي شود. بعد آدمها يک احساس کاذبي هم دارند، فکر مي کنند مي فهمند و همه چيز را مي دانند که در واقع اين گونه نيست. اين شق خطرناک تر است. چون در آن شق طرف مي فهمد که چيزي نمي داند، لذا کم ترين روزنه اي که گير بياورد، به سراغ آن مي رود تا بفهمد ولي در اين شق اغلب فکر مي کنند که همه چيز را مي دانند.

  امروزه وقتي به پديده اينترنت نگاه مي کنيد، درصد اندکي ممکن است اين فهم را داشته باشند که وقتي مي خواهند در اينترنت جستجو کنند يک راست به سراغ آن مطلب خوبي که مي خواهند بروند، اما شما نوجوانان و بسياري از جوانان را در نظر بگيريد، کساني که اصلا قدرت انتخاب ندارند و نمي توانند تحليل کنند، بايد در اقيانوسي از اطلاعات غلط، درست، نادرست، فاسد و صحيح که قطعا اطلاعات درستش در مقايسه با نادرست کمتر است غوطه بخورند تا بتوانند اندکی اطلاعات درست گير بياورند، البته اگر اساسا برای کسب اطلاعات به سراغ اینترنت رفته باشند و نه برای مقاصد دیگر.

  حال ببينيد اين خودش چه ضايعه اي درست مي کند، خيلي ها در اين اقيانوس غرق مي شوند و اصلا براي هميشه قدرت انتخاب صحيح از ايشان سلب مي شود.


  با تشكر  امام حسین علیه السلام میفرمایند: هرکس هدف و خواسته ای را با معصیت و نافرمانی خدا بجوید, بیشتر از آنچه را که بدان امید دارد از دست میدهد و سریعتر در آنچه که از آن میترسید واقع میشود.

 8. صلوات ها 7


 9. #5

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۸
  علاقه
  مطالعه و تفکر
  نوشته
  5,594
  حضور
  66 روز 20 ساعت 17 دقیقه
  دریافت
  8
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  15672

  راهنما گام سوم- درک کردن و رد کردن
  با سلام و تشکر از مشارکت دوستان گلم

  گام سوم

  برخی از مردم چیزی را ندانسته رد می کنند، و دسته ای دیگر درک نکرده و نفهمیده. عوام، غالباً از دستۀ اول، اما نیمه عالمان و نیمه دانایان از دستۀ دوم هستند.

  گروه دوم چیزی را رد می کنند که اندکی از آن می دانند اما تصور درست و کاملی از آن نداشته و کنهُ و گوهر آن را درک نکرده اند.

  در کلام امیر بیان علی (ع) نیز آمده است که: کسی که از شناختِ چیزی، ناتوان باشد بر آن عیب می گیرد. البته ناگفته نماند، هر مسأله ای هم که درک نشده رد می شود، ناشی از این نیست که پیچیده و غامض است و درک آن دشوار. بسا مسائلی که در عین سادگی، عده ای از پذیرش آن سرباز می زنند.

  از اینرو برای درک حقیقت، تنها قابلیت علمی کافی نیست، قابلیت روحی نیز لازم است. چه بسا قابلیت روحی در درک و شناخت حقیقت و بصیرت داشتن در موضوعات، اهمیت بیشتری داشته باشد، زیرا امروزه به چشم خود دیده و می بینیم، بسا افراد متخصص و تحصیلکرده و پر مدعائی، حقیقت های روز جامعه و واقعیت های درونی و بیرونی دین الهی را نمی فهمند و یا به سختی و همراه با تردید و دودلی درک می کنند، اما عامۀ مردم در جامعۀ دینی اعم از اقشار و اصناف مختلف جامعه به آسانی و سهولت، بین سره و ناسره و حق و باطل را تشخیص داده و نسبت به امور دین و جامعه بصیرت دارند.

  ادامه دارد ...

  ویرایش توسط صدیق : ۱۳۸۹/۱۰/۱۰ در ساعت ۰۹:۱۳ دلیل: فونت
  بررسی یک مشکل همگانی- درک کردن و رد کردن

 10. صلوات ها 7


 11. #6

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۸
  علاقه
  مطالعه و تفکر
  نوشته
  5,594
  حضور
  66 روز 20 ساعت 17 دقیقه
  دریافت
  8
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  15672

  راهنما گام چهارم- درک کردن و رد کردن
  با سلام به دوستان فرهیخته

  گام چهارم

  باید بدانیم، شتابزدگی برای رد سخنانی که در نگاه اول، به نظر می رسد درست نیستند، اشتباه بزرگی است. (زیاد دقت کنید)

  کسی که بدون بررسی و مطالعه، در رد سخنان دیگران شتاب می کند، از درک واقعی آن باز می ماند و این اتفاق معمولاً بگونه ای است که بر اساس برداشت و پندار غلط خود، سخنان طرف مقابل را رد می کند.

  حکایت وی درست مانند کسی است که تیری به دیوار می زند و دور آن دایره ای می کشد و سپس می پندارد که تیر را به هدف زده است. اینگونه افراد، معمولاً در گفتگوها و گفتمان های دوطرفه پیش از آنکه بیندیشند که طرف مقابل شان چه می گوید، می اندیشند که خود چه بگویند و چه پاسخی بدهند.(دقت کنید)

  انسان ها معمولاً به دنبال خوب سخن گفتن اند تا اینکه خوب، سخن طرف مقابل را بفهمند. در حالیکه خوب شنیدن نیز مانند خوب سخن گفتن هنر است، بلکه از آن برتر.

  امیر بیان علی (ع) به شنیدن، بیش از سخن گفتن علاقه داشت و می فرمود: خوب شنیدن را بیاموز همانگونه که خوب گفتن را می آموزی.

  اصولاً خداوند حکیم برای شنیدن به ما دو گوش داده و این خلقت حکیمانه ظرائفی دارد و از ان جمله است: اهمیت شنیدن نسبت به سخن گفتن، سختی و دشواری گوش کردن تا سخن گفتن را نیز می رساند لذا ابزار مورد نیازش باید بیشتر باشد و ... از انطرف برای سخن گفتن یک زبان داده، آنهم در حصار دهان، تا بیشتر مراقب گفتار و سخن مان باشیم و اندازۀ ان را نگهداریم.

  ملتمس دعا ...ادامه دارد ...

  ویرایش توسط صدیق : ۱۳۸۹/۱۰/۱۸ در ساعت ۲۰:۰۰ دلیل: فونت
  بررسی یک مشکل همگانی- درک کردن و رد کردن

 12. صلوات ها 8


 13. #7

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۸
  علاقه
  مطالعه و تفکر
  نوشته
  5,594
  حضور
  66 روز 20 ساعت 17 دقیقه
  دریافت
  8
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  15672

  راهنما گام پنجم- درک کردن و رد کردن
  با سلام و درود و با عرض پوزش از بابت تأخیر در تقدیم مطالب بطور پیوسته

  البته اگر دوستان مطالب و توصیه هائی علمی و یا تجربی به ذهنشان می رسد با کمال میل استقبال می کنیم.

  گام پنجم

  کمتر پیش می آید که آدمی چیزی را رد کند، سپس به دنبال دلایل درست بودن آن رفته و یا با دلایلی از این دست برخورد کند و یا آنچه را رد کرده، قبول کند.

  چنانکه خیلی کم پیش می آید که آنچه را آدمی رد کرده است، به دنبال دلایلی برای درست بودن آن برآید؛ تا چه رسد به اینکه روزی آنها را قبول کند.

  حتی معمول است وقتی آدمی چیزی را رد می کند، همواره به جستجوی دلایل دیگری می گردد تا آنچه را مردود شمرده، اثبات کند. و حتی گاهاً علیرغم پی بردن به اشتباه خود، تمام هم و تلاشش را در مسیر دلیل تراشی و اثبات عقیدۀ اشتباهش صرف می کند. اگر به اطرافمان نگاه کنیم، آدم های از این دست را در هر حوزه ای اعم از حوزه های علم و دانش، عقیده و خصوصاً در حوزۀ سیاست بسیار می بینیم.

  این یکی از دام های اساسی و سموم شیطان، برای خواص هر جامعه ای است، آیا برای چنین دام و سمی اندیشه کرده اید؟ شما چه راهکار خلاصی و پادزهری را توصیه می کنید؟

  موفق باشید ...

  ادامه دارد ...

  ویرایش توسط صدیق : ۱۳۸۹/۱۰/۳۰ در ساعت ۲۰:۴۴ دلیل: فونت
  بررسی یک مشکل همگانی- درک کردن و رد کردن

 14. صلوات ها 5


 15. #8

  عضویت
  جنسیت مرداد ۱۳۸۹
  علاقه
  تنها به یاد توست، جوش و خروش ما / ای مهدی عزیز، ای آخرین امید
  نوشته
  3,318
  حضور
  16 ساعت 9 دقیقه
  دریافت
  44
  آپلود
  22
  گالری
  495
  صلوات
  31122

  مطلب استناد به حجتهای الهی
  نقل قول نوشته اصلی توسط صدیق نمایش پست ها
  با سلام و درود و با عرض پوزش از بابت تأخیر در تقدیم مطالب بطور پیوسته

  البته اگر دوستان مطالب و توصیه هائی علمی و یا تجربی به ذهنشان می رسد با کمال میل استقبال می کنیم.

  گام پنجم

  کمتر پیش می آید که آدمی چیزی را رد کند، سپس به دنبال دلایل درست بودن آن رفته و یا با دلایلی از این دست برخورد کند و یا آنچه را رد کرده، قبول کند.

  چنانکه خیلی کم پیش می آید که آنچه را آدمی رد کرده است، به دنبال دلایلی برای درست بودن آن برآید؛ تا چه رسد به اینکه روزی آنها را قبول کند.

  حتی معمول است وقتی آدمی چیزی را رد می کند، همواره به جستجوی دلایل دیگری می گردد تا آنچه را مردود شمرده، اثبات کند. و حتی گاهاً علیرغم پی بردن به اشتباه خود، تمام هم و تلاشش را در مسیر دلیل تراشی و اثبات عقیدۀ اشتباهش صرف می کند. اگر به اطرافمان نگاه کنیم، آدم های از این دست را در هر حوزه ای اعم از حوزه های علم و دانش، عقیده و خصوصاً در حوزۀ سیاست بسیار می بینیم.

  این یکی از دام های اساسی و سموم شیطان، برای خواص هر جامعه ای است، آیا برای چنین دام و سمی اندیشه کرده اید؟ شما چه راهکار خلاصی و پادزهری را توصیه می کنید؟

  موفق باشید ...

  ادامه دارد ...
  با سلام و تشکر ویژه از مطالب عالی و زیبای شما

  به عقیده ی بنده اگر طبق همین فرمایش حضرت امام کاظم علیه السلام که به هشام فرمودند :

  یا هِشام!
  إنَّ لِلّهِ علی النّاسِ حُجَّتَینِ :
  حُجَّهً ظاهرهً و حُجّهً باطِنَه ،
  فأمّا الظّاهِرَهُ فالرُّسُل و الأنبیاءُ و الأئِمَّهُ ـ علیهمُ السّلام ـ
  و أمّا الباطِنَهُ فَالعُقول.
  (اصول کافی/ ج۱، ص۱۶)

  اگر با این دو ملاک پیش بریم هر حرفی رو که میشنویم و هر نوشته ای رو که میخونیم با این دو حجت خدادادی محک بزنیم اصلا و ابدا به اشتباه نمی افتیم

  چون این دو (عقل سلیم فطری خداداد و اهلبیت علیهم السلام) دو حجت الهی برای مردم هستند که خیر و شر را به راحتی از هم تشخیص دهند.

  با تشکر
  امام حسین علیه السلام میفرمایند: هرکس هدف و خواسته ای را با معصیت و نافرمانی خدا بجوید, بیشتر از آنچه را که بدان امید دارد از دست میدهد و سریعتر در آنچه که از آن میترسید واقع میشود.

 16. صلوات ها 4


 17. #9

  عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۹
  نوشته
  35
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  4
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  241  با سلام خدمت همه دوستان. به نظر من نمی توان هر چیزی را هم دربست و چشم بسته قبول کرد و از طرفی با توجه به حجم بسیار بالای اطلاعات نمی توان همه چیز را درک کرد و دنبال دلایل قبول یا رد آن بود . بنابراین در برابر بسیاری از مطالب همچنان در تردید باقی می مانیم . علاوه بر تمام این ها به دلیل تدریجی بودن علوم انسانی بسیاری از مطالب عنوان شده ناقص است و پس از مدتی نقض می شود یا تکمیل تر می شود. به علاوه دانستن وپیگیری بسیاری از مطالب هیچ گاه به درد ما نمی خورد ومانند خرت و پرت های اضافی فقط ذهن را اشغال می کند.
  با کنار هم قرار دادن تمام این تناقضات به نظر من نمی توان در مورد تمام موارد به نتیجه قطعی یا یقینی رسید ولی می توان در مورد مسائلی که در زندگی هر فرد تاثیر مستقیم دارد و دارای اهمیت ، تحقیق و پرسش نمود تا به نتیجه قطعی و یقینی رسید و تا رسیدن به این یقین باید با احتیاط و میانه روی رفتار کرد. و من الله توفیق

 18. صلوات ها 3


 19. #10

  عضویت
  جنسیت آبان ۱۳۸۹
  نوشته
  101
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  5
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  477

  چشمک فبشر عباد الذین یستمعون القول
  بسم الله الرحمن الرحیم
  باسلام؛ و سپاس از موضوع خوبتان
  در کتاب مهجور الهی (آیۀ17و 18 سورۀ زمر) نیز آمده:
  فَبَشِّرْ عِبَادِ*الَّذِينَ يَسْتَمِعُونَ الْقَوْلَ فَيَتَّبِعُونَ أَحْسَنَهُ أُوْلَئكَ الَّذِينَ هَدَئهُمُ اللَّهُ وَ أُوْلَئكَ هُمْ أُوْلُواْ الْأَلْبَابِ*
  پس بندگان مرا بشارت ده!* همان كسانى كه سخنان را گوش می کنند و از نيكوترين آنها پيروى مى‏كنند آنان كسانى هستند كه خدا هدايتشان كرده، و آنها خردمندانند*
  اين دو آيه كه به صورت يك شعار اسلامى درآمده، آزادانديشى مسلمانان، و انتخابگرى آنها را در مسائل مختلف به خوبى نشان مى‏دهد.
  «نخست مى‏گويد:" بندگان مرا بشارت ده" و بعد اين بندگان ويژه را به اين صورت معرفى مى‏كند كه" آنها به سخنان اين و آن بدون در نظر گرفتن گوينده و خصوصيات ديگر گوش فرا مى‏دهند و با نيروى عقل و خرد بهترين آنها را بر مى‏گزينند" هيچگونه تعصب و لجاجتى در كار آنها نيست، و هيچگونه محدوديتى در فكر و انديشه آنها وجود ندارد، آنها جوياى حقند و تشنه حقيقت، هر جا آن را بيابند با تمام وجود از آن استقبال مى‏كنند، و از چشمه زلال آن بى‏دريغ مى‏نوشند.»تفسير نمونه، ج‏19، ص: 412
  بکارگیری مادۀ سمع از باب اِفتِعال قابل توجّه است. ما غالبا صداهای پیرامون خود را "سَمع" می کنیم (می شنویم)و نه اِستِماع(گوش دادن). و فرق میان این دو بسیار واضح است.
  و خداوند در این آیه از ما گوش دادن خواسته و نه شنیدن را.
  «متأسفانه فقط عده معدودی از افراد شنوندگان خوبی به شمار می روند. محققان مدعی اند که حتی در سطوح اطلاعاتی خاص و وقتی که شنونده برای کسب معلومات گوش می دهد نیز،75 درصد ارتباط کلامی نادیده گرفته می شود، اشتباه درک می شود و یا به سرعت فراموش می شود.توانایی گوش کردن برای درک معنای عمیق آنچه افراد می گویند، ازاین هم نادر تر است. تجربۀ این واقعیت خفقان آور، چقدر تکان دهنده و مخرّب، امّا شایع است که وقتی با شخصی در زمینۀ موضوع های مورد علاقه صحبت می کنیم، او در واقع گوش نمی دهد و در نتیجه پاسخ هایش نیز خودکار و ماشینی می شود.»
  برای آشنایی بهتر و بیشتر با مهارت های گوش کردن می توانید رجوع کنید به:مهارت های گوش کردن  ویرایش توسط نی نوا : ۱۳۸۹/۱۱/۰۱ در ساعت ۱۱:۲۱

  یاد ده ما را سخن‌های دقیق***** ***** کان به رحم آرد تو را ای خوش رفیق


  گر خطا گفتیم اصلاحش تو کن***** ******مصلحی تو ای تو سلطان سخن

 20. صلوات ها 3


صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود