صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: آثار تسبیحات فاطمه زهرا سلام الله علیها

 1. #1

  عضویت
  جنسیت دی 1348
  نوشته
  1,539
  صلوات
  15388
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  44
  آپلود
  0
  گالری
  8

  آثار تسبیحات فاطمه زهرا سلام الله علیها
  تاثیرات تسبيحات حضرت زهرا(عليهاالسلام)


  اگرچه خداوند درمان بسياري از بيماري ها را در طبيعت قرار داده, اما ياد او مي تواند دارويی مجزا و موثر به حساب آيد.همچنين دعا و ذکر به عنوان داروی مکمل نيز می تواند درمان طبيعی را سرعت بخشد. تجربه نشان داده که مداومت بر تسبيح حضرت فاطمه(عليهاالسلام) در بهبود بيماريها نيز بسيار کارساز است.
  ياد خداوند, گذشته از آنکه نياز معنوی انسان را سيراب مي کند و آبادی سرای آخرت را در پی دارد, تاثيرات فراوانی هم در همين زندگی مادی ما می گذارد. بسياری از مشکلات دنيوی ما با اتکا به ياد پروردگار و بهره گيری از ذکر خداوند حل شدنی است.

  تاثير شگرفي که ياد خدا در مملکت دل مي گذارد, جسم را نيز بي بهره نمي نهد و مشکلات و سختي ها را نيز سامان مي بخشد.
  اما در ميان اذکاري که ما را به ياد خدا مي اندازند, برخي کاربردي تر و تاثيرگذارتراند و برخي از آنها نسبت به ديگر اذکار از کارايي بيشتري برخوردارند. يکي از اين از اذکار پر خير و برکت, ذکري است که پيامبر خدا به حضرت فاطمه عليهاالسلام آموخت و از آن پس به نام او ثبت گرديد. پيامبر خدا(صلّي الله عليه و آله) در مورد تاثيرات فراوان اين ذکر مي فرمايد:

  تسبيحات فاطمه تعقيباتي است که گوينده آن از فايده آن بي نصيب نمي ماند (و بسيار پر فايده است).(1)
  اين تسبيح تشکيل شده است از 34 مرتبه الله اکبر, 33 مرتبه الحمدلله و 33 مرتبه سبحان الله که تاثيرات فراواني براي آن گفته شده است. اکنون به برخي از آنها که در بازتابي از سخنان اهل بيت است, اشاره مي کنيم:
  ویرایش توسط عرفان : 1389/10/07 در ساعت 10:56


 2.  

 3. #2

  عضویت
  جنسیت دی 1348
  نوشته
  1,539
  صلوات
  15388
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  44
  آپلود
  0
  گالری
  8  حلاّل مشکلات
  پيامبر خدا وقتي شنيد که فاطمه(عليهاالسلام) مشکلات فراواني دارد و کار سخت منزلش سبب آزار او گشته, اين تسبيح آسماني را به او ياد داد تا شبها پيش از خواب در بستر خود بخواند. به قول امام صادق(عليه السلام) اگر چيزى بالاتر از آن وجود داشت، رسول خدا همان را به دخترش فاطمه ياد مى داد.(2) بنابراين بهترين ذکري که مي تواند حلال مشکلات باشد و آرامش را بر زندگي انسان حاکم کند, همين ذکر 100 قسمتي و کوتاه است.


 4. #3

  عضویت
  جنسیت دی 1348
  نوشته
  1,539
  صلوات
  15388
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  44
  آپلود
  0
  گالری
  8  خوشبختي
  خوشبختي مفهومي است گسترده که هم اشاره به بخت آسماني انسان دارد و هم مي تواند اشاره به خوشبختي دنيوي او داشته باشد. امام صادق(عليه ‌السلام) به يکي از ياران خود فرمود:

  «ما (اهل بيت) كودكانمان را همانگونه به خواندن تسبيح فاطمه(عليهاالسّلام) سفارش مي کنيم که به نماز فرمان مي دهيم. پس تو نيز بر آن مواظبت کن. زيرا هر كس به خواندن اين تسبيح, مداومت كند بدبخت نخواهد بود.»(3)


 5. #4

  عضویت
  جنسیت دی 1348
  نوشته
  1,539
  صلوات
  15388
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  44
  آپلود
  0
  گالری
  8  امام صادق عليه السلام مي فرمايد: هر كس(بلافاصله) پس از هر نماز واجب، پيش از آنكه آسوده بنشيند, تسبيح فاطمه(عليهاالسلام) را بگويد، خداوند بهشت را براى او واجب مى گرداند.

  فشار شديد مسايل مالي, بدهکاري, مصيبت هاي پي در پي و سختي هايي که انسان را اسير خود مي کند, نمونه اي از بدبختي دنيايي است که ياد خدا به روش تسبيحات حضرت زهرا(عليهاالسلام) مي تواند مشکل گشاي آن باشد.


 6. #5

  عضویت
  جنسیت دی 1348
  نوشته
  1,539
  صلوات
  15388
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  44
  آپلود
  0
  گالری
  8  درمان بيماري ها
  اگرچه خداوند درمان بسياري از بيماري ها را در طبيعت قرار داده, اما ياد او مي تواند دارويي مجزا و موثر به حساب آيد. همچنين دعا و ذکر به عنوان داروي مکمل نيز مي تواند درمان طبيعي را سرعت بخشد. تجربه نشان داده که مداومت بر تسبيح حضرت فاطمه(عليهاالسلام) در بهبود بيماريها نيز بسيار کارساز است. مردى خدمت امام صادق(عليه السّلام) رسيد و با او سخن گفت. اما هيچ يک از سخنان امام را نشنيد و گفت: گوشم سنگين است. امام به او فرمود: چرا تسبيح حضرت فاطمه را نمى‏خوانى؟ گفت: تسبيح فاطمه چيست؟ امام نيز به او ياد داد. او مي گويد: من به اين ذكر ادامه دادم تا گوشم باز شد.(4)


 7. #6

  عضویت
  جنسیت دی 1348
  نوشته
  1,539
  صلوات
  15388
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  44
  آپلود
  0
  گالری
  8  ايمني از شرور
  امام صادق(عليه السلام) نقل مي کند که دو برادر به خدمت پيامبر اكرم(صلي الله عليه و آله) شرفياب شدند و به ايشان گفتند: مى خواهيم براى تجارت به شام برويم. به ما بياموز که براي حفظ خود چه بخوانيم. پيامبر به آنان فرمود: هر گاه در بستر قرار گرفتيد، ابتدا تسبيح فاطمه و سپس آية الكرسى را بخوانيد كه حتما تا بامداد از هر چيز در امان خواهيد ماند.

  آنها در مسير چنين کردند و غارتگران نتوانستند به آنها آسيبي برسانند. اين قضيه به گونه اي رخ داد که دزدان نيز از درماندگي خود شگفت زده شدند و جريان را از آنها پرس و جو کردند.(5)


 8. #7

  عضویت
  جنسیت دی 1348
  نوشته
  1,539
  صلوات
  15388
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  44
  آپلود
  0
  گالری
  8  طرد شيطان و رضايت پروردگار
  شيطان از ابتداي آفرينش انسان, کينه او را در دل خود پرورانده و هر روز با آن زندگي مي کند. او هميشه و در همه حال در کمين انسان نشسته و منتظر يک لحظه غفلت است تا به او حمله ور شود و از او امتياز بگيرد. اما گاهي هم با ديوار مستحکمي رو به رو مي شود که ديگر توان نفوذ به آن را ندارد. برخي از اعمال ما و برخي از اذکار ويژه سدّ دفاعي خوبي در برابر شيطان است. امام باقر(عليه السلام) مي فرمايد:  تسبيح فاطمه شيطان را طرد مي کند و خداوند را راضى مى نمايد.(6)

  امام باقر(عليه السلام) مي فرمايد: هر کس تسبيح حضرت فاطمه(عليهاالسلام) را بگويد و سپس از خدا طلب آمرزش کند و استغفار نمايد, آمرزيده خواهد شد.


 9. #8

  عضویت
  جنسیت آبان 1389
  نوشته
  824
  صلوات
  5629
  حضور
  15 ساعت 16 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  13  سلام من يك تفسيري در مورد تسبيحات حضرت زهرا سلام الله عليها شنيدم كه براي خودم جالب بوده اينكه
  وقتي ميگيم الله اكبر يعني خدايا هر چي من در نماز گفتم تو بزرگتر از آنهاهستي و بعد كه ميگيم الحمدالله و سبحان الله يعني اينكه چي كار كنم من تا اين حد بيشتر نميدونم و نميتونم بگم ،باز هم ستايش مخصوص توست و و تو پاك و منزهي

  ویرایش توسط سایه خورشید : 1389/10/07 در ساعت 11:27
  شهید محمود آقا شیری

  امروز من می روم ، فردا تو

  ولی ببین چه با خود آوردی ، خیر یا شر .

  ***********

  وصیت های پیامبر صلی الله علیه و آله وسلم به ابوذر غفاری


 10. #9

  عضویت
  جنسیت دی 1348
  نوشته
  1,382
  صلوات
  5946
  حضور
  15 روز 21 ساعت 35 دقیقه
  دریافت
  16
  آپلود
  0
  گالری
  0  با سلام و کسب اجازه از عرفان عزیز
  چند روایت زیبا بود که گفتم برای معرفت بیشتر به این ذکر خدمتتان عرض کنم.
  تسبيحات حضرت زهرا -سلام الله عليها- در روايات مورد تاكيد بسياري است و در فضيلت آن احاديث فراواني وارد شده است که به چند مورد اشاره می کنم:
  1. از حضرت صادق - عليه السلام - نقل شده كه فرمود: ما هم چنانكه كودكان خود را به نماز سفارش و امر مي كنيم آنانرابه تسبيح فاطمه -ع- نيز امر مي كنيم پس اين تسبيح را ترك نكنيد كه هر كه بر آن مداومت نمايد شقي و بدبخت نمي گردد. (حاشيه مفاتيح الجنان فضيلت تسبيح حضرت زهرا - سلام الله عليها)
  2. در روايات معتبر وارد شده كه مراد از ذكر كثير (ياد زياد) كه در آيه شريفه : (واذكر و الله ذكرا كثيرا ) تسبيح حضرت فاطمه(ع) است و هر كس بعد از نماز بر آن مداومت نمايد خدا را بسيار ياد كرده است. (حاشيه مفاتيح الجنان فضيلت تسبيح حضرت زهرا - سلام الله عليها)
  3. از حضرت باقر (عليه السام) روايت است كه: هر كس تسبيح حضرت فاطمه - را بگويد و بعد از آن استغفار نمايد خدا او را بيآمرزد و آن از نظر زبان صد ولي در ميزان عمل هزار عدد به شمار مي آيد و شيطان را دور وخداوند را خشنود مي سازد. (حاشيه مفاتيح الجنان فضيلت تسبيح حضرت زهرا - سلام الله عليها)
  4. حضرت صادق (عليه السلام) مي فرمايد: در نزد من تسبيح حضرت فاطمه(ع) بعد از هر نماز بهتر از هزار ركعت نماز است. (حاشيه مفاتيح الجنان فضيلت تسبيح حضرت زهرا - سلام الله عليها)
  5. حضرت باقر (عليه السلام) در حديثي مي فرمايد: خداوند با هيچ تسبيح و تمجيدي بهتر ازتسبيح حضرت فاطمه (سلام الله عليها) عبادت نشده و اگر چيزي از آن بالاتر داشت هر چند ظاهر الفاظ اذكار و دعاهايي كه وارد شده داراي آثار فراواني است و حتي اگركسي معناي آن را نداند و يا به معناي آن توجهي نداشته باشد چون اين كلمات و الفاظ نور است و از زبان پاك امامان معصوم (عليهم السلام) صادرشده بدون شك داراي تاثير و بركت مادي و معنوي است ولي اثر كامل آن هنگامي است كه در محتوا و مفهوم آن انديشه شود و زمينه تحقق و عمل به آن فراهم گردد.
  مثلا در همين تسبيح حضرت فاطمه زهرا (سلام الله عليها) اگر انسان به محتواي اين تسبيح و الفاظ و كلمات آن توجه داشته باشد تاثيري عميق در جان و روح او دارد و نشاط و قدرت و آرامش خاصي در خود احساس مي كند.
  اگر به معناي (الله اكبر)توجه كند و خداوند را بزرگتر از توصيف و بيان بداند و اين باور در عمق دل او رسوخ كند ديگر در زندگي دچارخوف و دلهره اظطراب نخواهد بود چون خداوند را به قدرت و علم و رحمت و صفات بي نهايت شناخته و تكيه اش برچنين خداوندي است.
  اگر در محتواي (الحمدلله) دقت نمايد در مي يابد كه هر چه دارد و هر زيبايي و كمال و فضيلتي كه در خود و ديگران و در عالم مي بيند از اوست و هيچ موجودي ازخود چُيزي و كمالي و فضيلتي ندارد پس يكسره توجه خود را به كانون عظمت و كمال و زيبايي و خير معطوف مي كند واز ديگران قطع اميد مي كند و تنها به كرم و جمال و كمال بي انتهاي او دلخوش و وابسته است و از خودپسندي و تكبر و خودبيني و صفات پست و فرومايه دوري مي گزيند.
  و اگر مفهوم (سبحان الله) را خوب درك كند، خداوند را از هر نقص و محدوديت و هر گونه صفتي كه در خور مقام جلال و جبروت او نيست منزه مي شمارد و چون چنين باور و اعتقادي دارد، سعي مي كند به چنين خدايي شباهت پيدا كند و همچون او از ناپاكي و آلودگي پاك گردد و از بدي ها فاصله بگيرد و سقف به صفات پاك الاهي و متعلق به اخلاق الاهي شود.  آثار تسبیحات فاطمه زهرا سلام الله علیها

  الهی من ذاالذی ذاق حلاوه محبتک فرام منک بدلا

  آن کس که تورا شناخت جان را چه کند
  فرزند وعیال وخانمان را چه کند.

 11. #10

  عضویت
  جنسیت مهر 1389
  نوشته
  52
  صلوات
  230
  حضور
  12 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  سلام یه سوال دارم در این بحث.

  تسبيحات حضرت زهرا (س) از كجا آمده و چرا به نام آن حضرت نام گذاري شده است؟توضیحی هم در این زمینه بدید ممنون میشم.صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود