مقایسه در زندگی

تب‌های اولیه

7 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
مقایسه در زندگی

من میخوام بدونم مقایسه در زندگی میتونه چه ضررایی داشته باشه یعنی همش ضرره؟؟؟؟

سلام بر بقیةالله الاعظم ومنتظرانش

متاسفانه بنده فعلا" به دلیل امتحانات وحجم دروس فرصت پاسخ کامل را ندارم .حتما" بزرگواران کارشناس زحمت پاسخ کامل را خواهند کشید :Gol::Gol::Gol:

اما فعلا" مختصر به قدر وسعم:

مقایسه در بعضی امور که فایده و خیر فردی واجتماعی دارد نه تنها بد نیست بلکه باعث شکوفایی و نشاط فرد وجامعه هم میشود .

مقایسه در زمینه های علمی (با برگزاری امتحانات و رتبه بندی افراد شرکت کننده ) و در زمینه های ورزشی (با برگزاری مسابقات و انتخاب نفرات برتر ) دونمونه از مقایسه های اجتماعی است که ایجاد رقابت و نشاط مینماید .

در زمینه دینداری هم افراد با تقسیم بندی به درجات مسلم- مؤمن - با تقوا -مخلص - ..... شهید ؛با یکدیگر مقایسه میشوند .

اما در این میان مهمتر از همه نحوه ی این تقسیم بندی و رعایت عدل در این مقایسات واگاهی از موقعیت زمانی ومکانی این مقایسات میباشد ............

در پناه حق پایدار و سلامت باشید :Gol:

................................................................................ حق یارتان :roz:.....................................................................................

پشیمان;71391 نوشت:
من میخوام بدونم مقایسه در زندگی میتونه چه ضررایی داشته باشه یعنی همش ضرره؟؟؟؟

سوال از پشیمان

مساله خوبی رو مطرح نمودید اما کمی مبهم و کلی،که اگر توضیح بیشتری بفرمائید،به جواب خواهیم رسید:

1- خودم رو با دیگران مقایسه کنم یا کسی غیر از خودم رو با دیگران مقایسه کنم(مثلا شوهرم یا همسرم یا فرزندم رو با فردی دیگه مقایسه کنم؟)

؟

2- برای مسابقه و درس گرفتن باشه یا برای ناامیدی و سرزنش کردن؟

3- در صفات و کارهای در پاک و عالی و خوب مقایسه بشه یا در جهت صفات خلاف عقل؟(مثلا چون اون در خوش رفتاری پیش رفته من هم در رسیدن به این کمال چطورم؟ یا چون اون با یه نامحرم دوسته من چطور؟)

سلام خدمت بزرگواران /
منظورم از مقایسه درتمام ابعاده هم جنبه ی مثبتش هم جنبه ی منفیش ممنونم

محمد حسام شجاع;71429 نوشت:
به نظر من که همش ضرره

سلام

همش ضرر نيست :Labkhand: بلكه گاهي فوايد بسيار بيشماري داره :ok: كه جواب رو ميسپارم به اساتيد و كارشناسان محترم

اگه تونستم بعدا نظرم رو ميگم

با تشكر :Gol:

محمد حسام شجاع;71537 نوشت:
البته من فرق مقایسه با ایجاد رقابت را میدونم

رقابت کلا با مقایسه فرق داره اگه منظورتون همینی
باشه که عرض کردم

سلام بر بقیةالله العظم ومنتظرانش

بزرگوار ایجاد رقابت نیز برای مقایسه ی توانمندی های افراد به کار میرود

این مقایسه نیست که مذموم است بلکه نحوه و عدم رعایت عدل در مقایسه است که ان را مذموم مینماید .

مواردی که از دیدگاه اخلاقی مقایسه را رد میکنند

1 -اگر بدون ایجاد و اعلام رقابت مقایسه ای انجام گیرد
در این صورت موارد عدالت در مقایسه رعایت نشده و طرفین بدون اعلام آمادگی به داشته هایی که شاید از بنیاد با هم تفاوت دارند باهم مورد مقایسه قرار میگیرند مثل این که به یک فرد 60 کیلویی بگوییم ببین برادر 95 کیلویی ات وزنه ی80 کیلویی را بلد کرد و تو نتوانستی یک وزنه ی55 کیلویی را بلند کنی !! !یا گاها" از یک بچه با ضریب هوشی متوسط انتظار یک فرد نابغه را دارند
این مقایسه نیست بلکه زور گویی یک آدم کم اطلاع و ناشی است .
و معمولا" نتیجه ای جز تخریب شخصیت افراد ندارد

به این افراد باید تذکر داد که ظرفیت وجودی ؛ عقلی ؛ جسمی و روحی افراد جامعه کاملا" با یکدیگر متفاوت است و مقایسه بدون در نظر گرفتن این موارد فقط خبر از بی اطلاعی فرد مقایسه کننده دارد .
بلکه بهترین راه مقایسه و ارتقاع افراد همان مقایسه از طریق ایجاد رقابت بادر نظر گرفتن شرایط مساوی بین رقابت کنندگان هم سطح است .

ادامه دارد انشاء الله ......

........................................................................... حق یارتان :roz:...................................................................................

برای روشن شدن بحث بهتره انواع مقایسه رامطرح کنیم.ما سه جور مقایسه داریم: 1- مقایسه صعودی؛ 2- مقایسه نزولی؛ 3- مقایسه هم سطح.

اگر شما در امور دنیایی ومادی، خودت را با بالاترت مقایسه کردی این صعودی است، اگر با پایین ترت مقایسه کردی؛ این نوع مقایسه میشود مقایسه نزولی واگر مقایسه شما با هم سطح خودت باشدمیشود مقایسه ی هم سطح.مثلاً شخصی که یک میلیون تومان درآمد دارد خودش را با شخصی که پانصد هزار تومان درآمد دارد مقایسه کند می شود نزولی. اما اگر با آن که دو میلیون تومان درآمد دارد مقایسه کند می شود صعودی. مقایسۀ هم سطح مثلاً خوت را با کسی که در آمدش همانند شماست مقایسه کنی.

مقایسۀ صعودی در امور دنیوی عامل اضطراب است. اما مقایسۀ نزولی آرامش می آورد.

قَالَ سَلْمَانُ الْفَارِسِیُّ رَحْمَةُ اللهِ عَلَیهِ أَوْصَانِی خَلِیلِی رَسُولُ اللهِ ص بِسَبْعِ خِصَالٍ لاَ أَدَعُهُنَّ عَلَی کُلِّ حَالٍ أَوْصَانِی أَنْ أَنْظُرَ إِلَی مَنْ هُوَ دُونِی وَلاَ أَنْظُرَ إِلَی مَنْ هُوَ فَوْقِی وَ أَنْ أُحِبَّ الْفُقَرَاءَ وَ الدُّنُوَّ مِنْهُمْ وَ أَنْ أَقُولَ الْحَقَّ وَ إِنْ کَانَ مُرّاً وَ أَنْ أَصِلَ إِلَی رَحِمِی وَ إِنْ کَانَتْ مُدْبِرَةً وَ أَنْ لاَ أَسْأَالَ النَّاسَ شَیْئاً وَ أَصَانِی أَنْ أَقُولَ لاَ حَوْلَ وَ لاَ قُوَّةَ إِلَّا بِاللهِ فَإِنَّهَا مِنْ کنوزِ الْجَنَّة (وسائل الشیعه، ج 9، ص 442).

سلمان می فرماید: «أَوْصَانِی خَلِیلِی»خلیل من، حبیب من، رسول خدا (ص) به من هفت سفارش کرد یکی از آنها این بود «أَنْ أَنْظُرَ إِلَی مَنْ هُوَ دُونی»

در اینجا پیغمبر به سلمان سفارش کرده که خودش را با کسی که پایین تر از خودش هست مقاسه کنداین مربوط به امور مادی ودنیایی می باشد.

اما در امور معنوی مقایسه باید صعودی باشد.

اگر مقایسه در مادیات نزولی و در معنویات صعودی باشد، حالت اعتدال در انسان ایجاد می کند. ا

موضوع قفل شده است