صفحه 1 از 3 123 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: مروری کوتاه بر سقط جنین

 1. #1

  عضویت
  جنسیت مرداد ۱۳۸۹
  علاقه
  به کتاب و فکر علاقمندم
  نوشته
  271
  حضور
  10 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  1349

  مروری کوتاه بر سقط جنین
  سقط جنین از جمله موضوعاتی است که در محافل گوناگون بارها بحث و بررسی شده است.
  مضاف براین مسایلی چون عقیم سازی ، اخته کردن ، مرگ آسان یا Euthanasia و کالبد گشایی وترمیم بکارت..... که در فرصت مناسب می توان بحث و تبادل نظر کرد .
  آنچه مرا بر آن داشت که در یک سایت مذهبی در مورد سقط بنویسم این است که سقط در محافل مذهبی و اخلاقی و اجتماعی بارها بررسی شده ، فلذا با اینکه انجام آن به عهده پزشکان است منتها امری صرفا پزشکی نیست. و تلفیقی از مسایل اخلاقی و اجتماعی و قانونی و سیاسی و مذهبی می باشد
  امروزه ماماها و پزشکان زیادی مورد مشاوره سقط قرار می گیرند.
  برخورد ی مشابه با سایردرخواستهای معمول درمانی ، مشکلات قانونی برای افرادی که تقید دینی و یا الزام قانونی ! ندارند ،، و معذوریت مذهبی برای مقیدین به مسایل شرعی را در پی دارد .

  عده ای در سابق با پیش فرض « زندگی حق هر بشری است» ( منظور جنین به دنیا نیامده ) بدون در نظر گرفتن تمامی جوانب و از جمله آنطرف قضیه یعنی مادر و...، سقط را کاملا غیر اخلاقی و غیر دینی دانسته اند. فلذا سالها حتی در صورت تهدید حیات مادر موارد مجاز سقط قانونی وجود نداشت و یا ندارد.
  ویرایش توسط zahra : ۱۳۸۹/۱۰/۰۶ در ساعت ۱۳:۰۷

 2. صلوات ها 9


 3. #2

  عضویت
  جنسیت مرداد ۱۳۸۹
  علاقه
  به کتاب و فکر علاقمندم
  نوشته
  271
  حضور
  10 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  1349

  سالها پیش به علت نبود قانون کشوری در مورد سقط شرعی،، سقط شرعی به صورت استفتاء از علما بود از جمله نظر ایت الله گلپایگانی به صورت زیر است ( در صورتی که مادر ناچار از معالجه است و معالجه مستلزم اسقاط جنین است
  قبل از ولوج روح ، سقط جنین جایز است )
  در زمینه سقط حتی گروهی از مذهبیون یکسری از روشهای پیشگیری از بارداری را نیز مصداق سقط جنین تلقی کرده و آن را حرام دانسته اند (iud هر چند مکانیسم دقیق عملکرد این دستگاه روشن نیست ( عدم جایگزینی سلول تخم و گاه ممانعت ازترکیب اسپرم و تخمک ) ولی دستگا ههای امروزی با عملکردی متفاوت از قبل ، مانع بارداری هستند. ( ممانعت از تخمک گذاری یعنی مشابه قرص )
  مضاف بر این باید در نظر داشت که در برخی زنان نفس بارداری خطر مرگ و میر دارد و ممنوع است...
  لذا شاید در برخی موارد نگاه سرسختانه به روش خاص پیشگیری لزومی نداشته باشد و برخورد موردی لازم است.
  عده ای دیگر با این استدلال که هر زنی حق کنترل بدن خود را دارد سقط را اخلاقی دانسته و ممانعت از آن را ظلمی در حق زن می دانند ( البته شاید تصمیم اولیه حق زن باشد ولی چون اشراف به تمام جوانب آن ندارد اقدام به سقط و تصمیم به باید و نباید آن باید به عهده اهل فن باشد )
  پس از تصویب و جایز دانستن مواردی از سقط این سوال پیش می آید که تصمیم نهایی با کیست؟
  ویرایش توسط zahra : ۱۳۸۹/۱۰/۰۶ در ساعت ۱۳:۳۴

 4. صلوات ها 7


 5. #3

  عضویت
  جنسیت مرداد ۱۳۸۹
  علاقه
  به کتاب و فکر علاقمندم
  نوشته
  271
  حضور
  10 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  1349
  « طبق مصوبه مجلس انجام سقط قانونی و مجوز دار در ایران منوط به تایید 3 پزشک متخصص و پزشکی قانونی و رضایت مادر و
  پیش از 4ماهگی است »
  اما مواردی مشاهده شده است ( به نقل از یکی از اساتید ) که ادامه بارداری برای مادر خطر جانی داشته است ولی مادر بنا به عللی از جمله نوع رفتار اطرافیان حاضر به پذیرش سقط نشده و احتمال مرگ را پذیرفته است . آیا در این موارد باید با این زن مانند یک بیمار در کما که صلاح و مصلحت خود را نمی داند رفتار کرد و سقط اجباری انجام داد یا خیر ؟
  قانون پاسخش خیر است ولی دیدگاه اخلاقیون و مذهبیون چیست؟
  ضمنا در بارداری بالای 4 ماه که جان مادر تهدید میشود چه باید کرد ؟؟؟ آیا خلع قانونی و شرعی نداریم؟؟؟؟ البته در مواردی که جان بیمار در خطر جدی است در لحظات آخر !! پزشکان با عنوان زایمان زود رس در واقع اقدام به سقط یا زایمان میکنند ( مسمومیت بارداری که احتمالا همه شنیده اید از این موارد است )
  عده ای از طرفداران سقط در ایران اینگونه استدلال می کنند که چون این عمل به طور قاچاق و به دست افراد ناصالح انجام میشود و حیات مادران به خطر می افتد . پس بهتر است آنرا قانونی کنیم ( این مورد در مجلس تصویب نشد )
  از جمله مثالهایی که مخالفین این گروه می زنند این است که اگر معتادین جامعه ای به علت تریاک نامرغوب بمیرند آیا وظیفه دولت تامین تریاک خالص برای معتادهاست ؟؟
  در واقع این پاسخ دهندگان چون سقط را عملی نادرست می دانند کمک کردن به متوسلین به سقطهای غیرقانونی را نادرست می دانند.
  هر چند قیاس معتاد و زنی که بنا به علل گوناگون درخواست سقط دارد خیلی مناسب نیست ولی باید این نکته را هم در نظر داشت که برای کاهش موارد ایدز سرنگهای رایگان در اختیار معتادین قرار می گیرد و این کار به معنای تایید اعتیاد تزریقی نیست . و راهی است برای مصونیت و سلامت کلی جامعه
  ویرایش توسط zahra : ۱۳۸۹/۱۰/۰۶ در ساعت ۱۳:۳۵

 6. صلوات ها 6


 7. #4

  عضویت
  جنسیت مرداد ۱۳۸۹
  علاقه
  به کتاب و فکر علاقمندم
  نوشته
  271
  حضور
  10 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  1349

  عده ای
  آزاد شدن سقط را راهی برای افزایش فحشا می دانند که البته وظیفه جرمشناسان و جامعه شناسان و روانپزشکان است که معلومات و تحقیقات خود را ارایه نمایند که آیا به راستی ترس از بارداری بر تقوی به معنای خوداری از فحشا اثر دارد؟ اگر دارد به چه میزان...
  عده ای سقط را راهی برای کنترل جمعیت می دانند البته با توجه به اینکه اکثریت افراد جهان سوم کشاورزند و این قشر معمولا اقدام به سقط نمی کنند سقط در جهان سوم کمک خاصی به کنترل جمعیت نخواهد کرد و اگر قرار باشد که روزی سقط اجباری برای کنترل جمعیت در بین اقشار مختلف صورت گیرد آیندگان باید پاسخ روشنتری بدهند و تصمیم بگیرند

  چرا که در حال حاضر هنوز بحران جمعیت و غذا برای همه واضح و روشن نشده است پس نه ما می توانیم سرسختانه از سقط برای کاهش بحران دفاع کنیم و نه رد نماییم ولی داشتن دوراندیشی الزامی است
  ویرایش توسط zahra : ۱۳۸۹/۱۰/۰۶ در ساعت ۱۳:۳۵

 8. صلوات ها 3


 9. #5

  عضویت
  جنسیت مرداد ۱۳۸۹
  علاقه
  به کتاب و فکر علاقمندم
  نوشته
  271
  حضور
  10 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  1349  در قرآنی که ما به آن معتقدیم و پایه ریز افکار ماست ( انشاء الله !!!)
  به صراحت در سوره اسرا آمده است که فرزندان خود را از ترس املاق نکشید.
  از چه زمانی جنین فرزند تلقی میشود و مصادیق املاق چیست؟
  برای یک تصمیم به ظاهر ساده قرآن است که با زمان پیش می آید...
  مضاف بر این قتل نفس به صراحت در قرآن تقبیح شده است
  عده ای قتل نفس را به مواردی اطلاق می کنند که جاندار دارای فهم وشعور و احساس باشد . و چون جنین شعور ندارد پس سقط هم مانعی ندارد
  سوالی که از این گروه میشود این است که معیار شعور و حس و .. چیست ؟

  در ثانی همانگونه که قصاص ( کشتن قاتل ) در قران حیات تلقی شده است آیا سقط جنین اگر ادامه حیات مادر باشد حتی بالای چهار ماهگی ، سقط مصداقی از حق مادر و ولی دم و ادامه حیات نیست یا هست؟

  ویرایش توسط zahra : ۱۳۸۹/۱۰/۰۶ در ساعت ۱۳:۳۶

 10. صلوات ها 3


 11. #6

  عضویت
  جنسیت مرداد ۱۳۸۹
  علاقه
  به کتاب و فکر علاقمندم
  نوشته
  271
  حضور
  10 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  1349  در مجله نظام پزشکی بهار 84 میخوانیم
  « بر اساس بخشنامه سقط جنین در دستگاه قضایی که از دو سال پیش اجرا می شود ، از سوم آبان 82 تا پایان دیماه 83 به مدت 13 ماه تعداد 2038 مورد سقط درمانی در کشور انجام شده است....... تصویب طرح سقط درمانی در مجلس قانونی کردن بخشنامه اجرایی سقط جنین در قوه قضائیه است........ قانونی کردن سقط جنین در کشور بحث سقط درمانی را از سقطهای جنایی جدا میکند...... غیر از سقط جنینهای که به مرده زایی منجر میشود مواردی که نوزاد در 1 تا 3 سال اول تولد از بین میرود قابل بحث است........در حال حاضر 26 مورد بیماری که باعث مرگ جنین قبل از زایمان میشود مشمول دستورالعمل سقط درمانی است و............ »
  نهایتا طرح در خرداد سال 84 تصویب شد...

 12. صلوات ها 3


 13. #7

  عضویت
  جنسیت مرداد ۱۳۸۹
  علاقه
  به کتاب و فکر علاقمندم
  نوشته
  271
  حضور
  10 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  1349  موارد خلاف شرع در نامه شورای نگهبان به مجلس
  « سقط جنین در مواردی که پس از ولادت به علت عقب ماندگی یا ناقص الخلقه بودن موجب حرج والدین شود، خلاف شرع شناخته شد... با توجه به اینکه عنوان حرج ، حکم تکلیفی را که موجب پیش امدن حرج بر شخص مکلف میشود ، رفع و نفی می کند، بنابراین در صورتی که حرجی بر والدین پیش نیاید و حرج صرفا متوجه طفل شود ، به خاطر اینکه تکلف حرمت اسقاط متوجه طفل نیست ، از این جهت رفع تکلیف والدین خلاف موازین شرعی است.....نظر به اینکه مستفاد از ماده واحده این است که مصادیق و موترد سقط خصوصا در مواردی که بیماری مادر با تهدید جانی مادر توام است و نیز ضوابط اجرایی آن به آیین نامه محول میشود مغایر اصل 85 قانون اساسی شناخته شد ............ ...
  مصوبه جدید..... 3 خرداد 84
  « سقط با تشخیص 3 پزشک متخصص و تایید پزشکی قانونی مبنی بر بیماری جنین که پس از ولادت به علت عقب ماندگی یا ناقص الخلقه بودن موجب حرج مادر است و یا بیماری مادر که با تهدید جانی مادر توام باشد قبل از ولوج روح و با رضایت مادر مجاز است و مسئو لیتی متوجه مباشر و پزشک نخواهد بود...
  حدود 27 مورد بیماری و ناهنجاری جنینی که به مرگ داخل رحمی جنین منجر میشود ویا مرگ بلافاصله بعد از تولد می دهد مجوز سقط دارد ( ذکر موارد بیماری درتاپیک الزامی به نظر نمی رسد )
  حدود 22 مورد بیماری مادر می باشد که مجوز سقط درمانی دارد

 14. صلوات ها 2


 15. #8

  عضویت
  جنسیت مرداد ۱۳۸۹
  علاقه
  به کتاب و فکر علاقمندم
  نوشته
  271
  حضور
  10 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  1349
  چون سقط مجوز دار مشمول بارداری زیر 4 ماه است این سوال پیش می اید ( برای اینجانب ) که در بارداریهای بالای 4 ماه چرا اهمیت حرمت حیات جنین و مادر یکسان در نظر گرفته می شود؟ جنینی که حیاتش و تداوم حیاتش وابسته به حیات مادر است. مادری که به فرموده رسول اکرم ( ص) فرزند از تلافی یک روز بارداریش بر نخواهد آمد .

  مادری که گاه از دست رفتنش ضایعه ای است جبران ناپذیر در حق سایر اولاد.
  چرا در دین ما پدران در صورت قتل فرزند ولی دمند و مشمول قصاص نیستند؟؟؟
  علاوه بر اینکه موارد مجاز سقط شامل بارداریهای بالای 4 ماه نیست اما آیا مواردی هم هست که بتوان به سقطهای قانونی و شرعی در ایران به بارداریهای زیر 4 ماه افزود ؟ ؟؟ آیا مواردی هست که امروزه قانونی است ولی هنوز جای بحث دارد ؟؟

  پاره ای از موارد هم هست که به نظر میرسد لازم است به موارد سقط مجوزدار اضافه شود . از جمله موارد بارداریهای ناشی از تجاوزات جنسی.
  آیا ما باید به زنی که ناخواسته با یک ناجوانمردی تجاوز باردار شده 9 ماه بارداری و شکنجه روحی تحمیل کنیم؟ نوزادی که خود مذهبیون آینده مناسبی برایش ترسیم نکرده اند.....
  بارداری نامشروع خود زمینه ای است برای فرزند مشکل دار،،
  آیا روحیه نامطلوب مادر،، فشار روحی را بر جنین نامشروع مضاعف نمی کند؟
  در محفلی از دوستی که سرسختانه از غیر اخلاقی بودن سقط سخن می راند پرسیدم « اگر خدای ناکرده ناموست مورد تجاوز قرار بگیرد و باردار شود با توجه به اینکه انجام سقط برایت بسیار آسان است چه خواهی کرد؟ آیا واقعا آنموقع هم سقط را غیر اخلاقی می دانی و انجامش نمی دهی ؟؟؟ در پاسخ گفت منصفانه بگویم این کار را می کنم!!!
  آیا در زمینه سقط واقعا ما همه جوانب را در نظر می گیریم؟؟؟

  اساتید و کاربران عزیز مطلع از قوانین شرعی و اخلاقی و اجتماعی سقط بدون پیش فرض ذهنی می توانند دانسته ها و نظرات مستند خود را عنوان نمایند.
  ویرایش توسط zahra : ۱۳۸۹/۱۰/۰۶ در ساعت ۱۳:۳۷

 16. صلوات ها 3


 17. #9

  عضویت
  جنسیت مرداد ۱۳۸۹
  علاقه
  به کتاب و فکر علاقمندم
  نوشته
  271
  حضور
  10 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  1349
  البته ناگفته نماند که متقاضیان سقط انگیزه های مختلفی را به مشاوران عنوان می کنند که خلاصه وار قید میکنم


  وجود فرزند شیر خوار کوچک که ادامه باردای از نظرشان اجحاف در حق بچه شمرده میشود و یا مادر توان جسمی ندارد
  و یا تعدد اولاد ،
  بودن در شرف طلاق ،
  همسر معتاد یا ناسازگار ،
  مشکل مالی و تحصیل و...................

  البته مواردی زیادی از درخواست سقط هم مربوط به باردای مشروع یعنی بارداری در زمان عقد و نامزدی شرعی است که در عرف جامعه این نوع بارداری ناپسند شمرده میشود .( لزوم فرهنگ سازی )
  ضمن اینکه ذکر این نکته لازم است که در بین متقاضیان سقط گرایشات مذهبی متفاوت دیده میشود و لزوما این طور نیست که مقیدان مذهبی درخواست سقط نداشته باشند


  ویرایش توسط zahra : ۱۳۸۹/۱۰/۰۶ در ساعت ۱۳:۳۰

 18. صلوات ها 3


 19. #10

  عضویت
  جنسیت مرداد ۱۳۸۹
  علاقه
  به کتاب و فکر علاقمندم
  نوشته
  271
  حضور
  10 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  1349


  آیا زمانی می توان یک قانون کلی به صورت زیر داد


  « اگر در جامعه دینی منافع فردی و اجتماعی که از سقط عاید میشود بسیار والاتر و

  بالاتر از جنین باشد سقط مجاز است چه زیر 4 ماه و چه بالای 4 ماه »

  ویرایش توسط zahra : ۱۳۸۹/۱۰/۰۶ در ساعت ۱۳:۳۱

 20. صلوات ها 3


صفحه 1 از 3 123 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود