یعنی از شیطان هم بدتر شدم؟؟!!

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
یعنی از شیطان هم بدتر شدم؟؟!!

بسم الله الرحمن الرحیم

امروز ظهر شیطان را دیدم. نشسته بر بساط صبحانه و آرام لقمه برمیداشت. گفتم: ظهر شده، هنوز بساط کار خود را پهن نکرده ای؟ بنی آدم نصف روزخود را بی تو گذرانده اند... شیطان گفت: خود را بازنشسته کرده ام. پیش از موعد! گفتم: به راه عدل و انصاف بازگشته ای یا سنگ بندگی خدا به سینه می زنی؟ گفت: مندیگر آن شیطان توانای سابق نیستم. دیدم انسانها، آنچه را من شبانه به ده ها وسوسهپنهانی انجام میدادم، روزانه به صدها دسیسه آشکارا انجام میدهند. اینان را به شیطانچه نیاز است؟... شیطان در حالی که بساط خود را برمیچید تا در کناری آرام بخوابد،زیر لب گفت: آن روز که خداوند گفت بر آدم و نسل او سجده کن، نمیدانستم که نسل او درزشتی و دروغ و
خیانت، تا کجا میتواند فرا رود،
و گرنه در برابر آدم به سجدهمی رفتم و میگفتم که: همانا تو. پدر شیاطینی

مي گويند کسي شروع کرد به نوشتن کتابي عليه شيطان
يکي شيطان را در خواب ديد و به او گفت ملعون چه نشسته اي که فلان در رد تو کتابت مي کند و آبروي تو را مي برد
خنده اي کرد و گفت من خود او را وسوسه به اين امر کردم که خودنمائي کند و نامي از اين طريق به دست آورد!!!

راه سخت است مگر يار شود لطف خدا ورنه انسان نبرد صرفه ز شيطان رجيم

سلام :Gol:
شیطان یک عنوان کلی برای موجود گمراه کننده و منحرف سازنده است . لذا اگر چیزی انسان را از راه صحیح و سلامت جسمی و روحی دور کند شیطان است . لذا در روایات با کنایه میکروبها را نیز شیطان نامیده است . به همان معنای اولی که عرض کردم .
یکی از مصادیق بارز شیطان در خود وجود انسان است . و آن چیزی نیست مگر قوه خیال و وهم انسان . قوه خیال و وهم انسان در عین ادراک مرتبه ای نازل از دار وجود از ادراک مرتبه بالاتر یعنی ادراک وحدت گرای عقلانی عاجز است . لذا سعی دین و عالمان دینی تقویت جنبه های عقلانی وجود انسان است تا با به فعلیت رساندن آن انسان را از اسارت خیال و وهم رها سازند علی ع هم فرمود : خداوند پیامبران را فرستاد تا گنجهای عقل انسان را استخراج کنند . حیات اکثر انسانها یک حیات خیالی و وهمانی است و تنها عده کمی از انسانها هستند که به نور عقل ، خیال و وهم خویش را منقاد ساخته اند . نقل است پیامبر ص فرمود هر انسانی شیطانی دارد . از حضرت پرسیدند : شما چطور ؟ حضرت فرمود شیطان من به دست من مسلمان شده است . این بیانی ساده از همان حقیقت گفته شده است .
پس راه خروج از اسارت شیطان یا همان خیال و وهم ، عقلانیت و معرفت و علم است . دین هم چیزی جز عقلانیت القاء شده از خارج نیست . در روایات آمده : مهدی موعود شیطان را می کشد و در جای دیگر آمده مهدی ع بر سر مردم دست می کشد و عقل آنها را بارور می کند . ایندو را اگر با هم جمع کنیم همان مطلب قبلی است که در بیانات نورانی ائمه دین ع منعکس شده است .
موفق در پناه حق
:Gol:

موضوع قفل شده است