روی شمشیر امام حسین در کربلا چه چیزی حک شده بود؟

تب‌های اولیه

2 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال

با سلام

در روایاتی كه از اهل‌بیت ـ علیهم السلام ـ رسیده تصریح شده است كه رسول خدا ـ صلّی الله علیه و آله ـ كتاب و سلاح را كه از مختصّات ائمه ـ علیهم السلام ـ بعد از آن حضرت به شمار می‌رود به أمیرالمؤمنین ـ علیه السّلام ـ سپرد و امام علی ـ علیه السّلام ـ آن را به امام حسن ـ علیه السّلام ـ و همین‌طور هر كدام از آنان كتاب و سلاح را به امام بعد از خود تحویل داده‌اند؛ از جمله:

یك: سلیم بن قیس گفت: أمیرالمؤمنین ـ علیه السّلام ـ در هنگام وصیّت كتاب و سلاح را به امام مجتبی ـ علیه السّلام ـ داد و فرمود: پسرم، رسول خدا ـ صلی الله علیه و آله ـ به من دستور داده است كه كتاب و سلاح را به تو تحویل دهم، همان‌طور كه پیامبر خدا ـ صلی الله علیه و آله ـ به من وصیّت كرد و كتاب و سلاح را به من داد و تو باید آن را به برادرت حسین تحویل دهی.[1]

دو: در جنگ صفین أمیرالمؤمنین ـ علیه السّلام ـ به قنبر فرمود: نیزة رسول خدا ـ صلی الله علیه و آله ـ را كه لمس شدة به دست آن حضرت است (برایم) بیاور، آن را امام حسن ـ علیه السّلام ـ از من به ارث می‌برد و لكن به كار نمی‌گیرد و در دست حسینم شكسته خواهد شد.[2]

از مجموع این‌گونه روایات كه شمار آن‌ها هم در كتب روایی و تاریخی كم نیست استفاده می‌شود كه:
از رسول خدا ـ صلی الله علیه و آله ـ اشیایی به أئمه ـ علیهم السلام ـ به ارث رسیده و از مختصّات آنان محسوب می‌شود و در موقع لازم از آن‌ها استفاده می‌كرده‌اند.
بنابراین سخن و اتمام حجّت حضرت سیدالشّهدا ـ علیه السّلام ـ كه به لشكر كوفه فرمود: شما را به خدا قسم می‌دهد كه آیا می‌دانید، این شمشیر رسول خدا ـ صلی الله علیه و آله ـ است كه من همراه دارم؟...
آیا می‌دانید این عمامة رسول خدا ـ صلی الله علیه و آله ـ است كه من بر سر دارم؟ و كوفیان سخن آن بزرگوار را تصدیق كردند؛[3] حمل بر ظاهر آن می‌شود؛ به این معنی كه شمشیر و عمامه واقعاً همان شمشیر و عمامة پیامبر ـ صلی الله علیه و آله ـ بوده است.
أمیرالمؤمنین ـ علیه السّلام می‌فرماید: بر دسته شمشیر رسول خدا ـ صلّی الله علیه و آله چند جمله نوشته شده بود: 4
-با آن کس که از تو می برد (قطع رابطه می کند) ارتباط برقرار کن.
-کلام حق را بگو اگر چه بر ضرر تو باشد.
-با کسی که به تو بدی می کند، نیکی کن.

منابع:

[1] . الطوسی. محمد بن الحسن، تهذیب الأحكام، تهران، دارالكتب الاسلامیّه، چاپ سوّم، 1364 ه‍ ش، ج1، ص176، ح 14؛ صدوق، محمد بن علی بن الحسین، من لایحضره الفقیه، متوفای 381 ه‍، مؤسسة النشر الاسلامی، التابعة لجماعة المدرسین بقم، چاپ دوّم، 1404 ه‍، ج 4، ص 189، ح 5433؛ كلینی، محمد بن یعقوب، كافی، متوفای 329 ه‍، دارالأضواء، بیروت، 1405 ه‍، ج 4، ص 297، ح 1 و ص 298، ح 5.
[2] . خوارزمی، الموفق بن احمد، المناقب، متوفای 568 ه‍، مؤسسة النّشر الاسلامی، التابعة لجماعة المدرسین بقم، چاپ دوّم، 1414 ه‍، ص 247.
[3] . ابن طاووس، علی بن موسی، الملهوف علی قتلی الطفوف، متوفای 664 ه‍، دارالأسوة للطباعة و النشر، ایران، چاپ دوّم، 1417 ه‍، ص 147.
4-بحارالانوار، ج16، ص99 --- الامالی

موضوع قفل شده است