جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: چرا كشورهاي اسلامي باوجود دين اسلام،عقب افتاده‏اند؟

 1. #1
  شروع کننده موضوع

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۸
  علاقه
  مطالعات علوم عقلی و نقلی
  نوشته
  4,416
  حضور
  14 روز 5 ساعت 52 دقیقه
  دریافت
  2
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  25084

  چرا كشورهاي اسلامي باوجود دين اسلام،عقب افتاده‏اند؟
  بايد گفت: اين مسأله علل و ريشه‏هاي تاريخي مختلفي دارد و بررسي جامع و همه جانبه آن نيازمند تحقيقاتي ژرف و گسترده است. كه به صورت اختصار به بعضي از آنها اشاره مي‏شود:


  1. ترديدي نيست كه اگر مسلمانان از تعاليم وحي فاصله نمي‏گرفتند و قوام سياسي و وحدت اجتماعي خود را حفظ مي‏كردند، هم‏اكنون نيز مي‏توانستند از هر نظر جلوتر از غرب باشند


  چرا كه اگر به جاي درگيري‏هاي بيهوده و اتلاف منابع خود، دست وحدت به يكديگر بدهند و به ريسمان الهي چنگ بزنند، اينك نيز مي‏توانند قدرتي بزرگ با امكاناتي وسيع در سطح جهان باشند و با چند برنامه و استفاده از استعدادها، از نظر فن‏آوري نيز به رقابت با ديگران بپردازند.


  2. آنچه كه موجب عقب‏ماندگي صنعتي و سياسي مسلمانان گشته، فاصله گرفتن آنان از اسلام و برداشت‏هاي بدون دليل از دين بوده است.


  برداشت غلط از زهد، دنيا، دعا و قدرت موجب عقب‏ماندگي شده؛ وگرنه همين مفاهيم در صدر اسلام و حتي در غرب، موجب پيشرفت شده است.


  بايد اعتراف كرد كه رواج انديشه‏هاي صوفي‏گرانه و برخي انحرافات ديگر فكري _كه معلول التقاط است_ نقش مؤثري در جاماندن مسلمانان از قافله صنعت و پيشرفت داشته استوالبته این یکی ازدلیل عقب ماندگی میتواند باشد.


  3. مسلمانان بر اساس انگيزش و هدايت‏هاي ديني، مسير رشد تعالي را پوييدند و بر اثر انحراف از دين و آلودگي به مفاسد، دنياپرستي، سستي و كاهلي، به انحطاط و عقب ماندگي گراييدند.


  4. وجود نظام‏هاي سياسي فاسد و استبدادي كه به جاي همت در جهت رشد و پيشرفت مسلمانان، فقط به فكر حفظ قدرت خويش و صرف هزينه‏هاي عمومي مسلمانان در جهت خوش‏گذراني و... بودند، وجود اين نظام‏ها و حاكمان فاسد خود ناشي از انحرافات سياسي صدر اسلام پس از رحلت پيامبر عظيم‏الشأن و انحرافات اعتقادي و اجتماعي بعد از آن بود.
  اين نظام‏هاي سياسي، در شخصيت و منش انسان‏ها و فرهنگ اين جوامع نيز آثار زيان‏باري داشتند.


  5. هجوم بيگانگان و استعمارگران و تلاش آنها براي عقب نگاه داشتن كشورهاي جهان سوم براي استثمار منابع انساني و طبيعي و تداوم سلطه غرب بر اين كشورها.


  6. سرگرم شدن مسلمانان به تفرقه و جنگ‏هاي داخلي و جانشين ساختن شعارهاي استعماري همچون، ناسيوناليزم، پان‏عربيسم و به جاي تكيه بر اصولگرايي و اتحاد بين الملل اسلامي.


  بايد دانست؛ كشورهاي غربي هرگز بعد از كنار گذاشتن دين به اين همه رشد و... دست نيافته‏اند؛ بلكه عوامل بسياري مي‏تواند موجب پيشرفت و ركود شود كه اساسي‏ترين آنها تلاش و فعاليت در جهت شناخت سنن و قوانين حاكم بر جهان هستي و استفاده درست از امكانات مي‏باشد كه خداوند در اختيار بشر نهاده است.

  علت پيشرفت غرب هرگز دين‏گريزي نبوده؛ بلكه در آنجا خرافات در لباس دين آنان را به عقب‏ماندگي وا‏مي‏داشت و پشت پا زدن به آنها نقش مانع‏زدايي در جهت رشد و ترقي را ايفا نمود.


 2. صلوات ها 8


 3. #2

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۸
  علاقه
  تاریخ و شعر
  نوشته
  3,604
  حضور
  57 روز 9 ساعت 54 دقیقه
  دریافت
  3
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  11223  سلام
  برای این سؤال می توان راه حل ساده و منصفانه ای ارائه داد و آن اینکه با توجه به اینکه در مقاطعی تمدن اسلامی به لحاظ علمی ، صنعتی، فرهنگی ، اجتماعی ، نظامی و فکری از شاخصه های ممتازی برخوردار بوده است می توان با مقایسه تاریخی دوره های تاریخی و سنجش میزان پایبندی حکومت ها و جوامع اسلامی به آموزه های دینی به یک نمودار دست یافت که قطعی ترین نتیجه این مقایسه می تواند این قانون کلی باشد که هر چه جوامع اسلامی از اندیشه های دینی بیشتر فاصله گرفته اند از پیشرفتهای علمی ،تمدنی و... نیز فاصله گرفته اند .
  ابوعلی سینا ، فارابی ، زکریای رازی ، ابو ریحان بیرونی ، دینوری ، غیاث الدین جمشید ، صدر المتالهین ، شیخ بهائی و هزاران دانشمند و فرهیخته دیگر علمی ، ادبی ، هنری و دینی همگی مربوط به مقاطعی هستند که رنگ و بوی دین در جامعه و حکومت ها بیشتر احساس می شد .
  ما که دارای چنین گنجینه ای از پیشینه درخشان و مفاخر هستیم ، چرا باید به دلیل عقب ماندگی ای که سابقه ای بیش از چهار قرن ندارد و با توجه به دستیابی به عوامل عقب ماندگی خود و تلاش برای جبران آن ، چنان خود را عقب مانده می پنداریم که حتی آرزوی رسیدن به سعادت و رفاه را نیز برای خود حرام می دانیم .
  البته نباید چشمها را بر واقعیت بست ، بلکه باید از این تلخی ها عبرت گرفت نه اینکه به افسوسی اکتفا کنیم.
  ویرایش توسط عماد : ۱۳۸۸/۰۸/۲۲ در ساعت ۰۲:۱۵

 4. صلوات ها 8


 5. #3

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۸
  نوشته
  590
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  2891  بسمه تعالی
  تمام آنچه راکه بزرگواران فرمودند میتوان در یک کلام خلاصه کرد :اینکه برداشتهای غلط وناروا ز اسلام و تحمیل آن به اسلام وتفسیر به رای وبا پیش فرضها وباورهای قبلی به سراغ قرآن رفتن.باعث عقب ماندگی مسلمانان شده است.
  این بقیةالله التّی لا تخلوا من العترة الهادیة!!

 6. صلوات ها 5


 7. #4

  عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۹
  علاقه
  حقیقت/ راستی/
  نوشته
  149
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  5
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  1148  از نظر من دلیل عقب ماندگی مسلمانان


  داشتن حاکمانی خوش گذاران و دنیا پرست و بی سواد بوده که تحت عنوان دین بر جامعه اسلامی حکومت میکرده اند و چون حکومتشان را تابع دین و مذهب معرفی میکردند و خودشان را حاکمانی اسلامی و تابع اسلام معرفی میکردند (در حالی که مفسدانی بیش نبوده اند) مردم انها را با جان و دل می پذیرفتند و در برابر اعمالشان هیچ عکس العملی نشان نمی دادند نتیجه سلطه طبقه پست و فاسدبر مسلمانان چیزی نبود جز عقب افتادگی انها

  یزید هم خودش را مسلمان و خلیفه مسلمین میخواند در حالی که شرابخواری بیش نبود
  ویرایش توسط صادقانه : ۱۳۸۹/۱۰/۲۵ در ساعت ۱۸:۳۸

 8. صلوات ها 5


 9. #5

  عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۹
  علاقه
  گفتگو در مباحث معرفتی
  نوشته
  6,658
  حضور
  32 روز 5 ساعت 2 دقیقه
  دریافت
  12
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  23565  نقل قول نوشته اصلی توسط طاها نمایش پست ها
  چرا كشورهاي اسلامي باوجود دين اسلام،عقب افتاده‏اند؟
  سلام
  چه خوب بود که منظور از عقب ماندگی مشخص میشد . چون این تصور در ذهن القاء می شود که مسلمانان از همه لحاظ عقب مانده اند . و ما این را قبول نداریم . در باب علوم دینی و معنوی امت اسلامی از 1400 سال به این سو از هر دین و مکتبی برتر بوده است . شرایع بدیع و اندیشه های بلند توحیدی که جز در این امت حاصل نشده است نه تنها در گذر زمان سیر نزولی نداشته بلکه روزبروز پویاتر و شکوفاتر شده است . عزیزان این پیشرفتهای عظیم را نادیده نگیرید . همین نماز که در چشم کوته بین ما خوار است برترین اسباب تقرب به درگاه حضرت رب العالمین است . کدام امت کدام مکتب چنین نیایش با عظمتی دارد ؟
  در کدام مکتب افرادی همچون امام و رهبری پرورش یافته اند که جمع بین کمالات معنوی و ظاهری کرده باشند . عزیزان یکسویه قضیه را نبینید . آیا پیشرفت ابزار ، تمام پیشرفت و پیشرفت در کمالات انسانی عدم پیشرفت است. این پیشرفت ما بعنوان یک انسان است یا پیشرفت ابزارها که پیشرفت وجودی خارج از ماست ؟ این غرب پر طمطراق چند انسان با کمال چند انسان به معنای واقعی تحویل داده است ؟
  خوب البته ما از لحاظ علوم تجربی عقب ماندیم که عمده آن بواسطه بی توجهی ما به این علوم بوده است که الحمد لله اکنون بیداری حاصل شده بخصوص بعد موج بلند انقلاب اسلامی ، کاروان پیشرفت علوم تجربی در میان امت به سرعت پیش میرود و ملت خوش سابقه ما در امر علم و دانش هم که در راس این حرکت است و انشاء الله با امید و توکل به حضرت رب العالمین و وعده رسول الله ص که فرمودند :
  لو کان العلم فی الثریا لنالته رجال من فارس
  اگر علم در ستاره ثریا باشد مردانی از ایران بدان دست می یابند
  ما در همه ابواب علم سرآمد جهانیان خواهیم شد و این دور نیست
  فراموش نکنیم که : ما می توانیم
  بر بلندای قلل عزت و علم و معرفت بایستیم و برای همه دوران نمونه شویم . انشاء الله
  و لقد کتبنا فی الزبور من بعد الذکر ان الارض یرثها عبادی الصالحون
  موفق در پناه حق

  ویرایش توسط حامد : ۱۳۸۹/۱۰/۲۵ در ساعت ۲۱:۵۳
  هردو عالم یک فروغ روی اوست
 10. صلوات ها 4


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود