!!! تجمل بیشتر ، ازدواج بهتر !!!

تب‌های اولیه

22 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
!!! تجمل بیشتر ، ازدواج بهتر !!!

در برنامه سمت خدا ، دختری پرسیده بود ؛
خواستگار میاد و نگاهی به اثاث خونه و در و دیوار میندازه ، بعدم میره و خبری ازش نمیشه ! این آدما چطور همچین کاری می کنن؟ نمی ترسن آه ما بگیردشون؟
خانم نیلچی زاده در پاسخ گفتن :

أَلْهَاكُمُ التَّكَاثُرُ ﴿تکاثر/1﴾

تفاخر به بيشترداشتن شما را غافل داشت (تکاثر/1)

خیلی جوابشون کامل بود ، اگه دقت داشته باشیم. دقت کنیم که از چی داریم غافل میشیم!
چرا اینقدر چشم و هم چشمی؟ چشم و هم چشمی سر مهریه ، سر جهیزیه ، سر متراژ خونه (اونم از نوع اجاره ای) و....
به نظر شما ما جوونا نباید برای حل این مشکلات از خودمون شروع کنیم :!!:باعث تاسفه ! آشنایی دارم که ادعا میکنه 60 میلیون جهیزیه داده. خوب این واقعا باید باعث تفاخر باشه؟
مگه تجملات خوشبختی میاره؟ که خواستگار بیاد و خونه و زندگی رو ببینه بعدم بره پشت سرشم نگاه نکنه!

این زندگی تجملاتی دیگه داره عادت میشه:!: راه چاره چیه؟ اصلا دیگه چاره ای هست ؟

قبل از هر چیز یه سری به پست 8 اینجا میزنید لطفا؟
http://www.askdin.com/showthread.php?t=8780
قصد نصیحت ندارم ، اصلا این برای خود منم سؤاله که چطور میشه اینگونه شد؟
من نوعی ،میگم دوستدار ائمه ام. اما......

زینب سادات;69497 نوشت:
این زندگی تجملاتی دیگه داره عادت میشه

عزیز من عادت شده درست تر است
فقط دکوریجات و ظروف اضافه هر کدام از ما !!! ظروف یک خانواده را تامین میکند......
ایضا انقدر مطلب و بیهوده کاری داریم که زبان به گفتنش باز نکنم بهتر است زیرا برخی دوستان به ساده گی ( و در دلشان به حماقت ) متهممان نکنند....

سلام بر بقیةالله الاعظم ومنتظرانش

با تشکر اززینب سادات بزرگوار برای طرح مسائل خوب اجتماعی و اخلاقی :Gol:

میخواستم تجربه ی تلخ خودم را در این باره برای دوستان مطرح کنم تا از طرف ایشان مورد نقد قرار گیرد.

پسری دارم که کمی متفاوت با جوانان امروزی جامعه است. در عین اینکه در حد خود به اعتقادات مذهبی پایبند است تا حدی هم به ظاهر آراسته و مد روز پایبند است . وحد متوسطی از درآمد را هم دارد .خلاصه هم تاحدود شرعی به جوانی کردن معتقد است و هم اصول اعتقاداتش را به خوبی حفظ میکند .
وبرای هرکدام جایگاهی در نظر دارد .

پس از اسرارهای ما دو سال گذشته به من گفت شما دختر مناسبی را برای من پیدا کن از خانواده اش اجازه بگیر چند جلسه باهم صحبت و رفت و آمد داشته باشیم اگر مناسب هم بودیم ازدواج کنیم .

بعد از تحمل حدود شش ماه مشقت برای پیداکردن دختر مورد نظرمان یکی از بهترین و نجیب ترین دخترهایی را که تحقیق کردم را انتخاب کردیم وبرای کسب اجازه از خانواده اش به منزل ایشان رفتیم.

خوب ظاهر زندگی ایشان در حدی بود که وقتی انها به منزل ما آمدند مادرش با هراس گفت ما قادر به تهیه ی جهزیه برای منزل داماد نیستیم ! وما به ایشان اطمینان دادیم که این مسایل مد نظر ما نیست و نجابت و فهم عروس از همه چیز برایمان مهمتر است .

خلاصه بعد از 20 روزی رفت و آمد قرار شد که صیغه ی محرمیت( مشروط) خوانده شود تا این دو جوان بیشتر بتوانند باهم بیرون بروند وآشنایی پیدا کنند .

یکی از روزها کلاسم که تمام شد به تلفن همراهم نگاه کردم پیامی از پسرم روی تلفن بود .

مامان سر راهت به منزل .... برو و لوازممان راپس بگیر .نامزدی ما بهم خورد. واین در حالی بود که ما روز عقد را هم تعیین کرده بودیم ومهمان هم دعوت کرده بودیم.

تعجب کردم !!! وقتی به منزل رسیدم وعلت را از پسرم پرسیدم با دنیایی از غم به من گفت مامان (ف) شرط عقد را علاوه بر 250 سکه خرید وهدیه ی یک دستگاه ماشین حداقل 12000000 از طرف من(داماد) و خرید یک سرویس پانزده میلیونی طلا از طرف شما به عنوان هدیه در سر سفره ی عقد و پرداخت بیست میلیون پول نقد برای خرید جهیزیه به پدرش تعیین کرده و کوتاه هم نمیاید !!!

دلم برای پسرم سوخت . بعد از انصراف ما پدر دختر خانم دو بار تلفن کرد وعذر خواهی نمود اما پسرمن بعد از دوسال حتی حاضر نیست که اسم ازدواج را بشنود . حال این چه توجیهی دارد؟

......................................................................... حق یارتان :roz:..........................................................................................

سلام
دوستان عزیز توی شهرما و شهر های بزرگ پسرا نگاه میکنن(بعضی پسرا)
که خانواده دختره پول دارن یا نه اگه پول دار باشه خوب میرن دختراشونو میگیرن اصلا هم کار ندارن که دختره نجیب بوده یه نه اگه نجیب باشه که خیلی خوش شانس بودن و اگه نجیب نباشه خوب هیچی، میگن همه دخترا همین جورین حالا اگه با یه دختره سطح پایین هم ازدواج میکردم همین جورییه دیگه میخوان به خودشون ثابت کنن که همه ی دخترا یه جورند چه مایه دار چه بی مایه
پسرای اینجا نگاه میکنن چقدر طلا توی دست دختر خانومه هر چی طلا بیشتر خاستگار هم بیشتر :Nishkhand:حالا میخواد دختره یه بار طلاق گرفته باشه یا صد بار مهم پوله:Nishkhand: جهاز هم تا دلت بخواد خانواده دختره میدن چه بی پول چه باپول0تازه بعضی خانواده های اینجا دوماد حق نداره چیزی بخره فقط بیاد دختره مارو ببره آخه این دیگه چه جورشه دختر هم بدی جهاز شم بدی - دیگه جهاز زیاد دیگه چیه خودشون تو زندگی برم بخرن
تازه یکی از دوستان تعریف میکرد مادرم منو مجبور میکنه که آرایش کرده و با لباس های نامناسب برم توی خیابون تا شاید دل یک پسرو ببرم آخه به اینم میگن مادر حالا دخترت تو خونه بر دلت باشه مشکلیه:Gig: شوهر نگیری بهتر از اینه که با این وضع بری بیرون که یکی عاشقت بشه و بیاد واست خاستگاری آخرش چی؟؟؟
قرنها قبل
مردم عصر جاهلیت
دختران نازنینشان را زنده بگور میکردند
واینک
مردم عصر جاهلیت مدرن
دخترانشان را زنده زنده در گور چال مي كنند ،
پدرانی که خواسته یا ناخواسته ،
با ایجاد نکردن محیطهای سالم وپاک برای دخترانشان ،
با بي توجهي و دريغ كردن محبت از آنها ،باعث ميشوند
تا اين محبت را از كوچه وخيابان گدايي كنند .
اينگونه پاكي ،معصوميت وعفت دختران جامعه ما زنده زنده
در گــــور جهل و بي توجهي پدران دفن مي شود
وهنوز هم اين نـــداي قـــرآن در وجدان خفته بشريت بگوش ميرسد كه :
[=arial, helvetica, sans-serif]وَإِذَا الْمَـوْؤُودَةُ سُئِلَتْ «8» بِأَيِّ ذَنبٍ قُتِلَتْ «9»
وآنگاه كه از دختر زنده به گور شده پرسيده شود ،
كه به كدامين گناه كشته شده است ؟

zahra;69530 نوشت:
برخی دوستان به ساده گی ( و در دلشان به حماقت ) متهممان نکنند....

نه این حماقت نیست ، اتفاقا کسانی که بخوان تو دلشون منو( نه شما دوستان عزیزو )احمق بدونن ، خودشون در گمراهی محض هستن. چرا که ؛
حضرت زهرا (سلام الله علیها) و حضرت علی (علیه السلام) جور دیگه ای بودن (لینکشو اولین پست گذاشتم) ، که ما ...
خب اینقدر چشم وهم چشمی برای چیه؟ وقتی با انفاق بخشی از این هزینه های اضافی ، میشه دل اون بنده های خدایی که از نوع خود ما هستن ، با همین علایق و نیازهایی که ما با برآورده کردن اضافی نیازهامون اونو از حد میگذرونیم ، شاد کرد. کسانی که بخوان اتهام حماقت بزنن ، حتما فکر میکنن که اون دخترا و پسرایی که وضع مالی خوبی ندارن لیاقت رفاه و آرامش رو ندارن...
یه آیه قرآن هست با این مضمون ( اگه دوستان میدونن لطفا عین آیه رو بذارن) : که مال و سهم فقرا در دستان ثروتمندان است!
یه شخصیت روحانی مثال قشنگی از انفاق زد ؛ خداوند تو بدن خود ما آدما انفاق رو کار گذاشته! قلب و خون! قلب با تپیدنش خون رو به همه نقاط بدن انفاق میکنه. حالا اگه یه لحظه این کارو نکنه ، چی میشه؟! سکته و ...
همه احکام خداوند اینقدر زیباست. ما (یا من) قدرت درکشو ندارم وسعی هم نمیکنم درک کنم. چون دنیا و دنیا و دنیا جلوی چشم ظاهربین رو گرفته و چشم بصیرت رو بسته!!!!!!

لِلْفُقَرَاء الَّذِينَ أُحصِرُواْ فِي سَبِيلِ اللّهِ لاَ يَسْتَطِيعُونَ ضَرْبًا فِي الأَرْضِ يَحْسَبُهُمُ الْجَاهِلُ أَغْنِيَاء مِنَ التَّعَفُّفِ تَعْرِفُهُم بِسِيمَاهُمْ لاَ يَسْأَلُونَ النَّاسَ إِلْحَافًا وَمَا تُنفِقُواْ مِنْ خَيْرٍ فَإِنَّ اللّهَ بِهِ عَلِيمٌ ﴿بقره/273﴾
(اين صدقات‏) براى آن (دسته از) نيازمندانى است كه در راه خدا فرومانده‏اند، و نمى‏توانند (براى تأمين هزينه زندگى‏) در زمين سفر كنند. از شدّت خويشتن‏دارى‏، فرد بى‏اطلاع‏، آنان را توانگر مى‏پندارد. آنها را از سيمايشان مى‏شناسى‏. با اصرار، (چيزى‏) از مردم نمى‏خواهند. و هر مالى (به آنان‏) انفاق كنيد، قطعاً خدا از آن آگاه است‏. (بقره/273)

••ostad••;69539 نوشت:
(ف) شرط عقد را علاوه بر 250 سکه خرید وهدیه ی یک دستگاه ماشین حداقل 12000000 از طرف من(داماد) و خرید یک سرویس پانزده میلیونی طلا از طرف شما به عنوان هدیه در سر سفره ی عقد و پرداخت بیست میلیون پول نقد برای خرید جهیزیه به پدرش تعیین کرده و کوتاه هم نمیاید !!!

:!!!:
:Motehayer: :Moteajeb!: :Moteajeb!: :Moteajeb!: :Moteajeb!: :Motehayer:

وای استاد گرامی اینو کجای دلتون گذاشتید؟!!!!!!
این دختر خانوم به جای اینکه شاکر خدا باشه......
خیلی معذرت میخوام ولی آخه بی خردی تا چه حد؟

خب چه اشکالی داره وقتی پسری میره خواستگاری پولدار باشه؟؟؟:Gig: گناه من چیه که به خاطر یکی دیگه مدام حسرت بکشم که خواهر شوهرم پز سرویس طلای جدیدشو به رخم بکشه اما من حتی توان خرید یه انگشتر رو نداشته باشم؟:Ghamgin: چرا باید جاری ها سرتاپاشون طلا باشه اونوقت من یه لبخند زورکی بزنم بگم ما ساده زندگی میکنیم؟؟؟:Ghamgin: هر دختری دوست داره تو رفاه باشه. تو این دوره زمونه پول=== آرامش:khandeh!:
وقتی پول نداری آرامش پر اما اینم بگم داشتن پول ضامن آرامش نیست!!:Kaf:
در ضمن چراباید مدام زندگی ما با زندگی حضرت فاطمه مقایسه بشه؟ من گناهکار کجا حضرت فاطمه کجا؟ گذشته از اینها منم اکه شوهری مثل حضرت علی تو این دوره و زمونه گیرم بیاد مطمئن باشید مثل حضرت فاطمه رفتار می کنم... کمی هم در مقایسه هاتون انصاف داشته باشین...
علی و آل علی یارتان:Gol:

ازدواج قرارداد دو نفره ای است که در همه دنیا اعتبار دارد.
ازدواج کردن و ازدواج نکردن هر دو موجب پشیمانی است .
برای ازدواج کردن بیش از جنگ رفتن شجاعت لازم است.
ازدواج کنید، به هر وسیله ای که می توانید.
زیرا اگر زن خوبی گیرتان آمد بسیار خوشبخت خواهید شد
و اگر گرفتار یک همسر بد شوید فیلسوف بزرگی می شوید

آنجل;69602 نوشت:
خب چه اشکالی داره وقتی پسری میره خواستگاری پولدار باشه؟؟؟

مگه کسی به این موضوع اشکال گرفت؟:Gig:

آنجل;69602 نوشت:
گناه من چیه که به خاطر یکی دیگه مدام حسرت بکشم که خواهر شوهرم پز سرویس طلای جدیدشو به رخم بکشه اما من حتی توان خرید یه انگشتر رو نداشته باشم؟ چرا باید جاری ها سرتاپاشون طلا باشه اونوقت من یه لبخند زورکی بزنم بگم ما ساده زندگی میکنیم؟؟؟

زینب سادات;69497 نوشت:
أَلْهَاكُمُ التَّكَاثُرُ ﴿تکاثر/1﴾ تفاخر به بيشترداشتن شما را غافل داشت (تکاثر/1)

چرا لبخند زورکی؟ اگه به حقیر بودن این کارشون دقت داشته باشید ، زورکی لبخند نمیزنید! پز به چی؟ مگه نه اینکه حتی جان ما هم از خداست؟ خب همین دیدگاه هاست که ما رو به اینجا کشونده. (چشم وهم چشمی). اونا پز میدن ،ما هم خودمونو به هر دری میزنیم که بالاخره یه سرویس طلای بهترشو بخریم!!!! و این داستان ادامه دارد.....
چرا به این آیات عمل نمیکنیم؟! چرا به ندای فَاسْتَبِقُواْ الْخَيْرَاتِ خدا جواب نمیدیم و در عوض به ندای شیطان در کار شر (بد) از هم پیشی میگیریم؟

• و ما اين كتاب [=قرآن] را به حق به سوى تو فرو فرستاديم در حالى كه تصديق‏كننده كتابهاى پيشين و حاكم بر آنهاست پس ميان آنان بر وفق آنچه خدا نازل كرده حكم كن و از هواهايشان [با دور شدن] از حقى كه به سوى تو آمده پيروى مكن براى هر يك از شما [امتها] شريعت و راه روشنى قرار داده‏ايم و اگر خدا مى‏خواست‏شما را يك امت قرار مى‏داد ولى [خواست] تا شما را در آنچه به شما داده است بيازمايد پس در كارهاى نيك بر يكديگر سبقت گيريد بازگشت [همه] شما به سوى خداست آنگاه در باره آنچه در آن اختلاف مى‏كرديد آگاهتان خواهد كرد (مائده/ 48)
  • به خدا و روز قيامت ايمان دارند و به كار پسنديده فرمان مى‏دهند و از كار ناپسند باز مى‏دارند و در كارهاى نيك شتاب مى‏كنند و آنان از شايستگانند (آلعمران/114)
  • سپس اين كتاب را به آن بندگان خود كه [آنان را] برگزيده بوديم به ميراث داديم پس برخى از آنان بر خود ستمكارند و برخى از ايشان ميانه‏رو و برخى از آنان در كارهاى نيك به فرمان خدا پيشگامند و اين خود توفيق بزرگ است (فاطر/32)
یه ضرب المثل قدیمی هم که میگه: :pir:به خوشگلیت نناز که به تبی بنده ، به مالت نناز که به شبی بنده.:Cheshmak:

آنجل;69602 نوشت:
در ضمن چراباید مدام زندگی ما با زندگی حضرت فاطمه مقایسه بشه؟

چون ایشون الگوی ما هستند. اگه با این خانم بزرگوار خودمونو مقایسه نکنیم ، شما بگین با کی مقایسه کنیم که از هر لحاظ کامل باشه؟!

آنجل;69602 نوشت:
گذشته از اینها منم اکه شوهری مثل حضرت علی تو این دوره و زمونه گیرم بیاد مطمئن باشید مثل حضرت فاطمه رفتار می کنم... کمی هم در مقایسه هاتون انصاف داشته باشین...

اگه ما خانوما از زهرا (س) و آقایون از علی (ع) الگو میگرفتیم ......
من که نگفتم عین این بزرگواران بشیم. اما میتونیم سعی کنیم ، کمی هم شده شبیهشون بشیم؟
کمی هم در کارامون انصاف داشته باشیم.:Gol:

آنجل;69602 نوشت:
علی و آل علی یارتان

و همچنین :Gol:

سلام علیکم....
موضوع به این خوبی در عجبم چرا آقایان نظر ندادند!!!!!
حالا اگر اجازه داشته باشم در جمع دوستان نظر بدم شروع می کنم...
متاستفانه جامعه ما در حال غرق شدن در این مادیات است و ظواهر عظیم دل فریبش....
مال ما مردم هم نیست میبینیم دولت و کلا همه اعضای تشیکل دهنده این کشور حتی مساجد به همین مشکل دچار شده اند....
نمی دانم شروع این انحراف را از کی باید دانست ولی این را می دانم که اگر جلو گیری نشود به زودی غرق خواهیم شد....
اینکه در مسئله حساس ازدواج این انحراف ریشه دوانده بزرگترین خطر این موضوع است....
چون بنیاد خانواده و در کل خانواده اصلی جامعه را هدف رفته است....
نمی توان تمام تقصیرات را به یک طرف این قضیه یعنی ازدواج مربوط دانست ....
با توجه به شرایط و موقعیتها یکی از 2طرف وگاها هر 2 طرف به این موضوع حساس هستند....
ما قبول داریم که پول مهم است اما نوع مصرف پول مهتر است...
ما قبول داریم افتخار کردن خوب است اما لایق افتخار بودن مهمتر است....
خیلی از این بابت متاستفم که چشمان جوانان زیادی از این بایت گریان است و دلهای هزاران پدرو مادر از این نداری ها شکسته....اطراف خودمان در فامیل میبینیم به تعداد زیاد....
توی این دوره زمانه اگر بخواهیم جوری که دوست داریم و این دوست داشتن را مناسب می دانیم زندگی کنیم چشمان کنجکاوی نادرست و نا بجای اطرافیان مسیرمان را عوض می کند....
من خود به شخصه با این موضوع دست و پنجه نرم میکنم....
من عاشق سادگی با وقار هستم...جوری که ترحم بر انگیز نباشد و از تجمل و ظواهر امروزی به دور باشد...
اما متاستفانه نوع مکان تحصیل ..نوع دوستان نوع پسنیده بودن ظاهر از نظر اطرافیان سد بزرگی در پیش رویم است....
اما خدا را شکر میکنم که چند ماه است برایم ساده بودن از همه چیز مهمتر شده...و در این مسیر خود را به خدا سپرده ام...
این را هم بگویم مسلما در مسابقه ای که انتها ندارد خیلی ها خورد می شوند....
ما اگر این چشم و هم چشمی ها را همانند یک عقربه ساعت خود درگیر بدانیم میبینیم که الانش از مکان الانش فراری است...پس به سمت مکانی برای آرامش پیش میرود...ودر آخر و زمانی که میبینید این مسیر پوچ بود با حسرت به مسافت پیموده شده خود نگاه میکنید...
آیا ظاهر تمامی دارد؟
اگر کسی ظاهر را با انتها می داند سخت در اشتباه است...(منظور ظاهر است نه ظاهر بینی یک شخص ...و منظور از بی انتها بودن تا زمان قیامت است)
این روزها خیلی این خبرها به گوشم می رسد که فلانی 200 میلیون اون یکی 250 میلیون مهر کرده به خودم میگم آنها که همه زندگیاشان را جمع کنند 100 میلیون نمیشود چگونه چنین دروغی را به خودشان گفته اند....
این معنی مهر را از دست داده و شده ترس...مهریه در کار نیست ضامن می خواهند...
جهیزیه برای زندگی در کار نیست ویترین پر کردن دهان مردم است....

از آن طرف خانواده های که قسطهای وام ازدواج دخترشان را تا به دنیا آمدن نتیجه خودشان (نوه ازدواج کرده)پرداخت می کنند....
به کجا چنین شتابان....
معنی زندگی را گم کردیم دوستان....
اگر معنی زندگی این است که بهتر است بگوییم بندگی نفس....
چرا نمی توانیم مثل مولایمان علی زندگی کنیم؟؟
نمی گویم کپی کار باشیم میگویم الگو بردار باشیم و آن را باتوان خودمان انجام دهیم....
من که به شخصه به اصولم پایبند شدم و زیر بار حرف زور هم نمی روم....
و اگر همه دوستانی هم که دوستدار سادگی باشند در عمل ثابت کنند و زیر بار حرف زور نروند می شود جلوی این آتش خانمان سوز را گرفت ....
یا علی....

با کسی ازدواج کنید که شما را به خاطر خصوصیت خودتان برگزیده باشد، نه با کسی که میل دارد شما را از چنگال سیل خواستگارانتان درآورد. چنین مردی وقتی به شما دست یافت همه چیز را فراموش می کند. او در واقع در پی ازدواج نیست. بلکه در پی پیروزی است. او فقط به دست آوردن را می خواسته، نه زندگی کردن را.
* با مردانی که به خاطر حسادت، با زنان با خشونت رفتار می کنند و این را جزء افتخارات خود می دانند، ازدواج نکنید. این آدم ها از احترام، اعتماد و اطمینان چیزی نمی دانند.
* وقنی مردتان به شما حسادت کرد، اگر با صحبت و مذاکره بخواهید ثابت کنید که به او وفادارید، بی فایده است. مذاکره و نرمش نشان دادن، گاهی کار را خراب تر می کند، زیرا مرد به اشتباه این طور استنباط می کند که پس حق داشته است حسادت کند، لذا با وی قاطع باشید، « نه» بگوئید و سکوت موقرانه خود را حفظ کنید.
* اگر به کسی یا جایی نگاه می کردید و او از این کار ناراضی شد و از شما پرسید که به کجا نگاه می کردید؟ دروغ نگویید و هول نشوید، بی درنگ حقیق را به او بگویید.
* وقتی حسادتش گل کرد، همان لحظه به او محبت نکنید زیرا با این ترتیب شرطی می شود. چون به ذهنش این گونه خطور می کند که از پس هر حسادتی محبت است! پس هر بار که حسادت کند، محبت خواهد دید!
* وقتی حسادت می کند او را مسخره نکنید. اگر احساس او را به بازی بگیرید، عواقب خطرناکی در انتظار شماست. بعضی از زنان، به نادرست از این کار مرد خوششان می آید و از مرد خود سوء استفاده می کنند.
* وقتی به شما حسادت کرد برای رفع آن، با او لجبازی نکنید. چون در چنین مواقعی عاقبت این شما هستید که فدا می شوید! ابتدا سعی نمایید تا با شیوه های معقول با او مذاکره کنید.
* وقتی در محلی هستید که متوجه شدید دارد حسادتش گل می کند و ممکن است با شما یا با سایر میهمانان درگیر شود، بهتر است جای خود را عوض کنید، یا به بهانه ی کمک به صاحبخانه، به آشپزخانه بروید و خود را مشغول کنید.
* صداقت داشته باشید، یعنی اگر قرار است کاری انجام بدهید که فکر می کنید او را دلخور خواهید کرد، قبلاً آن را با وی در میان بگذارید. اگر قرار است جایی بروید و میدانید که مایل نیست به آنجا بروید، با او لجبازی نکنید. اگر دیدید با یکی از کارهای شما شدیداً مخالف است، حتی المقدور آن را انجام ندهید.
بیشتر مردها به یکی دونفر از اطرافیان حسادت می کنند. این افراد ممکن است باجناقشان، پسر خاله یا پسر عموی شما باشند، یا گاهی ممکن است این حسادت به یکی از خویشان و یا در نهایت به یکی از دوستان مشترک شما باشد. پس از اینکه حساسیت او را نسبت به افراد خاصی تشخیص دادید، سعی کنید تحت هیچ عنوان با آنها خودمانی نشوید و حتی از شوخی های معمولی نیز درگذرید. تا رفته رفته شوهرتان خوش بین شود و نسبت به شما اعتماد کافی پیدا نموده و خودش هم دارای اعتماد به نفس بیشتری بشود. آن وقت است که همه چیز به سیر طبیعی خود خواهد افتاد.
* و از نشانه های خداوند آن است که برای شما از نوع خودتان همسرانی آفرید که با آنان آرام گیرید و در میان شما مهربانی افکند، و در این امر ، برای اندیشه و روان مایه های عبرت است.
قرآن کریم ( روم-21)
* در میان مردم هوشمند، مطمئن ترین پایه ازدواج، دوستی است. شریک بودن در علایق واقعی، توانایی پایان دادن به جنگ عقاید، و درک افکار دیگری و رویاهایش. « جبران خلیل جبران»

آورده اند که در ازمنه جدید زوجی به سرخوشی زندگی آغاز کردندی. پس چندماهی که گذشت چندی از دوستان به رسم دوستی به دیدنشان آمدند و شیرینی و کادو آوردند به رسم مبارک بادی. چون میهمانان برفتند آن زوج با سرور و شادی در ظرف شیرینی گشودند و یافتند دو کیلویی شیرینی تر که دیدنش شکمنواز بود و بوییدنش شامه نواز. زن غصه بکرد که ما دو تن بیشتر نبوده و دو کیلو ما را زیاد باشد و باید اندیشه کرد در مصرف آن ، که ما را قند و کلسترول حاصل آید و قبل آن وزن زیاد و شکم برآمده.مرد گفت غصه مدار که من این شیرینیها در یخچال گذارم و هر صبح با شیر بخورم - جایگزین صبحانه- و مرا خللی نرسد که من شیرینی تر و شیر بسیار دوست می دارم.باری شب خسبیدندی و روز به سرکار رفتندی و بدین‌سان دو شبانه روز گذشت. عصر سوم چون زن به خانه شد به دیدار همسایه رفت که از خویشان نزدیک بود. پس بنشستند به مصاحبت مشغول و بسیار گل گفتند و شنفتندی. تا که صاحبخانه عزم به آوردن چای کرد.زن چون چای بدید گفت این چای با شیرینی خوش باشد و ما را درخانه شیرینی تری است بغایت خوشمزه که اگر دیر بماند کهنه گردد و از دهن بیفتد. باش تا آورم با هم خوریم که دوستان نشستن و چای و شیرینی خوردن دسته جمعی را از جان دوست تر دارند.دوان به خانه شد و قوطی شیرینی از یخچال ربود و به نزد همسایه بازگشت. چون عزم خوردن کردندی در ظرف شیرینی بگشودند و دیدند آنچه نباید. آه از نهاد برآمد که قوطی پر بود از کاغذهای خالی مانده شیرینی.

این داستان بگفتم که تو را پند دهم که زندگی زناشویی نه به مانند دوران مجردی است که غذا به یخچال بماند به سالی خورشیدی.

گر سهم خویش نستانی به وقت خویش
سهم تو بستانند و خورند در ثانیه ای

آن ظرف خالی و این چای خشک بین
تا بشنوی زقصه من پند پرگهر

گر حق خویش نگیری به وقت خویش
لب تشنه باز بمانی کنار بحر

آنجل;69602 نوشت:
خب چه اشکالی داره وقتی پسری میره خواستگاری پولدار باشه؟؟؟:Gig: گناه من چیه که به خاطر یکی دیگه مدام حسرت بکشم
وقتی پول نداری آرامش پر اما اینم بگم داشتن پول ضامن آرامش نیست!!:Kaf:
در ضمن چراباید مدام زندگی ما با زندگی حضرت فاطمه مقایسه بشه؟ من گناهکار کجا حضرت فاطمه کجا؟ گذشته از اینها منم اکه شوهری مثل حضرت علی تو این دوره و زمونه گیرم بیاد مطمئن باشید مثل حضرت فاطمه رفتار می کنم... کمی هم در مقایسه هاتون انصاف داشته باشین...
علی و آل علی یارتان:Gol:

انجل عزیز مطالبی را که نوشتید جای تأمل دارد .
اولا" درست نوشتید ابدا" نباید زندگی ما با دیگران مخصوصا" با بانوی اول جهان مقایسه شود . بلکه از باب الگو زندگی و سیره وروش ایشان تذکر داده میشود .
در این میان هر کدام به اندازه ی ظرفیت درک و ظرفیت وجودی خودباید از آن بهره ببریم .

ثانیا" نه در این دوره وزمونه ونه در هیچ زمان ومکان دیگری شوهری مثل علی یافت نمیشود زیرا همسری مثل فاطمه هم یافت نمیشود .

اما مسئله ی اصلی :هیج اشکالی در خواستگار پولدار نیست اشکال در کمبود این گونه خواستگار است . اشکال بر توهین به اعتقادات این گونه خواستگاران است . در مورد مطلبی که در پست سوم نوشتم اکنون وقتی به فرزندم میگوییم ازدواج کن ؛ در پاسخ میگوید اگر به خواستگاری دختری رفتید که در آرزوی پول و جواهرات و ماشین و.... است وآنها را حق خود میداند بگویید من هم حقوقی دارم که در صورت پرداخت این حقوق به شما حقوق خودم را مطالبه خواهم کرد از جمله این که هر وقت شما را در حد متوسط و در حد شأنتان تأمین کردم میخواهم از حق ازدواج موقت خودم نیز استفاده کنم فقط شما که نباید به حقوق خود برسید ماهم حق وحقوقی داریم !!!ببینیم شما هم تحمل میکنید ما از حق و حقوق خودمان استفاده کنیم ؟ در حالیکه قبلا" به شدت به وفاداری میان خانواده معتقد بود . زندگی وازدواج یک ایجاد حق دوطرفه است
بزرگواراز قدیم مثالی بود که میگفتند هر کس باید پای خود را به اندازه ی گلیمش دراز کند . آرزوهای دور ودراز و واهی سبب شده که اکثر دختران از سن 30 سالگی بگذرند واین یعنی از دست رفتن شادابی ونشاط جوانی وتلف شدن عمری که بعد از ان آرزوها رنگ میبازند .ونیازها انسان را به خم شدن در مقابل حوادث آینده مجبور میکند یعنی آرزوهای واهی تبدیل به حسرت های واقعی میشوند حسرت داشتن یک خانواده - حسرت داشتن یک هم صحبت - حسرت داشتن یک غمخوار - و.... این حسرتها چه قبل (ارزوهای دور ودراز )وچه بعد (ارزوهای از دست رفته)برای دختران وپسران بسیار زیان بار است تا حدی که جبران ناپذیر است (بازگست جوانی و نشاط جوانی).

بزرگوار هم کفو بودن یکی از اصول موفقیت در ازدواج است هر طبقه اجتماعی تحمل فردی از طبقه ی فرهنگی و اقتصادی خود را دارد وطبقات دیگر برایش غریبه هستند و زود مورد انتقاد او واقع خواهند شد وکنایه ها تحقیرها ویا .... باعث سردی و پاشیدگی کانون زندگی ها خواهد شد.حال در این تفاوت طبقاتی مرد پولدار تر باشد یا زن فرقی نمیکند مطلب همان است . واین که در آرزوی شوهری پولدار عمر صرف کنید خسارت برجوانی خواهد بود. شوهر پولدار هم حقوق ضمنی برای خودش قائل است که در کنار حقوق شما قرارش میدهد شما بیشتر دوست دارید همسری معتقد و مؤمن و وفادار داشته باشید یا همسری لا ابالی امابا یک سرویس طلا ویک خانه که زندان آرزوهایتان باشد ؟ اصلا" این که همسرتان این پول را چگونه به دست میآورد برایتان مهم است؟

مطمئن باشید خوشبختی شما در کنار همسری خواهد بود که از طپقه ی خودتان باشد (فرقی نمیکند که شما در چه طبقه ای باشید) مهم درک فرهنگی طرف مقابلتان است .

................................................................................ حق یارتان :roz:.....................................................................................

آنجل;69602 نوشت:
خب چه اشکالی داره وقتی پسری میره خواستگاری پولدار باشه؟؟؟:Gig: گناه من چیه که به خاطر یکی دیگه مدام حسرت بکشم که خواهر شوهرم پز سرویس طلای جدیدشو به رخم بکشه اما من حتی توان خرید یه انگشتر رو نداشته باشم؟:Ghamgin: چرا باید جاری ها سرتاپاشون طلا باشه اونوقت من یه لبخند زورکی بزنم بگم ما ساده زندگی میکنیم؟؟؟:Ghamgin: هر دختری دوست داره تو رفاه باشه. تو این دوره زمونه پول=== آرامش:khandeh!:علی و آل علی یارتان:Gol:

بزرگوار چرا به جای این که خواهر شوهر شما سرویس طلای خودش را به رخ شما میکشد شما سعی نمی کنید
ارز شهای بزرگتری را به رخ او بکشید ؟

ارزش داشتن همشری مؤمن وبا اعتقادات قوی
ارزش داشتن داشتن یک زندگی ساده اما غرق در آرامش
ارزش داشتن تفاهم وعلاقه و عشق در زندگی
ارزش داشتن سلامت اخلاقی و رفتاری شریک زندگی تان
ارزش داشتن مردی که تمام ذهنش به جای کسب در آمد از هر راهی برای خرید جواهرات وپیامدهای آن (بدهکار شدن - بی اعتبار شدن - تن به هر خواری دادن و پیامدهای آن عصبی شدن - بد بین شدن - خسته شدن - آلوده شدن به انواع ریاها ) معطوف خرید یک شاخه گل باشد تا با تقدیم آن به همسرش علاقه واقعی خود را به او ابراز کند وبادیدن لبخند او ببیند که چگونه آرامش را به خانواده هدیه می کند ؟

شما یک بار به خواهر شوهرت بگو دیشب همسرم یک شاخه گل خرید وبعد از آن باهم یک ساعت به پارک رفتیم وکلی باهم حرف زدیم و خوش گذشت!!!
البته او به خاطر اینکه همسرش گرفتار تهیه ی این لوازم برای او بوده وکمتر ویا هرگز وقت چنین رفتاری را با خانواده اش ندارد و یا اگر دارد آدمی عصبی است ویا برای رفع عصبانیت خود به خوشی های دیگر پناه میبرد !!!

خدا میداند چه بر سر شما میآورد؟!!

اصلا" چرا به کسی بگویید ؛ خودتان امتحان کنید واز زندگی آرام و پر از عشق وصفا و صمیمیت آن لذت ببرید .
دیگران خود متوجه محتوای این زندگی خواهند شد وخیلی ها حسرت این زندگی را خواهند خورد واز آن درس خواهند گرفت.

............................................................................ حق یارتان :roz: .......................................................................................

••ostad••;69935 نوشت:
اصلا" چرا به کسی بگویید ؛ خودتان امتحان کنید واز زندگی آرام و پر از عشق وصفا و صمیمیت آن لذت ببرید .
دیگران خود متوجه محتوای این زندگی خواهند شد وخیلی ها حسرت این زندگی را خواهند خورد واز آن درس خواهند گرفت.

من با اين قسمت سخنانتون كاملا موافقم :Gol:

به نظرم اگه كسي خواست چيزيو به رخ ما بكشه ما هم نبايد مثل اون رفتار كنيم مخصوصا با بيان خوبي ها و شيريني هاي زندگيمون

چون اون هم بنده اي از بندگان خداست شايد رفتارش اشتباه باشه ولي اغلب اين كارها به خاطر اينه كه فرد در وجودش احساس كمبودي داره و اگه ما از شيريني هاي زندگيمون براش بگيم ممكنه اون فرد بيش از گذشته احساس كمبود كنه و دچار ناراحتي و غم بشه . بايد از راه درست اشتباهشو بهش بفهمونيم حداقل كاري كه ميتونيم بكنيم اينه كه نشون بديم اون مسائل براي ما مهم نيست و وارد رقابت نشيم و نشون بديم كه براي ما ارزش معنوياته نه ماديات .

••ostad••;69935 نوشت:
ارزش داشتن همشری مؤمن وبا اعتقادات قوی
ارزش داشتن داشتن یک زندگی ساده اما غرق در آرامش
ارزش داشتن تفاهم وعلاقه و عشق در زندگی
ارزش داشتن سلامت اخلاقی و رفتاری شریک زندگی تان
ارزش داشتن مردی که تمام ذهنش به جای کسب در آمد از هر راهی برای خرید جواهرات وپیامدهای آن (بدهکار شدن - بی اعتبار شدن - تن به هر خواری دادن و پیامدهای آن عصبی شدن - بد بین شدن - خسته شدن - آلوده شدن به انواع ریاها ) معطوف خرید یک شاخه گل باشد تا با تقدیم آن به همسرش علاقه واقعی خود را به او ابراز کند وبادیدن لبخند او ببیند که چگونه آرامش را به خانواده هدیه می کند ؟

شما یک بار به خواهر شوهرت بگو دیشب همسرم یک شاخه گل خرید وبعد از آن باهم یک ساعت به پارک رفتیم وکلی باهم حرف زدیم و خوش گذشت!!!

اگه همه اين امور در زندگي فرد باشه كه اونقدر زندگيش براش شيرين ميشه كه اصلا تفاخر با ماديات براش اونقدر بچه گانه محسوب ميشه كه به جاي ناراحتي از حرف فرد مقابل و ورود به رقابت دلش براي اون خواهر شوهر از ته دل ميسوزه :Labkhand:

ولي اگه اين امورم نبود دنبال چشم و هم چشمي هاي مادي رفتن , رفتن به بي راهه است كه تمام زندگي و عمر آدمو تلف ميكنه و هميشه احساس نارضايتي وجود داره چون دست بالاي دست بسيار است يه روز خواهر شوهر يه روز جاري يه روز همسايه .......

اي كاش رقابت در معيارهايي بود كه خدا دوست داره :Ghamgin:البته اونم نه براي چشم و هم چشمي :Cheshmak:كه باعث خسران هم در اين دنيا بشه هم در اون دنيا !!

[="Purple"]

بسم الله الرحمن الرحیم
[/]

[="Indigo"]

وَالْعَصْرِ
[/]
[="Indigo"]
إِنَّ الْإِنسَانَ لَفِى خُسْرٍ
[/]
[="Indigo"]إِلَّا الَّذِينَ آمَنُواْ وَ عَمِلُواْ الصَّالِحَاتِ وَتَوَاصَوْاْ بِالْحَقِّ وَتَوَاصَوْاْ بِالصَّبْرِ[/]

[="DarkOrchid"]

به روزگار سوگند.
[/]
[="DarkOrchid"]
همانا انسان در خسارت است.
[/]
[="DarkOrchid"]
مگر آنان كه ايمان آورده و كارهاى نيك انجام داده و يكديگر را به حق و استقامت سفارش مى‏كنند.
[/]

[="Plum"]

عصر آيه 1-3
[/]

زینب سادات;69497 نوشت:
در برنامه سمت خدا ، دختری پرسیده بود ؛
خواستگار میاد و نگاهی به اثاث خونه و در و دیوار میندازه ، بعدم میره و خبری ازش نمیشه ! این آدما چطور همچین کاری می کنن؟ نمی ترسن آه ما بگیردشون؟

سلام بر بقیيةالله الاعظم ومنتظرانش

به این دختر عزیز مان باید بگوییم که خدا را شکر کنید که همان اول هویت وشخصیت و حرص خود را بروز میدهند . ونشان میدهند که برای ایشان مادیات حرف اول را میزند .

دختر خوبم ازدواج با این افراد لطفی ندارد بلکه نتیجه اش درگیری و سختی است زیرا این افراد با خودشان هم درگیرند وهنوز خودشان هم نمیدانند که دنبال چه هستند. گاها" به دنبال این هستند که کمبود های مادی وحسرتهای دل خود را با این رفتارها جبران کنند (تفاوتی ندارد که صاحب این دیدگاه خانم باشد یا آقا)
فقط این رفتار نشان از کمبودها وعقده های درونی فرد دارد.

ارزشها در جامعه ی ما رنگ باخته !!! خیلی از دختران وپسران هم کفو دنبال آرزوهای خود سرگردان شده اند و مفهوم کلمات مقدسی چون ازدواج و تشکیل خانواده برایشان تغییر کرده .ونتیجه ؟؟؟؟ واقعا" تأسف بار است .
آمار طلاق -آمار فرار های شوهران به دلیل نداشتن توانایی برای پرداخت مهریه - آمارشکایتها به خاطر نپرداختن نفقه های واهی - لحباز یها - چشم وهم چشمی ها در دادن جهیزیه وبرگزاری مراسم عروسی وخریدهای دور از شأن جیبهای عروس و داماد و.... همه نسل جوان امروز مارا راکد نگاه داشته وباز هم خوشحالیم که به انحطاط بیش از حد هنوز نرسیده. ودعا میکنیم که آخر وعاقبت ایشان به خیر باشد

............................................................................. حق یارتان :roz:.......................................................................................

سلام و درود:Gol:

اولاً اینکه :

کبوتر با کبوتر باز با باز:Cheshmak: یا همون هم کفو :Cheshmak:

هر کس به اندازه ی بضاعت مالی که داره !!!

کسی که متمول است اگر خرج کنه عیب نیستتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتت:Labkhand:

البته بنده موافق اسراف و بریز و بپاش نیستم بلکه عرضم اینه که هرکس به اندازه ی دخل و خرجش .....:Cheshmak:

در ضمن خانم ها چونه نزنند:Nishkhand: جهیزیه باید کامل باشه:Cheshmak: :Nishkhand: :Khandidan!:

راهکارم ارائه بدم به خانم ها که دلگیر نشن از بنده:Cheshmak:

می تونید همه رو از یه مارک خاص انتخاب کنید که قیمتش کمتر بشه و مهمتر از اون باهم ست باشن :Cheshmak:
مثلاً همه رو ایتالیایی بگیرید یا ......

خوب پیشنهادم دادم که سردرگم نشوید:Khandidan!:

وقتی تو بحث مهریه کوتاه نمیایین ما هم لج می کنیم تو جهیزیه سختگیری می کنیم:Nishkhand: :Khandidan!:

خوب شوخی دیگه کافیه !!! :Labkhand:

به نظر بنده ی حقیر هم در مورد جهزیه و هم مهریه باید یه تجدید نظر اساسی بشه :Labkhand: :Labkhand:

شاد باشید:Gol:

قضاوت;70049 نوشت:
کسی که متمول است اگر خرج کنه عیب نیستتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتت تتتت:Labkhand:

البته که عیب نیست به شرطی که انفاق یادش نره ( اصراف هم که گفتین)
قضاوت;70049 نوشت:
می تونید همه رو از یه مارک خاص انتخاب کنید که قیمتش کمتر بشه و مهمتر از اون باهم ست باشن:Cheshmak:مثلاً همه رو ایتالیایی بگیرید یا ......

پس باید پوستمونو کلفت کنیم برای کنایه های(بعضی ، بعضی، اونایی که در دسته الهاکم التکاثر هستن ) مادرشوهر عزیز و خواهر شوهر و....
چرا که تفاخر به بیشتر داشتن غافلشون کرده!!!:Cheshmak:
قضاوت;70049 نوشت:
وقتی تو بحث مهریه کوتاه نمیایین ما هم لج می کنیم تو جهیزیه سختگیری می کنیم:Nishkhand: :Khandidan!:

حق دارین:Labkhand:
قضاوت;70049 نوشت:
به نظر بنده ی حقیر هم در مورد جهزیه و هم مهریه باید یه تجدید نظر اساسی بشه :Labkhand: :Labkhand:

خدا کنه:Sham:
:Sham:الهی آمین

جناب قضاوت به نکته خوبی اشاره کردند. جهیزیه و مهریه
ما که می دونیم از زخم زبا مادر شوهر عزیزمان در رابطه با جهزیه در امان نخواهیم بود پس از همون اول سختش می کنیم تا بعدها حرص نخوریم که چرا...

آنجل;70176 نوشت:
ما که می دونیم از زخم زبا مادر شوهر عزیزمان در رابطه با جهزیه در امان نخواهیم بود پس از همون اول سختش می کنیم تا بعدها حرص نخوریم که چرا...

با این کار و طرز فکر این داستان ادامه دارد ؛:Gol:
این موضوع کنایه ها دو طرفه باید حل بشه ، یه طرف عروس خانوما یه طرفم مادرشوهرای گرامی!
اگه قشر جوان جامعه نخواد این فرهنگ غلطو اصلاح کنه ، خب همین قشر جوون حالا ، مادرشوهرای آینده اند!
پس این داستان اداااااامه دارد........:Sham:

امیر علی;69619 نوشت:
با کسی ازدواج کنید که شما را به خاطر خصوصیت خودتان برگزیده باشد، نه با کسی که میل دارد شما را از چنگال سیل خواستگارانتان درآورد. چنین مردی وقتی به شما دست یافت همه چیز را فراموش می کند. او در واقع در پی ازدواج نیست. بلکه در پی پیروزی است. او فقط به دست آوردن را می خواسته، نه زندگی کردن را.
* با مردانی که به خاطر حسادت، با زنان با خشونت رفتار می کنند و این را جزء افتخارات خود می دانند، ازدواج نکنید. این آدم ها از احترام، اعتماد و اطمینان چیزی نمی دانند.
* وقنی مردتان به شما حسادت کرد، اگر با صحبت و مذاکره بخواهید ثابت کنید که به او وفادارید، بی فایده است. مذاکره و نرمش نشان دادن، گاهی کار را خراب تر می کند، زیرا مرد به اشتباه این طور استنباط می کند که پس حق داشته است حسادت کند، لذا با وی قاطع باشید، « نه» بگوئید و سکوت موقرانه خود را حفظ کنید.
* اگر به کسی یا جایی نگاه می کردید و او از این کار ناراضی شد و از شما پرسید که به کجا نگاه می کردید؟ دروغ نگویید و هول نشوید، بی درنگ حقیق را به او بگویید.
* وقتی حسادتش گل کرد، همان لحظه به او محبت نکنید زیرا با این ترتیب شرطی می شود. چون به ذهنش این گونه خطور می کند که از پس هر حسادتی محبت است! پس هر بار که حسادت کند، محبت خواهد دید!
* وقتی حسادت می کند او را مسخره نکنید. اگر احساس او را به بازی بگیرید، عواقب خطرناکی در انتظار شماست. بعضی از زنان، به نادرست از این کار مرد خوششان می آید و از مرد خود سوء استفاده می کنند.
* وقتی به شما حسادت کرد برای رفع آن، با او لجبازی نکنید. چون در چنین مواقعی عاقبت این شما هستید که فدا می شوید! ابتدا سعی نمایید تا با شیوه های معقول با او مذاکره کنید.
* وقتی در محلی هستید که متوجه شدید دارد حسادتش گل می کند و ممکن است با شما یا با سایر میهمانان درگیر شود، بهتر است جای خود را عوض کنید، یا به بهانه ی کمک به صاحبخانه، به آشپزخانه بروید و خود را مشغول کنید.
* صداقت داشته باشید، یعنی اگر قرار است کاری انجام بدهید که فکر می کنید او را دلخور خواهید کرد، قبلاً آن را با وی در میان بگذارید. اگر قرار است جایی بروید و میدانید که مایل نیست به آنجا بروید، با او لجبازی نکنید. اگر دیدید با یکی از کارهای شما شدیداً مخالف است، حتی المقدور آن را انجام ندهید.
بیشتر مردها به یکی دونفر از اطرافیان حسادت می کنند. این افراد ممکن است باجناقشان، پسر خاله یا پسر عموی شما باشند، یا گاهی ممکن است این حسادت به یکی از خویشان و یا در نهایت به یکی از دوستان مشترک شما باشد. پس از اینکه حساسیت او را نسبت به افراد خاصی تشخیص دادید، سعی کنید تحت هیچ عنوان با آنها خودمانی نشوید و حتی از شوخی های معمولی نیز درگذرید. تا رفته رفته شوهرتان خوش بین شود و نسبت به شما اعتماد کافی پیدا نموده و خودش هم دارای اعتماد به نفس بیشتری بشود. آن وقت است که همه چیز به سیر طبیعی خود خواهد افتاد.
* و از نشانه های خداوند آن است که برای شما از نوع خودتان همسرانی آفرید که با آنان آرام گیرید و در میان شما مهربانی افکند، و در این امر ، برای اندیشه و روان مایه های عبرت است.
قرآن کریم ( روم-21)
* در میان مردم هوشمند، مطمئن ترین پایه ازدواج، دوستی است. شریک بودن در علایق واقعی، توانایی پایان دادن به جنگ عقاید، و درک افکار دیگری و رویاهایش. « جبران خلیل جبران»

با تشکر از شما
اولاًمهارت های همسرداری چه ربطی به موضوع تجمل بیشتر ازدواج بهتر داره؟ ثانیاً شناختن مرد حسود از غیر حسود قبل از ازدواج آسان نیست مانند بسیاری از صفات و ویژگی های درونی اگر دختر از نیت پسر با اطلاع باشد و یا طرفش را بشناسد خب قطعا پسر حسود ویا... انتخاب نمی کند
.
موفق باشید

باعرض سلام و تشکر خدمت تمامی کاربران ، کارشناسان و مدیران
در مورد تفاوت هایی که باید قبل از ازدواج مورد توجه قرار گیرد تفاوت های مالی و اقتصادی است قطعا دختر که در خانواده مرفه زندگی کرده و سطح محدودیت کمتری را تجربه کرده باشد نمی تواند با یک پسر ازدواج کند که ازنظر درآمد در سطح متوسط به پایین است حتی اگر شناخت و معرفت بالایی داشته باشد و بگوید که من با نداری تو هم می سازم اولاً یک حرف احساسی زده و ممکن است بعد مدتی از ازدواج با کاهش احساس دیگر این سازگاری معنا نداشته باشد و همسر خود را مورد سرزنش قرار دهد و ثانیاً اگر هم سازگاری کامل داشته باشد به نوعی مشکلات و محدودیت ها را درون ریزی کرده که باعث افسردگی و عدم آرامش در زندگی خواهد کرد و ثالثا ً اگر هیچ یک از موارد اول و دوم نباشد به طور کلی مرد احساس حقارت نسبت به خانواده همسرش داشته و از تعامل با آنها و تعامل آنها با خودش به بهانه های مختلف جلوگیری می کند و حتی برای کاهش این احساس (حقارت) ممکن است به تحقیر همسر و خانواده همسرش روی بیاورد.
بنابراین پسری که در مسیر منطقی و استاندارد انتخاب همسر قرار می گیرد سطح و سبک زندگی طرف مقابلش را می سنجد و سعی می کند لقمه گنده تر از دهانش را برندارد خب پسر که خود زندگی متوسطی دارد و با اطلاع از زندگی دختر مورد نظر وارد یک خواستگاری می شود با دیدن زندگی طرف مقابل از ازدواج منصرف نمی شود چون اطلاعات قبلی از زندگی این دختر دارد البته ناگفته نماند به طور کلی فردی که انگیزه ازدواج را بر اساس تجمل و متمول بودن طرف مقابل بنا نهاده است اگر هم اقدام به ازدواج کند صددر صد با تغییرات ناگهانی اقتصادی طرف مقابل مثل ورشکسته شدن پدر همسر و یا قطع حمایت مالی از دختر ممکن است از ازدواج با این خانواده پیشمان شود . بنابراین هر انگیزه ای در ازدواج به غیر از عشق و علاقه منطقی منجر به شکست خواهد شد.
با تشکر

موضوع قفل شده است