جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: تعداد کم شیعیان و قیام امام حسین(ع)

 1. #1

  عضویت
  جنسیت مهر 1389
  نوشته
  9
  صلوات
  51
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0

  تعداد کم شیعیان و قیام امام حسین(ع)
  اینکه می گویند امام حسین اسلام را نجات داد درست ولی از ان طرف تعداد شیعیان در حدود 15 درصد مسلمانان را تشکیل می دهد این تناقض چگونه قابل حل است؟ ممنونم


 2.  

 3. #2

  عضویت
  جنسیت مهر 1388
  علاقه
  مطالعات علوم عقلی و نقلی
  نوشته
  4,418
  صلوات
  25180
  حضور
  14 روز 5 ساعت 30 دقیقه
  دریافت
  2
  آپلود
  0
  گالری
  0  نقل قول نوشته اصلی توسط دانا نمایش پست ها
  اینکه می گویند امام حسین اسلام را نجات داد درست ولی از ان طرف تعداد شیعیان در حدود 15 درصد مسلمانان را تشکیل می دهد این تناقض چگونه قابل حل است؟


  با سلام


  کدام تناقض؟؟

  این که شیعیان تعدادشان کم است پس چطور اسلام را نجات دادند؟؟؟

  یا این که نه تعداد مسلمانان غیر شیعه زیاد بود و حق با انها بود؟؟؟

  و یا صورت سومی است که بفرمایید


  در هر دو صورت:

  -- حق وباطل بودند و به کثرت و قلت نیست و به فرمان برداری از دستورات الهی است
  همچنان که در زمان پیامبر هم ایشان تعدادشان نسبت به کفار در اق
  لیت محض بود ولی با استعانت از دستورات الهی در صدد اجرای قوانین الهی بر امدند و که درنهایت پیروزی با احکام الهی است

  -- از طرفی امام حجت خداوند و نماینده ایشان بر روی زمین به انتصاب پیامبر خداست و میزان و معیار حق ایشان هستند

  امام در هر طرف قضیه که باشد برای مسلمین حجت تمام است و باید که از ایشان تبعیت کنند و این نزاع هم میان مسلمین بود و قطعا مسلمین از جایگاه امام در دستورات الهی و سفارشات پیامبر باخبر بودند  تعداد کم شیعیان و قیام امام حسین(ع)


 4. #3

  عضویت
  جنسیت دی 1348
  نوشته
  1,382
  صلوات
  5948
  حضور
  15 روز 22 ساعت 38 دقیقه
  دریافت
  16
  آپلود
  0
  گالری
  0  با سلام به دوستان
  درباره علت كثرت جمعيت غیر شیعه، توجه به چند نكته لازم است:
  1- كثرت عدد هيچ ارتباط لزومي با حقانيت ندارد. عين همين سؤال را مي‏توان درباره فزون تعداد مسيحيان مطرح ساخت. به تعبير حضرت علي(ع) بايد حقيقت را معيار شناخت افراد قرار داد، نه اشخاص را معيار شناخت حقيقت.
  2- كم بودن تعداد شيعه در برابر غیر شیعه مثل اهل سنت علل تاريخي مهمي دارد؛ از جمله:
  الف) حكومت‏هاي جور در طول تاريخ مانع جدي تبليغ و شناسايي مكتب اهل بيت(ع) بوده و به هر شكل ممكن از آن جلوگيري مي‏كردند.لاجرم جهانيان آن‏سان كه بايد و شايد در طول تاريخ با اين فرهنگ غني آشنايي نيافتند.
  ب ) بر اثر فشار و سختگيري‏هاي فزون از حد حكام، شيعه در طول تاريخ در رعب وحشت و رنج به سر مي‏بردند. اين مسأله نيز مانع نزديكشدن ديگران به شيعه و گسترش تشيع مي‏گرديد.
  ج ) در بسياري از موارد بر اثر جور و ستم شديد حكام، شيعيان به شدت در تقيه بوده و ناچار به عمل براساس برخي از مكاتب فقهي‏اهل سنت‏بودند. استمرارطولاني اين‏وضعيت موجب‏شدپس‏از گذشت‏مدتي، نسل‏هاي‏بعدي‏اصالت‏شيعي ‏خود را فراموش كرده و آييني را كه توسط آباي آنها به خاطر تقيه برگزيده شده بود، عين حقيقت تلقي كنند و براي هميشه به آن پاي بند باشند. اين مسأله در بسياري ازنقاط جهان اسلام به ويژه در هند و بنگلادش و سريلانكا و سوريه و تركيه وجود داشته است.

  پس علت اساسي بيشتر بودن اهل سنت را بايد در موضوع حاكمان و پادشاهان و وجود ابزارهاي تبليغاتي در دست آنها جستجو كرد.
  از قديم گفته اند "الناس علي دين ملوكهم؛ مردم به دين حاكمان خويش هستند".
  پس از وفات پيامبر اكرم (ص) در همه قرن هايي كه بلاد اسلامي داراي حاكمان مسلمان بوده است، اكثرا گرايش به مذهب سني داشته اند و از آن مذهب دفاع و حمايت نموده و در پي نابودي مذهب شيعه برآمده اند.
  گرايش عمومي به اهل سنت در ميان حاكمان اسلامي سبب شيوع اين مذهب و اكثريت يافتن آن در عالم اسلام است.
  و همانطور که بالا متذکر شدیم شيعيان در بسياري از دوره ها ، اجازه تبليع و نشر عقايد خويش را نداشته اند، حتي گاهي شيعه بودن جرم محسوب شده و شيعيان محكوم به مرگ يا تحمل زندگي مشقت بار مي شدند، فلسفه تقيه كه در مذهب ما جايگاه ويژه اي دارد، اين بوده كه جان شيعيان از آزار مخالفان در امان باشد. همين فشارها ، تبليغات سوء مخالفان و كافر و رافضي و قرمطي و مجوس و مهدورالدم خواندن شيعيان از سوي آنان ، رويكرد عمومي را براي گرايش به اين مذهب بسيار بسيار كاهش داده است. پس طبيعي است كه شيعيان در مجموع عالم اسلام داراي جمعيت اندك بوده و در اقليت باشند.
  تشيع به عنوان فرقه اي جدا شده از جامعه و پيكر اسلامي (اهل جماعت مسلمانان) قلمداد و تبليغ مي شد كه حتي در دوره هاي بسيار به عنوان يك مذهب رسمي اسلامي در ميان مسلمانان شناخته نمي شد. همان گونه كه بيان شد با اسامي انحرافي از شيعه ياد مي كردند، در اين ميان وجود فرقه ها و تفكرات متعدد در ميان شيعيان نيز به اين مسئله دامن مي زد.
  گرايش هاي اقليت بسياري ار مي شناسيم كه در طول تاريخ اسلام پديدار شده و پس از مدتي از بين رفته اند اما شيعه باقي مانده و توانسته است در طول تاريخ براي خود جايگاهي ويژه بيابد. هر چند عقايد و بينش هاي شيعي، اكنون مهم ترين بينش اسلامي تلقي نمي گردد، ولي يكي از تأثيرگذارترين مذاهب عالم به حساب مي آيد كه توانسته يكي از بزرگ ترين و مردمي ترين انقلاب هاي قرن گذشته ميلادي را پديد آورد.و مطمئنا نهضت امام حسین (ع)کمک اساسی به پابر جا بودن شیعه کرده است.شاید قیام امام حسین(ع) نبود نامی دیگر از شیعه بر زبانها شنیده نمی شد.


  تعداد کم شیعیان و قیام امام حسین(ع)

  الهی من ذاالذی ذاق حلاوه محبتک فرام منک بدلا

  آن کس که تورا شناخت جان را چه کند
  فرزند وعیال وخانمان را چه کند.

 5. #4

  عضویت
  جنسیت دی 1348
  نوشته
  184
  صلوات
  1130
  حضور
  2 ساعت 53 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  با سلام و تشکر از کارشناس عزیزمان عمار و کسب اجازه از ایشان

  همانطور که عمار عزیز هم به خوبی فرمودند هدف امام حسین(ع) پاسداری اصل دین بود نه افزایش تعداد شیعیان. امام در این هدف نیز موفق بود. امروزه اسلام به عنوان دین پویا و بالنده در جهان حضور داشته و یک میلیارد و اندی پیرو دارد.

  البته در این میان تعداد شیعیان نیز افزایش یافته است که قیام امام حسین(ع) در آن مؤثر بوده است. و این مطلب قابل قبول نیست که فقط امروزه تعداد زیادی از مسلمانان بویژه شیعیان دلباخته امام حسین(ع) هستند. حتى اندیشمندان غیر مسلمان نیز به آثار قیام حضرت اعتراف نموده اند.

  ماربین آلمانی مینویسد: «هیچ چیز مانند عشق به حسین (ع)نتوانست بیداری سیاسی در مسلمانان ایجاد کند.
  همو می نویسد: «من معتقدم رمز بقا و پیشرفت اسلام و تکامل مسلمانان به سبب شهید شدن حسین(ع) و آن رویدادهای غمانگیز میباشد و بیقین دارم که سیاست عاقلانة مسلمانان و اجرای برنامههای زندگیساز آنان به واسطة حسین(ع) بوده است.

  و لذا یک بار دیگر باید نتایج قیام امام حسین(ع) را مرور کرد تا بدانیم واقعا حضرت در پی چه مطلب و هدفی بودند:

  1- یکی از بزرگترین نتایج قیام سیدالشهداء(ع), ثمرات قرب و ارتقاء درجة آن حضرت در نزد خداوند متعال است.

  2- نجات اسلام:
  یکی از مهمترین نتیجة قیام حسین, نجات اسلام از چنگال نقشه های بنی امیّه است،

  4ـ محبوبیّت اهل بیت و عزت بازماندگان
  «اِنَّ الَذَّینَ آمَنُوا وَ عَمِلُوا الصّالحاتِ سَیَجْعَلُ لَهُمُ الرَّحْمَنُ وُدّاً» مریم/ 96
  همانا آنان که به خدا ایمان آوردند و اعمال شایسته بجا آوردند، خدای رحمان آنها را (در نظر خلق و حق) محبوب میگرداند.
  محبت و دوستی اهل بیت جزء مزاج ایمانی و اسلامی هر مسلمان است واحدی نیست که مسلمان باشد و پیامبر را دوست بدارد و با این حال،فاطمة الزهرا و دو ریحانه اش حسن و حسین، و برادر و پسر عمش علی ـ علیهم السلام ـ را دوست نداشته باشد.

  5ـ تأسیس مکتب عالی و همگانی تعلیم و تربیت
  نتیجه دیگر شهادت امام، برنامه هایی است که به عنوان عزاداری و سوگواری و ذکر مصائب آن حضرت در عرض سال اجرا می شود. شاید کسانی باشند که اهتمام شیعه را به برگزاری این مراسم و صرف میلیونها اموال را همه ساله بی?فائده و اسراف بشمارند ولی اگر فوائد معنوی این مراسم و تأثیر آن را در تربیت جامعه و تهذیب اخلاق در نظر بگیرند, تأیید می کنند که این برنامه ها از بهترین وسایل اصلاح مکتبهای تربیت است.
  6ـ گرفتاری بنی امیّه به شورش و انقلاب

  7 ـ تحوّل فکری
  امام حسین, با این فکر غلط و خطرناک که باید در برابر یزید و یزیدیان سکوت کرد و حرفی نزد نیز مبارزه کرد و مردم را از این اشتباه که حکومتهایی مانند حکومت بنی امیّه و یزید، واجب الاطاعه هستند، بیرون آورد و فهماند که نه فقط اطاعت از آنها واجب نیست بلکه کوشش برای برانداختن آنها و تأسیس حکومت تمام اسلامی, لازم و واجب است.

  8ـ عکس العمل جاودان و پایدار
  اثر جهاد امام حسین(ع) در صفحة تاریخ جاویدان ماند و همواره نیرو بخش اصلاح طلبان و مجاهدان راه حق و حامیان خیر و عدالت است. 6. #5

  عضویت
  جنسیت مهر 1390
  نوشته
  219
  صلوات
  2315
  حضور
  2 دقیقه
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  3

  سلام بر رهروان راه سیدالشهداء

  ما به تکلیف عمل می کنیم  چهره ها با اشک زیبا می شود
  عشق با تصویر معنا می شود


 7. صلوات ها 2


 8. #6

  عضویت
  جنسیت دی 1348
  علاقه
  تحقیق
  نوشته
  2,431
  صلوات
  8429
  حضور
  12 روز 13 ساعت 56 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  ايمان و كفر-ترجمه الإيمان و الكفر بحار الانوار ج‏1 96 8 قلت تعداد مؤمنان ..... ص : 95
  سدير صيرفى گويد: خدمت حضرت صادق عليه السّلام رسيدم و عرض كردم شايسته نيست شما در خانه بنشينيد فرمود: چرا اى سدير، گفتم شما دوستان و طرفداران زيادى داريد كه از شما يارى مى‏كنند، به خداوند سوگند اگر على عليه السّلام به اندازه شما ياران و پيروانى داشت اجازه نمى‏داد تيم وعدى خلافت را بگيرند.
  حضرت فرمود: اى سدير خيال مى‏كنى ياران چه اندازه هستند، گفتم:
  صد هزار، فرمود: صد هزار گفتم: آرى و دويست هزار فرمود: دويست هزار گفتم آرى نصف دنيا طرفدار شما هستند راوى گويد: امام در اين هنگام ساكت شد و سخنى نگفت.
  بعد از مدتى فرمود: حال دارى با من تا ينبع بيائى عرض كردم آرى، فرمود تا استر و الاغى را زين كردند و آماده مسافرت شديم، من جلو رفتم و سوار الاغ شدم، امام فرمود: بگذار من سوار بشوم و شما بر استر سوار شويد.
  ايمان و كفر-ترجمه الإيمان و الكفر بحار الانوار، ج‏1، ص: 97
  من فورا از الاغ پائين آمدم و سوار استر شدم و امام هم سوار الاغ شدند و بطرف مقصد حركت كرديم، همچنان به راه ادامه داديم تا هنگام نماز فرا رسيد، امام عليه السّلام فرمود: اى سدير پائين شويم و نماز بگذاريم، بعد فرمودند اينجا زمين شوره‏زار است نماز در آن جايز نيست از آنجا گذشتيم تا به زمين سرخ رنگى رسيديم.
  در اين هنگام امام صادق متوجه كودكى شد كه در آنجا تعدادى بزغاله مى‏چراند فرمود: اى سدير اگر من به اندازه اين بزغاله‏ها ياور داشتم در خانه خود قرار نمى‏گرفتم، ما در اينجا فرود آمديم و نماز گزارديم، هنگامى كه از نماز فارغ شديم متوجه بزغاله‏ها شدم و آنها را شمارش كردم و آنها هفت عدد بودند.
  7- سماعة بن مهران گويد: بنده صالح به من گفت: اى سماعة آنها در بستر خود آرام گرفتند و مرا ترسانيدند و موجب ترس مرا فراهم كردند، به خداوند سوگند بر اين جهان روزى گذشته كه در آن فقط يك نفر خداوند را عبادت مى‏كرد و اگر جز او ديگرى هم خدا را پرستش مى‏كرد پروردگار نام او را مى‏برد.


 9. صلوات ها 4


 10. #7

  عضویت
  جنسیت دی 1348
  علاقه
  تحقیق
  نوشته
  2,431
  صلوات
  8429
  حضور
  12 روز 13 ساعت 56 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  ايمان و كفر-ترجمه الإيمان و الكفر بحار الانوار ج‏1 95
  سدير صيرفى گويد: خدمت حضرت صادق عليه السّلام رسيدم و عرض كردم شايسته نيست شما در خانه بنشينيد فرمود: چرا اى سدير، گفتم شما دوستان و طرفداران زيادى داريد كه از شما يارى مى‏كنند، به خداوند سوگند اگر على عليه السّلام به اندازه شما ياران و پيروانى داشت اجازه نمى‏داد تيم وعدى خلافت را بگيرند.
  حضرت فرمود: اى سدير خيال مى‏كنى ياران چه اندازه هستند، گفتم:
  صد هزار، فرمود: صد هزار گفتم: آرى و دويست هزار فرمود: دويست هزار گفتم آرى نصف دنيا طرفدار شما هستند راوى گويد: امام در اين هنگام ساكت شد و سخنى نگفت.
  بعد از مدتى فرمود: حال دارى با من تا ينبع بيائى عرض كردم آرى، فرمود تا استر و الاغى را زين كردند و آماده مسافرت شديم، من جلو رفتم و سوار الاغ شدم، امام فرمود: بگذار من سوار بشوم و شما بر استر سوار شويد
  من فورا از الاغ پائين آمدم و سوار استر شدم و امام هم سوار الاغ شدند و بطرف مقصد حركت كرديم، همچنان به راه ادامه داديم تا هنگام نماز فرا رسيد، امام عليه السّلام فرمود: اى سدير پائين شويم و نماز بگذاريم، بعد فرمودند اينجا زمين شوره‏زار است نماز در آن جايز نيست از آنجا گذشتيم تا به زمين سرخ رنگى رسيديم.
  در اين هنگام امام صادق متوجه كودكى شد كه در آنجا تعدادى بزغاله مى‏چراند فرمود: اى سدير اگر من به اندازه اين بزغاله‏ها ياور داشتم در خانه خود قرار نمى‏گرفتم، ما در اينجا فرود آمديم و نماز گزارديم، هنگامى كه از نماز فارغ شديم متوجه بزغاله‏ها شدم و آنها را شمارش كردم و آنها هفت عدد بودند.

  ویرایش توسط پیام : 1390/09/09 در ساعت 17:29

 11. صلوات ها 4


 12. #8

  عضویت
  جنسیت شهریور 1388
  علاقه
  تاریخ و شعر
  نوشته
  2,704
  صلوات
  9675
  حضور
  32 روز 15 ساعت 39 دقیقه
  دریافت
  3
  آپلود
  0
  گالری
  0  نقل قول نوشته اصلی توسط دانا نمایش پست ها
  اینکه می گویند امام حسین اسلام را نجات داد درست ولی از ان طرف تعداد شیعیان در حدود 15 درصد مسلمانان را تشکیل می دهد این تناقض چگونه قابل حل است؟ ممنونم
  تنافضی نیست اینکه امام حسین علیه السلام اسلام را نجات دادند،کاری به شیعه وسنی ندارد
  یعنی امام اصل اسلام (چه شیعه و چه سنی ) ازبین رفت پس همین که الان سنی ها هستند مرهون شهادت امام حسین هستند
  همان طور که سکوت حضرت علی علیه اسلام باعث نجات اصل اسلام شد نه فقط تشیع
  همان طور که صلح امام حسن علیه السلام باعث نجات اصل اسلام شد مه فقط تشیع

 13. صلوات ها 4


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع رو مطالعه کرده اند از 1393/09/24, 08:17 : 2

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود