حقوق شرعی زن و مرد( ظلمی بر مردان)

تب‌های اولیه

7 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
حقوق شرعی زن و مرد( ظلمی بر مردان)

یکی از کاربران سئوالی داشتند که لازم دیدم به دلیل اهمیت آن جداگانه و با توجه به نظرکارشناسان بحث شود:
سئوال: چرا از نظر شرعي بين حقوق مرد بر زن و زن بر مرد تعادل نيست برخلاف اعتراض زنان به نظرم اين جا مردان بايد اعتراض كنند كه حق آنها ناديده گرفته شده است. مرد بايد نفقه( مسكن، پوشاك، غذا ) و...داشته باشد در مقابل سخت ترين كار زنان تمكين است و آرايش به خواست مرد و اين هم از قرار معلوم زنان از زير بارش در ميرند؟ بعد هم ناله زنان به عرش مي رسد كه حقوق ما رعايت نمي شود؟

حامی;69172 نوشت:

یکی از کاربران سئوالی داشتند که لازم دیدم به دلیل اهمیت آن جداگانه و با توجه به نظرکارشناسان بحث شود:
سئوال: چرا از نظر شرعي بين حقوق مرد بر زن و زن بر مرد تعادل نيست برخلاف اعتراض زنان به نظرم اين جا مردان بايد اعتراض كنند كه حق آنها ناديده گرفته شده است. مرد بايد نفقه( مسكن، پوشاك، غذا ) و...داشته باشد در مقابل سخت ترين كار زنان تمكين است و آرايش به خواست مرد و اين هم از قرار معلوم زنان از زير بارش در ميرند؟ بعد هم ناله زنان به عرش مي رسد كه حقوق ما رعايت نمي شود؟

با سلام.
به نظر حقير اين مشكلات ناشي از افراط و تفريط طرفين و عدم احترام به حقوق يكديگر است.
مسلما اگر مردي در زمينه نفقه يا پوشاك يا مسائل عاطفي همسرش رو تامين كند ، همسرش هم با جان و دل بهترين آرايش يا پوشش را در مقابل او خواهد داشت چون مي بيند كه به حقوق و خواسته هاي او احترام گذاشته ميشود. عكسش هم صادق است.
متاسفانه مردان و زنان ما اين مسائل را "توقع" مي نامند در حالي كه " نياز و حق طبيعي" طرفين است.

حامی;69172 نوشت:

به نظر من در اسلام ناب هيچ ظلمي در حق زن و يا مرد نميشود ولي متاسفانه اينكه اشاره ميكنيد كه ناله زنان به عرش ميرسد بيشتر در جايي است كه در عمل از اسلام ناب فاصله گرفته شده است من قبلا در تاپيكي اين مسالرو مطرح كرده بودم با اين عنوان مطرح كرده بودم ( عمل به اسلام ناب يا اجراي احكام اسلام به نفع مردا؟!)

اينجاست كه ناله زنان به عرش ميرسد كه حقوق مرد در اسلام پررنگ باشد و انتظار همه اين باشد كه زن بايد همه وظايف خود را انجام دهد و كارهايي هم كه جزو وظيفه اش نيست را نيز انجام دهد . بعد مردان در مواردي بر طبل حقوقشان بكوبند كه بايد از من اجازه بگيري بيرون بري من حق دارم چند تا زن بگيرم و ...هميشه از اين احاديث تو كتابا براي زنان جمع كنند كه (مثلا اگه مرد از زنش راضي نباشه نماز زن قبول نيست يا فرشتگان زنو لعنت ميكنند تا شوهرش از او راضي باشه و ...)در واقع وقتي ميخوايم وظايف زن در اسلام را در نظر بگيريم اسلاميه كه گفته زن وظيفه كار خونه نداره ميتونه پول كار كردنشم بگيره و يا حتي براي شير دادن بچه و ..
الان اين حرفا به گوش آقايون كه ميرسه و بهشون گفته بشه من وظيفه كار كردن ندارم ميگن پس براي چي رفتيم زن گرفتيم:Gig:

متاسفانه الان در مواردي با اين مساله مواجه شديم كه چون اسلام وارد فرهنگ ايراني شده كارهايي كه طبق فرهنگ بر زنان واجب است (طبق فرهنگ نه اسلام )به قوت خود باقي است هنوز نتونستيم اسلامو بر فرهنگ كشورمون غالب كنيم و هنوز قدرت فرهنگ در مواردي بيشتر از اسلامه .
البته در همه اين موارد زندگي بر اساس اخلاق خيلي پسنديده تر و بهتره يعني زن بيش از وظايف به خاطر بهبود شرايط خانواده انجام بده ولي در مقابل نياز به همسريه كه اونهم فقط به ديده قانون به حق و حقوقش نگاه نكنه .

در مورد مسائلي كه كارشناس محترم فرمودند (البته همانطور كه گفتند سوال يكي از كاربران ).به ما كه وظلايف بيشتري رسيده !! در مورد وظايف مرد هم كه فقط يه نمونه اشاره كردند اونم نفقست ديگه !! [="DarkRed"] مرد بايد نفقه( مسكن، پوشاك، غذا ) و..[/].و با احتساب تمام وظايف زنان و حقوق مردان در اسلام ميبينيم كه عدالت وجود داره .

تمكين توسط برخي از پاسخگويان سوالات شرعي دايرش باز شده علاوه بر تمكين جنسي تمكين عاطفي هم مطرح شده نميخوام وارد جزيات بشم كه همين تمكين عاطفي چقدر باعث ميشه در موارد گوناگون زن بايد از همسرش اطاعت كنه حتي با وجود اكراه و البته بيرون نرفتن بدون اجازه از منزل و نتونستن نذر از پول خود و ...را هم بايد اضافه كنيد )

وقتي تفاهم نباشه هر نفس کشيدن در ان زندگي عين عذاب خواهد بود
و وقتي تفاهم و محبت قلبي حکمفرما باشه جان دادن در ان زندگي عين عسل شيرين خواهد بود

حامی;69172 نوشت:

سلام بر بقیةالله العظم ومنتظرانش

استاد بزرگوار مزاح میفرمایید؟

البته شما سؤال را از طرف یکی از کاربران مطرح فرمودید اما........

در هر حال کمی اغراق در این متن خودنمایی می کند .
سخت ترین کار زنان تمکین و آرایش ......؟؟؟
عجب!!!! پس جناب شما در دامن یک زن رشد نکردید؟ اکنون یادتان رفته که در دامن مادر بزرگ شدید و به جایی رسیدید که بار سنگین نفقه بر عهده تان افتاده ؟
بارداری - شیر دهی - تربیت فرزندان - تحمل اخم و ایرادهای شما آقایان - بهانه جویی ها -صبور بودن در مقابل مادر وخواهرهایتان و ........
این ها جزو زحمات خانمها نیست؟

بله شرع وظایف کمتری را برعهده ی خانمها علی الظاهر قرار داده اما شاید بتوانیم بگوییم که شرع می دانسته شما آقایان در عرف چقدر حقوق من درآوردی تحمیل به این گروه خواهید کرد این بود که دست پایین گرفته!!!

کمی فکر کنید آیا حق نمیدهید ؟
البته بنده بانوان دهه ی قبل را میگویم اکنون را زیاد مطلع نیستم

اگر اینطور هم که میگویید باشد از کمی اقتدار خودتان است بزرگوار:Gol:زمان مادرتان را به خاطر بیاورید:Gol:

.......................................................................... حق یارتان :roz:............................................................................................

سلام علیکم...
باید گفت هر 2 طرف نسبت به هم وظایفی دارند....
اگر شناخت کافی وجود داشته باشد مطمینا به مشکل زیادی بر نمی خورند...
اما می گیریم شناخت بوده و با فرض دانستن این موضوع که انسان تغییر می کند این مشکلات به وجود آمده باشد....آیا امکان مشورت و بحث منطقی باز هم وجود ندارد؟
به نظر من شاید روزی عشق (علاقه)باعث نزدیکی 2 نفر به هم بشود اما مطمینا بعد از گذشت زمانی از ازدواج این احترام متقابل است که این پیوند را مستحکم تر می کند...
استاد گرامیostad درست می فرمایند وظیفه یک خانم در ظاهر این است که استاد بزرگوار حامی به آن اشاره کردید....وظیفه اصلی یک زن مادر بودن و وظیفه تربیت نسل آینده است....
که اگر بتوان چنین زنی در این زمانه پیدا کرد باید بگویم کنجی بدست آورده ایم تمام نشدنی....(نمی گویم کم است اما ....)
انسان موجودیست که به همه چیز عادت می کند ولی نباید بگذاریم این عادت باعث آزار و اذیت ما شود...اگر منطق داشته باشیم می توانیم چنین مشکلاتی را حل کنیم.....
امیدوارم تمام زوجهای این مملکت قبل از عمل به بعد از عمل فکر کنند...
یا علی...

سلام بر همه كاربران و مهمانان و كارشناسان
ممنونم از شركت تان در بحث
ياد آوري: اين يكي از سئوالاتي بوده كه در تاپيك احكام روان شناختي تربيتي مطرح شده بود و من به دليل كاربردي بودنش آن را مجزا كردم

موضوع قفل شده است