نظرات در خصوص شیوه برگزاری مراسمات مذهبی

تب‌های اولیه

6 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
نظرات در خصوص شیوه برگزاری مراسمات مذهبی

خوش اومديد به اين تاپيك :Gol:

اكثر شما بزرگواران در اين مدت در اماكن مذهبي مختلف حضور داشتيد

اميدوارم با بيان ديده ها و شنيده هاتون از (.......+ & -) نقاط مثبت و منفي در

شيوه برگزاري مراسمات اماكن مذهبي اين تاپيك رو مزين كنيد .

مراسماتي مانند :

عزاداري

برگزاري دوره هاي فرهنگي

برگزاري دوره هاي مذهبي

برگزاري اعياد

برگزاري نماز جماعت

و كليه كارهايي كه در اماكن مذهبي صورت ميگيرد

يا نوع برخورد هاي مناسب يا نامناسب با شركت كنندگان

مطمئنا براي ارتقاي هر چه بيشتر برگزاري مراسم به درد خيلي ها مي خوره .

اجر شما با خداوند بزرگ :Gol:

سلام
قابل استفاده:
هنجارها و ناهنجارهای عزادای --- نظارت بر هیئات

http://www.askdin.com/showthread.php?t=9295&p=69062

من بعد از مدت ها تو شب تاسوعا تو يه هيات دانشجويي شركت كردم (به دليل پيدا نكردن مكان مناسب كه بعد از شركت پشيمون نشم !!چند سالي بود خودم تو خونه از طريق اينترنت مداحي هاي زيبا و زيارت عاشورارو ميگرفتم گوش ميكردم )توي اين هيات يه مشكل بزرگ وجود داشت كه دوستان در موردش تو يه تاپيك بحث كردن صحبت كردن خانوما !!:geryeh:بنده خدا روحانيه خيلي قشنگ حرف ميزد ولي ....!! البته اغلبشون خانوماي مسن بودن كه صحبت ميكردن خانوماي جوون خيلي بهتر به سخنان روحاني گوش ميكردن . (البته بچه ها هم خيلي تو شلوغي نقش داشتن كه خانوما هميشه با اين مساله درگير هستند)

بعد تند تند چند آيه قرآن خونده شده و در عرض 3 يا چهار ديقه زيارت عاشورا انگار عجله بود تا مداحي شروع بشه !! موقع خوندن قرآن گريم گرفت خوشحال شدم گفتم خوبه امسال شركت كردم :khandeh!:
چشمتون روز بد نبينه چراغارو خاموش كردن جناب مداح شروع كرد :Ghamgin: فقط ميتونم بگم هر چي اشك تو چشمم بود خشك شد تا آخر مجلسم يه قطره اشك نيومد :geryeh:

مداح جوري فرياد ميزد بچه ها گوششونو گرفته بودن من از تعجب داشتم شاخ درمياوردم چنين چيزي تا حالا نديده بودم !!بعدشم شروع شد سخن از قد و قامت و چهره زيباي حضرت ابوالفضل !!
بدتر از اينها اينكه مداح بعضي جاها جوري ميخوند و از آهنگايي تو شعرش استفاده ميكرد كه كه من احساس كردم مناسب مجلس شاديه و مناسب براي رقص !!!!!

همين شد فرداش ديگه موندم تو خونه :Ghamgin:

حق الناس حق الناس حق الناس حق الناس حق الناس حق الناس حق الناس حق الناس حق الناس

من چند سالیه که در مراسم مداحان معروف را شرکت می کنم ، به خاطر ازدحام جمعیت و حال هوای داخل حسینیه ها مجبور می شیم چند ساعت زودتر از شروع مراسم در محل برگزاری مراسم حضور داشته باشیم ...

اما ...

مثلا شب های قدر برای مجلس مهدیه امام حسن مجتبی (ع) از ساعت حدود 19 تا که چند ساعت مونده به شروع مراسم هست می رویم تا حدود 3 بامداد (حدود 8 ساعت) حالا با این فشردگی تازه یه عده ای مثلا ساعت 22 می آیند بعد با اعتماد به نفس کامل اونقدر جلو می آیند که هر کی ندونه فکر می کنه می خواهد بروند تو بغل مداح بشینند!!! دریغ از این که اون بنده خداهایی که جاشون تنگ تر میشه 4-5 ساعت زودتر اومدن !!!

و این یعنی حق الناس حق الناس حق الناس ! ! !

و

مسؤلین برگزاری نباید اجازه بدهند که وقتی سالن پر شده فرد جدیدی وارد بشه !

و اگر فردی برای تجدید وضو رفته بیرون ، باید بهش کارتی داده بشه که وقتی که برگشت اون کارت را بده و بیاد داخل !

حق الناس حق الناس حق الناس حق الناس حق الناس حق الناس حق الناس حق الناس حق الناس

مباحث سلسله وار مباحث سلسله وار مباحث سلسله وار مباحث سلسله وار مباحث سلسله وار

این که در ده شب محرم سخنران موضوعی را نشانه برود و به تدریج در این ده شب به آن بپردازد عالی است ...

اما ...

بعضی اوقات موضوع آنقدر پیوسته است که اگر شبی را از دست بدهیم دیگه تا آخر دهه بحثی را متوجه نمی شوی ! مضاف بر این که سخنران محترم به هیچ وجه از شب گذشته یاد نمیکند نه به عنوان یادآوری نه به عنوان مرور سریع ... هیچ !!! فقط می گوید :

[="red"]همانطور که به خاطر دارید !!![/]

ممنون از نظرات مطرح شده
در مورد جا گرفتن و حق الناس حكم دقيقش يادم نيست ولي نظر يكي از مراجع رو كه مي خوندم اينطور بود كه اگر كسي جا بگيره ديگران نميتونن جاي اونو بگيرن . اميدوارم اماكن مذهبي بتونن به بهترين نحو فعاليت هاي سازندشون رو انجام بدن .

مطمئنا باز هم نقاط مثبت و منفي و پيشنهاد وجود داره
منتظر نظرات زيباي شما

موضوع قفل شده است