فرا روان شناسي(تأثير چشم مردم بر مواد غذايي بازار)

تب‌های اولیه

27 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
فرا روان شناسي(تأثير چشم مردم بر مواد غذايي بازار)

سلام دوستان چقدر من خوشوقت هستم كه هميشه با خوانندگان، و كاربراني مثل شما همراهم و از سئوالات و نظرات خوب تان استفاده مي كنم
راستي اين شب ها در بزم حسيني حال مي كنيد همه دعوت اند همه چه خوبه.

راستي كدوم معادله مي تونه اين عشق جهاني را محاسبه كنه
عشق حسيني مطلبي فرا روان شناسي است

دوستان در اين تاپيك ميخوام موضوعاتي و سئوالات درباره فرارواشناسي و مسائل متافيزيك مرتبط با روان شناسي بنويسيم
اگر موافقيد يك صلوات و يك سلام بر حسين
بخل نكن موافقم نيستي
بفرستيد

سئوال اول: اومد نداره

راستش يه گير و گرفتاري فكري دارم برام حلش كنيد .مدت سه ماهه منزلمون را عوض كرديم و آمديم در يك خانه دو طبقه كه طبقه بالا عروس صاحبخانه مي نشيند ؛ از روز اول اين عروس شروع كرد به فال بد زدن براي ما كه اين خانه اومد نداره براي هيچكي نداشته براي شما هم نداره و از اين حرفا ....تا اينكه من هفته قبل بر اثر يك بي توجهي بيمار شدم و مدتي در بيمارستان بستري و عمل جراحي و ....
اين همسايه باز هم آمد منزل ما و گفت من كه گفتم اين منزل اومد نداره باور نكردي
حامي جان كمكم كن ، فكرم آشوبه ، با اين همسايه چه كنم؟ حرفش را باور كنم؟
پاسخ:
ممنونم از اعتمادتون
اين حرف ها واقعيت ندارد يعني اين عروس چه حسي داره كه اين را درك كرده است ما عوامل معنوي و ديني زيادي داريم كه مشكلات بزرگ را مثل بلديزر كنار مي زند:
1- صدقه
2- صله رحم( ديدار، تلفن، نامه، اس ام اس و..)
3- دعا
4- نذر
5- ذبح در آن منزل يا نزديك آن (اگر آپارتمان هست)
6- همراه داشتن آيت الكرسي كه خودتان بنويسيد
7- همراه داشتن قرآن
8- دود كردن اسفند( از يكي از بزرگان عارف شنيدم كه اين را هم گفتند)
9- خواهش كردن از همسايه كه ديگران اين جملات را نزد شما تكرار نكند.
10 - توجه به جنبه هاي مثبت منزل
11- خواندن حديث كساء و قرآن در منزل
12- پرهيز از عاق والدين قطع ارتبط با خويشاوندان نزديك .
13- پرهيز از بي توجهي به افرادي كه نزديك شما زندگي مي كنند و وضع مالي شان خوب نيست( گاهي بوي غذا كه به آنها برسد اثر وضعي نامطلوب براي ما دارد)
14- به گردن نداشتن حق الناس
15- ترك گناه
16- مشورت و تفكر براي حل مشكلاتي كه با آن روبرو مي شويم به جاي حرص حوردن، فكر وسواس گونه به خطرات و نگراني ها و..
موفق باشيد

سئوال دوم:Gol:
تأثير چشم بر غذا
برخي از اساتيد اخلاق سفارش مي كنند مواد غذايي و ميوه هايي بخريم كه «چشم» كمتري بر آن افتاده باشد آيا اين حكمتي دارد و حديثي براي اين هم داريم؟

حامی;68107 نوشت:

8- دود كردن اسفند( از يكي از بزرگان عارف شنيدم كه اين را هم گفتند)

سلام

دود كردن اسفند هم سند روايي داره و هم سند طبي (طب سنتي و طب اسلامي البته ، از طب كلاسيك خبري ندارم .

نميدونم چرا بعضي با دود كردن اسفند مخالف هستند مثلا براي چشم زخم قبول ندارن :Gig:

موفق باشيد :Gol:

باسمه تعالی
با سلام به شما عزیز برادر
در مورد اینکه بعضی از بزرگان اخلاق توصیه می کنند از غذایی که چشم مردم به آن خورده نخورید بنده هم شنیدم ولی روایتی ندیدم روایتی از پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله است که شایدبتواند به بحث ما
کمکی کند.
پيامبر (صلی الله علیه و آله) فرمود: «هر كس غذا بخورد و در همان حال شخصى با چشم ناظر غذا خوردن او باشد، و با او هم غذا نشود، به دردى گرفتار شود، كه درمان ندارد.».مجموعه ورام صفحه 104

سعید;69684 نوشت:
شخصى با چشم

سلام
اين شامل همه موجودات زنده مي شود.

سعید;69684 نوشت:

پيامبر (صلی الله علیه و آله) فرمود: «هر كس غذا بخورد و در همان حال شخصى با چشم ناظر غذا خوردن او باشد، و با او هم غذا نشود، به دردى گرفتار شود، كه درمان ندارد.».مجموعه ورام صفحه 104

سلام و درود:Gol:

بنده نمی دونم این حدیث چقدر معتبره! ولی چند سئوال از شما دارم:Labkhand: :Labkhand:

اگر این حدیث سندیت دارد و معتبر است باید نگاه کردن به غذای دیگران حرام می شد نه مکروه:Labkhand: :Labkhand:

اگر این حدیث معتبر است نگاه کردن به غذای دیگران باید در مجازات های قضایی تعریف و مجازاتی حتی نزدیک به اعدام یا خود اعدام برای آن در نظر گرفته شود!!

یا علی

باسمه تعالی
با سلام به دوست عزیز
فرموده بودید:اگر این حدیث سندیت دارد و معتبر است باید نگاه کردن به غذای دیگران حرام می شد نه مکروه:Labkhand: :Labkhand:

اگر این حدیث معتبر است نگاه کردن به غذای دیگران باید در مجازات های قضایی تعریف و مجازاتی حتی نزدیک به اعدام یا خود اعدام برای آن در نظر گرفته شود!!
اولا:با توجه به اینکه این روایت از روایات اخلاقی است و متضمن تکلیف شرعی نیست در اینگونه روایات اگر سند روایت هم ضعیف باشد از باب تسامح در ادله سنن می توان به آن عمل کرد.
ثانیا:شما باید توجه داشته باشید که احکام تابع مصالح و مفاسد است یعنی خدای متعال اگر مفسده عملی در حد حرمت باشد آن را حرام و اگر در حد کراهت باشد آن را مکروه میکند.و علما از این روایت هیچ حکم شرعی را استنباط نکردند.

ماه بانو;69627 نوشت:
دود كردن اسفند هم سند روايي داره و هم سند طبي (طب سنتي و طب اسلامي البته ، از طب كلاسيك خبري ندارم . نميدونم چرا بعضي با دود كردن اسفند مخالف هستند مثلا براي چشم زخم قبول ندارن موفق باشيد

باسلام
همانطور که ماه بانو فرمودند چشم زخم از طريق دود اسپند قابل درمان است:
از حضرت رسول اكرم(ص) نقل شده: "بر هر يك از برگ و دانه بوته اسفند موكّلي است و با آن‏ها است تا بپوسد. ريشه و شاخه‏اش غم و سخر را بر طرف مي‏كند و دانه‏اش شفاي هفتاد درد است. پس به اسفند مداوا كنيد".(1)
از طريق اسفند مي‏توان چشم زخم و نگراني كسي را كه مورد حسادت قرار گفته است، درمان نمود.
1 - محدث قمي، مفاتيح الجنان، بخش "عوزات دفع شياطين".

با سلام
عزیزان کسی میتواند خرافه و خرافات را تعریف کند؟ مرز خرافه تا کجاست؟؟ یعنی ما چه مسائلی را میتوانیم خرافه بپنداریم و چه مسائلی را نمیتوانیم؟ اصلا خرافه وجود دارد؟؟!!!
سپاس

نوشت:
با سلام به شما عزیز برادر در مورد اینکه بعضی از بزرگان اخلاق توصیه می کنند از غذایی که چشم مردم به آن خورده نخورید بنده هم شنیدم ولی روایتی ندیدم روایتی از پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله است که شایدبتواند به بحث ما کمکی کند. پيامبر (صلی الله علیه و آله) فرمود: «هر كس غذا بخورد و در همان حال شخصى با چشم ناظر غذا خوردن او باشد، و با او هم غذا نشود، به دردى گرفتار شود، كه درمان ندارد.».مجموعه ورام صفحه 104

سلام و عرض ادب خدمت همه بزرگان
خواستم عرض کنم ماشاءالله و چشم نخورید اینشاءالله
تنها پیشنهادی که دارم آزمایش و تجربه است
خدا کند که اندیشه معقولی که رضایت خدا و آسایش بندگان است از این همه کرامات دربیاید
دوست گرامی اگر اینها که گفتید و کارساز شد تدابیر و عقل و اندیشه و ابزار صناعات و فنون بشری مفت است
و اگر اینها که گفتید و کارساز نشد آنوقت خواهید گفت ایمان و اعتقاد سالمی و یقین خالصی پشت آن نبوده
و اگر آنکه اینها را به کار بسته را نتوانید متهم به کاهلی در ایمان کنید نا کارآمد بودن آن را به مشیت و مصلحت الهی ربط میدهید
آخر این چه ترفندهایی است که در صورت کار سازبودن عقل تعطیل
و اگر کارساز نبود علت مصلحت الهی و اتهام به بی ایمانی
دوست عزیز اگر کسی آنقدر بیرحم باشد که نتواند گرسنه ای را در غذای خود شریک کند مسلم آنقدر ناراحتی و تنش روح دارد که دیر یا زود این استرسها جایی کار دست او میدهد آنقدر حرص دارد که فقط روبرو را میبیند و به یکباره وارد خیابان میشود دچار تصادف و یا آنقدر با استرس همراه است که دچار بیماریهای گوارشی و یا گرفتار دردهای عضلانی و یا تپش قلب میشود که او را نزدیک به بیماریهای قلب و عروق و یا سیستم ایمنی را مختل وفرد را آماده پذیرایی بیماریهای خود ایمن و یا عفونت های مختلف و یا راه را بر شروع سرطان
ولی انسان مهربان و صادق معمولا استرسهای کمتر و بالتبع این حوادث برای او کمتر اتفاق می افتد
دوست عزیز به جای توسل به اوهام توصیه به اخلاق و رعایت اصول ایمنی سلامت بهتر بیشتر و ایمنتری برای انسان فراهم می آورد
جناب حامی امیدوارم که بیشتر حامی روح و اخلاق انسانی باشید
از گستاخی و جسارت خود عذر میخواهم

متحیر;71088 نوشت:
تنها پیشنهادی که دارم آزمایش و تجربه است

سلام دايره آزمايش و تجربه تنها راه رسيدن به علم و معرفت نيست شما قرآن معجزات زيادي نقل مي كند از حضرت عيسي -ع- كدام با عقل بشري درك مي شود و يا كراماتي كه از بزرگان نقل شده است و شفايافتگاني كه تعدادشان كم نيست

متحیر;71088 نوشت:
که نتواند گرسنه ای را در غذای خود شریک کند

روايت فقط اشاره به انسان ندارد هر موجود چشم دار و حيوان و حشر (چيزي بالاتر از تصور شما؛ رحم انسان به انسان)
راستي كجا حرف رحم انسان به انسان زده مي شود در ممكت شيعي كه كمك به مسلمان سني و شيعي در هرجاي دنيا را دريغ نمي دارد و نه كشورهاي شكم پرستان و شهوت پرستاني كه دلخوش به تلاوت الفاظ قرآنند و در پوست مانده اند....
زندگي شهيد چمران و طلابي مانند شهيد امامي و نواب و...كه طلاب شيعي بودند را هزار بار بخوانيم اگر لياقت مردن مثل چمران را نداريم لياقت خواندن زندگي قدسي شان را از دست ندهيم.

راستي عقل به اندازه يك نخود ما مي تواند درك كند كربلايي كاظم درس ناخوانده چگونه در يك لحظه حافظ قرآن شد؟ همه مردم روستا و افرادي كه از اين طرف و آن طرف آمدند او را آزمايش كنند،تباني داشتند تا دروغ بگويند يا ما چشم بسته ايم و خورشيد را انكار مي كنيم. عليكم و علينا بزياره قبره الشريف.

كسي آدرس قبر او را خواست خجالت نكشه آدرس مي دم يا پيام خصوصي

حامی;71096 نوشت:
راستي عقل به اندازه يك نخود ما مي تواند درك كند كربلايي كاظم درس ناخوانده چگونه در يك لحظه حافظ قرآن شد؟ همه مردم روستا و افرادي كه از اين طرف و آن طرف آمدند او را آزمايش كنند،تباني داشتند تا دروغ بگويند يا ما چشم بسته ايم و خورشيد را انكار مي كنيم. عليكم و علينا بزياره قبره الشريف.

بله دوستان
داستان بالا به علاوه

تو كه ناخوانده اي علم سموات
تو كه نبرده اي ره در خرابات
تو كه سود و زيان خود ندوني
به ياران كي رسي هيهات هيهات

كاروان رفت و تو در خواب و بيابان در پيش
.......

متحیر;71088 نوشت:
که دیر یا زود این استرسها جایی کار دست او میدهد آنقدر حرص دارد که فقط روبرو را میبیند و به یکباره وارد خیابان میشود دچار تصادف و یا آنقدر با استرس همراه است که دچار بیماریهای گوارشی و یا گرفتار دردهای عضلانی و یا تپش قلب میشود که او را نزدیک به بیماریهای قلب و عروق و یا سیستم ایمنی را مختل وفرد را آماده پذیرایی بیماریهای خود ایمن و یا عفونت های مختلف و یا راه را بر شروع سرطان ولی انسان مهربان و صادق معمولا استرسهای کمتر و بالتبع این حوادث برای او کمتر اتفاق می افتد

البته اينها هم هست ولي تمام نيست

متحیر;71088 نوشت:
از گستاخی و جسارت خود عذر میخواهم

از چي عذر ميخواي؟
مجبور نيستيد حرف نسنجيده بزنيد تا نياز به عذر خواهي باشد:Cheshmak:
ارداتمنديم

حامی;71096 نوشت:
روايت فقط اشاره به انسان ندارد هر موجود چشم دار و حيوان و حشر (چيزي بالاتر از تصور شما؛ رحم انسان به انسان)

با سلام
آیا قبایل محترم اجنه ( جنیان) نیز شامل این قانون میشود؟؟
ما چه طور میتوانیم مطمئن شویم که به هنگام غذا خوردن جنیان فضول ما را نظاره گر نیستند؟!!
با تشکر

ABCDEFG;71215 نوشت:
با سلام آیا قبایل محترم اجنه ( جنیان) نیز شامل این قانون میشود؟؟ ما چه طور میتوانیم مطمئن شویم که به هنگام غذا خوردن جنیان فضول ما را نظاره گر نیستند؟!! با تشکر

سلام
جنیان فضول خودشون میایند جلو و هم غذا میشند
بسم الله الرحمن الرحیم بگید و شروع کنید:Nishkhand:

abcdefg;70970 نوشت:
با سلام عزیزان کسی میتواند خرافه و خرافات را تعریف کند؟ مرز خرافه تا کجاست؟؟ یعنی ما چه مسائلی را میتوانیم خرافه بپنداریم و چه مسائلی را نمیتوانیم؟ اصلا خرافه وجود دارد؟؟!!! سپاس

سوالات شما چند پهلوست بهتر است شفافتر سخن بگوییم

سعید;69684 نوشت:
باسمه تعالی

با سلام به شما عزیز برادر

در مورد اینکه بعضی از بزرگان اخلاق توصیه می کنند از غذایی که چشم مردم به آن خورده نخورید بنده هم شنیدم ولی روایتی ندیدم روایتی از پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله است که شایدبتواند به بحث ما کمکی کند.

حامی;69696 نوشت:
سلام
اين شامل همه موجودات زنده مي شود.

با سلام

ظاهرا شامل همه ي موجودات زنده ميشه براي فهم عميق كلام گهربار رسول اكرم صلي الله عليه و آله و سلم به موضوع زير توجه كنيد :

نميدونم از كدوم يكي از روحانيون محترم بود اين داستان رو شنيدم و دقيقا يادم نيست كه راوي اين قضيه خودشون بودند يا با واسطه بود ولي خوندنش خالي از لطف نيست و خيلي تكان دهنده هست :

رفته بودم به زيارت خونه ي خدا يكي غذا خوردن و اشتهاي بيش از حديكي از آقايون كاروانمون نظرم رو جلب كرده بود !!!

آخه هر چقدر غذا براش مي آوردن ميخورد و هر چي غذا سر سفره ميموند هم مي خورد و باز هم اشتها بود سرجاش و اصلا سير نميشد :Gig:

كنجكاويم مجبورم كرد برم جلو و علت رو بپرسم ...

گفت اين اشتها نيست كه من دارم اين يك درد بي درمان هست كه كه به جونم افتاده

يه زماني رفته بودم يه جايي (ظاهرا براي كار بوده ) موقع نهار شد سفره اي كه به همراه داشتم رو پهن كردم و شروع كردم به خوردن غذا

در هنگام خوردن غذا سگي از اون مكان عبور كرد كه ظاهرا خيلي گرسنه بود ايستاد و چشمان پرالتماسش رو به من دوخت كه كمي بهش غذا بدم ، من هم در نهايت بي رحمي و قساوت تمام غذا رو جلوي چشمان او خوردم و سفره رو جمع كردم و حتي تكه ناني براي اون ننداختم

وقتي سگ كاملا مايوس شد از من يه نگاهي به آسمون كرد و راه افتاد و رفت ...

از اون زمان تا حالا من هر چقدر غذا ميخورم هميشه گرسنه هستم و هيچ وقت سيري رو حس نكردم ...

اي گوشه اي از همون درد بي درماني هست كه پيامبر عزيزمون فرمودند

اگه سخنرانيش رو گير آوردم همين يه تيكه رو ميذارم براتون گوش كنيد ...

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

و به نظر هر نگاهي تاثير داره

آيا نگاه پرحسرت اون بچه يتيمي كه به عمرش يه دونه از اون ميوه هاي چشم نواز رو نخورده روي ميوه تاثيري نداره ؟؟

اين انرژي چشمها كه اينقدر قوي هست و به فرموده ي پيامبر عزيزمون صلي الله عليه و آله و سلم : چشمها شتر را به ديگ و مرد را به قبر ميفرستد نميتونه روي ميوه و غذا اثر بذاره !!!

مسلما تاثير داره و يكي از عوامل قساوت قلب هست .

با سلام

گذشته از آیات و اخباری که در مورد چشم زخم و نحوست اماکن و ...وارد شده اگر بفرض محال این قبیل اخباری نشنیده بودیم اما اینجانب هرگز فراموش نمیکنم حوادثی را که به چشم خود دیده وشنیده ام وکوچکترین شکی درآن ندارم

بعنوان مثال ، پدرم رحمة الله علیه جانش را در اثر چشم زخم از دست داد !!!!!!!!!!!!!!!!!!

پدر مرحومم برای اینکه نان پاکیزه بخورد خودش گندم میگرفت و پاک میکرد ومیشست ومیداد آسیاب تا آرد شود و دست آخر به یک نانوا میداد تا نان بپزد .

یادم هست که در آن دوران روزی پدرم به همراه مادرم و اینجانب دوچرخه ای داشتم که نانها را تا خانه میبردیم ، داشتیم بطرف خانه میرفتیم که یک زن درحالیکه نانها را که 30 عدد در سفره بودند وپشت دوچرخه ، به چشم دید و با تعجب گفت چقدر نان وچگونه میتوانند اینها را بخورند ...........

طولی نکشید که فکر کنم هنوز نانها به آخر نرسیده پدرم برحمت خدا رفت.

البته سابقه قبلی هم دارم ، مثلا پدر ما خیلی خربزه دوست داشت و همیشه 4 یا 5 عدد میخرید وبخانه می آورد ودر جای خنکی قرار میداد یکروز زن عمویم به خانه ما آمد واز دیدن تعداد زیاد خربزه تعجب کرد وگفت پدر شما چگونه میتواند اینهمه خریزه بخورد !!!!!!خدا روز بد نیاره همینقدر بگم که پدر ما حتی نتوانست لب به یک خربزه بزند چون گلودرد گرفت ودیگران وهمسایه ها خربزه ها را خوردند.

داستان دیگری که مادر بزرگم تعریف میکرد ومیگفت روزی در حال خوردن غذا بودم یک گربه سمج مزاحم شد ومن هم بخاطر لجبازی ، همه غذا را خودم خوردم وهیچی به گربه گرسنه ندادم ، از فردای آنروز مبتلا به یک درد بی درمان شدم ......

لازم بذکر است نه تنها دیدن غذا بوسیله دیگران حتی شنیدن بوی غذا بوسیله دیگران آثاری دارد.

البته داستان زیاد است اگر مناسبتی شود باز هم مینویسم.

خیر البریه;71524 نوشت:

با سلام

لازم بذکر است نه تنها دیدن غذا بوسیله دیگران حتی شنیدن بوی غذا بوسیله دیگران آثاری دارد.

با سلام و تشكر از مطالب تون :Gol:

به نكته ي ظريفي اشاره كردين كه از ذهن بنده فراموش شده بود و در روايات هم اشاره شده كه ملاحظه شود .

خیر البریه;71524 نوشت:
گذشته از آیات و اخباری که در مورد چشم زخم و نحوست اماکن و ...وارد شده اگر بفرض محال این قبیل اخباری نشنیده بودیم اما اینجانب هرگز فراموش نمیکنم حوادثی را که به چشم خود دیده وشنیده ام وکوچکترین شکی درآن ندارم

با سلام
این قدرتی که در برخی چشم ها وجود دارد و تعبیر به چشم زخم میشود، آیا قابل اکتساب است؟ یعنی ما میتوانیم با تمرین آن را به دست آوریم ؟ یا اینکه این هم جزء مواردی است که خداوند حکیم اگر صلاح بداند به برخی میدهد و به برخی نمی دهد؟:Sham:
آیا اعتقاد به پدیده چشم زخم در ایران قبل از اسلام نیز بین مردم رواج داشته است؟ به طور کلی پدیده چشم زخم در چه فرهنگهایی وجود داشته و دارد؟
با سپاس فراوان از دوستان عزیز

نقل قول:
این قدرتی که در برخی چشم ها وجود دارد و تعبیر به چشم زخم میشود، آیا قابل اکتساب است؟ یعنی ما میتوانیم با تمرین آن را به دست آوریم ؟ یا اینکه این هم جزء مواردی است که خداوند حکیم اگر صلاح بداند به برخی میدهد و به برخی نمی دهد؟:Sham:

با سلام وصلوات بر محمد وآل پاکش

بنظر بنده این امر هم ارثی است وهم اکتسابی ؛ شاید شنیده باشید که اگر نگاه زن حامله به مرده بیفتد فرزندش شورچشم میشود که البته من منبعی براین مطلب جز باورعوام پیدانکردم واگر دوستان مستندی دارند بفرمایند.

نکته دیگر افرادی با تمرکز اراده با قدرت چشم حتی توانایی حرکت اجسام را پیدا میکنندو...

نقل قول:

آیا اعتقاد به پدیده چشم زخم در ایران قبل از اسلام نیز بین مردم رواج داشته است؟ به طور کلی پدیده چشم زخم در چه فرهنگهایی وجود داشته و دارد؟

در میان یهودیان باور بر این بود كه نود و نه درصد مرگها ناشى از چشم‌ زخم است و تنها یك درصد مردمان به مرگ طبیعى می‌میرند (رجوع کنید به وسترمارك، چشم ‌زخم ص56؛ / عَیین هَرع در یهودیت رجوع کنید به د.جودائیكا، ذیل "Evil eye"؛ واژه‌هاى فرهنگ یهود، ص 191ـ192). این باور در میان مردم عرب به صورت مَثَلهایى از این دست درآمد: «اكثر مردم یا نیمى از مردم بر اثر چشم‌زخم می‌میرند»، «دو سوم گورستانها را چشم‌زخم پر كرده است» یا «چشم‌زخم، خانه‌ها را خالى و گورها را پر می‌كند» (رجوع کنید به وسترمارك، ص 24؛ د.اسلام، چاپ دوم، ذیل "Ayn" ؛ >دایرةالمعارف دین
[=Times New Roman]
[=Times New Roman]اما در اسلام :
[=Times New Roman]

رسول گرامی اسلام روایت شده که روزی آن حضرت از قبرستان (بقیع) می‌گذشت و فرمودند: به خدا قسم بیشتر اهل این قبرستان به سبب چشم‌زخم در اینجا آرمیده‌اند.

از امام صادق(علیه‌السلام) روایت شده است: اگر این قبرها شکافته شود هر آیینه می‌بینید که بیشتر مردگان به سبب چشم زخم مرده‌اند، زیرا چشم زخم حق است. آگاه باشید که پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله) فرمودند:‌ چشم‌زخم حق است پس هر کس از سیرت و صورت برادر مسلمانش خشنود شد، خدا را یاد کند، زیرا وقتی خداوند را به یاد آورد، ضرری به برادر مؤمنش نمی‌رسد.

از امام صادق(علیه‌السلام) روایت شده که فرمود: کسی که چیزی از برادرش او را متعجب ساخت، بگوید: «تَبارکَ الله اَحسَن الخالقین» زیرا چشم‌زخم حق است.

از رسول خدا(صلی الله علیه و آله) روایت شده است: چشم‌زخم حق است، وقتی یکی از شماها به انسان یا حیوانی یا اشیاء دیگری که زیبا است بنگرد و تعجب نماید، بگوید: «آمنتُ بالله و صلی الله علی محمد و آله» پس از آن، اثر چشمش خنثی می‌شود.

[=Times New Roman]
[=Times New Roman]
پیامبر اکرم‏(ص): «چشم، مرد را به قبر و شتر را به دیگ درآورد».
[=Times New Roman]
از امام صادق(ع) روایت شده که فرمود: کسی که چیزی از برادرش او را متعجب ساخت، بگوید: «تَبارکَ اللّه اَحسَن الخالقین» زیرا چشم زخم حق است.

از رسول خدا (ص) روایت شده است: چشم زخم حق است، وقتی یکی از شماها به انسان یا حیوانی یا اشیاء دیگری که زیبا است بنگرد و تعجب نماید، بگوید: «آمنتُ بالله و صلی الله علی محمد و آله» پس از آن، اثر چشمش خنثی می‌شود.
[=Times New Roman]
رسول خدا (صلی الله علیه و آله) فرمودند: "چشم زخم حقیقت دارد تا آن جا كه قلّه كوه را فرود آورد" و امیرمؤمنان (علیه السلام) می فرمایند: "چشم زخم حق است و توسّل به دعا برای دفع آن نیز حق است".(نهج البلاغه
[=Times New Roman]
[=Times New Roman]مولاي متقيان حضرت علي(علیه السلام ) نيز در نهج البلاغه می فرمایند كه: العين حق والرقي حق یعنی چشم زخم حق است و توسل به دعا براي دفع آن نيز حق استانسانی که دارای چشم زخم است باید سعی کند از هر گونه حسادت نسبت به دیگران پرهیز کند و چشم و دل خود را غنی نماید

[=Times New Roman]وکسانیکه علاقه مندند این موضوع را در ملل مختلف پیگیری کنند به لینکهای زیر مراجعه کنند:
[=Times New Roman]
به انگلیسی : evil eye
به اسپانیایی: mal de ojo
به ایتالیایی: malocchio
به عربی: عین الحسود
به عبری هم : עין הרע (ayin ha'ra)

[=Times New Roman]
[=Times New Roman]http://www.frumteens.com/topic.php?whichpage=2&pagesize=115&forum_title=&topic_title=AYIN+HORA&forum_id=13&topic_id=313
[=Times New Roman]
[=Times New Roman]
[=Times New Roman]http://www.ottmall.com/mj_ht_arch/v27/mj_v27i18.html#CES
[=Times New Roman]
[=Times New Roman]
http://cafe.themarker.com/post/1090242/
[=Times New Roman]

البته باید مواظب بود در این باره گرفتار روایات اسراییلی نشویم اما با قبول کلیت تاثیر این نیرو در قرآن و روایات راههای جلوگیری از آن هم بیان شده است:
الف) ياد كردن خداوند؛ از امام صادق(ع) روايت شده است: «هر كس از سيرت و صورت برادر مسلمانش خشنود شود، خدا را ياد كند؛ زيرا وقتى خداوند را به ياد آورد ضررى به برادر مؤمنش نمى‏رسد»، (بحارالانوار، ج 60 ، ص 25).
ب ) گفتن «تبارك اللّه‏ احسن الخالقين؛ امام صادق(ع) فرمود: «كسى كه چيزى از برادرش او را متعجب ساخت اين جمله را بگويد، زيرا چشم‏زخم حق است»، (همان، ص 26).
ج ) گفتن «امنتُ باللّه‏ و صلى اللّه‏ على محمد و آله»؛ پس از آن اثر چشم‏زخمى خنثى مى‏گردد.
د ) قرائت سوره «ناس» و «فلق» هنگام ترس از چشم‏خوردن، (همان، ج 92).
ه ) نوشتن سوره‏هاى «حمد»، «اخلاق»، «ناس»، «فلق» و «آية‏الكرسى» در ورقه‏اى و به همراه داشتن آن، (همان، ص 25).
و ) قرائت سه مرتبه ذكر «ماشاءاللّه‏ لاحول ولا قوة الا باللّه‏ العلى العظيم» به هنگام ترس از چشم خوردن يا چشم زدن، (همان، ص 26).
اما نكته اي كه قابل ذكر مي باشد اين است كه واقعيت داشتن چشم زخم منافاتي با اراده و خواست و قدرت خداوند ندارد بلكه اين مسأله نوعي قدرت ماوراء الطبيعه است كه خداوند آن را قرار داده مانند بسياري از كارهاي ديگر كه به واسطه تربيت و قدرت روح آدمي قابل تحقق است.

موضوع قفل شده است