جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: خدای سبحان چرا شیطان را آفرید؟

 1. #1
  شروع کننده موضوع

  عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۸۸
  علاقه
  فلسفه - فقه استدلالی
  نوشته
  882
  حضور
  13 روز 5 ساعت 27 دقیقه
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  3113

  پرسش خدای سبحان چرا شیطان را آفرید؟
  باسمه تعالی  بسيارى مى‏پرسند شيطان كه موجود اغواگرى است اصلا چرا آفريده شد و فلسفه وجود او چيست؟ در پاسخ مى‏گوئيم:  خداوند شيطان را، شيطان نيافريد، به اين دليل كه سالها همنشين فرشتگان و بر فطرت پاك بود، ولى بعد از آزادى خود سوء استفاده كرد و بناى طغيان و سركشى گذارد.  دوم اينكه: از نظر سازمان آفرينش وجود شيطان براى افراد با ايمان و آنها كه مى‏خواهند راه حق را بپويند زيانبخش نيست. بلكه وسيله پيشرفت و تكامل آنها است، چه اينكه پيشرفت و ترقى و تكامل، همواره در ميان تضادها صورت مى‏گيرد. (برگرفته از تفسیر نمونه)

  ویرایش توسط سعید : ۱۳۸۸/۰۹/۳۰ در ساعت ۰۱:۵۰

 2. صلوات ها 7


 3. #2

  عضویت
  جنسیت آبان ۱۳۸۸
  نوشته
  347
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  1991  به نقل از ایت الله مکارم شیرازی :

  ایشون میفرمایند : اگر اندکی بیندیشیم خواهیم دانست که وجود این دشمن کمکی است به پیشرفت تکامل انسانها ...خدای سبحان چرا شیطان را آفرید؟


 4. صلوات ها 7


 5. #3

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۸
  نوشته
  2,643
  حضور
  1 روز 12 ساعت 53 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  11123

 6. صلوات ها 4


 7. #4

  عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۸۸
  نوشته
  28
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  160  خداوند در آفرينش انسان، برنامهاى كامل و جامع طراحى كرده است. اين طراحى، لوازمى را در پى دارد كه از جملهآنها، پديده شيطان و همچنين نفس اماره در آدمى است.

  اين لوازم، از توابع قهرى يك نظام و برنامه است
  . وقتى كه در طرح نظام انسانى، موضوع اختيار و قدرت انتخابمطرح است، در كنار آن بايستى انگيزههاى مختلفى نيز مطرح باشد وگرنه اختيار معنا ندارد.

  خداوند متعال نظام انسانى را، نظامى آميخته با اختيار طراحى كرده و به همين جهت عوامل هدايت و گمراهى رانيز مشخص نموده است چنان كه خود مىفرمايد
  : «ما انسان را از نطفهاى آميخته آفريديم و او را شنوا و بينا ساختيم. ما راه را به او نمايانديم حال يا شكرگزار خواهد بود و يا كفران خواهد كرد»،(1).

  در اين مجموعه، يك سو شياطين و نفس اماره آدمى قرار دارند و در سوى ديگر تمامى پيامبران، كتابهاى آسمانيو عقل آدمى به صف ايستادهاند و هر دو جبهه، انسان را به سوى خود فرا مىخوانند
  .

  حال چنانچه هر كدام از اين دو جبهه وجود نداشت، طراحى خلقت ناقص بود و آنچه كه مىبايست براى تكاملاختيارى بشر فراهم گردد، وجود نداشت
  .

  براى مطالعه بيشتر در اين زمينه به كتاب
  «عدل الهى» نوشته شهيد مطهرى مراجعه كنيد.

  پىنوشت
  (1))
  سوره انسان، آيه 3)


  اگر در وجود انسان، نفس اماره، يا در خارج از وجود انسان، آن كه الهام بخش به نفس اماره است، نبود، و اگر شيطانى نبود، اگر دعوت به شر و فسادى نبود، اگر امكان شر و فساد در انسان نميبود، خوبى هم ديگر معنا پيدا نمى كرد
  . چرا؟ براى اينكه خوبى آن وقت خوبى است كه انسان، هم امكان خوبى را داشته باشد و هم امكان بدى، از ميان خوبى و بدى، خوبى را انتخاب كند، اما اگر راه بدى در وجود انسان بسته باشد، اگر به تعبير قرآن: «فالهمها فجورها و تقويها»(1) «الهمها تقويها» باشد، ميل به تقوا در انسان باشد ولى ميل به فجور در انسان نباشد، آن تقوا ديگر تقوا نيست. تقوا آن وقت تقواست كه انسان در حالى كه ميل به فجور و دعوت به فجور در او هست، تقوا و عدالت را انتخاب مىكند. اطاعت كى محقق مىشود؟ شما مىگوييد خداوند امر كند، ما اطاعت كنيم. اطاعت در وقتى است كه ما مىتوانيم اطاعت نكنيم و مىتوانيم اطاعت بكنيم، اما در جايى كه اجباراً بايد يك كارى را انجام بدهيم، آن ديگر اطاعت نيست. اطاعت كه نبود، مدح و ذمى نيست. مدح و ذمى كه نبود، ثواب و عقابى نيست، تكليفى نيست، قانونى نيست، اجتماعى نيست، انسانى نيست، هيچ چيزى نيست. بنا براين اگر شيطان نباشد، اگر دعوتهاى به بدى نباشد، عمل صالحى نيست يعنى اگر شيطان نباشد و آن امكانات شيطانى در انسان نباشد، عمل صالح، عمل صالح نمى شود. عمل صالح، صالح بودن خودش را از اين دارد كه نفس اماره اى و شيطانى هست و امكان رفتن آن راه هست ولى امكان رفتن اين راه هم هست و انسان از ميان دو راه «هديناه النجدين» اين راه را انتخاب مىكند.

  مجموعه آثار شهيد مطهرى ج
  4- توحيد، شهيد مطهرى 8. صلوات ها 7


 9. #5

  عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۸۸
  نوشته
  963
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  6033

  راهنما
  حکمت وجود شیطان :
  قرار دادن دشمن از جانب حق تعالی برای انسان از کمالات نظام تکوین و تشریع است .

  وجود دشمن شاید بد نباشد ، آنچه بد است دشمنی اوست ، که انسان می بایست از آن بر حذر باشد .
  در نظام تکوین و طبیعت اگر همه چیز برای انسان در طبیعت گوارا و مطابق میل او باشد دیگر به دنبال مجهولات نمی رود ، استعداد او شکوفا نخواهد شد و در علوم مختلف پیشرفتی نخواهد داشت .
  اما در نظام تشریع و دین ، اگر انسان دشمنی به نام شیطان و نفس اماره نداشت ، در راه تکامل معنوی و کمالات انسانی رشد نمی کرد .
  در مبارزه با شیطان است که انسان به خدا نزدیک می شود و منزلت و ارزش پیدا می کند .
  پس آن چه که سبب میشود که انسان مثل حیوان زندگی نکند و مثل حیوانات نمیرد و عالمانه و انسانی حیات و ممات داشته باشد و به مقام خلیفة اللهی نائل گردد، مبارزه او با دشمنی به نام شیطان است .
  اگر انبیاء و ائمه معصومین علیهم السلام به آن درجات بلند معنوی رسیدند که ما از درکش عاجزیم برای آن است که بر دشمنی همچون شیطان پیروز گشتند .
  و اگر اولیاء و صلحاء و شهداء به این مقامات رسیدند به خاطر مبارزه با این دشمن بوده است .
  لطفا جهت رؤیت تمام این مقاله و مطالب دوستان به صفحه ذیل مراجعه بفرمایید :
  http://askdin.com/showthread.php?t=527

 10. صلوات ها 4


 11. #6

  عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۸۸
  علاقه
  تفسیر
  نوشته
  64
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  245  در جواب به این سوال به چند مطلب اشاره می شود که البته بعضی از این مطالب در جواب های دوستان دیگر نیز آمده ولی برای تکمیل بحث دوباره ذکر می کنیم
  1- همان خدایی که انسان را آفرید ملائک را آفری همان خدا شیطان را هم آفرید و قطعا خدا در این خلقت خود هدف داشته
  2- خدا شیطان را از اول برای اغواء نیافریده بلکه همچنانکه خدا انسان را برای عبادت خلق کرده ولی بعضی از انسانها راه ضلالت و اغواء دیگران را در پیش میگیرند شیطان نیز از اول برای اغواء خلق نشده همچنانکه خداوند در آیه 56 سوره ذاریات می فرماید وَ ما خَلَقْتُ الْجِنَّ وَ الْإِنْسَ إِلَّا لِيَعْبُدُونِ‏
  : كه مطابق آن همه جن و انس تنها براى پرستش خدا و ترقى و تكامل و سعادت آفريده شده‏اند، هر چند عده ای به این هدف از خلقت توجهی ندارند
  3- شیطان گر چه به ظاهر بد هست ولی همین شیطان می تواند پله ترقی افراد مومن و صالح باشد شیطان یکی از اسباب امتحان الهی است و هر کس که بتواند از این امتحان سربلندبیرون بیاید ترقی می یابد شاید بتوان شیطان را به سرعت گیرهای جاده ها تشبیه کرد که گر چه در ظاهر چیز بدی هستند ولی خواب را از چشم راننده می رباید و به او می فهماند که باید هشیار باشد و جود شیطان نیز هشداری است برای ما.
  ویرایش توسط TARIG : ۱۳۸۸/۱۱/۰۳ در ساعت ۰۹:۵۸

  وقتی حسین وارد صحنه می شود اگر در صحنه حاضر نشوی هرکحا می خواهی باش فرقی ندارد چه ایستاده به نماز چه نشسته به شراب هر دو یکی است

 12. صلوات ها 2


 13. #7

  عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۸۹
  نوشته
  1,607
  حضور
  30 روز 7 ساعت 17 دقیقه
  دریافت
  16
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  6444

  پست جمع بندي موضوع.
  پرسش:
  خدای سبحان چرا شیطان را آفرید؟

  پاسخ:
  خداوند شيطان را، شيطان نيافريد، به اين دليل كه سالها همنشين فرشتگان و بر فطرت پاك بود، ولى بعد از آزادى خود سوء استفاده كرد و بناى طغيان و سركشى گذارد.

  دوم اينكه: از نظر سازمان آفرينش وجود شيطان براى افراد با ايمان و آنها كه مى‏خواهند راه حق را بپويند زيانبخش نيست. بلكه وسيله پيشرفت و تكامل آنها است، چه اينكه پيشرفت و ترقى و تكامل، همواره در ميان تضادها صورت می ‏گيرد.
  به عبارت روشن تر: انسان تا در برابر دشمن نیرومندى قرار نگیرد هرگز نیروها و نبوغ خود را بسیج نمى كند و بكار نمى اندازد، همین وجود دشمن نیرومند سبب تحرك و جنبش هر چه بیشتر انسان و در نتیجه ترقى و تكامل او مى شود. یكى از فلاسفه بزرگ تاریخ معاصر تواین بى مى گوید هیچ تمدن درخشانى در جهان پیدا نشد، مگر این كه ، ملتى مورد هجوم یك نیروى خارجى قرارگرفت و بر اثر این تهاجم نبوغ و استعداد خود را بكار انداخت وآنچنان تمدن درخشانى راپى ریزى كرده و حركت مى كنندكه ازدیده ها پنهان مى شوند.)(1)
  منبع:
  1. تفسیر نمونه ، جلد1، صفحه 193.

  خدای سبحان چرا شیطان را آفرید؟

  الهی من ذاالذی ذاق حلاوه محبتک فرام منک بدلا

  آن کس که تورا شناخت جان را چه کند
  فرزند وعیال وخانمان را چه کند.
 14. صلوات ها 2


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود