ابلیس - جن - ملک - معما !

تب‌های اولیه

4 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
ابلیس - جن - ملک - معما !

[="arial black"]همه ی ما داستان شیطان و سجده را شنیده ایم اما ...

خداوند متعال در آیه 34 سوره بقره می فرماید :
[/]
[="book antiqua"][="red"]و اذ قلنا للملائکه اسجدوا لادم فسجدوا الا ابلیس و استکبر و کان من الکافرین [/][/]

[="arial black"]ترجمه از استاد بهرام پور : و آنگاه که به فرشتگان گفتیم : برای آدم سجده کنید ، پس همه سجده کردند ، جز ابلیس که ابا کرد و برتری جست و از کافران گردید .

همچنین در آیه 61 سوره اسرا ، این چنین می فرماید :
[/]
[="book antiqua"][="red"]و اذ قلنا للملائکه اسجدو لادم فسجدوا الا ابلیس قال اسجد لمن خلقت طینا [/][/]

[="arial black"]ترجمه از استاد بهرام پور : و هنگامی که به فرشتگان گفتیم : برای آدم سجده کنید ، پس همه سجده کردند ، جز ابلیس که گفت : آیا کسی را که از گل آفریده ای سجده کنم ؟[/] (ترجمه آیات 62 تا 66 همین سوره که یه تاپیک من خیلی مربوط نیست ولی خواندنش خالی از لطف نیست : گفت به من بگو : آیا این همان است که بر من برتری دادی ؟ اگر تا روز قیامت مهلتم دهی ، قطعا نسل او را [="red"]افسار میزنم[/] جز اندکی را . گفت : برو هرکس از آنان تو را پیروی کند ، مسلما جهنم سزایتان خواهد بود که سزایی تمام است . و از ایشان هر آنکه توانستی به آوای خود تحریک کن و با [="red"]سواران و پیادگانت[/] بر آنها بتاز ، و با آنه در اموال و اولاد [="red"]شریک[/] شو ، و به ایشان وعده بده ، ولی شیطان جز از روی فریب به آنه وعده نمی دهد . به یقین تو را بر بندگان {صالح} من تسلطی نیست ، و کفالت پرورگارت بس است . پروردگار شما کسی است که کشتی را در دریا برای شما به حرکت در می آورد تا از فضل او روزی بجویید ؛ چرا که همواره به شما مهربان است .)

[="arial black"]همچنین در آیه 50 سوره کهف ، این چنین می فرماید :[/]

[="book antiqua"][="red"]و اذ قلنا للملائکه اسجدوا لادم فسجدوا الا ابلیس کان من الجن ففسق عن امر ربه افتتخذونه و ذریته اولیا من دونی و هم لکم عدو بئس للظالمین بدلا [/][/]

[="arial black"]ترجمه از استاد بهرام پور : و آنگاه که به فرشتگان گفتیم : برای آدم سجده کنید ، پس همه سجده کردند ، جز ابلیس که از جنیان بود و از فرمان پروردگارش سر بتافت . آیا با این حال [="red"]او و ذریه اش[/] را به جای من اولیای خود می گیرید و حال آن که آنها دشمن شمایند ؟ ستمکاران {شیطان را} بد جانشینی {به جای خدا} گرفتند .
[/]
[="impact"][="blue"]حال سوال من این است که آیا ابلیس از ملائکه نبوده و از جنیان بوده ، اگر نبوده لزومی نداشت که ذکر شود که وی سجده نکرد چون خدا به ملائکه فرمان داده بود و اگر از ملائکه بوده آیا جنیان گروهی از ملائکه هستند یا ابلیس هم از ملائکه بوده هم از جنیان + ذریه و سواران و پیادگان شیطان چه کسانی هستد آیا از انسانها هستند یا از موجودات غیر ارگانیک ؟
[/]
[/]

ho.nomad;67230 نوشت:
حال سوال من این است که آیا ابلیس از ملائکه نبوده و از جنیان بوده ، اگر نبوده لزومی نداشت که ذکر شود که وی سجده نکرد چون خدا به ملائکه فرمان داده بود و اگر از ملائکه بوده آیا جنیان گروهی از ملائکه هستند یا ابلیس هم از ملائکه بوده هم از جنیان + ذریه و سواران و پیادگان شیطان چه کسانی هستد آیا از انسانها هستند یا از موجودات غیر ارگانیک ؟

با تشکر از شما بخاطر سئوال خوبتان :Gol:
قرآن تصريح مى كند كه ابليس از جنيان بود «...كان من الجنّ...»(کهف ، 50 ) در پاسخ مى توان به دو بيان، اشاره كرد:
1. ابليس به علت عبادت بسيار، در زمره فرشتگان به حساب مى آمد و ملائكه گمان مى كردند كه او از خودشان است; از اين رو وقتى خطاب آمد، ابليس با اينكه خود را نيز مشمول آن مى دانست، سرپيچى كرد.
2. خطاب هم به فرشتگان بود و هم به ابليس; اما چون اكثر قريب به اتفاق مخاطبان خداوند، در امر به سجده، ملائكه بودند، از اين رو خداوند در مقام حكايت و تغلیب ( غلبه دادن اکثریت بر اقلیت )، فقط سخن از خطاب به ملائكه را به ميان مى آورد و اين روش، در نقل و حكايت امرى مرسوم است.

ر.ك: الميزان، علامه طباطبايى، ج 1، ص 139

حکیم;67255 نوشت:
با تشکر از شما بخاطر سئوال خوبتان :Gol:
قرآن تصريح مى كند كه ابليس از جنيان بود «...كان من الجنّ...»(کهف ، 50 ) در پاسخ مى توان به دو بيان، اشاره كرد:
1. ابليس به علت عبادت بسيار، در زمره فرشتگان به حساب مى آمد و ملائكه گمان مى كردند كه او از خودشان است; از اين رو وقتى خطاب آمد، ابليس با اينكه خود را نيز مشمول آن مى دانست، سرپيچى كرد.
2. خطاب هم به فرشتگان بود و هم به ابليس; اما چون اكثر قريب به اتفاق مخاطبان خداوند، در امر به سجده، ملائكه بودند، از اين رو خداوند در مقام حكايت و تغلیب ( غلبه دادن اکثریت بر اقلیت )، فقط سخن از خطاب به ملائكه را به ميان مى آورد و اين روش، در نقل و حكايت امرى مرسوم است.

ر.ك: الميزان، علامه طباطبايى، ج 1، ص 139

بسیار ممنون :Gol:

در تفسیر حرفی از ذریه شیطان و سواران و پیادگانش نیامده ؟ :Gig:

ho.nomad;67268 نوشت:
در تفسیر حرفی از ذریه شیطان و سواران و پیادگانش نیامده ؟

«ابليس» اسم خاص و همان است كه با امر خداوند بر سجده بر حضرت آدم (على نبينا وآله وعليه السلام) مخالفت نمود و از سجده بر حضرت آدم امتناع ورزيد.
«ابليس» كه نام ديگر او «عزازيل» است، هم اكنون زنده و از «جنّ» هم مى باشد.
«شيطان» اسم عام و به معناى هر موجود شرور است كه شرارت در او ملكه شده باشد. «ابليس» يكى از مصاديق كامل شيطان است و سر سلسله شياطين است.
شياطين انسى و جنّى داريم (شياطين از جنس انسان واز جنس جنّ) که در واقه پیروان و اعوان و انصار ابلیس هستند در اين مورد قرآن كريم مى فرمايد: «وَكَذَ لِكَ جَعَلْنَا لِكُلِّ نَبِىّ عَدُوًّا شَيَـطِينَ الاِْنسِ وَالْجِنِّ; (انعام، 112) اين چنين در برابر هر پيامبرى، دشمنى از شياطين انس و جنّ قرار داديم.»

پس ذریه ابلیس همان شیاطین از جنس جن هستند که دنباله رو ابلیس می باشند و البته انسان های شیطان صفت هم جزء اعوان و انصار ابلیس به حساب می آیند

ر.ك: تفسير نمونه، آيت الله مكارم شيرازى و ديگران، ج 18، ص 72
موضوع قفل شده است